LEZING MONKEY BRAND Firma I. C. ÏIELSÉÏ "ïitTsmOiT SclöMÉ. prima Boter Gratis-Lepels Laatste Berichten. Advertentiën. Gezondheids Commissie Zeer wiifaGoudsühs Kaas Dagmeisje. Ingezonden Stukken BUITENLAND. ik net genoegen hebben Uw blik als zilver te maken en Uw geverfd hout werk als nieuw? op Vrijdag 23 Februari Frans Timmerman, Verschaffen Passaga naar alia laste -Uitknippen. - e te water 5j3rig IS te water Een reeds man te 'gevonden, ;t de bran- uwkoop js "g gebru^ Hoewel ten handel, ruikers dat 'O verkiest zeer talrijk, dag grooter heeft men Iden cacao als die ook fan den uit- aan dg ten's cacao, oo krachtig in een kop krachtigen "ben. In het n zoo goed- iu vast dat ebruik niet en kan zijn, i" de volks- d, 2e is de A!s genot- 'ona" cacao n koffie en *en omvang ïgeland zou aan als men :n mijnwer- l'jn- iders in de pn, 300,000 t staalnijver- 1,243,000 bouw van en, 236,000 |n en verve- de biscuil- aardewerk- ten van alle het Britsche ;ulden. van Zurich 54 stemmen Ieressen, die :den, ontslag ial-democra- democraten Itszalen zijn iet meer vei- van ras- (Tennessee) sgers door de zake van een IToea uit het kheid van de segon te blij- Iger hoe groo- Ider de toe- een der aan bot, al de an- hiddellijk hun ligden en de- door tallooze streken van sneenwstor- bat die streken prden bezocht, verden door fervallen. Er echt tusschen elde dieren tn gelukte dezen de beesten ter vielen de beiders aan: grond gewor- escheurd, de iwaar gewond, ik nog in een ruit hij later werd verlost. Iiaar boven in zien, hoe de :haam van zijn teisterde stre den een groote n te houdeni dorstige dieren dverschuiving. enbare gevol- :n, had volgens ouse bij Puy- daar op het Jen bouw van yreneeën. Ten- tudenden regen losgewerkt en :er 25,000 ku- tlaag, voor den ll, waarin 2'cB Jen. Als door uchtkoker niet t en kon men zuurstof in den it bericht van de bevolking en werkte mel alle macht aan de bevrijding der in- eeslotenen mede. Na verscheidene uren slaagde men er in een smallen weg naar den tunnel te banen, waar langs de verongelukten een voorêen onder hel gejubel der bevolk.ng hun kerker, die licht hun graf had kun nen worden, verlieten. De koning der dieren is niet de eenige majesteit, die zijn terrein hoe langer hoe meer beperkt ziet. Niettemin is wel merkwaardig het volgende, dat wij ontleenen aan „Vra gen van den Dag" die het op zijn beurt ontleende aan Petermanss Mit- teilungen, no. 171. Dr. M. C. Engel deelt daarin mede, dat hij, na de verbreiding en de lalrpheid der leeuwen in Afrika te hebben nagegaan, lot de conclusie kwam, dat met de ontsluiting van het Zwarte Wereld deel voor de blanken en de verove ring van het gebied op de inboorlingen ook de koning der dieren zijn gebied meer en meer verloren heeft. De grootste verliezen heeft hij in Zuid- Afrlka geleden. Eens had hier de leeuw algemeene verbreidingin 1694 moest men op het fort van Kaapstad des nachts het aantal schildwachten nog verdubbelen wegens het gevaar voor leeuwen en werd er een premie op het dooden van den leeuw ge steld. De oude Kaapsche voortrekkers in Transvaal verhaalden nog van leeuwen, die zij gejaagd hadden. En thans is de leeuw ten Zuiden van ee Limpopo en de Kalehari-woestijn uttgeroeid of nagenoeg geheel ver dwenen. Zoo is ook in Noordwest Afrika, het oude Numidië, dat eens de leeu wen leverde voor spelen in de Ro- meinsche amphitheaters, de leeuw sterk teruggedrongen. Ook in ver scheidene kuststreken, van de Noord kust vart Soinaliland, aan de Kongo- mond en in Senegambië is de leeuw verdwenen. In de regenwouden van West-Afrika is de leeuw zeldzaam ot ontbreekt er geheel; ook in de Sahara en in de Nijllanden ten N. van 17° komt hij niet meer voor. Daarentegen vindt men den leeuw nog over den geheelen Soedan en in de Oost-Afrikaansche savannen, van Senegambië en den zuidrand der Sahara tot aan de Ko- larhai. De talrijkheid van het optreden der leeuwen is afhankelijk van het aanwezige jachtwild; waar het wild al rijk is, vindt men steeds veel leeu wen. Het meest komt de leeuw voor op het Leikipiapiateau, in Britsch Oosl-Afrika