zoon, Cacao S Cacao i Cacao OLAAD Dinsdag No. 7. DELF1 illen worden Colberts, 10 9 Januari binnenland. Feuilleton. 50e Jaargang. 1912. ;cht gezonden, II. Overhemden mann. [ELEN. OENEN. in, bij Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. 'I -1 ^gstraat 31. kZER, Nieuwendijk fiiop VL1SSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden L30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. *Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. fibonnements-fidMrfenfien op zeer uoord«elige ooortygarder! Kamerverkiezing Hilversum De Christ.-Hisiorische kiesvereni ging te Bussum heeft met algemeene stemmen mr. Th. s'Jacob, burgemees ter van Bussum, voorloopig candidaat gesteld. in een diukbezochie vergadering het fr de R.-K. kiesvereeniging te Hilversum besloten, aan de afge vaardigden ter cen'rale vergadering op heden het mandaat mede ?e geven om te ijveren voor het overnemen van den candidaat der anti-revolutionairen or,der r o.Dibeboud, dat deze voor de katholieken aannemelijk is. Art. 178 Gemeentewet. Ged. Staten van Friesland hebben In een aan de gemeentebes-uren in de provincie gezonden schrijven me degedeeld, dat het hun is gebleken, dat in meer dan éen gemeente niet stipt de hand wordt gehouden aan het voorschrift van art. 178 der Ge meentewet, dat de raad ten minste eenmaal in de vijf jaren, tengevolge van een algemeene herziening van de verordeningen tegen wier over treding strsf is bedreigd, moet ver klaren, welke van die vrrordeningen of welke bepaiingen van die veror deningen nog gelden. Dat zoodoende het doel, door den wetgever met het in hel leven roepen var. de artf. 177 en 178 der Gemeente wet beoogd, nl. om den ingezetenen rechtszekerheid te verschaffen en daardoor tevens een doelmatige po litiezorg in de gemeenten te bevorde ren, niet wordt bereikt, behorit h.i. geen betoog. Gedeputeerden verzoeken daarom dezen gemeentebesturen wel het hunne te willen doen om de richtige nale ving van genoemde wetsartikelen te verzekeren. Vrijzinnige concentratie. Het hoofdbestuur der Unie-liberale kiesvereeniging „Rotterdam" heeft opdracht gekregen en aanvaard, om stappen te doen, ten einde te komen tot een groote vrijzinnige kiesver eeniging te Rotterdam, onder ophef fing der bestaande drie vrijzinnige kiesvereenigingen (V. DU. L. en V.L.). In een dezer dagen gehouden ver gadering van alle districtsbesfuren van „Rotterdam" is een commissie benoemd, om zich te wenden tot de vrijz.-dem.en vrij-libetale kiesvereeni gingen met verzoek om over het plan te willen confereeren en een leden vergadering uit te schrijven, waarin dan het plan nader behandeld kan worden. Tevens vei klaarden a!!e districls- en hoofdbestuursleden van „Rotter dam" zich bereid eventueel af te ireden. O- 22.) Ze traden ovef den drempel der nieuwe kamer, waarvan de wanden nog kaal waren. Het schilderwerk was*klaar en het linoleum lag ook reeds, maar de kamer was nog niet gemeubeld, alleen de vleugel stond er. Marianne keek met schitterende oogen om zich heen, ze zag het ruime vertrek reeds in haren geest, zooals ze het zich had gedacht. En toen zij in Raven's oogen volkomen verstand houding meende te lezen, vertelde ze hem vertrouwelijk, hoe ze het dacht in te richten. Hier aan dit helder, groot venster wordt een gezellig praathoekje ge maakt. Daar behooren palmen, blad- ptanten en een mooi wit marme ren standbeeld. De vleugel blijft, waar hij staat. Luister eens wat prachtige klank. Ze snelde naar hat Tuchtelooze jeugd. Onder leiding van den heer P. Otto, voorzitter van het hoofdbestuur van de vereeniging van hoofden van scho len in Nederland, werd Zaterdag te Amsterdam de vierde vergadering ge houden vsn vertegenwoordigers van vereenigingen voor kinderbescherming en onderwijzersverenigingen. Vastgesteld werden de conclusies van de besprekingen dtr vorige ver gadering. In deze conclusies werd o.a. neergelegd, c'at men de bemoeiingen bepeiken zal tot tuchtelooze kinderen in den leerplichtigen leefsijd. Onder tuchtelooze kinderen worden verstaan kinderen die zich op schooi slecht hebber, gedragen en kinderen die in hun omgang met