iissiigich Conrai BIJVOEGSEL Gemengd Nieuws. Woensdag 3 Januari 1912, No. 2. VAN DE VAN Vlisslngen, 2 Januari. Aan het rijkstelegraafkantoor alhier werden in 1911 behandeld verzon den 42453 telegrammen en ontvangen 44403 telegrammen, kostelooze tiiensl- telegrammen 952, meteorologische te legrammen 2100, opgenomen en ver der geseind 10343, opgenomen dienst en meteorologische telegrammen 215, totaal 100466. Telefoon. Interlocals gesprekken. Uitgaande 9245, inkomende 9985; internationaleuitgaande 278 en in komende 580transiteerende gesprek ken interlocal 1859 en internationale 30, totaal 21977 gesprekken per tele foon aangeboden en afgeleverde tele grammen 8579. Ter vergelijking met het vorig jaar dienebehandelde telegrammen in 1911 100.466 en in 1910 125.755; minder in 1911 25289 telegrammen. Teiefoon-gesprekken in 1911 21977 en in 1910 18223, meer in 1911 3754 gesprekken. Gedurende het jaar 1911 zijn hier binnengekomen 43 stoomschepen me tende 18,334 tonnen, 7 zeilschepen metende 2660 tonnen en vertrokken 43 stoomschepen groot 18,334 tonnen en 8 zeilschepen groot 2849 tonnen. In 1910 waren de cijfers als volgt Binnengekomen 36 stoomschepen metende 12,806 tonnen, 21 zeilsche pen metende 6315 tonnen, en ver trokken 37 stoomschepen nietende 13,265 tonnen, 20 zeilschepen me tende 6126 tonnen. Hieronder zijn niet begrepen de maiiboofen, noch de loodsschoeners van de beide loodswezens. Te Middelburg zijn binnengekomen 7 stoomschepen, groot 5821 tonnen, 1 zeilschip groot 246 tonnen, en ver trokken 7 stoomschepen groot 5821 tonnen, 2 zeilschepen groot 840 ton nen. In 1910 waren de cijfers als volgt: binnengekomen 11 stoomsche pen groot 9471 tonnen, 5 zeilschepen groot 9471 tonnen, 4 zeilschepen groot 1425 tonnen. Met de booten der maatschappij „Zeeland" zijn gedurende de maand December 1911 vervoerd 9569 passa giers, tegen 9335 gedurende dezelfde maand van 1910. Gedurende het geheels jaar 1911 werden vervoerd ongeveer 155.000 passagiers, tegen ruim 148.000 gedu rende 1910. In 1900 werden vervoerd 92632 reizigers. De afdeeling der S. D. A. P. houdt Woensdagavond een openbare ver gadering in het lokaal „Admiraal de Ruyter" waar haar candidaat Lin- deijer als spreker zal optreden. De heer de Jonge is tot debat uitgenoo- digd. Naar wij vernemen, heeft de heer H. J. Karei, commissaris der loodsen alhier, gisteren, in huiseiijken kring, den dag herdacht waarop hij vóór 25 jaren tot zijn tegenwoordige ambts betrekking werd benoemd. Reeds in 1906 werden zijne ver diensten door de regeering erkend, door zijne benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De Passiespelen, die sinds eenige dagen en gedurende de geheele week nog in de Cinema Pathé F,è-es in het gebouw „Cosmopoiitain" worden ver toond,trekken weer bijzonder de aan dacht,beigeen blijkt uit 't druk bezoek. Vee! werkt daar zeker aan mede de vrij duidelijke verklaring van de verschil lende tafereelen door den explicateur, waardoor de voorstelling natuurlijk veel aan leven wint, terwijl de pia nist zorgt voor de gewenschie stem ming door het begeleiden met lieve, eenvoudige melodieënde aandacht blijft van het begin tot het einde eerbiedig geboeid. Het Belgische stoomschip „Anti- goon," van Bilbao bestemd naar Anlwerpen, is wegens dikken mist uit zee komende Zondag op de steenglooiing van het Westerhaven hoofd vastgeioopen. Des avonds on geveer halftien is het stoomschip met assistemie van twee sleep booten vlot gekomen. Voor het examen van Engelsche handelscorrespondentie voor de fe deratie van handels en kantoorbedien den .Mercurius" zijn te Amsterdam geslaagd de heeren C. H. Caals, leer ling van de handelsschool en J. W. R, N. de