Woensdag 17 Januari Feuilleton. No. 14. 50e Jaargang. 1912. TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND. KAMER VAK KOOPHANDEL VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÉNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt" de prijs slechts tweern aal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Bbonnements-fiduerfentiën op zeer uocrdeelige uooruiaarden De Rijksmiddelen. De maand December h-reft inzake 's Rijks middelen het gunstige jaar 1911 op waardige wijze besloten. Al thans wat het totaal bedrag van de ontvangsten belief!. De opbrengst bedraagt f736,500 meer dan in de trouwens niet zeer fraaie December maand van 1910. Minder gunstig is intusschen de afgeloopen maand als men naar de détails kijkt. De genoem de stijging is uitsluitend te danken aan de successiebelasting, welke f 787,000 meer in de schatkist bracht dan verleden jaar. Gaf dus zonder de successie De cember een décres van f 55,000, de meeste middelen gaven toch een be hoorlijke siijging te ziende voor naamste stijgingen zijn ver mogensbe lasting f 63,000, invoerrechten f35,000, gedistilleerd f 68,000, bieren en azij- nen f 59,000, zegelrechten f 51,000, re gistratierechten f31,000 en telegrafen f43,000. Deze en andere kleinere stijgingen worden echter meer dan teniet gedaan door de daling van den suikeraccijns met f 257,000 van het personeel met f82,000; van den wijnaccijns met f 44,000 en door en kele kleinere dalingen. Alles te zamen valt uit de cijfrrs van December niets bijzoaders om trent den gang van zaken in den lande te concludeeren. Anders staat het als wij de cijfers van het geheeie jaar bezien. Bij verleden jaar vergeleken is de opbrengst met f 7,622,000 toegenomen, een stijging welke wij nagenoeg ge heel mogen aanvaarden als gevolg van ruimer vloeien van bestaande middelen. Ten minste f7,550,000 is er ge vloeid uit de belastingen gelijk ze reeds in 1910 golden. Tot die groote som een recordcijfer droegen bijna alle middelen in ruime mate bijslechts de zout- en geslachtsac cijns daalden met respectievelijk f 128,000 en f106.000, terwijl de ge- disiilLerd-accijiiS door een décres van f9000 het heuglijk feit aantoonde, dat het voornaamste gsvo g van de verhooging van aieu accijns aan het einde van 1909 blijftafneming van jenevef gebruik. Eén derde deel van de stijging, niet minder da., f 2,500,000 bracut de successiebelasting aan, schoon ooa 1910 reeds geen ongunsiig jaar was. De groep oer directe D. Ustingen gat een accres van f 1.770,000, zijnde ruim 3.8 pet. De bedrijfsbelasting ai- leen steeg met 6 pet., de vermogens belasting met 4 5 pet. Van de indirecte belastingen stegen de invoerrechten niet 5 pet., de suikeraccijns met 3 pet., de registratierechten 9 pet., de hypotheekrechten mri 13 pen, De 0— 29.) Naturen, als Marianne blijven nooit aan de oppervlakte, zij zoeken door te dringen tot de kern der zaak en trachten het volmaakte te bereiken. Nu, goed dan, hij vereerde haar oprecht en gunde haar het succes. Binnenkort zouden hunne wegen toch weer uit elkaar ioopen, maar hunne arbeid zou hen verbinden en daardoor kon hij zich misschien nog onmisbaar maken voor de mooie vrouw. Zonder zijne bemiddeling zou ze jaren lang moeten worstelen. Dat zou ook nog wel eens tot een weer zien kunnen leiden. Waarom zou Ma rianne ook niet eens zonder haren man op reis gaan, nu het hem door zijne belrekking niet mogelijk was. Raven verplaatste in zijne gedachten de slanke gestalte, die nu op hem toekwam, op eene gezellige bijeen posterijen klommen met 4 5 pet., de telegrafen en telefonen met 10 pet. en eirideiijk de loodsgelden met 4 pet. alles zéér voldoende stijgingen, die op sterk toenemende welvaart en ver keer wijzen. Bezien wij thans nog de einduit komsten van 19! J in vergelijking met de raming en in verband met den vermoede ijken afloop van het dienst jaar 1911. In het geheel is volgens dan staat, de raming met f 8 361 000 overtreft »n. Echter moet hiervan afgetrokken wor den circa f 825,000 wegens uiskeering van bedrijfsbelasting aan Indië, welke uitkeering wel bij da raming doch niet bij de opbrengstcijftrs in aftrek kwam. Rest dus ruim 17,525.000 over schrijding der raming. De successie rechten, die f 2.874,000, de suiker die f 1,162.000, da bedrijfsbelasting die f 825 000 en de posterijen die i 786,000 boven de raming waren, droegen hiertoe het meeste bij. („N. Ct.") Prof. dr. J J P. Valeton. t Ptof. dr. J. J. P. Valeton te Utrecht is in den nacht van Zaterdag op Zondag il. kalm, na een langdurige ongesteldheid, overleden. 