medescholieren slechten invloed daarop uitoefenen en voorts de verstokte spijbelaars. Voor al deze tuchtelooze leerlingen zijn bijzondere maatregelen noodig. Voor een deel wordt hierin door de Kinderwetten voorzien, Dit is echter niet voldoende. Vandaar dat boven dien noodig wordt geacht de oprich ting van internaten en speciale scho len. Van speciale scholen ook zonder internaat zijn, meende de vergadering, reeds zulke gunstige resul aten te ver wachten, dat een proef daarmede on verwijld behoort genomen te wordt n. De ondervinding zal dan omtrent een en ander de noodige aar.wijzigingen verschaffen. Bepaald werd dat een rapport zal worden opgemaakt naar aanleiding der besprekingen, waarin de wenschen der commissie zuben w rden geformuleerd. Het rapport zal aan de gemeenteraden der groote gemeenten worden toegezonden, ter wijl de plaatselijke afdeelingen der medewerkende vereenigingen zullen worden uitgenoodigd de plaatselijke acties zooveel mogelijk te on dersteunen. Arbeidswet. De minister van landbouw, nijver heid en bandel heeft de burgemeesters uitgenoodigd jaarlijks, ie beginnen in 1913, in januari aan het districtshoofd van de arbeidsinspectie eerie opgaaf te verstrekken van het aantal op einde December van het voorafgaande jsar geldige arbeidskaarten, welke door de burgemeesters zijn afgegeven of mede- onderteeker.d, volgens de onderschei ding aangegeven in de bij de uitnoo- diging gevoegde tabel. De bedoeling is, dat de gegevens voor deze tabel eerst zullen worden opgemaakt, nadat op 31 Dec.mber uit de regis'ers zullen verwijderd zijn de kaarten, welke daarin volgens de ministerieele be schikking van 27 November 1911 niet meer behooren aanwezig te zijn. De minister acht deze opgaaf noo dig voor éen ju'ste vervulling van de taak, weike aan de arbeidsinspectie is toevertrouwd, waarom hei van groot gewich! zal zijn, d.t zij jaarlijks een instrument en sloeg eenige accoor- den aan. „Is het niet heerlijk?" vroeg ze. Haar oogen hadden weer die blijde kinderlijke uitdrukking. „Niet opstaan F' verzoekt Raven, geheel verrukt door dat schouwspel. „U is eene kunstenares, ik bid u en speel iets, 't doet er niet toe wak Het klinkt verrukkelijk in deze ruimte". „Niet waar? En de toon is zoo week en toch zoo vol". Marianne keek eene poos over leggend voor zich, toen zocht ze met hare groote donkere oogen, die eene zeldzame taal spraken, den vreemden man, die zoo plotseling in haren weg was getreden en toch reeds als iets lang bekends in haar leven slond. Zacht klonk een van die betoove- rende liederen zonder woorden, de melodieën zongen en klonken. Het was de jonge vrouw, alsof er een groot, zalig geluk tot haar was ge komen, dat haar eenzaam hart met blijheid doortrilde. Het eene lied volgde op het ander, en de man, die tegen den vleugel leunde, slond on bewegelijk en vroeg zich af, of hij wel ooit in zijn leven zoo'n bekoor- overzicht kar, verkrijgen van de mate, in welke in de onderscheidene ge meenten bedrijfsarbeid wordt verricht door jeugdige personen er, gehuwds vrouwen. Administratieve rompslomp. Een industrieel te Gouda, die even als andere jaren een vragenlijst ont ving uitgaande van de afdeeling „Han del" var, het departement landbouw, nijverheid en handel, in verband met hei opmaken van statistieken betref fende dsn handel, Heeft deze circulaire als protest tegen den zich steeds meer uiibreidenden administraiieven romp slomp op de vólgende wijze beant woord, meïdt ae „N. Ct." in antwoord op uw circulaire ge dateerd 30 December 1911, moeten wij u mededeelen, dat wij aan uw verzoek niet kunnen voldoen. Het aantal circulaires, vragenlijs!en, en ander drukwerk vanwege het rijk of rijksinstellingen is van dien aard, dat wij alleen ingaan op die vragen, welke ons bij de wet zijn voorge schreven. Voeg daarbij het schrijfwerk in verband met da Ongevallenwet en thans alweer in verband mei de A'- beidswet, dan begtijpi u toch zeker wel, dat ons de lust tot medewerking aan het papieren kasteel ontgaat. Was dat aiies noodig en nuttig, dan was het iets andets, maar mijns in ziens is minste is 50 pek van a! die papieren