Donderdag' 4 Januari Feuilleton. "binnenland. No. 3. 50e Jaargang. 1912. Verschijnt dag®!i|ks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. fibonnemsnts-flduertentiSn op zeer uoordeeiige ooomaarden Van week tot week. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan f—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Voor een hoogst enkele maal zijn de Italianen nu toch eens eerlijk ge weest; maar't was een noodzakelijke eerlijkheid, want het was absoluut onmogelijk om langer vol te houden dat de verliezen in de gevechten bij Bir Tobros geleden, niet veel aan zienlijker waren dan de officieële opgaven luidden. Het is aan de pers dat wij nadere bijzonderheden te danken hebben omtrent den loop van het gevecht en de wijze waarop de troepen waren uitgerust, hetgeen eenvoudig allerellendigst moet zijn geweest. De verkenningstroep van 2000 man verloor er 250 en de schietvoor raad was geheel uitgeput toen het gevecht geëindigd was. Het schijnt thans wel vast te staan dat, indien de Turken den aanval gedurende den nacht hadden hernieuwd, de Itaii- aansche verkenningstroep het kamp niet meer zou hebben bereikt. Wat de herovering van Tobrock door de Turken betreft, deze wordt natuurlijk door de Italianen tegenge sproken, maar zooveel schijnt toch wel zeker te wezen dat, indien de aanval niet is gelukt, de Turken veertien uren lang het vuur der ver sterkingen en van veertien oorlog schepen met waren heldenmoed door staan hebben. Ook zouden er aanwijzingen zijn waaruit valt op te meiken dat de Arabieren de groote oase meer be ginnen te bevolken en er bezig zijn aan den olijfoogst. We dachten al dat er geen oiytboomen meer over geschoten waren, maar het scherp- geschut schijnt er toch een paar te hebben gespaard. Kon men van Italiaansche zijde er in slagen om de Arabieren over te halen de zijde der Turken te verla ten, dan zoude aardig wat gewonnen zijn. Het „verdeel en heersch" is in de politiek altijd een mooie spreuk geweest. Maar dan moet men eindi gen met zulken onzin te vertellen ais nu pas weer gedaan werd. De Ara bieren te Accara, een dorp nabij Bir Tobros, waar dan zoo hevig ge vochten is, hadden besloten de Ita liaansche vlag te hijschen, wanneer de Italianen zouden naderen. Zij de den het, maar de Turken drongen met andere Arabische stammen het dorp binnen, daarbij mannen, vrouwen en kinderen doodende en de overigen verstrooiende en toen kwam er een varken met een snuit, enz. Wat betreft de eenigszins hieraan verwante zaak van de bezetting van Soloem en Djauet door Engelschen en Franschen, deze houdt de regee ring te Rome nog bezig. Teneinde 0- 18.) Het was vreemd, zoo zeker als hij van zijn taak was. Hij gevoelde, dat de zege hem was. Het werk van haar, die hij eens had lief gehad, door hem omgewerkt, moest opgang maken, de tegemoetkoming van zijnen vriend be wees het hem opnieuw. Terug kon hij nu niet meer, dus voorwaarts Hij opende de deur naar de groote wachtkamer,der redactie, waar al die po pelende harten zaten, die hierhun heil verwachten. Zij keken naar hem op, alsof hij de lang verwachte bode was, die hen voor het oog van den invloed rijken redacteur zou voeren, wiens spreekuur was begonnen. Hij ver scheen hun als een begenadigde, een van de grooten, die hier de geziene man was, toen hij, den diep buigenden portier vlug voorbijgaand, den trap afging, die hem naar buiten bracht. zich geen vijanden oo den hals te halen, heeft men te Rome kool en geit gespaard en aan de mogendhe den te kennen gegeven dat bij eene nauwkeurige bepaling der grenzen te bezette strooken niet zouden gelegen zijn binnen het deel hetwelk aan Italië zou moeten worden tosgewezen. Maar de Porte is er ook nog, en heeft tegen de bezetting van Djanet geprotesteerd, waarop Frankrijk ge antwoord heeft dat het tot den stap was overgegaan, om rooverijen van uit de oase in Tunis te verhinderen en omdat Turksche troepen uit de omstreken naar het noorden getrok ken waren twee redenen die al heel weinig tot de zaak doen, die natuur lijk wel blijven zal zooais ze is. Over de vredeskansen