T raprijs. Vrijda 19 Januari uur. Gemeentebestuur. BINNENLAND. Feuilleton. No. 16. 50e Jaargang. 1912. ran de ïlburg. SS, araten. riciteit. lafies. Land- en Tuinbouw. Ned. Vereeniging tot bescherming van JHAGE. J 2 OPENT de mkering wedir- \S, die 31 De- gesioten. Alle jaar toetreden Irlijke groep en van de andere -d. Onze Spaar- onderling of kt gaarne awoordiger, Iv-SCHIJNDEL, nt. 140. >lgens de mbineerd e ueilig- uerstrekt. VL1SSINGSCHE COURANT 8' Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kieine Markt 58. ADVERTENT1ÊNvan 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzellde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, yitge^orseisró op 2©n- srs Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonneitienfs-'flduerfenfiën op seer ooordeêiige uoortoagrdesi BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe Leerlingen voor de Openbare Lagere Scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlis- eingen; brengen ter kennis van beïaDgiiebbenden, dat op Donderdag 15 Februari a.s. ala Leerlingen tot de scholen A. (Cooeje Bus- kenstraat,) B (Hendrikatr.) en F (Joost de Moorstr.) kunnen worden toegelaten, kinderen van On- en Minvermogenden die op het tijdstip der toelating zes jaren oud zijn. De aangifte der nieuwe Leerlmgen kan göBchieden van Vrijdag 19 Januari tot en met Maandag 29 Januari e.k., des voor- middaga van 9—12 uren, ter Gemeente- Secretarie, (Griffie). Bij de aangifte wordt men verzocht een Trouwboekje mede te brengen. Viiaaingen, 17 Januari 1912. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOOKN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. De gezondheidstoestand van H. M. de Koningin. In verband met de gisteren ver strekte mededeelingen omtrent de loopende geruchten in zake de te leurstelling eer.er hoopvolle ver wachting in de Koninklijke familie, zijn we thans gelukkig in staat een meer optimisliscnen klank te doen hooren. Inderdaad bestond er eenige aan leiding tot het verspreiden van de gisteren gepubliceerde geruchten, doordat Prins Hendrik nog Dinsdag» avond laat onverwachts in de resi dentie terugkeerde midderwijl H. M. de Koningin-Moeder laat in den nacht naar het paleis in het Noordeinde werd geroepen, alwaar zich reeds dr. Roessingh en later ook prof. Kouwer bevonden. Reeds verscheidene dagen voelde H. M. zich minder goed. Dins dagavond achtte H. M.'s omgeving het raadzaam, Z. K. H. Prins Hendrik ts waarschuwen, terwijl inderdaad van Dinsdag op Woensdagnacht H. M. vrij ernstig ongesteld bleek te zijn. De ongewone drukte van het af- en aanrijden, het voortdirend aanwezig zijn van H. M. de Konin gin-Moeder, benevens de genoemde medici ten paleize, waren een vol doende aanleiding, dat men in de re sidentie zich ongerust maakte, met tot resultaat het gisteren a'.om'met te leurstelling vernomen gerucht. Gisieravord der ide met: ons echter mede, dat, alhoewel H. M. de Kornn- gin inderdaad, zij hei dan ook ge lukkig niét ernsn'g ongesteld is, er kans bestaat, dat men in de hoop volle verwachting niet teleu'gesieid zal behoeven te worden. Prof. Kouwer 31.) o— „Dus waarheid en verdichting," schertste zij. „Zooals dat past voor een schrij ver," antwoordde hij en zette zich neer op hei lage muurtje van den vreedzamen hof, die door de kloos tergang was ingesloten. „Vroeger waren hier vensters, die de overdekte gang nog verborgener maakten. En dat was maar goed, want bij wintertijd, ik gebof, begin Februari, werd hier op deze heilige plaats de dommarkt gehouden, die nu hare plaats op de markt heeft gekre gen. De koster vond dat het vroeger mooier was. De oude heeft fantasie en ik behoefde zijne schildering maar te volgen om mij voor te stellen, hoe vroegere geslachten, hier in 't ge drang hebben geveild en gekocht." Marianne keek stil voor zich uit en zeer waarschijnlijk ook dr. Roes singh waren voornemens, ook dezen nacht ten paleize te verblijven. Eerst heden zal, indien zulks noodzakelijk zal blijken, een officieele mededeeüng aangaande H. M.'s gezondheidstoe stand verschijnen. (,Tel.