16 Januari No. 13. 50e Jaargang. 1912. Dinsdag- Feuilleton. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. Bhonrcgmenfs-ftdoerienfiën op zeer ooordeeiige voorwaarden BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken rege! meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Milltiewet. Door de regeering is ingezonden de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de miiitiewet. De regeering bestwist minister Cool den steun te hebben onthouden, die den tegea- woordigen minister van oorlog ge schonken werd. Onder minister Cool ontbrak de gelegenheid tot het bie den van zoodanigen steun en kwamen geen onderwerpen voor, die het stel len der kabinets-kwestle zouden heb ben gerechtvaardigd. Door de hou ding der regeering ten opzichte der administratietroepen krijgt de politiek een punt van aanval minder op on ze legerinstellingen. Een oefentijd van 8l.'i maand onder gunstige voor waarden, die het ontwerp beoogt te brengen, acht de regeering volkomen toereikend, om het peil van geoefend heid tot de vereischte hoogte op te voerende bVs-maanders zullen daar aan geen schade doen, te minder omdat gezorgd zal worden, dat de eischen, bij het program te stellen, in goede verhouding zullen staan tot de mate der verkorting. Overigens verdedigt de regeering op herhaalde lijk aangevoerde gronden het wets- onlwerp. Een andere werkwijze van de Tweede Kamer. Zooals men zich herinnert heeft de heer De Savornin Lobman in de jongste begrootingsdebaften een an dere werkwijze van de Kamer aan bevolen, ten einde aan de steeds toenemende parlementaire onvrucht baarheid te ontkomen. Die afgevaar digde bepleitte een grondige herzie ning van ons Reglement van Orde in Engelschen geest. Naar aanleining daarvan schrijft F. W. Drion in zijn binnenlandse!) overzicht van de jongste afl:vering van .Onze Eeuw" „Men moet goed begrijpen wat dit zeggen wil. Alie Engelsche staats rechtschrijvers van den laatsten tijd, Low, Lowell, Marriott, zijn het er over eens, dat de Engelsche parlementaire procedure de waarde van den enkekn afgevaardigde tot nu heeft gereduceerd. Bijna ,governmen*s!ime". Hetvoors'e! van een lid brengt hel nooit verder dan' tot de eerste lezing (waarbij geen discussie is toegelaten), tend] het Kabinet zich erover ontferm;. Voor de bespreking van een doo- de regeerirg ingediende wet wordt vooraf een bepaalde tijd gesteld, en over alle dan nog niet behandelde artikelen en amendementen word) zonder meer gestemd. Trouwens, amendemen'ert niet door de regeering ges'eund. heb ben nagenoeg geen kans te worden aangenomen. „Het gewone Kameilid O— 28.) Ook heden trok het verlangen hem reeds vroeg in den morgen naar het huis aan den voet van den heuvel. Hij ging echter niet den gewonen weg, maar stak het oude kerkhof van de Michaëiiskerk over om de heerlflke Michaëlislaan in te slaan, die hij een tijdlang volgde. Van de huizen, die aan de bijna heel Slees- wijk doorsnijdende, rechte straten liggen, strekken de tuinen zich tot deze allee uit en de meesten hebben daar eene poort, waardoor men ook van hier in den tuin kan komen. Dokter Hofman had hem op een goeden dag den sleutel van deze tuindeur gegeven, opdat Raven op zijne dagelijksche wandelingen niet zou vergeten, bij hem aan te komen, zooals hij schertsend zei. Maar hoe dikwijls de sleutel werd gebruikt, dat zegt zelfs de zeer democratische Hobson het doet er niet toe aan welke zijde der Kamer hij zit, heeft feiteiijk geen gelegenheid om eenig wetsontwerp aanhangig te maken met de kans het aangenomen le zien de tijd, ter beschikking van de enkele afgevaardigden gesteld, is voortdurend ingekrompende vrijheid om met noemenswaard resultaat aan de de batten deel te nemen is van de goed keuring der regeering afhankelijk gemaakt, terwijl de mogelijkheid door het stellen van vragen grieven te uiten in hooge mate beperkt is. Nagenoeg de geheele tijd en het ver mogen voor het verrichten vati wet- gevenden arbeid zijn in het Lagerhuis tot de bijna absolute beschikking van het Kabinet gesteld, hetwelk vaststelt welke maatregelen aanhangig zullen worden gemaakt, hoeveel tijd eraan toegewezen zal worden, welk gedeelte