Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. ben op Donderdag 18 Januari e. k., de stemming, zoo noodig, op Woens dag 31 Januari d,a. v„ de herstemming, zoo noodig op Woensdag 7 Februari d. av. Benoemingen enz. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Februari aan den kolonel J. H. de Wildt, commandant van het 3e reg. inf., op zijn aanvrage, terzake van langdurigen dienst, eervol ontslag uit den militairen dienst verleend, onder toekenning van een pensioen van f 2100. Een Nederlandsche Dreadnought. Het «Volk" zegt met stelligheid te kunnen verzekeren, dat reeds op den avond van 22 December, toen de behandeling van de twee voornaamste deelen van de marinebegrooting werd uitgesteld, in parlementaire kringen het plan werd beraamd, in plaats van een schip van 7600 ton, in Fe bruari tot den bouw van een Neder landsche Dreadnought te besluiten, dubbel zoo groot en dubbel zoo duur. Rijksverzekeringsbank. Door het bestuur der Rijksverzeke ringsbank is aan de werkgevers een boekje rondgezonden, behelzende eene beschouwing van de oorzaken en de financieele gevolgen van de ernstige ongevallen voorgekomen gedurende de jaren 1903, 1904 en 1905. Het is overgedrukt uit de ongeval lenstatistiek betreffende het tijdvak 1 januari 1906—31 December 1906. Bij Kon. besluit zijn de bepalingen betreffende het toezicht op het beheer over de militaire verplegingsinrich- tingen herzien. Het toezicht op het beheer over de militaire verplegingsinrichtingen in plaatsen, waar intendanten zijn geves tigd, en in plaatsen, waar twee of meer compagniën (eskadrons en bat terijen) garnizoen houden, wordt in tijd van vrede, onder de bevelen van den hoofdintendant, uitgeoefend door daarvoor door den minister van oor log aan te wijzen intendanten. Bedoelde intendanten worden in het toezicht op het beheer over de verplegingsinrichtingen buiten hunne standplaatsen voor zooveel noodig bijgestaan door kwartiermeesters van de korpsen of door officieren, die als kwartiermeester dienst doen. Het toezicht op het beheer over de verplegingsinrichtingen in andere plaatsen, wordt opgedragen aan den garnizoenscommandant ter plaatse. Mr. V. geeft in „Het Nederlandsch Zeewezen" een statisiiekje over de ontwikkeling van onze stoomvloot in de laatste 10 jaar. Het is bijgewerkt tot 22 December 1911 en vertoont de volgende cijfers Aantal Bruto tonnen- Ver schepen inhoud, meer- 3TAAM DEB REEDERTJ <Jer y_ 1902 1912 1902 1912 tonn. Stv. Mij. Nederland 17 33 65000182000180% Holl. Amerika Lijn 10 16 85000 177000 110% ltotterdLlovd15 25 49000 1320001650/" Kon. Paketv. Mij. 41 77 53300131000145<>/0 Kon. Holl. Lloyd (Z.-A. lijn) 4 11 16800 79200 360% Kon. Ned. St.b.-Mij. 30 42 27600 65700140% Kon. W.-I. Maild. 9 1515400 39000155% Mviller's Alg. Scheepv. Mij. 6 1215000 28800 90% Stv. Mij Zeeland.7 8 12400 21300 75% Sfcv. Mij. Ooitzee 6 911200 16000 40°/° Java-China-Japan L. 8 41400 Vlissingen, 4 Januari. Gedurende de maand December werden aan het ceniraai telefoon bureau alhier 34010 aansluitingen tot stand gebracht en in geheele jaar 1911 356,966 aansluitingen. In de Nutsspaarbank aan de Kieuw- straat alhier werden in de maand December 421 inlagen gedaan tot een bedrag van f 21466,42 en 123 te rugbetalingen tot een bedrag van f 11973. Er werden in die maand 35 nieuwe inleggers ingeschreven, waar door het aantal spaarders steeg tot 2257 en hun tegoed tot f 382 376,13. Op 1 Januari werd aan rente bij geschreven f 10130,92, zoodat het te goed op 1 Januari 1912 bedroeg f 391.507,05. Voor een niet druk bezochte ver gadering, sprak namens de afdeeling S. D. A. P. de heer Llndeijer gister avond in lokaal „Admiraal de Ruyter", tot verdediging zijner candidatuur. Hij zette de beginselen der soc.