°) De minister van marine. Werd voor het uiteengaan der Tweede Kamer de kans groot ge acht, dat men den minister van ma rine in Februari niet meer terug zou zien vooral omdat dümaal mi nister Wentholt persoonlijk neiging too ide om de portefeuille neer ie leggen, thars vernemen wij, dat dit voornemen geheel is losgelaten. De minister stelt zich voor, zijn panietschip mei kracht te hand haven en alleen voor overmacht het veld te ruimen. Aan het de partement is „alle hens aan dek" cm nadere gegevens te verzamelen voor de verdediging der begrooting. Nu de zaak zoo staat, mag het vrijwel uitgesloten heeten, dat de Kamermeerderheid de gelden voor de nieuwe Indische past ervloot zal weigeren, hoe vernietigendr critiek daarop ook van deskundige zijde werd uitgebracht. Mr. Tijdeman over het kiesrecht. Aan het verslag in da „N. R. Ci." van een door mr, M. Tijdeman, den leider der vrijliberale fractie in de Tweede Kamer, te Tiel gehouden redevoering, onileenen wij hei vol gende „Men staat eerlang voor een GrOnd- ••vetsherziening. Art. 80 zal dan ver ruimd moeten worden, zoadat ook een regeling bij de wet naar een stelsel van algemeen kiesrecht met uitsluitingen mogelijk zal worden. De vraag iszijn er middelen om de goede werking van het zeer uit gebreide kiesrecht ie verzekeren Velen zien heil in de invoering van evenredige venegenwoodiging, ande ren in stemplicht en veor beide is veel ti zeggen. Spr. meent, dat bij dit aiies nadruk moet worden blijven gelegd op het evenwicht, dat bedoeld is in onze grondwettelijke instellingen, in het bijzonder op de plaats, die daarin aan de Eerste Kamer is gegeven. Zijne conciusie is, dat er van eenige nood zakelijkheid, om in de grondwettelijke instellingen batieffiude iïe Volksvert:- génwooidiging ingrijpendeverandering aan te brenger, vooralsnog niet is eehkken, dat deze instell «gen, mits goed tot haar recht kemende, hecht genoeg zijn om htt zetr uitgebreide stemrecht, dat wij hebben of zullen verkrijgen, te verdragen, en dat de eventueels vervanging van de bestaan de kieswet door een algemeen kies en nam het woord van hem over„En de edelvfouw kwam met hare dienst maagd om oude Friesche weefsels en kosibare specerijen te koopen, om voor haar aan jicht lijdenden vader eene heilzame drank te bereiden. Toen kwam zij erg in het gedrang en terwijl zij hulpzoekend om zich zag, stond de slanke Hansa-zoon reeds naast haar, om haar te beschermen. Hij was wel is waas maar een koop manszoon, maar ede! van inborst en gevoelen. Maar de jonkei, hoog in aanzien aan het Deensche hof, wees zijn ge leide tuw af, zoodat de hand van den koopman, wiens schip in de haven iag, naar zijn zwaard greep, dat hij als weerbaar man aan zijne zijde droeg." „Hoe levendig weet ge dien ouden tijd te schilderen, Marianne." „Ik heb mij altijd geinterresseerd voor vertellingen en oude sagen." „Gij zult binnenkort geen nieuw sprookje schrijven, maar een verhaal uit de dagen van het oude Sleeswijk. Dat staat in uwe oogen te lezen." „Ik geloof niet dat ik zoo'n stof volkomen meester ben;gaf ze be recht met uitsluitingen in deze beschouwing geen wijziging behoeft te brengen." Middenstandscongres. Naar wij vernemen zal het Mid denstandscongres op 10 en 11 Juli 1912 te Deventer gehoud n worden. Volkstelling. Het tweede gedeelte der gegevens, verzameld uit de opgaven der tel- kaarten van de volkstelling, heeft thans onder den titel „Uitkomsten der woningstaiisiiek" gepubliceerd als No. CIX der Bijdragen tot de Sta tistiek van Nederland, uitgegeven door het Centraal Bureau voor de Statistiek, het licht gezien. De uitkomsten zijn vervat in een viertal tabellen. Tabei I gerit het aantal bewoonde woningen, verdeeld naar het aantal bewoonde veitrekken, met vermelding hoeveel daarvan met de buitenlucht in verbinding staan, alsmede van het aantal daarin wonende personen. Deze gegevens zijn vermeld voor elk der gemeenten met meer dan 10,000 inwoners met inaehinemmg van de wijkverdee'ing voor de 9 groepen van gemeenten in iedere provincie en in het Rijk, voor iedere provincie in totaal en voor het Rijk in zijn ge heel. Tabel II geeft het aantal bewoon de woningen verdeeld naar het aan tal bewoonde vertrekken in verband met het aantal personen per vertrek voor