Woensdag 21 Februari Feuilleton. TELEFOO'NFUMMES 10. Gemeentebestuur. bekendmaking. BINNENLAND. 58.) Land- en Tuinbouw. VL1SSING Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTIËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zosi- en Feestdagen. Abonnements-Aduertenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden Burgemeester en Wethouders van Vlissingen doen te weten dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van 16 Februari 1912 tot leden der vaste Commissie voor de Financiën, uit zijn midden zijn benoemd de heeren W. L. WIN KELMAN en T. MANSE, respectie velijk ter vervulling der vacatures A. VAN OCKENBURG en F. VAN DER MEER. Vlissingen, 20 Februari 1912. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. Het ministerie-Heemskerk. Het ministerie-Heemskerk kan, naar de meening van den chr. historischen „Nederlander" met tevredenheid terug zien op de afgeloopen vier jaren: Langer dan de meeste kabinetten heeft het reeds gezeten, en er zijn geen voo.boden van een naderenden val. Van de 23 ministeries, die wij sedert 1848 hebben gehad, hebben er maar 4 in lengte van levensduur het tegenwoordige geëvenaard of over troffen. Het tweede ministerie-Thorbecke heelt 4 jaar en 4 dagen geleefd, het m/nisterie-Pierson 4 jaar en 4 dagen, het ministerie-Kuyper 4 jaar en 14 dagen. Nog twee weken en dan zal het ministerie-Heemskerk even lang bestaan. Om echter het record te slaan, zal de jonge Heemskerk (die helaas ook al niet zoo heel jong meer is) nog bpans een jaar moeten aanblijven. Dan zal hij den ouden Heemskerk hebben verslagen, wiens derde mi nisterie 4 jaar, 11 maanden en 29 dagen heeft geleefd. Wij hopen en verwachten niet anders. God spare het leven van onzen minister van binnenlandsche zaken en van zijn ambtgenooten. Deze christen-staatsman, die ons vertrouwen heeft, worde nog langen tijd gehandhaafd op zijn post, en het moge hem en zijn ambtgenooten ge geven zijn, om, zelf door Gods geest geleid, ons volk in zijn begeerten en gedragingen op ta voeren tot een hooger peil, waarop het zich den naam van christen-natie meer en meer waardig make. Het orgaan der sociaal democrati sche arbeidtrs partij „het Volk", be ziet de zaak natuurlijk uit eenigszins ander oogpunt. De vier jaar dat dit kabinet nu zit, o- Ik ben te vermoeid, den strijd tot het uiterste door te dry ven,maar ik waar schuw je nog éénmaal voor Raven. Hij is een vleier en werkt op je qdelheid en op je eerzucht. Weesop je hoede, je komt onder menschen in een be roepskring, die je tot nu toe vreemd was. Nieuwe stellingen zult ge hooren verkondigen, nieuwe inzich ten ontmoeten, de rechten der vrouw zullen luide worden verkondigd men wil het leven genieten. Bewaar je rein hart en een onbevangen oor deel, open je ooren niet voor de vleitaal der wereld, en sluit je oogen L verdorvenheid van eene we reldstad aan je wordt geopenbaard, nier in de enge kluis, heb je niets daarvan gemerkt, je leefde in ie boeken •,ere'd' droomen' in ïe zijn vier jaren geweest van een ont zettende onvruchtbaarheid juist in die zaken, die in onzen tijd gebie dend geëischt mogen worden. Men heeft nu nog de illusie, dat het éene jaar wat nog rest, alles goed zal maken. Maar de voorloopige agenda, die thans verschenen is voor de Kamerzitting, die op 20 Februari begint en tegen Paschen eindigt, een zitting dus die slechts een 5 tal weken duren kan, bevat van de sociale verzekeringsvoorstellen al vast weer niets, 't Zal mooi wezen als in deze periode de bakkerswet afgele verd wordt. Heel de rest van sociale wetten, plus de tariefwet, zou dan moeten komen in de zomerzitting en de vol gende voorjaarszitting. Men voelt wel, dat zulks niet gaat, vandaar het hys terische geschreeuw over obstructie ook daar waar van obstructie schijn noch schaduw aanwezig is. Vermakelijk doet het aan zich te herinneren dat de omverwerping van het vorige kabinet door de coalitie geboden werd geacht, wijl er geen regeerkracht in zat. Wij spreken dat