van geen belang en onnoo- dige last voor den patroon, ongere kend het papier en kosten van druk werk, die er aan worden verknoeid. Want vele gedrukten konden wel vrat goedkooper in uitvoering, hoewel uwe circulaire daarop ren gunstige uitzon dering maakt. Jammer genoeg is daarvan het ge volg, dat het werkelijk nuttige eron der lijdt, en dat men, indien meerdere fi ma's zich van medewerking ont houden, onbetrouwbare statistieken krijgt. Dwangbevel inzake Ongevallen premie. Bij resolutie van den minister van financier is bepaald, dat, indien voor verhaal op een werkgever tengevolge van de executie van een dwangbevel inzake ongevallenpremie de opbrengst van den verkoop niet voldoende is om daaruit de vervoigingskosien, beslaande uit zegelkosten van een dwangbevel, onvermijdelijke uitschot ten van den deurwaarder, kosten voor de beleekening van een dwangbevel en kosten voor de executie van het dwangbevel, te bestrijden moet worden aangenomen dat elke soort van voormelde vervolgingskosten in het bedrag der opbrengst van den verkoop volgens dezelfde verhouding is vertegenwoordigd als in het totale bedrag der vervolgitgskosten. Het niet verhaalbare bedrag der vrouw had ontmoet, als deze daar voor hem. Vertrouwelijk en on bevangen als een kind, doch in haar verstandige oogen een rijkdom van gedachten, daarbij deze groote mu zikale gaven. Kwam het misschien, doordat de tijd van eenzaamheid hem bijzonder ontvankelijk had gemaakt, en dat ver van de hoofdstad, waar alle zinnen aan oververzadiging lij den, hij weer de vatbaarheid kreeg, voor iets bezieling te gevoelen Ra ven wist het zelf niet, hij was zich slechts bewust van dit éene, dat deze vrouw spoedig meer voor hem zou worden, als voor hem en haar goed was. Wat zei zijn vriend Sfeiner toch ook oij 't afscheid „Ga de vrouwen uit den wegM ar hij zei dat slechts, omdat hij aan zijn voorgenomen werk dachf, doch dat was nu immers maar kinderspel voor hem. Hij had het derde deel er van al klaar, en hij gevoelde dikwijls een roes van vreugde als hij dal overlas, zoo aan grijpend mooi was het geworden. Het kwam er Imme'S maar op aan het materiaal te gebruiken, dat Ma- ren's roman hem in overvloed bood onvermijdelijke uitschotten van den deurwaarder kan aan de Rijksverze keringsbank in rekening worden gebracht. Bij de invordering van directe be lastingen gelet ten aanzien van de verschillende soorten vervolgingskos ten dezelfde regeling m 1 dit verschil dat het niet verhaalbare bedrag der onvermijdelijke uitschotten van den deurwaarder dan aan het Rijk moet worden in rekening gebracht. Militaire berichten. Het legerbestuur heeft bepaald, dat de steikte van esn compagnie wiel rijders zal worden verminderd met een sergeant en uitgebreid met een rijwielhersteller, waartoe adspirant geweermakers, opgeleid aan da werk plaatsen voor d-aagbare wapenen aan de Hembrug, zullen worden be stemd. In 1911 werden te Kampen 259 jongelingen als volontair bi] het in structie-bataljon aangenomen, terwijl 230 korporaals-tiiulair van die in richting ia den effectieven rang bij de korpsen van het wapen der in fanterie werden overgeplaatst. Vrijdagavond werd in het lokaal „De Broederband" alhier een verga dering gehouden ter oprichting yan een plaatselijk Agitatie Comité tegen de duurte. Tegenwoordig waren negen gedelegeerden van het plaatselijk ar- beids secretariaat, een van de afdeding Vlissingen Middelburg der Soc.-dem. partij en vooris eenige bezoekers. De vergadering werd geopend door den heer G. Mannoury, dis in herinnering bracht dat deze bijeenkomst was uit geschreven ingevolge het oprichten van een Nationaal Agiiatie-comité tegen de duurte te Amsterdam op 24 December jl. Hij voegde daar de op merking aan toe, dat de oorzaak, die de eenheid der arbeidersklasse in ons land tot nu toe heeft tegengehouden, z. i. hierin is gelegen, dat de verschil lende groepen, die op het standpunt van den klassestrijd slaan, maar in meening omtrent de taktiek verschillen, niet sleeds het groote gebod helpt elkander in den strijd, hebben opge volgd. Alleen als wij ons aan dat ge zag onderwerpen, maar tevens onze