Zaterdag 6 Januari Gemeentebestuur. Feuilleton. No. 5. 50e Jaargang. 1912. j ftbormemonts-SMuerfentiën op zeer uoordeeSig© uooriwaarden BINNENLAND. VAN DEM HM OP BEN TM. VLISSIINGSCHE Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon» en Feestdagen, COURANT. ADVERTENT1ËNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. BEKENDMAKING. Afgekeurd vleesch. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat gedurende het 4a kwartaal 1911 door den keurmeester van het slacht vee en vleesch afgekeurd zijn als nadeelig voor de gezondheid 1 koe, 4 varkens, 4 partijen rund- vleesch 6 partijen ingewanden, 6 var kenskoppen en 1 partij tongenworst. Voorts herinneren zij belangheb benden voor zooveel noodig, aan het bepaalde bij art. 207, 3de lid der Algemsene Verordening van Politie luidende „Wanneer het herhaaldelijk voorkomt, dat bij eenzelfden slager of vleeschverkooper, voor de gezondheid nadeelig vleesch wordt aangetroffen, zonder dat daarvan aangifte is gedaan, zijn Burgemeester en Wetnouders be voegd, zulks met vermelding van de namen der belanghebbenden, ter open bare kennis te brengen." Vlissingen, 5 Januari 1912. Burg. en Welh. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Seerereris, W1TTEVEEN. BEKENDMAKING. Afgekeurde visch. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat gedurende het 4e kwartaal 1911 door den keurmeester van visch 1 ton pekelharing, 1 ton gezouten schelvisch, 1 partij kabeljauw zijn af gekeurd als ongeschikt voor voedsel. Vlissingen, 4 Januari 1912. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Wijzigingen in de Staatsbegrooting. Uit een overzicht van de in de wetsontwerpen tot vaststelling der Staatsbegrooting voor 1912 gebrachte wijzigingen blijkt, dat de brgrooting, bij de indiening op f222,017,862 96 geraamd, gedurende de schriftelijke gedachtenwisseling in de Tweede Kamer met f650,561.50 werd ver hoogd en verminderd met f 210,255, blijft verhoogd met f440,306.50, zoodat de raming bij den aanvang der beraadslaging was geworden f 222,458,169.46. Gedurende de beraadslaging in de Tweede Kamer werd zij verminderd met f 243,529 eri verhoogd met f 30,200, blijft verminderd met f 216,329, Al- zoo is de begrooting toegestaan tot een bedrag van f 222,241,840.46. De raming der middelen voor het dienst jaar 1912 bedraagt f202,068 215. 0— 20.) Ze liepen een eind langs de spoor baan, klommen over de afsluitingen voor de koppels vee door middel van daar aangebrachte voetbanken, liepen door het fluweelgroene gras en gin gen langs een smal paadje, dat slechts aan ingewijden was bekend, aan het Holmer moor en zijne gevaarlijke, licht begroeide moorgaten voorbij regelrecht op de Scblei toe, die nu in den heideraten zouneglans straalde en flikkerde, dat het de oogen ver blindde. Nu was de Noorderholmstraat be reikt De kleine gids was ontslagen, en Raven ging nu alleen op zijn doel af. Steeds langzamer werd zijn tred. Deze gang viel hem zwaar zwaar der dan hij zichzelven wilde bekennen. En toen hij op het kerkhof stond en de poort opende, met zflne oogen het De begrooting van uitgaven over treft de raming der middelen met f20,173,625.46. Patrimonium en de invaliditeits verzekering. De bond van afdeelineea van „Pa trimonium" in Friesland heeft in zijn gisteren te Leeuwarden gehouden jaarlij ksche vergadering inet 15 tegen 14 stemmen het volgende voorstel van de afdeeling Leeuwarden aangenomen: De provincie Friesche bond van „Patrimonium" betuigt zijn voile instemming met de conclusies in zake de Invaliditeitswet en be sluit deze op te zenden naar het verbor.dsbestuur, om geplaatst te worden op de agenda van de jaarüjk sche vergadering, a. De Invaliditeits wet is voor den werkman van het hoogste belang, voor den verzekerde profijtelijk, zoodat het te hopen is, dat dit ontwerp van wet, met eenige noodzakelijke wijzigingen, spoedig tot wet worde verheven, b. Het is te betreuren, dat deze wet niet spreekt van weduwenrente. c. 