YY oensdag 7 Februari Feuilleton. No. 32. 50e Jaargang. 1912. RINNRNLAND. RECHTZAKEN. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMEE 10. Abonnements-Aduertenfiën op zeer uoordeelige voorwaarden Eerste Kamer. De Eerste Kamer zal hedenmiddag beginnen met de behandeling van een 15tal wetsontwerpen van ver schillenden aard. Voor de beraad slaging over de Staatsbegrooting 1912 is tot dusver de onderstaande volg- orde aangenomenAlgemeene be schouwingen de hoofdstukken Hoo ge StaatscollegiënMarine en Justitie. De Kamer zal vermoedelijk eerst half Februari met de begrooting ge reed zijn, zoodat 't met het oog hierop waarschijnlijk geacht wordt, dat de Tweede Kamer niet voor 20 Fe bruari zou worden bijeengeroepen. De Militlewet. H. M. de Koningin heeft de mili- tiewet, jl. Donderdag door de Eerste Kamer aangenomen, daags daarna bekrachtigd. Dientengevolge wordt aan het de partement van ooi log druk gewerkt aan de voorbereiding der maatregelen tot uitvoering van de wet, met name aan de samenstelling der nieuwe registers van inschtijving voor de militie. De motie-Troelstra. Waar hedenavond door het Kamer lid, den heer J. E. W. Duijs, te dezer stede over het voorstel Troelstra wordt gesproken, zullen wij onze lezers er ook mede in kennis stellen, hoe „de Standaard-', over deze motie denkt. Het anti-rev. hoofdorgaan noemt dit voorstel dwaas, omdat het een brug wil leggen waar nog geen wal kanten klaar zijn. Brug noemde men steeds den voorslag, om, kwam er invaliditeits- vèrzekering met ouderdomspensioen voor 70jarigen, dan ook aan hen, die nog geen premie hadden kunnen be talen, en dien ouderdom bereikt had den, het pensioen uit te keeren. Die brug diende dan om den over gang te vormen, die uit den vorigen in den nieuwen toestand zou ver leiden. Ware de Overheid een kwarteeuw vroeger gereed geweest, dan zouden deze 70jarigen reeds 25 jaren lang premie betaald hebben en het pen sioen hun reeds toekomen. Nu de regeering in gebreke bleef om de ver zekering in te voeren, konden ze geen premie ten offer brengen. Hiervan moeten ze, daar niet aan hen de schuld lag, geen slachtoffer worden. En daarom vond toen het denkbeeld ingang, om bij invoering van de verzekering aan hen, die te oud wa ren om de vrucht van hun premie te trekken, toch een jaarpensioen uit te keeren. Zoo hadden ze nog uren van ge notvol samenzijn voor zich en daar Raven alles vermeed wat haar te voren had verontrust, gaven ze zich hieraan niet een onbezorgd gemoed over. Hij was nu weer haar vroolijke kameraad en beroemde collega, tot wien ze met eerbied opzag, en wiens hulp noodig had. Zij zaten aan het Ugleimeer op een bank van de in het water ge- oouwde brug, en Raven vertelde de droefgeestige sage van het ontstaan van het meer, die aldus eindigde „Toen de ridder terugkeerde en de nimf in zijne schuldige oogen zag, moest ze van bitter harteleed weenen. Ze weende den ganschen dag en den volgenden nacht. Hemel en aarde, boomen en bloemen weenden met haar om zijn verraad. Doch dit heeft dan ook alleen zin, zoo eerst de verzekering ingevoerd ig. Niet zoolang deze nog pas in ontwerp bij de Kamer hangt. In dit ontwerp is vanzelf ook het plan van de brug opgenomen. Maar naiuurlijk kan men niet een brug apart gaan bouwen, zonder dat de walkanten er zijn die door de brug verbonden moeten worden. Is eenmaal de wet er, dan zal uit het recht, door die wet geschapen, ook het recht van pensioen voor de nu 70 jarigen voortvloeien maar apart genomen heeft zulk een voor slag geen zin. Op zich zelf genomen is zulk een pensionneering niets anders dan gansch gewone Staatspensionneering. Is die er eenmaal, dan komt ge er nooit meer van af, valt heel het ver zekeringstelsel enkanTaimam t zijn ontwerp naar huis gaan. Het staat dan ook zeer te bezien, of er behalve de sociaal-democraten, éen Kamerlid voor deze motie zal stemmen. En mochten er een, twee of drie in de fuik loopen, zou hierin niets dan verdoolde goedhartigheid spreken. Wie nadenkt, en hoe eer hoe beter de verzekering regelen wil, denkt er niet aan, om