ach I iptlal" I Februari No. 27. 50e Jaargang. 1912. f 0.85 Itonderdag Feuilleton. ud 17. verd voor Van week fof week. BINNENLAND. 'rachtromans, pulaire Qe« en, etc. etc. üzen op. Geen erken van de i. Broeder en n. Kapitein Eén- De Satan van Eie avonturen en idderlijken Roo- lesar de Bazan. is dit een éenig elijke tafereelen, etc. Dit pracht- ikke deelen, vol 6 bladz. druks, nu slechts f2,10. r. Het geslachts- h. Raadgevingen olwassenen met diën van Vrou- )nder mooi,f0,90. (abinet-tformaat, ïcdonald. Het s. Hist, roman. Ivischvaarder de en lotgevallen. Charlotte van Ikige dochter van het geheim van roote historische 1268 pag. druks, 10,nu f 2,10. son. De Dollar w f 0,55. Betsy's eerste I! f 0,55. Setsy in Amerika. Ir enorme massa en prijsje. Hier- is. De zending tens f 5,— ver van postwissel Summers) Boek- «9 O O m m T3 O O ER. VLISSIINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks* uitgezondgrd op Zen- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. 8b©nnemeni$-födoertenfiën op zeer ooordeeligc «oorbaarden Er zuilen wel verrassingen geweest zijn, zoolang de wereld bestaat, maar iedere verrassing heeft een achter grond en men ontdekt dien gewoon lijk spoedig genoeg, als men een weinig van zijn verbazing bekomen is. Wanneer keizer Wilhelm van Duitschiand, die Zaterdag 54 jaar is geworden, een weinig bekomen is van zijn verbazing over den schijn baar wondervollen loop der verkie zingen voor den Rijksdag, dan zal hij zich wellicht herinneren dat het de meening van zijn vorigen Rijks kanselier, den heer Von Bülow was, dat de conservatief clericale partijen, die zijn belastingvoorstellen verwier pen en daardoor toonden, dat zij niet gezind waren, iets in het be lang der volksklassen te doen, in haalden wat velen in Duitschiand het roode spook achten. Nu, het roode spook is er dan de Duitschers hebben van de over- heersching der meerderheid genoeg en de meerderheid der kiezers heeft den Rijksdag zoo niet omgezet, dan toch in ieder geval op het doode punt gebracht, dat aan geen enkele der pattijen of der coalities een af doend overwicht verzekert. De thans zeer sterk geworden sociaal-demo cratische partij, gewoonlijk een van haar voornaamste deugden vast aaneengesloten, zal voortaan wei zorgen dat geene voorsteilen worden aangenomen, die het land aan het zelfzuchtig streven der grond eigenaren en andere verstokte be- houdsmannen overgeven. De regee ring, al ziet zij den wassenden invloed van het socialisme ongaarne, omdat het tegen het persoonlijk, onverant woordelijk, inconstitutioneel tegeet- stelsel gekant is, zal thans wel ver plicht wezen, op de wenschen der socialisten ie letten en zal dit op zich zelf ook niel ongaarne doen want het staat vast dat zij voor den wil der meerderheid bukken moest, en alles toegeven aan een bevriende meerderheid, wat zeker niet aange naam is. De overwinning der socialisten is een geluk voor Duitschiand, in zoo verre de onhandelbare meerderheid haar macht en aanzien verloren heelt en zij is des te minder gevaar- ljjk, waar althans de Duitsche socia listen in de laatste jaren vrij wat praclischer zijn geworden en hun ouden stelregel „alles of niets" lie ten varen. De meerderheid der partij erkent dat men. met beslaande toe standen c-ven goed rekening te hou den heelt als met zijn wenschen voor de toekomst en dat men, mrt behoud van die toestanden, al laien ze nog zooveel te wenschen