Zaterdag 20 Januari No. 17. 50e Jaargang. 1912. Gemeenteraad TELEFOONNUMMER 10. ftbonnetttenis-fiduertenfiSn op zeer ooordeelige uoorioaarden BINNENLAND. VLISSINGSCH Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Alzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zc-n- ®n Feestdagen. H. M. de Koningin. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin is, naar wij vernemen, gelukkig geenszins van dien aard, dat er reden zou zijn een off cieei bulletin uit te geven. H. M. houdt zich rustig, maar bevindt zich zeer wel en verricht haar gewone dage- lijksche werkzaamheden. Omtrent de teleurstelling, waarvan in het bericht van gisteren sprake was, valt niets definitiefs mede te deelen, zoodat het wenschelqk blijft dienaangaande eventueele officieele berichten af te wachten. Dr. Kuyper. 20 September van dit jaar zal het 50 jaar geleden zijn, herinnert het „U. D." dat dr. A. Kuyper tot theo- Jogiae doctor promoveerde. Middenstandscongres. Zooals we reeds mededeelden, zat het 9i Middenstandscongres plaats vinden op 10 en 11 Juli e.k. te De venter. Als onderwerpen welke op dit congres zullen behandeld worden, besloot het hoofdbestuur van den Middenstandsbond aan de orde te stellen de beantwoording der vraag: „is publiekrechtelijke vertegenwoor diging van den middenstand gewenscht of noodig? en bij toestemmende be antwoording le. Moet deze verte genwoordiging bestuursbevoegdheden bezitten? 2e. Of moet zij zuiver adviseerend zijn Als tweede onderwerp„Worden de belangen van de crediteuren bij faillissementen door de wetgeving voldoende gewaarborgd Hierover zullen verschillende heeren als prae- adviseurs worden gevraagd. WCHTZAfiEH. De torenbrand te Vlissingen. Gisteren stond voor het Hof te 's Qravenhage tereent A. J. V., oud 62 jaar, loodgieter alhier, die op het dak van de Oroote Kerk gewerkt had, even voordat daar op 5 Septem ber een groote brand uitbrak, die kerk en toren verwoestte. Hij was door de rechtbank te Mid delburg ter zake van roekeloosheid en onvoorzichtigheid, waardoor ge vaar voor personen en goederen kon ontstaan, tot 14 dagen hechtenis ver oordeeld. Hij zou met een benzine- lamp de goot hebben gerepareerd Zonder daaitoe speciaal opdracht te hebben. Buitendien mocht dat niet gebeuren zonder toestemmiug van den burgemeester. Dat die toestemming noodig was, wist de beklaagde niet, zoo verklaart hij tot verwondering van den presi dent. Overigens beho fde hij geen speciale opdracht te hebben. De kerkvoogden kwamen daar nooii. Hij repareerde wat hij stuk zag. Ten sterksle ontkende hij ooit roekeloos te zijn bij dergelijke zaken. Hij kan onmogelijk de oorzaak zijn van den brand, hij was om halfelf klaar en om halftwee ontstond de brand. Hij veronderstelt, dat er een schoorsteenbrand was, waartegenover staat, dat hij bij eerste verhoor voor de politie zou hebben verklaard, dat het wel mogelijk kon zijn, dat hij de oorzaak was geweest. De adv.-gen. wijst er op, dat men hier te maken heeft met een vakman, een deskundige, die weten moest, hoe gevaarlijk bij de groote droogte van dezen zomer het werken met een benzinelamp in een looden goot moest zijn; hij vraagt bevestiging van het Vonnis a quo, doch met verzwaring van de straf tol het maximum dat op het misdrijf is gesteld, namelijk drie maanden hechtenis. De verdediger nr. J. Adriaanse, advocaat te Middelburg, die ook verdediger was voor de rechtbanx, vraagt, waar hier toch het wettig en overtuigend bewijs is van de schuld van bek', aan den grooUn brand. Het publiek heeft natuurlijk dadelijk verband gelegd tusschen den ramp en het zijn van een loodgieter op het dak eenige uren te voren. Door die losse verdenking heeft bekl. al zeer veel nadeel ondervonden. Zijn zaak is bijna vernietigd. Hij had ge hoopt, dat voor de rechtbank, waar geen schijn geldt, maar waar bewijs wordt gevraagd, hem in eere zou herstellen. Daarin is hij teleurgesteld. De argumenten zijn al zeer zwak, daaronder komt o. a. voor, dat er geen andere oorzaak voor den brand te vinden was. Zulk een argumentatie is eenig in onze rechtspraak en die argumentatie is door den proc.