Donderdag 22 Februari No. 45. Feuilleton. 30e Jaargang. Van week tot week. 1912. BINNENLAND. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Wat in de afgeloopen week in den Duitschen Rijksdag heeft plaats gehad, werpt een bitter treurig licht op het bekrompen, eenzijdig en partijdig standpunt, dat de Duitsche regeering op het gebied der binnen- landsche politiek blijft innemen. Veel verwachting kon men van hare houding niet hebben. De mi nisters zijn slechts agenten der Kroon en de Kroon is verantwoordelijk; twee dingen die precies evenveel of even weinig beteekenen. In het hoog beschaafde en wijsgeerige Ger- manië staat men in 1912 nog altijd op het standpunt van onzen koning Willem I, die niets begreep van de ministerieële verantwoordelijkheid en niet kon inzien wat men toch van hem verlangde. In een koning met verantwoordelijke ministers zag hij iemand zooais de heidensche god heden die beenen hadden en toch niet konden loopen. Nu ja, omstreeks 1840kon dat er nog wel mee door, hos jammer het ook is, wanneer de om geving eens konings hooger staat dan hij zelf; maar in 1912 kan het er niet meer door, dat een ministerie, zich verschuilende achter den rug van den verantwoordelijken vorst, wiens verantwoordelijkheid geen zier beteekent, openlijk partij kiest voor oi tegen zekere politieke partijen en met den volkswil, den duidelijk ge- openbaarden volkswil, op gruwelijke wijze den spot drijft. Von Bethmann-Hollweg's felle re devoering legen de socialisten is ook verre van bet standpunt, dat een we tenschappelijk man in een hoog staatscollege behoort in te nemen. Het is beslist onwaar, dat de socia listen met geweld den republikein- schen regeeringsvotm willen invoeren. Ook is het onwaar dat zij zich niet kunnen onthouden van de ondergra ving van den monarchistischen regee- ringsvorm. De waarheid is dat de monarchale regeeringsvorrn niet ligt in de lijn der sociaal democratie; maar zij ligt evenmin in de lijn van onderscheidene andere politieke par tijen. Kan of wil de regeering dat niet zien, ja dan zal zij in de eerste plaats de sociaal-democratie als hare ergste vijandin moeten blijven beschouwen en daarnaar in alles han delen. Dan zal zij ook moeten blij ven staan op haar standpunt, dat de invoering van een meer democratisch stemrecht niet gewenscht en het ver- ieenen van nog meer macht aan het parlement niet in het belang van het land zou wezenmaar dan zal zij ook moeten aanzien dar het Duit sche volk de richting blijft volgen, die het thans heef! ingeslagen en ten slotte zich zelf verschaft wat de re geering het niet geven wil. Een eerste gevolg van de houding der regeering is geweest, dat de sociaal-democratische onder voorzitter van den Rijksdag, geen lust gevoelde om zich aan den keizer voor te stel len. Den maar niemand, heeft Z. M. gezegd en zoo is er al dadelijk ver wijdering gekomen, waar het w.-l niet bij blijven za!. Het zij zood e wind zaait, zal storm oogsten maar éen ding is zeker, dat men in de binnenlandsche politiek van Duitsch- land geen tijdperk van rust en vrede te verwachten heeft. Misschien echter zal éen het groote lichaam zuiveren en koorts voor den algemeen en poli- tieken gezondheidstoestand nog zoo kwaad niet wezen. Een beetje meer kalmte naar buiten is misschien voor Duilschiand in den eerstvolgenden tijd v/el te wachten. De Fransche Marokko-zaak is in hootdzaak van de baan en de ver houding tot Engeland wordt nu in derdaad beter. De Engelsche minister van buiten- lancische zaken, die in zake de ver houding tot net Duitsche rijk altijd voor het béte noir doorging, heeft het nu openlijk gezegd dat er tal van punten van aanraking kunnen zijn en de vriendschap van Engeland voor Frankrijk en Rusland geenszins vij andschap tegenover Duitschiand in zich sluii. Toch meenen wij voor overdreven verwachtingen te moeten waarschuwen, want bij dezelfde ge legenheid is het toch ook weer open lijk gezegd, dat Engeland moei blijven vasthouden aan zijn heerschappij ter zee, als zijn eenigst wapen, zon der welk wapen, het land voor Duitsche troepen open ligt. Heel mooi gezegd, maar zoo