AMA de isscheii. Vrijdag 1 Maart er van km. iingen. 50e Jaargang. 1912. Gemeentebestuur. Feuilleton, B B N NE NL A~ND7~ en No. 52. de dief- oos. robatie.) Drama.) )em. Natuur.) Little Mo- eh drama.) Kampioen com.) heker. com.) i Woens- mma. RECTIE. IS, Badhuis- oedig moge- niet beneden vraagt een n van! i*1 VLISS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 1—4 regels 0.40. Voer eiken regtl meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts /weemaal berekend. Greote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd cp Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fóbonnements-Aduertenfiin op zeer uoordeelige voorwaarden BELASTINGVERORDENINGEN. Verordeningen op de heffing en invordering van een Hoofdeiijken Omslag; verordening tot wijziging der verordening op de heffing van eene Hondenbelastingen besluit tot voortdurende heffing van eenebelas- lasting op het Gedistilleerd. Burg. en Wtth. van Viissingen, doen te wetendat bij Kon. besluit d.d. 12 Februari 1912, no. 20 zijn eéedgekeurdlo. het raadsbesluit a.d. 22 December 1911 no. 2 tot vaststelling eener Verordening op de heffing van eenen Hoofdeiijken Om slag met bijbehoorende invorderings- vemrdening2o. het raadsbesluit d.d. 22 December 1911 no. 3 tot wijzi ging der verordening op de heffing van eene Hondenbelasting; 3o. het raadsbesluit d.d. 19 Januari 1912 no. 17 tot voortdurende heffing van eene belasting op het Gedistilleerd dat deze verordeningen gedurende 3 maanden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn neder- gelegd en dat afdrukken daarvan tegen betaling der kosten algemeen zullen worden verkrijgbaar gesteld. Viissingen, 29 Februari 1912. Burg. en Weih. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. STRAATBELASTING. Afkondiging van het uitvoerbaar verklaarde kohier van de Straai- belasting over het jaar 1912. Burg. en Weih. van Viissingen maken bekend dat het primitief kohier van de Slraatbelasting voor het jaar 1912, na door Gedeputeerde Staten van Zee land bij hun besluit van 23 Februari 1912 no. 28, te zijn goedgekeurd, op heden, in afschrift, gedurende den lijd van vijf maanden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter le zing is nedergelegd. En is hiarvan afkondiging geschied, waar het behoort, den 29 Feb?. 1912. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKEKKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De uoeding der Kinderen in den schoolplichtigen leeftijd, In vele opzichten is het natuurlijk, dat een kind meer voedsel r.codig heeft dan een volwassenehet kind is nog in zijn ontwikkeling en groei, de afzonderlijke organen moeten zich nog volledig ontwikkelen en grooter worden. Bij volwassenen is dit niet —O— 66.) Zij wist slechts dit éene, dat ze dezen roman moest schrijven. Dokter Hofman toonde gedurende dezen tijd, waarin haar werk tot rijp heid kwam, eene teederheid en, tae', die haar beschaamden. Door niets verontrustte of stoorde hij haarzij was alleen, zooals ze het wenschte en vond hem bereid, afleiding te ver schaffen indien haar geest hieraan behoefte gevoelde. Hij was eindelijk tot de erkenning gekomen, dat hij zich zeiven veel moest ontzeggen, wilde hij haar behouden. Hij hield meer van haar dan ooit, en reeds de gedachte haar te kunnen verliezen, was voldoende, om hem tot elk offer bereid te vindan, want hij voelde zich niet vrij van schuld. De rozen bloeiden, het schoonste tijdperk van Sleeswijk-Holstein was het geval, deze behoeven slechts het door stofwisseling en arbeid verloren materiaal aan te vullen. Snel groeiende en groote kinderen moeten ook rijke lijker gevoed worden dan kleine, even als een jonge St. Bernardhond veel meer voedsel noodig heeft dan een jonge dashond. De bewegelijkheid en levendigheid der kinderen heeft op de voedselbehotfte groóten in vloed. De schoolknaap die op een vrijen middag verscheidene uren bui ten heeft rondgesprongen, zal een gezonden honger mee aan tafel bren gen, terwijl zijn van het kantoor ko mende oudere broeder slechts weinig eetlust heeft, evenals zijn jongere broer, die den heelen middag heeft zitten lezen. Met den invloed van dergelijke bezigheden moeien de ouders bekend zijn, en zij moeten zich niet ergeren als hun jonge spring-in-'t-veld zich eens wat meer te goed doet dan strikt genomen fat