- democraten op het gebied der ge meente politiek uiteen en wees er op hoe door den heer de Meij in den raad wordt getracht deze beginselen in toepassing te brengen, en eveneens welke resultaten reeds, bijv. in zake de duurte-toeslag en belastingver mindering zijn bereikt. De beer G. de jonge, tot debat uitgenoodigd, had hiervoor schriftelijk bedankt. De heer L. F. Plankeel alhier is ie Rotterdam geslaagd voor het exa men van Engelsche handelscorrespon- denlie voor de federatie van handels- en kantoorbedienden „Mercurius". De milicien sergeant J. Geelhoed, die met ingang van 5 Januari a.s. zich a's vrijwilliger heeft verbonden, is aangesteld tot sergeant bij de 4a comp. alhier, in verband waarmede de sergeant Blankert is overgeplaatst bij het 2e batafjon. Volgens mededeeling van den in specteur van het Joodswezen is een drijvend wrak, vermoedelijk van een vischsloep, gezien op ongeveer 51o 25',5 N.b. en lo 49',2 W.l. (3o 3',9 0.1. van Greenwich), N34oO. 4 zm. van het lichtschip „Wande laar" éen mast steekt 12 vt., en een afgebroken mast 6 vt. boven water uit. Men schrijft ons uit Middelburg De bevolking onzer gemeente be stond 1 Januari 1911 uit 19432 per sonen, namelijk 9107 mannen en 10435 vrouwen. Er vestigden zich hier 515 mannen en 543 vrouwen 669 mannen en 681 vrouwen vertrokken. Geboren werden 195 mannen en 198 vrouwen; terwijl 136mannen en 167 vrouwen overleden. Dit alles geeft een vermindering van 95 mannen en 107 vrouwen of 202 personen. Op 31 December waren er dus 9012 mannen en 10218 vrouwen of totaal 19230 personen. Hedenmorgen om half tien werd de politie gewaarschuwd, dat er een begin van brand zou uitgebroken zjjn in de woning van den stoker V. aan de Nederstraat. Bij onderzoek bleek.... dat men een partijtje oude rommel had willen verbranden, terwijl de schoorsteen dicht was hierdoor ont stond in de kamer zooveel rook, dat buren en voorbijgangers aan brand dachten. Zoowel op het politiebureau als aan de stadsschuur stond men met een minimax gereed om toe te snellen, maar tijdig merkte men dat het loos alarm was. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Naar de „Zuider Kerkbode" me dedeelt, zal te Middelburg onder leiding van Hervormde en Gerefor meerde predikanten een week der gebeden worden gehouden en zullen als sprekers optreden van 3 tot 13 dezer, ds. L. Bouma, ds. M. van Empel, ds. H. Jonker Jzn., ds. N. M. de Ligt, dr. H. T. Oberman, ds. j. de Visser, ds. D. Wielenga en de heer A. Pefermeijer. De bevolking van Amsterdam is in het afgeloopen jaar vermeerderd van 573 983 op 580.365 zielen. Ongeveer 30 jaar geleden telde Amsterdam nog geen 300.000 zielen. Aan boa-d van het ss. „Hollan- dia" van den Kon. Holl. Lloyd, dat op Nieuwjaarsdag uit Zuid-Amerika te Amsterdam arriveerde, ontstond op de uitreis een begin van brand in een der derde klasse passagiersver- blijven. Dank zij het spoedig en door tastend optreden van de leden der bemanning werd uitbreiding van den brand voorkomen. De passagiers toon den over dit cordaat optreden bun dankbaarheid, door een collecte on der elkander te houden, waarvan de opbrengst de equipage ten goede kwam. De oorzaak van het brandje moet hoogstwaarschijnlijk aan onvoorzich tigheid van een der passagiers'geweten worden, Inbraken. Dinsdagavond werden