niet t.gen, maar de regeerkracht die er voor in de plaats gekomen is 1 Neen, neen, de beste karakteristiek van de vier jaar, die achter ons lig gen is wel vier jaar van onbedui - dendheid. Bond voor Staatspensionneering. Vanwege den Bond voor Staats pensionneering werd dezer dagen aan patroons- en werkliedenvereenigingen en bonden in Nederland een schrijven verzonden, waarin werd uiteengezet, waarom de Boad voor Staatspension neering meent, dat noch patroons, noch arbeiders ptemie voor ouder domspensioen moeten betalen en concludeeitle. Vete patroons hebben reeds moeite genoeg om het hoofd boven water te houden. Zij kunnen gewoonweg geen premie voor hun werklieden betalen, en 2;. Tiendui zenden arbeiders verdienen niet ge noeg om van hun loon iets voor premie te kunnen missen. Ten slotte verzoekt de Bond om in vergaderingen deze zaak een ernstig punt van bespreking te doen uitmaken en indien de vergadering zich uitspreekt zooals de Bond voor Staatspensionneering dit bedoelt, de volgende motie in stemming te bren gen De (naam uwer organisatie), bijeen in vergadering op (datum), te (plaats), gehoord de discussies, is van mee ning, dat de geldelijke last eener wet'erlijk geregelde ouderdomsverzor ging niet gelegd behoort te worden op den arbeid, dus niet op werkge vers en werknemers, doch naar draag kracht behoort verdeeld te worden over allen, en recht op pensioen niet „Daarom juist is het de hoogste tqd, dat ik er eens uitkom. Wie het leven wil schilderen, moet het ook kennen, het leelijke en het mooie, het verhevene en het Sage." „Maar niet aan de hand van een man als Raven." „Je bent jaloersch „En als ik het was, zou datzoo'n wonder zijn I" riep hij heftig. „Maar ik weet, dat je niet tot zulk eene afdwaling in staat bent en toch ge voel ik je te zullen verliezen.- Er is al een schakel verbroken als de vrouw er naar verlangt van haren man weg te gaan. Vroeger klaagde je altijd over je eenzaamheid, dat is in den laatsten tijd anders geworden, nu verlang je naar de eenzaamheid cn vraag je my zelfs„Laat mij alleen Marianne was diep getroffen door de waarheid zqner woorden, maar zij barstte niet als toen in tranen uit, ze was zoo geheel vervuld van het vurig verlangen, naar Berlijn te gaan, dat zij haar hart sloot voor betere gevoelens. Zij verwonderde zich zelve over de kalmte, waarmee ze op haar stuk bleef staan om voor alleen moet ten goede komen aan loontrekkenden, maar ook aan niet- loontrekkenden, zoowel mannen als vrouwen. En besluit, deze motie te pubUcee- ren en ter kennis te brengen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Door het bedanken van mr. dr. Witteveen te Vlissingen hebben Burg. en Weih. van Zutfen een nieuwe aan beveling voor gemeente-secretaris op gemaakt, bestaande uit 1. mr. dr. H. W. Jordens commies ter provinciale griffie te 's Bosch 2 mr. C. W. van Ommeren, gemeente-secretaris van Assen. De Tariefwet. Naar „Het Volk" verneemt, is het verhoor van belanghebbenden door de commissie uit de Tweede Kamer ter vooibereiJing van de behandeling der Tariefwet thans afgeloopen. Aan dit verhoor zijn dertien dagen be steed. De behandeling der Tariefwet in de commissie is hiermee echter nog niet afgeloopen. Een aantal pos ten moet riog behandeld worden, terwijl ook het overleg met de regee ring nog moet plaats hebben. Benoemingen, Bij Kon. besluit is benoemd tot generaal-maj or, inspecteur der ca valerie, de kolonei H. C. P. L. Ma- thon, commandant van het 2i regi ment huzaren. Verder zijn benoemd bij het wapen der infanterie, bq het le reg., tot kapt., de le luit. G. Haenen, van het 6e reg.bq het 3e reg. tot kapt. de le luit. W. H. L. Vogel, van het wapen werkzaam bij de normaal-schietschool; by het wapen der artillerie, bij het 4e regiment veld artillerie tot le luit. de 2e luit. H. Keppel Hesselink van net korps; bq het 4e regiment vesting art. tot kapitein de le luit. J. A. Brandon, van het korps pantserfort- artilleriebij het korps pontonniers, tot le