Dinsdag 20 Februari fiemeentebestuur. Feuilleton. No. 43. 30e jaargang. Verschijn* dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. |j TELEFOOJfWUMMEB 10. ftbonnements-fldoertentiên op zeer ooordeelige voorwaarden VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. By directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qraote letters en clichés naar plaatsruimte. OPENBARE KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter openbare kennis dat de ontwerp-zomerdienstregelin- gen 1912 der Maatschappy tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen, en der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij van af heden ter Secretarie ter visie liggen en dat eventueele opmerkingen dienaangaande door be langhebbenden vóór of op 1 Maart e.k, rechtstreeks aan het Departement van Waterstaat behooren te worden inge zonden. Vlssinger, 19 Febr. 1912. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, J. H. DOMMISSE, L. S. Wnenland. De zweep van Kuyper. De „Zutph. Ct." wyst op den in de „Standaard" uifgeoefenden drang om, zy het ook eerst na Paschen, met de Ziektewet te beginnen, en dan in October de Invaliditeitswet. Zij keurt dit doorjagen van de ver- verzekeringswetten af, en zou daar in een zwichten zien voor de be dreiging van dr. Kuyper, dat hij zijn steun alleen kan blijven ver- leenen wanneer de twee verzeke ringswetten in 1913 gereed zijn. Om die twee wetsontwerpen er in eenige weken door te jagen, moet heel wat ander werk, waarop ook de regeering prijsstelt inkomstenbelasting, ta- bak-debietrecht en tarief blijven liggen. Het blad vraagt ten slotte of het dan toch waar is, wat meermalen verluidde, „dat de meerderheid de Tariefsherziening niet aandurft, en daarover eerst een uitspraak van de kiezers verlangt in 1913?" De „Standaard" vindt deze rede neering curieus. In een driestar, onder 'i opschrift „treusel-tactiek" antwoordt zij, dat alles in het land wacht op sociale wettenmaar nu schijnt de „Zutph. Ct." ie willen dat men daarmede niet weken, maar maanden zal moeten bezig zijn. In plaats daar van wil zij nu de drie bovengenoem de ontwerpen vooropschuiven, en daarmede de Kamer zóo lang bezig houden, dat er van de sociale wetten niets terecht komt. En dan in 1913 tot de kiezers roepen „Ziet ge wei, vrienden, dat zoo'n kabinet van rechts niets uitvoert „Prachtige tactiekzegt de driestar-schrijver —„maar een tactiek, die één groot ongeluk heeft, van al te bar in de kijkerd te loopen." —O— 57.) „Mij ontbreekt helaas elk bewijs, Marianne, en daarom heb ik zoo lang gezwegen. Ik wilde dat ik hem deze verdenking in het aangezicht kon slingerenik wed, dal ik zijne schuld in zijne oogen zou lezen. En daarom wensch ik, dat je niet meer met dezen man omgaa 1" „Raven is mijn vriend, en ik heb hem steeds trouw bevonden." „Mooie vrouwen vinden gemak keiyk goede vrienden." „Je beleedigt mij, Jö-gen 1" „Ik waarschuw je, Marianne I Je onzalig talent voert je op wegen, waarop ik je niet kan volgen. Je eerzucht overheerscht alles en maakt te totaal blind." „Eerzucht? In den bijbel staat al geschreven „Gij zult uw Jicht niet onder eenekorenmaat plaatsen Traktementsverbetering der Officieren. Nog in den loop van de maand Maart, zoo verneemt de „N. Crt." za! aan de officieren der landmacht worden uitgekeerd wat hun thans ten gevolge van de traktementsherziening met terugwerkende kracht alsnog toe komt. De gansche becyfering der verhoogingen zal in het „Recueil Militaire" worden opgenomen. Verwerping duurte-toeslag. In een door de vereeniging van beambten der departementen enz., be legde vergadering, ter bespreking van de verwerping van den „duurte- toeslag" door de Eerste Kamer, werd de volgende motie met algemeene stemmen aangenomen De vereeniging van beambten der departementen van algemeen bestuur enz., in hare buitengewone algemeene vergadering bijeen, spreekt haar leedwezen uit, over de verwerping van het regeeringsvoorsiel in zake den „duurte-toeslag" aan ambtenaren met traktementen beneden f 1000 