-gen. niet verbeterd. De verdediger beijvert z"ch verder aan te toonen, dat het al zeer onwaar schijnlijk is, dat de brand zou zijn uitgebroken op de plaats, waar bekl. werkte, juist aan den kant. waar bekl. werkte, is de kerk het minst bescha digd. Het benzinelampje is ongeschon den teruggevonden. Dat de beklaagde zonder opdracht zou hebben gehandeld, heeft de be trokken kerkvoogd voor de Rechtbank niet kunnen volhouden. De politieverordening, die bek', zou hebben overtreden spreekt van ,.me- taalsmeiten". Daaronder kan bezwaar lijk het gewone soldeeren worden verstaan. Immers dan zou er geen loodgieterswerk te Vlissingen zonder toestemming van den burgemeester mogelijk zijn. De te soldeeren scheur in de goot was vooraf dichtgeslagen en volgens getuigen kon dan de benzin lamp onmogelijk het hout raken, dat onder den goot lag. De beklaagde heeft zoo betoogde mr. Adriaanse niet te zeggen, waaraan de brand ino.t worden tor- geschreven. Het O, M. heeft te bewij zen. Trouwens de brand in de kerk te Grave wo:dt ook toegeschreven aan vonken uit schoorsteenpijpen. Ten hoogste zou men kunnen zeg gen, dat de mogelijkheid niet geheel en al is uitgesloten, dat de beklaagde oorzaak is van den brand, maar de aanwijzingen, dat hij d.t inderdaad is, zijn doodeüjk zwak. Er tegen pleit, dat er drie uur la*e.a tusschen het werken en den brand, dat de beklaagde als bij onder voor zichtig te boek staat, dat hij 15 jaar brandwees'er is, dat men hem juist het gevaarlijkste werk (Ja petroleu n- tanks) opdraagt enz. Er is hier gezn enkel wettig bewijsmiddel. Volgens Simons moet voor schul digverklaring in zake. als deze, een voorzienbaar gevolg zijn. Dit ontbreekt. Pleiter concludeert tot vrijspraak. Uitspraak over acht dagen. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroorde ld wegens diefstal: N. E C M17 jaar, loop jongen te Middelburg, 3 maal 2 maanden tuch'schoo!F. J. M. 36 jaren, werkman te Krabbendijke f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis wederspannigheid lichamelijk letsel tengevolge hebbende P. F. de K„ 20 jaar, schipper te Ossenisse, 14 da gen gevangenisstraf; vernieling: C. S., 31 jaar, vracht rijder, P. F. U., 23 jaar, arbeider beiden te S nt Jansteen, f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis voor ieder; strooperij met behulp van een wa gen P. A. V„ 22 jaren, landbouwer te Groede, f5 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis mishandeling J, C. de V„ 24 j iar, werkman te Breskens, een maand gevangenisstraf eenvoudige beleediging: J. H. W. G 54 jaar, handelsagent te Hilversum f 10 boete subs'diair 10 dagei hechtenis niet voldoen aan een door een amb tenaar gegeven wettig bevel: L D. L 67 jaar, winkelier te Vlissingen, f 10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis overtreding der jachtwetP. L., 53 jaar, landbouwer te Vrouwepolder, met vernietiging van het vonnis van den kantonrechter te Middelburg ver oordeeld tot f5 boete, subsidiair 3 dagen hechten's vrijgesprokenS. le C., 47 jaar, herbergierster en koopvrouw, huis vrouw van S. van H. t: Waterlands kerkje, beklaagd van diefstal. Door M. H., 27 jaren, grond werker, geboren fe Utrecht, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd te Middelburg, is hooger beroep aan- geteekend tegen het vonnis der recht bank te Middelburg d.d. 5 dezer tegen hem gewezen en waarbij hij wegens diefstal werd veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, Door het O. M. dat 4 maanden gevangenisstraf wegens diefstal en 12 dagen hechtenis wegens landloo- perij rtquireerde is mede geappel leerd. Bij bevelschrifl der rechtbank te Middelburg ls rechtsingang met last tot instructie verleend in de zaak tegen J. H., 60 jaar, werkman, ge boren en wonende te Schoordijke, t;r zake van bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht. Terecht stond vervolgens de 25 jarige klerk telegraphist der staatsspoorwegen J. HL uit Kruinin- gen, die eikende op 28 November zonder toestemming van den wajr- nemenden stationschef het afstinis sein op veilig gezet te hebben, waardoor trein 337 doorreed en het bekende spoorwegongeval plaats had. De eisch luidde f 40 boete of 40 dagen hechtenis- Op een vraag van den president verklaarde beklaagde, dat hij thans een andere