[fabriek Dinsdag 13 Februari mmmmm Feuilleton. No. 37. 50e Jaargang. 1912. J 1VC. )er ons. i van kwaliteit «IIW S n MODEBLAD Tram ïdelburg. BINNENLAND. vaKte |n afdoende ontdekken. I pijn in den arme lijders >nd uw toe- He brengt u iOSE maakt ele lichaam 'ektheid. En aarom moet le SANQUI- Menschen 40 SE. Hoa- iat deSAN- den. Co. BENIEST 1 fT linnen YE, Vier- ïRLAGE, VAN DE litairen Courant." Is): 4.40a, 4.45a,. Tt5, 8.20, 8.55d, 11.40*. 11.60, -SO, l,50d, 2.10, 150,4.10, 4.30d, 10, 6.30a, 6.50, .30, 8.50c, 9.05, |5c. 5.10a, 5.15a, 20, 8.55, 9.30d, i 12.—*, 12.10, r .50, 2.10, 2.30d, t-10, 4.30, 4.50, 30, 6.50, 7.10a, 05, 9.40, 10.15, van Vlisain- ;end werkmana- om 2.30 en nd werkmane- ijden alleen op van de remise, verder dan de oeren goederen Paul Kruger- Bemise, Keer- rsbaan, Tram- 6.20, 6.45 -,10.20, 10.40 30,1.—, 1.30*, 30, 4.50, 5.20, 3,20. 6.10, 6.30, 10.10, 10,30, 12.10, 12.40, .40,4.10, 4.40, 7.30,8—,8.80 Zondags uit VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉNvan 1 —4 regels 0.40. Voor «Iken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-Aduertenfiën op zeer ooordeelige uoorwaarden Het Kabinet. De Haagsche correspondent van de Tel" schrijft: Heder, 12 Fe bruari is het tegenwoordige kabi net vier jaren aan het bewind. Daar mee heeft het gezeten gedurende een periode, die in ons land tot dusver vrijwel als het maximum gold voor een ministerie. Het kabinet is echter bezig een record op zijn naam te vestigen. Immers, zelfs al zou het in 1913 na de verkiezingen moeten af treden (vóór dien tijd zai er wel geen kink in den kabel komen), dan nog heeft het langer bestuursperiode gehad dan éen der 24 kabinetten, die het na 1848 voorafgingen. Tot dusver staat het record op naam van het derde ministerie Heemskerk-Va der, dat op twee dagen na vijf jaren aan het bewind is geweest (23 April 1883-21 April 1888). Dit record zal zoo goed als zeker nu worden over troffen. Maar het blijft in de familie 1 Van de 9 minislers, die in 1908 optraden, zijn er thans nog 5 in func tie. Minister Neiissen (justitie) trad 11 Mei 1910 af en werd 7 Juni d.a.v. door mr. E. R. H. Regout opgevolgd. Minister Sabron (ootlog) was in functie tot 27 Juli 1909, werd opge volgd door minister Gooi, en deze 4 Januari 1911 door minister Colqn. Minister Bevers (waterstaat) overleed 5 Januari 1909 en mr. L. W. H. Regout, kwam 21 Januari daarop in zijn plaats. En minister Idenburg (koloniën) werd 16 Augus us 1909 door den heer De Waal Malefijt op gevolgd. In totaal heeft het kabinet tot dusver 14 ministers gehad. Veteraan is ministerWentholt (marine),die reeds van 5 Augustus 1907 in functie is en uit het vorig kabinet overstapte. Auteursrecht. Door de regeering is thans inge diend het lang beloofde wetsontwerp tot regeling van het auteurs-echt, noodig geworden door de («etreding van Nederland tot de Berner conven tie. We laten hier enkele der be langrijkste artikelen volgen: Onder auteursrecht verstaat dit ont werp het uitsluitend recht van den maker van een werk van letterkunde, wetenschap of kunst, of van diens rechtverkrijgenden, om dit openbaar te maken en te verveelvoudigen, be houdens de beperkingen, bij de wet gesteld. Het auteursrecht wordt beschouwd als eene roerende zaak, het gaat over bij erfopvolging en is vatbaar voor geheele of gedeeltelijke overdracht en is niet vatbaar voor beslag. Onder weiken van letterkunde, wetenschap of kunst verstaat deze wet: lo. boeken, brochures,nieuws- 51.) —o— Zijn hoofd was zwaar van het den ken, zijn trotsche nek werd er door gebogen. Wat had die nieuwe pa tiënte, wier man, een hooggeplaatst ambtenaar, eerst sedert kort naar hier verplaatst, ook nog gezegd, toen hij in haar weelderig boudoir werd ontvangen „U bent geen vreemde voor mij, dokter, maar nog beter ken ik mevrouw, uwe echtgenoote. Ik was in September tegelijk met haar in Holsteinsch Zwitserland. Ik zag haar dikwijls in gezelschap van Hart- wig Raven, den beroemden schrijver, wiens laatste roman tegenwoordig zoon opgang maakt. Ik benijd uwe vrouw nog altijd om dezen vriend- schappefijken omgang." »WatMarianne was met Raven samen geweest. Met dien vreemde van wien ze wist dat hij, haar