9HS8 ck's CE, meer flordeaux. zen. Dinsdag 30 Januari OOW, jiakend idingen. binnenland. Feuilleton. No. 25. 50e Jaargang 1912. bruik aat 31. woud 17. -, V, L, f 0.55 11111 G. Baerf. T. AAS jbrechts, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. I» Nieuwendijk. ien ilsaog voor- ijnen. ndeerd 1900. ole 1906 dere beurs. in busjes f 0.50. teenige Leder werk niet alleen tevens water- rveerf. verkoopers en verwijdert er Flesch. .500 f 0.60 0.40. akworstjea rkrijgbaar. ibevelend, ewoud 55. t E. NOA CK'S ^ADVET. rde* advertentiën 25 cent. de VFaagt een r Courant. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. m ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Eerste Kamer. Blijkers het voorloopig verslag pre zen verscheidene leden het beleid van minister Wentholt, die naar hun oor deel sedert zijn optreden veel voor het materieel van de marine gedaan heeft 's Ministeis houding in zake den aanbouw van een pantserschip voor Indië gaf naar hun oordeel be wijs van beleid, immers het was niet aannemelijk dat op den laalstan dag eener vermoeiende begrootingszitting aan een aanvrage met zoo verstrek kende gevolgen, waarbij beslist moest worden over een hoogst belangrijk beginsel, en over een schepentype, de rustige en ernstige behandeling zou zijn ten deel gevallen, welke het belang der beslissing eischte. Het scheen eerder waarschijnlijk dat het voorstel van den minister reeds we gens de geringe kans op een rusiige behandeling, zou hebben gevaar ge- loopen te stranden. Deze leden drongen er echter bij den minister op aan, dat hij thans, bij de indie ning van een suppletoire begrooting, voet bij stuk zal houden en van geen uitstel zal willen hooren. Militiewet. Het plan is om na hervatting der werkzaamheden op Dinsdagavond, Woensdag aanstaande in de Eerste Kamer met de openbare behandeling der militiewet te beginnen. fiborsnements-ftduerfenfiSn op zeer itoordoalig® yoomaarden Coalitie en sociale wetgeving. Uit een artikel van „de Nederlan der," het christ.-historische hoofdor gaan: .„Als de „Standaard" ons toe roept: Aanvaardt gij nu niet den verzekeringsdwang, dan krijgt gij binnen 10 jaren de Staatspension- neering, dan antwoorden wijBest mogelijkmaar voeren wij die eigen lijk niet nu reeds in, door gedurende vele jaren uit de rijkskas een recht op pensioen toe te kennen, dat niet is verdiend En zou, indien wij eens ernstig werk maakten van be vordering van het particulier initia tief, over 10 jaar de behoefte aan Slaatspensionneering niet merkelijk zijn geluwd? Het is natuurlijk mogelijk, dat de „Standaard" in haat pessimisme ge lijk heeft, en dat de tijd om anders te handelen voorbij is. Maar laat ons dan, liever dan tegen te spreken, dat de antl-'evolu'ionnairen, en he laas ook vele christelijk-'iistorischen, van lieverlede oveigaan op de iijn van het Staats socialisme, erkennen, dat de anti-revolutionnaire beginse len wel krachtig genoeg waren om op schoolgebied het particulier ini- -o— 39.) Hartwig Raven zou tevreden zijn geweest, als hij had kunnen zien, hoe Marianne zoodanig door zijn werk was geboeid, dat ze alles er door vergat. Nu had ze 't uit en bleef droomend liggen. Was haar toch ook eens zoo iets mogelijk Altijd was het dezelfde wensch, die haar kwelde. Wat zou haar leven dan aan waarde winnen Niets zou ze noodig hebben, als de opwekking van gelijkgestemde zielen, en ook dat maar voor enkele uren of voor een korten tijd en dan zou ze zich weer in haar werk verdiepen met koortsachtige jagende polsen en kloppend hart. Op dit oogenbiik ge voelde Marianne als 't ware vooruit, wat in latere jaren verwezenlijkt zou worden. Van af dezen dag was alle luste- iiatief, mits uit de rijkskas gesteund, wonderen te doen verrichten, maar dat op sociaal gebied de indi- vidueeie zelfstandigheid van den werkman en van diens gezin uit den tijd is. Het moge om allerlei redenen on aangenaam zijn dit te erkennen, doch de waarheid bovenal 1 En dit te erkennen, is in elk ge val beter, dan, zooals de „Standaard" nu doet, hen die met haar van ge voelen verschillen, uit te maken voor lieden, die, „tegen beter weten in, in eerlijkheid te kort schieten," die zich