betrekking heeft hij de Maatschappij, waardoor hij met den buitendienst niets meer te maken heeft. Wegens landlooperij werJen heden staande d; zitting door de rechtbank te Middelburg veroorde. ld de 65 jarige F. O. en de 54 jarige C. v. H. beiden zander bekende woon of verblijfplaatsovereenkomstig den eisch van het O. M. ieder tol een hechtenis van 2 dagen en op zending voor den tijd van éen jaar en 3 maanden. In besloten zitting werd tegen den 14 jarigen W. de V. te Vlissin gen f 7 boete of 14 dagen tucht school geë.scht wegens diefs'al van goederen uit de Wasscheri] „de Vol harding". Nog werd geëischt f 10 of 10 dagen hechtenis tegen den 56 jari gen sleeper J. M. te Vlissingen wegens diefstal van blokken hout ten na- deeie der Maatschappij de .Schelde". De laatste zaak was die tegen den 35 jarigen koopman J. v. d. M. te Vlissingen, die op 15 December toen hij in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, den agent van politie Tange een bankbiljet van f 10 aanbood ais hij de zaak blauw blauw wilde laten. De eisch luidde een maand ge vangenisstraf. Uitspraak in alle zaken26Januari. Zitting van Vrijdag 19 januari, des middags 2 uur. Voorzitter de heer jhr. mr. Van Doorn van Koudekerke. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig de heeren Van der Meer, Vermaas en Van Raalte2 vacatu es. De Voorzit'er op mt deze eerste vergadering in dit jaar met de vol gande toes'praak Mijne Heeren Nu het ons vergund is, wederom in een nieuw jaar samen fe komen, wil ik U herinneren, dat het vorige jaar niet zoo gunstig voor de ge meente is geweest als wij hadden gehoopt. Vooreerst leed de gemeente een gevoelig materieel verlies door het vertrek der bookmakers, wat van grooten invloed is geweest op de opbrengst van den hoofdelijken om slag en den verkoop van bouwgrond, zoodat de grootst mogelijke zuinig heid moest betracht worden en zelfs het gewone onderhoud der bestrating er onder leed. Ten andere verbrandden op 5 Sep tember de Groote Kerk geheel en onze stadstoren gedeeltelijk, een voorstel tot herbouw van den toren heeft U reeds bereikt. Hef aantal inwoners vermeerderde met 200. Er vertrokken 75 personen meer dan zich hier vestigden, doch het aantal geboorten overtrof het aan tal sterfgevallen met 277. Aan bouwgrond werd verkocht voor ruim f 20000 voor 14 per- ceelen en uitbreiding van bestaande perceelen, tegen f 97600 voor 44 perceelen in het vorige jaar. Het grondbezit der gemeente ver meerderde door aankoop van 4558 M.2 bouwterrein aan en 3800 M.2 slooten en zijkanten van den Kou- dekerkschen straatweg. in onzen kring kwam eenige ver andering door het bedanken van den heer Jacobze, de periodieke verkie zingen en de uitbreiding van het ledental met twee. In eerstgenoemde vacature werd gekozen de heer Sta- vermanvan de aftredende leden zagen de heeren Taat en Geelhoed hun mandaat niet vernieuwdde plaats van laatstgenoemde werd in genomen door den heer Van de Putte, terwijl die van den heer Taat aan het einde des jaars nog niet ver vuld was. In de plaats van den heer v. d. Putte trad de heer Huson, terwijl de heer v. Niftrik, wiens zetel werd in genomen door den heer De Meij, de nieuwe plaats in district 1 bezette, en de heer Manse die in district II. De uitbreiding van het zielental maakte de benoeming van een derden wethouder noodzakelijk. Op onderwijsgebied moest het leeraarspersoneel aan de H. B. S. en H. S. worden uitgebreid met een leeraar in het Engelsch en werd een tijdelijke amanuensis aangesteld. Het subsidie aan de Zeevaartschool werd belangrijk verhoogd. De nieuwe school C werd in ge bruik genomen en aan het hoofd dier school een vergoeding toegekend voor gemis van vrije woning. De verordening op de jaarwedde van het onderwijzend personeel is herzien. Besloten werd tot het aangaan van twee definitieve geldleeningen groot f 184.000 en f 141.000 en is een voor schot verleend aan de Vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting voor den bouw van 180 arbeiders woningen ad f421.000; het meeren- deel dier woningen was aan het einde des jaars betrokken. De verordening regelende de ran gen en jaarwedden van de ambte naren ter secretarie en van het politie