Donderdag 25 Januari No. 21. 50e Jaargang, 1912» fiemeentebestuur. Feuilleton. Van week tof week. BINNENLAND." Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIEN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regtl meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfds advertentie, wordt de prijs slechts (weemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe Leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burgemeester en Wethouder, van Vlis- '"brenaen ter kennis van belanghebbenden, dat op Donderdag 15 Februari a.s als Leerlingen tot de scholen A. (doosje Bus- kenstraat,) B (Hendrikstr.) en F (Joost de Moorstr.) knnnen worden toegelaten, kinderen van On- en Minvermogenden die op het tijdstip der toelating zes jaren °UDeZ aangifte der nieuwe Leerlingen kan geschieden van Vrijdag 19 Januari tot en met Maandag 29 Januari e.k., des voor- middags van 9—12 uren, ter Gemeente secretarie, vGriftieJ. Bij de aangifte wordt men verzocht een Trouwboekje mede te brengen. Vlissingen, 17 Januari 1912. Burg. en Weth voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De Italiaansche regeering schijnt al heel slecht de kunst te verstaan am vrienden te maken, wat haar anders in de tegenwoordige omstandigheden bjjzonder goed te stade zou komen. De Turksch-Arabische oorlog is een tegenvaller, hali? kan zijn zin niet krijgen en Europa werkt niet mee om dat te bevorderen, en nu gaat men spijkers op laag water zoeken en Fransche, Russische en Engelsche schepen aanhouden, onder voorge ven dat met of door die schepen indirecte steun aan den vijand ver leend werd en alzoo het neutrali- teitsrecht geschonden. Daar het ge- heele terrein van het volkenrecht, met name het recht van oorlog en vrede, vol voetangels en klemmen zit, kan men er staat op maken, dat ieders ja hier precies even goed als ieders neen is. Intusschen hebben Franschen en Italianen ruzie en misschien komt er ook nog we! ruzie met Engeland en Rusland; maar wij betwijfelen ten sterkste of de Italianen hun doel zullen bereiken, wanneer zij van alle kanten met een vriendelijk gezicht worden tegengewerkt; wat trouwens heel natuurlijk is, waar men voor de dolle Tripolitaansche onderneming bezwaarlp sympathie kan hebben. Het doel der Italianen is blijkbaar om Tripolis van alle communicatie af le snijden. Gelukt dit, dan kunnen geen versterkingen van weiken aard daar aankomen en dat zou voor Italia van groote waarde wezen. Een Streng toezicht wordt gehouden op schepen naar Tunis bestemd. Ook de Roode Zee wordt bewaakt. Toch gelooven wij niet dat de Italianen O 35.) Hoewel Raven zich voor derge lijke ernstige dingen maar weinig interesseerde, deed hij steeds nieuwe vragen, om maar ongestoord in het ernstig gezicht te mogen kpen, dat met droomerige oogen in de zonnige verte staarde, terwijl de zoete stem oude overleveringen vertelde. Maar op 't laatst verlangde hij toch naar een ander onderwerp van gesprek, en hij viel de jonge vrouw in de rede midden in eene bezielde schil dering van den grooten Waldemar, wiens regeering zich maar al te dikwijls kenmerkte door verraad en sluipmoord. Marianne laten we hem zijne rust in het graf gunnen en spreken van betere menschen, namelijk van ons beiden. Qij zult recht vlijtig zijn, als ik weg ben, niet waar? Ge kunt hun doel zullen bereiken. Men kan hier veilig zeggen dat alle wegen naar Rome gaan. Geheel afsluiten kan men Tripolis nooit en eene zoo uitgebreide actie ais thans gevoerd wordt, vordert te veel van do mili taire krachten, dan dat de Italianen zoo iets op den duur zouden kunnen volhouden. Bij ai dat moois en al die bewe ging, komt telkens de aap uit de mouw kpen en blijkt het dat Italië niet vordert. Mén heeft thans weer een Arabisch dorp beschoten en bezet, hetwelk naar luid van vroegere blijkbaar onware berichten, sinds lang de ïtajiaansehe zijde ge kozen had. Mrar de Arabische stam men kiezen de Italiaansche zijde niet, maar nemen er alleen de houding van aan, wanneer <5f hun belang het meebrengt <3f zij tr een ander doel mee kunnen bereiken. Qok van an dere kleine gevephien wordt weer gewag gemaakt, maar over 't alge meen kan al hetgetn er