andel. Donderdag 18 Januari ""bTnnënTanpT No. 15. 50e Jaargang. 1912. OM-KLOP, Gemeentebestuur. Van weekTof week. Feuilleton. tacdonald. Het V. Charlotte van ikkige dochter van [f het geheim van Groote historische 2268 pag. druks, f 10,— nu f 2,10. ipson. De Dollar suwf 0,55. |n. Betsy's eerste f 0,55. >IEN DATUM ALLEN ZIJN tarienn. ei goederen. Verschijnt degdijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonsiesnents-Hdoartentigii op zeer voordeaHg® oooriuaarden 30.) 'rachtromans, opulaire Ge- ken, etc. etc. |r{jzen op. Geen merken van de Jgi. Broeder en pan. Kapitein Eén- De Satan van de avonturen en ridderlijken Roo- Cesar de Bazan. is dit een éenig atelijke tafereelen, etc. Dit pracht- dikke deelen, vol 216 bladz. druks, p, nu slechts f2,10. Dr. Het geslachts- >ch. Raadgevingen volwassenen met judiën van Vrou- zonder mooi,fO,90. Kabinet-tformaat, igs. Hist, roman. 'alvischvaarder de ;n en lotgevallen. Betsy in Amerika. per enorme massa een prijsje. Hier- [)t is. De zending nstens f 5,— ver- Ist van postwissel nummers) Boek- ?bben kunnen die ce In 1912 uitge- ik 4 5 6 7 8 een bon, vermel- op dan dag der - ADE. je verstrekt e Ooievaar" VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. BEKENDMAKING. Aangifte van nieuwe Leerliugen voor de Openbare Lagere Scholen. Burgemeester en Wethouders van Vlis- singen brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op Donderdag 15 Februari a.e. als Leerlingen tot de scholen A. (Coopje Bus- kenstraat,) B (Hendrikstr.) en F (Joost de Moorstr.) kunnen worden toegelaten, kinderen vfn Or.- en Minvermogenden die op het tijdstip der toelating zes jaren oud zijn. De aangifte der nieuwe Leerlingen kan geschieden van Vrijdag 19 Januari tot en met Maandag 29 januari e.k., des voor- middags van 912 uren, ter Gemeente- Secretarie, (Griffie). Bij de aangifte wordt men verzocht een Trouwboekje mede te brengen, Vlissingen, 17 Januari 1912 Burg. en Wetb. voornoemd. VAN DOOBN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Het behoeft wei geen betoog dat de verkiezingen voor den Dtii'scben rijksdag, op welker beteekenis wij in ons vorig overzicht gewezen hebben zeer aller aandacht bezig l ouden. De groote winst, die de sociaal-demo craten te boeken hebben, is hel af doend bewijs voor de waarheid der stelling, dat men in Duiischland socialisten kweekt. Al de groote maat regelen der regeerir.g, en van de meerderheid, waarop zij steun' be wijzen het. En nu zijn we nog niet aan den 26?r, Januari. De liberalen, die maar vier zetels terstond verover den, komen in 119 districten in her stemming en zij hebben de belofte der voornaamste socialistische orga nen, dat zij door de sociaal-democraten gesteund zullen worden. Omgekeerd komen de socialisten, die maar da delijk 63 zetels inpikten, in 121 dis tricten in herstemming, en nu moge men hemel en aarde bewegen om de liberalen van een wederkeerig steunen der socialisten terug te houden, het is niet zeer waarschijnlijk dat dit baten zal. Liberalen en sociaal-demo craten handelen niet uit een gevoel van volkomen sympathie voor eikan der, een liberaal is geen democraat en zelfs een vrijzinnig democraat is nog lang geen sociaai-democraai maar men begrijpt onder aiie voor- uitstrevenden in Duilschiand zeer goed dat het land niet ten eeuwigen dage gebukt gaan kan onder de heerschap pij van de behoudende elementen, die thans nog het roer in