Gemeentebestuur. Feuilleton. 1912. No. 10. 50e Jaargang. Vrijdag- Verschijnt dagefifkSj, uitgezonderd ep Zon- en feestdagen. COURANT. 1*2 Januari ADVERTENTiÈN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. ftbonnsmênis-fidverfattfiëri op ze®r ooordesiig® uoorvjaarden VLISSiNGSCHE prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. TELEFOON NTTIMEE 10. KAMERS VAiV ARBEiD. Burgemeesier en Weihouders van Vlissingen herinneren bij deze belanghsbben- d n nogmaals aan hunne verplich tingtot inzending voor 15 Januari a. s. van de lijsten, bedoeld in ariike! 1 van het Kiesreglement voor de Ka mers van Arbeid. Niet nakoming van deze verplich ting wordt ingevolge art. 42 van de wet op de Kamers van Arbeid gestraft met heehienis van ten hoogste veer tien dagen ot geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Vlissingen, 11 Januari 1912. Burg. en Weih. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BIN NN L A N öT Voorgeoefendheid. Door den minister van oorlog werd een commissie benoemd tot vastslel- ling van een programma voor de eischen van voorgeoefendhdd, die recht geeft op een eersten oefentijd van 6'/a maand. Het „Uir. Dagbl." juicht het ten zeerste toe, dat de mims'er hierioe is overgegaan, omdat daardoor meer waarborgen bestaan, dat er een pro gramma wordt samengesteld, dat aan billijk te stellen eischen beantwoordt. Zonder aan de bekwaamheid van de samenstelling van het eerst-onlworpen programma iets te kort te doen, ge- iooven wij toch, dat de leden der ge noemde commissie de aangewezen personen zijn voor de taak, waarvoor zij worden samengeroepen. Die taak is echter verre van gemakkelijk, want staan aan den eenen kant de mili taire eischen, waaraan geen afbreuk kan worden gedaan, wil de geoefend heid ra 61/b maand oefenen voldoende zijn, aan den anderen kant moet het verwerven van de voorgeoefendheid ook ten doel hebben en dit zeker niet in de laatste plaats het verbeteren van de lichamelijke volksontwikkeiieg „welke als grond slag voor een betere vorming van het leger kan dienen." Daarom za! de oplossing moeten worden gezocht niet in het voor schrijven van het kunnen verrichten van arm- of beenbewegingen en der gelijke al of niet met gebruik van een staaf, maar yan oefeningen, waaruit kracht, uithoudingsvermogen, vlugheid, behendigheid en vooral durf blijkt. In dit verband zou het zelfs aan beveling verdienen, als ook het kun nen zwemmen in de eischen werd vermeldhetgeen hier in ons vader land toch geenszins een overdreven eisch kan worden genoemd wellicht dat dit ook mede helpt tot verhoo ging van de algemeens zindelijkheid op het lichaam, die dikwijls he laas nog vee! te wenschen over laat, alsmede tot verbetering van den gezondheidstoestand van ons volk. Pensioenfonds S.S. Do commissie van beheer van het pensioenfonds van het personeel der Staatsspoorwegen beeft gisteren aan dat personeel een circuiaire mei bij gevoegd referendumbiljet gezonden, om zich uit te spreken over de vraag, of de leden zich al dan niet kunnen vereeiigeh met de voorstellen van de regeering, in welke de mioisier opheffing van de commissie van be heer eischt. De directeur-generaal heeft goedgevonden, dat een com missie van toezicht zal worden inge steld, welke echter geen recht van beslissing zal hebben. Gaaf de Nederlandsche scheepsbouw wel geheel met zijn tijd mede Over dit onderwerp sch ijft J. v. d. S. in het „Nederl. Zeewezen3 De bouw var, 2 mailstoomers voor de Kon. Hoi!. Lloyd is opgedragen aan de fi-ma Alex Stephen Sons Ltd. te Glasgow, dezeifde fi-ma, die ook de stoomschepen „Hollandia"- en „Zeeiar.dsa" heeft gebouwd. De Ne derlandsche werven, die gevraagd zijn hebben verklaard, niet iii de gelegen heid te zijn naar den bouw mede te dingen. Da afmetingen der nieuwe schepen worden 560' X 66' X 49' de bruto-inhoud ongeveer 14 000 ton de snelheid 17. Bovendien rijst de vraagkan een schip van grootere afmetingen op een onzer Nederlandsche werven gebouwd worden De Rijkswerf is, gelijk later zal blijken, vanzelf uitgesloten, doch dit behoeft niet te worden aangemerkt ais