plaats vindt onder kinderspeelgoed gerekena worden, Over 'i algemeen wordt thans weer de aandacht geschonken aan de ver kiezingen voor denDuitschenRijksdag. Wat men van den eersten dag der herstemmingen vernam was voor de tegenwoordige behoudende meerder heid niet zoo heel ongunstig, maar bewqst op zich zelf niets en den verderen uitslag zullen onze lezets in de buitenlandsche berichten vinden. De meerderheid verloor door die eerste herstemmingen slechts vijftien man maar ook deze tellen mee en ook voor de meer of minder voor uitstrevende partijen schutten alle heiningen wind. Naar het schijnt hebben de socia listen de liberale candidaten krachti ger gesteund dan omgekeerd. De socialisten-vrees zit er bij de liberalen nu eenmaal in. Blijft na de herstem mingen de tegenwoordige meerder heid bestaan, dan zal zij zeker zijn ingekrompen tot zoodanig minimum, dat er niet al te veel noodig is om, door een toevallig samengaan van verschillende partijen bij de een of andere aangelegenheid, de regeering le beduiden dat zij niet in het zog van de meerderheid des volks vaart. En nu staat het wel vast, dat het slecht kersen eten is met P,uisisehe ministers, die zich vetschuilen kunnen achter den breeden rug van den persoonlp regeerenden en alle ver antwoordelijkheid op zich nemenden keizer, maar toch zal van het reuzen- gebouw der conservatieve Duitsche politiek steentje voor steentje afbrok kelen, tot men besluiten moet er eens wat nieuws van te maken. De ver kiezingen van 1912 zullen daartoe mij uw werk altijd gerust toezen den, maar éen ding moet je mij be loven, niet gevoelig te zijn, als mijne kritiek niet naar je zin is. „ik zal in 't geheel niet werken, als ge weg zijt. Dat gevoel ik nu al." „Waarom niet?" vroeg Raven, terwijl zijn hart begon te kloppen." „Omdat mij alle opwekking ont breekt." „Die moet uit je zelve komen." „Dat moet men zeker leeren. Mis schien komt ge terug, als de zaken in Berlijn zijn afgedaan. De herfst is bij ons zoo mooi. Berlp blijft je nog altijd over." „Dat gaat niet. Wij stadsmenschen hebben leven en beweging nocdig." „En ik zou mij daar zeker steeds vreemd gevoelen." „Gij kent Berlijn nog niet Mari anne. Kom er eens. Beloof mij, dat ge er wiit komen. Ik heb een goede vriendin, bij haar kunt ge wonen haar man is ook schrijver. Het is Steiner, die mijn roman in zijn blad laat plaatsen. Etne betere vriendin kunt ge nooit vinden, en daar leert ge ons letterkundig volkje van de beste zijde kennen. Je moet komen, ftbonnements-fiduertentiën op zaer uoordeelige yooruiaarden vermoedelijk wel krachtig bijdragen. Reeds Donderdag jl. berichtte men ons, dat het keizerlijk huis van China stellig zou aftreden. Er was, zooals daar le doen gebruikelp is, familie raad gehouden, loch was er blijkbaar nog een strooming in tegenoverge stelde richting en ten gevolge daarvan is te Peking een bedenkelijke toestand van onzekerheid ontstaan. Het kei zerlijk huis heeft nog we! vele vrienden en wordt thans door dezen bewerkt om tot blijven te besluiten. Dat dit gebeuren zal is niet zeer waarschijn lijk de loop der sak en zal het wel belettenmaar dan is het toch vrij zonderling, dat de Mamsjoes nog na hun dood schijnen te willen regeeren. Het gerucht gaat narneip dat de keizerlijke regeering zelf last zal geven om de republiek te vestigen, met benoemipg van den heer Sjoen Sji Kai tot president. Deze, van zijn baantje zeker, zou dan verder met de hoofden van den opstand het varken wasscben, met andere woorden bestek en teekening voor het nieuw staats gebouw maken. Nu, het is we! tijd dat er een einde aan komt, want in het zuiden begint alles op losse schroeven te staan en er is geen wet, orde of veiligheid meer. Men begint al te pra ten over een gewenschte tusschenkomst der mogendheden, die anders wel eens tot een ingrijpen zouden ge noodzaakt kunnen worden, met het oog op de belangen en de veiligheid hunner in het Hemelsche rijk ver- biijf houdende onderdanen. Mocht het tot eene beslissing komen, dan zou het wei gewensch, wezen dat ter stond een krachtige repuDlikemsche regeering te Peking kon optreden, maar voor zulk een regeering mag men wel eens een prijsvraag