14 October 1848 te Groningen geboren, studeerde hij te Utrecht in de godgeleerdheid en ook een fcorien iijd te Genève. Valeton was in zijn studententijd lid van het Theologisch gezelschap Borger. Hij promoveerde met een geschrift over Jesaja en zijn algemeen erkende geschriften. Vale'.on's eerste standplaats was Varik (3 Nov. 1872); in '75 ging hij over naar Bioemendaal en werd 8 Dec. 1877 hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. Hij gaf college in de geschiedenis en den godsdierst van Israël en de uidegkunde van het Oude Testament P.of. Valeton schreef veel in de Stemmen voor Waarheid en Vrede," in Overdenkingen en in de Thpol. Stud ën ln Chantepie de la Sausssye's „Relegionsgestichte" bewerkte hij het hoofdstuk over den godsdienst en Israël. Ook een groot werk, bevattend een verklaring d.r Psalmen, verscheen van zijn band. Naast velen wete.iseiiappriijken arbeid was re overledene vee! op prakthen Cbris'elijk gebied werkzaam. Hij was voorzitter va j de U rechtse re Zencii gsvereeniging,/an de Zendings school en van ce Sratiga-ze> ding. Jaren lang was rij ouderling geweest van de Nedtrd. Hervormde Gemeente te U recht en ia den iaatsten tijd nog lid van 't college van kerkvoogden en regnt der ciaconiescholen dier ge meente. De overledene was lid van de Koniklijke Academie van Wetenschap pen, ridder van den Nedeil. Leeuw en van de Kroonorde van Pruisen. komst van letterkundigen in Berlijn. Zij zou bepaald opgang maken, en hij zou als haar vriend worden be nijd. „Waaraan denkt gij vroeg de jonge vrouw. „Dat ik u Berlijn wel eens mocht laten zien". „Ach Berlijn 1" Het waren weer die groote kinderoogen, die peinzend in het groene loof van de linde keken, alsof daar een wondervogel zat, die haar betooverende sprookjes vertelde van komende, gouden dagen. „Houd op, Raven 1" smeekte ze toen hij even ophield met de schil dering van de bekoorlijkheden der hoofdstad. „Het blijft toch alles bij 't oude. Kom, laat ons genieten van de gelukkige uren, zooiang we nog kunnen 1" „Waarom u altijd zoo bij u alles neer te leggen?" vroeg Raven, die dit onder wei p gaarne vervolgde. „Is het dan zoo erg, om eens uit te gaan Als uw man niet weg kan, dan laat u hem maar eens alleen, hij heeft het toch den geheelrn dag druk". „Ik zou mijn man alleen laten Het Provinciaal Utr.-chfsch Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen mocht hem onder zijn bestuurderen tellen, terwijl Valeton ook jaren lang voorzitter van het Utrechtsch Lees museum is geweest. Valeton was een zeer geacht en gezien mensch met veel invlo.-d op zijn leerlingen. Militaira berichten. Gedurende het jaar 1911 hebben den dienst bij het leger hier te iande verlaten a. Door pensionneering, 1 luit. generaal van den groo'en staf; 1 luit.-kol van den prov. staf1 kolo nel en 1 luit.-kol. van den plaatse lijkei staf, 1 generaal-mnjoor, 6 l»o- lonels, 1 luit.-kol., 4 kapiteins en 2 luitenants van de infanterie; 1 luit.- ko 1 majoor en 1 ritmeester van de cavalerie; 2 luit.-koto.iels, 1 majoor, 2 kapiteins en 1 majoormagazm. van de artillerie 1 luitenant generaal van de genie; 1 kolonel-intendant, 1 luit kol-kwartierm. en 1 luit.-kwartierm. van de militaire administratie1 dir. off. van gez. Ie kl., 1 dir. off. van gez. 2-s kl., 3 off. van gez. Je kl.en 1 dir. paardenarts van het pers neet van den geneesk. dienst2 reserve kolonels, 4 reserve lu.t.-kolonels en 2 reserve-kapiteins van de landweer. b. Door eervol ontslag: 1 majoor en 2 ee sie- luitenanis, 14 reserve eersie-iuiienants en 2 mi iiie-Iui s. va de infanterie; 2 reseive-eerste-luits. van de cavalerie; 1 reserve-kapitein en 1 eerste - luit. van de artillerie 4 eerste-luiieaanis en 1 reserve-eerste lui', van de genie; 1 eerste-! uit k war- tierm. van de mil. administrate2 off. van gez. le kl. en 1 off. van gez. 2e ki6 reserve-off. van gez. 2e kl. en 1 paardenarts 2e kl. van den ge neesk. diensi; 2 res.rve-iuit-koionels, 2 reserve-kapiteins en 3 reserve-ie luits. van de landweer. c. Door overlijden 1 generaal-ma joor en 2 eerste luit. van de inf.1 reserve 2e luit. van de cavalerie1 kapitein en 2 luits. van de art Herie 1 kapiie n van de Kon. mareciiassee; 1 jlu t.