door de politie te Rotterdam twee inbrekers gesnapt, die in een pandjeshuis aan den Breeden Hilledijk een ruit hadden ingewoipen en eenige gouden en zilveren horloges ont vreemd. Een der inbrekers werd door de politie gegrepen en had onder de vlucht reeds een deel van zijn buit weggeworpen. De tweede had de vlucht genomen over de palisadeering van de Staatsspoor. Een wisselwachter, die hem wilde grijpen, bedreigde hij, dat hij hem zou neerschieten. Gister morgen is hij echter eveneens opge spoord en gearresteerd. Na een afwezigheid van een dag ontdekte de rentmeester van Klein Biljoen, bij Arnhem dat Inbrekers in de woning waren gpw es'. Zij moeten door in klimming op de veranda en zoo in het huis gekomen zijn. Verscheidene kasten zijn opengebroken. Van de brandkast was de ijzeren kap afgeno men en f 5000 er uit ontvreemd. Ook een kast met zilver was opengebroken, doch daaruit wordt niets vermist. De sleutel van de brandkast wordt ver mist Gisternacht zjjn uit een villa aan de Johan van Oldebarneveitiaan, te 's Gravenhage, eenig zilverwerk en andere voorwerpen gestolen. De dader of daders moeten zich door middel van een valschen sleutel toegang heb ben verschaft. Gisterenmorgen wilde een 7jarig meisje te Gouda, terwijl haar moeder afwezig was, een ketel van de kachel nemenze geraakte daarbij te dicht bij het vuur, haar kleederen geraakien in brand.Toen er hulp kwam opdagen, had het kind reeds zeer ernstige brandwonden gekregen, waaraan zij kort daarna is overleden. Een slagersknecht te Alkmaar, die door een wondje, dat hij in den duim had, bloedvergiftiging kreeg, is na hevig lijden in het St. Elisabeth gesticht aldaar overleden. Sedert Vrijdag wordt te Schiedam vermist een vrouw uit het Wiilemshofje. Men vermoedt dat haar een ongeiuk is overkomen. Sedert den tweeden Kerstdag wordt te Gennep een machinist vermist. Nu men een paar kilometer beneden den spoorbrug zijn pet aan de Maas heeft gevo.iden, vreest men dat den bijna 65jaiigen man een ongeluk overkomen is. In de Tulpenstraat te Haarlem at een gezin appelmoes, gemaakt van gedroogde appeltjes, die gekocht waren op de Botermarkt aldaar. Vader en éen dochtertje aten niet van de moes, wel twee andere dochtertjes en de hond. Deze meisjes en de hond werden na het eten ongesteld, maar vader en de derde dochter bleven gezond. Vandaar dat aan vergiftiging gedacht wordt. Van de gedroogde appels is een monster in beslag genomen, zoo ook wat van de moes overbleef en de pan waarin zc gekookt was. Alles is nu in handen gesteld van een scheikundige ten onderzoek. Te Boskoop werd een jongeling, die op zijn fiets voorbijkwam, door een 12jarigen jongen van achter een heg een oog uitgeschoten met een pijl. Geneeskundige hulp, hoewei onmiddellijk verleend, kon niet meer batenhet oog is de jongeling voor goed kwijt. Een turfschipper te Amsterdam wilde Dinsdagavond aan de Gelderschekade van een ander schip op zijn eigen vaartuig overstap pen. Hij stapte mis en viel tusschen beide schuiten. Een meisje zag het ongeluk en riep hulp, doch toen men ter plaatse kwam was de ongelukkige reeds in de diepte verdwenen. De politie haalde later het lijk op. Aan den Maaskant te Viaardingen is het lijk opgehaald van een man. vermoedelijk ongeveer 45jaar, gekleed met zwart goed en tricot ondergoed. Te Veenendaal is een onderbaas door een balklaag van een in aanbouw zijnden windmolen gevallen. Zwaar inwendig gekneusd werd hij na eerste behandeling door twee geneesheeren, per ziekenauto naar Arnhem over