>00. ITIJOfiEEST". Zaterdag 10 Februari 1912. Abeele, iat 86, lissingen. js No. 635 UR: AAUW, isje vendienst. binnenland. Feuilleton. IS o. 35. Tram [iddelburg. 9. VAN DEK HAK OP DEH TAK. sverd voor ram. 1ZONDEN. in de Van Ga- I tegen 17 dezer, bevragen Bu jURG. VRIJDAG van 1 ark 30, V1 i a- 15 Februari ge mend jschen. gsweg 27. 6.—, 6.20, 6.45 10.20, 10.40 1.2.30,1.—1.30*, 4.3-J, 4.50, 5.20, 8,20. 6.10, 6.30, 10, 10.10, 10,30, ,m. 12.10, 12.40, 3,40, 4.10, 4.40, |0, 7.30,8—, 8.30 i des ZonOags uit ais): 4.40a, 4.45a, .45, 8.20, 8.55d, 5d, 11.40*, 11.50, 1.30, 1.50d, 2.10, 3.50,4.10, 4.30d, 3.10, 6.30», 6.50, 18.30, 8.50c, 9.05, .25c. kt): 5.10a, 5.15a, .,20, 8.55, 9.30d, 3d, 12.—*, 12.10, 1.50, 2.10, 2.30d, 4.10, 4.30, 4.50, i.30, 6.50, 7.10a, 1.05, 9.40, 10.15, idag van Vlissin- itend werkmans in om 2.30 en fcond werkmans- rijden alleen op van de remise, t verder dan de •voeren goederen Paul Kruger- Remise, Keer- IJabaan, Tram* VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIENvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFQOJÖfUMMEB 10. Hbonnements-ftduertentiërc op zeer uoordeeiige uooru/aarden Eerste Kamer. Bij de behandeling der justitie-be- erooting verklaarde de minister in zijn antwoord aan den heer Van der Feltz, dat het categorische Motu Proprio voor Nederland geen betee- kenis heeft, aangezien het Privelegium Tori waarvan het Motu Proprio een uitbreiding is, hier niet voor alle katholieke geestelijken bestaat en nimmer dan ook toegepast is. Im mers aldus spreker ten on zent zijn priesters reeds herhaaldelijk vervolgd en veroordeeld door katho lieke rechterlijke ambtenaren zonder voorafgaande ruggespraak. De minister staafde zijn stelling door aanhaling van eene verklaring van het Vaticaan, dat ook in Duitsch- land en in België om dezelfde reden het Motu Proprio niet toepasselijk is. Nadat de heer Reekers zich hierbij had aangesloten, verklaarde de heer Van der Feltz zich volkomen bevre- digd.Watde uitvoering der Zedeiijk- heidswelten aangaal, oordeelde de mi nister, dat men de zaak gerust op haar beloop kan laten. Tegen a! te ijverige politie is de rechterlijke macht een waarborg. De justiliebegrooting werd hierop aangenomen. Voorts werden aangenomen de Wesl Indische begrooting en Hoofd- siuk 11, waarna aangevangen werd met de behandeling van de begroo ting van binneniandsche zaken. De heer Van den Berg bepleitte de opname van commissarissen van politie in het burgerlijk pensioen- ionds. Tweede Kamer. Het is nu wel zeker, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal tegen 20 Febr. tot hervatting van haar werk zal worden bijeengeroepen. Het plan is allereerst de nog overige dagen der week in de afdeelingen te verga deren en in de ongeveer zes weken, dat de Kamer tot Paschen bijeenblijft, voor de openbare vergaderingen als hoofdonderwerpen te bestemmen behalve de nog van de begrooting aanwezig gebleven geldaanvrage voor het nieuwe pantserschip de Bak kerswet en de Armenwet. Bezuiniging in de Staatshuishouding. Naar de Haagsche correspondent van de „Leeuw. Ct." verneemt, zullen de hoofden van de comptabiliteits- afdeelingen aan de minisierieele de partementen binnenkort in conferentie bijeenkomen ter overweging van de vraag of wijziging in de structuur der Staatsbegroot;r,g, c. q. vereen voudiging en meer uniformiteit in de verschillende begrootingshoofdstuk- ~-0 49.) Hoe kon zij ook weten, dat zijne Doorluchtigheid juist op deze plaats met zijne boot zou landen hij is daarginder op het groene eiland ge weest, om watervogels te schieten. Zoo komt hij uit het fluisterend riet te voorschijn als uit eene coulisse, en zij staat op het tooneel. De bloeiende ranken wiegen zien om hunne hoofden in den zachten wind, die over het meer komt, maar hij verkoelt niet het gloeiend voorhoofd en hef hart, dat tot berstens toe klopt. Al haar kracht heeft haar verlaten. Zij staat het toe dat hij zijn arm om haar naar de kleine open plek voert, omgeven door de fijn geve derde wilgen, waarvan de takken tot den waterspiegel neerhangen. Geen geluid, geen toon dringt tot ken en zijn onderdeelen, ook zou kunnen bijdragen tot bezuiniging in onze Staatshuishouding. De Rijkspostspaarbank. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de wet op de Rijks postspaarbank, ten doti hebbende verruiming van het beieggingsveld der aan de Rijkspostspaarbank toebe- hoorende kapitalen. De ministers van waterstaat en van financiën geven in de memorie van toelichting te kennen, dat de bestaan de regeling niet meer in overeenstem ming is met den omvang van de ka pitalen, welke aan de zorg van de Rijkspostspaarbank zijn toevertrouwd en door haar rentegevend belegd moeten worden. Een goede politiek gebiedt, volgens de regeering, dat de spaarbank in staat gesteld worde een groot deel van de inlagen terug te betalen, ook zonder tot verkoop of beleening van haar Nederlandsche effecten genoopt te worden. Teneinde zulks zooveel mogelijk te verzekeren, wordt op drie punten wijziging van de bestaande regeling wenscheiijk geacht. De eerste wijziging betreft de slot bepaling van artikel 18,1ste lid, waar voorgeschreven is, dat voor een ge deelte hetwelk in geen geval de helft van het te beleggen kapitaal za) mo gen te boven gaan, de beschikbare gelden der bank zullen mogen be legd worden in beleening op onder pand van fondsen, die als zoodanig door de Nederlandscae Bank worden toegeiaten. De in deze laatsie woor den opgesloten beperking ten aanzien van de als onderpand aan te nemen fondsen heeft mee.malen de uitzetting van gelden op prolongatie ter beurze zeer bemoeilijkt. Daaiom wordt voor gesteld te bepalen, dat evenals ten opzichte van de voor aankoop in aanmerking komende effecten is voor geschreven, jaarlijks door den raad van toezicht, onder goedkeuring van de ministers van waterstaat en van financiën, een lijst zal worden vast gesteld van de fondsen, welke door de spaarbank in beleening mogen worden aangenomen. De Nederlandsche Bank heeft zich met deze wijziging vereenigd. In de tweede plaats zou het aan beveling verdienen, het aanleggen door de Rijkspostspaarbank van een buitenlandsche wisselportefeuille mo gelijk te maken. Het bezit van zoo danige portefeuille waarborgt, dat de spaarbank over papier zal beschik ken, dat aan weinig koersrisico on derhevig is en in lijden van crisis ge makkelijk en snel te reaiiseeren zal zijn. Ook in dit opzicht heeft de Neder landsche Bank haar medewerking toe gezegd op de grondslagen, welke in deze stilte door. Alteen de heen en weer ladderende zwaluwen zien het, ais hij hare oogen en lippen kust. De jonge Hertog is de schoonste cavalier aan zijn hof en heeft zijne hand moeten geven aan eene onbe vallige prinses. Maar haar hart ver langt stormachtig naar z'ns gelijke in het rijk der liefde. Hij heeft haar gevonden. Geen van beiden ziet het spook, dat zijne brandende oogen tusschen de hooge halmen van het riet door op hen gevestigd houdt, maar wel hooren ze den triomfantelijken lach, waarmee hij weer in zijne schuil plaats verdwijnt. Verschrikt snelt de hofdame in de richting van het slot de bloeiende ranken echter, die zich verder veilig in de lucht mo gen wiegen, zien de toornige rim pels op het voorhoofd van den Her tog en hooren het hartstochelijke, leelijke woord, dat aan zijne lippen ontsnapt „Hoe denkt ge wel dat de ge schiedenis eindigt, Marianne? Je antwoordt niet, je knipt met de oogen. Ik geloof werkelijk, dat ge hebt geslapen." een bij deze memorie gevoegde con cept-overeenkomst zijn neergelegd. In de derde piaals wenscht de re geering de gelegenheid te openen tot belegging van spaarbankgelden in buitenlandsche fondsen. En wei voor eerst in schuldbrieven ten laste van buitenlandsche Staten. Deze drie wijzigingen worden na der toegelicht, terwijl voorts nog en kele andere veranderingen in de wet worden besproken, waarvan de wei> schelijkheid is gebleken. Militaire berichten. De Vereeniging van officieren van de Nederlandsche land nacht telt thans 663 leden. De minister van oorlog heeft aan den voorzitter en den ondervoorzitter een particuliere audiëntie verleend en zich bereid verklaard kennis te nemen van voorstellen en wenschen uitgaande van de Vereeniging en de algemeene belangen der officieren betreffende, overtuigd dat een ver eeniging van officieren zich steeds op een standpunt zal stellen haren leden waardig. De minister heeft gunstig beschikt op het door den voorzitter gedane verzoek om aan de leden der vereeni ging een dag verlof te verleenen voor het bezoeken van de algemeene vergadering. Het vergaderen op Zon dag is "hierdoor niet meer noodig. De machinisten L W. Zaaijer, P. van den Bos en Dollekamp worden geplaatst aan boord van-de voor Oost.