Eerste Blat 1. Dit nnrnmer bestaat uit 2 bladen Maandag 15 Januari No. 12. 50e Jaargang. 1912. Feuilleton. Verschijnt dagglijkSj uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Gemeentebestuur. Brieven uit de Hofstad TELEFOONNUMMER 10. BINNENLAND. VLISSINGSCHE Prijs per drie maanden 1,30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr„ Kleine Markt 58. COURANT. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. J Bbonnements-fiduerfonfiën op zeer uoordeeligs uoortvaarden PUBLICATIE. Hinderwet. Burg. en Weth. van Viissingen; gelet op artikel 8 der Hinderwet, brengen ter openbare kennis dat bij hun besluit van heden aan de Koninklijke Maatschappij „de Schel de" aldaar, vergunning is verleend tot oprichting en in werkir.g brenging van een machinefabriek, op het per ceel Kadastraal bekend gemeente Viissingen Sectie D no 806, 858, 1406, 1407, 1408, gelegen tusschen Dokkade en de Aagje Dekenstraat. Viissingen, 12 Januari 1912. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, W1TTEVEEN. ARBEIDSWET. De Burgemeester van Viissingen brengt ter kennis van hoofden en bestuurders van ondernemingen, waarvoor de Arbeidswet van toepas sing is en nog niet in het bezit zijn van nieuwe arbeidskaarten voor ge huwde vrouwen en jeugdige perso nen in hunne ondernemingen werk zaam, dat zij zich ter voorkoming van vervolging ten spoedigste van deze kaarten, welke gratis ter ge meente secretarie (bureau bevolking) worden verstrekt, moeten voorzien. Viissingen, 13 Januari 1912. De Burgemeester van Viissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. KAMERS VAN ARBEID. Burgemeester en Wethouders van Viissingen herinneren bij deze belanghebben den nogmaals aan hunne verplich. ting tot inzending vóór 15 Januari a. s. van de lfjsten, bedoeld in artikel 1 van het Kiesreglement voor de Ka mers van Arbeid. Niet nakoming van deze verplich ting wordt ingevolge art. 42 van de wet op de Kamers van Arbeid gestraft met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van (en hoogste vijf en zeventig gulden. Viissingen, 11 Januari 1912. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. 0— 27.) Wat hij er aan kon doen, zou ge beuren, om Marianne tot haar recht te doen komen. Daar kwam ze hem door den tuin tegemoet. Alles aan haar was rust en bedaardheid en toch leefde er achter dat witte, mooi gevormde voorhoofd een schat van rijke gedachten. En in de oogen, die nu lachend op de beide mannen rust ten, kon de geestdrift opvlammen voor alles wat groot is en schoon. Ook had er van daag het verlangen uitgesproken, dat machteloos verlan gen, dat zijns vleugels fladderend tegen de traliën zijner kooi te pletter stoot. Raven verlustigde zich letterlijk in dit tragisch beeld, hoewel het niet best wou passen bij de vroolijke stemming, waarin ze alle drie den avond doorbrachten. MOND- EN KLAUWZEER. De Burgemeester van Viissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat de navolgende maatregt len, welke met betrekking tot het mond en klauwzeer bij de herkauwende dieren en varkens bij beschikking van 28 Augustus 1911, directie van den landbouw, no 9651, 3e afdeeling (Nederlandsche Staatscourant van 29 Augustus 1911 no 202) builen toe passing worden gest.-ld, thans weder om toepasselijk zijn verklaard: lo. de verwijdering en afzondering 2o. het onderzoek3a. het plaatsen der kenteekenen4o. het merken 5o. de afsluiting van hoeven enz. en het verbod van vervoer uit en naar gesloten kringen 6o. de ontsmetting 7o. het verbod van vervo:r naar besmette plaatsten. Viissingen, 13 Januari 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Wij Hagenaars hebben nog geen gelegenheid te over uit te gaan, ten minste dat denken de ondernemers van publieke vermakelijkheden. Want dezer dagen is weder een bioscooptheater geopend en wel in de Boekhorststraat, 't Gaat zoo vlug, dat wij 't nu schier niet meer kun nen bijhouden, doch ik geloof haast dat dat nummer 7 is. Of dat ook der moeite waard