luit., de 2s luit. C.P.M. Ver haart, van het korps. Garnizoen te Rotterdam. Dezer dagen meldde de „N. Ct.", dat de garnizoenen te Delft en te Gouda zouden worden opgeheven en dat daarentegen in Rotterdam een deel onzer weermacht in garnizoen zou worden gelegd. Naar de „N. R. Ct." verneemt wordt over de onttrekking der troepen aan de twee bovengenoemde garnizoens plaatsen inderdaad ernstig gedacht, o. a. in verband met het gemis aan behoorlijk oefenterrein, dat zich voor at in Gouda zeer doet gevoelen. Omtrent de kazerneering te Rotter dam kan nog niets met zekerheid worden gemeld. Wel echter is het veertien dagen van huis te gaan. Wat zou Jörgen doen Hij zag, hoe zij haar eigen weg ging, en toch, om het conflict niet onherstelbaar te doen worden, gaf hg toe. NEGENDE HOOFDSTUK. Het afscheid was achter den rug Marianne zat in den trein, ze ge voelde zich zoo vrij als een vogeltje in de lucht en zoo goed als zeker van hare overwinning. Jörgen had haar niet naar den trein gebracht, ook was hq niet meer op hun ern stig gesprek teruggekomen. Sedert dat uur was Jörgen nog meer fatalist ge worden, hij zei met eene zekere be rusting, die hij zelf het sterkst ver oordeelde „Wat komen moet, dat komtZijne zuster Hedwig had Marianne met stralend gezicht naar het station ge bracht, zij was zoo gelukkig, haren geliefden broeder weer geheel voor zich zelve te hebben. Zoo had de vertrekkende toch éen hartelijk woord, een vriendeiyke groet mee op reis gekregen. Maar ook dat was rëéds vergeten. Voorwaarts ging het de groote we een feit, dat de regeering het voor nemen koestert in het belang van de localiseering der militie, een deel der lichting in Rotterdam in garnizoen te brengen, indien daartegen uit andere hoofde geen overwegende bezwaren bestaan. In het bijzonder dient hierbij de vraag in het oog te worden ge houden of in of nabij Rotterdam ge schikt oefenterrein te vinden is. Wat het bestuur der gemeente be treft, reeds 3 jaar geleden wendde het zich tot de regeering met het verzoek het daarheen te leiden, dat ook Rotterdam als garnizoensplaats wordt aangewezen. RundveefoKReri.j. Uit de verslagen, die de provin ciale commissiën ter bevordering van de veefokkerij, zooais er in elke pro vincie éen werkzaam is, volgens het bestaande reglement jaarlijks moeten uitbrengen, blijkt, dat er op het ge bied der rundveefokkerij krachtige vooruitgang is waar te nemen, of schoon er nog veei te verbeteren valt. Zoo werden in 1910 over het geheele land reeds aangetroffen206 stier- houderijen, 111 contrö-e vereenigin- gen en 133 fokvereenigingen. Meer en meer begint men in te zien, dat keuren van stieren op ex'e- rieur (uiterlijk) alleen een onbetrouvv- baren maatstaf opleveit, en dat af stamming en overervingsvermogen factoren zijn, welke bij de beoor deeling groot gewicht in de schaal moeten leggen. Rundvee-stamboeken en fokvereenigingen helpen krachtig mee, om de noodige gegevens te verschaffen, en de bemoeiingen der provinciale commissiën gaan zich meer en meer richten op het bevor deren van het vereenigingsleven. En niet alleen, dat het aantal dezer ver- eenigingen voortdurend toeneemt, maar ook het gehalte er van is aan- merkeiyk verbeterd, dank zij het juister inzicht van de fokkers. Op dit terrein valt echter nog veel te verbeteren. Vooral moet worden ge waakt, dat de leden niet in het an dere uiterste vervallen en het exte rieur (de uitwendige bouw) te veel achter stellen bij het productiever mogen der ouders. Het euvel van te jonge stieren wordt nog te veel aangetroffen, of schoon ook hier stierenvereenigingen en fokvereenigingen ten goede kun nen werken. Zoodanige vereenigingen maken het ook gemakkelijker om de oudere stieren op hun overervings vermogen te keuren, waartoe Fries land het initiatief nam en hetgeen ook in Zuidholtand wordt toegepast. Bq de particuliere stierenhouders wordt het stierenmateriaal nog te veel reld tegemoet, het rqke leven, dat Marianne onuitputtelijk scheen in genot. Toen