BI Dinsdag 5 Maart binnenland. Feuilleton. No, 55. 50e Jaargang. 1912. ns de neerd aten. iteit. Hes. ueilig- strekt. Bbormernenis-Aduertenfiën op zeer uoordeolige ooorwaarden urg. 140. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTlENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd ep- Zon- en Feestdagen, jj TELEFOONNUMMER 10. Nederland en China. Volgens niet ambtelijke berichten volgt de gerechtelijke instructie in zake de gearresteerden wegens de ongeregeldheden onder de Chineezen te Soerabaja zijn gewonen loop. Naarmate al of niet hun schuld blijkt, zullen de gevangenen in voorloopige hechtenis gehouden of in vrijheid gesteld worden, terwijl er ook aan gehouden verdachten uit preventieve hechtenis ontslagen kunnen worden, die toch nog strafvervolging hebben te wachten. Intusschen wordt verzekerd, dat de jongste voorvallen en maatregelen tot dusver geen invloed hebben uit geoefend op de handhaving der we- derzijdsche vriendschappelijke ver houdingen tusschen de beide rijken. De buiienlandsche betrekkingen wor den langs den gebruikelijke diplo- matieken weg rechtstreeks onderhou den lusschen de departementen van buitenlandsche zaken der beide landen zoodat er van onderhandelingen van China rechtstreeks met het gouver nement van Ned. Indtë en omgekeerd geen sprake is. De berichten houdende de aan kondiging van de terugroeping der gezanten en van het stellen van een ultimatum door China, missen vol gens betrouwbare inlichtingen allen grond. De minister van koloniën, die laatstelijk op 23 Februari doorH.M. de Koningin is ontvangen, was Za terdag andermaal ter conferentie bij H. M. Ouderdoms- en Invaliditeits verzekering. De vergadering van de afdeeling Hardenberg van «Patrimonium* heeft de volgende motie aangenomen .gehoord de bespreking van de motie-Troelstra betreffende art. 357 van het wetsontwerp tot verzekering van werklieden tegen geldelijke ge volgen van invaliditeit en ouderdom verzoekt dringend in 't belang van oude en invalide arbeiders, aan dc leden der Tweede Kamer der Staten- Generaal hunne besprekingen voor en tjjdens de behandeling van boven genoemd wetsontwerp zóo te willen bekorten, dat dit onderwerp, zoo noodig gewijzigd, spoedig tot wet worde verheven." De schoolquaestie. De antirev. partijdagge Groningen, Vrijdag gehouden, heeft de volgende motie aangenomen „De anti-rev. in de prov. Gronin gen en noordelijk Drente, saamgeko- men op hun partijdag te Groningen, op 1 Maart 1912, gehoord de inlei- Want het was hem niet gemakkelijk geweest, de zorg voor het dagelyksch brood, vooral in de eerste jaren van zijn huwelijk, van zijn huis verwijderd te houden. Ook hij bad zich veel moeten ontzeggen, maar het gelukkig bewustzijn zijnen plicht te vervullen, deed hem dit niet gevoelen. Toen kwam die onverwachte erfenis en daarna de man, dien hij haatte als zijn doodsvijand, dia had zijne vrouw van hem vervreemd. Als hij toch maar «en tastbaar bewijs voor zijne ver denking had knnnen vinden. Hij had bij Stiver Krübbe in alle kasten en laden gezocht in ae zwakke hoop, een stuk van de kopie van Maren's roman te vindenmaar alles te ver geefs. Van daag was er een brief van Marianne uit Pontrezina gekomen, ding en bespreking over het onder werp „Schoolquaesife en School" door den heer Wirtz, distrlcts-school- opz. te Winschoten overwegende, dat de behoefte aan een algeheele herziening der wet op het lager onderwijs zich meer en meer doet gevoelen spreekt den wensch uit, dat het daartoe binnen niet te langen tijd kome en verwacht, dat dan aan de bevoorrechting van het eene volks deel boven het andere voor goed een einde zal komen." De gemeenteraad te Groningen heeft tot controleur der gemeente belastingen benoemd den heer F.J. de Zee te Zaandam met 27 stemmen. De heer B. Nijholt te Middelburg verkreeg 6 stemmen. Gezondheidscongres in 1912. De a'gemeene vergadering van hei congres zal op 21 en 22 juni te Mid delburg worden gehouden. Op den eersten dag zullen de intercommunale samenwerking op hygiënisch gebied en de stofpiaag onderwerpen van