handen hebben. Deze elementary hebben nu te zamen wel terstond 136 zetels behaal t, maar zij moeten er nog 60 hebben om een meerderheid te hebben tegenover o— Zij stonden lang voor het heerlijk altaar, waarvan de uit drie deelen bestaande kast in prachtig plastiek door Hans Bruggemann in eikenhout was uitgesneden en in'I jaar 1521 was voleindigd. Ze geeft ongeveer ■j vierhonderd figuren te zien op tweeëntwintig paneeien, waarop de lijdensgeschiedenis van Christus, zijne hemelvaart en de uitstorting van den heiligen geest geschilderd door Dtirer, zijn voorgesteld. „Wat is dat kunstwerk goed ge bleven merkte Raven op. „Dit werk is zeker wei het meesteiwerk van den kunstenaar geweest. Het is den grooten in de kunst meestal maar vergund, éen zoo'n werk te scheppen, iets, wat ze in zuik eene volmaaktheid nooit weer bereiken". „Zooals gij misschien met uw de voo'uitstrevende partijen, terwijl zij slechts in 109 districten in her slemming komen. AHe vooruitstrevende bladen wij zen er op, dat de socialisten thans vier en een kwart miliioen stemmen ui'brengen. IoFrankrijk hebben we weer eens een minis teri, e crisis beleefd. De ruzie daar tusschen de hooge oome? onder ling, fusschen deze en de Kamermin- dnhedenofme rderhedenzijn van der gelijke verschijnselen in de Fransche republiek de gewone oorzaak,en zoo ook thans.De verdediging door de re- geeiing in den Senaat, van het met Duilschiand gesloten Marokko-tractzat heeft een zeer droevig licht geworpen op de uiterst zwakke en beginseilooze poiitiek van den jongsten zomer. Het stond dan ook vast, da? de Kamer het ministerie naar huis zou stuien en daarom besloot men vrijwillig heen te gaan. Wat het nieuwe ministerie betreft, had men verwacht dat de oud-mi nister van buitenianösche zaken, de heer Delcassé, wiens vriendschappe lijke gezindheid tegenover Engeland en alies behaive oito dito tegenover Duitsc'niand bekend is, opnieuw als zoodanig zcu zijn opgetreden, maar dat is toch niet gebeurd. Het zijn nagenoeg alle oud-ministers,die in hei nieuw gevormde kabinet zitting heb ban en dit zal door de Kamers voor- loopig wel gesteund wordenwant het heeft althans éen groote deugd, nl. dat het geen tractaat met Duitsc'n land gesloten heef'. Wil het nieuwe ministerie bande len in den geest der Kamers, dan zal het zich,vooral moeten beijveren om Spanje er order te krijgen, in dezelfde zaak, die van Marokkomaar och, dat gaat gemakkelijk genoeghet Spaansche hondje kan toch niet bij ten, ai zet het een hooge borst op. Reeds heeft het vorige ministerie den eisch gesteld, dat de belastingen, welke geheven worden binnen het gebied, waar Spanje geachl zal wor den invloed te hebben vanwege Frankrijk, aan toezicht zullen worden onderworpen. Dit schijnt een voor naam punt van geschil te wezen, waarin Frankrijk wel niets zal toe geven, al bewaren de Spanjaarden dal zij het cok niet van plan zijn. Vermoedelijk zal het nieuwe Fransche bewind de lijn nog we! wat strakker aanla'er. Veel oorlogsnieuws is tr nog steeds niet; maar toch is men weer in actie. De Italianen zouden een nederlaag hebben geleden bij Homs. Omgekeerd hebben de Turken een beetje klop gehad en zijn weer eenige van hunne oude schuiten kwijt geraakt. laatsten roman, Raven. Och wat zou ik mij daarover met je verheugen „Daarover niet praten") antwoordde hij smeekend. Raven wendde zich van de jonge vrouw af en ging op het praalgraf van Frederik 1 toe. „Zie eens, Marianne, hoe mooi nu het zwarte marmer van den sarko- faag u'tkomt tegen de witte vrou wengestalten die hem ondersteunen. „Dit is een kenotaaf", verbeterde Marianne, omdat de gestorvene rust onder het gedenkteeken. Dat heeft mijn man mij geleerd, die het in- en uitwendige van den dom kent, alsof hij een professor in de arebao- logie is. Vroeger ging hij vaak met mij hierheen. Toen had hij over. 