ONS" BLOOKER'S ,ch| mecht Zaterdag '17 Februari binnenlandT Feuilleton. No. 4i. 50e Jaargang. 1912. 0.85 17. \J 6 euren n de Gemeentebestuur. Openbare Leeszaal. DAALDERS CACAO; Ui O O de beste VERHAOE, IT VLI5S11NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDË Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voer eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Hbonnements-ftdoerientiën op zeer woordedsge uooriuaarden BEKEND MAKING. Herijk der Maten en Gewiohten. Burgemeester en Wethouders van Vlls- singen maken bekend: A Dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten in deze gemeente zit ting zal worden gehouden m een der lo kalen van de voormalige bewaarschool van Het Nut" aan de Walstraat no. 92, den 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 13, 14, 15,16, 18 en 19 Maart dezes jaars, van 9-12 en van 1-4 uur, als volgt: Voor verkoopers van nieuwe maten en gewichten en voor apothekers, goud- en zilversmeden, (fijnere weging) Maandag den 4 Maart Voor hen, wier familienaam of naam der handelszaak, firma of vennootschap begint met de letter A, B en O Dins dag 5 Maart, en Woensdag 6 Maartidem met de letter D, E en F Donderdag 7 Maart; idem met de letter G, H, I en J Vrijdag 8 Maart, en Zaterdag 9 Maart idem met de letter K, L en M Maandag 11 Maart, en Dinsdag 12 Maart; idem met de letter N, O, P, Q, en K Woens- dag 13 Maart, en Donderdag 14 Maart idem met de letter S en T Vrijdag 15 Maart, en Zaterdag 16 Maartidem met de letter U, V, W, X, Y en Z Maandag 18 Maart en Dinsdag 19 Maart. B. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij aangeboden moeten worden om onderzocht te kunnen worden 0. dat betaald moet worden voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's rijks schatkist D. dat de maten en gewichten vóór 1 Januari 1914 gestempeld moeten worden met de letters 1 en tot dien datum ook de letter s geldig is; E. dat maten en gewiohten, die gestem peld worden met het afkeuringsmerk X, niet in winkels enz. teruggebracht mogen worden F. dat er nog gelegenheid bestaat ma ten en gewichten te laten herijken aan het IJkkantoor te Middelburg op 21 en 22 Maart, 11 en 12 April, 2, 3, 23, 24, 30 en 31 Mei, 20 en 21 Juni, 11 en 12 Juli, 1 en 2 Augustus van 9-12 uur en van 1-4 uur, en na 10 Augustus eikei. Donderdag en Vrijdag van 9-1 uur. G. dat de onderdeelen van het gram (milligramgewichten) niet op de herijk- zitting, maar alle-n aan de IJkkantoren herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco.) Vlisringen, den 15 Februari 1912. De Burgemeester, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Eerste Kamer. Aangenomen werd gisteren de op- centenheffing op de bedrijfs- en ver- mogensbelasling. Eveneer s werd aan genomen het weisontwerp tot regeling der begrootingen en rekeningen van 55.) o— d. Het rustig, gestadig vuur van zijne liefde voor Marianne was weer tot eene uitslaande vlam geworden, die hij echter in verlegen schuwheid voor r3r .V£rl)org- Hij zag het graag, als zjj zich opsierde en bemerkte eerst nu met ziende oogen en dagelijks toenemende liefde, tot welk eene eigenaardige, bekoorlijke persoonlijk heid Marianne zich had ontwikkeld. De ernstige, donkere oogen, die nu Z£lden meer het kinderlijke hadden, beheerschten het seheele gezicht. s Van dit alles genoot Jörgen met H,? #e.V2e van he'mstijken angst, dat het hem kon worden ontnomen, ae bijna onmerkbare, dikwijls zelfs een weinig ongeduldige afwijzing. Marianne, als hij in hunnen omgang een teederen toon aansloeg, kwetste de Staatsbedrijven, na eenig debat, waarbij minister Kolkman de wets- voordracht verdedigde tegenover den heer Van Nierop, die, vreezende voor afzonderlijke begrootingen, ook voor de onderdeelen van algemeenen dienst, als posierijen en dergelijken, betoogd', dat het ontwerp zou feiden tot verkwisting en tot het leenen voor uilgaver', waarvoor tot dusver niet werd geleend. Vervolgens werd aangenomen de begrootmg voor financiën en hoofd stuk 12, waarna de Kamer tot nadere bijeenroeping uiteenging. Herhalingsoefeningen Zeemilitie. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat elk van de zeemil ciens die ge bruik hebben gemaakt van da in de vorige maand bekend gemaakte ge- legen'ieid om vóór 1 Februari jl. hun voorkeur te kennen te geven voor opkomst voor herhalingsoefe iingen op 23 Maait of op 27 April as. voor zoover zij niet behooren tot de kust wacht of tot de stokers voor den torpedoniensr voor opkomst op den verlangden datum zat worden aange wezen 2a. dat al de tot opkomst voor herhalingsoefeningen bestemde zee-miliciens zich gekleed in hun bij verirek met groot veilof rnedegenom *n militaire kleedingsiukkm-en vjor-i.n van hun kooigoederen, zoomede van hun zakboekjes, zullen behooren aan te melden op den datum, het uur en de plaats, die in de openbare ken lis geving betreffende hun oproeping zal zijn vermeld. Patrimonium, De 31ste jaarlijksche algemeens vergadering van het Nederlandsch Werkliedenverbond „Patrimonium" zal op 15 en 16 April te Amsterdam worden gehouden. De agenda vermeldt o.a. rapport Volksspaarbank door de commissie, bestaande uitds. H. C. Hogerzeil, mr. H. van der Vegte en P. van Vlietbehandeling onderwerp Reorganisatie Kamers van A'baid, in te leiden door ds. J. C. Sikkel te Am sterdam en rapport Ontwerp-G;- meenteprogram door de commissie bestaande uit: Douwes, D. Lau- tenüach en J. Huizinga. G sterenavond werd in het Con certgebouw een vergadering gehou den van het comité dat zich gevormd heeft met het doe! te dezer stede een openbare leeszaal le houder. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer ds. H. C. Hogerzeil, die een korte uiteenzetting gat van de werkzaamheden van hei voorloopig comité. hem in hooge mate, maar tegen hare koele onbevangenheid stuitte alles terug. „Te laat! Te laat!" klaagde hij bitter en kon zich zeiven het verwijt niet besparen dat het de vrucht van de jarenlange verlatenheid was, waarin hij Marianne had gelaten uit gemak zucht, trage onverschilligheid en ook uit zelfoverschatting en egoïsme. Nu was hij wakker geschud en zijne liefde groeide aan en werd dieper in den strijd, dien hij tegen al die ge heime machten voerde, ..ie zijn leven dreigden te berooven van zijn kost baarst sieraad. Het Kerstfeest was voorbij, en men schreef reeds half januari, toen Jörgen met zijne vrouw van een lange wan deling thuis kwam. Zijn zuster Hedwig had de koffietafel klaar, en met flinken eetlust lieten beiden het zich goed smaken. Het dienstmeisje bracht de post binnen. Er was een brief van Raven bij, die jörgen zwijgend, maar met gefronste wenkbrauwen Maiianne overreikte, dan zifte hij zijn eigen aangekomen postzaken, waar- Uit het comité is een dagelijkse h bestuur gekozen om statuten te ont werpen en verschillende zaken te bespreken. Daarna is het geheeie comité weer bijeen geweest en zijn sta'uten oitworpers. Vooits werden circulaires gezonden aan ails ingezetenen en aan verschil lende vereenigingen. Het deed den voorzitter genoegen te kunnen msdedeeten dat reeds vele personen het inieekenbiljet aan den secretaris hebben gezonden, waarbij zij zich bereid verklaren als lid toe te treden. Met het oog op de belangstelling, ook dezen avond, gelooft de voor zitter dat het plan tot oprichting van een openbare leeszaal wel kans van slagen heeft, vooral als de raad, wat wel verwacht mag worden, subsidie zal vedeenen. Ais gemeente-subsidie wordt toegekend kan ook van rijks wege op subsidie worden gerekend. Daarna werden de statuten aan het oordeel van de leden onderworpen. Uit deze statuten blijkt dat de ver- eeniging den naam draagt van open bare leeszaal en bibliotheek te Vlis- sinpen, gevestigd te Vlissingen. Zij is aangegaan voor den tijd van 29 jaren, ingegaan den 8 December 1911. Het vereenigingsjaar loopt van 1 Januari tot 31 December. Het doel van de vereeniging is mede te werken aan de oprichting en