behandeling uit maken. Op den tweeden dag zullen het ontwerp tot wijziging der Woningwet en de smetstoflragers aan de orde worden gesteld en zoo er tijd be schikbaar is misschien ook nog de nadere bespreking van het praead- vies van dr. Ringeling over ontsmet ting. Het ontwerp voor herziening der Woningwet zal wederom in handen worden gesteld van de cemmissie, die ter zake de Woningwet het Con gres reeds vroeger diende van advies. Het gemeentebestuur zal het Congres een feestelijke ontvangst ten raadhuize te Middelburg bereiden, terwijl een commissie van ontvangst in wor ding is. Een propaganda-vergadering. Voor de afdeeling Vlissingen van den Nationalen Bond van handels - en kantoorbedienden „Mercurius" trad Zaterdagavond in de kleine zaal van het Concertgebouw ais spreker op de heer K. J. H. Wasch uit Dor drecht, lid van het hoofdbestuur van genoemden bond met het onderwerp „Waarom zouden wij ons organi- seeren De voorzitter der afdeeling, de heer L. W. R. N. de Vroom, heette de ruim 30 aanwezigen welkom, en gaf daarop het woord aart den spreker. De heer Wasch constateerde aller eerst met vreugde den vooruitgang der afdeeling Vlissingen. De titel zijner rede is het antwoord van vele niet aangeslotenen als men hen aan spoort zich aan te sluiten. waarin ze hem weer smeekte haar de vrijheid te hergeven. Het was niet de eerste, die dit verzoek her haalde. Langen lijd zat hij er over na te denken of hij er goed aan deed, hierop steeds een weigerend antwoord te geven. Maar zoodra hij begon te wankelen in zijn besluit, behoefde hij maar aan Raven te denken, om weer even onverbiddelijk en hard ais te voren te worden. Een lichte stap deed hem opzien, Hedwig kwam uit huis het terras op. „Ben je al hier, Jörgen Ik heb je niet hooren komen." „Ik ben door den tuin thuis geko men. Heb je nog weer brieven voor mij?" „Ja, die van de eerste bestelling, ik wilde ze juist hier op je plaats liggen." „Oeef maar hier, en breng mg, als 't je blieft, de koffie. Ik heb een uurtje rust noodig." Hedwig legde een heel pakje brie ven voor haren broeder neer en merkte nog op, voor ze heenging „Er is ook al weer een uit Indië bij." „Zoo, zoojörgen had den eersten brief al ongeduldig opengemaakt hij was van Marianne's broer. Onder Spreker wil trachten aan te toonen dat organlseeren noodzakelijk is, hij wil zijn collega's oproepen ten strijd. De kantoorbediende is volgens spr. arbeiderniet bedoeld als tegen stelling van leeglooparmaar econo misch bedoeld, de kantoorbediende is afhankelijk en wel direct van zijn patroon. Wij werken zegt spr. om het loon en nergens anders voor. De kantoorbedienden zijn arbeiders o.a. door hun lage loon, bun lange arbeidstijden en het groot gevaar voor werkloosheid. Dat de loonen te laag zijn, bewijzen o. a. de advertentie-rubrieken der groote bladen, voor zoover zij op roepen van kantoorpersoneel inhou den. Ook blijkt dit uit verschillende gehouden enquetes. Een dagelijksche arbeidsduur van 8 uur acht spr. voldoende voor een kantoorbediende, als deze althans flink werkt. Er komen thans nog werktijden voor van 10, 11 en 12 uur. Dit al leen is al voldoende om voor ver betering te strijden. De kwestie der werkeloosheid is het brandende punt en hierin ver schilt de kantoorbediende in het ge heel niet van lederen anderen loon arbeider. Bij achteruitgang van zaken is de kantoorbediende het eerste de dupe daarvan. A'len staan bloot aan oud worden, en als men oud is, wordt dat erg duidelijk gemaakt door den patroon, men wordt aan den dijk gezeten dat is het engste. De afdeeling Dor drecht heeft dan ook een voorstel gedaan voor een pensioenverzekering, Door verdrijving van kleine zaken door hei oprichten van groote zaken groeit het aantal kantoren met veel personeel en hierdoor wordt ieders werk op zich zelf van minder belang en de eischen, dus ook de loonen worden minder. De kans om zelf patroon te worden is tegenwoordig gering, vroeger was het bijna regel. Dientengevolge is de salaris kwes tie een zéér groote factor. De heer Wasch spoort aan tot behalen van