't geheel veel belangstelling voor an dere dingen, terwijl nu zijn tijd ge heel in beslag wordt genomen door zijne steeds meer toenemende prak tijk". „Heeft uw man vroeger veel ge reisd „Neen, daarvoor ontbraken hem de middelen". „Hij kon toch scheepsdocter wor den, dan ziet men toch wat van de Dï Tu'ksche marine is altijd even onfortuinlijk geweest en kan op dat punt tegen niemand opkomen. Zoo heft ze dan nu weer zeven kanor.- neerbooten in de Roode Zee iaten zitten. Veel is er niet aan verbeurd. Op die manier zal men voodoopig wel doorsukkelen en in Italië begint men daarvan ook ai overiuigd te worden. Een der biaden schrijft, dat men zich maar geen illuiies raeer maken moet. We zijn, zegt het biad, irs het begin van een grooie veld tocht, die twee a drie jaar zal duren, al onze militaire hulpmiddelen in beslag zal nemen, vele honderden miilioenen zal kosten en toch niet zat eindigen met een basiist succes, om dat de wegen voor den terugtocht van den vijand naar het Westen en naar het Zuiden, wet haast onmoge lijk af te snijden zijn. Jammer voor de Turken, dat zij inwendig verdeeld zijn en blijven. Hei wetsvoorstel tot wijziging der grondwet is aangenomen, maar heeft geen meerderheid van twee derde der stemmen kunnen verwerven, zoo dat het feitelijk toch verworpen is. Wellicht staat men nu voor den Kamei ontbinding. -•f: Ook uit Cr.ina blijft thans het nieuss slechts schaars vloeien. Men was voornemens voor het keizertje en zijn geslacht afstand te doen van d.n troon en vervolgens Peking te verlaten, daar men ook da ir revolutie verwacht of bang is dat op een goeden dag de revolutionnaireu een aanval op de staa zullen wagen. Wat nu cien afssand betreft, daar zou het toch wel toe moeten somen, zoodat we het belangrijke nieuws niet de eer van grooie belangstelling kunnen gunnen. Vrij algemeen schijnt men te verwachten dat door het verirek der keizerlijke familie de opstand eerst vrij spel zal krijgen, hetgeen niet onwaarschijnlijk en in dergelijke ge vallen meer vertoond is, en wat de tegenwoordige premier betreft, dien men maar half vertrouwen kan, 't is best mogelijk dat hij, na den voor genomen afstand, eenvoudig tot de tegenpartij overloopt. De revolution- hairen, biij dat ze de Manlsjoes kwijt zijn, zullen hem in geval van afstand zeker wel fatsoenlijk behan delen. In Perzië blijft te Tabris de toe stand naar het schijnt onveranderd. De Amerikaan Morgan Sinister, de man die Perzië's financiën zou her vormen en daarom niet geduld kon worden, heefi Teheran verlaten. Nog altijd blijft het zwaard van Damocles boven het Perzische hoofd hangen. Ook de Engelsch Indische tigeering is voornemens een expeditie wereld". „Ge vergeet dat hij zijn vader hier is opgevolgd, dat zal wel de band zijn die hem bond. Den eersten tijd na zijn vaders dood moest hij ook nog zijne broers ondersteunen, tot die op eigen beenen konden staan". „Niët waar viel ze levendig in. „Mijn arme Jö gen heeft in zijn le ven slechts arbeid en