schuldig maken aan „potitieken laster" en dergelijke krachtwoorden meer. Het is voor de enkelen, die, onder de rechtsche groepen, nog de indi vidueele vrijheid verdedigen, en geen staatsdwang willen dan daar, waar een redelijk doel niet kan wor den bereikt, zonder aller medewer king, geen aangename taak, in te gaan tegen de algemeene opinie, en iegen ministers waarvoor men groote sympathie gevoeit. De overtuiging, dat men zijn volk benadeelt, indien men den nieuwen weg inslaat, zegt die enkelen den plicht op, om zoo te handelen. Door krachtwoorden zullen zij zich niet laten afschrikken. Daarmee wint men dus niets." Sociale wetgeving. Het Nederl. Werkliedenverbond „Patrimonium" heeft, zoo meldt „de Stand.", besloten een actie te voeren voor de sociale wetgeving en voor de bescherming van den natfonalen arbeid. Deze actie wordt aangevan gen met een vergadering te Zwolle, waar als sprekers optreden de heeren N. Oosterbaan en Huizinga. Dinsdag 31 dezer wordt er een vergadering gehouden te Rotterdam. Als sprektrs hopen dan op te treden de heeren P. van Vliet en J. Hui zinga. Het bondsbestuur stelt zich voor, verder nog vergaderingen te beieg gen in Amsterdam, Amersfoort, Mid del burg, Utrecht, Arnhem, Deventer, Assen, Meppel en Groningen. Patrimonium en christ-democra tische beginselen. De afdeeling Nyehaske van het Ned. Werkliedenverbond Patrimoni um heeft ter behandeling op de a.s. bondsvergadering het volgende voor stel aangenomen Het Ned. Werkliedenverbond Pa trimonium, in de overtuiging, dat het chr.stelijk beginsel voor het maat schappelijk leven zijne uitdrukking vindt in de democratische opvatiirg, zooals aie nader in haar sociaal program is ontwikkeld, overwegende, dat in de eerste jaren het maatschap- ioosheid van haar geweken, en zoo als men een nieuw schoon kleed aan trekt, zoo hulde zich hare ziel in een feestelijk blijde stemming, die nog versterkt werd door een brief van haren vriend. „Een groote uitgeversfirma heeft mijn roman als boekuitgave aange nomen. Hij zal bijtijds verschijnen om als Kerstgeschenk te kunnen dienen. De uitgever stelt zich er veel varf voor, en vriend Steiner, de voorzich- t ge man, die moeielijk te voldoen is, heft hetzelfde lied aan. Zijn schrandere, beminnenswaardige echt- genoote beschaamt mij bijna door haren lof. En nu komt daar ook uw schrijven, waarnaar ik reeds zoo lang verlangend heb uitgezien. Hoe ge lukkig maakt het mij. Ge schrijft juist zooals ge praat, frisch en na tuurlijk, zoo vol opgewekt leven. Dat ge dadelijk na 't lezen van de roman in de eerste opwelling naar de pen greept, maakte mij uw oordeel dubbel waard. Wie ais ik zooveel zaakkun dige kritiek moet hooren, wordt dub. bel aangenaam getroffen door zoo'n ongekunstelde beoordeeling. SlechJs éen ding bedroeft mij, dat ge zelve pelijk vraagstuk, het vraagstuk zal zijn, dat in onze staten en raden de aandacht vraagt, van oordeel zijnde, dat de Christelijke partijen daarom aan hun beginsel verplicht zijn, die candidaten te verkiezen, die instem ming met bovengenoemde opvatting betuigen, spreekt als hare overtui ging uit, dat daarop tot op heden ten eenenmale onvoldoende is gelet, en draagt mitsdien hare leden op in de kiesverenigingen met alle raid- delen te ijveren voor het stellen van die candidaten, die deze Christelijk- Democratische beginselen onder schrijven. Reservekader bij de infanterie De opleiding van reservekader bij de infanterie is nader geregeld en o.a. bepaald, dat de opleiding van het personeel van het reservekader der infanterie Ctot de rangen van reserve-korporaal en van reserve-ser geant) en der vesting-artillerie dat onder de wapenen is, geschiedt onder, verantwoordelijkheid van de korps- kommandanten en de exameneommis- sien te wier overstaan de examens worden afgelegd, benoemd resp. door de inspecteurs van de infanterie en van de vesting-artillerie. Telken jare zuilen op 21 juli of ais deze datum op een Zondag valt 22 Juli, naar behoefte cursussen wor den opgericht tot opleiding van reserve-sergeanten tot den rang van vaandrig. Deze cusussen zuilen in de eerste plaats worden gehouden bij en met het personeel van de mili taire