ich| iur. 'S [AAM. Woensdag 28 Februari No. 50. 50e Jaargang. 1912. leren ie: Feuilleton. 5 i 0.8S g P9 in d 17. J 0 ►'arte Éipnjs, Gemeentebestuur. BINNENLAND. De Tariefwef. Generaal Booth te Middelburg. O c -*> o urns T p ran de i&d. ks rpakje VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post LSO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroofe letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zort-en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Abonnemenfs-Adoerfenfiën op zeer uoordeeüge voorwaarden BEKENDMAKING. Spreekuur Wethouder Onderwijs. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen nogmaals ter kennis van belanghebbenden, alsmede van ouders of voogden van leerlingen, dat het spreekuur van den Wethouder voor Onderwijs en Armwezen ge houden wordt op Woensdagmid dag van iedere week ten half vier ure, in een van de benedenlokalen van het Raadhuis. Vlissingen, 24 Februari 1912. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. BEKENDMAKING. Openstelling Oud-Archief. Burg. en Weth. van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb benden dat het Oud-Archief der gemeente geopend zal zijn iederen Donderdag van des voormiddags half elf tot half éen ure en dat de Gemeente- Archivaris gedurende deze uren aldaar te spreken zal zijn. Vlissingen, 24 Februari 1912. Burg. en Weth. van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Het pantserschip. Evenals het „Hbl." acht ook de „N. Roti. Ct.," nu in de Tweede Kamer weldra de zaak van het pant serschip aan de orde komt, het noodig nog eens ernsiig te waar schuwen tegen 's ministers voorstel len in dezen. Het bouwen van dat cene schip, zonder dat men ten volie doordron gen kan zijn van de onvermijdelijke gevolgen daarvan, blijft het blad ten zeerste ontraden. Alvorens met dien bouw te beginnen, zou men zeker heid moeten hebben uit welke en uit hoeveel schepen, en van welke grootte, de vloot zal behooren te bestaan en vooral ook in hoeveel lijd die vloot gebouwd zal kunnen worden. Dit laatste zegt zij hangt ook thans nog in de lucht. De mi nister acht in elk door hem gele verd betoog nieuwen aanbouw ur gent, maar om een tijdstip waarop de gedachte vloot, waarvan de eer stelling wordt aangevraagd, zal ge reed zijn, wordt niet gerept. De aan bouw van éen schip vordert 21/s a 3 jaarwanneer zal hei vierde schip gereed zijn en wanneer zou dus in ENOUWE, OTJEWIJD, e B'oeder- oi 64.) „Volkomen, Raven 1 Maar wat beduidt dat vergeleken bij de bekoring, die zulk eene volmaakte opvoering op mij uitoefentWeet je, wat mij sedert gisterenavond met zoo'n bijzonder sterk verlangen vervult?" „Nu?" „Om eens de Wagnerspelen in Bayreuth bij te wonen." „Die vervulling is toch niet zoo onmogelijk." „Mijne verlangens hebben hunne grenzen." „Ik weet—mijnheer de echlgenoot Raven trad heel dicht op de jonge vrouw toe en zag haar smeekend in de oogen. „Marianne, ge kunt er toch niet in ernst aan denken binnen eenige dagen te vertrekken." „Ik moet, Jörgen heeft mij de laatste maal alleen daarom een langer Indië aanwezig zijn het minimum waarmede, volgens den minister, een verdediging mogelijk is? Neen, wij blijven ons standpunt nandhaven, dat het toestaan van de op, deze suppletoire begrooting aan gevraagde gelden niet in het belang van het land is. Als eenheid achten we dat schip in elk geval onvoldoende uit hoofde van onze vroeger reeds ontwikkelde argumenten. Het voteeren van de gelden zou een antecedent stellen en dwingen, om in volgende jaren nog 3 dergelijke schepen aan te vragen en toe te staan. En dat, zonder dat over de principieele vraag voldoende licht ware opgegaan. Wij verkrijgen hiermede na tal van jaren een vloot van onvoldoende gevechtskracht en blijven dus vrijwel op hetzelfde standpunt van tegen woordig. De geringe verbetering is niet evenredig aan de tte besteden millioenen. Kiest men voor een artil- lerievloot, laat men dan ook alle consequentiën daarvan willen aan vaarden, zooals wij die vroeger heb ben uiteengezet. Wenscht men uit sluitend een