is 1 Oeen van deze instellingen lijdt een kwijnend bestaan. IntegendeelSteeds werden de zaailjes voller en de „ba zen'" of directeuren ioopen met een glunder gezicht rond en worden van dag tot dag vetier. Ik erken graag dat wel iets amu sants is in het bezoeken van een bioscoop inrichting, dat de program ma's spannend zijn, doch 't is dubbel jammer, dat er niet meer opgelet wordt van welk soort of die pro gramma's zijn. Mooie naiuurtafreelen zijn der moeite van zien alleszins waard, terwijl zij tevens in zeer veel gevallen leerzaam zijndoch bij de drama's of „sensaiie-stukken" zijn er, die menig kinderhart in vuur en vlam zetten en helaas.meerdere ma len is 't reeds uitgekomen die films zijn zeer, zeer dikwijls de oorzaak geweest van den ondergang van een kinderziel. Zou 't niet wenschelijk zijn, juist nu de bewijzen van 't g< vaar lij ke van bioscoop-vertooningen zoo legio zijn, dat de gemeente-autoriteiten eens een weinig toezicht houden op deze instellingen Kwaad zal 't in geen geval kunnen, terwijl, wordt de con- trö'e goed uitgeoefend, zelfs menig stukske dat thans avond op avond veel succes heeft, van 't program verdwijnen zal. Waar de gemeente-autoriteiten wel voor zorgen is, dat de zoo hoog noodige looddeelen in de kas vloeien. Thans gaat men ons een belasting geven, die op een slinksche manier te pakken wordt gekregen, niet heel fair aizoo. De getrouwde vrouwen gaat men nl. een inkomstrnbelasting geven. Een gehuwde vrouw krijgt een biljet, waarop haar inkomsten, als zij die heef», moeten worden ingevuld. En daarvan wordt dan belasting geheveh. Nu loopt men gevaar, dat de man op zijn biljet reeds medegerekend heeft, datgene wat zijn vrouw als in komsten geniet en past men dan niet heel erg op, dan zit men er twee malen aan vast. Ik kan nu juist niet zeggen, dat ik die manier van belasting-innen zoo bijzonder mooi vind, doch 't is er een. En de vrouw, de getrouwde vrouw zal nu officieel belastingplich tig worden. En waar blijven, waar nu de vrouw hoe langer zoo meer plichten krijgt, waar blijven nu de rechten, die er toch ook moeten komen als er plich ten zijn Zijn de berichten, die thans de ronde doen en in sommige bladen reeds als juist zijn aangekondigd, waar, aan zal er weder een kleine wereldburger of burgeres in 't Konink lijk paleis het licht zien. Het Hotbal werd niet door onze vor.tin bezocht en Hare Majesteit wandelt veel. De correspondent van de „Opr. Haarl. Ctt." wist zelfs zijn blad mede te deelen, dat naar hij uit zeer be trouwbare bron vernam de groote ge beurtenis tegen begin Juli tegemoet gezien kan worden. 't Behoeft zeker geen betoog, dat 't gerucht, een groot onderwerp van gesprek uitmaakt. De dames spreken er met eikaar over en de heeren ook al en algemeen wordt de hoop uit gesproken, dat 't ditmaal een prinsje moge zijn dat geboren wordt. Zietl Wij zijn dol met ons Prin sesje. Heeie lijden nog staan sommige menschen voor 't porti et te staren van Prinses Juliana, al is datporlret, zoo en passant gezegd, nu niet zoo heel mooi, en toch aan 't gejubel zal geen einde komen, als d.tmaal een prinsje het levenslicht zal aan schouwen. Ais 't zoo is, hopen wij ook, dat 't ditmaal een prinsje zal zijn een „Prins van Oranje". Dixi. Reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Commissarissen der Koningin verzocht, de aandacht der burgemeesters te vestigen op het bestaan en het doel van den Konink lijken Nationalen Bond voer Redding- wezen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranje-Kruis," van welken boni voorzi.ter is Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hertog van Meckelen- burg, en secretaris dr. C. J. Mijnlitff Leliegracht 27, ie Amsterdam, en van het door dien bond beheerde fonds, genaamd „Het Prins Hen frik-Fonds" alsook op de wijz-, waarop deze lichamen hun doei trachten ie be reiken. De minister heeft zich voorts, op verzoek van voormelden boid, be reid verklaard, om medewerking te verleenen tot het houden eener enquête inzake het reddingswezen in Nederland, zulks aan de hand van een door de burgemeesters in te vul len vragenlijst. Ons Leger. Blijkens de naam- en ranglijst der officieren van het Nederlandsche leger en van dat in Ned.