man, bladen, tqdschriften en alle andere geschriften2o. tooneelwerken en dramatische-muzikale werken3o. mondelinge voordrachten4 a. chore- grafische werken en pantomimes welker opvoering bij geschrift of anderzins is vastgesteld; 5o. muziek werken met of zonder woorden; 63. teeken, fcliiider, bouw en beeldhouw werken, lithografieën, graveer- en an dere plaatwerken 7o. aardrijkskun dige kaarten; 80. ontwerpen, schet sen en plastische werken, betrekke lijk tot de bouwkunde, de aardrijks kunde, de plaatsbeschrijving of an dere wetenschappen9o. fotografische en kincmatografische werken en wer ken, volgens gelijksoortige werkwij zen vervaardigd lOo. werken van op nijverheid toegepaste kunsten in het algemeen ieder voorbrengsel op het gebied van letterkunde, weten schap, of kunst welke ook de wijze of den vorm van vooitbrenging zij. V:rtalingen, bewerking, muziek schikkingen en andere veelvoudigin- gen in gewijzigden vorm van een werk van letterkunde, wetenschap of kunst, zoomede verzamelingen van verschillende werken, worden, onver minderd het auteursrecht op het oorspronkelijk werk, als zelfstandige werken beschermd. Als inbreuk op het auteursrecht op een nieuwsblad of tijdschrift wordt niet beschouwd het overnemen van daarin verschenen artikelen door een ander nieuwsblad of tijdschrift, mits daarbij het nieuwsblad of tijdschrift genoemd worot, waaruit het artikel overgenomen is. Echter mogen romans en novellen, in nieuwsbladen of tijdschriifen ver- schen:n, zonder toestemming van den maker of van zijn rechtverkrij genden niet worden overgenomen. Gelijke toestemming is vereischt ten aanzien van andere nieuwsblad of tijdschriftartikelen, indien de maker of de redactie in hetzelfde nummer van het nieuwsblad of tijdschrift, waarin het artikel verschenen is, een uitdrukkelijke verklaring heeft doen opnemen, waatbij het overnemen ver boden wordt. Dit verbod kan niet worden gesteld ten aanzien van artikelen, politieke geschilpunten betreffende, nieuwstij dingen of gemengde berichten. De bepalingen van dit artikel zijn mede van toepassing ten aanzien van het overnemen in een andere taal dan die van het oorspronkelijk artikel. Het auteursrecht duurt tot 50 jaar na den dood van den maker van het werk. Na 10 jaar raag men een werk vertalen zonder toestemming van den auteur, wanneer er geen geauthori- seeide vertaling bestaat. Ook kinematografische werke.i vallen onder de wet, die ook geldt voor Ned.-Indië. hem allang zijne vriendschap had ontzegd en bem haar ech'genoot had ze geschreven: „Laat mij alleen 1" Dus niet met haar werk, neen, met Raven wilde ze alieen en ongestoord zijn. Daarom had ze hem ook na haar terugkeer niets van deze ont moeting gezegdOf was het mis schien zelfs een afgesproken samen komst geweest Zou hij het Mari anne vragen? Maar niet zoodra kwam deze ge dachte bij hem op, of hij verwierp haar ook weer. Een inwendige angst waarschuwde hem, het geheim on aangetast te laten. Als zijne vrouw Raven warmere gevoelens toedroeg, dan was ze zich zelve hiervan be paald niet bewust.Zoo zag geen schul dige vrouw er uit.Wie een boos gewe ten heeft, kan zich ook niet zooda nig in zijn arbeid verdiepen dat hij ai het andere daarbij vergeet. Mari anne was totaal geen hartstochtelijke natuur, zij kwam den man niet tege moet. Neen, zij was een' anderen demon vervallen de eerzucht. Hoe stond het echter met Raven Maakte hij gebruik van de plaats, die Marianne hem als haren letterkundi- Verkiezing Eerste Kamer. De Provinciale Staten van Noord- Holiand zijn in buitengewone verga dering bijeengeroepen tegen Donder dag 22 Februari, ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer, ter voorziening in de vacature ontstaan wegens het ontslag nemen van jhr. mr. J. Röïll, tengevolge van zijn be noeming tot vice president van den Raad van State. Militaire pensioenen.) Nu de militaire pensioenwet eer lang zal worden herzien en, naar verluidt, de beneden den rang van officier dienende geen uitzicht hebben hunne pensioenen verhoogd te krijgen, beginnen de onderofficieren,het sterkst vertegenwoordigd onder de minderen die voor pensioen in aanmerking komen, te ijveren voor dit gedeelte hunner belangen en te