i VUSS1NGSCHE COURANT Vrijdag 16 Februari Feuilleton. fiemeentebestuur. De winkelsluiting voor den Hoogen Raad. BINNENLAND. No. 40. 50e Jaargang. 1912. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. ftbonnements-Aduertentiën op zeer uoordeelige voorwaarden O— 54.) Dat zou niet de eerste maal zijn. Marianne verwachtte een driftigen uitval of misschien wel een stellig verbod en zette zich daartegen al schrap, maar niets van dat alles ge beurde. Jörgen had zich bedwongen, praatte nog even over andere dingen en verzocht haar om een copie van hare novelle, opdat hij toch zou weten, wat ze schreef. Toen liet hij haar weer alleen. Toen zij 's avonds na het eten in zijne kamer zaten, bemerkte Mari anne dat haar man telkens naar haar Keek, alsof hij haar voor da eerste {naai zag. Zij was verstandig en kende hem, ze behoefde hem hier van de reden niet te vragen. Ze gevoelde dat hij hare novelle had gelezen en goedgevonden. vanaf dezen tijd herhaalde zich Jörgen's bezoek aan zijne vrouw, ook de avonduren bracht hij nu steeds in haar gezelschap door. Maakte zij muziek, als hij thuis was, dan kwam hij in de kamer en hoorde toe- Ook de wandelingen van vroe ger werden weer hervat, en Sleeswijk genoot nu zeer dikwijls het schouw spel, het echtpaar samen op pad te zien. 't Was goed, dat de roman klaar waszoo ging Marianne op al die veranderingen gewillig in en offerde ter wille van haar man hare, haar zoo lief geworden gewoonten, zon der tegenspraak op. Het kwam er toch voor alles op aan, hem in een goed humeur te houden, om zijne toestemming voor de Berlijner reis te krijgen. Zij zag er tegen op er over te beginnen en had den termijn reeds tot na Kerstfeest verschoven. Even voor Kerstfeest legde ze Jörgen een brief van Steiner voor, die als voorbode moest dienen, om hem al vast met de gedachte ver trouwd te maken. Men zag het dui delijk aan den inhoud, dat Raven haar den grond reeds had geëffend. JÖTgen las Zeer geëerde Mevrouw! Het is mij recht aangenaam u te kunnen mededeelen, dat ik mij gaarne voor mijn blad van uw werk wil verzekeren. Raven, die het geldelijke met mij regelde, deelde mij mee, dat u voor een honorarium van 1500 gulden het afschrift aan mij zou wil len afstaan. Ik hoop, het werk nog voor den zomer te kunnen laten drukken. Mocht u onze Rijkshoofdstad eens met een bezoek willen vereeren, dan hoop ik zeer zeker kennis met u te mogen maken. Mijne vrouw en ik zullen het ons tot eene eer rekenen u in den kring onzer collega's te mogen binnenleiden. Vriend Raven heeft ons reeds zooveel van u ver teld, dat u geen vreemde meer voor ons zijt. Zoo sluit zich dus mijne vrouw bij mij aan, als ik de hoop uitspreek op eene spoedige kennisgeving. Steeds staat u ten dienste Uw dienstw. Steiner. Dokter Hofman had den brief uit en Marianne vroeg hem met schit terende oogen„Geloof je nu, dal mijn roman iets waard is Het blad neemt geen dilettantenwerk." „Ik twijfel er niet aan, Marianne," antwoordde Jörgen en begon over iets anders te praten. Weer stak hem de jalouzie op dit vreemde element, dat een scheidsmuur oprichtte tus- schen hem en zijne vrouw en haar van hem vervreemdde. Het was hem niet mogelijk ware belangstelling en oprechte vreugde voor dit nieuwe succes te huichelen. Marianne gevoelde het maar al te goed en dit krenkte haar weer diep. Zy verliet de kamer en trok zon der éen enkel woord zich in de hare terug zij moest alleen zijn. Alleen met de overvloeiende dankbaarheid, waarmee hare gedachten den man in de verte zochten, dien zy alles, alles dankte wat haar zoo gelukkig maakte. Zij zou naar Berlijn gaan, het kostte wat het wilde. Dit succes gaf haar het recht, alle mogelyke toegevendheid van haren man te vorderen hy mocht haar dit ver zoek niet weigeren. Van af dezen dag ging het in het i hu's aan den voet van de Soil eigenaardig toe. jörgen spaarde als 't ware elke minuut uit, die hij aan zijne vrouw kon wijden. Zijne te genwoordigheid hinderde haar dik wijls, en toch waagde ze het niet, dit te toonen. Zij wilde graag in vrede tot haar doel komen en de tijd, voor hare Berüjnsche reis vast