instandhouding van een openbare leeszaal te Vlissingen en daardoor mede te werken aari de geestelijke ontwikkeling en ontspanning van de ingezetenen van Vlissingen en om streken, zonder aaruien van geloof en maatschappelijk en staatkundige over tuiging. Om lid van de vereeniging te worden moet men minstens 18 jaar zijn en een minimum conlributie be talen van 50 cent. Een der leden stelde voor den leeftijd op 16 jaar te stellen, waarop door den voo'zitter werd geantwoord dat deze leeftijd is bepaald, omdat deze als grens is gesteld voor het verkrijgen van subsidie, terwijl ook het centraal bestuur dazen leefiijd heeft aangenomen. Voor het geval het bestuur iemand als lid mocht weigeren, dan kan hij in beroep komen bij de algemeene vergadering. Een uitvoerige discussie werd ge voerd over een door het bestuur voorgestelde bepaling dat leden kun nen zijn diegenen die door het be stuur ais lid worden aangenomen, terwijl door den heer Van Grol werd voorgesteld de woorden door het be stuur te schrappen. Met 26 tegen 20 stemmen werd het voorstel van het bestuur aange nomen. onder zich ook een brief uit Indië bevond. Zijn vriend, Hans Ewers, had in lang niets van zich laten hooien. Spoedig was Jörgen zoo geheel in zijn lectuur verdiept, dat hij vergeten was dat er een Hariwig Raven bestond, zoo boeide hem de inhoud van het lange epistel. Op het eind liet hij een kort lachje hooren. „Nu, wat wekt je vrooüjkheïd zoo op?" vroeg Marianne vriendelijk. Het echtpaar was alleen in de kamer, daar Hedwig in de keuken bezig was. „Een brief van Hans Ewers, Mari anne. Ik zal ja ham van avond eens voorlezen. De beste kerel b.looft mij alle schatten van Indië, als ik zijne banier wil volgen." „Biedt hij je dan eene betrekking aan ,Ja kind. We', kijk, wat beginnen je oogen te schitteren. Jij zoudt je zeker niet lang bedenken." „Natuurlijk niet, en als jij in den loop der jaren niei zoo'n pedanticus waart geworden, zoudt ge dat aanbod zeker aannemen „Ik wortel hier, Marianne, en ge voel mij gelukkig en bevredigd. Wat zou mij er uitjagen Begunstigers kunnen worden rechts persoonlijkheid bezittende vereeni gingen en personen boven 18 jaar. De jaarlijksche contributie bedraagt voor begunstigers minstens f 2,50. Het bestuur der vereening beslaat uit minstens 15 personen. Over verschillende andere artikelen werd nog eenige deseussie gevoerd, doch geen verandering gebracht in de cor.cept-sta'uten, welke ten sloite met algemeene stemmen werden goed gekeurd. Door den voorzitter werd voorge steld thans over te gaan tot de ver kiezing van een bestuur, teineinde zoo spoedig mogelijk de Koninklqke goedkeuring op de statuten aan te vragen. De heer Polak stelde voor het comiié dat thans bestaat bij accla matie als definitief bestuur ie kiezen, welk voorstel onder applaus werd goedgekeurd. De Voorzitter dankte voor het ver trouwen in het voorloopig bestuur gesteld en sprak verder de hoop uit dat ook de leden, evenals het be stuur de belangen van de vereeniging der openbare leeszaal zooveel mo gelijk te helpen bevorderen en hoopt daarbij ook op de hulp van dames le kunnen rekenen. Het ligt nu in het voornemen aan het gemeentebestuur subsidie aan te vragen. De heer Van Renterghem vroeg of er reeds een adres is waar boeken of geschriften voor de biblioth;ek kunnen bezorgd worden, waarop door den voorzitter geantwoord werd, dat de secretaiis deze gaarne in ontvangst zal nemen. Secretaris is de heer dr. H. E. Becht, Badhuisstraat. Eventueele boe ken kunnen aan het adres van den secretaris bezorgd worden aan het kantoor der Duinwaterleiding-Maat schappij. Reeds is toezegging gedaan dat de dichtwerken van Beets, Vondel en Ter Haar ten geschenke zullen wor den gegeven, terwijl de heer Man- nouiy toezegging heeft gedaan voor de toezending van socialistische lec tuur. De heer Brander vroeg of reeds een begrooiing is gemaakt, waarop geantwoord werd dat een jaarlijksche ontvangst van f 1800 noodig