op zoo broos ijs ook maar een voet te zetten. Het ware van deze motie steekt alleen hierin, dat ze met niet te weerspreken ernst de vraag op de consciëntie bindt„Waarom kwaamt ge, als Overheid, niet eer met uw verzekeringsontwerp gereed De duurte toeslag verworpen. Het verwerpen van het duurte- weije door de Eerste Kamer heeft „Het Volk" aanleiding gegeven tot een artikel waarin o.a. gezegd wordt Het was plicht, harde, zware plicht voor de rijksten des lands, om aan deze armen den duurte-toeslag te weigeren. Plicht, zei de heer Reekers, evenals de heer Van Doorn het in de Tweede Kamer had gezegd, allereerst tegenover het groote aantal aange- slagenen in de bedrijfsbeshsting, twee derden van het totaal, dat ook niet meer dan f 1000 inkomen beeft, en geen „geschenk" zou krijgen. Over de belastinggelden van deze honderd duizenden mag niet willekeurig wor den beschikt om éen categorie te bevoorc'eelen 1 Dit is een praatje voor de vaak. Wanneer deze week de Eerste Kamer de verschillende hoofJstukken der Staatsbegrooting goedkeur',zitten daar in tal van posten, die geen andere bestemming hebber, dan bevoordeeling van bepaalde categorieën. Het onder scheid is, dat het daar de bezittende klasse is die wordt bevoordeeld, naar het bijbelwoord„wie heeft, dien En toen den volgenden dag de zon weer in het zenith stond, zag zij, omkranst door de heii ge Wodans- eiken, een sluimerend, diep meer, waarin hare stralen tevergeefs trach ten door te dringen; zij zag het lijk van den ontrouwen ridder, die, uit gebroken, wijd geopende oogen ten hemel starend, op het water dreef. De nimf is door geen menschenoog meer gezien". Raven zweeg. De hemel verduis terde zich, het stille meer werd ge heimzinnig en somber, en onder de boomen om hen werd het nacht. Stilte rondom, ook de twee men- schen wisten elkaar niets te zeggen het zwijgen stond loerend tus- schen hen. Geen liefde vriendschap was het en bewonderende vereering, die Marianne voor Raven gevoelde. Zij liet haar scheepje den stroom af drijven ei vroeg niet, waar het kon belanden. Zwijgend strekte zij haar witte hand uit en wees over het meer. Gefonkel uit de verte schemerde door het woud. Hooger en hooger steeg nu de maan, tot ze boven de zal gegeven wordtn". Daar zit o.a. in de verhooging der officierstrakte menten, een jaarlijks terugkeerend en jaarlijks aangroeiend bedrag, hooger dan wat nu in de regeering vroeg voor de minimumlijders. Die post, en alle andere, die het parasiteeren mogelijk maken van allerlei voorname ambtenaren, die voor bun hooge traktementen vaak bitter weinig uit voeren, en die, naar htt woord van minister Heemskerk zelf, te minder hebben geleerd, de tering naar de nering te zetten, naarmate hun sala ris hooger is. Zal éen lid der Eerste Kamer zich daartegen verzetten, omdat die trak tementen moeten worden betaald, niet alleen uit de bedrijfsbelasting, maar ook uit het personeel, den ac cijns, die wordt opgebracht door nooddruftigen Niet een van de hee- ren die eraan denkt. Deze armen worden er slechts bij gehaald voor de gelegenheid. De Eerste Kamerleden zelf, die rijken steken zonder eenige vermaning van bun geweten voor eiken dag dat zij vergaderen f 10 uit de penningen, mee door de armen, mee door de allerarmsten opgebracht, in hun zak. En wat van dit eene smoesje geldt, geldt van alle andere. Het voorgevallene doet „Het Va derland" denken aan het spreekwoord waarin iets voorkomt van de mug uitzuigen en den kemel doorzwelgen. Toen het voorstel eenmaal was in gediend, kon volgens dit blad, niet meer teruggetreden worden. De zaak was nu weder een stadium verder gekomen. Zij, voor wie de voorge stelde hulp bestemd was de kleine luyden en minimumlijders in de ambtenaarswereld waren be grijpelijkerwijze reeds op den toeslag gaan rekenen. Men onderscheidt in de kringen der belastingkoinmiezen, veldwachters, postboden en wegwer kers niet zoo logisch en denkt niet zoo zuiver staatsrechterlijk als de Senaat. Nu de hooge regeering, de chef van hen allen, het toeslagvoorstel had ingediend, nu de Tweede