de sneltrein het station te Berlqn binnenreed, boog de jonge vrouw zich uit het raampje var. de coupé zq zou heel verwonderd zijn geweest, indien Raven haar daar niet had opgewacht. Hq stond er ook, een pakjesdra ger achter zich, en keek haar aan met een van geluk stralend gezicht. Wat was ze mooi, veel mooier dan hq zich haar in zijne herinnering voorstelde. Hoe zeker was ze in haar optreden ook in deze haar geheele vreemde omgeving en hoe voornaam in hare rustige bewegingen. Hij stond' er op, haar persoonlijk naar haar pension te brengen. Toen het rqtuig door de drukke straten rolde en over het levendig Postdam- mer plein, zag hij hare oogen schit teren. Daar was geen sprake van kleinsteedsche angst en onrust, non chalant achterover geleund liet zq het bonte gewoel van de wereldstad aan zich voorbijgaan als ieis ge woons. Dat gaf hem moed haar iets te verzoeken. beschouwd uit een oogpunt van handelswaarde en minder uit dat van fokwaarde. Vandaar het te jong in gebruik stellen en te vroeg vetmesten, om ze aan den slager te verkoopen. Vooral vindt men dit euvel in die streken, waar de fokkerij nog ach terlijk is, en waar het dekgeld te laag is gesteld, hetgeen in den regel samengaat. Vermeerdering van kennis is een machtige factor zoo zegt het jong ste verslag van de directie van den landbouw terecht om de veehou derij op den goeden weg te brengen. Landbouwscholen en landbuwcursus- sen, aanstelling van veeteeL-consu- ienten, en het houden van speciale cursussen op het gebied van de vee teelt, al deze middelen werken krach tig mee om het verstandelijk peil van de fokkers ie verhoogen. Door de regeering wordt in deze richting voortdurend medegewerkt, terwijl de veehouders meer en meer leeren inzien, dat kennis op dit gebied on misbaar is. Speciale cursussen in veekennis werden er in 1910 41 gehouden. Ook verbetering der rundveestai- len kan er veel toe bijdragen, om een doelmatige veehouderq te verbeteren. De boeren beginnen dit meer en meer in te zien en de stalwedsirqden, welke thans met of zonder hulp der regee ring in verscheidene provinciën wor den gehouden, hebben in dit opzicht reeds veei goeds gedaan. Behalve de f 51000, die het rqk beschikbaar stelt aan d^ provinciale commissiën, geeft het nog subsidiên tot een bedrag van f21000 aan rundveestamboskvereenlgingeo, en wel f 15000 aan bet Nedeilandsche en f6000 aan het Friesch rundvee- stamboek. Aan deze vereenigingen is bij Kon. besluit van 12 Februari 1911 tevens het recht verleend om officiëel als juist erkende afstammings bewijzen af te geven. Het blad der beetwor telen als veevoeder. Een buitenlandsch tydschrift meldt, dat in Duitschland op uitgebreide scbaal proeven worden genomen met ge droogde bestwortelbladeren als vee voeder. Volgens de deskundigen, on der wier leiding de voederproeven plaats hebben, wijzen de vooiloopige resultaten uit, dat de voedings waarde van net gedroogde product ongeveer f 36 per 1000 K.G. bedraagt. De gedroogde bladeren worden graag door het vee gegetenvan de minder gunstige gevolgen, dikwijls verbonden aan het gebruik van groote hoeveel heden versche bladeren, was niets te bespeuren. „Wilt ge heden nog een theater bezoeken, Marianne „Is dat mogetyk, Raven Vandaag al De oude, lieve kinderoogen ke ken hem plotseling weer aan, en zijn hart klopte van vreugde, dat hq bier haar geleider mocht zijn. „Ik heb twee biljetten voor de Sommernachistraum bij mij. De voorstelling begint over een uur. Kunt ge klaar zqn „Zeker, RavenIk was al bang voor een eenzamen avond in eene vreemde omgeving." „Dan zal ik je aan den overkant wachten." Raven wees naar een restaurant, tegenover het pension, waarvoor het rqtuig juist stilhield. „Precies zeven uur ben ik met de auto voor de deur. Maak je een beetje mooi klein toilet, maar wat licht I" Marianne lachte zacht 1 „Wel, wel wat een gecommandeer. Ik zal eens zien wat ik er in der haast van te recht kan brengen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1