't Is onzes in ziens een onbillijkheid, dat de nage laten kinderen beneden 13 jaar van invaliden, geen weezengeid ontvangen, d. Het is wenschelijk, dat voor hen, die te lage loonen hebben, de premie betaling worde afgeschaft. Is dit niet te verkrijgen, dan moet die premie betaald worden door de werkgevers of uit fondsen, e. „Pafrimonium"dringe bij de regeering aan op meerdere splitsing van de loonklassen, of op een percentsgewijze vaststelling van de premies volgens 'i loon, met dien verstande, dai het percent kiimt voor hoogera klassen. De bij het 3e reg. inf. tol kolonel en commandant var: het korps be noemde 1 Jtt.-kol. P. P. C. Colette, komt 1 Februari te Bergen op-Zoom in garnizoen. Subsidiën tot bestrijding van de tuberculose. De minister van binneniandsche zaken noodigt in de Stct. de besturen van de vereenigingen, die zich be strijding van de tuberculose ten doel stellen en die over 1912 in aanmerking wenschen ie komen voor toekenning van een Rijkssubsidie, uit hun daartoe strekkend op gezegeld papier geschre ven verzoek, zoo spoedig mogelijk, doch in elk geval t óor 1 Mei, tot de Koningin te richten. Afdrukken van de voorschriften, overeenkomstig weike de verzoek schriften, enz. van de plaatselijke en daarmede gelijkgestelde veieenigingen behooren te worden ingericht, zijn kosteloos aan het departement van binneniandsche zaken te bekomen. versche graf van Maren zoekend, vielen al zijne met moeite saasnge- steide grondt n tot stof ineen en stond zijn voornemen plotseling in zijn volie brutale naaktheid voor zijnen geest, evenais voor zijn lichamelijk oog de gele grafheuvel daarbuiten met de weinige verdroogde in den wind ruischende kransen. Hij stond aan Maren's graf. Geen andere versche heuvel was meer te zien. Raven stond aan de plaats waar liefde en schoonheid ter ruste waren gelegd. Het gelaat van den eenzamen be zoeker keek somber op de gewijde aarde neder. Waar was de lachende overmoed gebleven, die voor weinige minuten nog, evenals in vroegere tijden, was te voorschijn getreden, als hij naast de geliefde, in de vrije natuur omzwervend, zich nieuwe we gen had gezocht voor zijn doei Nu gevoelde hij het weer sterker aan ooit: met de schuld, die hij op zich had geladen, zou het slecht door 't leven gaan. Met zijne onbekommerde luchthartigheid was het gedaan, het kwam er nu maar op aan, zich te verharden tegen de stem, die uit de TELEFOONNUMMER 10. De zes millioen gehaald Blijkens de statistiek der geboorten en der sterfte in Nederland over Nov. jl. opgenomen in de „Staatscourant" van gisterenavond, bedroeg het aantal inwoners van ons land op 1 Nov. 6,002 487 tegen 5,994,870 op 1 Oc tober. De gemeenteraad te Amsterdam heeft op voorste! van Burg. en Weth. besloten aan de overzijde van het IJ een basch aan te leggen, in den trant van de Scheveninqsche bosch- jes. Het bosch zal 35 H. A. groot worden er. aansluiten bij een sport park met piantsoen, ter grootte vsn 10 H. A. Het geheel zai grooter zijn als het Vondelpark. Da firma Philips te Eindhoven biedt aan haar personeel, een viertal uitvoeringen aan, te geven door de Philips' Harmonie, en het Philips' Mannenkoor. Met het oog op de grootte van het ptrsoneel moeten vier uitvoeringen worden gegeven, om voor alien de gelegenheid tot bijwo ning open te slellen. Tegelijkertijd zal aan een dertigtal leden van het per soneel, die 1273 jaar bij de firma werkzaam zijn, een blijvende herin nering aan dit jubi eum worden uil- gereikt. Bijzonder vindingrijk zijn vaak de menschen, die behooren tot het gilde der „oplichters", die als zoodanig allerlei vakken, bedieningen en prak tijken waarnemen, F.enigen tijd ge leden moesten we waarschuwen tegen een persoon, die de boeren een „ge heimpoeder" wilde aansmeren tegen hoogen prijs, waardoor meer boter uit cte melk zou kunnen worden ver kregen. Dit „geheimpoeder" bi :ek gewoon keukenzout te zijn. Nu heeft die weldoener der boeren, of misschien een collega van hem, op een andere wijze toegang gezocht lot de stallen en de beurzen der veehouders, li de buurt van Haarlem kwam een net gekleed persoon bij de boeren in- loopen en meldde zich aan als „de boterinspecteur", die de boterberei- ding kwam inspecteeren. En dan k-vam hij terloops met het middel voor den dag, waarmee geld was te verdienen en dat hij maar dadelijk had. meegebracht. Of vele boeren er in