begrijpen, dat zij zich moeten laten hooren, willen zij bij de aanstaan Je pensioensrege lingen niet over het hoofd worden gezien. Afgescheiden van de veranderde levensomstandigheden, welke ver meerderde inkomsten noodzakelijk maken, dikwijls niet meer te verkrij gen door het uitoefenen van een burgerberoep of particuliere betrek king, omdat leeftijd en standsgevoel daartegen een beletsel zijn, meenen d^ onderofficieren met klem en nadiuk te kunnen en mogen wijzen op de gebrekkige verhouding tusschen de bezoldiging, hun in werkelijken dienst toegekend, en het pensioen, waarmede zij op den ouden dag worden afge scheept. Vergeleken bij het verband, dat bestaat tusschen het genoten tracie- ment van en verleend pensioen aan burgerambtenaren van den Staat en binnenkort ten aanzien der officieren zal worden geregeld, steken de ver- houdingscij fers dezer factoren, voor wat mindere militairen betreft, zeer ongunstig af. Dit lijkt ons een krach tig argument voor hun pog n daarin wijziging te provoceeren. In een vergadering van onderoffi cieren, 2 dezer te Utrecht gehouden, werd eenparig besloten tot het be noemen vaneen commissie, waaraan opdracht zou worden gegeven te trachten leden der volksvertegenwoor diging ta winnen voor hun streven en de mefewtrking der pers in te roepen. Militaire berichten. De minister van oorlog heeft den wensch te kennen geveven dat aan militairen die tooneel- of soortgelijke voorstellingen, waarvoor cantinegei- den als toegangsprijs worden aange wend, niet wenschen bij te wonen, voorzoover de kasmiddelen en de gen raadgever inruimde, door zich tegelijk een plaats in haar hart te bemachtigen Van hunne briefwis seling maakte zijn vrouw volstrekt geen geheim, ja, ze liet dikwijls ge noeg een schrijven van Raven achte loos liggen. Als Jörgen dit alles overdacht, moest hij de in hem opkomende ver denking als zonder grond verwerpen. Zijne Marianne, zijne trotsche vrouw, zou nooit op een dwaalweg kunnen geraken. Hij noemde zich zeiven een dwaas om zijne onwaardige ver denking, maar nu kwam toch het verlangen in hem op, met het boek van Raven kennis te maken. Toen hij bij den boekhandelaar binnentrad en den roman verlangde, zei deze „Een bijzonder werk, mijn heer de dokter. Iz hoo de, dat Harf- wig Raven, toen hij het schreef, uw gast was. Toen heeft u zeker ook niet vermoed, dat hij zoo spoedig beroemd zou worien. Ja, zooiets komt dikwijls bij nacht. En zooals hij de Holmer lui heeft getroffen Dat verwondert mij nu niet meer, want hij behoefde maar bij u ter school te gaan. Beken het maar omstandigheden dit toelaten een met de toegangsprijs gelijkstaand bedrag in ge'd zal worden uitgekeerd. De commissie tot het ontwerpen van een programma voor de licha melijke oefeningen in verband met den militiedienst liet Zaterdag mili tairen uit het garnizoen te'sGraven- hage practische oefeningen uitvoeren. Zij hoopt in Maart verslag aan dtn minister van oorlog uit te brengen. De duurte. De Protestantsch Christelijke Ver- eeniging van Rijkswerklieden „Gi deon", te Amsterdam, heeft zich tot den minister van binneniandsche za ken gewend, met een adres, waarin zij hem dank betuigt, voor de wijze waarop de minister de wet op den toeslag voor ambtenaren en beambten beneden een brufo-salaris van f 1000 per jaar, heeft voorgesteld en ver dedigd, en een beroep doet op de goede gezindheid van den minister, om, ais in den loop dezer maand bij de voortzetting der marinebegroo- ting, de belangen der werklieden ter sprake komen, evenzoo hun zaak te steunen, inzake hun verzoek tot het toekennen van een aigemeene loons- verhooging van 20 cents per dag. Voorts roept de vereeniging den steun van den minister in, om bij snppletoire begrooting ook aan de werklieden van andere departementen eveneens een loonsverhooging van 20 cents per werkdag te willen toe- stian, zulks op grond daarvan, dat verschillende Kamerleden als hunne meening hebben kenbaar gemaakt, dat de loonen der werklieden zoo danig behooren te zijn, dat zij aan der. steeds stijgenden levensstandaard het hoofd kunnen bieden, hetwelk bij den huidigen stand der loonen niet het geval is. Oranje Nassau's Oord' In de groote zaal van hole! „De