en in Njassaland, in het land tusschen Njassa, Taeganika en Mweru. In Duitsch Oost-Afrika komt de leeuw nog voor, veelal in de Zui delijke gedeelten in het noorden van Duitsch Zuidwest Afrika even eens, terwijl hij in Kamerun schijnt gemist te worden en in Togo weinig voorkomt. Buiten Afrika komt de leeuw enkel op twee plaatsen in Azië voor, nl. in hu Perzische Zagros-gebergte, waaruit hij afdaalt tot de vlakten van Meso- polamië, en zelfs tot nabij Bagdad komt, en verder komt hij voor in Pendsjab in Britsch-Indië. In de oud heid was de verbreiding veel grooter destijds kwam hij voor in Palestina en Syrië. Eens was de leeuw ook op Euro- peeschen bodem inheemsch, nl. in Griekenland, waar hij eerst kort vOor het begin der christelijke tijdrekening schijnt (e zijn uitgeroeid. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) (De copie wordt nimmer teruggegeven.) Stadgenooten Veel wordt er in onzen tijd gegeven voor weldadige doeleinden. Bijna geen terrein is er te noemen, waarop niet weldadige gevers hunne minder be deelde medeschepselen hulp en steun bieden. Talrijk zijn de lichamen met een weldadig doel opgerichtmaar hoe talrijk ook, zelden kloppen ze vergeefs aan. En toch toch kun nen verschillende dier liefdadigheids- vereenigingen door gebrek aan mid delen maar gedeeltelijk aan hare roeping voldoen, want het getal van hen, die geregeld geven is niet zoo grootelk kent de adressen, altijd en altijd weer wordt daar aangeklopt, soms zeer kort op elkaar, wat wonder dat lijsten, circulaires enz. dikwijls ter papiermand worden verwezen. Van hen die geregeld geven, wordt in onzen tijd teveel gevergd En toch willen de vereen igingen hare taak vervullen, toch wil de plaat selijke afdeeling van de „Vereeniging tot bestrijding der tuberculos" ook hier die vreeselijke volksziekte helpen bestrijden, toch wil de afdeeiing van „Het Centraal-Gencotschap voorKm- üethérstellingskolonies" arme zwakke en herstellende Vlssingsche kinderen uitzenden naar de Koloniehuizen om ze te sterken voor den hun wach tenden strijd, om het bestaan, om ook harerzijds te strijden tegen vele volksziekten, die het gemakkelijkst in de jeugd kunnen worden bestreden of voorkomen. En daarvoor is geld noodig, veel geld. Hoe daaraan te komen. Gelukkig bleken de werken de leden der vereeniging „Oefening en Genoegen" bereid hunne krachten in dienst der beide afdeelingen te stellen tot het geven eener toonsel- voorstelling, waarvan de netto-op brengst den kassen der bovenge noemde vereenigingen ten goede zou komen. Dankbaar wordt natuurlijk die hulp aanvaard. Op den lsten Maart a.s. zal in het Concertgebouw worden opgevoerd „Da (onggeztl'en- bond", een blijspel naar het Duitsch van Ludwig Fiida. Jonge dames zul len met lijsten en kaarten rondgaan, teneinde eene volle zaal te krijgen. Wat naar wij hopen, nier zoo moeilijk zijn zal, nu toch kan men het nuttige met het aangename vet eenigen, liefdadigheid beoefenen en zich amuseeren, een goed, vroolijk blijspel genieten met bovendien ae stille zelfvoldoening iets te hebben bijgedragen tot een goed doel. L'ef- dadigen, tooneelliefhebbers, zij d e gaarne eens een prettige afwisseling hebben, allen kunnen het Concertge bouw vu'Kn. Mogen ae jongedames die in dienst der liefdadigheid U zullen bezoeken een toegenegen oor en een open hand vinden, mogen alle kaarten uitverkocht zijn, tot satisfactie der belangeloos medewer kenden, tot tevredenheid der betrok ken penningmeesterstot het welzijn van lijdenden groote en kleine Vlis- singers. Zoo zij het! Het Bestuur der Afdeelingen Vlissingen van „De ver eeniging tot bestrijding der tubercuiose" en „Het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden." De Oorlog- Berichten uit Novara melden, dat de regeerir.g bij een metaalwaren-fa briek aldaar, 200,000 auto-brillen voor 't Tripolitaansehe exoeditiekorps heeft besield. Zij zijn bestemd om de oogen der soldaten te bescher men tegen de zandstormen in de woestijn. Uit deze bestelling wordt de ge- voigirekking gemaakt, dat de Itaii- aansche krijgsmacht weldra het bin