zijn geloopen, wordt niet gemeld, maar éen veehouder moet voor on geveer f i50 zijn opgelicht. Deze mededeeiing kan misschien ter waat- schuwing dienen. Een andere oplichter of is het een grappenmaker geweest kwam bij een juffrouw in de Gerard Dou- siraat te Amsterdam. Hij vertelde dokter te zijn en door haar schoon koeie aarde fluisterde, zich te ver harden tegen de stem van zijn gewe ten. De levende nam zijn recht, en de doode kon er zich niet tegen ver zetten. Een ruischen deed Raven opschrik ken, een der grafkransen gieed, door eene windvlaag losgerukt, langs den grafheuvel naar beneden, eenige klon ten droge aarde meenemend. Het ge zicht van den man was vaalbleek geworden, hij had den moed niet de hand naar dien dorren krans uit te strekken, om hem weer op zijn plaats te leggen hij snelde verschrikt heen. Dit was geene goede plaats voor iemand, wiens geweten onrustig klopte. Zijn bezoek was evenwel niet onbe merkt gebleven. Toen hij door de poort trad, kwam Sü/er Kriibbe uit zijne huisdeur en keea hem met een vorschenden blik van zijne scherpe oogen aan. „Komt u van Maren's graf?" Raven schrikte bij die aanspraak, hij had den kieupele in de deur in 7 geheel niet opgemerkt. De ruwe stem viel hem rauw en scherp op de geprikkelde zenuwen. dochter te zijn gezonden, om haar te ondeizoeken, dewijl de juffrouw aan zenuwkwalen lijdt. De juffrouw was getroffen door de lieve attentie harer schoondochter en liet zich door den deftigen meneer met grijs baardje, die heel kalm en waardig optrad, onder zoeken. De diagnose luidde „U hebt zenuwpijnen in de beenen en last van zwaarte in het hoofd", en het voor schrift: Ik zal u dezen flacon geven (de dokter had bij voorbaat 't medi cament meegebrachf), hiermee moet ge u inwrijven van het middel tot iiet hoofd, en daarbij vooitduren zeggen „ik wil sterk worden". Waf de kosten waren? f 1.25. De juffrouw had op dat moment niet meer dan twee kwartjes; daarmede stelde de „dokter" die de rest mocht komen halen, zich tevreê en ging heen. Hij kwam echter niet terug. De schoon dochter wist van niets, en het „mid del" dat zich bevond in een oud fleschje met het etiquet„eau de cologne de la Reine", bleek te zijn: een soort koffie, vermengd met een- scherp vocht. De lijdende juff ouw heef; het geneesmiddel maar niet aangewend. Een niet minder rare grap of ver tooning haalde een zekere bruidegom te Murmerwoude uit. Des morgens van den trouwdag moet het tussehen het bruidspaar a! een beetje scheef zijn geweest. De bruid toonde geen grooten lust zich door den echtelij ken band te laten verbinden. Maar het kwam er toch toe, dat men naar het raadhuis toog. Doch nu was het de bruidegom, die weerspannig werd Daar werden als zoo vaak voor dezen, De trouwformules voorgeleaen. 't Ging alles vlot naar 't scheen 't WaB tijd, dat aan des bruidgom lippen, Het teed're jawoord zou ontglippen, Daar klonk het, kort en krachtig „Neen De lieden, die aanwezig waren, En niet het minst de ambtenaren, Ja, ieder was verstomd Men ging nog eens de vraag herhalen, Weer Klonk beslist en zonder dralen ,.Né! sikerwier: ik ha 't for De jonkman wou van niets meer weten, Flu woelen band noch rozenketen, Niets lachte hem meer aan. En na deze ijd'le trouw ver tooning; Trok elk weer naar z n eigen woning, En was de huwelijkspret gedaan. Wat den bruigom eigenlijk bezielde, is niet gebleken. Hij weigerde te teekenen, „want" zei hij„hedenmor gen ben ik nog gewaarschuwd". Met pak en zak vertrok hij nog denzeliden middag, vermoedelijk naar Duitsch- land, en had eerst met een handdruk van zijn vroegere geliefde afscheid willen nemen, maar deze wees hem met verontwaartigd terug. De bruiloftsgasten zijn waarschijn lijk teieurgesteid geweest, want de bruiloftspret en het bruilofsmaal ble ven natuurlijk achterwege. Te Roi- neviile, in Lotharingen, werd onlangs een boerenbruiloft gevierd, waar bui „Ik denk, dat Süver Kiübbe zich niet vergist, als hij denkt dr. Raven voor zich te zien," vervolgde de oude, „Uw uitzicht mijnheer spreekt duide lijker dan woorden. Ook gij hebt onze Maren lief gehad. Komt u bin nen.' Maren's kamer is nog geheel onveranderd. Goed, dat u gekomen