uit schrijven Het nieuwe Fransche kabinet is bijzonder gunstig in het land ontvan gen. Nu is dat wei niets nieuws, want onze Fransche naburen komen er nog ai licht toe om den eenen dag hosanna en den andere* dag kruis hem te roepen maar het kan niet ontkend worden dat de gebleken ingenomenheid ditmaal opredelp goe de gronden berustwant het kabinet is grooiendeels samengesteld uit mannen die hun sporen reeds ver diend hebben. Alleen de socialisten van den uitersten rand hebben in het nieuwe kabinet weinig te zeggen en dit maakt natuurlijk de partij on te vreden, maar on ne peut con- tenter tout le monde et son beau-père. In de eerste plaats zal het nieuwe bewind geroepen worden om het Marokko-tractaat met Duitschland voor den Senaat te verdedigen, geen dat ben je aaa je zelve verschuldigd. Ge zult het eens ondervinden, hoe dan alle bronnen in je opwellen en hoe dat andere ik, waarvan ge niets wilt weten, tot een werkzaam gees telijk leven ontwaakt 1" Raven sprak deze laatste woorden met waren geestdrift uit. Het afscheid viel hem zwaarder, dan hij zich zeiven wel wilde bekennen. Er was iels in zijnen toon, dat Marianne aangreep. Zij nam alles zoo ernstig en waar op, als zij zelve was, zij geloofde aan zijne oprechte hartelpe deelneming en aan zijne trouwe on zelfzuchtige vriendschap, die ook den afstand wel zou trotseeren. Niette genstaande zei ze„Als ge weer in uw groot Berlijn zijt, vergeet ge ons buitenmenscüen toch." jjDat gelooft ge zelve niet, Mari anne. De tijd in Sletswp zal mij daarom al onvergetelijk zijn, omdat mijn eerste succes zich hieraan vast knoopt." „Ik zal dadelijk de courant bestel len. Dan zit je als 't ware eiken dag wat met mij te praten." „Ja, dat is best, en als 't uit is schrijft ge mij uw oordeel, en wei aangename, maar ook geen bijzonder zware taak. Zij die voor het verdrag verantwoordelijk waren zijn nu ook weg en het tractaat verwerpen zal men zeker niet willen. Dat zou de moeilijkheden eindeloos vermeerderen en het kabinet heeft al zijn krachten noodig om, na de goedkeuring met Duitschland tot overeenstemming te komen omtrent tal van kleine rege lingen, die de uitvoering der in groote lijnen gesloten overeenkomst betref fen, en om het Fransche protectoraat over Marokko thans feitelijk te ves tigen waarbij dan nog de talrijke vragen komen, die betrekking hebben op de Spaansche aangelegenheden. Neen, de taak van het nieuwe Fran sche kabinet kan wei een eervoile, maar zal zeker geen lichte zijn. Tweede Kamer. Van betrouwbaren kant werd ons medegedeeld, dat bij de leiders der rechterzijde het plan bestaat, de beide groote verzekeringsontwerpen in dit jaar door de Tweede Kamer te doen afhandelen, pi. de ziekteverzekering in het voorjaar en de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering in October. Zeer stei'ig wordt op aanneming van deze ontwerpen gerekend. Het schijnt bovendien vast te staan, dat in Maart allereerst de Armenwet zal worden behandeld. („Tel.") Baron van Hardenbroek. Onder talrijke blijken van dealne ming werd gistermiddag op Oud Eik en Duinen te 's Gravenhage ter aarde besteld het stoffelijk overschoï van den heer E. L. baron van Har denbroek van Lockhorst, in leven Kamerheer van H. M. de Koningin en oud burgemeester van Domburg. Aanwezig waren tal van personen uit de hofkringen, en vele andere be langhebbenden, onder wie o. a. de oud minister van buitenlandsche zaken jhr. Van Tets van Goudriaan. In den rouwstoet volgden achter den lijkwagen waarvan het kleed gedekt was met eenige kransen, waaronder één van H. M. de Konin gin twee gala hofrijtuigen, in het eerste waarvan gezeten was jhr. W. J. P. Van den Bosch, Hr. Ms. Eerste Kamerheer, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin bij de plech- tigheidï terwijl in het andere had plaats genomen de kapitein-luitenant ter zee jhr. Hooft Graafland, adju dant van Z. K- H. als vertegenwoor diger van den Prins der Nederlanden. Aan de groeve werd niet het woord gevoerd. Nadat de kist boven het graf was geplaatst, ging ds. Couillet van ae Waalsche gemeente voor in een gebed. De oudste broeder van zoo eerlijk, als ik steeds gevonden heb, dat ge