gebracht. Bij het afbreken van een huis te Goudi viel onverwacht een gedeelte muur omver en kwam terecht op een metselaar die met het afbreken bezig was. Hij werd ernstig in- en uitwendig verwond, o.a, had hij een arm gebroken. In een te Amsterdam verschij nend blad werd namens een familie te Doetinchem een advertentie ge plaatst, vermeldende het overlijden van hunnen vader. De familie ont ving van verscheidene zijden bezoe ken en brieven van condoiatie en toen bleek, dat een plaatsgenoot deze advertentie uit baldadigheid had opge geven, en de vader nog gezond en wel was. De familie heeft nu deze zaak bij de politie aangegeven. Dat men nooit te voorzichtig kan zijn in het verkoopen van zaken is wederom te Helmond gebleken. De gezusters v. D. hielden daar sinds jaren een drukbezocht café met res taurant en hotel. Eenige dagen gele den kwam een zekere heer P. bij hen en bood aan hun za,ak te ver koopen. Alles werd klaargemaakt. P. logeerde en dineerde enkele dagen in het café zonder een cent te betalen, nam zooals beweerd wordt, aldaar geld op, hielp met het bedienen in het restaurant, doch toen het op be talen aankwam, was de heer gevlogen. Een schadepostje voor de eige naressen en voor de geregelde clien tèle, wie reeds een rondje was be loofd over den goeden verkoop. Dakhazen. Dat de kat- tenvangst en kattenslachterij hier en daar nog in vollen gang is, blijkt wel daaruit dat tijdens het vervoer van Gouda naar Engeland via Rotterdam een partij van 200 kattenvellen ge stolen is, welke einde December uit Gouda gezonden werd. De mijnwerkers van de Borinage (België) hebben besloten tot staking en aan dit besluit is reeds begin van uitvoering gegeven. Aan de stemming hebben ongeveer 11.600 mijnwerkers deelgenomen van wie 9700 er voor en 1700 ertegen waren. De reden van de staking is het besluit van de werkgevers de loonen eens in de veertien dagen ioplaats van wekelijks te betalen. De arbeiders beweren, dat hun huishouden berekend is op de betaling per week en dat de invoering van 't nieuwe stelsc-l zou voeren tot borgen. De directies van verschillende mijnen zijn bereid met de mijnwerkers onderhandelingen te beginnen en men gelooft wel dat overeenstemming zal worden bereikt. In den nacht van Maaniag op Dinsdag hebben onverlaten deerlijk huisgehouden te Oude Avereest. Bij verschillende landbouwers werden hekken uitgelicht en in de slooten geworpen,veestallen losgemaakt, waar door dit vee op verschillende plaatsen moest worden opgezocht en aan de school werden ruiten en de pomp vernield. Ook de pastorie der Ned. Herv. Kerk aldaar werd niet vrijgelaten de hekken van de afrastering werden uitgetild en over de tramlijn gewor pen, benevens andere voorwerpen op de lijn gezet, welke de machinist echter opmerkte en verwijderde. Later werden die voorwerpen opnieuw op de lijn gelegd, wat evenwel wederom door den machinist werd gezien. In het hoofdpostkantoor te Stuttgart heeft een brutale diefstal plaats gehad. Op de binnenplaats werd in een postwagen het ijzeren kas'je onder de zitplaats van den koetsier aangebracht. Tien brieven afkomstig van de Wurtemburgsche Hypotheekbank met een inhoud van 30.000 mrk. werden gestolen. Men is den dader nog niet op heispoor. En het zal niet gemakkelijk zijn hem te vinden, want de daad werd eerst twee uur nadat zij gepleegd was ontdekt en bovendien waren er in het kantoor met het oog op de nieuw- jaarsdrukte veel mannen aan het werk, welk hulppersoneel geen uni form droeg. Voor postzegelverzamelaars van