blijfl dan toch het hinkende paard maar alioos achteraan komen. Er is eigenlijk voor 't oogenblik een vrij wat belangrijker zaak te. be spreken jammer maar dat ze ook al niet van bijzonder vredelievendcn aard is. Zij betreft den economisch en strijd in de toekomst, waarschijnlijk vrij wat belangrijker dan de politieke. Zullen de mijnwerkers in Engeiard staken Zal men ophouden met de drie millioen ton steenkolen ui! de mijnen te halen, die per week noodig zijn En men bedenke dat het bier een artikel betreft, waarvan nooit veel meer wordt ingeslagen, dan het ge middelde veibruik bedraagt. De aard van het product en de ontzaglijke omvang van het vereisente kapitaal schijnen dat mede te brengen. Maar dan is de omvang der ramp bij eventueel ophouden der productie ook des te grooter ADVERTENTIÈNvan 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. ftbortnemeiiiis-Rduerfeiitien op 2eer uoordeeiige voorwaarden O— 59.) De jonge vrouw trad het huis bin nen, een lift bracht haar naar bo ven, waar zij door de eigenares werd ont/angen. Hare kamer was ruim en behagelijk ingericht, ze lag vlak naast den algemeenen salon. Marianne zei een paar vriendelijke woorden tot mevrouw Berstens, die daarop ant woordde „U trof het wel, mevrouw, het is mijn mooiste kamer en ze is juist vrij geworden. Denkt u van avond nog uit te gaan „Ik heb een billet voor den Som- mernachtsiraum". „Dan ziet u dadelijk he! beste wat tegenwoordig wordt gegeven. Zal ik u het meisje zenden „Ik zal wel bellen, 'k Zou echter graag mijn koffer boven hebben, de tijd dringt." „Een uur later was Marianne be neden en in vroolijke verwachting reed ze met Raven naar den schouw burg. Toen zij in de garderobe den lichten mantel en den hoed afdeed, keek zij haren geleider vragend aan, alsof ze wilde zeggen: Is het naar je zin „Ge ziet er betooverend uit. Zoo recht grootsteedsch elegant." „Wij in 't Noorden hebben ook smaak. Ik zou je hier geen schande willen aandoen." Neen, dat deed Marianne niet, dat moest Raven zich dien avond tel kens weer zeggen en toch verschilde ze aanmerkelijk van de vrouwen, in wier midden ze zich heden voor de eerste maal bevond. Dat tempera mentvolle, dat frissche bekoorde hem. Hoe weerspiegelde zich alles in hare oogen, in die groote, verbaasde oogen. De heerlijke muziek, de ioo- verachtige decoraties, hei prachtig spell Het was Marianne alsof ze in een sprookje leefde. Deze stemming hield den geheelen avond aan er. ze vond het goed toen Raven voor stelde, nog eene restauratie binnen te gaan. Daar eerst raakte hare tong TELEFOONS IJMMEB 10. Binnen tien dagen zullen we het weten. Men spreekt reeds van een millioen stemmen voor en dat spelt niet al te veel goeds. De regeering zai wei mede alle krachten inspannen om de ramp te voorkomen, maar van een beletten der staking met geweld gelooven wij niets, om de zeer een voudige reden dat daarvoor geen rechtsgrond bestaat. Wij vertrouwen veel meer op datgene waarin wij altijd vertrouwen en waarom wij ook algemeene werkstakingen als absoluut onmogelijke zaken beschou wen. Men zal al die honderd dui zenden Engelsche werklieden, aan goede levenswijze gewoon, ondanks alle weerstandskassen en ondanks allen steun, niet kunnen voeden. In den economischen strijd vooral laat de natuur dadelijk hare rechten gelden. ïje Van den oorlog is weinig nieuws heigeen echter allerminst vrede betee kent. De opperbevelhebber van het Tripo' t ansche leger heeft zijn rede ring overuigd dat er aan een voor eerst beëindigen van den krijg niet te denken valt. Nu, de aardigheid raakt er vrijwel af. Hierover en over de Perzische en de allerzonderlingste Chineesche za ken bij een volgende gelegenheid weer eens wat meer. Ook in Mexico zijn de zaken nog lang niet in het reine. De Oostenrijksche—Hongaarsche monarchie heeft een groot verlies geleden door den dood van graaf Von Aehrenthal, die voor Oostenrijk als minister van buiteniandsche zaken in de iaatsie jaren die zaken leidde. Hij leefde geheel voor de grootheid van zijn land, dat een steeds sterkere positie in de rij der volken inneemt en na de inlijving van Bosnië