Vrijdag 9 Februari No. 34. 50e Jaargang. 1912. Bloedvergiftiging. Feuilleton. BINNENLAND. 48.) Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. RANT. ADVERTENTIEN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks^ uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Een vergiftiging van het menscheiijk organisme kan op verschillende ma nieren tot stand komen. Men kan aan vergiftiging sterven door inademing van schadelijke gassen, zooals kool- oxydegas, verder door innemen van vloeibare en vaste vergiftige stoffen, bijv. syaankali, of door het brengen van gift onder de huid, zooals bij een slangenbeet gebeurt. Merkwaardigerwijze werken vele giften slechts dan, wanneer ze in de maag komen, terwijl ze geheel on schadelijk zijn, wanneer ze door een wond in het bloed geraken, andere doen juist andersom. Het slangengift dat van uit een wond zoo intensief werkt, kan bv. zonder nadeelige ge volgen ingeslikt worden; het anders zoo gifiige ammoniak wordt, in 't bloed gebracht, door chemische om zettingen veranderd in het ongiftige ureum. Ons organisme is eigenlijk een onophoudelijk in werking zijnd chemisch laboratorium, dat vele ver giften in onschandeüjke stoffen omzet. Natuurlijk zal het lichaam des te doelmatiger zijn werking volbrengen, naarmate zijn chemische bestanddee- len, zijn weefselsappen nl. beter van quaiiteit zijn. Derhalve komt bij een vergiftiging het voordeel van een ge zond lichaam duidelijk voor den dag. Al die bovengenoemde vergiftigingen noemt men in den volksmond nog geen bloedvergiftiging, zelfs niet de vergiftiging ontstaan door een slan genbeet,hoewel dit er toch eigenlijk een is. Onder bloedvergiftiging verstaat men een van een wondje uitgaande veretteiing van verschillende lichaams organen. Deze onwetenschappelijke aanduiding is afkomstig van vroegere overleveringen. In de geneeskundige geschriften van de oudheid en de middeleeuwen, bij Ceisus, Galenus e.a. wordt onder den naam bloed vergiftiging verstaan het optreden van abcessen, welke snel voortschrijden en zich verplaatsen, waardoor 't leven bedreigd wordt. Paré verklaart in zijn boek „wondbehandeling" van 1635 het slechte verloop, dat de wond soms neemt, daardoor, dat de lucht schadelijke bestanddeelen bevat, die de wond in rottenden toestand brengt. Men vindt aldus reeds voor twee en een halve eeuw het vermoeden uit gesproken, dat de nadeelige stoffen, die gedurende de genezing van een wond tot bloedvergiftiging voeren, van buitenaf moeten binnendringen en zich niet al reeds in de wond of in het bloed bevinden. Hoe komt nu een dergelijk lijden tof stand Door de verbetering der microscopen en hei uitgebreider wor den der geneeskundige onderzoe kingsmethoden heeft men ontdekt, o „Hebt ge Bosz gelezen „Neen, ik herhaal alleen wat op een steen in het park van mijn ho tel staat. Ik heb dat opschrift dage lijks voor oogen", antwoordde Ma rianne. „En ik begrijp nu hoe ge aan het talent voor de dichtkunst komt en aan de eenvoudige taal, aan de in nemende toevalligheid en frischheid uwer vrouwengestalten. De natuur rondom u predikt het u eiken dag, en dat gij hare taai beter dan iemand anders verstaat, dat leest men in uwe oogen. Vandaag zijn we juist in de rechte stemming, om de plek betreden, waar Karei Maria von Weber werd geboren en een Johan Bosz als rector werkte. Als wij hier wat hebben ontbeten, wandelen wij naar Eutin, waar wij in den tuin dat de geheele natuur is overvuld van de kleinste plantaardige levende wezens, de zgn. microben of bacte- tlën. Lucht, water en vaste lichamen bevatten in groot aantal dtrgelijke wezens, die zich onder gunstige om standigheden zeer snel tot in 't on eindige kunnen vermenigvuldigen. Onder deze bacteriën komen er nu zu ke soorlen voor, die in aan raking met levende weefsels, ettering en rotting veroorzaken. Komen deze microben in een wond, dan ontstaat ettering. Bij een normaal wondver- loop vormen zich in de doorgesne den bloedvaten stolsels, die het bloedvat afsluiten en zoo de bloe ding stillen. Komen nu tegelijk met de verwonding etlerbacteriën in de wond, dan ontstaat een ettering van de wondvlakten, welke snel overgaat op de stolsels in de