-Indië, a'smede van de landmacht in West Indië voor 1912 was het off cierskorps als volgt samengesteld Leger hier te lande. Infanterie. 1 luit.-generaal, 7 gen.-majoors, 15 kolonels, 38 luit. ko'onels, 35 majoo s, 325 kapiteins, 467 le luitenants, 39 le luits. overcompleet, 149 2a luits. Reserve off.eieren 7 Kapts., 148 le luits., 196 2e luits.militie-off eie ren 122 le luits., 102 2e luits. Cavalerie. 2 gen.-majoors, 4 ko lonels, 6 luit.-kolonels, 6 majoors, 30 ritmeesters, 61 le luits., 28 2e luits. reserve-officieren 6 ritmeesters, 17 le luit., 19 2e luits. Hiervan waren op non-activiteit1 iuit.-kol., 1 ritmeester, 1 eerste luit. en gedetacheerd bij het leger in N;d.- lndië1 le luit. Artillerie. 5 gen.-majoors, 13 kolonels, 17iui».-koloneis, 15 majoors, 151 kapiteins,196 le luits.,78 2e lu ts. reserve-officieren2 majoois, 10 ka piteins, 22 le luit., 26 2e luits.mi litie luits.28 le luits., 9 2e luits.; magazijnmeesters der artillerie4 ma joors, 6 kapiteins, 5 le luits., 3 2e lui s. Hiervan waren op non activiteit 1 gen.-majoor, 1 kolonel, 1 kapitein, 7 le luits., 1 le luit.-magazijnro. Genie. 1 luit.-generaal, 2 gen.- majoors, 3 koioneis, 6 luits.-kol., 10 majoors, 34 kapis., 36 le luit., 13 2e luits.reserve-officieren 3 majoors, 1 kapitein, 4 le iuits., 8 2e luits. met hare eenzaamheid gedaan en dit vond ze een heerlijke gedachte. VIJFDE HOOFDSTUK. De roman van Maren was door Raven omgewerkt en aan den hoofd redacteur Steiner ter beoordeeling afgezonden. Alle zekerheid op een groot letterkundig succes was van hem geweken en had plaats ge maakt voor eene zenuwachtig onrust. Hij dwaalde rond als Akasverus, de nergens rustvindende. Ook op hem rustte immers de vlek van de booze daad, ook hij was een verrader ge worden. In dezen tijd van werkeloos wachten zocht hij zijn heil bij Ma rianne. De omgang met zijn trouwen kameraad zooals zij zich zelve noemde was haar zoo tot be hoefte geworden, dat hij bijna even zeer voor zijn bestaan noodig had als het dagelijksch brood. Hij had behoefte aan hare instemming met alles, wat hem innerlijk bewoog. Hij gevoelde hoe opwekkend ze op hem werkte, daar hij geestelijk niet alleen gelqken tred met haar wenschte te houden, maar als haar raadsman en onderwijzer boven haar moest blij Hiervan waren op non-acïiviteit I kapt., 5 le luits. Koninkl. Marechaussee. 1 kolo nel, 2 luits.-kol., 2 majoo s, 10 kapi teins, 34 le luits. Militaire administratie, intendanten. 1 gen.-majoor (hoofdintendant), 1 kolonel, 4 iuit.-kolonels, 5 majoors, 9 kapiteins. Kwartiermeesters. 4 luit.-koio- nels, 7 majoors, 34 kapt -kwartier- mees'ers, 51 le Iuit.-kwarti rmeesters (o ercompleet 14), 26 2a luits., 1 res. Ie iuit-kwarüermeesler. Gedetacheerd, in Wcst-Ind 1 luit.-kwarliermeester, en bij ds Kol. Reserve: 1 kapt. kwanierrr. er 1 le luit.-kwarfierm. Geneeskundige dienst der land macht: 1 gen.-majoor, 3 kolonls, 8 iuit.-kolonels, 7 majoors, 52 kapiteins, 39 le luits; reserve-officieren v. ge zondheid, 18 le k!., 102 2e kl.mi litairs apothekers, 1 iuit.-kol., 2 ma joors, 14 kapts., 2 le luits., en 2 res. mil. apotb. paardenartsen 1 Iuit.-kol., 1 majoor, 14 kapts., 12 le luis. en 13 res.-paatdenartsen 2e klasse. Res.-off eieren der landweer. Infan terie. 26 luit.-kolonels, 10 majoors, 61 kapts., 160 le luits., 106 2e luits. Artillerie. 4 kapts., 42 le luits. II 2e luitenants. Genie. 1 le luit. Administratie. 4 kapt.-kwarfier- meesters, 17 le luits.-kwartierm., 12 2e lui!.-kwartiermeesters. Leger in Nederl.-Indië. 1 luit.-gen., commandant van het feger. infanterie. 4 gen.-majoors, 5 kolonels, 24 iuit.-kol., 39 majoors, 246 'kapiteins, 406 le luits, 192 2e luits., 5 inl. 2e lui s., 68 onder-iuits. Cavalerie. 