van oordeel, dat door het indienen van dit wetsontwerp door de regee ring is erkend, dat een salarisver- hooging noodzakelijk is, rekening houdende met de schommelingen van den levensstandaardverzoekt de regeering daarom eerbiedig, doch dringend, een zoodanige traktements regeling tot stand te willen brengen, als reeds door de vereeniging ver zocht is bij request, d.d. October 1911, met terugwerkende kracht vanaf 1 Januari 1912. Scheepsbouw in Nederland. In het tydschrift „Hst Nederland- sche Zeewezen" is de vraag gesteld, of de scheepsbouw in Nederland wel met zijn tijd meegaat. De heer Van der Star heeft daaromtrent twyfel uit gesproken, op grond van het feit, dat de bouw der beide groote mailstoo- mers van den Kon. Hoil. Lloyd aan een Schotsche werf werd opgedragen. Kunnen onze werven wel schepen van 14,000 ton bouwen vroeg hij. Onze courant antwoordde toen op gezag van onze groote werven in be vestigenden zin, althans voorzoover de techniek en de outillage betreft, doch merkie op, dat die werven achter bruggen en sluizen gesloten liggen, die schepen van groote breedte niet toelaten, zoodat, après tout, de bouw van die reuzenstoomers toch onmogelijk is. In verband hiermede wyst nu mr. F. Vorstman in het jongste nummer van „Het Nederlandsche Zeewezen," dat de Kon. maatschappy „de Schel de" te Viissingen, die thans reeds twee hellingen voor schepen van 500 voet lengte bezit, een dezer zal doen „Maar men moet in ailes maat houden. Je bent niet alleen heer over je zelve, je bent mijne vrouw." „Ik veronachtzaam niets, als ik voor korten tijd naar Berlijn ga, Hedwig zorgt goed voor je." „Denk je, dat eene zuster my de vrouw kon vergoeden, die ik boven alles liefheb?" Jörgen sloeg zijnen arm om Ma rianne, die zich een weinig tegen deze liefkozing verzette en dwong haar hem aan te zien. „Gevoelt ge niet, dat ik zonder jou niet kan leven „Ik kom immers gauw weer te' rug," zei Marianne stuursch. Alles aan haar was nog in opstand bij de gedachte aan de vreeseiyke verden king, die Jörgen op Raven had ge worpen. „Je kunt immers meegaan, als je mij niet vertrouwt." „Jou eer is ook de mijne, Mari anne. Een ademtocht kan haar reeds bezoedelen. Je weet hoe boosaardig de were'd is." „Ik zal my zelve weten te be schermen." „Dat kan geen enkele vrouw. Denk aan de woorden „Vermyd verlengen tot 600 voet. Op deze hellingen zouden dus schepen kun nen worden gebouwd van nog 40 voet grooter 'lengte dan de boven genoemde van den Kon. Holl.. Lloyd. De heer Vorstman wijst dan op een andere zijde van de vraag, door den heer v. d. S. gesteldIs de capaciteit onzer nationale werven groot genoeg om aan de behoefte van Nederland te voldoen Het antwoord op deze vraag moet beslist ontkennend luiden. In zijn overzient van den scheepsbouw in het nummer van 15 Januari ji. merkte hij reeds op, dat onze werven met de op 1 januari 1912 onderhan den tonnenmaat (128.000 ton) volop van werk voorzien waren en dien tengevolge 127,000 ton nieuwen aan bouw naar het buitenland moest ver huizen, cyfers die te denken geven. Hij heeft nu eens uitgerekend, wat onder normale omstandigheden het tekort is der vaderlandsche productie. De bruio tonneninhoud onzer stoomkoopvaardijvloot, bedraagt, met de schepen in aanbouw, rond 1,150,000 ton. Men mag aannemen, dat een stoomschip een gemiddelden levensduur heeft van 20 jaar en dan vervangen moet worden. Per jaar bedraagt dus de noodzakelyke ver nieuwing een twintigste ot 5 pCt. Dit is echter niet allesmen moet rekening houden met de natuurlijke ontwikkeling (uitbreiding) van het bedrijf, waarvoor een percentage van 10 pC'. per jaar 1911 geeft hoven 1910 een veel hooger cyfer te zien zonder overdrijving kan wor den aangenomen. Dit maakt tezamen 15 pCt. Dit cijfer zou gevoegelijk nog kunnen worden verhoogd met een bedrag wegens verliezen door scheepsrampen e. d„ maar hij laat dit achterwege. Vyftien ten honderd nu van 1,150,000 ton geeft 172,500 ton, dat jaarlyks voor onze vloot moet worden bijgebouwd. Wat is daartegen de capaciteit