ervan uitvoeriger besproken zal wor den of buiten discussie moe! blijven, en wat verworpen of aan het Hooger- huis door gezonden moet worden". Marriott waarschuwt met nadruk tegen de gevaren hiervan, die inder daad niet gering zijn. Een werkwijze als die van het Engelsche Lagerhuis toch eischt een algeheels discipline van de afgevaardigden, die tot voor waarde heef! een strenge partij-orga nisatie, en op haar beurt deze iaats'e weer veisterki. Ia de pas verschenen nieuwe editie van zijn bskend werk toont Oslrogorski in een ontstellend tooneel wat er op die wijze van hel parlementaire, vertegenwoordigende stelsel wordt. Het is de „caucus", het partijbestuur, met zijn geheele, daaraan onderworpen, zeer kostbare organisatie, dat in werkelijkheid over het beheer van 's lands zaken beslist. Tusscben de kiezers en den afgevaar digd staat de partijwee het verme tele Kamerlid dat zijn eigen weg zou beproeven te gaan. Zelfs Asquith erkende de noodlottige gevolgen van dit systeem. In April 1911 an'woordde hij Balfour, op een betoog in dien zin„ik moet toegeven dat het partij stelsel bij ons de laatste jaren tot een stroefheid en onbuigzaamheid is gebracht als weinig overeenkomen met de grootste belangen van het lar.d. Er is geen eerlijk en verstandig staatsman, die niet openlijk of in stilte deze meening deelt". Dienstreis minister van oorlog. De minister van oo log gaat eers'- daags wees garnizoenen buiten de residentie bezoeken. De heer Ce-lijn gaat ?of dit doe! den 17en Januari naar Utrecht en den 18en naar Har derwijk; des avonds van dien dag ketri hij naar de residentie terug. Op deze dienstreis wordt de minis ter vergezeld door luit.-kol. S'ulen van het wapen der genie, hoofd der vermoedde de meest uithuizige arts zeker niet, want Marianne vond het niet noodig, hem van elk bezoek op de hoogte te stellen. Zij had daar voor hare redenen. De sDute! draaide in het slot, en Raven liep vlug door het dicht be groeide gedeelte van den tuin, tot hij aan eene breede trap kwam, die hem tot den hangenden tuin voerde, zooais dokter Hofman schertsend het vlakke dak boven den keukenuitbouw be titelde. Een dichte krans van bloeiende gewassen omgaf het dak met de schitterendste kleuren en ter zijde van de trap stonden tobben met prach tige bleekblauwe hortensia's. Als inen bedacht, wat korten tijd de jonge vrouw ter beschikking had gehad, dan kon men niet anders dan oprecht bewonderen, wat hier met goeden smaak en handig gebruik van het aanwezige, was tot stand gekomen. In rustige, vreedzame uren, als de practijk het hem veroorloofde, ge voelde Hofman het ook, en het was voor Marianne een-., groote voldoe ning, toen hij dat eens op een avond ook tegenover haar, door eenige 5e afd. aan het departement van oor log en door den kapitein van den generalen staf De Quay, 's ministers adjudant. Vrijzinnige samenwerking. De vrijzinnig-democratische kies vereniging te 's Gravenhage houdt een ledenvergadering op Woensdag 17 Januari. In deze vergadering komt aan de orde een voorstel van 14 leden lui dende „De algemeene vergadering van de vrijz.-dem. kiesvereeniging te 's Gra venhage, overtuigd, dat het ook met het oog op de kracht der aaneenge sloten coaiilie van partijen der rech terzijde hoogst geweiischt is, dat het bij de onderlinge verdeelde partijen van vrijzinnige richting zoo spoedig mogelijk tot samenwerking kome, noodigt het bestuur uit stappen Te doen, die kunnen leiden tol een over leg met de zusterverenigingen hier ter stede, waardoor een samenwerking bij da e.v. verkiezingen voor gemeen teraad, Staten en Kamer mogelijk wordt en over dit overleg ten spoe digste liefst in de e.v. vergadering verslag uit te brengen." De ruggegraat van ons leger. Ia het „Alg. Miiif. Weekblad," orgaan van de onderofficieren-ver- eeniging „Ons Belang", wordt ver haald, hoe een korporaal op de vraag van een luitenant, hos de hunnebedden ontstaan zijn antwoord de „die groeien in Drenthe". Het blad maakt naar aar leiding hiervan de volgende opmerking, die wel in wiides kring mag worden gelezenMen zou denken, die kor poraal veroorloof! zich een grapje, maar heusch, hij wist niet beter. Is het