personeel werden herzien, en die op den hoofdelijken omslag gewijzigd met invoering van progressies insge lijks werd de verordening op de hon denbelasting nader geregeld. Een perceel grond aan den Kou- dekerkschen straatweg werd verhuurd voor voetbalveld en een ander per ceel gratis in gebruik gegeven aan de commissie voor een proeftuin. Vastgesteld werden een nieuwe bouwverordening en een voor be staande woningen. Overeenkomsten werden aangegaan met de tramwegmaatschappij ten be- behoeve van de exploitatie van een tramlijn Keersluis—Station en met L. J. de Groot tot ruiling van grond, waardoor een aanvang werd gemaakt met de ontmanteling der Groote Kerk. Commissies uit uw midden werden benoemd tot reorganisatie van het marktwezen en tot het instellen van een onderzoek of er bizondere maat regelen dienden genomen te worden in verband met de duurte van ver schillende levensmiddelen ten gevolge van de buitengewone droogte. Ten einde hare terreinen te kunnen uitbreiden moest de Mij. de Schelde uitvoering geven aan uw besluit tot afsluiting der Dokkade en wegne- neming der Tonnebrug. Bij den aanvang van dit jaar wensch ik U de noodige opgewektheid en lust toe, om de ons toevertrouwde belangen te behartigen. Moge dit jaar voor onze gemeente in alle opzichten voorspoedig zijn. Ds leden gaven blijk van instem ming mét deze toespraak. De notulen van het verhandelde in de vorige vergadering werden goedgekeurd. Hierna werden verschiüende me- dedeelmger. gedaan. in de eerste plaats van een kennis geving, hou Jende bericht van het overlijden van den heer A. J. van Ockenburg. De voorzithr herdacht het overlij den van den heer Van Ockenburg met de volgende toespraak, welke door de leden staande werd aange hoord Ongetwijfeld hebt gij evenals ik met de meeste deelneming de tijding ontvangen van het overlijden van ons geacht medelid van Ockenburg, die nog voor korten tijd geregeld de zit tingen bijwoonde. In 1901 gekozen in de plaats van den heer Aiter, was hij dus ruim 10 jaar iid uwer vergadering; was bo vendien lid der commissie voor de financiën en voor de badplaats en voorzittsr van heriigaestuur van ge meentelijk werkioozfenfonds, onbe zoldigd ambtenaar van den burger lijken stand, vroeger voorzitter der commissie tot waring van schoolver zuim, voorziit:r van het'besluur van het weeshuis tn het gas huis. Gaarne breng ik hier een woord van hulde aan de nagedachtenis van den man, die in deze verschiiisnde bepakkingen steeds met groote toe wijding en opgewektheid de gemeente heeft gediend en die aitijd beschik baar was, nis hij iets voor de ge meente ot eenig openbaar belang kon do n. Ook om zijn aangename persoon lijkheid zuilen we hem zeer missen. Zijn nagedachtenis zal bij ons in eere blijven. Namens den raad is een brief van deelneming aai de familie gezonden. Verder wcrd mededeeling gedaan van de goec keuring door Ged. Sta ten van verschillende raadsbes uiten. Ook is goedkeuring verleend aan de gemeenteb-'gruo'ing voor 1912, waarom'rent Ged. Staten aanvanke lijk hun beslissing hadden verdaagd lot 1 April. Van mej. C. R. M. Beniest, on derwijzeres aan de openbare school B, is een adres ingekomen, waarin zq, wegens vertrek naar Antwerpen, te gen 1 April a. s. eervol ontslag uit haar betrekking vraagt. De heeren A. Koppejan Jr., W.de Graaf en J. J. Vis, leeraren aan de H. B. School, hebben een adres gezonden, waarin zij beleefd ver zoeken hun pensioengrondslag in overeenstemming te brengen met hun salaris. Deze adressen werden om advies, gesteld in handen van Burg. en Weth. De heer J. J. Pervoost verzoekt aan het Burger Weeshuis machtiging te willen verleenen tot betaling van een bedrag 'van f 5.427j, voor gedane le* veringen over 1909, waarvoor adres» ant de rekening te laat heelt inge leverd, Dit adres werd geste* d in handen van regenten van het Burger Wees huis. Aangemoedigd door het suceêê dat de vereeniging tot bevordering an het Vreemdelingen verkeer heen b.-haald met hei verspreiden van de reclameplaat „Bad Vlissingen," waar van ci'ca 6000 zijn verspreid, is de vtrrenigi' g van r lan een nieuwe groote reclameplaat te laten v rvaar-

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1