- Indië bestemde torpedabootjagers „Bulhond" en „Jakhals", ih aanbouw op de werf „de Schelde" alhier. Gouden jubilé der Staatsspoor. In aansluiting aan ons bericht over het 50jarig bestaan der Siaatsspoor, kunnen we nog meedeelen, dat 7 Sept. 1863 goedkeuring werd verkre gen op de statuten der N. V, Maat schappij (ot Exploitatie van Staats spoorwegen, dat 1 Oct. 1863 de ex ploitatie der Nederl. Staatsspoorwe gen begon en dat 5 Oct. 1863 de opening van de lijn Breda—Tilburg plaats had. Dus niet dit jaar, maar in 1913 zal de Staatsspoor 50 jaar hebben be staan. („Centr.") „Ziezoo," zei m'n vriend Jaspers, die van een bezoek bij den tandarts thuiskomende, in den spiegel zich zelf ging bewonderen en met voldoe ning en welbehagen zijn traai gebit en weer welgevulde konen bekeek „Ziezoo, zoo'n tandarts is toch maar een wonderman, die var. oud weer nieuw maken kan nietwaar vrouw tje En vrouwlief, die al eer een Op Ravens voorhoofd vertoonde zich ook plotseling de toornige rim pel, waarvan hij zoo juist nog had verteld. Hij was er boos en belee- digd over, dat zijn sprookje zóo weinig indruk had gemaakt en be merkte in zijne verblinding niet, hoezeer Marianne door zijne vertel ling was getroffen. Ze ademde diep en zwaar en het was, alsof een ver lammende verdooving op haar lag, waaraan ze zich met moeite ontwor stelde. Zij had de geesten bespeurd, die des middags rondwaren, maar zij zou het nooit bekennendus zei ze lachend terwijl ze hare mooie gestalte uitrekte „ik geloof het haast zelve ook, Raven. Kom, wij widen het park door wandelen en dan een kop koffie drinken, dat verdrijft de slaap en wekt dzenuwen op. Een tochtje op het meer zal mij geheel opfrisschen. Zij deed, alsof ze zflne ontstem ming in 't geheel niet bemerkte en liep naar de laan van hooge linden die zich tot aan het meer uitstrekte. Gekweld door tegenstrijdige aan doeningen kwam Marianne 's avonds thuis en vond een brief van haren gelijke metamorphose had ondergaan, beaamde dit ten volle, er bijvoegen de „Zóo knap waren ze vroeger nog niet." Maar hierin had ze on gelijk, deed ze althans niet geheel recht wedervaren aan de tandheel kunde in den ouden tijd. Men leze b.v. eens onderstaande advertentie, welke naar het „Tijdschrift voor Tandheelkunde" mededeelt voor kwam in de ,,'s Gravenhaagse Woens dagse Courant" van 29 Sept. Ao. 1790, waaruit zal blijken, dat al stond de techniek in die dagen nog verre achter bij die van den tegenwoordigen tijd, men tochiai wist, waar het heen moest. De annonce luidde ais voigt N.B. De Deniist Simon Naihars, zal gedurende deeze Amsterdamsche Kermis, alle Armen of Werklieden Gratis Bedienen van 's morgens 8 tot 10 uuren, woond in de Hoogstraat bij de Zand» Dwarsstraat, naast een Bakker boven de Galanterie-Winkel van Tobias Pnilip, daar de naam Simon Nathans, geadmitteerd Dentist aan de Deur staat te Amsterdam. Hij verrigt de volgende OperaOën alles wat Nuttig, Noodig en Cier- lijk aan 'sMenschen Tanden kan gedaan worden, zoowe! aan bedaag de Lieden als Kinderen (zo als ge noegzaam bekend is). 1. Zet vaische Tanden in als Na tuurlijke, (al had men niet eenen Tand in ;ijn geheele Mond), zeer dienstig in 't spreeken, bijten en op vullen des Aangezichts, zonder pijn. 2. Maakt de zwartste en morsigsie Tanden zao wit als ivoor zonder 't verglaas te hinderen. 3. Zet de kromme Tandjes van Kinderen regt, en doet dezelfde egaal groeijen. 4. Plombeert de holle en vijlt de scherpe. 5. Neemt de pijnlijke Kiezen, Tan den, Worteltjes en onafgebroken stukjes uit, zonder de minste pijn. 6. Die bang voor 't uitnemen zijn, smeert dezelfde iets aan, dat ze zon der van zelfs uitvallen. 7. Veilt de scherpe puntige. 8. Separeert de dicht op elkander zittende T nden. 9. Bevestigd de losse en wagge lende Tan ien van bejaarde lieden. 