een ernstig bezwaar. Maar de mi nister betwijfelt ten e nstigste of thans één onzer particuliere werven den bouw van een derg«lijken bodem, waarop onze industrie niet is inge richt, zou kunnen aanvaarden, zoodat de kans groot is, dat de buiteniand- sche industrie zou moeten worden te hulp geroepen. En zelfs al mocht bij1', op een enkele werf een schip van 15.000 ton kunnen worden gebouwd, dan nog worden in ons vaderland geen dokken gevonden, die een oor logsschip van die afmetingen kunnen opnemen. Dezer dagen kon men in de cou ranten bovenstaande berichten lezen, waaruit blijk', dat in N.'deriand op dit oogenbllk geen schepen van 14 000 ton of groottr kunnen gebouwd wor den. Nu is het waar, dat betrekkelijk weinig van deze schepen gevraagd worden, maar bij de Holland-Amerika- lijn, den Kon. Hoii. Lloyd en mogelijk later de Kon. Ned. Marine zijn of komen zulke vaartuigen toch in ge bruik. Nu is het begrijpelijk dat niet eike groote werf op den bouw van zulke groote schepen kan zijn ingericht, zelfs zou het uit een oogpunt van concur rentie moeilijk zijn, dat da groote werven te zanten een der bestaande werven er voor zouden inrichten, om dat die werf een te grooten voorsprong zou hebben, maar wei zouden zij zich m. i. kunnen combineeren, om geza menlijk een nieuwe scheepswerf te maken, die ingericht zou zijn op den bouw ook van groote scheper. De bestellingen, die ru naar het buitenland gaan, konden dan hier te lande worden uitgevoerd, en mogdijk zouden wij ook voor- andere landen orders kunnen krijgen. Gaarne zou schr. vernemen, of hier tegen werkelijk overwegende en on oplosbare bc-zwaren bestaan, en zoo ja, welke die zijn. Legermanoeuvres. In afwijkmg van bet vroeger ge bruik om teikens na afloop Van een iegermoeuvre op denzeifden d3g daar over de besprekingen met de officie ren te velde te houden, is de ge- dachtenwisseling eu critiek over de in het afgeloopen najaar gehouden manoeuvres van het veldleger eerst deze week te 's Gravenhage gevoerd met den commandant van het veid- ieger. Daartoe waren van ji. Maandag af daar bijeengekomen de chef van den staf. alle divisiegeneraals, de corps commandanten der aan de oefeningen deelgenomen hebbende troepen, de seheidsrechters en de stafofficieren. De besprekingen zijn gisteren afge- ioopen. Majesteitsschennis. Een der politie agenten, die bij het Koninklijk Paleis in het Noordeinde te 's Gravenhage dienst doen, had Dinsdag een zonderlinge ontmoeting. Hij werd ni. daar aangesproken door een man, die zich tegenover den po litiebeambte vragenderwijze op min achtenden toon uitliet over de reden waarom hij hier geposteerd stond, on der aansporing, om liever een helsche daad te verrichten in het gebouw, dat hij moest bewaken. De taal was van dien aard, dat hij deze persoor, naar het centraal bureau van politie meenam, waar de man werd gehouden, om gister naar 't huis van bewaring overgebracht te worden, terzake van majesteitschennis. De politie bleek te doen te hebben met een gewezen korporaal-stoker der marine. —O— 25.) „Je moest het zelve maar eens ondervinden, hoe het is, ais het ge zicht opheldert als je komt, en de handen je zoo vol vertrouwen wor den toegestoken. Ons weten en kun nen is helaas begrensd, maar als het gelukt en wij met Gods hulp een kostbaar leven redden, dan is dat loon genoeg. Gij zult het later wel inzien Marianne, en mij niet met wenschen kwellen, die niet vervuld kunnen worden. Wij artsen staan op eenen voorpost, en de ons heimelijk besluipende vijand is de dood." „Bravo, dokier," riep Raven met oprechte bewondering, „en 't is mij alsof ik het alarmschot reeds hoor, dat u ten wapen roept Het echtpaar lachte hartelijk bij deze woorden, want juist klonk de huisbel tot hen door, die den huis heer bij een zieke riep. „Laat u dat niet storen, 't Is niet ver, binnen een half uur ben ik weer ihuis. Misschien houdt u van muziek. Ja? Zooveei te beier, dan heeft mijne vrouw ten minste h;t genoegen, niet alleen voor stoelen en banken te spelen. U blijft toch mijnheer Raven. Neen, neen, geene weigering, van daag komt er van 