vaten. Daar nu de bloedstroom voortdurend voorbij deze stolsels stroomt, gaat er allicht een deeltje van de etter mee, dik wijls naar een verwijderd lichaams deel, waar het in de fijnste takjes van de aderen blijft zitten. Onmid dellijk beginnen de bacteriën zich daar te vermenigvuldigen en veroor zaken op die plaats een heftige et terige ontsteking, een abces. Nu zijn er dus al twee etterhaar den in 't lichaam. Weldra worden nu op dezelfde wijze andere etter haarden gevormd, het bloed bevat door de snelle vermeerdering der bacteriën steeds meer etier en ien slotte gaat de mensch ten gronde aan bloedvergiftiging. Behalve in minder edele organen kan de etter ook terecht komen in meer gewichtige als de longen en de hersenen. In de longen kan dan b.v. een locale ontsteking ontstaan, die een kwaadaardig verloop neemt. Direct na de vorming van de eerste etterhaard vertoonen zich bij den patient zware algemeene ver schijnselen. Eerst ontstaat een sterk rillen, waaraan zich meestal een hooge koorts aansluit, die weldra tot groote zwakte, «vermagering en lichamelijk verval leidt; onder toe name dezer verschijnselen volgt na eenigen tijd de dood. De behandeling van een dusdanige bloedvergiftiging is meestal vruchte loos. Zelfs ei ergische operalies kun nen het leven niet meer redden. Wel poogt men soms door amputatie van het lid, waar de oorspronkelijke in- fectiehaatd zit, het overige deel van het lichaam voor verrotting te vrij waren, gewoonlijk echter zonder ge volg. In den regei immers wordt de etter zeer snel door het geheele or ganisme verspreid, en daarom zijn dergelijke operaties volkomen nutte loos. Men moet het fatum in deze gevallen zijn loop laten, de mensch staat volkomen machteloos. van 't huis van Bosz ons middag- maat willen gebruiken. Altijd wan neer gij er mee instemt." „Neemt gij de leiding maar op u, en ik volg." Zoo wandelden zij dan als twee vroolijke kinderen naar Sieibeek, waar ze de stoomboot namen, die hen tot de Keizer Wilhelmbrug bracht. Van daar tot Eutin was het niet ver meer, en zoo kwamen ze dan spoedig bij het huis van Bosz aan, dat van buiten nog geheel het oude uitzien had behouden, terwijl van binnen niets meer aan het een voudige rectorshuis herinnerde. Maar in den tuin wachtte hun een idylle. Marianne kon hare oogen er nier aan verzadigen. Daar breidt zich uit het diep blauwe meer in zijne geheele uitgestrektheid voor haar oogen. Tot aan zijnen oever ziet men rechts de overoude boomen van den slottuin en heel op den voorgrond teekenen zich schilderachtig de huizen der stad af, die aan het meer grenzen, met de daarachteriiggende kerk. Be groeide hellingen omsluiten het meer aan de linkerzijde en recht vooruit duikt een dicht begroeid eiland uit De wetenschap nu, wier dienaren nooit rusten en altijd maar door zoe ken, is zoo ver vooruitgegaan, dat ze de oorzaak der bloedvergiftiging heeft gevonden in de bovengenoemde bacteriën, die van buitenaf in de wond dringen. En waar de oorzaak bekend was, zijn al spoedig midde len gevonden, om het kwaad zoo veel mogelijk den kop in te drukken. Men heeft ni. ontdekt, dat, wanneer er een wond is, deze beschut moet worden tegen de lucht en tegen het vuil, dat overal aanwezig is, aan de kleeren, aan de voorwerpen, waar mede we dagelijks in aanraking ko men. Men moet nl. de wond anti septisch behandelen. Wat beteekent dit nu? Elke wond moet, hoe klein zij ook is, zorgvuldig worden uitge- wasschen met antiseptische vloei stoffen, als sublimaat, carbol, boor water e, d., terwijl ook de omgeving daarmee schoongemaakt moet wor den. Daarna moet er een goed slui tend verband om gelegd worden. Toch is gebleken, dat deze wijze van behandelen nog niet altijd tot het doel leidde, en is een betere methode gevonden. Met dat afspoe len van de wond weet men niet altijd, of er niet bacteriën juist dieper in de wondvlakten worden gedreven, waardoor men het tegen overgestelde bereikt van wat men wil. Daarom is het beste, van de wond zelf maar af te blijven, en alleen de omgeving schoon te ma ken, dit echter zoodanig, dal het vuil van die omgeving niet in de wond komt. Vervolgens het verband. Men gebruikt wei .ens pleister, om de