soenlijk geacht wordt. Want zulk een levendigheid, met een beetje overmoed erbij, is niet alleen een zeer natuurlijk voorrecht der jeugd, maar ook zeer gezond, wiji zij op uitstekende wijze de stofwisseling en bloedcirculatie prikkelt en bevordert, de longen door volledige ademhaling versterkt en den geest verfrischt. Een vroolijk,levenslustig kind zal veel min der door ziekten aangegrepen worden en wanneer dit al het geval is, komt het er veel spoediger en beter door, dan andere „brave Hendriken." De ouders moeten zich derhalve over een goeden eetlust hunner kinderen verheugen en hunne volle aandacht er op gevestigd houden, daar een gebrekkige voeding de nadeeligste gevolgen voor de lichamelijke ont wikkeling heeft, en dientengevolge ook voor de latere gezondheid en levensduur. Vaak zijn kinderen geneigd, als 't ware uitgehongerd, op de spijzen aan te vallen, en ze bijna ongekauwd naar binnen te slikken. Deze slechte gewoonte moeten ouders met den meesten ernst tegengaan. De ver tering van het voedsel begint in den mond met het kauwen. Hierdoor worden de spijzen niet slechts kleiner verdeeld, maar ook met speeksel vermengd en zoo voorbereid voor de digestie met de maag- en darm sappen. Hoe zorgvuldiger men de spijzen kauwt, hoe gemakkelijker ze verteerd worden, c!es te meer voe dingsstoffen kan het bloed er aan onttrekken, des te voedzamer zijn zij. Deze hygiënische uiteenzetting zal hoogst waatschijniijk op de kinderen weinig indruk maken derhalve heb ban juist de ouders den plicht, bij iederen maaitijd op het goed kauwen der spijzen een waakzaam oog te houden. Voor het doelmatig kauwen der aangebroken, toen was Marianne's werk gereed. Zij zond haren roman aan Raven. En nu volgde de reactie een grooten twijfel aan de waarde van haar boek kwelde baar, ze zat in haar tisculum maar te bladeren in het een of ander tijdschrift of boek en gevoelde opgewektheid voor niets. Zoo zat zij op een heerlijken juni- morgen in hare lichte peignoir droo- mend op haar gewoon plaatsje en staarde naar den blauwen, helderen hemel boven haar, waaraan maar enkele witte wolkjes vredig door den zachten, warmen wind werden voort bewogen. Er lag zoo'n levensdrang, zoo'n zalig overmoedig genieten in de lucht, dat iemand het hart open ging, alsof men de geheele wereld juichend moest omarmen. Zag Marianne de schoonheid niet om zich heen, ademde haar borst niet ruimer? Waarom lag er dien glans in hare donkere oogen en waarom dien zoeten glimlach om hare lippen Of gevoelde ze onbewust de nabijheid van den man, dien zij nog altijd, zonder het zich zeive te bekennen, liefhad, en tot wiens talent zc bewon spijzen is voldoende tijd noodig. Men moet de kinderen dwingen dezen er voor te beschikken. Zij moeten 's morgens niet zoo Iaat opstaan, dat zij om niet te laat op school te ko - men, de warme morgendrank staan de naar binnen gieten en het brood in groote brokken inslikken. Niet minder ongezond is het nuttigen van zeer heete spijzen, met name vloei bare. Bij vele huisgezinnen begint het middagmaal met soap. Nu is het een hygiënische zonde en voor hon gerige kinderen een onnoodige ge- duldsoefening, wanneer de soep zoo warm op tafel komt, dat geen lepel kan genomen worden, zonder lang blazen. Verder moet de maaltijd, tusschen de schooluren liefst zoo gauw mogelijk na thuiskomst plaats hebben, opdat de kinderen hun hon ger niet verliezen, en tevens met de noodige rust kunnen e:en. Voldoende kauwen en beschaafd eten moet mogelijk zijnhelaas wordt in veie gevallen hiertegen nog gezondigd, waardoor hei dikwijls voorkomt, dat de kinderen maar haifverzadigd ter school komen. Evenals bij zuigelingen, is voor de voeding van leerplichtige kinderen de regelmatigheid der maaltijden van zeer groote beteekenis. Kinderen moeten, evenals alle menschen, op geregelde uren van den dag eten. Het ontbijt, da', zooals reeds gezegd, in volle rust moet genuttigd kunpen worden, bestaal het best uit melk, boter en brood. Zijn de kinderen gewoon aan cacao, dan kan men dit volhouden. Ook de een of andere versnapering op het brood als honig, koek of iets dergelijks, is nuttig, als zijnde een lichte prikkel voor den eetlust. Vleesch echter is beter te vermijden. Ook warme meelpappen, havermout, go?t e. d. zijn in vele gevallen onnuttig, aangezien ze vaak