't werken toch niets meer." „Maar ik ben bang u overlast aan te doen. Heeft mevrouw geen an dere plannen „Ik heb nooit andere plannen dan alleen te zitten en te wachten, tot mijn man weer thuis komt." „Heeft u geenen omgang? Gaat u niet in gezelschappen „Dat is alles voor mij buitenge sloten. Mijn man is gewoon mij al tijd thuis te vinden, om hem de paar uren, die hij vrij is, gezelschap te houden. Alleen 's morgens, als hij den grooten toer maakt, zooals ik hst noem, ga ik wandelen, ten minste als ik een heel vertrouwd dienstmeisje heb, dat de boodschap pen kan aannemen en mijn man er ook telefonisch mee in kennis kan stellen. Op 't oogenblik ben ik in het bezit van zoo'n parel". „Een leven van onthouding aan de zijde van een man, die geheel alleen voor zijn beroep schijnt te leven." „Ja, zoo is het." „Marianne keek een tijdje zwijgend voor zich, toen sprong ze op. „Kom, mijnheer Raven, wij willen muziek maken, ik durf wedden, dat u er ook aan doet." „ik zing een weinig, toch zult u niets geschikts voor mij hebben." „Zingt u Wagner?" „Ja, maar ik ben bang, u teleur te stellen." „Komt u maar, ik heb alle uit treksels van W-igr.ers werken hier. Dat zal een genot zijn." Mariannes opgewondenheid stak ook Raven aan, nog nooit had hij zoo goed gezongen. Haar accompag nement was volmaakt, ze voegde zich geheel naar zijnen, geschoolden, weiluidenken bariton, alsof ze reeds sedert lang samen hadden geoefend. „Het is eene lust met u te musi- ceeren, Mevrouw. Nu zou ik nog graag de eene of andere weeke me Oud president Steyn. Den iOden Maart viert de heer M. T. Shyn, oud-staatspresident van den Oranje-Vrijstaat, zijn zilveren bruiloft. Naar de „N. R. O." mededeelt, doen mevr. de wed. dr. Berns—Van Rees, te Utrecht, dr. H. j. Kiewiet de Jonge, te Dordrecht, prof. mr. J. de Louter, te Utrecht, de heer G. A, A. Middel- berg, te Loenersloot, dr. Hendrik Muiier (e Den Haag en prof. dr. C, Winkler, te Amsterdam moeite om den heer en mevr. Steyn dien dag een geschenk aan te bieden, vergezeld van een album met een adres en de handteekeiiingen van al e bijdragers. De bevolking van 's Gravenhage is in 1911 vermeerderd met 8051 zielen en bestond op 31 December ji. uil 288 566 personen. Er vss- t'gden zich in 1911 4539 meer dan er vertrokken, terwijl het aantal ge- boorien dat der sterfgevallen mei 3512 overtrof. Nog geen 30 jaar geleden telde 's Gravenhage slechts 110.000 inwo ners. Gevecht in Atjeh. Blijkens uit Nsderlandsch-lnd;ë bij de regeering ontvangen telegrammen, ontstond bij een huisonderzoek in Kampong Dab, bij Rondeng (onder- atdeelirg van Atjeh, gouvernement Atjeh en onderhoorigen) eet gevecht waarbij een militair beneden den rang van officier sneuvelde en zeven kwaadwilligen werden nedergelegd. Doordat de kwaadwilligen de zich in 't hu-s bevindende personen verhinder den naar buiten te gaan, werden door het vuur der militairen, dat eerst na herhaalde sommatie werd afgege ven cn dat gestaakt werd toen kin dergeschrei gehoord werd, bij ongeluk gedood negen kaïnponglieden, van wie twee vrouwen en drie kinderen en gewond vier kamponglieden, van wie een vrouw en een kind. Sedert hebben zich gemeld 31 kwaadwilligen, onder wie de leiders van het verzet en de ondergeschikte bendehoofden. Gedurende het 4e kwartaal 1911 zijn met de stoomschepen van de Roilerdamsche Lloyd 115 onderoffi cieren en minderen, van Oost-Indië in Nederland teruggekeerd. Hiervan gingen 13 met pensioen, 17 met gagement en 29 met paspoort, in totaal 50 onderofficieren en min deren terwijl 33 militairen behoorden tot de koloniale-reserve en 32 tot de militie van het Nederlandsche leger. De hoogste gratificatie aan hen uitbetaald bedroeg f 475, de laagste f 50. Het hoogste gagement beliep f 330, het minste f 100. Het pensioen bedroeg voor 1 ser- lodie hooren." Raven had zich in een sloel ge worpen, die ergens in hei ledig ver trek stond, en liet zijne oogen op de slanke vrouwengestalte rusten, die over hem heen door het vensier keek, waarvoor de bladeren van de groote linde, die de geheele plaats vulde, zich ais een gouden