gesteld, kwam onrustbarend nader. Ravens brieven werden steeds dringender. Het verlangen, dat hem verteerde, sprak steeds duidelijker tusschen de regels door en zij liet zich er door bedwelmen als door een verderfelyk vergift. |örgen, die Marianne vroeger ver onachtzaamd had, omgaf haar nu met ijverzuchtige liefde. Hij liet de praktyk over, om met haar zynen zwager in Hamburg te bezoeken, en werd van dag tot dag meer de Jör gen van vroeger. Hij las de beide dames 's avonds voor en toonde voor alles de grootste belangstelling. Ook vertelde hij op Marianne's verzoek van wat hij zelf beleefde, daarvan kon ze nooit genoeg hooren. (Wordt vervolgd.) BEKENDMAKING. Kamers van Arbeid. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter algemeene kennis dat de op heden door hen vastge stelde kiezerslijsten voor de Kamers van Arbeid voor de Metaalbewerking en voor de Bouwbedrijven ter secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd zijn en dat tegen betaling der kosten afdrukken daarvan verkrijgbaar zijn. Bezwaren tegen die lijsten kunnen binnen veertien dagen na heden inge diend worden bij heeren Gedeputeerde Staten van Zeeland. De bezwaren kunnen ontleend zyn aan het feit dat de naam van den verzoeker of van een ander, in strijd met de bepalingen der wet op de Kamers van Arbeid of van het kiesreglement voor die Kamers daarop voorkomt, niet voorkomt of niet behoorlijk voorkomt. De bezwaren kunnen op ongezegeld papier gesteld worden. Vlissingen, 15 Februari 1912. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. Voor den Hoogen Raad werd 6 Februari 1912 de bekende kwestie behandeld of de verordening op de winkelsluiting te Amsterdam verbind baar is. Behandeld werden twee overtredin gen van de artikelen 1, 4 en 9 van voornoemde verordening, voor welken 50 cents boete subs. 1 dag hechtenis als straf was opgelegd door de arron dissements-rechtbank te Amsterdam. Deze artikelen waren van den na volgenden inhoud Art. 1. Het is verboden een winkel (inbegrepen barbierswinkels en kap persalons) voor het publiek geopend te hebbenlo. voor 's morgens 5 uur en na des avonds 11 uura. op Zaterdagb. op den dag voorafgaande aan den Hemelvaartsdag e. van 29 November tot en met 6 December en van 17 tot en met 24 December. 2o. op andere dagen vóór 's mor gens 5 uur en na 's avonds 9 uur. Art. 4. Een winkel wordt als voor het publiek geopend beschouwd, zoo lang er publiek aanwezig is of er winkelbedienden aanwezig zyn, be houdens het geval van artikel 3 (Art 3 zegt „Is op het uur voor de winkelsluiting voorgeschreven nog publiek in den winkel aanwezig, dan mag dit nog bediend worden, doch niet lager dan gedurende éen uur.) Art. 9. Overtreding van eene ver bodsbepaling dezer verordening wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 6 dagen of geldboete van ten hoogste f25. Tegen deze vonnissen van de ar rondissementsrechtbank werden vrij wel drie gelijkluidende cassatie-mid delen aangevoerd. Als eerste middel werd aangevoerd dat art,168der Gemeentewet luidende „De verordeningen verbinden niet, wanneer zij niet behoorlijk zijn atge- kondigd" en ast. 173 der Gemeentewet inhoudende het formulier voor afkon diging van verordeningen, niet is na geleefd, daar in het formulier van meergenoemde verordeninc de woor den zijn gevoegd „en door dat col lege aan Hare Majesteit de Koningin ter vernietiging voorgedragen, zonder dat binnen den tijd van 2 maanden een beslissing van hooger bestuur tot schorsing of vernietiging der ver ordening is gevolgd, zoodat overeen komstig art. 170, 2e lid der gemeen tewet moet worden aangenomen dat voor schorsing of vernietiging geene redenen bestaan". Bovendien moet het formulier van afkondiging letterlijk worden opge volgd, m. a. w. het formulier is sacramenteel. Tegen het eerste middel is aan te voeren, dat de Hooge Raad vroeger bij verschillende arresten gemeente verordeningen, oij welker afkondiging het formulier, niet letterlijk was ge volgd, onverbindend verklaard heeft. Het sacramenteeie standpunt is echter in 1902 door hem verlaten en huldigt hij met betrekking tot het volgen van dit