schoolcompagnieën en voorts, voor zooveel n&ööig, opvolgend in de standplaats van de 3e, 2e en 4e divisie. Aan die cursussen wordt deel genomen door de reserve sergeanten die verplicht zijn om op 20Julivoor 75 dagen onder de wapenen te ko men en de reserve-sergeanten die vrij willig op 20 Juli voor tenminste 75 dagen onder de wapenen wenschen te komen en daarvan aan hun regi mentscommandant doen blijken door hei inzenden van een verzoekschrift voor 15 Juni t. v. Aan hei einde van de cursussen op door den inspecteur der infanterie te bepalen wijze en data wordt exa men voor den rang van vaandrig gehouden. Weduwenfonds van mindere militairen. In de maand April te 's Gravenhage tè houden algemeene vergadering van het fonds tot ondersteuning van weduwen en weezen van gehuwde militairen beneden den rang van officier, zal o.a. een regiement wor den vastgesteld. Het fonds zal voortaan bestaan uit leden en deelgerechtigden. Leden niet kunt werken, dat de stemming u ontbreekt. Doe als ik en verschaf u de rust, die ge noodig hebt. Ik begin nu een nieuw werk, waarvan de stof mij reeds sedert jaren bezig houdt; daarvoor zoek ik mij een iöyliscb plekje uit, ver van de be woonde wereld. Bij u zijn die toch ook waarlijk genoeg te vinden, ge hebt maar te kiezen. Hoe denkt ge bijvoorbeeld over Holsteinsch Zwit serland waar de geest van onzen grooten lierdichter nog heden rond waart Deel mij uw besluit spoedig mede, en waarheen ge uw schreden denkt te richten, opdat ik u daar in gedachten kan zoeken. Waar zullen mijne regels u be: eiken, misschien in uwe stille wijkplaats, waarvan ik de bekoring zoo dikwijls heb onder vonden? Uw be id vergezelt mij nog altijd op al mijne we^en. Uw getrouwe vriend Hartwig Raven." Marianne las den korten brief steeds weer opnieuw, alsof daaruit eene openbaring tot haar moest ko men. Zijne aanmoedigende woorden „Doe zooals ik en verschaf u de noodige rust vervolgden haar dag zijn zij, die hunne verplichie bijdra gen aan het fonds beialen. Deelge rechtigden, die in het bezit zijn van een premievrije polis ten laste van het fonds. Door de invoering der weduwen en weezenwet 1909 zijn 2000 leden uit het fonds getreden, aan wien als afkoopwaarde ongeveer f96.500 is uitbetaald, terwijl een 80 tal een premievrije polis heeft genomen. Naar aanleiding hiervan is het ledental tot 1990 teruggebracht, in hoofdzaak gepensionneerden, die niet in de voorrechten der wet kunnen deelen. Het rijk geeft aan het fonds een sub sidie van f25,000 's jaars, waardoor de bescheiden pensioenen der 400 weduwen, beteekenisvol kunnen wor den verhoogd. Pensioenverbetering Staatsspoorpersoneei De uitslag van het referendum ge houden onder het personeel der Staatsspoor, inzake de voorstellen van den minister van waterstaat, tot pensioenverbetering is ais voigt Van de ruim 18,600 leden van het pensioenfonds namen er 17,590 aan de stemming deel. Van onwaarde waren 200 en 592 biljetten waren blanco ingeleverd. 601 leden verklaarden zich tegen de voorgestelde wijzigingen, o. a. in houdende de opheffiag van de com missie van beheer van het pensioen fonds. De overige 16,197 leden verklaar den de nieuwe regeling te aanvaar den. Van dezen hadden er 7699 al leen met „ja" geantwoord, 145 met „ja", benevens een of ander bijschrift, terwijl 8353 leden het advies der ge zamenlijke spoorwegorganisaties had den opgevolgd, door de gestelde vraag met „ja" te beantwoorden en tevens leedwezen er bij uit te spie ken, dat de commissie van beheer niet gehandhaafd blijft. Thans is aan de gestelde voor waarden van den minister van wa terstaat voidaan en zal de pensioen verbetering voor het personeel der Staatsspoor weldra een feit worden. Plan 1913. Het uitvoerend comité voor „Plan 1913" verzoekt het volgende mede te deelen Het uitvoerend comité meent, dat een dee! van het succes van „Plan 1913" zal afhangen van eer. pakken- den naam en een aantrekkelijke re clameplaat. Het vertrouwt, dat zij, die belang stellen in het plan, het comité willen behulpzaam zijn bij het zoeken naar „den naam". Men dient in aanmerking te nemen dat, aangez'en „Plan 1913" voorna- en nacht. Het maakte haar ten laatste letterlijk