zijt. En dan stuurt ge mij uw werk, schrijft mij over uwe nieuwe ideeën." „Ge hebt toch gezegd, dat men zoo iets niet moest bepraten." „Als beginner is dat toch beter, het wordt iemand alles vee! helder der, als men het met een deskundige bespreekt. Ik geloof dat ge goede brieven schrijft, zooals de meeste vrouwen. Ik zal u altijd antwoorden. Misschien is het mij vergund, de leegte aan te vullen, die ge gevoelt in den omgang met uwen man. Laat u door hem interessante lotgevallen vertellen, een arts toch is dikwijls tevens de biechtvader zijner patiën ten tn krijgt zoodoende vaak een diep inzicht in menig familieleven." „Mijn man is zóo diskreet, dat ik nooit iets gewaarword. Nimmer ver langt hij mijne hulp, hij houdt mij, zooals gij dat toch ook voldoende heb! kunnen opmerken, buiten alles." „Jammer. Ge zoudt anders op die wijze stof voor grootere werken kun nen verzamelen." „Dat is niet te veranderen. Maar Iaat ons nu aan den terugweg den den ontslapene, J. L. W. baron van Hardenbroek van Lockhorst, vertolkte daarop den dank der famillie voor de betoonde deelneming. Spreker richtte zich hierbij in de allereerste, plaats tot de vertegenwoo-- digers van H. M. de Koningin en van Z. K. H. dep Prins, wien hij verzocht den eerbiedigen dank dei- familie aan H M. de Koningin en Z. K. H. den Prins te w 11 :n-overbrengen voor de belangstelling en ce hooge eer aan da familie bewezen. Wetgevend geknutsel. De „Nieuwe Ct." acht die bena ming vao toepassing op het aan de Tweede Kamer ingezon ien ontwerp tot instelling van Raden van Beroep voo' de directe betastingen en alge meens bepalingen voor het Beroep op dte colleges. In de desbetreffende artikelen wordt o.?. gezegd, dat aan elke rechtbank zulk een Raad van Beroep verbonden za; zijn, bestaande uit een voorzitter en twee Itden (benevens hun plaats vervangers), De voorzitters- en plaats- verv. voorzitters worden door 't Ge rechtshof benoemd uit de leden der R- entbankde overige leden door de Rechtbank uit de ingezetenen van het arrondissement. Aan den Hoogen Raad wordt de bevoegdheid gegeven tot cassatie van de uitspraken dezer Racen van Beroep. De „N. Ct." betoogt nu, dat het bij deze nieuwe instelling onzeker blijkt of zij werkelijk dee! uitmaakt van onze rechterlijke macht, want een aan es>n rechtbank „yeibonden" college is 'ets geheei nieuws. Behooren zij wel tot de rechterlijke macht, dan komt bet ontwerp in strijd met artikel 166 der Grondwet, het welk zegt, dat de leden der rechter lijke macht door den Koning worden aangesteld. Zijn zij geen deel van de rechterlijke macht, dan is er strijd met artikel 165 der Grondwet. Daarin wordt nl. de Hooge Raad bevoegd verklaard tot cassatie, terwijl aan den wetgever wordt opgedragen de overige bevoegd heden van den Hoogen Raad te re gelen. Wijl dus in elk geval de Hooge Raad reeds het recht van cassatie bezit, kan dat niet nog eens door een afzonderlijke wet worden toegekend. Het blad doet opmerken, dat voor dit ontwerp niet alleen verantwoorde lijk is het departement van financiën maar ook, blijkens de memorie, van justitie. Militaire berichten. In de maanden Maart, April, Mei en Augustus van dit jaar zullen door de landweertroepen bepaaldelijk de landweer-irifanterie, oefeningen wor den gehouden op de plaatsen en ge- ken, 't is nog een heel eind." „Het blijft nu lang licht, en uw man komt pas laat thuis. Verkort niet moedwillig de weinige uren, die ons nog toebehooren." Zoo bleven ze nog een poosje op het zonnig plekje babbelen, en zagen de zon over Sleeswijk dalen en den hemel in purperen gloed boven stad en water zich welven, tot alleen nog diepe, warme kleurschakeeringen in den aanbrekenden, helderen noorde lijken zomernacht zichtbaar waren. „Het is als een afscheid," zei de jonge vrouw zacht. „Maar slechts voor korten tijd, want morgen keert ae zon terug." Weer zagen beiden en dachten nerzelfde, dat zij morgen voor langen, langen tijd misschien voor altijd moesien scheiden. „Gij rnoogt mij niet voor altijd ver iaten, lieve vriend," begon Marianne met zachte stem, nu ge eerst alles in mij hebt wakker geroepen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1