Zaterdag 2 Maart Gemeentebestuur. Feuilleton. ^binnenCand. No. 53. 50e Jaargang. 1912. Abonnemsnts-Aduertentiën op zeer uoordeeiige uoorwaarden 67.) Verslag Gezondheidscommissie over 1911. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voer eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Greote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijn! dagelijks, uitgezonderd ©p Zon- en Feestdagen. IjTELEFOONNUMMER 10. LANDWEER. District No. XXXVIII. Oproeping onder de wapenen tot het houden van oefeningen in 19i2. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend, dat de in het Landweer-verlofgangers-register dezer Gemeente ingeschreven dienstplichtigen der Landweer, behoorende tot de hieronder ge noemde iichingen en wapens, bij deze, voor den tijd van zes dagen, krachtens artikel 11 der Landweerwet, in 1912 tot het houden van oefe ningen onder de wapenen worden geroepen, eu dat zij zich daartoe moeten aanmelden op den dag, op het uur en op de plaats, in den hieronder vermelden staat aangegeven achter het wapen of het onderdeel van het wapen waartoe zij be- h°Infanterie. Lichtingen (jaren) van de landweer 19 )7, 1908, 1910 en 1911. Aanmelding op 6 Mei 1912, te 8 uur v.m. in de kazerne Arsenaal te Ylisiingende verlofgangers worden gelegerd en geoefend te Bergen-op-zoom. Vesting-artillerie, 38ste Compagnie. De lich tingen 1907, 1908, 1910 en 1911. Aanmelding op 22 Apiil, vóo* 12 uur des middags in de ka. zerne te Willemstad. Ponteniers. De lichtingen 1907, 1908, 1910 en 1911. De eerste compagnie op 2 September, de tweede compagnie op lö September i912. Aan melding vóór 12 uur des middags of zoo spoedig mogelijk daarna in de pontenierskazerne te Dordrecht, welke aanmelding moet geschieden bij den kapitein, commandant van de ie comp. landweer-pontonniers. Genietroepen. De lichtingen 1907 en 1908, le 2e, 3e en 4e comp. (Tot deze compagniën be lmoren zij, die in het leger niet geoefend zijn bij oen der telegraaf-compagnieën) op 8 Mi, en de lichtingen 1910 en 19tl op 1§ Juli, vóór 12 uur dei middags of zoo spoedig mogelijk daarna, in de legerplaats bij Zeist. De lichtingen 1907 en 191Ü, oe comp. (Tot deze compagnie behooren tlle dienstplichtigen, die in het leger zijn geoefend bij een der telegraaf-compagnieën) op 6 Mei en de lichtingen 1908 en 19il op 20 Mei, vóór 12 uur des middags of zoo spoedig mogelijk daarna, in de genie-kazerne te Utrecht. De opgeroepen verlofgangers zullen zorg dragen dat zij, ieder op den voor zijn wapen of onder deel aangegeven dag, in uniform gekleed en voorzien van de hun uitgereikte kleeding- en uitrustingstukken, wapenen, voorwerpen en leder goed, reglementen en dienstvoorschriften en van hun zakboekje, zich aanmelden op den hiervoren voor elk wapen of elk onderdeel van een wapen en voor elke lichting aangegeven tijd en plaats. Het ii wenschelijk, dat de opgeroepenen zich op den laatsten werkdag vóór hun vertrek, des voormiddag# tusschen 10 en 12 uur, ter gemeentesecretarie aanmelden, voorzien van hun zakboekje met daarin geheehten verlofpas, tot het desgewenscht in ontvangst nemen van dag geld en ten einde in het bezit te worden gesteld van de noodige vervoerbewijzeu en passagebil jetten, een en ander voor zoover zij daarop recht hebben, en tevens om, zoo zij die gewenBcht achten, inlichtingen aangaande de reis te beko men. (Behalve vrij vervoer, voor zoover de reis geschiedtJbinnen het rijk, heeft de verlofganger, die niet woont in de plaats van opkomst of die zich in zijn woonplaats moet aanmelden om nog op denzelfden dag te worden vervoerd naar de plaats voor legering of oefening aangewezen, voor den dag van opkomst recht op keen daggeld van f 0.25, waarvan de uitbetaling, desgewenscht plaats heeft ter gemeenteseretarie of anders na aankomst bij het korps. Degenen, die per spoor reizen, moeten zich ten minste een half uur voor het vertrek van den trein aan het station aanmelden. Ingeval ziekte de opkomst mocht