ziek, dat ze geen meester over zich zelve was, dat de zorg van hare huishouding, het aannemen van boodschappen, en het voortdurend gereed zijn voor het regelmatig thuis komen van haren man haar in haar letterkundigen arbeid stoorde. Jö gen was er tegen, dat er nog een tweede dienstmeisje zou worden genomen. Zij gevoelde nu weer de kracht in zich, iets voort te brengen, maar de vele storingen maakten het haar onmogelijk, aan iets groots te be ginnen. September brak aan en op }een regenachtigen, natten tijd volgden heerlik warme dagen. Ze smachtte er naar eens uit te gaan als een arm, opgesloten vogeltje. Ten laatste werd ze zoo ellendig van dit verkropt ver langen, dat het zelfs haren man opviel. Hij kwam thuis en ontmoette dicht bij buis zijne vrouw die nog eenige huishoudelijke bestellingen had te bezorgen. Toen ze hem zoo tegemoet kwam, nam hij hare verschijning plo'seling op met het oog van een arts, hij be- melijk op touw is gezet om veel vreemdelingen binnen onze grenzen te lokken, de naam in de eerste plaats in het Engelsch, Duitsch en Fransch ver suggestieve k-acht moet zijn. Naast den Nederlandschen naam geve men dan ook op, hoe hij zal luiden in de talen onzer buren. Dan behooren naam en reclameplaat nog aan twee eiscben te yoidoen. Zij moeten wijzen op het gedecentrali seerde karakter der feestelijkheid tal van tentoonstellingen over het gansche land verspreid en ook daarop, dat de hoofdaanieidlng de opening is van het Vredespaleis, het eerste monumentale symbool van het beginsel „vrede door recht Er zijn reeds namen genoemd, waar bij het woord tentoonstelling op den voorgrond staat; andere die doeien op de moreele beteekenis van 1913 voor ons land, zoowel in internatio nalen als nationalen zin (1813—1913); dan ook namen, die als de „Iia" in Frankfort (internationale Luftschiffahri Aussteüung) zijn opgebouwd uit de beginletters van een langen verkla- renden naam, doch geen dezer voor steilen vond nogalgeheeie instemming. Men denke er dus eens over na en zende naam en of schets van een re clameplaat véor 10 Februari in aan het centraal bureau voor vreemde lingenverkeer, Lange Voorhout 45, 's G-avenhage, alwaar ook nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. Voor Bruinisse. Onder te Sydney en te Melbourne gevestigde en tijdelijk verblijvende Nederlanders is een inschrijving ge opend voor de geteisterde bevolking van Bruinisse, die f403,20 heeftop- geleverd. Dit bedrag is door tusschen- komst van de Koninklijke Paketvaart maatschappij te Amsterdam overge maakt aan bet watersnoodcomité te Middelburg, met verzoek daarvan f250 af te dragen aan den burge meester van Bruinisse. („N. R. Ct.") Nationale vereeniging tegen de werkeloosheid. Zaterdagmiddag vergaderde, onder voorzitterschap van prof. mr. M. W. F. Treub, de nationale vereeniging tegen de werkeloosheid te Amsterdam. Het voorstel om een sectie voor verzekering in het leven te roepen werd door het besiuur teruggenomen. De voorzitter deelde méde, dat er nl. pogingen in het werk worden gesteld om samenwerking te verkrij gen tusschen de verschillende ge meentelijke werkloosheidsfonden. Het is daarom beter eer» afwachtende houding aan te nemen, wijl er anders kans zou bestaan dat er een tweetal lichamen zouden komen, die in de zelfde richting werkzaam zijn. Op de merkte met verwondering haren iang- zamen gang, de matte houding en haar bleek gezicht. Ook de anders zoo levendige oogen keken merk waardig vermoeid voor zich uit. Töen ze bem zag, deed ze meeite te lachen, en over hare wangen verspreidde zich een plotselinge blos. „Waarom kijk je mij zoo vreemd aan, Jö-gen „Je bent toch niet ziek, Marianne „Hoe kom je er aan Het klonk een beetje spotachtig, zoo heel anders als zijne vrouw ge woonlijk sprak, en dokter Hofman nam zich voor haar verder waar te nemen. „Neem me niet kwalijk, dat ik nog eerst even mijne bestellingen doe. Laat je intusschen door het meisje brengen, wat ge wilt hebben." „Is er niets met de post gekomen „Ze was er nog niet, toen ik weg ging," antwoordde Marlanna en haastte zich verder alle vermoeid heid was verdwenen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1