over, 41.) o— „Zeker, ge ziet, dat de ontdekking van je talent mij werkelijk eene over bluffende verrassing heeft bereid. Maar nu nog eene vraag. Wist Ra ven er van „Ja." „Aan zijnen invloed heb je dus de vlugge en gemakkelijke opname van je sprookje te danken Want ik heb altijd gehoord dat het dikwijls jaren kan duren, vóór beginners, al schrijven ze ook nog zulke goede stuk ken, eenig succes hebben." „Zoo denkt Raven er ook over en daarom is hij mijne voorspraak ge weest. De redacteur van dit tijd- schriit is zijn vriend." .Heb je nooit bedacht hoe kren kend het moest zijn, dat je met totaal voorbijgaan van mijn persoon dezen vreemden man zulk een ver toch we! iets kan gedaan krijgen wat niet bepaald strijdt met het so cialistisch beginsel en de volksbe langen- wei degelijk ten goede komt. De parlementen zijn gebleken een kostelijke oefenschool voor het so cialisme ie zijn. Meer dan éer, socia list heeft daar geieerd de oogen te openen voor de nuchtere werkelijk heid en niet uitsluitend alles aan met die werkelijkheid geen rekening hou dende theorieën op te offeren. Het was te verwachten dat de on weerswolk, die in den politieken hemel boven Frankrijk en Italië zicht baar was geworden, wel zou alt/ekken. Beide partijen hebben vreedzaam en vrienschappelijk willen handelen en ondertusschen heeft de Fransche re geering getoond dat men haar aithans niet met een kluitje in het riet kan sturen. Het zal voor Italië misschien een lts wezen om toch een beetje voorzichtig te zijn want nauwelijks is de eene zaak bijgelegd of de andere begint weer en wanneer Italië voortgaat met schepen in beslag te nemen, dan loopt het den eenen of anderen dag eens verkeerd. Wat de oorlog betreft is het wel eigenaardig dat, wanneer wij voor- loopig weinig te weten komen, het achteraf telkens blijkt dat het voor de Italianen toch wezenlijk zoo heel voordeeiig niet staat. Het gevecht bij Gargaresj, blijkt een vermomde po ging te zijn geweest tot bemachtiging van Zanzoer, maar telkens een mis- iukie poging, omdat tegenover de Italianen weer een veel grooter macht stond dan waarop zij gerekend hadden. Hoogstwaarschijnlijk zijn zij zelfs slechts bij toeval aan een groot ge vaar ontsnapt. Het zullen dan ook wei niet de laatstj stuiptrekkingen der Turken befeekenen, wanneer wij heden op nieuw van twee gevechten bericht ontvangen, het eene bij B -nghan, het andere bij Ain Zara. In beide ge vechten waren het de Turken die aanvielen en, naiuurlijk, gedwongen wtrden om terug te trekken. Over een poosje zullen wij er wei weer meer van vernemen. In China blijft het loven en bieden. Laat er ons terstond bijvoegen, dat het echt Chm.esch is. Als de Mant sjoe dynastie plechtig verzekert oat ze van pian is om heen te gaan, dan kan men er verzekerd -van zijn dat ze het oprecht meent, maar dan in zeer bijzonderen zin. De ware be doeling vernemen wij dan bij de eersie gelegenheid. Wai. er nu weer op gevonden is orn den dans te ontspringen, bestaai hirrin, dat een nationale vergadering de quaestie van den regeeringsvorm trouwen schonkt, terwijl ge voor mij den laatsten tijd zooveel hebi geheim gehouden „Uit dit oogpunt heb ik mijne han delwijze nooit beschouwd." „Misschien was je wei bang, dat ik je zou verbieden te schrijven „Misschien" antwoordde Marianne een weinig gekrenkt. „Je draagt mijn naam Marianne, en je hebt zonder mij te vragen, dezen naam aan de openbaarheid