veruindereu. moet de verlofganger hiervan zoodra mogelijk doen blijken door overlegging van een gelegali seerde geneeskdndige verklaring ter gemeentese cretarie. Betreft het verlofgangers, die zich bui tenslands bevinden, dan geld in het bijzonder, dat het over te leggen geneeskrndig getuigschrift moet z(jn een behoorlijke gelegaliseerde'verklaring afgegeven door een ter verblijfplaats van den verlofganger tot uitoefening van de genees- en heelkunde bevoegd geneeskundige, houdende, dat de in die verklaring met naam en vooruaam aan >,Het antwoord heeft u zoo pas met uwe eigen oogen gezien juffrouw Hofman, en u zal zeker al het moge lijke in het werk stellen om uw broe der te overtuigen, dat hij het aan zijne waardigheid is verplicht, Mari anne zoo spoedig mogelijk de vrijheid te hergeven. Er staat Marianne maar éen weg open". Nog eene diepe, ernstige buiging voor Hedwig, en Raven verwijderde zich alsof dit alles heel natuurlijk was. Hij blij dat de ontknooping verhaast was. Misschien had hij zelfs wel iets dergelijks gehoopt. Toen Raven was heengegaan streek Marianne zich over het voorhoofd, zij haalde diep adem, alsof ze pas van een zwaren last was bevrijd geworden, en begon toen met bewogen stem .Dat ik moet gaan, Hedwig, zult te duiden persoon door hem ongeschikt wordt geoordeeld om werkeiijken 'dienst te verrichten in het daarvoor bij deze openbare kennisgeving aangewezen De verlofganger van de landweer, die niet vol doet aan een oproeping onder de wapenen of voor den werkeiijken dienst, wordt als deserteur be handeld, nadat tot zijne afvoering als deserteur door den minister van oorlog de last is verstrekt. De verlofganger, die zich niet tijdig op de aan gegeven plaats van opkomst aanmeldt, maakt zien strafschuldig. Het niet ontvangen eener hoofdelijke oproeping ontheft den verlofganger geenszins van zijne ver plichting tot opkomst in werkeiijken dienst, daar deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat hij behoorlijk is opgeroepen. Zoodra de verlofganger in uniform is gekleed, staat hii onder de krijgswetten. Bepalingen nopens het verblijf onder de wa penen. Aan de onder de wapenen komende verlofgan gers kan, als gunst en voor zooveel de belangen van den dienst zulks toelaten, worden vergund om buiten de kazerne te overnachten, alsook om onder genot van vergoeding voor levensmiddelen en van brood in eigen voeding te voorzien. Zij die voor genoemde gunst of gunsten in aanmer king wenschen te komen, moeten uiterlijk vier wekon vóór den dag voor de opkomst bepaald een desbetreffend verzoek indienen. Dit verzoek moet worden gericht door verlofgangers, behoorende tot de infante rie, tot hunnen landweerdistrictscommandant door verlofgangers, behoorende tot de vesting artillerie, tot de pontonniers o! tot de genietroe pen, onderscheidenlijk tot den commandeerende- olïicier der vesting-artillerie ter plaatse, waar zij geoefend zullen worden, tot den commandant van het korps pontonniers en tot den commandant van het regiment genietroepen, dan wel tot hunnen landweerdistrictscommandant. Door de Israëlietische verlofgangers, behooren de tot de pontenniers, die voor het houden van oefeningen onderjde wapenen worden geroepen op 16 September 3912, kan tijdig tot hunnen landweerdistrictscommandant het verzoek worden gericht om tot het vervulleu van bedoelde oefe ningen onder de wapeuen te mogen komen eerst op 4 November 1912 op het uur én de plaats, voor de opkomst op 16 September 1912 bepaald. Door do Israëlietische verlofgangers der lichting van 1908 of 1911, behoorende tot de 5de com pagnie genietroepen, die voor het houden van oefeningen onder de wapenen worden geroepen op 20 Mei 1912, kan tijdig tot hunnen landweer districtscommandant het verzoek worden gericht om tot het vervullen van bedoelde oefeningen onder de wapenen te mogen komen eerst op 7 October 1912 op het uur en de plaats, voor de komst op 20 Mei 1912 bepaald. Door de Israëlietische