dezelfde territoriën. Tabel ill geeft het aantal wonin gen bewoond dr r meer dan twee personen per vertrek verdeeld naar het aantal vertrekken in verband met het aantal daarin wonende personen, deze laatsten onderscheiden naar den leefiijd (boven en beneden 14 jaar) en met aanduiding of zij van gelijk of van ongelijk geslacht zijn. Oak deze gegevens zijn voor dezelfde ser- ritoriën verstrekt doch de wijkverdee- iing van de afzonderlijke gemeenten is hier niet in acht genomen. label IV eindelijk geeft hei aantal gezinshoofden, wonende in woningen met meer dan twee personen per vertrek gesplitst naar de beroeps klassen en de positie in het beroep en met vermelding van het totaal aaniai gezinshoofen in die beroeps klassen voorkomende. Ook hier is voor de aizonderlijk behandelde ge meenten de wijkeerdeeling niet in acht genomen. Kunstmest en Ongedierte. Er vait van den kunstmest veel goeds te zeggen, maar veeimaals scheiden te kennen. „Waarom niei Ge zoudt bet kun nen probeeren. Uwe fantasie zou te hulp kunnen komen, waar de over levering te kort schiet." Marianne was stil geworden. Als eene brandende vonk was het in haa' binnenste gevailen en had den vuri- gen wensch wakker geroepen, de stof te verwerken. Ze zon niet eer der rust hebben, evenals bij het sprookje. „Begin niet eerder, voor ik weg ben," verzocht Raven. „Ben je bang, dal ik er je mee zou vervelen „Neen maar ge hebt me verwend. Je belangstelling heeft (ot nu toe zoo geheel mijn werken gegolden, dat ik het niet best zou kunnen verdragen, op 't laatst nog achteraf te worden gezet." „Wees onbezorgdMocht ik mij werkelijk eens aan deze geschiedkun dige stof wagen, dan zou ik er eerst zoo'n grondige studie van moeten maken, dat—." „Maak->u de zaak toch niet zoo onnoodig moeilijk. In plaats van in oude kronieken na. te snuffelen, kunt wordt hierin ook overdreven. Jammer, want wie dit weet, wordt licht wan trouwend. Zoo iemand zal nrisschien nu meesmuilen„Ah, is kunstmest ook al tegen ongedierte En toch is dit een feit en een feit van niet gering beiang dat in streken, waar sedert jaren kunstmest wordt gebruikt, door niemand wordt betwijfeld. Soms was de vernietigende werking van den kunstmest in deze opvallend. Iemand zaaide op zijn klaver super, of bestrooide zijn klaverland met kainiet en Thomasmeel, en den vol genden dag waren de slakken ver dwenen. Maar zoo sterk sprak het niet overai, en niet altijd. Toch heet het velerwegen in den volksmond „Hoe meer kunsiniesi, koe minder vreterijEn dat zeggen berust op ervaring. Dat spreekwoord ontstond, als we ons niet vergissen, in de Groninger Veenkoloniën. Men had daar nog al last van vreterij. Vooral de einelt en de ritnaald hielden in de haver en de aardappelen soms ieeiijk huis. Gij weet toch, welke diertjes we hiermee bedoelen De emelt of hamel is de larve van de emelivlieg en heet ook wel knolworm en zwarfvorm; de ritnaald, ook koperworm en hard- worm genoemd, is de larve van de welbekende Kniptor. Bij haver vreet de ritnaald onder den grond den pas ontkiemden sten gel, terwijl de malsche eerste blaadjes een lekkere spijs zijn voor de erneït. Bij aardappels werkt de ritnaald eveneens in den grond, dat is in den aardappel. Op sterk geteisterd land kan men cr soms 10 lot 20 bij den pootaardappel vinden. Ook andere gewassen op den akker en in den hof worden er door aangetast. Dat was dan ook in vrij erge mate in den Veenkoloniën hei geval. De kunstmest heeft echter opruiming ge houden. Niet, dat nu alle vreterij weg is. O neenMaar de verwoes tingen zijn lang zoo groot niet meer ais vroeger, toen men alleen met stalmest en stadscompost bemes te. Zou nu a! dat gespuis door aanraking met een korreltje van zekere mest stof gedood worden Ik weet het niet, maar dat lijkt me wel wat ge waagd. Mogelijk, dat de diertjes er mee in aamaking gek.unen, zich er van verwijderen naar een onbesmette plaats. Wat ik wel geloof: dai hei min der prettig en minder gezond voor hen wordt, als de kaüzouiers en het Cbilisalpeier in opgeiosien toestand in den grond zich verspreiden. Vooral de kalizouten zullen hen 't meeste kwaad doen. De jonge ernel- ten en ritnaalden, die