allen eetlust ontnemen en zwaar blij ven liggen op de maag. Om twaalf uur maakt het een onderscheid of het middagmaal gebruikt wordt, dan wel of de gewoonte bestaat een "meer uitgebreid tweede ontbijt te nuttigen. Ais middagmaal moet men de kinderen krachtigen, voedzamer), maar eenvoudigen kost voorzetten, soep, vleesch, groenten en aardappe len. Hiervan late men hen gebruiken zooveel ze lusten. Vruchten zijn als dessert zeer nuttig, omdat de vruch tenzuren de maag opwekken. Een teiij- kelijk en uitgebreid menu is ongezond, omdat het voor de afwisseling der ge rechten steeds opnieuw den eetlust opwekt, en tot oververzadiging leidt. Daarentegen is een groote afwisse ling der spijzen op" verschillende dagen zeer gewenscht, niet zoo ech ter, dat bepaaide voedingsmiddelen op bepaalde dagen telkens opgediend worden. Als drank worde bij het derend opzag, terwijl hij hare meer derheid van geest reeds lang had herkend Op dit oogenbiik kwam Raven de tuinpoort binnen. Of ze thuis zou zijn Of ze nog aan hem zou denken? Nu stond hjj onder de boomen in den tuin en hij tuurde over de pracht van bloemen daar beneden heen naar het terras, waar hij haar hoopte te vinden. Zat ze daar niet op haar gewoon plaatsje Met vlugge schreden snelde hij door het bonte paradijs en vloog de trappen op aan de voeten van de vrouw, die hij voor zich moest winnen, tot eiken prijs. „Marianne 1 Ik moest komen, ik kan niet meer zonder je leven De jonge vrouw zat als 't ware veriarad ter neer. Zij had toch lang zaam alles zoo zien aankomen. Nu ze weer in deze blauwe sprekende oogen keek, nu ze de hartstochtelijke woor den uit den weisprekenden mond hoorde, nu viel het trotsche gebouw, dat zich had opgetrokken, ais een kaartenhuis ineen. „V/eet je, dat ge een kunstwerk hebt gewrocht Marianne? Maar het middagmaal niet anders dan waler gebruikt, en dit niet in te groote hoeveelheden. Lang is er gestreden over de vraag of het drinken bij het eten schadelijk was of niet. Men kan in deze quaestie zonder eenig be zwaar aannemen, dat het drinken, mits matig, bij het eten niet schaadt, als hel maar niet dient, om het yoedsel naar binnen te werken. Al coholische dranken, wijn, bier, e. d. zijn beslist voor kinderen verwerpelijk uit verschillende overwegingen, maar ook absoluut onnoodig. Wordt om 12 uur brood, enz. gebruikt, dan kan hierbij wat vleesch of andere spijzen gevoegd worden, als eieren etc. Als drank is voor kinderen aangewezen de melk. Koffie en thee moeten ver boden waar zijn, zij geven dikwijls aanleiding tot het ontstaan van ze nuwachtigheid. Zeer af te keuren is hei gebruik van deze genotmiddelen 's avonds, daar de kinderen opge wonden worden, moeilijk inslapen, onrustig droomen en den volgenden morgen moe en siaperig opstaan. Bij deze wenken voor het dagelijkscb voedselgebruik moeten nog enkele opmerkingen gevoegd worden. Er moet op gelet worden, dat de kin deren vóór en na den maaltijd hun handen wasschen, evenals hun mond reinigen, opdat geen voedselresten daar achterblijven. Vervolgens moet er nog op gewezen worden.dat meel spijzen niet de hoofdschotel mogen vormen, juist vaste, compact voed sel wekt de digestie-organen veel beter tot werkzaamheid op en ver sterkt bet gebit. Daarom is bruin-;en roggebrood beter dan wittebrood. Zeer voedzaam en nuttig zijn peul groenten en vette spijzen, waaronder boter een eerste plaats inneemt. Men moet echter oppassen den kinderen niet te veel vet voor te zetten. Kinderen moeten niet teveel vleesch nuttigen, daar door een krachtig vleeschgebruik een te vroege lichame lijke rijpheid optreedt, waarmede de ontwikkeling van den geest geen ge lijken tred houdt. Het zenuwstelsel wordt overvoed, de zuren worden sterk geprikkeld, en de ontwikkeling welke in 't algemeen pas nè den schooltijd pleegt volkomen te worden, komt onnatuurlijk vroeg iot stand. Dit heeft veel lichamelijke en gees telijke nadeeien tengevolge, op welke wij hier niet nader kunnen ingaan. Een zelfde gevaar ligt in 't genot van alcohol en specerijen (peper, mosterd, notenmuskaat) alsook van koffie en thee. Wel mag de voeding smakelijk gemaakt worden, maar daarvoor zijn nog wel andere hulp middelen bij een goede, ervaren huis moeder bekend. Daarom, ouders, gewent uwe kin deren vroegtijdig aan eenvoudigen, krachtigen kost, want