verlofgangers, behooren- clS tot de vesting-artillerie, die voor het houden van oefeningen onder de wapenen worden geroe pen op eenen datum, gelegen tusschen 9 Sep tember en 6 October 1912, kan tijdig tot hunnen landweerdistrictscommandant het verzoek worden gericht om tot het vervullen van bedoelde oefe ningen onder de wapenen te mogen komen eerst op 7 October 3912 en wel wat betreft de ver lofgangers der 22ste en 23ste compagnie vesting artillerie bij het 2de regiment vesting-artillerie te Amsterdamwat de overige verlofgangers der overige compaguiën vesting-artillerie betreftbij het regiment vesting-artillerie, garnizoen houdende in de plaats, welke voor huüne oefening is aan gewezen. Deze verlofgangers moeten zich alsdan op7 October 1912 vóór 8 uur v.m. of, wanneer zulks in verband met den af te leggen afstand niet mogelijk ia, zoo vroegtijdig mogelijk in de kazerne aanmelden. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier gesteld, doch moet gefrankeerd verzonden worden. In het verzoekschrift voorts het adres van den verlofganger duidelijk-en volledig te vermelden. Vergoeding en ontkeffiing. Den Verlofgangers, die, op grond vau kost winnerschap, wenschen in aanmerking te komen hetzij voor ontheffing, hetzij voor ontheffing of, bij niet-inwilliging van deze «aanvrage, voor eene geldelijke vergoeding, wordt aangeraden hun daartoe aan de Koningin te richten verzoek binnen tien dagen na de dagteekening dezer kennisgeving in te leveren ter gemeentesecretarie. Dit verzoek kan op ongezegeld papier word«n geschreven. Wenscht men alleen voor een gelde- ge na het zoeven beleefde zelve moeten toegeven. Vergeet voor 't oogenbiik, dat ik in jou oogen een schuldige ben, denk alleen met al je kracht van je liefde aan Jörgen". „Dien ge verraadt en bedriegt". „Als ik mijn zin had gedaan, zou ik mij reeds na mijn terugkeer uit Berlijn van hem hebben gescheiden. „Wat weegt zoo'n zware schuld licht bij je l" „Denk dat niet, Hedwig, in dit uur ben ik zwaar gestraft, want het heeft over mijn lot beslist. Jörgen moet mij de vrijheid hergeven 1" Eenige minuten later Skwam Jörgen terug. Htt oogenbiik voor de laatste be slissende uitspraak was gunstig, want Jörgen moest na een paar uur op reis, om bij een consult in Kiel te genwoordig te zijn, waar een patiënte zich aan een zware operatie moest onderwerpen. Als hij uit Kiel terug kwam, kon zij al zijn afgereisd. Zij vroeg zich zelve niet af, waarheen Met opgeheven hoofd, maar bleek a's de dood, ging zij naar haren man, om hem het zwaarste leed van zijn leven aan te doen. „Jörgen, ik moet met je spreken, hjke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan het ter gemeentesecretarie in te leveren verzoek aan don minister van oorlog worden gedaan. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk „kost winners", en kunnen zoo noodig nadere iulich- tinhen mondeling worden gevraagd ter ge meentesecretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Vlissingen, den 29 Februari 1912. De Burgemeester voornoemd, van doorn van koudekerke. Tweede Kamer. Nadat nog eenige wijzigingen van ondergeschikt beiang waren aange bracht, werd besloten de eindstem ming over de A'menwet iater te houden. De wetsontwerpen, betref fende de berechting van minderwaar dige misdadigers, werden gesteld in handen eener commissie van voor bereiding, waarin benoemd worden de heeren Van Veen, Van Wijnber ger,, Limburg,Van Hamei en Scheurer. Daarna werd aangevangen met de behandeling van de wijziging der Lager O .derwijswet, voor veihooging der subsidie voor bouwkosten van bijzondere scholen. De heer Roodhuijzen keurde dit af, meenende, d.it men zoodoende zou knabbelen aan de wet van dr. Kuyper, in piaats van haar te laten doorle ven, ten einde to.meerbevrediger.de subsidie regeling ie kunnen geraken. De heer Ter Laan bestreed het ontwerp. De verdediging van. Vlissingen. De Brusselsche correspondent van de „Daily Telegraph", van Londen, seint aan dit