-kwai.1 off. van gez. le kl.; 1 reserve- ui', kol., 3 reserve-kapiteins en 1 reserve le lun. van de landweer, benevens 1 reserve kapitein-kwaï tier- meester. d. Un de sterkte gevoerd 4 reserve le-!uns., 1 reserve off. van gez. le kl. til 7 reserve-off. van gez. 2e kl. e. Overgeplaatst bij het leger in Ned lndsë2 eerste en 1 tweede tuit. der infanterie. Een brug over „De Eendracht". Nu het comité voor de overbrug ging van de Eendracht, zooals men zegt, aan de firma F. Kloos en Zoon te Kinderdijk het maken van een plan voor een tram- en loopbrug over de De jonge vrouw keek Raven let terlijk ontzet aan. Deze lachte zoo hartelijk om haren schrik dat ze er wel mee moest in stemmen. „Wat zijt ge toch een weinig mo derne vrouw, Marianne Uiterlijk geheel de grande dame, het hoofd vol verstandige gedachten, vol be langstelling voor alles wat nieuw en groot is en daarbij zulke ouder- wetsche inzichten ten opzichte van uwe rechten en plichten als echtge- noote. Vertel mij eens, hoe oud waart ge, toen ge trouwdet? „Achttien jaar." „En nu denkt ge reeds met het leven te hebben afgedaan. Wilt ge dag uit, dag in tesschen de vier muren zitten en het zelfverlooche nend leven ItLe.i v n eene plicht matige vrouw? Want wat hebt ge anders te dorn dan voor 't lichame lijk welzijn van uw echtgenoot te zorgen Voor den naar voedsel hun kerenden geest geefi hij u geen krach- tigen kost, die moet in de eentonige eenzaamheid verdorren. De mensch heeft opwekking noodig, uw raan vindt die in zijn ernstig betoep, maar Eendracht bij Tholen heeft opgedra gen, komt, wordt aan het „Hbl." ge schreven, de vraag opnieuw aan de orde of er van die overbrugging ooit iets komen zal en daarvoor vooral van Tholen medewerking verwacht kan worden. Terwij! weal de bezwa ren, die nu weer G. F. Haspels in „Onze Eeuw" in zijn artikel over „de Stad aan het Veer" te beide brengt, laten rusten, verdient dat, hetwelk steeds door Tholen's ingezetenen naar voren gebracht wordt, zeker wel de meest ernstige overweging. „Tholen kan de groote baten, die de verpach ting van hel veer jaarlijks afwerpt, niet missen en zou, als er een brug komt, waarop geen tol mag worden geheven, den hoofdelijken omslag zoozeer moeten verhoogen dat dit de finascieele krachten der meeste inge zetenen zou te boven gaan". Toch gaat deze redeneeri.ig slechts voor een gedeelte op. Immers niet alleen mensch en van den vasten wal moeten voor hun personen, rijtuigen, paard.n en vee bij een bezoek aan dit eiland tol betalen, maar ook de bewoners van het stadje Tholen en die van het geheeie eiland van dien naam. Welnu, daaronder zijn er, die aan veergeld jaarlijks f 50 uitgeven, zoo dat, als dat veergeld verviel, deze mer.schen zonder e;n'g bezwaar ge makkelijk een veel hooger bedrag aan hoofdelijken omriag kunnen betalen. Waa'schijn'ijk zouden dus de fhan- cieele bezwaren meevallen, terwijl men voor een zóo groot gemak als een brug en verm redelijk een tram over die brug opleveren zou, zich toch wel eenige geldelijke opoffering ge troosten mag. Zitting van Maandag 15 Januari, des avonds 8 uur. Tegenwoordig 7 leden. Afwezig de heer Beijerman, 1 vacature. De Voorzitter opende de vergadering en wenschte een enkel woord tot de leden te richten. Hij achtte het ge lukkig, dat de Kamer het afgeloopen jaar geen verliezen heeft geledm. Alleen heeft de heer Dudok van Heel ontslag genomen gis lid der Kamer wegens vertrek uit de gemeente. Een der leden heeft wegens een ongeval een gedeelte van het jaar niet aan de w^ikz lamheden kunnen deelnemen. De berichten, die de voorzitter heeft ontvangen, luiden eventueel gunstig, zoodat een spoedig herstel van den heer Brijerman mag worden verwacht en hij eerlang in ons midden kan terugkeeren. De leden gaven blijken van instem ming met het gesprokene. De Voorzitter wierp daarna een door zijne