diploma's, maar wijst er tcch op, dat dit den concurrentie strijd niet makkelijker maakt. Mede- deeleade wat „Mercurius" doet om bovengenoemde toestanden te verbe teren, noemde spr. allereerst de werk loosheid. „Mercurius" heeft een werk- loozenverzekering opgericht, waardoor het euvel der werkloosheid gedeel telijk bestreden wordt. Reeds 12 afdeelingen zijn bij ge meenteiijke fondsen aangesloten. In 1911 werd aan 45 werklooze leden f2042,40 uitbetaald. Ook besprak de heer Wasch de werking van het plaatsing-bureau. het lezen werd dc rimpel in zijn voorhoofd steeds dieper. Dokter Hof man had zijn zwager in 't vertrouwen genomen, hem echter verzocht in 't geheel geen invloed op Marianne uit te oefenen. Bergen had dezer dagen, zooals hij schreef, zaken in Berlijn gehad en wide van deze gelegenheid gebruik m ken, om Raven te spreken en hem het nuttelooze van zijne zaak voor te houden Het gelukte mij op de redactie, waar de schrijver niet aanwezig was, gewaar te worden, in welke restau ratie hij zich gewoonlijk des avonds begaf. Vreezende hem te missen, ging ik er ai vroeg heen. ik had eene fotografie van hem gekocht, dat in een raam van een B?rlijner boekhan dels*' stond, en kon cius niet in den persoon vergissen. Om zeven uur trad de gezochte '.zinnen en keek zoekend rond, lot bij een heer ontdekte, die alleen aan een tafeltje naast het mijne zat. „Ha, goed dat ik je tref", begroette Raven hem. Toen ontspon zich een heel intiem gesprek tusschen die twee, een hu- welp betreffende. Ik zal je de bij- Het ondersteuningsfonds heeft thans een kapitaal van f 19.000. Wat „Mercurius" voor het vakon derwijs doet zette de heer Wasch in het kort uiteen. Ook werkt de bond propagandis tisch, door het publiek maken van de eischen die gesteld worden en dit alieen zou reeds goed werken. Ook het werken voor jaariijksche vacantie heeft reeds veel succes ge had. Verder strljdt„Mercurius"voor goede, gezellige inrichting der kantoren omdat de werklust en de gezondheid er door verbeterd worden. Propagee- ren vaq Zaterdagmiddagsluiting is volgens spr. noodzakelijk. Bij de regeering wordt aangedron gen op opname der kantoorbedienden in de sociale wetgeving. De bond is neutraal op politiek en godsdienstig terreindit kan want men sluit zich aan als kantoor bediende. De organisatie leidt tot het gevoel van samenhoorigheid. „Allen voor éen, éeo voor allen". Goede argumenten tegen aanslui ting zijn niet te leveren volgens spr. Tot de aanwezige georganiseerden zeide spr. ten slotte voor deugdelijk werken zijn noodig drie dingen één heid, weten en enthousiasmehetgeen hij nader uiteenzette. O.a. wees spr. op het bestaan der christelijke en der „Atgemeene" organisatie en bepleitte het opgaan dier vereenigingen in „Mercurius" althans samenwerking met die organisaties. Tot de ongeorganiseerden zegt spr. zijt tevreden met uw lot als gij wilt; maar gij zult het arbeiden voor verbeteringen niet willen tegenwerken, maar dit doet gij door u niet aan te sluiten. Luid applaus bewees dat het ge sprokene den aanwezigen ten zeerste had voldaan. Daar niemand vragen had te stellen namen de voorzitter en de spreker aan dat geen der aanwezigen iets tegen het gesprokene had op te mer ken en vroegen zij de ongeorgani seerden zich thans aan te sluiten. Met dank aan den spreker sloot de voorzitter hierop de openbare vergadering. Ann *de memorie van toelichting op het adres door de afdeeling Vlis singen van den Bond van Ned. On derwijzers aan den gemeenteraad gericht, inzake kleinere schoolklassen, ontleenen wij het volgende: Ofschoon de wet op het Lager Onderwijs niet voorschrijft, hoe groot het maximum aantal leerlingen per klasse en per onderwijzer mag zijn, is het toch wenschelijk, In 't belang zonderheden besparen, het zou je ie veel aangrijpen en tot niets leiden. Het was een advocaat, met wien Raven zich onderhield. Van zijn stand punt beschouwd, is hem dat eigenlijk niet kwalijk te nemen. Alleen het „hoe" was in hooge mate beleedigend en dan dat je aangelegenheid niet in het kantoor, maar in een restauratie