on zer werven Nederland bezit er elf, die zeekoopvaardijschepen bouwen, en haar jaarlijksche capaciteit be draagt, zoo nauwkeurig en zoo ruim mogelyk berekend 123.000 ton. Er is dus een jaariijksch tekort van rond 50,000 ton. Dit geidt alleen de behoefte voor Nederland. Ook valt materieel voor de marine er buiten. Brengt men deze factoren mede in rekening, dan wordt het tekort nog grooter., Van die 50,000 ton jaarlijks zou men twee groote werven volop van werk kunnen voorzien Is hierin voor Nederlandsche ka pitalisten niet een vingerwijzing gelegen Onze beslaande scheeps werven keeren over het algemeen ruime winsten uit. Waarom zou nieuw kapitaal, daarin gestoken, ook niet den schijn." Wat denkt ge wel, dat de Sleeswykers zouden zeggen, ais ze wisten, dat ge voor uw man niet alleen de aanwezigheid van Raven in Holsteinsch-Zwitserland hebt ver zwegen, maar hem ook hadt ver zocht niet bij je te komen om de gezochte reden dat ik jc bij je werk zou storen. Een nieuwe patiente, die hier pas is komen wonen, heeft het mij zonder erg verteld. Ze zag je dikwyls in Raven's gezelschap, van denzelfdeu man, die door zijn let terkundig succes aller aandacht op zich heeft gevestigd." „Waarom heb je nooit te voren over dit alles gesproken?" vroeg Marianne trofseerend. Ik zou je het antwoord niet schu'dig gebleven zyn, als je het nsij had gevraagd." „Ik wilde je niet krenken, Mari anne, al gevoelde ik mij door je ge brek aan vertrouwen beleedigd." „Ik zweeg, omdat ik wist, dat je Raven niet meer kondt uitstaan en vond het voor mij zelve onverdrage- lijk dat dat aangenaam, opwekkend samenzijn in een wanklank zou ein digen." „Dal is eene uitvlucht. Je tele rendeeren, waar voldoende werk aan wezig blijkt te zyn De Nederlandsche koopvaardy gaat met reuzenschreden vooruit. Tel kens leest men daar van kapitaals uitbreiding. Waarom niet bij onzen scheeps bouw Ligt het niet voor de hand, dat deze de koopvaardij op den voet behoort te volgen, evenals het aan bod de vraag? („N. Ct,°) De „Albatros". Het stoomschip der gouvernements marine „Albatros", begin dezer maand van hier vertrokken, is blijkens te 's Gravenhage ontvangen bericht Zaterdag te Algiers aangekomen. Aan boord was alles wel. Vereeniging tot Taalzuivering. Onlangs is opgericht een vereeni ging tot taalzuivering, welker doel is bevordering van zuiver Hollandsche spreek- en schrijftaalaansporing tot vermijding van Fransche, Engei- sche en Duitsche, vooral uit die, talen, meer bijzonder uit het Duitsch, verhoilandschte woorden en uitdruk kingen, zooals niet zeiden in vakken van kunst en wetenschap als ook in de rechtspraak en de rechtspraktijk, in openbare aankondigingen van allerlei aard maar al te zeer voor komen op de meest bescheiden wyze hier en daar waar het geraden mocht schijnen in het belang onzer taal bedenkingen opperen tegen die minder-Hollandsche termen en uit drukkingen aanwending te dien aan zien van geschikte uitbrerdingsmid- delen. Het plan bestaat een aan boven staand doel gewijd voorloopig op onbepaalde tijden verschijnend biad, voor de leden kosteloos te ver spreiden. Van hen die daarvoor iets gevoelen worden vriendelyk steun en deskun dige medewerking gevraagd. Het adres der vereeniging is mr. R. Vorstman, Rijswijk, Zuid-Hoiland. Ten bate van het fonds voor oude enigebrekkige zeelieden werd in 1911 ontvangen f 6973 697s en ten laste ervan uitgegeven f 6032.81, waarvan f 4475 aan gratificatiën aan gewezen miiitairen van de zeemacht beneden den rang van officier, die den lande trouw gediend hebben en builen hun schuld in behosfiige omstandigheden verkeeren. Ten voordeele van het fonds kon een kapitaal van f 1500 nominaal op het grootboek der 273 pet. N. W. S. worden aangekocht. Ten behoeve van het personeel der zeemacht werden bij de rijks postspaarbank in 1911 524 nieuwe boekjes uitgegeven met een bedrag der eerste inlagen van f 17,886 247a Totaal bedroegen de inlagen gram toen was eene indirecte on waarheid, en die past niet bij jou." „Wat neem je alles tragisch