prijs ge geven, nu ge met js arbeid, ieder lezer het recht geeft, je openlijk te beoordeelen. Weet je dan wat het wil zeggen, het oordeel van het pu bliek uit te dagen, of wat nog juister is, datgene, wat ge voortbrengt, te onderwerpen aan de gevreesde, dik wijls zeer venijnige kritiek?" „Ik heb toch niets slechts ge schreven „Neen, in dezen vorm zelfs iets zeer goeds. Maar denk je, dat het daarbij zal blijven?" „Neen." „Nu dan Om de oude vergelij king, die hier echter zeer juist is, te gebruikenHeeft de leeuw eenmaal bloed geproefd, dan is hij niet meer zal uiimaken. Het heet dat men dit in Peking ai lang gewitd heeft, maar de revolutionnairen niet tol mede werking bewegen kon, wat nogal vrij duidelijk is. De keizerlijke familie zal er iets anders op moeten vinden, want de partijen zijn weer aan het vechten en de revoiutioimairen na deren de hoofdstad. Hei edict waarin de regeering hare jongste besluiten aangaande die conventie mededeelt, zal dan ook wel even veel uitwerking hebben als de proclamades, alles belovend en alles vergevend, van wijlen den hertog van A'va in de Nederlanden. Het hof vleit, prijst en beloont Joen Sji kai zooveel als mo gelijk iswei een bewijs dat men in hem den eenigen man ziet; maar |oen is een oude rot; hij zat zijn eigen be lang niet uit htt oog verliezen en zijn houding tegenover de partjjen zal daarvan vermoedelijk wel afhangen. Dat weten de republikeinen ook wei en zij loven en bieden net zoo hard als de keizerlijken. Wie er ten slotte in dit net van intriges onherroepelijk verward zal geraken, zal de tijd moe ten leeren.. In hoeverre de Duiisch-Fransche overeenkomst invloed heeft gehad op de verkiezingen voor den Rijksdag in Duitschiand, is zoo moeilijk uit te maken, dat wij ons daarvan liever onthouden. Wij voor ons betwijfelen het, met het oog op het feit dat de socialistische partij zich steeds als een partij des vredes heeft geken merkt Nu de Senaatscommissie in Frank rijk ook besioten heeft het verdrag goed te keuren, mag men aannemen dat deze zaak, wat de regeling der hoofdlijnen betreft, voor goed uit is. De onderhandelingen fusschen Frank rijk en Spanje liggen intusschen stil of schieten atlnans zoo slecht op, dat het waarschijnlijk aan het tegen woordige Spaansche kabinet het leven zal kosten. De zaak zelve komt daarmede waarschijnlijk niet hard vooruitwant van oeide kamen zal men, welke partij aan het roar is, voorioopig wei op zijn stuk blijven staan. Hoe weinig nieuws men ook uit Perzië vernemen moge, toch schijnt men wel ais zeker te mogen aan nemen, dat Rusland langzamerhand in de hoofdstad het gezag in handen krijgt. Wien dit ook Een goede moge komen, den gewezen Sjah zeker niei. De Russen hebben hem de kastanjes uit liet vuur willen laten halen. Zij hadden het liefst in Perzië willen komen als zijn vrienden, die, na hem op den troon te hebben geholpen, aanspraak konden maken op zijn dankbaarheid. Thans evenwel is hij le temmen. Zoo zult ook gij verder uwen gang gaan, en deze Raven, wien ik op dit oogenbiik de vriend schap opzeg, zal je misschien nog voorthelpen op den ingeslagen weg. Je zult je aan iels grooters wagen dat ge misschien niet in je macht hebt. Het fiasco zal niet uitblijven, en mijn naam zal worden besproken." „Waarom stelt ge geen vertrouwen in mijne scheppingskracht „Omdat je een eerzuchtige vrouw bent. Zeg mij eerlijk of je ai niet met een grooter werk bezig