bent, dat is gemakkelijker dan telkens te moeten schrijven. Een moeilijk werkje voor menschen van onze soort. Daarom heeft de dokter ook den brief geschreven. Ga maar naar boven, mijnheer, met mijn houten been blijf ik liever beneden. U kunt niet missen, de eenige kamer daarboven is het. Vandaar kan men ook haar graf zien. Waar de sleutel in de kast steekt, liggen ook de papieren en het geld kistje staat in den rechter hoek op tweede plank. Ik ben blij, dat ze nu aan den rechten man komengeen oog heeft er in gekeken, daar kunt gij zeker van zijn, mijnheer. Hier is de sleutel, ik heb er hem uitgeno men; mijne vrouw nu, u weet hoe het vrouwvolk is. Men moet ze niet in verzoeking brengen." Bij deze laatste woorden, lachende geuil, begaf de visscher zich beneden fengewoon smakelijk werd gegeten. De 400 gasien een bescheiden getal aten te zamen60 pond ossenvleesch, 70 pond kalfvleesch, 5 speenvarkentjes, 16 ganzen, 14 poulardes, 22 kippen, 12 eenden, 8 kalfskoppen, 12 hazen, 40 pond snoek, 50 pond kaas, 80 dozijnen eieren en 60 pond boter. De eetlust moet daar, dunkt me niets te wenschen hebbeg overgelaten, 't Klinkt schier ongeloof lijk. Maar er was ook goed voor „doorspoeling" gezorgd. B halve de noodige koffie en thee werd er ge dronken 600 Ii'er brandewijn, 150 liter Boideaux en 120 liter witte wijn. W„t zullen daar velen den volgenden dag den „kater" gehad hebben. En ook de dokier heeft er licht wat aan verdiend. Zoo'n bruiloft kost geld. Had men daar maar kunnen profiteeren van de uitvinding van dr. W. H. Lewis, wiens uitvinding om zelf vleesch te maken, haast zooveel men wil, bij het lezen er van menige huismoeder in verrukking moet brengen. Hebt ge er nog niet van gehoord, geachte lezeres Ziehier, wat „De Maasbode" o, m, er van schrijft „De heer dr. W. H. Lewis, dat hij leveEen standbeeld voor dezen weidoener der menschheidGeen dure tijden, geen vieeschnood meer. Slage-s, gaat op de fl sch en zoekt een ander baantje. Want in het ver- voig brouwen we het vleesch zelf. Het is dr. Lewis, professor aan de Johns Kopkins Universiteit te New- York, die hei ons leeit. Niets is er voor noodig dan een glazen pot, een paar pond „dierlijke oerstof" en een zoutoplossing. Voor een paar centen ben je kiaar en je hebt vleesch vol op Met zijn vrouw, die waarschijn lijk in den „duren tijd" naar huis middeltjes zochi om goedkooper rond te komen, is professor er achter ge komen. Volgens de wetenschappelijke „The Dietetic and Hiegienic Ga- zette" te New-York kwam hij tot de volgende bevinding „Met aanwen ding der bovengenoemde middelen hebben ze stukken kippenvleesch „gefokt". Ze hebben ontdekt dat het mogelijk is van dit vleesch stukken af te snijden, zonder dat daardoor de verdere wasdom werd onderbro ken en ook dat deze bewerking vele malen kan worden herhaald. Deze operatie kan bij alle vleeschsoorten worden aangewend. Nietwaar, dat is me nog eens een glorieuse uitvindingDe geleerde professor zegt, dat het bij verdere ontwikkeling van zijn systeem met tertijd mogelijk zal zijn, zelfs orga nen van het menschelijk lichaam in vollen wasdom te brengen, hetgeen voor de geneeskunde van het groot ste nut is. Ik denk echter zoo eindigt de knappe dokter ik denk in zijne kamer en liet Raven alleen. Het was beter zoo, want de man zag er uit alsof hij den dood zelf in 't aangezicht had gezien. Die moestal- leen zijn, als hij Maren's kamer betrad en haren laafskn groet las. Hij had het papier met de weinige, ternau- wernood leesbare woorden bovenop in het kistje gelegd. Daar zou hij het vinden. Hoe verwonderd zou Süver Krübbe hebben opgekeken, ais hij door de, door ouderdom grauw geworden, zoldering had kunnen kijken. Toen Raven boven de kamer was binnengegaan, sioot hij de deur af en begon met koortsachtige haast naar het manuscript te zoeken. Maren kon twee copieën hebben gemaakt, ook was hei klad misschien nog aan wezig. Hij had niet eerder rust, voor hij alles in zijn bezit wist. Een pakket, zorgvuldig bijeen gebonden en ver zegeld en met het opschrift„Na mijnen dood aan dr. Raven te over handigen," lag in een hoek. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1