ontbering ge kend, en toch is daarover nooit een klacht over zijne lippen gekomen." „Maar nu zou hij de schade toch kunnen inhalen. Gij hebt geene kinderen, waarom maakt ge niet eens samen eene groote reis. Ge gaat in Hamburg op de boot en dan de zee in bijv. naar de Middetland- sche zee of nog verder naar Indië, naar het wonderland." „In Indië heefi mijn man zijn besten vriend, die daar aan 't hoofd staat van een Duitsch hosp taal. Van tijd tot tijd kom; n er uitvoerige berich ten, en mijn man bekende mij ook, dat hij in vroeger tijd denzenzelfdcn drang naar de verte had gehad als zijn vriend Hans Ewers. Ook nu nog herhaalt deze steeds weer zijn ver zoek toch over te komen, daar er uit te zenden, natuurlijk tot bescher ming der Britsche belangen, maar feitelijk om een brok in te paimen, als de Perzische taart door de Rus sen wordt aangesneden, 't is een mooie buit, die ais een rijpe vrucht des tijds beiden landen in den schoot valt. Minister Talma. De minister van landbouw, nij verheid en handei, de heer Taima, is gisteren, nu de. zittingen der Com - missie van Voorbereiding uit de Tweede Kamer, waarin de minister moest tegenwoordig wezen, geëindigd zijn, voor eenigen tijd naar Zwitser land vertrokken. Rijks munt. De minister van Financiën brengt ter kennis van het algemeen, dat gedurende het jaar 1911 a is aan- gemuntI. voor rekening van bijzon dere personen 774,544 10-guiden stukken II. voor rekening van hel Rijk: 2,000.000 guldens; 1,600,000 25-centstukken.4,000,000 10 cent stukken 5,000,000 Va centstukken ;;tot een nominale waard i van f 10 570.440 b. van Rijkswege in Nederland is ingetrokken: 48 10-gu'dcnstuk'sen 1,849,676 rijksdaalders 21 681 gul dens 100 229 Va guldens 967 225 25 centstukken3,203,616 10 cent stukken 333 5 centstukken 30 480 213 centstukken 302 753 1-centstuk ken 3,974 centstukken tot een nominale waarde van f 5,264,943.32l/j (inbegrepen f233,921/. door brand beschadigde specie). Het Nederl. Roode Kruis Maandagavond hield te Apeldoorn in een door het comité voor Apel doorn van de vereeniging „Het Ne- derlandsche Roode Kruis" belegde vergade:ing, luit.-generaal J. de Waai, ondervoorzitter dier vereeniging, t en lezing over het onderwerp „De voorbereiding van het Nederlandsche Roode Kruis en zijn menschlieveride taak, zoowel bij rampen als in oor logstijd." Spreker legde den nadruk op het vormen door plaatselijke comités van colonnes en het hebben van zieken- inrichtingen met het noodige verband- mate iaat. Z. K. H. Prins Hendrik, die de vergadering met zijn tegenwoordig heid vereerde, dankte, als voorzitter van „H^t Ned. Roode K*uis", den onder-voorzitter voor zijn uiteenzet ting. Z. K. H. legde in t bijzonder den nadruk op het nut van transportco lonnes voor ongelukken In vredestijd en bij rampen. Hij zeide niet te twij - groote behoefte bestaat aan fl nke doktoren." „En wat zegi uw man hierop „Nu toen dachten we er geen van beiden over ons zeker bestaan hier op te geven om de uitvoering van z ro'n pian voor mogelijk te houden." „En nu?" „Mijn man staat op zijnen post en zal dien nooit veriaten," antwoordde Mrrianne ernstig. „En gij „Dat was braaf." „ik moet ook op den mijnen blijven." „Nu zijt gij even zoo pedant als uw man. Ge weet in 't geheel niet, hoe groot en mooi de wereld daar buiten is." „Ik ken Hamburg toch." „Wat kent ge dan van de stad?" „Het doet er niet toe, Raven," antwoordde ze nu geërgerd