wordt geacht, natuurlijk buiten de oprich tingskosten. De voorzitter hoopte dat het niet zoo heel lang zal duren dat tot de definitieve oprichting van de leeszaal zal kunnen worden overgegaan. De heer Van Grol vroeg of het onbescheiden is thans te vernemen hoeveel thans reeds ingekomen is, waarop werd medegedeeld dat dit bedrag f 225 beloopt. De heer Polak sprak een woord „De bekoring van het nieuwe 1" „Overal vind ik hetzelfde: ziekte en dood, Marianne", antwoordde Jör gen ernstig. „Ik zou in het wonder land hetzelfde werk doen als hier, alleen zou het mij daar nog zwaarder vallen door het klimaat en de daar heerscnende toestanden." „je hebt in deze bekrompen om geving den ruimen blik verloren." „Juist in de beperking ligt het ge luk, Marianne- Siroomlooze verlangens drijven ons in het onmetelijke. Mijn tehuis en mijn beroep ik zou de armste onder de armen worden, als mij deze werden ontnomen. Het komt mij voor dat we met ons lot tevreden kunnen zijn, inplaats van er moedwillig in te grijpen, alleen om iets nieuws te willen." „Ik gevoel mij dikwijls beklemd door deze beperking De jonge vrouw sprong op en stond met fonkelende oogen voor Jörgen. „Kun je 't hier alweer niet langer uithouden?" vroeg Hofman treurig. „Ik moet naar Berlijn, |örgen. Hier lees! 'k Word uitgenoodigd voor het kunstenaarsfeest. Steiner* en zijne vrouw je weet wel, hij is de redac- MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. van dank uit aan het voorloopig bestuur dat de werkzaamheden met zoo uitnemend succes heeft geleid. De heer Israël sprak de wensche- lijkheid uit ook een lid van de af- ó-eeiing Vlissingen van den Bond van Ned. Onderwijzers in hei bestuur der vereeniging op te nemen, daar deze Band blijk geef;, ook in andere plaatsen, veel voor de totstandko ming van de openbare leeszalen te voelen. Door een der aanwezigen werd nog voorgesteld reeds dadelijk over te gaan tot de verkiezing van een dame als lid van het bestuur. Nadat evenwel gewezen was op de moeilijkheid deze verkiezing thans aan de orde te stellen, omdat nog geen dames gepolst zijn of zij evtn- tueel in het bestuur zitiing zouden wenscben te nemen, werd deze be noeming nog aangehouden. De vergadering werd vervolgens door den voorzitter gestoten, na dank te hebben gebracht aan alien die door hun tegenwoordigheid blijk had den gegeven van hun belangstelling. RECHTZAKEN. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens mishandeling: M. v. B., 19 jaar, visscher te A'nemuiden, f 5 boete subs. 5 dagen hechtenisJ. P., 39 jaar, straatmaker en J. P. J., boot werker, beide ie Terneuzen, f 10 boete subs 10 dagen hechtenisC. R. 23 jaar, timmerman, P. R., 21 jaar, schippers knecht en W. R., 20 jaar, oester- werker, allen te lerseke, ieder f 25 boete subs. 25 dagen hechtenis: A. M., 40 jaar, klompenmaker te Hans- weert, t 10 boete subs. 10 dagen hechtenis J. J 23 jaar, werkman te Westkapelle, f 5 boete subs. 5 dagen hechtenis vernielingJ. B., 26 jaar, laudbou- teur, die mijn roman heeft aangenomen willen mij onder hunne bescher ming nemen. Ik zou dicht in hunne buurt een goed pensioen betrekken, daar ik natuurlijk voor de mij vrien delijk aangeboden gastvrijheid heb bedankt." „En Raven Bij dezen naam, die op zoo vreem den toon van Jörgens lippen kwam vloog een gloeiende blos over haar bleek gezicht en zij kon den vorschen- den blik van haren man niet verdragen. „Als deze man er niet was, liet ik je rustig trekken." „Wat heb je toch tegen hem „Wil je mij eens rustig aanhooren, Marianne, dan zal ik je de gronden van mijn wantrouwen noemen. Ik moet ver ophalen en als arts en mensch een weinig indiscreet zijn." Marianne dwong zich tot kalmte en nam hare plaats weer in, maar ze zette de lamp zóo, dat de kap haar gezicht beschaduwde. Jörgen bemerkte het wel en lachte smartelijk. „Je herinnert je nog wel den dag, Marianne, toen we elkaar in den Dom aantroffen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1