sluier uitbreidden. De avondzon zond hare door lichte takjes gebroken straten verlokkend tot de beide jonge men- schen naar binnen, alsof ze wilde zeggen„Komt toch naar buiten en baadt u in mijn lichi." Hoorde Marianne wat de zon sprak Onder hare zachte, mooie handen zwollen de tonen tof schoone har monieën, en trokken door het wijd geopend venster de bloeiende, groe nende wereld in. Een voorjaarslied was het, en Raven neuriede de me lodie zacht mee, die zich in farita- s;ën oploste, waaruit telkens weer ais zuivere paarlen de klanken van hel lied te voorschijn traden, tot het zich eindelijk weer met volle kracht baan brak, den zanger verlokkend, luidde mee in te stemmen. De jonge vrouw had zich zelve geani-ntajeo f 526voor 4 sergeanten van f 506—f 586; voor 5 korporaals van f 330—f 430 en voor 3 soldaten van f 275—f 332. Het commissiriaat v.n afmor,siering te Rotterdam betaa'de uit aan scheepssoidijen f 1046.40 aan ver- bfsoidijen f 1854; aan pensioenen en gagemerden over het ioopend kwartaal f 101001 aart gratficatën f 6225; aan reiskosten f 199,98 aan bagage- vervoer f 90.25 aan tramvervoer f 8.3073 asn rijtuïcbuur f 3 60 aan bespaarde gelden en andere uitgaven f 342 22, in totaal f 8944.307a- Cacaopoeder. Waar '1 artikel cacaopoeder tot voor enkfie jaren nog tot de luxeartikelen gerekend moest worden et door den tamelijk hoogen prijs f 1.70 per Vj ki'o skchts in hoofdzaak in betere kringen gebruikt werd, hebben de laatste jaren een groote verandering voor dit artikel met zich gebracht. Sedert Icch 1 K G. zuivere cacao poeder lot den p'ijs van f 1 50 ver krijgbaar is, heeft dit artikel eene groote vlucht genomen, doordat het meer voor iedere beurs bereikbaar werd en het cacaogebruik nu vrijwei op eert lijn gesteld mag worden met dat van koffie, terwijl de voedings- waarde aanmerkelijk hooger geschat meg worden. Juist omdat cacao zulk eene ge wichtige plaats inneemt fusschen onze dagelijksche voedingsmiddelen, is het neoöig op eene ernstige fout opmerkzaam te maken, weike meer en meer in de fabricatie van dit artikel doorsluipt. De goedkoope prijs en sterke con currentie in dit artikel hebben veie fabrikanten voor de fabricatie do^n omzien naar kwaliteiten cacaoboonen, welken tot lagen prijs aan de markt worden gebracht. Dat deze goedkoope boonensoorten lang niet in smaak de vroeger gebruik te edele soorten evenaren is begrij pelijk, doch vele dezer soorten zijn zelfs door verschillende ongunstige invloeden tijdens den groei of bet oogsten, dermate door schade aan getast, dat ze aan het fabricaat, de cacaopoeder, een bepaald minder aangenamen, zelfs duffen smaak bren gen, waardoor zulke cacaopoeder van zelf voor den handel minder geschikt wordt. Deze duffe smaak moet dus ver dreven worden, hetgeen alleen moge lijk is door toevoegi tg van vreemde aroma's, hetzij kaneel of andere specerij en, hetgeen dikwijls in die mate plaats vindt, dat de origineele cacaosmaak totaal verloren gaat en een geheel nieuw product ontstaat, dat toch onder den naam van cacao poeder in den handel wordt gebracht. Het toeyoegen van vreemde aroma's overtroffen. Was hei de nabijheid van den medegevoelenden toehoorder Was het dat heerlijk instrument, dat onder hare handen ieven ontving? Zij wist het zeive niet, wat in haar omging en wat ais eene levende bron opborrelde in tegenwoordigheid van den man, die in hare oogen een groot schrijver was. Raven stond op en boog zich diep over de rustende vrouwenhand, die hij aan zijne lippen bracht. Marianne weerde hem niet af, ze leefde als in een droom en voer verschrikt, inde hoogte, toen ze van de deur jörgens stem hoorde „Nog altijd bij de mu ziek! Dat noem ik volhouden. Viel het u niet te lang, mijnheer Raven „Te lang? Neen dokter, voor twee zuike muziekliefhebbers als uwe echt- genoote en ik zijn, vliegen de uren om. Hoe laat is het dan?" „Ik ben (wee uur weg geweest." „Twee uren vroeg Marianne en streek zich over voorhoofd en oogen, alsof ze daar iets moest wegvegen, wat haar in 't zien hinderde. tWofdt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1