niet diep treurig, dat de on derofficieren van het Nederlandscbe leger, uit menschen van dergelijke ontwikkeling moeten worden gere- cruteerd want blijkbaar zijn er geen betere. Die korporaal wordt, a's hij zijne reglementen flink bestudeert, waarschijnlijk na 2 maanden onder officier en behoort dan tot zooals wij bij plechtige gelegenheden worden genoemd, de ruggegraat van het le ger, veel steun zal evenwel het leger niet hebben van zoo'n ruggegraat. Waarschijnlijk zal hij dan in Maart a.s. opleider en opvoerder worden van miliciens, die voor het meerendeei hem in ontwikkeling verre vooruii zijn. Du is weer een van de vele be wijzen, hoe noodig het is, dat bij het aannemeg van een vrijwilliger meer wordt gelet op de ontwikke ling van den persoon, want het leger kan er toch niet bij gebaat zijn ais het onderofficierskorps uit dergelijke menschen bestaat. vriendelijke woorden te kennen gaf. Maar de man die nu uit het donker struikgewas te voorschijn trad en door de zonnige tuin naar haar kwam toe- loopen, ondervond het altijd weer en kon er, even als zjjzelve, zoo van harte in genieten. Zij keek op van het papier, waarop ze zat te schrijven, en zag hem met gloeiende wangen bevredigend aan. „Al zoo vlijtig in den vroegen morgen „'t Is juist klaar. Wilt ge 't hoo- ren V" Raven wierp zich in een gemak- kelijken stoei en zei alleen„ik luister." „Ja, maar niet aankijken." „Neen, neenl" Raven was werkelijk vol belang stelling, daar l ij Marianne zelf had aangemoed gd, hare gaven ook op een ander gebied te beproeven. Hij wilde de eenzame vrouw met de beste be doelingen door deze bezigheid der verveling wat verblijven. Het was niet onmogelijk dat ze ook aardig de pen wist te hanteeren. Ze las een eenvoudig sprookje voor, zoo vol liefelijkheid en poezie, dat Volks- en schoolbaden. De Nederlandsche vereeniging voor volks- en schoolbaden, die, gelijk vroeger is bericht, het initiatief heeft genomen tot het houden van een internationale conferentie voor volks- en schoolbaden in Augustus van dit jaar te Scheveningen, heeft door de welwillende tusschenkomst van den minister van buitenlandsche zaken reeds belangrijke inlichtingen verkre gen. Van verschillende zijden heeft zij blijken van instemming ontvangen, en verscheidene regeeringen hebben ad- haesie betuigd door officieele gedele geerden aan te wijzen, die aan de besprekingen zullen deelnemen. De besprekingen zullen in vier zit tingen gehouden worden en omvatten de volgende onderwerpen a. rappor ten uit de verschillende landen over volksbaden, schooibaden, fabrieksba- den, militaire baden, zeebaden en ri vierbaden b. de volksbaden uit een algemeen hygiënisch (o.a. ten opzichte van de woninghygiëne, reinheid van de lucht in scholen, fabrieken, enz.) medisch (ten opzichte van besmette lijke ziekten, pest, febris recurreus, vlekfyphus en besmettelijke huidziek ten) en paedagogisch oogpunt be schouwd c. techniek in verband met de watervoorziening, inrichting, exploi tatie en onderhoud d. de verhouding van den staat, de provincie en de gemeente tegenover dit sociale vraag stuk. Het ligt geenszins in de bedoeling een uitgebreid congres bijeen te roepen, doch wel een beperkte conferentie, waarop alleen bovengenoemde gede legeerden zullen worden uitgenoodigd, zoomede gedelegeerde leden van ver- eenigingen, die zich daartoe aanmel den. De deelneming aan de conferentie zal gratis zijn. Het verslag van de besprekingen zal verkrijgbaar gesteld worden tegen 10 frs. De conferentie zal gepaard gaan met een tentoonstelling van modellen, plannen, teekeningen en photografiën van volks- en schoolbaden. Reeds hebben verschillende bestu ren van binnen- en buitenlandsche gemeenten en vereenigingen zich be reid verklaard aan de tentoonstelling deel te nemen. Weduwenzorg. Drie leden der afdeeling Gouda van de vereeniging „Weduwenzo-g" bestaande uit gepensionnee de militairen van vóar de wet van 1909 hebben aan de 83 afdeelingen waaruit deze vereeniging bestaat, een circulaire gezonden, met het opschrift „Waar moet heen Deze vraag wordt geopperd in ver band met het schrikbarend stijgen van het aantal weduwenbinnen de drie hij als