op." „Niet meer, dan noodig is. Da omgang met dezen man werkt niet veredelend op je." „Maar dan toch wel op myn iet terkundig talent." „Marianne 1" Hoe kun je my toch zoo kwellen Jörgen. Ik wii je zeker geen leed doen, iaten we toch verder in vrede naast elkaar voortleven." „Naast elkaar Daarmee ben ik niet tevreden. Wacht tot het voor jaar, dan ga ik met je mee naar Bertyn." „Dan is daar het geestelijk leven dood. In Mei begint de rust al, die tot October duurt. Het is noodig, dat ik my een tydlang in een let terkundigen kring beweeg, ik wil vergaderingen bywonen, voordrach ten hooren „Hoe gemakkelijk vloeien al deze wonderlijke dingen je al van de lip pen. je leeft al zoo geheel in deze andere wereld, waarin je toch nog een vreemde oenf, alsof je er toe behoort." f 188 554.86Vi en de terugbetaalde gelden f 181.271 81. Op 31 Decem ber 1911 waren aanwezig 1219 boek jes Het aantal boekjes'verminderde in 1911 met 58, doch het ingelegd bedrag vermeerderde met f 7283.051/» De gemeentebelasting in den Haag- De „N. Cu" beweert, datdeHaag- sche correspondent van „de Stan daard" veel te optimistisch is ten aanzien van de styging der belasting in den Haag. Hij schreef, naar wy reeds mededeelden, aan zijn biad, dat -de belastingbedragen in 1912 met 1/3 A 1/4 zuilen toenemen. Ware het maar zoo, zegt de „N. Ct." Maar 't is veel erger. Een toeneming van het verhoudingscijfer van 0.63 tot 0.97 is niet 1/3 a 1/4, maar meer dan de helft. Weduwenzorg De vereeniging „Weduwenzorg" tot ondersteuning van weduwen en wee zen van gepensionneerde militairen voor de wet van 1909, hield te Haar lem een openbare vergadering met den heer B. C. Jansen, van Rotterdam lid van het hoofdbestuur als spreker. Spr. beioogde dat op den Staat een moreele plicht rust te heipen in de zorg voor weduwen en weezen van alle oud militairen. Er wordt, zeide hij, niet om een pensionneering van hen gevraagd, maar alleenlijk om een subsidie voor deze vereeniging. Deze vereeniging is alleen opgericht uit een oogpunt van economisch nut voor de weduwen en kinderen der militairen en dat in tegenstelling met allerlei andere militairen vereenigin- gen, die een heel ander doel najagen. Waar nu een wet er is in zake pensionneering van weduwen en wee zen van beroepsmilitairen, meende men dat ook wel iets moet gedaan worden voor die van gepensionneerde militairen. Om een zoodanig bedrag, dat de weduwen een pensioen kunnen krygen, wordt niet aan de regeering gevraagd, maar alleenlijk om een sub sidie van f 3000 per jaar. En wel jammer is hei, dat het parlement en de regeering dat geenszins overdreven verzoek heeft afgeslagen. Spr. herinnerde, dat de cyideroff. vereeniging „Weduwenzorg" te Den Helder, wel een toelage voor de weduwen ontvangt en wei 't maxi mum, dat bij de wet is toegelaten. By de weduwe van een soldaat wordt echter een onderzoek ingesteld of er inderdaad behoefte bestaat, zoodat de weduwe van een soldaat van de meening van een informateur afhan kelijk is. Dit onderscheid maken is niet gerechtvaardigd. En wat aangaai de gep. Indische militairen, is 't niet meer dan erg dat de minister van koloniën meent, dat men met hen heeft afgedaan, dat „Laat ons toch eens tot een einde komsn Jörgen. 't Is mijn vaste voor nemen te gaan." „Ook tegen mijn wil?" „Ook dan, hoewel het my moeie- iyk valt. Maar na mijn laatste suc ces geloof ik er het recht toe te hebben I" „Hoe verbazend licht weegt zulk een klein succes, als ik de liefde loosheid er tegen opweeg, die zich in je hardnekkigheid openbaart." Wat ik toen al heb voorzien, staat voor de deur, wy zullen van elkaar vervreemden, we staan op een scheidsweg." „Ga dan mee." „Zelfs als ik wilde, zou ik nu niet kunnen. Sedert vandaag nemen de kenteekenen van eene influenza-epi- demie toe, ook heerscht de schar lakenkoorts onder de kinderen, ik ben hier onmisbaar." „Zooals altyd, als het myne wen- schen betreft," antwoordde zy bitter. „Marianne, er is nu genoeg over gepraat. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1