1 luit. kol.. 1 majoor, 13 r.tmeesters, 16 le iui's., 12 2e luits., 1 onder-luitenant. Artillerie. 1 gen.-majoor, 6 Iuit.- kol., 8 majoors, 41 kapiteins, 72 le lu.ts,, 26 2i .luits., 9 onder-iuits. magszijnnues'ers der art: 1 kapt., 5 le luits., 4 2e luiis. Genie. 2 kolonels, 5 luit.-kolo nels, 6 majoors, 17 kapts., 23 le luits., 72 2e luits., 2 onder-iuits.magazijn meesters der genie 1 majoor, 5 kapts., 4 le luits. Mil. administratie, intendanten1 kol., 3 lui', kols 5 majoors, 17 kapts.- kwartierreees'e s2 majoo- s, 21 kapts., 56 le luits., 14 2e iuits.; magazijn meesters: 1 majoor, 4 kapt., 6 le luits., 3 2e Iuits. Geneesk. dienst1 gen.-majoor, 2 kolonels, 10 iuii.-kols^ 19 majoors, 66 kapts., 86 le luits., tijdelijke off. van ge7. 2e kl., 22 officieren. Mil. apothekers1 lui»,-kol., 2 majoors, 12 kapis., 14 le iuits., 7 apoth-as- sist. (onder-iuits.). Milit. paardenart sen 2 majoors, 3 kapiteins. 7 le iuits. ven. Hij beijverde zich dus, den stra lenkrans te behouden, dien hij in hare oogen bezat. Zij had er hem a! zoo dikwijls om verzocht haar eene van zijne stukken voor te lezen. Hij maakte zich er echter met de gel dige reden af, dat hij niets by zich had want hij wilde zich niet moed willig in hare oogen minder maken. Marianne had een helder, gezond oordeel, dat had Raven allang opge- merkl. Haar eenzaam leven was aan gevuld door muziek en goede boeken, daarom begreep hij heel goed haar niet met zijne vluchtige schetsen te kunnen imponeeren. Het ging hem nu ook niet eens goed af een geestig, aardig schetsje klaar te krijgen, zoo als ze hem vroeger zoo dikwijls uit de pen waren gevloeid, Sedert hij zijne geheeie toekomst op dien éenen grooten worp had gezet, trad al hef andere op den achtergrond. Als uit gebrande lava sliep het in de diepte, waar toch de genius de smeulende fakkel van het vernuft tot eene uit slaande vlam had moeten ontsteken. ^Wordt vervolgd.) „Tot weerziens" riep het echtpaar hem opgewekt na, toen hij eindelijk afscheid nam. En dokter Hofman gaf als zijn gevoelen te kennen„Een nette man en recht aardig in gezel schap. ik had niet gedacht dai schrij vers zulke bruikbare lui waren." „Maar gevaarlijke menschen zijn het toch, Jörgen. Misschien maakt hij aan ons studiën voor een van zijne romans." „Gekkinnetje, wij zijn 'gewone menschen, wij passen niet in een roman," spotte de dokter en ver moedde niet, dat juist het eerste hoofdstuk er van was begonnen, waarin hij eene hoofdrol zou spelen. Marianne zweeg, maar dit woord vergat ze nooit. Er overviel haar ai- tijd een gevoel van diepe weemoed en bittere smart, als ze meende te bemerken, dat haar man zoo vol strekt niets van haar innerlljken strijd vermoedde en zijne vrouw zoo als van zelf sprekend eene plaats onder de middelmatige vrouwen aanwees, in het begin had hij, als hij thuis kwam, dikwijls schertsend gevraagd „Nu, en waarmee heb je je a! dien tijd bezig gehouden en had haar geantwoord „ik heb over jou nagedacht" als een grapje of als eene belachelijke sentimentaliteit op gevat. Slechts eens, had ze in een vertrouwelijk uurtje het gewaagd te vragen: „Heb je wel ooit eens over mij nagedacht „Over jou vroeg hij met de gewone spotternij der mannen. „Maar helaas kind, ik heb waarlijk wel wat anders te doen". Ze had zich altijd zonder verzet naar zijnen wii geschikt en de stem men, die meer verlangden, steeds onderdrukt. Maar sedert de verras sende- verandering in hunne finan- tieële verhoudingen, schrok zij dik wijls van de wenschen en begeerten, die in haar opkwamen. Ze noemde ze dikwijls spottend toekomstdroo- men. Maar heden hadden a! deze dwaze verwachtingen echo gevonden in da ziel van een anderen man. Hier vond ze overeenstemming, be wondering en ook respectvolle vereering. En deze man zou terugkomen, en ze zouden praten, musiceeren, met elkaar van het heerlijke voorjaar ge- rii'fen en -.Tiet Sü er K-üribe uit zei len gaan. Voor een poosje was het

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1