volledige vrijheid van denken en van meeningsuiting handhaven, zal de ware socialistische eenheid groeien. Hij spreekt de hoop uit dat deze tij delijke samenwerking de bereiking van dat einddoel een weinig naderbij zal brengen. Ingekomen waren berichten van verhindering van de afdeeling metaal bewerkers bond en van den Vlissing- sche Bestuurdersbond en een schrij ver van de afdeeling der S. D. A. P. De tonen stierven weg, de beide menschen kwamen tot de werkelijk heid terug. Marianne stond op en verontschuldigde zich over hare on beleefdheid, maar het genot, om op den nieuwen, heerlijken vleugel te spelen, was nog te nieuw yoor haar. „De oude was eene rammelkast, 'k heb er geen dertig gulden voor gekregen". Ze liet een zacht, welluidend lachje hooren, dat bij den toehoorder een gelijk gevoel opwekte. „Het is toch een eigenaardig iets zoo'n ge luk, dat als 't ware uit den hemel komt vallen". „Welk geluk om een nieuwen vleugel te bezitten Marianne lachte weer en keek hem vroolijk aan. „Neen, neen Nog veel meer. Ik heb een erfenis gekregen, en dat geheel onverwacht". „Dus net als asschepoester in het sprookje Werp goud en zilver over mij heen „Als werkelijke asschepoester heeft men in 't geheel geen tijd tot wen schen. Maar daar komt mijn man aan. Verontschuldigt u mij. Ik zal dat zij zich ingevolge hei besluit van haar partijbestuur, van toetreding tot het comi'é onthoudt. Besloten wordt, dat voor andere organisaties dan de thans deelnemende alsnog de gelegen heid zal worden opengesteld tot toe- iredlng. Vervolgens werd overgegaan tot behandeling van tut program van actie, zooais dat door het Nationaal comité is opgesteld, en naar aanlei ding daarvan beslo;en lot het houden van een openbare vergadering in het iokaal Burring op Maandag 5 Febr. 3.5,, voorafgegaan door een of twee cursusvergaderingen. Op al deze ver gaderingen zal de spreektijd zoodanig worden geregeld dat voor het debat evenveel tijd beschikbaar is als voor de sprekers en dat er gelegenheid voor repliek bestaat. Vooris zal een adres tot den gemeenteraad worden gericht, erop wijzende, dat de prijs- verhooging der eerste levensbehoeften een blijvend verschijnsel is, veroor zaakt o.a. door de steeds grootere concentratie van het kapitaal, en op dien grond verzoekende aan allen, die in gemeentedienst zijn, een loons- verhooging toe te kennen, bedragende minstens 20 pet, van het bedrag, dat het tegenwoordig weekloon beneden f 20 blijft. Ten tweede zal er op worden aan gedrongen eenige der noodzakelijkste levensbehoeften in het groot van ge meentewege aan te koopen en voor de inwoners tegen kostenden prijs beschikbaar te stellen. Een adres van gelijke strekking, voor zoover de loonsverhooging be treft, zal tot de Provinciale Staten worden gericht, terwijl de plaatselijke vakvereenigingen per rondschrijven zullen worden aangespoord, actie te voeren om iosnsverhoogingen, on geveer naar den bovengenoemden maatstaf. Ten slotte besloot de vergadering, aan het Nit. Comilé te melden, dat het plaatselijk Comité er zich mede kan vereenigeo, dat door het Nat. Comité tot de regeering en de Twee- hem tegemoet gaan". Raven bleef als in eene roes ach» ter. Alles om hem heen scheen hem een mooi sprookje, waaruit hij elk oogenblik vreesde te ontwaken, Dat was dus de vrouw van dien dokter, wiens beslaan hij zoo vaak had ver- wenscht. En zij had hem behandeld als een oud vriend, alleen omdat hij een schrijver was. Dat verschafte hem in hare oogen ontwijfelbaar eene stralenkrans. Wat een wonder baar toeval en wat een overschatting van zijn persoon, die pas in den voorhof van den letterkundigen tem pel stond, niet waard, den drempel te overschrijden. Terwijl Hartwig Raven onrustig in de kamer op en neer liep, haastte Marianne zich haren man de komst van den gast mee te deeien. „En je hebt hem dadelijk mee in je kamer g inomen, Marianne Ik begrijp je niet De jonge vrouw zag jö'gen ver schrik! aan. Nu kwam hare toeschie telijkheid haa? zelve ook vreemd voor. Anders was ze in 'i geheel niet zoo gauw op streek met een vreemde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1