van de fijnere wo;telij :s leven en niet zooveel kun nen lijden als de ouden, zullen het eer ge u aan de schrijvers houden, die reeds voor u Sleeswijk Hobtein heb- nen geschilderd, zooais boven anderen de dichter Jensen." „Ik mag toch niet in de voetstap pen van anderen treden „Waarom niet Ge leert daardoo', hoe men moet doen. Ge behoef» im mers nog niet af te schrijven." „Neen, neen, dat reeds is in mijne oogen diefstal van geest 1" vie! Ma rianne opgewonden in. „Ik ken veie collega's, die zoo doen." „Afschuwelijk gaf de jonge vrouw lot antwoord. „Alleen reeds het be wustzijn, de gedachten van anderen voor de mijne uit te geven, zou mij doen blozen van schaamte." „Gij denkt te veel te voornaam, te idealistisch van de menschen." „Laat mij toch mijn geloof. Indien ik nu eens datgene, wat gij daar veronderstelt, in het door u bij mij opgezochte wantrouwen, ook eens op u wiide overdragen Gij zoudt mij met verachting den rug toekeeren, als ik van uwen nieuwen roman wilde veronderstellen, dat hij aan een ander was ontleend." ste fe gronde gaan. En de eieren De knip/torren en emeitviiegen leggen heur eieren in den grond, moet ge weten. Zouden deze door aanraking met oplossingen van kunstmest niet ongeschikt kunnen worden ter voort brenging van jonge larven ik vraag slechts, want beslist weten we het niet. Maar hoe het zij, de ervaring heeft bewezen Kunstmest verdrijft onge dierte. In de sociëteit „St. Joris" te Mid delburg werd gisteren de aigemeene jaarvergadering gehouden van de atdeeüng Zeeland van de Ned. Ver eeniging tot bescherming van dieren. Door de secretaresse, freule E. des Tombe, werd het jaarverslag uitge bracht, waaraan het volgende is ontleend Op het afgeloopen jaar mag met meer voldoening terugg-zien worden, dan in de laatste tijden het geval is geweest. De afdeeiing, die zich bij den aanvang' van 1911 in kwijnenden toestand bevond, heeft zich weder opgericht en met vernieuwde krachten en moed het zoo noodige werk hervat. De heer A. Klontje werd bereid ge vonden het voorzitterschap op zich te nemer» en freule des Tombe aan vaardde het secretariaat, zoodat nu alle funciies door het bestuur worden vervuld. Het huishoudelijk reglement eischte dringend herziening, een con cept regiement werd opgemaakt, vooiioopig door een algemeene ver gadering en door het 'hoofdbestuur goedgekeurd, het moet nog slechts, volgens de sta uten, in de vergadering van Januari worden vastgesteld. In de eerste p'aats moest nu ge tracht worden het ledental te ver meerderen, en daardoor den finan- cieelen toestand te verbeteren. In de laatste drie maanden (raden wel een 30tal leden en 10 contribuanten toe, doch de afdeeiing telt, niettegen staande dat, nog ruim 40 leden min der, dan in de eerste jaren van haar bestaan. Haar financieeie kracht is dus nog geringer dan bij den aanvang van haar werk in deze provincie. De voorgenomen propaganda zal bestaan in het rondzenden van cir culaires en het houden van lezingen, met lichtbeelden, in de voornaamste plaatsen van Zeeland. Het doel hier van is, behalve de verspreiding onzer denkbeelden, ia de plaatsen corres pondentschappen fe stichten, die de beianger» aldaar zuilen behartigen. Uitvoering werd echter nog niet aan deze plannen gegeven, de tijd was daartoe te kort. „De aanwezigen zijn altijd bui ten gesloten," poogde Raven te schertsen, maar zijn gezicht dat tig hield afgewend was bleek geworden. Hij haastte zich, van onderwerp te veranderen. Hij haalde zijn horloge te voorschijn en riep met goed ge- speelden schrik: „Als we ons niet haasten, worden we hier ingesloten 1" Snel gingen ze door de klooster gang naar de kerk terug; Raven drukte den koster een geldstuk in de hand. Zij waren nu bij zijne woning gekomen, en Marianne ging na een kort afscheid verder. Waarom zij den omweg door de allee maakte, in plaats van reeds vroeger het koster- pad in te slaan, waagde zij zich zeker niet ie bekennen. Hare onbe vangenheid in den omgang met Ra ven was van daag plotseling ge schokt, en zoo sloop zij door het tuinpoortje naar binnen, alsof zij een slecht geweten had. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1