Vroom, beiden alhier. Te Rotterdam is voor hetzelfde examen geslaagd de heer J. L. Slruyk alhier. Op 1 J anuari j. 1. werd in een der zalen van het Concertgebouw alhier herdacht het jubileum van M. van der Grijp, die in het sfge'oopen jaar 25 jaar bij de firma Gebr. Polak alhier in dienst was. Met hartelijke toejuichingen werd de jubilaris en zijne familie bij het binnenkomen door het personeel be groet en werd hem na een toespraak van den oudsten patroon een getuig schrift overhandigd, alsmede een gou den remontoir horloge met inscriptie. Door den heer Seijffardt alhier, worden de aardappelen gedurende de maand Januari aan de soldaten- menages geleverd tegen f 2.49 de H. L. De milicien O. van het 4e bataljon alhier werd heden onder militair ge leide naar de gevangenis te 's Gra- venhage overgebracht, ten einde al daar wegens desertie voor den krijgs raad terecht te staan. Gedurende het jaar 1911 werden bij den stationschef alhier gedeponeerd niet minder dan 771 voorwerpen, ge vonden in treinen en wachtkamers en op de perrons. Meerendeels paraplui- es en wandelstokken, komen hieron der ook voor meerdere reisdekens, fotographietoestellen, reiskoffers en gouden ringen. De directeur-generaal der Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen heeft o. m. eene loffelijke vermelding voor betoonde activiteit toegekend aan den machinist le klasse W. H. C. Luymes alhier. Naar wij vernemen zal da tweede ex ta uitkeering van eene geheele week loon aan het personeel der Staatsspoor plaats hebben op 20 Ja nuari a. s. Lijst van de aan het postkantoor alhier gedurende de tweede helft der maand December ter post bezorgde brieven en briefkaarten, welke we gens onbekendheid van de geadres seerden niet zijn kunnen worden uitgereikt. Dr. Paardekooper, Uthoorn M. v. Buuren, Amsterdam Onleesbaar, Vlis- singen Mrs. Rick, Antwerpen M. C v. Dijk, Antwerpen E. Kreisig, Berlin Leopold Leniere, Dresford Onleesbaar, Londen Th. Thorbjorn- sen, Rio de Janeiro. Ais een bijzonderheid wordt uit Antwetpen gemeid dat in den tuin eener viila, aan alle winden bloot gesteld, een rozenboom staat, die voor de tweede maal dit jaar bloe men draagt. Ook hier ter stede staat een ro zenboom in bloei, enkele rozen staan geheel open en voorts zitten er nog verschillende knoppen aan. VOETBAL. E. M. M.—Militair elftal7—1. Stand bij de rust 2—0. Zondag jl. ontving „E. M. M." op haar terrein een Vlissingsch „Militair elftal" (of eigenlijk tiental). Daarom speelden ook de roodwitten met sl echts 10 man, waaronder nog 3 spelers uit het 2e elftai. Vóór de rust, met wind meespelend, waren de roodwitten wel overwegend sterker, doch door het uitstekend verdedigen van den militairen voor back wisten de gastheeren slechis 2 keer te doelpunten, cioor den links buiten en den middenvoor. Met de rust leidde „E. M. M." dus met 2—0. Na de pauze werden de militairen geheel ingesloten. Ondanks hun hard nekkig verdedigen werd hun doel nog 5 keet doorboord 2 maal door den rechtsbinnen, 1 keer door den mid denvoor en 2 maai door den links binnen. Slechts door het in de voor hoede gaan spelen van hun doelver- dediger wisten de gastheeren de eer te redden door een blunder van „E. M. M."s voorback maakte hij een welverdiend tegenpunt. Vermelding verdient het nog, dat een aan „E. M. M." toegestane strafschop twee keer door den vijan delijken doelman werd gehouden. Zoo bracht liet einde dus den „E. M. M."ers een 7—1 overwinning. Bij de overwinnaats waren de bestende acrderback, de spil, de rechtsbinnen en de linksbuiten. Voor al deze laats e, een ex-speler van „Be Quick" (Zulten), komt meer en meer op dreefweldra zal hij een goede linksbuiten voor het le eliial zijn. De middenvoor voldeed niet: als spil is hij stukken beter. Van de militairen traden de doelman, de voorback, de spil en de beide binnenspelers in de voorlinie hei meest op den voorgrond. „E. M. M."