wond te bedekken. De ondervin ding heeft geleetd, dat dit ook aan leiding kan geven tot bloedvergifti ging en wel door de volgende om standigheid. De wondranden schei den altijd wat wondvocht af, waar door de aanwezige bacteriën naar buiten worden gebracht en zoo on schadelijk worden. Wordt die afschei ding door pleister of een ander im- permiabie verband onmogelijk ge maakt, dan werken de bacteriën zich naar binnen en ontstaat het gevaar voor algemeene infectie. Er volgt dus vanzelf uit, dat men voor ver band materiaal moet nemen, dat het wondvocht gemakkelijk opneemt en zoo mogelijk opzuigt. Dit nu heeft men gevonden in het bekende bydro- phile gaas, zoo genoemd, omdat het vocht aantrekt. Hij, die een wond op deze manier behandelt, kan zich overtuigd houden, in vele gevallen den gewonde het leven te redden. Dat het na het aanleggen van het eerste verband zeer wenschelijk is, ook bij kleine wonden, een deskun- digr te raadplegen, behoeft voorze ker nief gezegd te worden. Hoofd zaak echter is, dat de leek niets be het water op. Het riet is zoo dicht en verbergt de inhammen zoo geheel dat de bezoeker het kleine, sierlijke zeilbootje als 't ware uit een groenen mand te voorschijn ziet komèn. „Ach, wij willen straks ook gaan zeilen, Raven!" zei Marianne,terwijl ze het scheepje verlangend nakeek. „Zoolang als ge wilt. Onze t ein gaat pas om zeven uur, we hebben dus overvloed van tijd. Maar na het eten gaan we eerst in den tuin van 't slot onze siësta houden.Ik houd het er voor, dat het daar dan heel stil en eenzaam is. Oe zijt toch niet bang voor de geesten, die daar 's middags rond wandelen „Ik dacht, dat die zich maar alleen d.s nachts vertoonden." „Oe zult het nog beleven, dat de geesten ook van de zon gaan houden", schertste Raven. Het was twee uur, toen ze naar het slot terugwandelden. Eutin lag in den middagslaap, de drukke jeugd werd in de school vastgehouden, het park van het slot was rusiig, even als Riven had voorspeld. Ze liepen er rond, als in het slot van de schoone Fgbonnements-fiduertenfiën op zeer uoordeeiige ucorwaarden derft, en wanneer hij op de aange geven wijze handelt, dan bestaat daarvoor zeker geen gevaar. A, H. M. de Koningin. H. M. de Koningin is gisterenna middag tusschen 1 en 2 uur voor het eerst sedert de helft der vorige maand in een open victoria uitgere den. Z. K. H. vergezelde H. M. op dien tocht. H, M. zag er goed uiten keerde na een rijtoertje van een half uur ten Paleize terug. Eerste Kamer. Bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegroting werd na het pleidooi van den heer Franssen over de bevordering van de rechtsgelijk heid voor het bijzonder en het open baar onderwijs, door minister Heems kerk het regeeringsbeleid verdedigd, daarbij nadrukkelijk protesteerende tegen het veiwijt van den heer Van Pallandt, dat de houding van de re geering, met betrekking tot het bij zonder ondetwijs, predikantssalasis- regeling en afschaffing der staatslo terij, de verwachtingen heeft teleur gesteld. Wat het bijzonder onderwijs aan gaat, heeft het Kabinet volkomen na geleefd het program waarmede het is opgetreden en dat slechts inhield tegemoetkoming in schoolbouw en daarom critiseerde de minister den heer Van Pallandt's grief, als absoluut onbillijk, onrechtvaardig en een po litieke fout. Met den heer Staal ver trouwde de minister op de naleving door de groote mogendheden jegens ons, van de neutraliteits-clausule in het vredesverdrag, hetgeen niet uit sluit dat ons leger moet geteed staan. Minister Kolkman verdedigde het financieel beleid tegenover den heer Van Nierop's leer, dat voor buitenge wone uitgaven slechts in alleruiterste gevallen zou mogen geleend worden. Na replieken werden de algemeene beschouwingen geëindigd en hoofd stuk 2 (hooge college's) goedgekeurd. Met de behandeling van de marine- begrooting werd aangevangen en deze ook goedgekeurd. De Kamerverkiezing in het district Hilversum. De uitslag van de gisteren gehouden herstemming ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer is als volgt Aantal kiezers 12,669; uitgebracht 9010 geldige stemmendaarvan ver kreeg mr. V. H. Rutgers (A. R.) 4942 en de heer W. de Jong (U. L.)4068 stemmen, zoodat mr. Rutgers geko zen is. slaapstee. De woudreuzen stonden als betooverd. Qeen windje bewoog bladeren of takken. In spookachtig grauw slaken de hooge populieren hunne kruinen uit boven het sappig groen hunner kameraden. De rozen bloeiden, alsof het Juli was. Eene 'bedwelmende geur van resida en viooltjes vervulde de lucht en trok over de middeneeuwsch slot gracht, waarop de sneeuwwitte zwanen in sierlijke bewegingen heengleden. Marianne werd bevangen als door een bangen droom, zwijgend liep ze naast Raven voort, die haar van ter zijde opnam. Nu kwamen ze bij een bank, die onder eene groep prachtige boo men stond. De jonge vrouw gevoelde zich vermoeid en ging zitten, zij keek met daoomerigen blik over de groene grastapijten en den met biezen begroei den vijver heen naar het roode slot, dat daar zoo zwijgend lag tusschen zijne omgeving van boomen. De een zaamheid en stilte beklemden hare borst. Een vergeten slot het geleek op een vergeten grafMarianne sloot de oogen, en ze opende ze ook, toen ze Ravens slem hoorde hij leunde Bij de eerste stemming waren uit gebracht 8293 geldige stemmen, waarvan op de lieeren mr. H. Th. 's Jacob (C. H.) 1736, W. de Jong (U. L.) 2092, mr. V. H. Rutgeis (A. R.) 3584, dr. Th. van der Waerden (S. D.A P.) 784 en D. Wijnkoop (S.D.P.) 103 stemmen. Tariefwet. In het geheel zijn thans 323 adres sen, van welke 39 ongezegeld, bij de Tweede Kamer Ingekomen tegen en voor de Tariefwet. In het cijfer zijn begrepen de soms boekdoelen vormende stukken van Kamers van Koophandel. De geheele stapel is in handen geweest of is nog in handen van de commissie van voorbereiding, die bovendien ook nog belanghebbenden heeft gehoord. Er is dus zeker geen gebrek aan be langstelling van de zijde van het pu bliek, noch aan gemis van voor lichting. De verwerping van den duurte- toeslag door de Eerste Kamer. Door den Algemeenen Nederiand- schen Rijkswerkliedenbond, den Al gemeenen Bond van Ned. Post Telegraaf- en Telefoonpersoneel en den Alg. Ned. Ambtenaarsbond, is een comiié gevormd met het doel een protest-beweging te organiseeren door het geheele land tegen de ver werping der duurte-toeslagontwerpen door de Eerste Kamer. De actie zal worden geopend door de verspreiding in den loop dezer week van een ma nifest in 20000 exempla-en, terwijl een reeks van 20 openbare vergade ringen zal plaats hebben. Huldeblijk dr. Nouwens. Dinsdagmiddag had te Heeswijk (N. Br.) een eenvoudige plechtigheid plaats, n.l. de aanbieding van het huldeblijk, door den Nederlandschen Middenstand aan dr. Nouwens 'ver eerd-bij zijn vertrek uit Nederland. Op verzoen van de moeder van dr. Nouwens, voor wie de baste bestemd is, had de aanbieding eergis- termiddag plaats in het Klooster van de Orde, waartoe dr. N. behoort. Namens de commissie voor het hul deblijk voerde de heer J. S. Meuwser. hierbij het woord en bracht in her innering het vele goede, dat doordr. Nouwens voor den Middenstand was verricht, voornamelijk de ontwikke ling van den Middenstand op vak- en handelsgebied en de prettige sa menwerking die er steeds tusschen de verschillende Middenstandsveree- nigingen bestaan had. Als hulde voor het vele goede, dat door hem verricht was, had de commissie aan den bekenden beeldhouwer August Falise tegen den stam van een reusachtigen zilverpopulier, die met zijn grijs loof een vreemd licht op ke jonge vrouw wierp. „Hebt ge de geesten bespeurd, die hier op het middaguur rondwaren Het slot slaapt, de hofhouding heeft hare landelijke spelen gestaakt, om te rusten tot het middagmaal tot nieuwe genoegens roept. Het park .is eenzaam op dit uur, dat weet de schoone hofdame ook. Zij zweeft in sierlijke spitse schoen tjes over het fluweclig gras en ver dwijnt in den schaduw van de boomen. Haar hart klopt onder haar herders gewaad, want zij denkt aan den vo- rigen avond, aan de beangstigende en toch zoo bedwelmend zoete uren, toen de Hertog haar op deze bank teedere woorden in het kleine, rosi- ge oor had toegefluisterd. Nu is zij zeker van zijn liefde. Slechts een paar bloeiende takje wil ze plukken aan den oever van het meer. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1