10. Rangeerd de Tandjes der kin deren en doet dezelve gemakkelijk groeijen. Niet waa-, 'dat was lang niet mis En wat verstond Simon Nathans de kunst van reclame-maken al opper best, niet minder dan de zakenraen- schen van onzen tijd. „Nu, zender reclame gaat het tegenwoordig", zegt men. leder past ze toe, zelfs de dienaren der weten schap en ('er kunst achten het niet beneden zich van haar gebruik te maken. Lees eens, welke reclame er man, die hrar meedeelde, dat hij haar Zondags dacht te bezoeken. Wat moest re doen Zij had hem nog niets van Raven's aanwezigheid geschreven. Ze kon de gedachte niet verdragen, dat de beide mannen elkaar hier zouden ontmoeten. Nadat ze langen tijd rusteloos was op en neergegaan, ging ze zitten en schreef „Lieve Jórgen 1 Laat mij allean, ik verzoek je dat dringend. Ge zoudt mij te veel in mijn werk storen. De novelle is klaar, ik moet haar nu nog alleen eenmaal doorwerken, waarmee ik een paar dagen klaar hoop te zijn. Je komst zou mijn terugkeer ver tragen. Ik beloof daarentegen Woens dag weer thuis te zijn. Groet Hed- wig, die zoo goed voor je schijnt te zorgen. Hopeno'e, dat mijn verzoek je niet krenkt, eindigt met den wensch op een prettig weerzien je Marianne." Vreezende v >or de mogelijkheid nog van plan tc veranderen, bracht ze den brief vlug naar de brieven bus en daalde toen af naar het meer, dat daar, overgoten door het tegenwoordig voor artisten gemaakt wordt Eenlge Duitsche bladen plaatsen een telegram uit St. Petersburg van den volgenden inhoud„De violist Bronislaw Hubermann heeft te Lodz in arrest gezeten. Gelukkig maar een half uur en niet in den kerker; het is slechts kamerarrest geweest en om het nu precies juist te zeggen artistenkamer-arrest. De ovaties van het pubiiek na afloop van het con cert waren zoo geweldig, dat een in de zaal aanwezige politie-inspecteur, voor ongelukken vreezende, den kun stenaar beval zich in de artisten kamer op te sluiten om daar een half uur te blijven. Voor de deur van het vertrek werden agenten ge plaatst en eerst toen de opgewonden menigte het concertgebouw verlaten had, heeft Hubermann de vrijheid herkregen." Dat riekt wel wat al te sterk naar reclame, hé Wanneer wij hierop toepassen, wat Johan Messchaert daar juist heeft geschreven in de „Allg. Musikzeitung", dan is het oor deel niet erg vleiend „Ware kunst en wetenschap behoort de reclame aan cacao-fabrikanten en sigarettenhande laren over te laten. De ervaring leen, dat juist de middelmatigen trachten door reclame naam te maken Het oordeel van Messchaert klinkt niet malsch, hoewel hij gelijk kan hebben. Zeker is het echter, dat ar tisten en verdere beoefenaars der kunst vaak een moeilijk en ondank baar werk hebben. Echte kunst vindt niet altijd waardeering bij het publiek dilettanten vaak nog meer. Mag men Barbarossa, medewerker van de „Te1." gelooven, dan komt het publiek om heel wat anders dan om te ge nieten, wel te verstaante genieten van de voorstelling. Hij schrijft in zijn blad Bij de meeste dilettanten-voorstel lingen doe je het verstandigst met je rug naar het tooneel te gaan zitten en de zenuwachtige ma's, de ietwat sceptische pa's, de cynische broers, licht der maan, zoo schilderachtig neerlag. Langen tijd stond ze op de aanlegbrug en staarde op het glin steren en flikkeren, maar in haar binnenste bleef het kleurloos, ze gevoelde zich als onder een verlam- menden druk. Op dit oogenblik was ze niet de trotsche, verstandigde Ma rianne maar die niet haar speelgoed wil laten ontnemen en daarom tot de eerste de beste uitvlucht zijne toevlucht neemt. Raven profiteerde er van, want met heimelijken trots gaf de jonge vrouw zich moeite, nog recht te genieten van deze laatste dagen van hun samenzijn. Hoewel er geen antwoord weer kwam van haren man, bleef zij bij den vastge- stelden termijn. Raven stond er op, haar tot Malente, waar ze den trein moest nemen, te vergezellen. Nu stond ze voor het raampje van de coupé, dat ze zóo snel had gesloten, als vreesde ze voor zich zelve of voor den blik van Raven, die zijne inner lijke ontroering niet kon verbergen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1