is thans eenig officieel licht opgegaan. De Oostenrijksche minister van buiten- landsche zaken heeft aan de delega ties medegedeeld, dat dadelijk na het begin van den oorlog getracht is een passenden grondslag te vinden voor den vrede en dat er ook thans nog hoop is. Volgens graaf Aerenthal zou de verlenging van den oorlog gevaar lijk kunnen worden voor de handha ving van den besiaanden toestand op den Balkan. Dat is heel goed en wel, maar natuurlijk brengt de bereidwilligheid der mogendheden de zrak geen stap verder. Ualië zal vooreerst het hoofd niet in den schoot leggen en de positie van Turkije is gedurende den oorlog alles behalve verzwakt. Waarom zou het dan toegeven, waarbij het niets dan verliezen kan Het keizerlijk huis van China heeft dan, onder pressie van prins Tsinsz, besloten ie berusten in het bijeenroe pen eener conferentie, die zal te be slissen hebben over den toekomstigen Staatsvorm van het Hemeische rijk, en aan de revolutionnairen is bericht dat het keizerlijk huis bereid zal zijn afstand te doen van den troon, wan neer de meerderheid der hooge ver gadering zich verklaart voor een re publiek. Dat is heel mooimaar het is te vens een beetje Chineesch en daarom verwondert het ons niet, dat men in het revolutionnaire kamp deze be rustende stemming wantrouwt, vooral bezwaar makende tegen de lange voorbereiding der conferentie, die wel een half jaar zal durenzoodat het al den schijn heeft dat men tijd zoekt te winnen. Trouwens wordt er ook al gekib beld over de plaats, waar de confe rentie officieel zou worden gehouden. Joen is voor Sjanghai, de revolu tionnairen zijn voor Nanking, het Chineesche Parijs, waar het revolu- Niemand vermoedde waf hem zjotof spoed aandreef. Deze wachtenden waren eerlijke arbeiders, maar hij hij wilde zich als dief van datgene meester maken, wat ook allen, die hier wachtten, hoopten en verlangden. Hij sprong in de eerste de beste tram, die hem naar huis bracht, en begon dadelijk met de voorbereidin gen voor zijne reis. Vrouw Muller klaagde, toen de gemakkelijke, prompt op tijd betalende huurder de kamer opzei, en maakte een eenvoudig mid dagmaal voor hem klaar, daar Raven geen lust had, meer uit te gaan. Hij wilde geen bekenden meer zien. in Sleeswijk kende niemand hem, daar zon zijne stemming wel weer verbe teren. Hij pakte alles, wat hier moet blij ven, in koffers en kisten. Toen schreef hij een brief aan den expediteur en begon zijn geldzaken te regelen. Daar hij op dit punt een zeer ordelijk man was, had hij ook hiermee weinig moeite. Vrouw Muller wischte een traan uit haar oog, toen haar huur der haar een kleine gratificatie loc- schoot, en versierde de tafel met een ruiker. tionnaire voorloopige bewind zetelt, dat reeds besloten was, over te gaan tot de verkiezing van een president der republiek China. In Perzië is de toestand onveran derd. De Russische t.orpen, dieTa- bris bezet hebben, bevinden zich aldaar in een hachelijke positie, niet tegenstaande versterkingen voor hen zijn aangekomen. Eerst als zij drie duizend man sierk zijn, zullen zij met vrucht het hoofd kunnen bieden aan de aanvallen der Perzen, waaraan zij gedurig bloot schijnen te staan. De Russische regeering moet nu be sloten hebben om een harde les te ge ven aan de revolutionnairen in Perzië. Zij wil twee strafexpedities,elk van tien duizend man, naar Perzië zenden. Zij acht deze noodzakelijk omdat de Perzische regeering, die niets gedaar. heeft tegen de vijandelijkheden der revolutionnairen, niet in staat is de schuldigen te straffen. 