betooverd naar de zachte, mooie stem luisterde en diep ademhaalde, toen ze zweeg. „Hoe hebt u 't zoo kunnen beden ken", vroeg hij beschaamd. „Ik bedacht het op een nacht toen ik hier op mijn man zat te wachten. Bevalt het u?" „Bevallen! Da! is het rechte woord niet. Het is het sprookje zelf, zooals het door het bosch komt aan- loopen, in eenvoudige witte kleeding met groote, stille oogen, zooals de uwe mij op 'toogenbiik aankijken. Gij zjjt te benijden. Wat zou het mij niet waard zijn zulke gedachten te krijgen, zoo eigenaardig, zoo eenvou dig en toch ook weer zoo avontuurlijk en listig bedacht. Ik zal het dadelqk opzenden voor eene kindercourant." „Zou het wel worden opgenomen, Raven ?4 „Natuurlijk, want ik ben met den uitgever bekend en durf het dus wagen het hem direct toe te zenden. Ge ziet dat ik u het doornig pad kan effenen, dat alle jonge talenten eerst moeten bewandelen." „Ach, wat zal Jörgen er wel van zeggen?J jaar reeds 210, en gevreesd wordt dat de vereeniging in de naasle toe komst niet aan hare verplichtingen zal kunnen voldoen. De onderteekenaars van de circu laire zijn van meening, dat de eenige goede oplossing is het oprichten van een nieuwe vereeniging, uitsluitend bestaande uit gepensionneerden van de landmacht, die in den dienst zijn gehuwd. Hun doei is niet de bestaande vereeniging te ondermijnen, doch so lidariteitsgevoel beeft hen gedrongen in het belang van de kameraden der landmacht van dezen bewijren van instemming te viagen voor hun plan. Vrijzinnig-Democratische Bond. in de op 28 Januari a.s. te Utrecht t; houden vergadering van het hoofd bestuur van den Vrijzinnig Dtmocra- tischen Bond zal o.a. besproken wor den de wijze van indiening van het adres inzake Algemeen Kiesrecht waaitoe de Bond en het Algemeen Nederlandsch werkliedenverbond het initiatief namen. Hoofden voor de klas. Sinds begin 1910 zijn B. en W. van Amsterdam gemachtigd een on derwijzer minder per kleine school aan te stellen, dan de verordening voorschrijft. De bedoeling hiervan is om het hoofd een vaste klas te ge ven, waar de omstandigheden gun stig zijn. Dit geschiedt op het oogen- blik op een viertal kleine scholen, dat zijn scholen met zes klassen. Op een der scholen ging de proef niet vanwege veelvuldige ziekte onder het personee'. B. en W. hebben toen geen verder gebruik van hun be voegdheid gemaakt en den ouden toestand met het ambulante school hoofd hersteld. Nu en dan komt het voor, dat een schoolhoofd den wensch te kennen geeft zdf een klas te hebben. Voordat in zoo'n geval be sloten wordt, rapporteert de school inspectie omtrent de mogelijkheid. Eerstdaags is weer een besluit van B. en W. te wachten, waarbij aan het hoofd van een school het onder wijs van een vaste klasse opgedra gen wordt. Het „H.bld." verneemt, dat op ver schillende scholen, waar de proef toegepast wordt, het resultaat zeer bevredigend if. Op 1 januari ontbraken bij het wapen der infanterie 13 korporaals- fourieis en 762 korporaals. Viissingezi, 15 Januari. Een gezellige avond. In het Concertgebouw aan de Em- mastraat werd gisteravond door de harmonie „St. Caecilia", onder directie „Spreek er niet over, voor gij het hem gedrukt kunt laten zien." „Ik ben zoo gelukkig o zoo gelukkig !J riep Marianne uit, keek vol verrukking om zich heen, en toen weer naar den man, aan wien zij deze reine, groote vreugde te danken had. „Dank, dank, mijn beste vriend I Wat maakt ge mijn leven rijk I" Zij drukte hem de hand, hij zag tranen in hare oogen, en dat was hem een heerlijk loon, hoewel hij alweer iets in zich voelde opkomen als ja- loesie. Zou hij dan in 't vervolg voor deze vrouw moeten achterstaan Hij keek haar na, zooals ze in huis verdween, om zich klaar te maken om uit te gaan. Nóg was het maar een klein kin dersprookje, wat haar fantasie had geschapen, maar door oefening wordt de kunst verkregen. Had hij wel goed gedaan, haar zoo aan te moe digen Als het nu werd aangenomen, wat zonder twijfel zou gebeuren, dan was Marianne aan den demon over geleverd, die zoovelen had aange grepen, die laat niet weer los en prikkelt de eerzucht. (.Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1