nenland in zal trekken. Ook is de corpscommandant van Verona, gene raal Ragnl, naar Rome vertrokken en heeft daar een lang onderhoud met den minisier van oorlog, Spin- gardi, gehad. De „Secoio" maakt nu in verband hiermede, de opmerking dat de naam van dezen gneraal dikwijls genoemd werd, toen cr sprake van was in Cyrenaïca een zelfstandig opperbe velhebber te benoemen. Het blad veronderstelt nu dat dit plan nu verwezenlijkt zai worden. In de groote zaal van het V riks- huis te Milaan heeft Zondag een door ongeveer 6000 personen bezoch te protest-vergadering tegen den oor log plaats gehad, waarin tien socia listische redenaais, die verschillende steden en stieken van Italië verte genwoordigden, den minister-presi dent G olitti jen zijn oorlogs politiek zeer scherp aanvielen. Ten slotte werd een dagorde aan genomen, die den socialistischen af gevaardigden opdracht geeft, tegen het ministerie besliste oppositie te voeren, het annexatie-decreet te ver werpen, nieuwe oorlogscredieten te weigeren en de gedane uitgaven door een belasting aan te vullen, die slechts de bezittende klassen treft. DUITSCHLAND. li den Rijksdag heeft gisteren een zeer levendig debat plaats gehad over de vraag of Bebel al dan niet gezegd zou hebben, dat de sociaal democratische vice-presi dent, bij ontstentenis van den presi dent, het „Hoch" op den keizer zou uitbrengen. De nationaal liberale afgevaardigde Schiffer.die volgens den heer, Paasche weet, dat Bebel d't pertinent gezegd zou hebben, verklaarde, dat de voor stelling, door dr. Paasche gisteren gegeven, volkomen juist was. Bebel heeft deze belangrijke mededeeling gedaan in tegenwoordigheid van af gevaardigden van het Centrum, de Vrijzinnige Volkspartij en de natio naal liberale party. Niet alleen zou de vice president het „Hoch" uitbren gen, doch eventueel ook naar het hof gaan. Om misveistanden te voorko men, heeft de heer Schiffar den heer Bebel deze verklaring duidelijk laten herhalen. De heer Bsbe! nam hierop hei woord om uitdrukkelijk te verklaren, dat van het verhaal van den heer Schitter geen woord waar was. Bij de onderhande'ingen over de verdee ling van het presidium had Bebel pertinent gezegd, dat de sociaal de mocratische vice president alleen de staatsrechtelijke verplichtingen zou nakomen. Met deze verklaring nam n de heeren van de andere partijen ge noegen, En hiermede was de zaak afgeioopen. Toen er daarna nog over het „Hoch" op den keizer gesproken werd, heeft Bebel opnieuw te kennen gegeven, dat zijn partij hieraan niet zou meedoen. A leen heeft hij gezegd: „Wanneer de president door ziekte verhinderd mocht zijn de officieels verplichtingen te vervullen, dan spreekt het van zelf dat de eerste vice presi dent moet invatten. „Doch het kan gebeuren," voegde hij er als een grap aan toe, „dat de vice president dan een darmkoiiek krijgt." Toen was er echter geen sprake van naar het hof gaan en ook niet van het „Hoch." De heer Gröber van het Centrum verklaarde na Bebél dat, voor zoover hij zich herinnerde, de heer Schitter geiijk had. Tot overmaat van ramp voor Bebel bevestigden ook de mtio- naal liberale afgevaardigde Junck en de vrijzinnige afgevaardigde Müller de opvatting van den heer Schitter. Op zijn ouden dag schijnt Bebel onvoorzichtig te zijn geworden. Hij heeft een ernstige quaestie, want voor de vrijzinnigen en de nationaal libe ralen is het van belang welke houding de sociaal democratische vice presi dent tegenover den keizer zal aanne men, met een grapje afgedaan. En het ongelukkige voor hem is, dat hij alleen de grap begrepen heeft. FRANKRIJK. De „Temps" deelt mede dat er een samenkomst is te verwachten tusschen president Fal- lières en koning Alfons van Spanje. De samenkomst raoet dienen om de misverstanden, die tusschen de beide verwante en bevriende naties nog bestaan, uit dm weg te ruimen hetgeen blijkbaar doelt op het feit, dat men niet tot overeenstemmmg kan komen bij de Fransch-Spaansche onderhandelingen, die maar niet wil len vlotten. Vooral ien opzichte van de door Frankrijk verlangde compensaties opperen verscheidene Madrileensche bladen ernstige bedenkingen. Frankrijks eischen zijn in vier groepen te verdeeletile. Afstand van de Spaansche invloedsfeer aan Frankrijk met uitzondering van het door vreemd bezit omsloten grond van Ifni en een gebied van een straal van 10 kilometer rond deze plaats. 