belang zijn de nieuwe postzegels van een penny en een haive penny, welke den eersten Januari in de Londen- sche postkantoren verkrijgbaar zijn gesteld. Hst verschil tusschen deze en de oude is niet groot. Vele post beambten hebben zelfs niet opgemerkt dat er een wijziging in de teekening was gebracht. Toch is dit geschied Op de postzegels na de troonbestrij- ding van koning George uitgegeven was onrecht gepleegd aan den koning en aan den Britschen leeuw. Z. M.'s gelaat was zoo zwart overschaduwd, dat men zijn baard en snor niet on derscheiden kon. Deze zijn nu keurig in orde. M;ar het ergst was de Britsche leeuw er aan toeDeze was zoo mager en toonde op zoo beklagenswaardige wijze zijn ribben, dat velen, vooral na lezing van jingo-dagbladen, zeiden „O, die leeuw is weer hongerig I" Maar op de nieuwe postzegel is de leeuw op gevuld en afgerond en ziet hij er meer bevredigd en dus bevredigend uit. De terugkeer van kapitein Lux (den Franschen officier, die in 1906 in Duitschland wegens spionnage tot 10 jaar vestidgstraf veroordeeld, is ontvlucht uit de vesting Giatz, waar hij zijn vonnis onderging), heeft in Frankrijk bij de chauvinisten een geest drift gewekt, die den buitenstaander onverklaarbaar en belachelijk moet schijnen, maar die te grooter is, omdat de kapitein van geboorte een Lotha- ringer is. De „Malin" zegt o.a. „Is het niet alsof er iels van het ons af genomen deel des vaderlands werd heroverd Dat blad verhaalt, hoewel kapitein Lux weigerde iets aan de couranten mede te deeien, uitvoerige bijzonderheden van zijn vlucht en steit hem, evenals veie andere biaden, als een vaderlandschen held ten voor beeld aan de jeugd. De bladen verhalen dat Lux voort durend in verkeer was met zijne vrienden in Frankrijk. Zij zonden nem pakken couranten, welker touwen hij bewaarde en waarvan hij een touw vervaardigde waarlangs hij zich uit het venster liet neerglijden, alsook veie boek n in welker banden hij zaagjes, vijlen en andere gereedschap pen vond, die hem van dienst konden zijn bij een poging tot vluchten. Door aanwijzingen, geschreven met onzichtbaren inkt, die bij verwarming zichtbaar werd, kwam hij op de hoogte van wat hij weten moest en zoo wist hij, dat er, als hij eenmaal buiten was, een automobiel op hem zou wachten, die hem ijlings naar de Oos- tenrijksche grens zou brengen. Deze bijzonderheden worden echter grootendeels door de Duitsche bladen tegengesproken. De Fransche regeering is er op uit, de geestdrift over Luxs' ontvluchting zooveel mogelijk te smoren. Minister Messimy heeft den kapitein eerst audiëntie willen verleenen, toen hem uit de dossiers gebleken was, dat Lux zich niet aan spionnage schuldig had gemaakt, maar dat hij alleen een studiereis deed, alsook dal hij niet op zijn woord van eer ge vangen zat. Aldus de Fransche bladen. Van verschillende zijden wilde men feesten organiseeren ter eere van Lux en een paar bladen wilden een in schrijving openen voor een huldeblijk. Mrar de kapitein, die zelf geen druk temaker schijnt te zijn, heeft van hoo- gerhand last ontvangen, zich aan alle betoogingen, van welken aard ook, te onttrekken. In Duitschland ergert men zich, zooals te begrijpen is, aan den dwazen ophef, die in Frankrijk van deze ont vluchting wordt gemaakt en de „Lokal Anzeiger" zegt, naar aanleiding van het feit dat minister Messimy kapitein Lux op audiëntie ontving„Dit is de eerste maal, dat een groote mo gendheid officieel de spionnage er kent". Gelukkig heeft het chauvinisme niet allen in Frankrijk