't Zal den Rus niet meevallen, dat die zoogenaamde revolutionnairen in Tabris, de indringende kozakken teelijk op het lijf vielen; maar, wanrezr Rusland spreekt, mag men den va- derlandschen grond niet meer ver dedigen en de beer is niet gewoon zijn prooi los te laten. Nieuwsjaarsbal ten Hove. Ingevolge uitnoodiging van H. M, de Koningin en Z. K. H. den P.ins der Nederlanden, waren ip het gala bal, dat ter gelegenheid van het Nieuwjaar, gisterenavond len Hove werd gegeven, tegenwoordig: de le den der Huizen van de Koninklijke familiede vreemde gezanten en verdere leden van het corps diplo matique de ministers, hoofden der departementen van algemeen bestuur de ministers van Staatde Raad van State de Rekenkamerde buitenge wone Staatsraden de leden van de S'.aten-Generaal, verblijf hebbende te 's Gravenhage de Gsd. Staten van Zuid Holland met den Commissaris der Koningin in die provincie, de burgemeester met den gemeenteraad der residentie; de leden van de rech terlijke colleges en de rechterlijke ambtenaren daarbij werkzaam hoofd ambtenaren bij de dep. en de Reken kamer de inspecteur en andere hoofdambtenaren van den Rijkswater staat, die te 's Gravenhage standplaats hebben de vlag-, opper-, hoofd- en verdere officieren van de Koninklijke marine en het Indische leger, met verlof, of te 's Gravenhage werkzaam en van de verschillende gouverne mentscorpsen der residentie. Met in begrip der vele dames en particulieren Toen Raven zijn eenzaam maal had genuttigd, zette, hij zich weer aan de schrijftafel en maakte zijne berekening. De kleine som, die hij had gespaard, zou bij groote zuinig heid drie maanden toereikend zijn, dan zou hij zijn honorarium in han den hebben. Twee duizend gulden zou hij minstens krijgen. Het duizelde hem voor de oogen, ais hij aan deze som dacht. Van jongs af aan had hij zich zeer moeten be krimpen, tot hij als medewerker aan eene groote courant eindelijk een ta melijk inkomen kreeg, dat nog werd vergroot door bijverdienste, die zijne vlugge pen hem opleverde. Daarbij kwam de toelage van zijn vader die juist toereikend was voor de huishuur, want Raven was er zeer opgesteld, op een goeden stand te wonen. Men hield hem in den kr.ng, waarin hij verkeerde, voor veel welgestelder, dan hij in werkelijkheid was, daar hij nooit schulden maakte en al'ijd zeker en voornaam in zijn optreden was. Ook zijn kleeding was altijd smaakvol en naar de laatste mode. Maar Raven was een genotmensch en benijdde de hoogere tienduizend bedroeg het aantal genoodigden on geveer 1000. Kort na 9 uur tegen den aanvang van het cercle, vernam men, dat H. M. de Koningin niet bij die ont vangst en bijgevolg ook niet op het galabal zou tegenwoordig zijn. Wegens de afwezigheid der Ko ninklijke gastvrouw, werden alsroen de honneurs waargenomen door H. M. de Koningin-Moeder, zoowel bij het cercle als in den verderen loop van den avond, bij het toespreken van tal van dames en heeren. Z. K. H. de Prins deed mede een rondgang in verschillende zalen en onderhield zich met vele der bezoe kers. De Eerste Kamer en de toeslags ontwerpen. De Haagsche correspondent van de .Leeuw. Ct." schrijft: Naar ik verneem zullen de zooge naamde toeslagsontwerpen in de Eer ste Kamer op zooveel verzet stuiten, dat verwerping er van zoo goed ais zeker is. De Militiewet. Het Voorioopig Versiag der Eerste Kamer over de Militiewet is gisteren avond verschenen. Men verwacht, dat de openbare behandeling zal plaats hebten tegen het einde dezer maand, wanneer de Kamer voor de beraadslaging der Staaisbegrooting bijeenkomt. Bond van Nederl. Onderwijzers. De vergadering van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers werd Zaterdagnamiddag na een langdurige huishoudelijke vergadering voortgezet. De rekening over 1911 werd vast gesteld in ontvangsten op f 50,105,83, in uitgaven op f 47,744 57, met een batig saldo van f2361,26. De begrooting voor 1912 werd vastgesteld op een eindcijfer van f 34,470. Als plaats voor de volgende alge- meene vergadering werd Groningen aengewezen. Aangenomen werd een voorstel Rotterdam, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat een orgaan van den Bond worde uitgegeven tot verspreiding van de denkbeelden van den Bond over het onderwijs en de inrichting der school onder de bur gerij. Het hoofdbestuur werd uitgenoo- digd om in zake de punten levens verzekering en weezenkas ,het vol gend jaar met definitieve voorstellen te komen. De overige voorstellen werden van de agenda afgevoerd. Na rondvraag werd de vergade ring gesloten. hunne plaats aan de tafel des levens. Hij had slechts éene groote