blad, dat de Nedei- landsche regeering met den Belgi schen gezant in Den Haag, baron Fallon, in onderhandeling zou zijn, om lot overeenstemming tr komen inzake de kwestie der forten van Vlissingen. Nederland zou het recht hebben om de Schelde af te sluiten door middel van forten of van onder- zeescbe mijnen of torpedo's, doch hei zou er vrijen doortocht verke nen aan eene vreemde vloot, die, in gevat van nood, door de Belgische regeering uitdrukkelijk zou ter hulp geroepen zijn. Moest eene vreemde vioot ongevraagd ter hulp komen, zij zou door de Nederlandsche re geer ing als eene vijandelijke macht mogen behandeld en op afstand ge houden worden. Om zulk een overeenkomst te sluiten, zou BAgië echter van zijne onzijdigheid moeien afzien, en daar toe zou de toestemming der be schermende mogendneden noodig zijn. Nederland zou nu eene confe rentie dier mogendheden willen bij eenroepen, om samen met België en Nederland de zaak te onderzoeken. Volgens de „Daily Telegraph" zou voor je weggaat." „Ga zitten, Mariannezei hij, verheugd haar bij hem te zien bin nenkomen. jörgen, ik bid je, geef mij de vrij heid. Zij stond nog altijd aan de deur, alsof zij reeds de vluchtelinge was, die niet meer in zijn huis behoorde, en hij staarde haar aan, alsof hij haar niet recht verstond. „Reeds toen ik van Beriijn kwam, had ik het je willen vragen. Het zou eerlijker en mijner meer waardig zijn geweest, maar ik had er den moed niet toe". „Ge bemint een ander Raven uit hare oogen ias hij het antwoard. Verbaasd zag Marianne, hoe hare woorden bij den man, die anders zooveel zelfbeheersching bezat, een storm van hartstocht ontboeiden. Hoe opgewondener lörgen werd des te kalmer werd zij. Deze koele bedaardheid, waarmee ze hem en zich zelve beschouwde, deed haar zien, hoe ver ze feitelijk reeds van elkaar waren verwijderd. „Ga zult toch niet hebben verwacht, dat ik je wensch zou vervullen. Ik zou je aan een man overlaten, die in mijn de meerderheid der beschermende mogendheden, met Frankrijk en En geland aan 't hoofd, gunstig gestemd zijn voor zulk een overeenkomst, terwijl de anderen, met Duitschiand aan 'i hoofd, er zich tegen verzetten. Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. In de Woensdagmiddag tn de Raadszaal der gemeente 's-Graven- hage gehouden constitueerende ver gadering der Vereeniging van Ne derlandsche Gemeenten, welke werd geleid door mr. dr. J. A. van Royen, burgemeester van Zwolle, waren aanwezig de vertegenwoordigers van de toegetreden gemeenten: Amers foort, Breda, Deventer, Dordrecht, Enschedé, 's-Gravenhage, Groningen, Gouda, Haarlem, Hariingen, Den Helder, Hengelo, Hilversum, Hoorn, Katwijk, Leeuwarden, Leiden, Roer mond, Schiedam, Sliedrecht, Veen- dam, Vlissingen, Winterswijk, Zaan dam, Zutphen en Zwolle. Tot de toegetreden gemeenten be hooren voorts nog Winschoten en Heerien. Aan de door de Commissie van voorbereiding ontworpen statuten hechtte de vergadering hare goed keuring, behoudens eenige wijzigin gen o.a. betrtffende het entréegeld en het aantal bestuursleden. Het entiéegtld, in de ontwerpstatuten be paald op f 1 per 100 inwoners voor gemeenten welke terstond bij de oprichting toetreden, en op f 2 per 1000 inwoners voor later toetreden de gemeenten, werd tn dien zin ge wijzigd, dat voor gemeenten, welke vóór 1 Jan. 1914 toetreden hst en- tiéegeld zal bedragen f I, daarna f 2. Het aantal bestuursleden werd gesteld op 9 in plaats van 7. Nadat het bestuur was gemachtigd de rechtspersoonlijkheid der Vereeni ging aan te vragen, wijdde de voor zitter nog een woord van dank aan hei gemeentebestuur van 's-Graven- hage voor de hoffelijke ontvangst der Vereeniging en stelde onder applaus der vergadering voor een burgemees ter van 's Gravenhage, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, het eere-voo.