2j. Afstand van den linker oever yan de Lukkosrivier tot 10 ki lometer van Lsrasj. 3:. Afstand van den post aan de Cïbo del Ajua, aan Ik doe het werk van een dag in een uurtje J Ongeschikt voor de Wasch (Apen» Zeep.) de monding van de Muluya. 4e. Herziening der grensregeling in de streek van Oedjda. Men verwacht dat Spanje vooral tegen het derde punt tamelijk ernstige bedenkingen zal hebben. Per telegraaf. De moord te Beek. 's HEERENBERG. Naar aanleiding van een mededeeling van een juffrouw uit Emmeiik is gearresteerd een 35- jarige gehuwde landarbeider, Frans Derksen. Genoemde juffrouw heeft Zondagmiddag dien man gezien in gezelschap van een 7 jarig meisje dat naar beschrijving het vermoorde kind moet zijn. Ook herkende de juffrouw na confrontatie met vier personen onmiddellijk den bewusten Frans Derksen. Het plan van den moordenaar schijnt geweest te zijn het lijkje dat i-r een houtmijt werd gevonden, in brand te steken. De justitie uit Arnhem stelt heden een nader onderzoek in. ifsojwater f® fiSitsSttgen, Febr. vm. nm. Donderdag 22 3.45 4.07 Vrijdag 23 4.18 4 42 Zaterdag 24 4 53 5 21 Zondag 25 5 37 6.11 Maandag 26 6.30 7 11 Dinsdag 27 7.38 8.30 Woi nsdag 28 9 14 10 06 WB8E®SaS8€£ Verwachting tot den avond van 22 FebruariZwakke tot matige ZW. later toenemende en krimpende wind. Zw?ar bewolkt tot betrokken. Waar schijnlijk regenbuien. Iets zachter. TE VLISSINGEN. De VERGADERING, bedoeld bij art. 27c der Gezondheidswet van 21 Jnni 1901 („Staatsbi. no 157.") zal gehouden woiden ten stadhuize op Donderdag 29 Februari 1912, des n.tn. ten 7 uur. Namens de Commissie, Dr. C. A. DUYVIS, Voorzitter. W. L. HUSON, Secretaris. 's avonds 8 uur in '1 gebouw der Christelijke Jongaiingsvereeniging. SprekerDs. j. DE VISSER, pre dikant ie Middelbu-g. Onderwerp Sabbatai-Zevi, een roman uit 't Joodsche leven der 17de Eeuw. Kaarten verkrijgbaar aan "lokaal geieserveerd 25 cent, niet-gereser- veerd 15 cart. De Boek- en Papierhandel van wij len J. C. T1ELROOY zal door oris op denzelfden voet en onder den naam worden voortgezet. Hopende heizelfde vertrouwen te mogen genieten dat den oveiiedene gedurende 59 jtreil zoo ruimschoots ten deel viel. Aanbevelend, Wed. J. C. T1ELROOY Nobels. M. J. C. T1ELROOY. Vlissingen, 19 Februari 1912, DE COLLECTEUR te Middel burg maakt bekend dat de Loten 26 Febr. a s. verkrijgbaar worden gesteld en dat cle trekking der le kia-se begint 25 Maart a.s. Voor het omlijsten uan plaatwerk en foto's kunt II het beste terecht bij Vole extra formaten in voor raad. 50 cent per 5 ons. (ooR gesneden,) 60 cent de 5 ons. R. E. HAARSMA, Een eenv. [cff m. I., P. Gz. z gaarne geplaatst ais HUISHOUD STER bij bu gerheer of dame. Fr br, oider no 250, Bork'r. FANOY, Middelburg. Gevraagd een net Adresbureau dezer Coiranï. Kassiers, Geldwisselaars Waistraat 43. - Telefoon 125. VLISSINGEN. Inlichtingen gratis. Kite ^#2 !i De Quaker Oats pakken bevatten thans bons, waarvoor mooie lepels geheel gratis verkrijgbaar zijn. Van prima metaal vervaardig en zwaar ver zilverd, zijn deze lepels van bijna onbegrensde duurzaamheid. Indien U ons 25 dezer bons vóór i1 ^December ipr 3 franco inzendt, doen wij U gratis en franco zulk een lepel toekomen. Deze adverteniie telr voor 1 bons, wanneer zij te zanten met 13 bons uit de Quaker Oats rakken wo dt ingezonden. Meer dan eene adve ten»ie wordt eebter voor eiken lepel niet aangenomen. Deze aan bieding is geldig tot 31 December 1913. Quaker Oats Company, Rotterdam Afd. Ge behoeft niet te wachten tot het vereischte aan tal bons bijeen is. Zend ons per postwissel f 0.75 en wij doen U den lepel onmiddellijk toekomen. Het bedrag wordt door ons terugbetaald, zoodra de 25 bons ons vóór 31 December 1913 worden ingezonden.

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 3