en Herzegowina zijn hoogtepunt wellicht heeft bereikt. Hij genoot het onbe grensd vertrouwen des keizers, doch niet van den aanstaanden troonop volger, die in politieke inzichten van de tegenwoordig gevolgde richting afwijkt. Echter is het zoo goed als zeker dat, zoolang Franz Jozef leeft maar hoelang zal dat nog zijn op een verandering in de buiteniand sche politiek der Donau-monarchie niet te rekenen valt. Tweede Kamer Na beësdiging nam gisteren het nieuwgekozen lid voor Hilversum, de heer mr. V. H. Rutgers, zitting. Hierna weri overgegaan tot het tmkken der afdeelingen. De vergadering werd hierop ge schorst tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters der afdeelingen. weer los. „Ik was er geheel van onder den indruk," zeide ze. ,,'t Was werkelijk aangrijpend. Maar nu bekom ik weer wat. Wij moeten ook een soort pro gramma opmaken voor de veertien dagen, die ik hier kan blijven." „Veertien dagen Binnen de vier weken laten we u niet vrij." „ik moet mijn woord houden." „Dat zal we! terecht komen. Dus iederen morgen wordt er de eene of andere bezienswaardigheid bekeken, daaraan knoopt zich een licht ontbijt en eene wandeling door het stads park of door de straten van Berlijn vast. Uw maaltijd is, naar ik meen, 's middags om drie uur, dat komt goed uit. Daarna rust u wat, want u zult bemerken, dat zoo'n leven op de zenuwen aankomt. Dan maakt u in alle kalm'e toilet voor een be zoek aan den schouwburg, eene voordracht of ie.s dergelijks. Morgen is het programmade Dom en de nationaalgalerij, uur van vertrek pre cies tien uur een bezoek aan en tweede ontbijt bij vriend Steiner. Hij hoopt zelf ook tegenwoordig te kun Na heropening deelde de voorzitter mede, dat heden het sectieonderzoek van verschillende wetsontwerpen zal plaats hebben. Dinsdag a.s. wil de voorzitter in behandeling nemen o.a. de Armenwet en de Bakkerswet. Het ontwerp Treub (spoorwegbeleid) wil spreker van de agenda afvoeren, omdat tie minister van waterstaat nog niet voldoende is voorbereid. De heer Treub legde zich om die reden er bij neer. De heeren Brummelkamp *n Troei- stra vroegen plaatsing der Bakkers wet vooraan op de agenda. De laa ste vroeg tevens ook zijn pensioen motie (pensioen aan 70 jarigen) er op te plaatsen, 't Verbaasde hem, dat dit niet is gebeurd. De heer Roodbuyzen sloot zich bier krachtig bij aan, terwijl de heer El- horst het voorstel Brummelkamp in zake de Bakkerswet steunde. De heer Lobman bestreed het voor stel Troelstra. De voorzitter had geen bezwaar tegen hel voorste! Bakkerswet,al neemt die veel tijd weg. Inzake de motie Troelstra merkt hij op dat wetsont werpen vóot moties gaan. De heer Troelstra bleef met klem op aanneming van zijn voorstei aan dringen. Van het ontwerp Talma ver wacht hij voor deze periode niet veei meervandaar spr.'s voorstel. Na nog eenig debat werd het voorstel Brummelkamp, om de Bak kerswet het allereerst te behandelen als Dinsdag 27 dezer de Kamer weer bijeenkomt, verworpen met 48 tegen 47 stemmen. Het voorstel Troelstra om alsnog bij de lijst der in openbare zitting te behandelen onderwerpen te voegen zijn motie betreffende voorïoopig pensioen aan 70 jarigen, werd ver worpen met 56 tegen 39 stemmen (rechts tegen links.) - Het eerst zal dus worden aange vangen met de behandeling der Ar menwet. Raad van State. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van den Raad van Sta e heelt de nieuw benoemde vice-pre sident jhr. mr. J. Roëll, als zoodanig zitting genomen. Voor den aanvang der werkzaam heden heeft jhr. mr. Roëll het woord gevoerd om allereerst zijn eerbiedigen dank te betuigen aan H. M. de Ko ningin voor het door zijne benoeming, op voordracht van het Kabinet, hem geschonken blijk van vertrouwen. Hij verbond daarmede woorden van hulde aan de nagedachtenis van zijn voorganger, jhr. mr. van Swindere». Na een woord van dank aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden voor de door diens tegenwoordigheid betoonde belangstelling, richtte spr. zich tot nen zijn, als zijne bezigheden het hem veroorloven." Marianne zat op de kleine sofa tegenover Raven en