—„M. V. V. O." A.s. Zondag, 7 Januati, heeft op het ,,E. M. M."ve!d aan den Koude- keikschen weg bovengenoemde zeer belangrijke competitiewedstrijd voor de Zuidelqke 2i klasse plaats. Het gaai er namelijk om, wie de laatste plaats in hei ranglijst je zal bekleeden. Willen de Vlissingets deze plaats der schande nog ontkomen, dan moeten ze winnen. „E. M. M." brengt dan ook de sterkste combinatie in het veld, waar over ze momenteel kan beschikken. Echter, ook „M. V. V. O." zal zeker lijk met haar beste elftal uitkomen. Een reuzenwedstrijd staat den be zoekers te wachten. Hopen we, dat daarom honderden kijkers de lijnen omringen, dat Viissingen moge winnen en dat de spelers een volkomen eerlijk en forsch, doch geen ruw spel mogen vertoonen. Tot slot de competiiiestand van „M. V. V. O." en „E. M. M." M. V. V. O. 4 1 1 2 3 8 14 0,75. E. M. M. 7 0 2 5 2 8 21 0,28. p era 35 p cre» era era ss a> oi P O o a> p 35 p jL 3 A—Z. Men schrijft ons uit Middelburg Zoowei op het allerlaatst van 1911 als in het begin van 1912 is alhier een inbraak gepleegd. In den nacht van Oude- op Nieuwejaar namelijk is eerst te half twaalf en later te ruim half twee door een tweetal personen een ongewenscht bezoek gebraciu aan den sigarenwinkel van de wed. H. in de Gravenstraat. Op laatstgenoemd uur zagen twee agenten van poli lie twee personen uit bedoelden winkel komen die op hun komst de vlucht nemen. De agenten zetten hen achterna eenige straten door zonder hen echter te pakken te krijgen, wel konden zij 3 kistjes sigaren, eenige pakken si garetten en een paar pakjes Kwatta chocolade, die de vluchtelingen lie ten vallen in beslag nemen. Als verdacht van dezen diefstal werden omstreeks drie uur door den dienstdoenden inspecteur en eenige agenten uit hun bed gehaald de 16- jarige P. K. en de 23 jarige H. v. M. Naar et politiebureau overgebracht erkenden zij zich aan het misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Bij nader onderzoek bleek, dat de beide jongemannen reeds ook te half twaalf in den winkel waren en toen een 50ial sigaren ontvreemdden. Zij hadden zich toegang verschaft door het induwen der deur, die slechts met een knip gesloten was. Bij een ingezetene, wonende aan den straatweg van Oostkapeile naar Grijpskerke, te Oostkapeile, werd Zondagmorgen, terwijl de bewoners van een hofsteedje naar de kerk wa ren, ingebroken. Het kabinet en an dere meube's werden doorzocht en daaruit een belangrijke som gelds ontvreemd. Da toegang lot de huiskamer werd verschaft, door het openschuiven van het raam. Naar dezen brutalen diefstal wordt door de politie een ijverig onderzoek ingesteld. KERK- EH SCHOOLNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Berg- schenhoek ds. J. J. van de Pol te Oud Vosmeer. Bedankt voor het beroep te Schore door den heer J. P. J. van Voortsi Vader, cand. te Amersfoort. Ger. Kerken. Blijkens het thans verschenen handboek ten dienste der Gereformeerde Kerken in Nederland voor het jaar 1912 zijn er nu in ons land 690 kerken van dal genootschap, ondergebracht in 54 classis. Het aantal dienstdoende predikanten bedraagt 557, terwij! 