Kamer het had aangenomen, nu zou de Eerste zoo verwachtten zij hel éok wel doen. Het „Centrum" betoogt, dat men voor de in de Eerste Kamer te berde gebrachte bezwaren niet blind behoeft te zijn om toch van de verwerping een onaangenamen indruk te krijgen. Er zou een gevaarlijk precedent worden gesteld, enz. Men behoeft voor die bezwaren niet blind te zijn, om toch van deze verwerping geen aangename» indruk te krijgen. Er zijn nu ongetwijfeld veel feleurgestelden en in menig geval kan het wegvallen van het „buitenkansje" zelfs pijnlijk worden gevoeld. Een paar tientjes is heuvels stond en zich in het water kon spiegelen. Door het bleeke maanlicht beschenen zat Marianne daar voor de oogen van den man, die haar liefhad. Eene zachte ver moeide uitdrukking legde zich over hare trekken, en hare donkere, oogen hadden eene uitdrukking als van een kind, dat een wonder be leeft. „Hoe eenig schoon is toch deze avond I" Eene snijdende pijn doortrilde Raven bij bet hooren van deze woorden. Zij was hem heilig. Zonder begeerte moest hij aan haren weg staan, haar een poos vergezellen, om dan als trouwe, eerlijke vriend te scheiden. Waarom haren vrede be dreigen Waa-orn de trotsche van haar edelst sieraad bsrooven? Kon hij zich niet beheerscrien in plaats van tot haar onheil in hare borst eene echo te wekken De man moet beschermer en geen verwoester zijn! Marianne streek met hare hand over het witte voorhoofd, zooais hare gewoonte was, als ze droo- menc! neder zat. Toen blonk Raven een bedrag van beteekenis in een schraal huishouden, en de duurte moge dan niet zoó erg geweest zijn, of nóg zijn, ais gevreesd werd, geheel wegcijferen kan men haar toch niet. Wie weet bovendien, of in de duurste weken niet hier of daar een achter stand in de huishoudelijke rekening is ontstaan, welke men hoopt in te halen door het verwachte extraatje. Dat het overigens bij een uitzon dering had moeten blijven en de uit- keering in de practijk tot moeilijk heden had kunnen leiden, valt niet te ontkennen. Maar er was overdrij ving aan den kant der bestrijders, en met name was het optreden van den Unie-liberalen oud-minister Kraus verre van gelukkig. De behandeling dezer voordracht heeft inmiddels weer eens de aan dacht gevestigd op de loonkwestie. Het was reeds gebleken, dat er nog al te veel loonen zijn, die geen duur- deren tijd kunnen velen, zoodat bet huishoudelijk budget uit zijn even wicht dreigt te raken, wanneer geen extraatje huip komt verleenen. Op zulke extraatjes kan echter niet ge rekend worden. Ze behoorentrouwens, zooals in de Eerste Kamer werd te kennen gegeven, geen factor te zijn, bij de bepaling van het loon. „Het Huisgezin" noemt de bes'is- sing een betreurenswaardige en schrijft o.a. Wat opvalt, is dat de Eerste Kamer de zaak zoo schrikkelijk hoog heeft opgenomen. Er werd van niet minder dan demoralisatie gesproken, van een niet meer zetten der tering naar de nering, van een leunen op de schat kist. En dat alles om de onnoozele tien of twintig gulden, die op kleinere traktementen zou gelegd worden. Door den minister van oorlog is bepaald, dat ter verzekering vaneen ordelijke opkomst onder de wapenen van de landweertroepen in Maart, April en Mei a.s., officieren en onder officieren van hef leger zullen wor den aangewezen om de landweer mannen in de verschillende gemeen ten te verzamelen en naar de plaat sen van opxorasi te geleiden. Het Vredespaleis. Naar men verneemt, zijn maatre gelen genomen, om de verdere af werking van hef Vredespaleis met kracht, o.a. door verlenging van de werktijden, voort te zetten, teneinde zooveel mogelijk te trachten het doel de opening nog in 1913, te bereiken. Voor den Hoogen Raad is gisteren behandeld het cassatieberoep van den officier van justitie bij de recht bank te Middelburg tegen de vrq- den edelsteen van haren ring in de oogen. Hij sprak eene zeldzaam welsprekende taal. En toen Mari anne hem aanzag, stelde hij voor den terugtocht te aanvaarden, ter wijl bij op den langen terugweg over de meest oppervlakkige dingen praatte, hoewel