verblind, en keurt de „Figaro" in een stukje, dat de vaderlandsliefde van Lux en zijn ver diensten in hun waarde laat, de ont vangst var. den kapitein door den minister, alsmede de aankondiging van het geval door het officieele agentschap scherp af. Frankrijk en Duitschland leven in hoewel meer dan ooit gewapenden vrede en daarom moest de regeering de tegen woordigheid in Parijs van iemand die zich in conflict bevindt met Duitsch- lana's wetten, ignoreeren. De dappere Lux had zich bij zijn chef in Belfort moeten .vervoegen en, trotsch maar zwijgend en nobel, zijn plaats in het leger weermoeten innemen. Aldus „Figaro". Een van de vele drama's die zich in New York afspelen, eindigde dezer dagen voor den politie rechter. Een oude, in bemodderde lompen gekleede, dronken vrouw verscheen daar voor den rechter en vroeg ge hoord te worden. Wat zij wilde, was echter niet te begrijpen en zij werd voorioopig opgeborgen om haar roes uit te slapen. Daarna werd zij weer voor den rechter gevoerd, waar zij verklaarde niets te willen hebben. Het oude vrouwtje bleek te zijn Evelyn Granville, twintig jaar geleden de mooiste vrouw van het Amerikaan- sche tooneel, die bekend stond ouder den naam van dé Amerikaansche Grieksche godin. Zij kwam naar New York toen zij nog een kind was en zelfs toen werd zij ai een groote schoonheid genoemd. Als zij op straat liep, keerden de menschen zich om, ten einde haar te kunnen gadeslaan. Iemand vertelde haar, dat zij voor het tooneel als voorbestemd was. Een Theater directeur erkende de waarde van haar schoonheid en het was niet moeilijk voor de schoone Evelyn Granville om een engagement te vin den, ofschoon zij zingen noch acteeren kon. Zij had succes en kreeg geregeld engagementen. Toen zij aan hettheat r was, maakte zij kennis met een zekeren Burton Webster, eer. rijken bookmaker en beiden werden steeds samen gezien. Toen speelde er zich een drama af. Op een avond in 1891 bracht een effectenmakelaar, E. Goodwin, een bezoek aan de schoone miss Evelin. Hij had een vriend medegebracht. Webster was uit. Volgens Evelyn hadden die beide mannen haar gro velijk beleedigd. Den volgenden dag ging Webster naar het kantoor van Goodwin en doodde hem. De jury nam verzachtende omstandigheden aan en vroeg voor Webster veroor deeling wegens doodslag. Hij kreeg toen 19 jaar, maar kreeg na zeven jaar gratie. Terwijl het proces aan den gang was werd miss Eveiyn moeder. Nadat Webster was overge bracht naar de strafgevangenis zonk miss Evelyn dieper en dieper. Zij begon te drinken en raakte verslaafd aan verdoovings middelen. Zij werd langzamerhand, wat zij nu is en lijkt ~- ofschoon zij pas 40 jaar is op een vrouw van diep in de zestig. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) (De copie wordt nimmer teruggegeven.) Mijnheer de Redacteur I Mogen wij nog even een plaatsje voor het volgende De vrlj-llberale verdedigers van Kwade zaken. Iedere lezer zal moeten erkennen, dat het niet veel zaaks was, wat de vrij-lib. kiesvereeniging, in antwoord op ons stukje, in het midden kon brengen. Wij hadden de oud-liberalen ge brek aan politiek fatsoen en eer lijkheid verweten; daarover zwijgen zij. Hun eigen kandidaat heeft in een eerlijk oogenblik, reeds eenmaal voof De Mad verzoe blicee; het bq van den, door richt scbrifl van AaiI In ven detstd In 1911 heer kantel een G. nome perse G. alsno dida. te ha Te bespi hovel de zoek| noen plich tegeij Dt werq zood van dade onze

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 2