formulier een ruimere opvatting. Zoo wij het formulier van atkon- diging aanschouwen, kunnen wij daaruit twee punten halen, die ons het doel der afkondiging duidelijk doen zien. Ten eerste dat de raad de veror dening heeft vastgesteld en deze dus komt aan het wettig gezag en ten tweede, dat de verordening werkt, daar er geen vernietiging oi schor sing van hare voorschrilten heeft plaats gehad, hetgeen blijkt uit de woorden van het formulier. Zijnde deze verordening aan Gedeputeerde Staten van volgens hun bericht van den in afschrift medege deeld. Bovendien pleit nog tegen het sacramenteeie standpunt de inhoud van het laatste lid van art. 173 der gemeentewet, hetwelk spreekt over verordeningen die overeenkomstig art. 121 van voornoemde wet door twee of meer gemeentebesturen ge meenschappelijk zyn vastgesteld en levens zegt dat daarvan vermelding met aanhaling der machtiging en goedkeuring, hetzij van de Kroon, hetzij van Gedeputeerde Staten, op het afgekondigde stuk moet worden vermeld, doch vrijheid heeft gegeven -tot het gebruik van bepaalde woor den voor een zoodanig formulier. Uit het laatstgenoemde kan men de conclusie trekken, dat ook de wetgever zich niet op het sacramen teeie standpunt plaatste, daar zy anders ook hiervoor een bepaald formulier had voorgeschreven. Het formulier van de Amsterdam- sche verordening heeft dus aan het doel waarvoor het door den ge- meentewetgever in het leven is ge roepen, voldaan. Als tweede cassatiemiddelen werd aangevoerd schending van art. 144 der Grondwet. (De raad maakt de verordeningen betreffende de huishou ding der gemeente)ende artikelen 134, 150 en 153 der Gemeentewet (art. 134 „Aan den raad behoort met betrek king tot regeling van het bestuur en de huishouding der gemeente alie bevoegdheid die niet by deze of eenige andere we! aan den burge meester of burgemeester en wethou ders is opgedragen". Art. 150 „De plaatselijke verordeningen, waaron der worden verstaan alle voorschnf ten en beschikkingen van den raad en van burgemeester en wethouders treden niet in hetgeen van algemeen rijks- of provinciaal belang is. Bij twijfel of eene verordening dat deed verbindt zij tot art. 153 is toegepast". Ar'. 153 De plaatselijke verordenin gen kunnen voor zoover zy met de wetten of het algemeen belang strij- den door ons (de Kroon) worden geschorst of vermttiga). Als derde cassatiemiddel werd aangevoerd schending van bovenge noemd artikel 150 der gemeentewet en de arbeidswet. Requirant had volgens pleiter moe ten worden ontslagen van rechtsver volging, wijl volgens hem deze ver ordening niet verbindbaar is, daar aan den raad alleen behoort het maken van verordeningen die in het belang der openbare orde, zedelijkheid en gezondheid worden vereischt en van andere betreffende de huishou ding der gemeente, waartoe deze ver ordening niet geacht kan worden te behooren. Het laatstgenoemde werd te kennen gegeven tot staving van het tweede cassatiemiddel, terwyi tot staving van het derde cassatiemiddel werd aangevoerd dat de gemeente lijke wetgever zich niet heeft bepaald tot aanvullende bevoegd en de ver ordening niet verbindbaar is, daar zij is getreden in hetgeen reeds door den weigever is geregeld. De artikelen der Grondwet en Ge meentewet doen ons zien dat de ver ordeningen der gemeente zich moe ten bepalen tot de gemeentehuishou- ding. Wat is echter gemeentehuis houding? Op deze vraag is direct een antwoord te geven. In den staat zijn de publiekrechtelijke corporaties tot regeling bevoegd. Verschillende schrijvers zyn de meening toegedaan dat er voor zoo'n corporatie is een bepaald criterium aan den aard van het onderwerp ontleend, doch geen van hen wijst dat bepaald criterium aan. Een criterium bestaat er dus niet, volgens sommigen, volgens an deren wel. Wel beslaan er negatieve grenzen, m. a. w. wordt er gezegd wat er niet mag worden geregeld, zooals art. 6 der Grondwet zegt dat de wet verklaart wie Nederlanders en wie ingezetenen zijn en hiermede den provincialen en gemeentelijken wetgever uitsluit. Bovendien is de aard van ieders werkkring gelijk, alleen is het ver