ter sprake kwam. Ik zou het je in 't geheel niet hebben geschreven, als ik niet den indruk had gekregen dat Raven elk middel zal aangrijpen, om zijn doel te bereiken. Blijf bij je besluit, laat je praktijk voor eenige dagen aan een ander over, reis naar Marianne en doe een laatste po ging. Binnen een paar dagen krijgt Raven verlof en zal je vrouw opzoeken, om ook van zijne zijde het uiterste te beproeven Hofman las niet verder, hij sprong op. Neen, dat was niet langer uit te houden. Het moest den een of anderen kant uit. Hij greep den brief r.og éénmaal om hem uit te lezen. Er stond niets meer meer van belang in, alleen dat zijn zwager na heel toevallig aan gehoorde onderhoud.de kennismaking met Raven niet meer had gezocht. van vruchtdragend onderwijs, dat dit maximum niet te groot is. Voor verschillende scholen hier, n.m.l. de scholen A, B en F, is het aantal leerlingen per klasse o.i. ech ter wel te groot. (Dit wordt nader uiteengezet in een tabel, opgenomen in ons nummer van 15 Jan. 1.1.) Van de 74 schoolklassen telden er 39 meer dan dertig leerlingen, en waren er 35 waarvan het aantal daar beneden bleef. Dit lijkt niet zoo ongunstig, doch het is tut inderdaad wel. Immers van die 39 klassen, waar de toestand dringend verbetering eischt, bahooren er 32 tot de scholen A, B en F dus ruim 82 pet. en van de 35, waar de toestand goed genoemd kan worden behooren er slechts vier, dus lll/7 pet. tot bovengenoemde drie scholen'. Van de 36 klassen die de scholen A, B en F tellen, waren er 22, dus ruim 61 pet. die 40 of meer dan 40 leerlingen telden. Het gemiddelde aantal leerlingen per klasse bedroeg, voor school A 41 (ruim) B 44 (bijna) F 38 (ruim) D 27 (ruim) C 27 (bijna) E 22 (bijna) Nu moge in het jaar 1911 een enkel aantal gewijzigd zijn, bijv, het aantal leerlingen in de eerste kiasse van school C, die inmiddels gesplitst is geworden, en bijv. op school A, waardoor het bestaan der hulpklassen misschien in enkeie la gere klassen het aantal wat gedaald is, dit neemt niet weg, dat deze wijzigingen tach niet van grooten invloed op deze cijfers zullen zijn. We tneenen dus met gerustheid te kunnen schrijven, dat het aantal leerlingen in de helft der klassen te groot is. In deze groote klassen kunnen de verstandelijke en zedelijke ontwikke ling onmogelijk tot haar recht komen. Het is daar voor den onderwijzer niet doenlijk zich met de individueeie behoeften van ieder zijner leerlingen bezig te houden. De meest vlugge worden in hun ontwikkeling tegen gehouden, en voor de minder be gaafde kan hij geen tijd vinden om ze te steunen en bij te werken door dat het groote aantal leerlingen voortdurend zijn gansche aandacht eischt. Daardoor komen alle leer lingen tekort in hun verstandelijke ontwikkeling. Vooral de vakken lezen, rekenen en Ned. taal, die daaglijks terugkeeren, lijden het meest onder dezen toestand. Bovendien de nieuwe onderwijs methoden zijn meer gebaseerd op de zielkundige en paedagogische weten schap. Daardoor staat het onderwijs, Toen hij het schrijven op tafel legde, viel zijn blik toevallig op den brief uit indië Ook deze zou zeker raad en deelneming bevatten, het kon als antwoord op zijn biecht zijn. De brief luidde Mijn beste Jörgen Je kunt je onmogelijk voorstellen, hee jc treurige brief mij heeft geschokt en bedroefd. Kon ik je foeh in je lieve, goede oogen kijken, dan zou ik alles beter kunnen zeggen. Hoe nuchter staan de woorden echter op het papier. Je mooie, lieve vrouw is geheel van je vervreemd, en jou richt dat verlies naar lichaam en geest bijna te gronde. Alleen totale wanhoop kan schrijven, zooals gij deedt.. Ma rianne wil vrij zijn en gtj wilt haar die vrijheid niet geven. Zie, nu be grijp ik je niet meer. Je bent in de klauwen van de ergste hartstocht de ijverzucht. Als eene vrouw, die ik beminde, tot mij zei„Geef mij de vrijheid, ik houd niet meer van je!" dan zou ik veel te trotsch zijn, om haar langer aan mij te binden; ik zou haar laten gaan, waarheen ze wilde. CWordt Vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1