bent." „Ja, met eene novelle uit het „Ik verlang in 't geheel geene bij zonderheden te weten, want ik ver zoek je dringend die ongeschreven te laten. Moet er volstrekt meer worden voortgebracht, houd je dan aan sprookjes en kleine feuilletons, die verliezen zich in de menigte en zullen nooit een uitgever vinden." „Gij wilt mij dus verbieden, mij verder op letterkundig gebied te be wegen „Ja, wat ik er tegen kan doen, ge beurt zeker. Er is te veel tegen te zeggen." „En dat is?" het vijfde rad van den wagen gewor den en vermoedelijk zullen zoowel Engeland als Rusland hem voortaan verloochenen en zouden met hem over een geschikte regeling van zaken onderhandelen. Vrijz. democraten en de ouderdoms- verzekering. De vraagpunten betreffende ouder- doms verzorging, welke behandeld zullen worden op de algemeene ver gadering van den Vrijz. democratischen Bond te 's Gravenhage, zijn door het hoofdbestuur {enigszins gewij zigd. Zij zullen dezer dagen worden gepubliceerd, zooals zij defin'tief zijn vastgesteld. Gemeenteraadsverkiezingen. Gisteren had te Leiden de verkie zing plaats voor het lidmaatschap van den gemeenteraad in het tweede district, ter voorziening in de vacatu re ontslaan door het overlijden van den heer J. J. van Hoeken fanti. rev.) Gekozen werd mr. C. W. van der Pot (V. D.), candidaat der viijzinnige partijen, met 816 stemmen. De can didaat der vereenigde kerkelijke par tijen, de heer C. de Graaf (anti. rev.) verkreeg 514 stemmen. De raad t li nu 18 vrijzinnigen en 13 kerkelijke leden. Marine en Leger. Aan den nieuwbenoemden com mandant -der zeemacht in Nad. Oost indië, schoutbij nacht F. Pinken, die midden Maart a. s. per stoomschip „Grotius" naar de koloniën vertrekt, zijn, naar men verneemt toegevoegd als adjudant, de luitenant ter zee le ki. T. A. van Hengel, te Willemsoord, en als chef van den staf, de luitenant ter zee le kl. C. L. Srhepp, thans werkzaam bij den marinestaf aan het departement, Den Haag. De officieren van het leger hier te lande en van dat in Ned. Indie, die sedert 15 October te 's Gravenhage gedetacheerd zijn geweest, tot het volgen van een cursus in gymnastiek-, schermen en zwemmen bij de nor maal-schietschool, keeren heden we der naar hunne korpsen terugdie van het O. I. worden weder in het genot van verlof gesteld. Bij beschikking van der minister van marine zijn de navolgende plaat singen gelastofficieren-machinist der le klasse j. C. van der Ben, ge plaatst in de directie der marine te Willemsoord en H. C. But geplaatst aan boord Hr. Ms. „Gelderland". Den4en Januari isHr.Ms. „Zeeland" de haven van Curacao binnengeval len na een reis van 20 dagen. De „Ge zijt vermogend, ge hebt meer dan ge noodig hebt, Waarom zuit ge anderen het brood uit den mond nemen." „Vraagt de vermogende kunstenaar daarnaar Houdt hij misschien op te scheppen, als hij vorstelijke rijk dommen bezit?" „Bij den man is dat iets anders, hij moet een beroep hebben. Boven dien drijft zijn genie hem, als hij een echt kunstenaar is, tot uitoefening van zijn scheppingsdrang. Het genie wil en moet zich openbaren." „En de vrouw Wij hebben even zoo goed beroemde schrijfsters ais schrijvers. Juist deze kunst wordt van oudsher door beide geslachten evengoed beoefend." „Zeker, dit alles toegegeven, zoo blijft toch de eerste en voornaamste plicht van de getrouwde vrouw, voor huis en familie te zorgen. Elke kunst moet nauwgezet worden beoefend