schil dat de een een grooter territoir heeft dan de ander. En op de vraag of eene verorde ning, als die op de winkelsluiting, in het huishoudelijk belang der ge meente is, zou kunnen worden ge antwoord, dat deze speciaal voor de gemeente geschikt is. Het criterium of een maatregel al dan niet tot de huishouding der gemeente behoort, is daarin gelegen of het gewenscht is een zaak in iedere gemeente naar de speciale daar bestaande omstan digheden afzonderlijk te regelen, dan wel, of het noodzakelijk is, als op eene plaats eene regeling wordt ge maakt, die op alle andere plaatsen tegelijkertijd in te voeren. Aangezien de tijd waarop het best de winkels worden gesloten, niet in alle ge meente -dezelfde behoeft te zijn, an ders b. v. dan met den maximum arbeidstijd (niet b. v. de uren van aanvang en einde van het werk) van bedienden, welke overal gelijk nioet zijn, is hier juist plaatselijke regeling aangewezen en betreft het in ieder geval een tot de gemeentelijke huis houding behoorende zaak. Tegen de meening dat de verordening er eene is van individueel belang zou men evengoed kunnen aanvoeren dat wy vele andere maatregelen, zooals leer plicht en steenhouwerswet enz.,als be hartiging van individueele belangen kunnen beschouwen en toch dezen de wetgever als zijnde van algemeen belang aan zich getrokken heeft. De minister van binnenlandsche zaken zag ook niet in dat de Am- sterdamsche verordening in strijd is met de arbeidswet. Maandag a. s. zal de Hooge Raad conclusie nemen. Met belangstelling zal naar deze conclusie worden uit gezien. De V. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren de Oorlogsbegrooting aangenomen, na een rede van minister Colijn, die onder meer verdedigde het doen hou den van groole manoeuvres in Sep tember. Hij wees er op dat in het vorig jaar in het begin van September de manoeuvres der derde divisie wa ren afgelast, doch dat in het laatst van September daarvoor ten aanzien van de groote manoeuvres geen reden meer bestond. De beslissing is echter zoo lang mogelijk aangehouden en viel tege lijk met het besluit om de lichtingen, wier herhalingsoefeningen waren ver lengd, weer naar. huis t. zenden. Ook was vooraf een vollediger spoor wegregeling getroffen en zyn troepen- afdeelingen gereserveerd voor de be zetting van speciale punten. Voorts werden goedgekeurd de officierstraktementsverhoogingen. Verder werd aangenomen de bui- teniandsche zaken begrooting, na mededeeling door minister Marees van Swinderen dat onze gezant te Lissabon hem bericht heeft, eergiste ren het Portugeesch antwoord te heb ben ontvangen op onze nota betref fende de Timor-quaestie. Uit dit telegram van den gezant maakte de minister op dat bedoeld antwoord allezins bevredigend is en hij vertrouwde dat de moeilijkheden op Timor tot de geschiedenis zullen behooren. De Paleis Raadhuisquastie. De gemeenteraad te Amsterdam heeft gisteren met 23 tegen 19 stem men aangenomen een voorstel van den heer Vliegen, om aan den minis ter vaa binnenlandsche zaken te ver zoeken te willen bevorderen, dat het Koninklijk paleis op den Dam weder ter beschikking der gemeente worde gesteld. Hooge belastingen In den Haag. Men begint zich te 's Gravenhage naar van daar aan de „Stand." ge schreven wordt, ten deeie ook in officieele kringen, ernstig ongerust ie maken over de belangrijke stijging, die de belasting ondergaat, daar deze de gegoede ingezetenen naar elders drijft. In korten tijd zijn niet minder dan zes rijke familiën uit de stad weggetrokken, naar mag worden aangenomen ten gevolge der belas- tingsiyging. Verwacht «wordt, dat de exodus zal aanhouden, ja toenemen, daar door allerlei maatregelen de be lasting nog wel sterker stijging zal gaan vertoonen dan thans. Ongevallenverzekering aan zeevaarders en zeevisschers. Het bestuur van de Nederlandsche Reedersvereeniging heeft, naar de „Scheepv." meldt, aan den minister van landbouw, nyverheid en handel Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks by de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10.

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1