torpedovloot, laat dan op dat denkbeeld consequent worden voortgebouwd. Dit pantserschip past, dunkt ons, noch in hei eene, noch in het andere systeem. In parlementaire kringen wordt het voor zoo goed als zeker geacht, cl at de minister van marine zijn aange vraagd paniserschip krijgen zai. Wel zijn er in de Tweede Kamer, ook aan de rechterzijde, leden, die er tegen zullen stemmen, omdat h. i. een veel grooter schip noodig is (be halve naiuurlijk anderen, die van geen enkel schip weten willen), maar al gemeen is de overtuiging, dat men de regeering op het gedane voorstel niet zal laten vallen, zegt „de Tel." De Ruyter-Medaille. in 1907 werd uit gelden, bijeen gebracht ter gelegenheid van de herdenking van Michiel Adtiaansz. de Ruyter's geboortedag, het Fonds voor de De Ruyter-Medailie opgericht, waarvan Z. K. H. de Prins der Ne derlanden het eere-voorzitterschap aanvaardde. Deze stichting beoogt alle vijf jaar de gouden De Ruyter- medaille uit te reiken aan hem, die naar het oordeel van het bestuur, op voordracht van de commissie van beoordeeiing, daarvoor op grond van zijn verdiensten voor de zeevaart het meest in aanmerking komt. De eerste keuze is thans, 5 jaar na de oprichting van het fonds, ge vallen op dr. J. P. van der Stok, vroeger directeur van de Metereolo- gische Inrichting te Batavia en thans een der directeuren van het Konink lijk Nederlandsch, Metereologisch Instituut te De Bildi, uithoofde van verlof toegestaan, omdat ik hem vast beloofde dan terug te zullen komen. Ik ben gewoon mijn woord te houden." „Ik kan je niet meet missen, Marianne. Ik kan de gedachte niet verdragen.dat je spoedig onbereikbaar voor mij bent. Ook gij zult ongelukkig zijn in je vroegere eenzaamheid." „Ik zal werken," zei Marianne. „En wees nu verstamlig Raven, anders bederf je mij den ganschen avond 1" „Ziezoo, nu ben ik zoo verzeide de binnentredende Russin. „Vooruit, kinderen, anders komen wij ie laat." Het rijtuig bracht het drietal spoedig er plaatse en al heel gauw daarna begon de voorstelling. Marianne was ais betooverd, zij zag en hoorde niets om zich heen, ook in de pauzen bleef ze verstrooid en gjjmlachte maar op de plagerijen van de elegante Russische, die niettegenstaande haar dweepen met de kunst toch volkomen koel bleef. Zij had iets dergelijks te vaak gezien en gehoord. De muziek stierf weg, het gordijn viel. Marianne zat stom, tot ze zich werktuigelijk met de anderen zijne bijzondere en allerwege erkende diensten aan de scheepvaart bewezen door zijn studiën van de getijbewe- gingen in Nederiandsch-Indië en de Noordzee. De plechtige uitreiking van de me» daiile door den eere-voorzitler zal 27 Maart te Amsterdam plaats vinden. Armenzorg. De onlangs te Oudenrijn overleden jonkvrouwe A. C. C. v. Brakell heeft aan verscheidene liefdadige instellin gen sommen vermaakt tot een geza menlijk bedrag van f 579,200, vrij van alle rechten. Gisterenavond trad in een zeer druk bezochte cursusvergadering der anti rev. propagandaclub als spreker op de heer mr. J. W. Goedbloed van Middelburg met het onderwerp Eenige opmerkingen naar aanleiding van de Tariefwet. Spreker wees op de actie in het land tegen deze wet en stelde de vraag Wat drijft toch ons ministerie en verioochent het zijn principe Deze vraag werd door spreker ont kennend beantwoord en in zijn be ioog er op gewezen dat dit ministerie de lijn volgt, sedert jaren door de anti rev. partij uitgestippeld. Vervolgens besprak de heer Goed bloed het dogma van het vrijhandels stelsel, n.i. dat ieder land produ- ceeren moet wat de natuur voor schrijft. Dit dogma staat niet geheel buiten de algemeene beginselen, daar het zijn ooizaak vindt in de leerin gen dei liberale economen, beginselen die meer verband houden met de problemen van gezag en vrijheid en individu en gemeenschap. Toch zij men hier op zijn hoede, daar het vraagstuk van vrijhandel of protectie zich in hoofdzaak op practisch ter rein beweegt. Tijd, plaats, land en historie zijn hier factoren,'welke dit vraagstuk beïnvloeden. In verband hiermede zijn