begeerte, rijk te worden. Ook de roem zou hem slechts het middel zijn tot dat doel. Hij verlangde naar een zorgeloos, genotvol bestaan, waarin de arbeid alleen voor overzadlging zou waken. Maakte zijn boek opgang, dan kon hij er zeker van zijn dat ook zijne oudere letterkundige voortbreng selen langen tijd eene gunstige opna me zouden vinden. In elk geval zou het succes hem den weg banen voor het vinden van eene rijke viouw, die hem voor de toekomst een goed leven zou waarborgen. Zijn vriend Steiner had dit doel bereikt, hoewel hij, dank zijn geniale gaven, niet op het vermogen van zijn vrouw was aangewezen. Dat hij het zich nog verder zoo druk maakte in zijn moeielijk beroep, scheen een man als Raven onbegrijpelijk: Arbeid om den wille van den arbeid, neen, dat was niets voor hem, hem dreef alleen het heilige moeten. De klok sloeg zes uur, 't was tijd, de koffers te pakken, daar hij met den nachttrein wilde vertrekken. Hij Postzegels. Het debiet in ons land aan post zegels van allerlei soort bedroeg in De cember 1910 ongeveer f 1,400,000, in December 1911 ongeveer f 1,700,000, alzoo f 300,000 meer. Alleen het kan toor Amsterdam betrok in die maand voor f 385,000 aan postzegels. Scheepvaartbeweging in de Amster- damsche haven. Blijkens de door de Kamer van Koop handel gepubliceerde tabel bedroeg de inhoud der sedert de opening van het Noordzeekanaal voor Amsterdam aangekomen zeeschepen 10 087,000 Ms. In 1910 10,074,000 M3. Het aan tal zeeschepen in 1911 ie Amsterdam aangekomen was 2355, in 1910 2288. Te Amsterdam kwamen ir. 1910 aan 1225 schepen, metende 717,969 M8., voor 1911 bedroegen deze getallen resp. 1275 en 811,378. Het aantal te Amsterdam ingeklaarde ladingen be droeg in 1911 tezamen 2355, in 1910 was dit aantal 2288. Het cijfer voor 1911 werd in de jaren 1906, 1907, 1908 en 1909 hierdoor overiroffen. Het aantal ingeklaarde ladingen be droeg in die jaren resp. 2373, 2368, 2428 en 2388. In den bruto-inhoud der door de Noordzeesluizen geschutte schepen blijft steeds stijging waar te nemen. Bedroeg deze inhoud in de jaren 1909 en 1910 resp. 23,077,375 en 23,760 686 M3., in 1911 was dit cijfer 24,394,996. Onder de aandacht van belang hebbenden wordt gebracht, dat de in januari' uitgegeven Rijksposlsspaar- bankboekjes eerst in de maand Fe bruari ter bijschrijving van de rente aan den directeur der Rijkspostspaar bank behooren te worden opgezonden. Vlissingen, 3 Januari. Het stoomschip „Burgermeister" van de Deutsche Ost-Afrika Linie, kwam hedenmiddag alhier ter.reede, komen de van Durban en vertrok na ont scheping van passagiers naar Ham- burg. Voor het examen van eersten stuur man voor de groote stoomvaart zijn geslaagd de heeren W. Siofkoper, M. W. Moerdijk en C. Meijer (aanvulling stoom) en voor tweeden stuurman de heer W. C. Schimmel. De conducteur le klasse der Staats spoor J. Notebaard alhier is met in gang van heden bevorderd tot hoofd conducteur 2e klasse. De nieuwe Ned. tooneelvereeni- ging, onder directie van den heer W. Hart, zal Zondag in het Concert gebouw van den heer Burgers weder legde de groote handkoffer open op tafel en haalde met een soort heilig ontzag het manuscript uit de schrijf tafel te voorschijn, waarin hij het zorgvuldig had weggesloten. Evenzoo behoedzaam pakte hij het in de tasch, waarvan hjj geen oogenblik wilde scheiden, daar ze den schat verborg, dien de toekomst hem in gangbare munt zou inwisselen. Toen haalde hij alles bijeikaar, wat hg voor een vrij langen tijd kon noodig hebben en vulde daarmee den koffer. Buiten werd gebeld vrouw Muller bracht de post binnen. Raven hield weer een brief uit Sleeswijk in de band. Wat zou hij brengen Zijne handen beefden toen hij hem opende. Weer van dien dokter Hofman. Zeer geeerde heer De huisheer van Maren Jebsen, Stiver Krübbe, verzoekt mij u mee te deelen, dat de gestorvene u verschei den dingen heeft vermaakt. Wij ver zoeken u, om te laten weten, of u de nalatenschap wilt aanvaarden. Eene opgave er van gaat hiernevens. Hoogachtend Hofman. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1