162 gemeenten vacant zijn. De kerken tellen in het geheel 433,482 doop- en belijdende leden, w.o. 158,377 belijdende leden. Het vorige jaar waren die getallen 419,074 en 135,205, een vooruitgang alzoo van 14,408 leden en van 23,112 be- .ijdende leden. Volgens de uitkomsten van de 9e volkstelling was het getal doop en belijdende leden nog ruim 60,000 grooter. Het aantal dienstdoen de predikanten verminderde met 13, van wie 5 emeritus werden, 1 gees telijk-verzorger, 2 vertrokken naar het buitenland en 5 zijn overleden. Tot het predikambt werden toegelaten 9 proponenten, en 1 predikant kwam over van de Ned. Herv. Kerk. Het aantal studenten in de theologie be draagt thans aan de Theologische School 32 en aan de vrije Universiteit 55, tegen resp. 20 en 51 in het vorige jaar. Tot onderwijzeres aan de christ. schooi te Ierseke is benoemd mej. Berg alhier. ZaUriagnamiddag heeft de po litie, die door buren gewaarschuwd was, den landbouwer j. v. d. V. en zijn echtgenoote in de Naardermeer, bij Naarden, dood te bed gevonden. De dood is vermoedelijk reeds Vrij dagmorgen ingetreden eri waarschijn lijk door vergifiiging veroorzaakt. Misdaad schijnt vrijwel uitgesloten, evenwel werd de justitie ontboden. In de woning bevonden zich nog 2 jeugdige kinderen, die al dien tijd bij de lijken van hun ouders hebben vertoefd. Het onderzoek door denoff.cier van justitie heeft tot nu toe tot niets geleid. Zondagnamiddag zijn de lij ken voor het sectie-onderzoek naar Amsterdam overgebracht; alle inde woning gevonden levensmiddelen worden bacteriologisch onderzocht. Het lijk van de vrouw vertoonde alle kenteekenen, dat zij een vreeselijken dood heeft gehad. in het achterruim van het Griek- sche stoomschip „Ephidoforus" ge laden met 200 ton gerst, komende van de Zwarte Zee, liggende in de Maashaven de Rotterdam, werd Za terdagavond brand ontdekt, ontstaan door broeiing in de iading. De houten schotten in het ruim waren reeds ge heel verschroeid, blijkens onderzoek van de brandweer, die met eenige drijvende stoomspuiten ter plaatse verscheen. Door de brandweer werd de lading overgewerkt, waarna zoo spoedig mogelijk tot lossing werd overgegaan. Gedurende December 1911 kwamen den Nieuwen Waterweg bin nen 780 schepen, metende; 887,620 netto reg. ton, waarvan 4 zeilscnepen met. 4050 netto reg. ton en 8 zeelich ters, met 4810 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 736 schepen, met. 847,177 netto reg. ton. Bovendien legden 20 inkomende en 42 uitgaande schepen aan den Hoek van Holland aan. In Dec. 1910 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 832 schepen, me tende 957,560 ton, waarvan 9 zeil schepen, met 5426 netto reg. ton en 9 zeelichters, met. 5871 netto reg. ton. Voor Rotterdam waren hiervan be sterad 785 schepen, met. 914,269 netlo reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen: Nieuwen Waterweg 1911 10.051 schepen 14,711,529 netto reg. ton In 1910 9,976 schepen 11,340,173 netto reg. ton; Rotterdam 1911 9,496 schepen 11,194,051 netto reg. ton In 1910 9,392 schepen 10,836,643 netto. reg. ton. De Haagsche correspondent van de „Leeuw. Ct." handhaaft beslist de feitelijke juistheid van zijn bericht aangaande de geheimzinnige ontvoe ring van een Haagsche jonge dame. Zooals wij mededeelden wist de „N. Ct." te meldden dat er te 's- Gravenhage niets van deze ontvoering bekend was. Nabij Renkum is Zondagmiddag de Oosterstoomtram op den Bokken- dijk ontspoord. De locomotief liep tegen een boom op, welke midden door brak door den schok sloeg de machine om en viel op den straatweg, terwijl een bagagewagen boven op de machine schoof en het voorbalcon van een rijtuig werd in gedrukt. De machinist kreeg een ernstige kneuzing aan een armook twee reizigers werden gewond. De materieeie schade is groot. Naar de „N. R. Ct.' verneemt, heeft de Amsterdamsche Droogdok maatsch. aan de gemeente in koop gevraagd een terrein, grenzende aan de maatschappij aan de overzijde van het Ij, teneinde, bij voortgaande toe neming van de scheepvaart, te kunnen overgaan lot d.