eene ijverzuchtige macht, die hem of haar, die zich aan haar geeft, ais een tyran beheerscht en niets anders nevens zich duldt". „Ik beloof je, dat gij niet veront- achtzaamd zult worden, Jörgen." gouverneur bracht een bezoek aan boord. Bij Koninklijk besluit is benoemd lot broeder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw, ,de gegageerde adjudant-onderofficier van het Neder landse!) Indische leger S. A. van Reen, schrijver bij het commissariaat van afmonsteting te Rotterdam. De miliciens, behoorende tot de eerste ploeg van het blijvend gedeel te der lichtirg 1911 van htt wapen der infanterie, vertiokken heden met groot verlof. Rijkspostspaarbank. In verband met het bepaalde bij de wet, wordt openbaar gemaakt, dat op spaarbankboekjes, aan het einde der maand November 1911 was in geschreven ten name der inleggers f 166 783 002.677b- Minder ingelegd dan terugbetaald fl78.829.637s, zoo dat het tegoed op spaarbankboekjes op ulfimo December 1911 bedroeg f 166 604.173.04 Aantal spaarbank boekjes in omloop op ultimo Nov. 1911 1.553 635. Aantal spaarbank boekjes in omlooj op ultimo Decem ber 1911 1.557.175. b. Aankoop van Nationale Schuld. Tot ultimo Novem ber 1911 was aangekocht voor een bedrag van f4,003.100, waarvoorin totaal op de betrekkelijke boekjes werd afgeschreven f3 631.018,73. c. Staatsschuldboekjes. Ten name der titularissen van Staatsschuldboekjes was op ultimo Nov. 1911 ingeschreven een nomin. saldo van f 17.545.400. Op ultimo December 1911 was in geschreven een nominaal saldo van f 17.802.150. AanLI Staatsschuldboek jes in omloop op ultimo Nov. 1911 18,537. Aantal Staatsschuldboekjes in omloop op ultimo December 1911. 18.787. d. Bezit van 3 pCt. Nationa le Schuld. Op ultimo Dec. 1911 bezat de Rijkspostspaarbank aan Inschrij ving op het Grootboek der 3 pCt. Nationale Schuld, nomip. f 44.245.850. Cerlificaten van dito insorijving 150.000. 3 pCt. obl gatiën f 50.000. Een hospitaal voor onvermogende zieken. Naar het „Centrum" verneemt heeft de Nederlandsche afdeelirtg van de Ridders van Malta het initiatief ge nomen, in ons land een hospitaal te stichten, uitsluitend voor onvermo gende zieken. Een Maltezer Hosp.taal, waar zieke armen opgenomen en kosteloos verpleegd worden. Het initiatief is een uitvloeisel van art. 1 der statuten, waarin als doel der vereenigicg wordt genoemd, de beoefening van Christelijke liefdadig heid, met name door het verplegen van zieken en gewenden, zoowel in tijd van vrede als in tijd van oorlog, benevens het in hei leven «roepen „Je zult zeker probeeren, dezelfde te blijven, maar het zal niet gaan. Sedert deze Raven, die je op dezen rampzaligen weg heeft gevoerd weg is, ben je al zeer veranderd, zelfs je gezondheid heeft er onder geleden. Waarom je zwijgt, maar ik zal het je zeggen, want nu wordt mij alles duidelijk jou ontbreekt de opwek king van dezen man, jou ontbreekt de stemming." „Van waar weet je dat?" „Ik weet ook, dat ge met een groo ter werk zljt begonnen en dat ge 't hebt moeten opgeven." „Ik begrijp je niet." „Je begrijpt niet, dat ik raad, wat je altijd voor mij hebt verzwegen. Het is zeker de groote angst, die mij vervuit, die mij helderziend maakt." „Weike ar.gst „Je te verliezen." „Ik begrijp je niet Jörgen." „Neen, nog grijp je mij niet. Maar geloof mij, je bent op den bes ten weg, je zelve en mij te ver liezen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1