de anti rev. róch ver stokte vrijhanielaars, nóch verstokte proteciionisten. In den breede besprak mr. Goed bloed achtereenvolgens de tegenwer pingen der vrijhandelaars tegen be scherming. a. Elk land moet produceeren wat de natuur het aanwijst. Wie zal dat uitmaken Waar moet een piano gemaakt worden Deze systematische arbeidsverdeeling is een fictie. Waar moet het katoen bewerkt worden. b. Men beschermt den wereldvrede niet en tariefsoorlogen zullen komen. Spreker vraagt of het z.g. vrijhan delsland Engeland zijn roofoorlog tegen Transvaal niet kent Door invoer van een vreemd artikel brengt verwijderde en zich door Raven in haren avondmantel liet wikkelen. Ze sprak ook gedurende den rit naar huis geen enkel woord. „Gaat ge nog even mee, Raven" stelde de Russin voor. Wagner grijpt je toch altijd weer opnieuw aan met zijne tooverkunslen. Wij kunnen toch nog niet slapen en moeten onze schoone vriendin wat opvroolijken, ze is totaal niet meer op deze aarde." Marianne moest lachen. Toen zij boven in de behaaglijke kussens in den salon van hare gastvrouw leunde en een kopje thee had gedronken, leefde zij weer wat op, hoewel er in hare oogen nog steeds die droomerige uitdrukking lag. In zalige afgematheid sloot zij de oogen, zooals ze dikwijls deed in oogenbl'kken van groote in nerlijke opwinding. Z-j hoorde de anderen met elkaar fluisteren, de fijne sigarettegeur drong tot haar door. Nu hoorde zij een zacht ruischen als van zijden kleeren, mevrouw von Brylews- ka moest zijn opgestaan. Marianne knikte met de oogen als een vermoeid katje, gevoelde zich echter te mat om op te staan. Uit de men een deel van het te leveren werk van een vreemd land in eigen land. Engeland weet dit vandaarhet „made in Germany", dat Engeland op de Duitsche waren, die ingevoerd worden, laat aanbrengen. c. Het in- en uitvoer argument. Wanneer men immers den invoer belemmert, dan wordt ook de uitvoer belemmerd. De theorie klopt als een bus, zegt spreker, maar de practijk is geheel anders. Zeker de bewerkte artikelen zullen wellicht minder in gevoerd worden, maar niet de grond stoffen, die wij juist noodig hebben voor onze industrie. Grondstoffen worden dan ook niet belast. De omringende landen hebben bewezen dat het in- er. uitvoerargument van geen beteekenis is. d. Trusts en cartels zullen er ko men. Spreker wees er op dat die in Engeland evenzoo goed te voor schijn komen als in Amerika en Duilschland. e. Door bescherming vormt men broeikasten-industrie. De historie heeft echter bewezen dat die broei kaste nindusirie meestal stevige in dustrie is geworden. Spreker wees op Frankrijk met zijn zijdeindustrie, op Engeland, die door de Acte van Navigatie zijn handelsvloot tot ongekenden bloei bracht. Bloeit de katoen-industrie niet in ons land Ook niet de textiel industrie Onze bierbrouwerijen, onze sigarenmake- rijen? En deze industriën worden allen beschermd. b. Alles zal duurder worden. Theoretisch is tegen de redeneering niets in te brengen. Maar de feiten zijn weder anders, is het bier zoo duur? Onze sigaren dan? Niets van dat alles. Men verliest uit het oog dat stij gende prijzen, prikkel geven tot meer produceeren. Daardoor komt meer werk. Meerdere productie zoekt af zetgebied, waardoor de prijzen dalen, daar de kostprijs minder wordt. Een vrijzinnig blad waarschuwde onlangs dat er meer fabrieken zullen komen. Is dat niet prachtig 't Is precies wat wij wenschen. De bui- tenlandsche fabrikant zal allicht er toe overgaan zijne prijzen lager te stellen op artikelen, die hier te lande dan zullen gemaakt worden. De con currentie met het binnenlandsch fa brikaat noopt hem daartoe. Spreker wees er op dat bescher ming een algemeen belang geidt. Ne derland kan zijne kinderen niet ge noeg te eten geven. Hij beriep zich op den heer van IJsselstein, directeur- generaal van den arbeid, geen anti revolutionair, die tot dezelfde con clusie is gekomen. De statistiek be wijst het. In 1903 werden 15000 arbeiders- aangrenzende kamer klonken de tonen eener viool. Mevrouw Brylewska bracht