hem uit dagend aanziend, „wat men niet ken', ontbeert men ook niet." „Marianne, niet al te zeker zijn," vermaande hij en keek haar veeibe teekenend aan. „Waarom zegf gij mij dat alles vroeg zij plotseling treurig. „Wilt ge felen of het werk van het Roode Kruis heeft alter sympathie en beval ten slotte de vereeniging in de be langstelling van allen aan. De presidente van het comité voor Apeldoorn dankte den Prins, den spreker en de aanwezigen voor hun tegenwoordigheid. Aan den Nederiandschcrr ingenieur Jhr. De Muralt te Zierifezee is van wege den Belgischen waterstaat het verzoek gedaan om bij belangrijke glooiingswerken nabij Z.ebrugge van advies te dienen en de uitvoering te cortroieeren. De heer De Muralt heeft deze eervolle opdracht aan-, aard. Ds werken ?jjn aangenomen door de aannemers firma Van Dycke en De Beuckeiaere te CLtende. In Februari a.s. neemt de uitvoering der werken een aanvang. Huldeblijk van den Middenstand aan dr. J. Nouwens. De vorige week hield de commissie welke indertijd zich gevormd had, om dr. J. Nouwens bij zijn vertrek naar Rome een huldeblijk namens den Ned. Middenstand aan te bieden ie Amsterdam een vergade;ing, om dit huldeiijk zijnde een buste van dr. Nouwens te bezichtigen en in ontvangst te nemen. De buste is kvensgroot en in wit marmer gebeiteld, en doet den kun stenaar, aan wiers het werk was opgedragen, n.i. den heer Auguste FaHs', alle eer aan. De gelijkenis is in allopzichten voortreffelijk, en het geheet draagt het karakter van de groote kunstvaardigheid van den beeldhouwer. Naar men weet za! deze buste aan de moeder van dr. Nouwens worden aangeboden, doch alvorens hiertoe over te gaan, heeft de commissie besloten, teneinde aan de veie deel nemers san dit huldeblijk gelegenheid te bieden, het kunstwerk te kunnen bewonderen, de buste eenige dagen te exposeeren bij de firma Pander, Kalverstraat, te Amsterdam. Voor de vrienden van dr. Nouwens, die er prijs op stellen, een gipsafgietsel van de buste te bezitten, bestaat de gele genheid die bij de commissie te bestellen, adres den heer Meuwsen, Koninginneweg 180, Amsterdam. Het Ontwerp-Vogelwet. De Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren heefi aan de Tweede Kamer een ad: es gezonden in zake het gewijzigd eindontwerp van wet, houdende bepalingen tot bescherming van in het wild levende vogels. De vereeniging kan in 't algemeen haar volle instemming betuigen met het ontwerp, doch stelt in haar adres mij ontevreden maken. „Wilt ge mij van mijnen man vervreemden, die zoo goed voor mij is „lx wil in 't geheel niets anders, dan u gelukkig zien," bekende hij, „Nu dan, Iaat dan alles, zooals het is. Binnen kort-.n tijd reist gij weer af naar uw groot Berlijn, zijt een beroemd man geworden en wij zijn vergeten." „Eene v/ouw, als gij zijt, vergeet men niet. Gevoelt ge niet, dat ik u vereer, Marianne?" „Kom Raven geen praatjesHier op deze piek, waar aiies zoo grootsch en heilig is, mag ik zoo iets niet hooren," zei ze afwijzend. „Kom dan spoedig'hier binnen 1" riep Raven, en vatte hare hand en trok haar mee. Hij stootte de deur naar den kloostergang open, dat het oudste kerkhof van Sleeswijk om geeft. „Mag ik u vertellen, wat de gids mij bij mijn eerste bezoek he ;fi ver teld?" Maar misschien is het niets nieuws voor u." „Duurt het lang „Dat weet ik niet vooiuit." (Wordt vervoigd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1