Twee Steden", te '3 Gravenhage, is in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin-Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik eene bijeenkomst gehouden ten bate van „Oranje- Nassau's Oord", welke werd bijge- woon d o. 3. door den burgemeester, den minister van waterstaat en an dere autoriteiten, benevens een zeer talrijk publiek uil de eerste kringen der Residentie. Het betrof de vertooning van een reeks van lichtbeelden naar photo- graphieëi, door den heer Arthur Marshall, architect te Nottingham, bij vroegere reizen in ons land vervaar digd, van datgene wat den vreemde ling, die ons land bezocht het meest treft. De vertooning werd door den heer Marshall zelf begeleid met een onderhoudende voordracht over de dokter, u is niet alleen peet geweest bij het werk, maar ook medewerker. Daarom heeft Raven den roman ook aan mevrouw, uwe echtgenoote op gedragen." Dat trof hem als een nieuwe siag, doch Jörgen beheerschte zich en ant woordde met 't een of ander schert send woord. En terwijl hij zich vlug naar huis begaf, legde hij zich eene nieuwe vraag voor: Waarom had Marianne ook deze opdracht aan haar voor hem verzwegen In dezen nacht werd de lamp in jörgens kamer niet uitgedaan, mst brandende oogen en gefronst voor hoofd las hij den roman, waarvan hij niets had willen weten. En toen hij hem uit had, lag hij nog in somber nadenken wakker tot den morgen aanbrak. Bij het eerste morgenlicht, stond hij al voor Stiver Ktübbe's huis, hij moest de vraag tot hem richten, die hem het hoofd brak, sedert hij Raven's roman kende, die den titel droeg: „De Vendatte van het Noorden." De visscher zit reeds in zijnen leuningstoel; hij was zeer oud ge worden, sedert de dood hem zijne voorgestelde onderwerpen. Ofschoon de spreker zelf de op merking gemaakt had, dat men in En geland aangaande ons land gewoonlijk een voorstelling geeft van een volk op klompen en met korte broeken, waren toch een groot deel van de door hem gephotographeerde tafe- reelen juist geschikt om dien indruk te bevestigen Marken en Votendam waren zeer ruim vertegenwoordigd, Groote zangwedstrijd. Omtrent den zangwedstrijd uitge schreven door de Koninklijke Natio nale Zangschool te 's Gravenhage naar aanleiding van haar vijf en vijf tigjarig bestaan, wordt gemeld dat de data zijn vastgesteld op Zondagen 1, 8 en 15 September 1912, in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen en zal voor de te afdeelingen mannen- en gemengde koran een verplicht koor getoonzet worden, ter wijl voor de andere afdeelingen, ko ren r.aar keuze gezongen kunnen worden. Inlichtingen zijn verkrijgbaar aan het alg. secretariaat den heer M. M. van Noorf, Teniersslraat 10, den Haag. Vlisslngen, 12 Februari. De gemeenteraad te Zutfen heeft heden met aigemeene stemmen tot gemeente-secretaris benoemd den heer mr. F. S. Witteveen, thans in gelijke betrekking te dezer stede. Door de benoeming van den heer Witteveen komt ook de betrekking van secretaris der Kamer van Koop handel vacant. Vooits heeft de heer Witteveen nog in verschillende andere vereenigingen zitting en is hij secretaris van de provinciale en van de plaatselijke afdeeling van het „Groene Kruis," terwijl hij ook dee! uitmaakt van het voorloopig comité tot oprichting van een openbare leeszaal. trouwe levensgezellin had ontrukt. Vrouw K'übbe sliep naast Maren, en haar man had verzekerd, hij gevoel de, dat ook hij spoedig de haven der ruste zou Inlooperr. „Zoo, hoe gaat het, Krübbe Ik was hier juist in de buurt en kom eens even aanloopen. Ik hinder je toch niet „Gij mij hinderen, dokter, men ziet u zelden genoeg." „Het is een harde tijd, Krübbe, het weêr is te bar." „Dat schaadt niet, dokter, dan komt er eene opruiming onder ons, ouden, wij moeten plaats maken voor de jongen." „Nu hoe gaat het er mee „De eene roeispaan is allang ver splinterd en nu wil de eenig over geblevene ook niets meer deugen," antwoordde Ktürbe en wees op zijn stijf, verbonden been. „Laat mij het nog eens zien," ver zocht de arts en maakte voorzichtig het verband los. „Dat ziet er slecht uit, ik zal je iets voorschrijven, dat de pijn verzacht.* (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1