de meiodiën van de pas genoten opera opnieuw ten gehoore. Het heer lijk instrument jubelde en klaagde alsof het eene zie! had. „Marianne, hoort ge mij fluisterde het innig aan Marianne's oor. Zie, zooals mijne handen de uwe vast houden, zoo houdt ook mijn ziel de uwe vast. Zij kan zich niet meer van mij losmaken. Ik en gij en gij en ik, wij zijn éen. Zonnekinderen zfln wij en vliegen de vrijheid tegen Marianne beproefde ;op te staan, zij dacht er aan te vluchten, toen klonken weer de tooverkianken. Voor hare oogen schemerde het, haar hart stond stil, om dan weer opnieuw des te wilder te kloppen. „Marianne Hoe smeekend klonk zijne stem Zij stond plotseling op en greep naar een houvast. Een diepe zucht ontsnapte uit Ma rianne's borst, het was haar, alsof de nevei week, die zoo lang op haar had gelegen, en een verblindend licht haar de oogen opende, zoodat ze ziende werd. bewijzen naar het buitenland verstrekt in 1904 19000, in 1905 20000, in 1906 30000, in 1907 50000. Tal van afgewerkte fabrikaten kon den hier gemaakt worden. Eene goe de tariefwet kan hier helpen. Maar dit niet alleen. Ook technische be kwaamheid en vaardigheid moet ons volk geleerd worden. Vervolgens wees spreker op den smalenden toon, dien de anti.-rev. moeten hooren als zij willen aan sturen op wijziging der bestaande ta riefwet, waarover de vrijhandeiaars zwijgen als moffen. Waarom doen ze de bestaande wet niet weg Wij hebben die wet noodig, a. voor herleving onzer industrie, b. voor het geld der sociale wetten. Een andere bron is er niet.Wijien de liberale heer Pierson heeft duidelijk gezegd dat de directe belastingen hun hoogtepunt hebben bereikt. Vervolgens wees spreker op de tariefwet dezer regeering. Deze wet wil systematische wijziging van het bestaande tarief. De eerste levensbe hoeften worden niet belasi. De grondstoffen zijn vrij, op half fabrikaten een recht van 3—5 pet. te heffen, gedeeltelijk afgew. fabrikaten 10 pet., geheel afgew. fabrikaten 12 pet. Naar aanleiding van het gespro kene werden door ds. Hogerzeil nog enkele vragen gedaan. Ds. Hogerzeil sloot deze vergade ring met dankgebed. In het Schuttershof trad gisteren avond ais spreker op voor een tal rijke schare mannen en vrouwen van zétr uiteenloopende religieuse en po litieke overtuiging, Generaal Booth van het Leger des Heils- Onder de aanwezigen merkten we o.a. op den burgemeester, den heer jhr. M. van den Brandeler. Ook tal van personen uit Vlissin gen en verder uit Walcheren en zelfs daarbuiten, hadden zich de moeite getroost om herwaarts te komen. Toen de grijze spreker op het podium verscheen, werd hij meteen „God zegene hem" van zijn soldaten en door gejuich der aanwezigen verwelkomd. Na gebed en zang, zoowel solo als samenzang, verkreeg de generaal het woord, die begon met dank te bren gen voor de vriendelijke ontvangst zoowel op de straat als in de zaal. Vervolgens zette de koene strijder in den breede het werken van het Leger uiteen, waarbij hij zich dankbaar toonde voor den velen steun, dien het leget over de geheele wereld ontvangt. Waar het werk van het leger bekend is, vindt men steun, hetgeen spreker aantoonde met een voorbeeld van recenten daium, toen een dokter uit De ionen van de vioo! stierven weg. De twee zagen elkaar nog éénmaal in de oogen, een ondeelbaar oogenblik toen vluchtten ze van elkaar. Toen de Russin, een melodie r.eurieënd de kamer binnenkwam was deze ledig. TIENDE HOOFDSTUK. Weer thuis 1 Het was Marianne, alsof er maanden waren verloopen, en op het oogenblik, dat ze den drem pel van haar huis weer betrad en zich weer omgeven zag door de nuch tere aldaagsheid, overviel haar eene verlammende apathie en een totaal gebrek aan wilskracht.— Hedwig had haar alleen ontvangen. Maar nu werd de huisdeur geopend, het geluid van vlugge voetstappen kwam nader de trap op. De jonge vrouw stond in hare kamer met on stuimig kloppend hart, ze was eene onmacht nabij, zóo verwachtte ze den man, van wien ze zich voor altijd wilde scheiden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1