door dezen kan slot is valsch. Gij laat uwe heldin van beide mannen afstand doen, alléén wil ze verder door 't leven gaan, mees teres van haar lot. Dat kan niet op ons van toepassing zijn Wij zijn éen in onze kunst, éen in onze liefde. Ik heb geduldig gewacht, het ging haast mijne krachten te boven, maar nu wijk ik niet] van deze plaats al zou ik dokter Hofman zeif toeroepen „Geef haar de vrijheid Zij is niet uwe slavin, zij is eene vrije vrouw, die het recht heeft, over zichzelve te be schikken Marianne was zich zelve weer geheel meester geworden en had hare hand uit de zijne vrij gemaakt. Toornig stond ze voor hem. Waarom komt ge hier en verstoort mijn met moeite verkregen vrede, Hartwig Denkt ge, dat ik een, door den wind heen en weer bewogen riet ben Ik ken mijnen weg en zal hem verder bewandelen." „Mariannewilt ge uit verkeerd plichtsgevoel bij uwen man blijven? Dat kunt ge niet, want ge wilt op or.s gebied eene der eersten worden en daarom moet ge mij in een nieuw leven volgen." hun lichaam slechts krachtig worden. Ge zult daardoor de gezondheid en levenskracht uwer zonen en dochters op vasten grondslag vestigen en hun een onsartastbaren rijkdom nalaten, die door bloeiende gezondheid en lang leven door eenvoud der ge woonten en tevredenheid des harten zeer zeker rijkelijke vruchten zal dragen. A. Tweede Kamer. Voortgezet werd gisteren de behan deling van da Armenwet. Met 52 te gen 12 stemmen is verworpen een amendement van den heer Rink om niet te vorderen dat, indien iemand een schenking of erflating niet slechts bestemd wil zien voor bedeelden van kerkelijke of particuliere instellingen, doch ook voor bedeelden door het burgerlijk armbestuur, zulks nadruk- delijk moet worden gestipuleerd. Voorts werd verworpen met 57 legen 9 stemmen het amendement- Vliegen om onderstand door het tjurgeriijk armbestuur niet afhankelijk te maken van weigering van onder steuning door een kerkelijke of an dere instelling. De minister had het amendement onaannemelijk verklaard, als strijdig met het subsidiair karakter dat de Regeering het burgerlijk armbestuur wil doen behouden. De minister bracht overeenkomstig een amende ment—Rink esn wijziging aan, waar door bepaald werd dat tot voorloo- pige bedeeiing wordt overgegaan, in dien uitstel gevaar oplevert voor het leven of de gezondheid van een nood lijdende. Verklaring van huwelijksvoltrekking. Naar aanleiding van een door ver schillende ambtenaren van den bur gerlijken stand tot den minister van financiën gerichte vraag, of zij onge- zegeid kunnen afgegeven de verkla ringen van huwelijksvoltrekking, wel ke bestemd zijn om te worden over gelegd vóórdat tot hei kerkelijk huwe lijk wordt overgegaan, heeft de minister als zijn meening te kennen gegeven, dat er geen twijfel bestaat, dat een verklaring van huwelijksvol trekking, afgegeven door ambtenaren van den burgerlijken stand, be houdens gebleken onvermogen op zegel behoort te worden gesteld, zelfs al wordt zulk een verklaring afgege ven in den vorm van een onderteekend bericht, omdat het ook in dien vorm blijft een stuk, door een openbaar ambtenaar in zijn qualiteit ondertee kend en opgemaakt met het doel om tot bewijs te strekken. Naar den minister is medegedeeld, worden bedoelde verklaringen sinds eenigen „Neen, als het een nieuw ieven zat zijn, dan ga ik mijnen weg aileen „Even als de heldin in je roman, je hebt je zelve geschilderd „En bevrijd. Maar nu ga. Nogmaals dank voor aile liefde en trouw mij bewezen. En als wij elkaar na jaren nog eens in ons beroep mochten ont moeten, laten we elkaar dan begroeten als goede collega's, die elkaar weder- keerig achten en vriendschap bewij zen." „Die belofte geef ik niet. Alles of niets!" riep Hartwig onstuimig uit alle zelfbeheersching verliezend, trok hij Marianne in zijne armen, alsof hij haas nooit weer wilde loslaten. „Maar MarianneHoe zacht die uitroep ook was, door het oor van haar wie de waarschuwing gold, werd hij toch gehoord. „Marianne, als Jörgen hier in mijne plaats stond „Dan zou hij zien wat onvermijdelijk was", antwoordde Raven met groote kalmte de verlegen Hedwig, die er zoo verschrikt uitzag, alsof zij zelve de schuldige was. Ik ben hier geko men, om Marianne te vragen of zij mij wil volgen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1