hij wel bemerkte, dat haar dit ontstemde. „Tot morgen, Marianne!" zei hij kortaf bij 't afscheid, om dan zoo lang mogelijk de verdwijnende ge statte in het donker der dennen na te zien. Voor den lachenden morgen stoven alle muizenissen uiteen; Raven ge voelde zich in de idylische omge ving bevrijd van eiken druk. Waar om zou hij het zonnig geluk van deze dagen verstoren Zag het Kellermeer niet met schitterende oogen veelbelovend tot hem op Stond daarboven niet de glanzende zon en zond die niet hare levenwek kende warmte over zeeën en wou den Trok niet de kostelijke herfst wind over hei door de dauw ver- j trischte landschap en omzweefde die spraak van de coöperatieve winkel- vereeniging „Eigen Hulp" te Vlis- singen ter zake van drankwetsover treding den te laste gelegden ver koop van brandewijn aan een der leden zonder de vereischte vergun ning. Die vrijspraak berustte in hoofd zaak op de overweging, dat de be doelde vereeniging ten doel had, de ingekochte goederen uitsluitend onder haar leden te verdeelen, welke leden geacht moeten wordtin voor hun persoon eigenaren te zijn van de onder de leden te verdeelen goederen, terwijl van verkoop aan een lid van datgene, wat reeds zijn eigendom is, g-en sprake kan zijn immers nie mand kan zijn eigendommen koopen. En van uitkoopen van het aandeel der andere 'eden kon slechts dan sprake zijn, indien bewezen was, dat de waarde van de geleverde halve liter gedistilleerd grooter was dan de waarde van het aandeel van het lid, dat dit gedistilleerd gekocht had. Dit nu was in casu allerminst bewezen. De officier van justitie betoogde nu in zijne cassaliememoiie, dat deze vrijspraak berustte op een onjuiste rechtsbeschouwing. Zijn cassatieberoep werd bestreden door mr. J. H. W. Q, ter Spill, ad vocaat te 's Gravenhage, die er op wees, dat deze zaak voor de coöpe ratie van groot belang is. Het gaat hier om een beginselnaar het ge voelen van de echte coöperatoren is het mooie van de zaak, dat men niet handel drijft, maar dat men koopt gezamelijk en wat men gekocht heeft onder elkaar verdeelt. Pieiter achtte intusschen het O. M. niet-ontvankelijk in zijn cassatieberoep, ais gericht te gen een zuivere vrijspraak. Het O. M. heeft niet aangetoond, dat hier een beschouwing is geleverd dat de wet verkeerd is toegepast. Niet bewezen verklaard is, dat deze beklaagde, in dit geval, onder deze feitelijke omstandigheden, heeit ver kocht. De rechter heeft hier vastgesteld, dat deze en dergelijke distributieve vereenigingen niet verkoopen en heeft dat gedaan op grond der statuten van deze vereeniging, op grond van eigen wetenschap en op grond van de verklaring van een getuige, dat in deze vereeniging niet wordt verkocht maar verdeeld. Maar in elk geval achtte pleiter onjuist de stelling dat indien een coöperatieve vereeniging rechtspersoon is, zij aan haar leden verkoopt, indien zij goederen aan die leden distribueert. Pt. gaf een over zicht van de verschillende stelsels, ie dien aanzien door de juristen gehuldigd. De president, jhr. mr. Laman Trip maakte den pieiter er intusschen op merkzaam op, dat indien mocht blijken dat hier geen zuivere vrijspraak is niet Marianne, die hem vroolijk te gemoet kwam „Welkomriep zij al van verre en zwaaide de rol papier in hare linkerhand overmoedig in de lucht. „Ik ben vanmorgen zoo opgewekt gestemd, Raven'k heb zelfs in 't geheel geen vrees meer voor je kritiek." „Zoo moet het zijn." Wij willen dadelijk dezen weg door de dennen inslaan. Ge zult te vreden zijn met het ontdekte plekje." Aan het Krümmenmeer vlijden ze zich neer onder een zwaren beuk dicht bij het water." Ge kunt dan de taal der visschen beluisteren, als mijne novelle je onder 't voorlezen verveelt", plaagde Marianne. Het was goed, dat ze hem niet in de oogen kon zien, want hg zat dicht naast haar en keek, terwijl Marianne voorlas, onafgewend op het diepe, stille water. Er kwam eene ieelijke flikkering in zijne oogen, op het anders zoo gladde voorhoofd groef zich een diepe rimpel. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1