- zitterschap der Vereeniging aan te bieden. De Nederlandsche Bond van Post en Telegraaf beambten de Post heeft een adres verzonden aan den minister van waterstaat, waarin wordt ver zocht aan het personeel volkomen vrijheid te geven in de uitvoering van zijn vereenigmgsleven en intrekking of wijziging wordt verzocht van een dienstorder, waarin bepaald wordt, dat voor het bijwonen van bestuurs vergaderingen ten hoogste viermaal per jaar dienstruiling of extra-ver'.of voor eigen rekening mag worden toe- oog een bedrieger en een leugenaar is Hij is je onwaardig, Marianne, je bent met blindheid geslagen, en daarom moet ik voor je handelen. Geen wet kan mij daartoe dwingen, in een scheiding van je te bewilligen. Ik geef je de vrijheid nietIk heb je veel te lief, om je ongeluk te willen „Als je mij nog lief hebt, lörgen, moet je mijne bede vervullen. Ik wil vrij zijn, heeiemaai vrij „Als ik je, niet zoo lief had, dan zou ik je nu laten gaan, waarheen je wilde." „Er is ook een ijverzuchtige liefde, die alleen om zich zeiven denkt." „Zeker, en ik zou geen man zijn, als ik die niet had. En ik heb mijn trots, die door jou zwaar'is beleedigd, maar niettegenstaande alles, bid ik je nog eenmaal, blijf, ik kan het niet verdragen, dat je uit mijn leven zult verdwijnen I „Ik kan niet. Na alles, wat er nu is gezegd, zou ik mij voor mijzelve vernederen, als ik niet ging. Ga hebt geen macht, mij terug te houden „]e zult niet weggaan, Marianne, je bent de mijne I Wie zou mij kunnen dwingen, je vrijwillig op te geven en gestaan. Bovendien werken, volgens dit adres, nog andere in die dienstorder neergelegde bepalingen beiemmerend op hei vereenigingsieven. De Tariefwet. Het vrouwen-comiié van actie tegen het ontwerp Tariefwet, heeft bij de Tweede Kamer een adres ingediend van den volgenden inhoud „Ondérgeteekerden.aiie vrouwen en het meerendeei huisvrouwen, over tuigd, dat de aanneming van het aanhangige ontwerp Tariefwet de kosten "van het levensonderhoud aan merkelijk zal doen stijgen, verzoeken uwe hooge vergadering bedoeld ont- werp-Tatiefwet te verwerpen." Dit adres ging vergezeld van ad- haesie-betuiginge'n van 63 371 Neder landsche vrouwen. Benoemingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau S. Hage, burgemeester der gemeente Bruinisse. Verder is met ingang van 1 Maart benoemd tot bacteriologisch onder zoeker bij het bestuur der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroo men J. A. Heijmann, scheikundig in genieur te Bergen op-Zoom, thans tijdelijk als zoodanig in functie. Gisterenavond werd ten raadhuize de jaarlijksche openbare vergadering gehouden van de gezondheidscom missie alhier, waarin het verslag over het jaar 1911 werd uitgebracht, In dit verslag wordt eerst mede- deeling gedaan van verschillende huishoudelijke zaken. U.t de algemeene beschouwingen blijkt dat de aigemeene toestand der volksgezondheid, hoewel niet in die mate als het vorig jaar, toch gunstig kan genoemd worden. Er overleden 272 personen of 12 5 per 1000 in woners tegen 214 personen of 9,9 per 1000 in 1910. Zeer opvallend is de bijzondere mijn eigen leven zoo arm te maken Gevoelt ge dan niet, dat ik wanhopig word, als je mij verlaat. Wat heb ik gedaan, dat ge mij zóo kunt krenken Zie, Marianne, je zult zoo vrij zijn, als je zeiven beheert. Richt je ieven in, zooals je wilt. Reis, werk, studeer, kies je een omgang naar welgevallen, maar kom van tijd tot tijd tot mij terug en verhelder mijn huis met je tegenwoordigheid. Geloof mij, je zult mij later nog dankbaar zijn, dat ik niet in een scheiding bewillig. Je hebt in het laatste jaar te veel beleefd en dat heeft je zóa overweldigd, dat je er in bent verward geraakt. Je bent verblind. Ik heb slechts je geluk op het aog, als ik je met laat gaan." Zij stond voor hem, hoog en koel, om den mond een zenuwachtigen trek, de zenuwen dreigden haar den baas te worden. Er moest een einde aan komen. „Ik ga en kom nooit weer terug. Je hebt geen rechten meer op mij, en 't is jou schuld, dat we in oneenigheid scheiden." (Wordt vervolgd)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1