luisterde met schitterende oogen. Voorïoopig liet ze maar geheel over zich regeer en. Acht dagen waren al voorbij ge gaan, en Marianne gevoelde zich ge heel thuis bij de familie Steiner, Raven had bij het kiezen van een pension daarmee rekening gehouden. Maar vijf minuten van de keurvor stenstraat af woonde de familie Stei ner en het was een heen en weer loopen tusschen de dames, zoodat Raven bijna jaloersch werd. Hij ge voelde zich haast in zfine rechten te kort gedaan. „Neen, neen, mljr. beste Raven, dat gaat niet aan, dat men de schoone dame niet anders dan in uw gezel schap ziet. Berlijn is wel is waar groot, maar de kring, waarin wij verkeeren, is groot en ik wil niet dat mevrouw Hofman aan boosaar- digen laster wordt blootgesteld, daar voor houd ik al veel te veel van haar." ■mrarmraymr-rTT-mmmn zijne ambtgenooten en herinnerde daarbij dat hij met allen reeds vroeger in aanraking was gekomen, dat hij met hei oudste lid, jhr. Den Beer Poorlugatl, reeds vóór vele jaren in de Tweede Kamer eene lans gebroken had, dat hij mtt mr. Asser had samen gewerkt in de grondwetscommissie van 1909. Hij beveelt zich in aller steun en medewerking aan. Het oudste iid, jhr. Den Be?r Poor- tugael, betuigde vervolgens, namens al zijn ambtgenooten, hunne ingeno menheid met de benosraing van jhr. Roëd, door wirn de diep betreurde jhr. Van Swinderen op zoo waardige wijze vervangen wordt. Toen de Raad van State het ongeluk had, zijn vorigen vice-president te verliezen, werd van alle zijden j'nr. mr. J. Roëll als de aangewezen opvolger beschouwd. De nieuwe vice-president, wiens groot vader reeds vóór meer dan een eeuw de gewichtigste staatsambten heeft bekleed, en die zelf in velerlei be trekkingen, als volksvertegenwoordi ger en voorzitter der Tweede Kamer, als minister van buiteniandsche zaken enz. hef land mtt de grootste toe wijding en op de meest eervolle wijze heeft gediend, die door zijne geschrif ten getoond heeft een zeer begaafd beoefenaar van het administratieve recht te zijn en die daarenboven door zijn karakter zich de algemeene ach ting heeft verworven, verdient zeker ten volle het hooge ambt te bekleeden waartoe hij thans geroepen is. Deed hij een beroep op de hensche mede werking der leden, spreker durft ge- rus! in alter naam verklaren dat den vice-president die medewerking niet zal ontbreken. Ambtenaars salarissen. Door hel Kamerlid, den heer A. Roodhuyzen is tot de regeering schrif telijk de volgende vraag gericht Mag er op gerekend worden, nu de Eerste Kamei de tegemoetkoming wegens duurte van levensmiddelen heeft geweigerd, dat de regeering ten spoedigste de indiening van wets voorstel tn zal bevorderen,waarbij aan die categoriëa van rijksambtenaren en rijkswerklieden, wier traktement blijkens de indiening zelf'der toe slag-voorstellen door de regeering te gering wordt geacht, om bij welken 'tegenslag ook, in het levensonderhoud te kunnen voorzien, yerhooging van bezoldiging wordt toegekend De bij het 3de reg. inf. benoemde kapitein W. H. L. Vogel is besiemd voor het 1ste bataljon van dat korps te Bergen op Zoom, doch blijft voor ïoopig tijdelijk gedetacheerd bij de gymnastiekaldeeling van de nor- maal-schie!3chool te 's-Gravenhage. „M.vrouw Hofman is hier toch geheel onbekend, merkte Raven op. „Maar gij, mijn vriend, zijt sedert ge beroemd zijt geworden, des te bekender. En dan nog iets; Uwe oogen spreken te duidelijk, die zijn het, die mevrouw Hofman het meest compromitteeren. Vergeet niet dat daar in 't Noorden aan den water kant, een man woont, die oudere rechten heeft." „Maar lieve, beste mevrouw, men mag een mooie vrouw toch wel hulde brengen 1" verdedigde Raven zich, haif in zijn nopjes, half ver legen. „In gezelschap zeker, maar niet met haar alleen. Je moet er mij wel bij dulden." „Niets liever dan dat, dan zal ik mij moeten verdubbelen." „Doe je geen moeite, Raven, ik ben voorïoopig nog tevreden met mijn man," lachte mevrouw Elisabeth Steiner. „En nu kom, wij willen onze gast niet laten wachten. Wat staat voor van daag op het programma?' (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1