patiënten vergeet hij, wat hij u schuldig is." Marianne zweeg, als een man zoo tot haar had gesproken in den tijd, véor ze die erfenis had gekregen, zou ze zijne woorden vol veront waardiging hebben afgewezen. Zij zou hem hebben gezegd, dat haar man haar alles had verschaft, wat haar ie voren had ontbrokeneene verzekerde positie. Maar nu, nu het ongewoon rijke bezit haar nog altijd vervulde met een soort opgewonden heid, met steeds grooter wordende verlangen, overwoog zij het gehoorde in haar hart, en al hield ze zich zelve ook voor, dat dat alles tot het rijk der onmogelijkheden behoorde, zoo hield hare verbeelding er zich toch meer mee bezig, dan goed voor haar was. „Hebt ge dan geen goede huis geest in uwe familie, die zoolang uwe plaats kan innemen, als gij eens op reis zoudt willen gaan brak Ravens stem opnieuw hare droorae- rijen af. „Die zouden er meer zijn, dan ik noidig had. Mijn man heeft zusters, voorbeeldige huiskrekeltjes. Ook zijn terugblik op het jaar 1911, waaraan het volgende is ontleend In het afgeloopen jaar kwamen we der tal van belangrijke zaken bij onze Kamer in behandeling. Ik herinner U aan de wetsontwerpen op de naam- looze vennootschappen, hel debiet- recht op den verkoop van tabak, het ontwerp-tariefwet en ziektewet, de kwes'ie van de zgn. vliegende win kels, hef ontwerp-schipperswet en stuwadoorswet en de wijziging van de arbeidswet. Onze Kamer deed een voorstel aan dis te Amsterdam om ter behandeling van het ontwerp-tariefwit een gecom bineerde vergadering le beleggen van afgevaardigden der verschillende Ka mers in ons land, teneinde daarna een gezamelijk rapport aan der, mi nister van financiën te zenden. De Amsterdamsche Kamer was daartoe evenwel niet bereid. Aan den minister van justitie werd het verzoekgedian om strafbepalingen voor te stellen op het achterhouden en verkoopen van ledige flesschen en syphons, waardoor aan de biei han delaren en m n.'iaaiwatcrfabr.ekanfen groote schade wordt berokkend Aan den directeur-gene; aal der posterijen en telegrafie we;d, in het belang van den handel, verzocht, om het maximum gewicht der postpaket- ten hooger te steilen dan 5 K.G. Ons medelid de heer A. H. Polak, werd met ingang van 1 Augustus jl. opnieuw benoemd tot lid der com missie van beoordeeling bedoeld in art. 17 der wagrdewet. Aan de Tweede Kamer werden onze bezwaren medegedeeld omtrent het onlwerp-siuwadoorswet, en ook verzocht om het wetsontwerp tot heffi ïg van het debietrecht op den verkoop van tabak niet aan te nemen. Voorts werd aan den minister van justitie het verzoek gedaan tot wijzi ging der faillissementswet in dien zin dat aan de schuldeischers meer invloed wordt toegekend bij de reali seering der goederen van den fail lieten boedel, ter bevordering van een grooter opbrengst. De toestand van handel en nijver heid bleef stationah-, vestiging var. nieuwe ondernemingen kwam niet voor. Het vertrek der bookmakerskantoren werkte zeer schadelijk op alie rakken van den kleinhandel. Gelukkig kan ik constateeren dat bu.tengewoori groote bedrijvigheid neerschte op de voornaamste indu- s'rieele onderneming te dezer stede de Kon. Maatsch. „de Schelde". Ii het ove zicht wordt voorts mel ding gemaakt van het ontslag nemen als lid der Kamer door den heer Dudok van Heel en van de ziekte van den heer Beijerman, wat door den er nog volwassen nichtjes, die het misschien met genoegen zouden doen. En ze zijn gemakkelijk te krijgen, daar ze alle hier in de provincie wonen." „Nu dan." Meer zei Raven voor 't oogenbük niet. Als de jonge vrouw zich eerst had vertrouwd gemaakt met de gedachte aan eene reis, dan was het tijd, er weer opnieuw voor ie beginnen. Weer was een week voorbij ge gaan. Niets had de vriendschappelijke verhouding tusschen hen beiden ver stoord. Zoo stonden ze eens op een morgen voor het portaal van de domkerk en traden binnen. Het zon nelicht stroomde door het Gothische gebouw; de stralen, die door de ge kleurde vensters braken, strooiden hare bonte lichtstrepen door de wijde ruimte. Met zachte stem verklaarde Mari anne haren metgezel alle bijzonder heden van het inwendige. (Wordt veivolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1