*n bouw van de vijfde droogdok. De aanvrager wijst op den aanhoudenden bloei van de Amster damsche haven. Enkele dagen geleden stond op het Spui te 's Gravenhage een melk- ieurder zijn geld na te zien, toen eensklaps twee jonge mannen op hem toesprongen en een deel van het geld wegnamen. Zij gingen aan den haal, doch het mocht aan de politie gelukken, het tweetal op te sporen, Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld en in het Huis van Bewaring opgesloten. Uit het Buiten-IJ bij Schelling- woude is opgevischt het lijk van een 20-jarige manspersoon uit Enkhuizen. Zondagmorgen bleven de luiken van de woning van een aileenhui- zenden ouden heer te Simonshaven gemeente Geervliet, langer dan ge woonlijk gesloten. Men ging zijn woning binnen, maar trof hem niet aan. Een onderzoek bracht a;j het licht, dat hij in de vroegte o een emmer water naar de kade w gegaan. Vermoedelijk is hij, door duisternis misleid, toen te water g raakt en verdronken. Uit de Bror wersgracht te Amsterdam is het li opgehaald van een nog jonge vrou dat geruimen tijd in het water mo hebben gelegen. Te Wetering, tl Steenwijkerswold, is een vierjarB meisje in een ouden diepen veenku geraakt en daarin jammerlijk ve dronken. Te Hengelo (O.) vi een tweejarig knaapje in een onb waakt oogenbiik uil zijn ledikantj] Hij kwam daarbij zoodanig met h gezicht op een petroleumlampje tj recht, dat een oog verloren ging de geraadpleegde oogarts vreest voi behoud van het andere oog. Utrecht is opgehaald hel lijk van ei man, vermoedelijk een landbouw van ongeveer 60 jaar. Op het li; is ruim f240 gevonden. In e schip te Heerenveen is het lgk gi vonden van een man. Men vermoecB dat hij tengevolge van kolendai gestikt is. TeBelfero (L.) waren jongens, oud 17, 16 en 15 jaar bez met het uitdelven van klei. Er on stond plotseling een aardschuivi Alle drie de jongens geraakten ond de aarde en werden later levenloi opgehaald. Een gasfitter, voor di eersten dag op de gasfabriek te Do werkzaam, kreeg een ijzeri gc-n balk op het hoofd, waardoor 1 zwaar gekneusd werd aan het hooi Hij werd bewusteloos opgenomen i naar het gasthuis gebracht. Men vree voor het behoud van zijn ieven. Het „Hand. v. Antw," vermei het volgende bericht uit de „Etoile" De minister van openbare werkr heeft eene reeks vergaderingen v den bestenaingen raad van brugg! en we gen voorgezeten, met het do de kwestie van den „groofen doo steek tot uitbreiding van de reer en van de haveninstelling" te onde zoeken. Uit de beraadslaging! blijkt, dat van het ontwerp, gezegM „grooten doorsteek", bepaald zou zij afgezien. Alhoewel in theorie erke nend, dat het 't beste is onder iec nisch oogpunt, zou men terugdeinz voor de practische moeilijkhede waarvan de voornaamste voorspruit uit de vrees van den Antwerpsch handel. Men zou zich houden aan ee „middelbare" oplossing, strekke om zoovee! mogelijk den loop v« de rivier te verbeteren door voo; zichtige effeningen, tot verwijdering' van de bestaande bochten De vergiftig in g t e B er, 1 ij n. Nog steeds is het de Be iijnsche politie niel gelukt handeiaa in de omgeving van het „Tehuis voi Dakloozen" in de Fröbelstrasse betrappen, die mogelijk de bedorve visch aan de bezoekers van het as; kunnen hebben verkocht. Bij de o' neming van de dakloozen wordt tha nog strenger toezicht geoefend d te voren en ook wordt er streng g< waakt tegen nei binnensmokkel van levensmiddelen. Intusschen het zoo goed als onmogelijk in dl opzicht afdoende maatregelen te ne men. Men zou dan ieder bezoek! aan een visitatie moeten onderwerpe en dit is wat vee! gevergd bij de 40C bezoekers, die dagelijks in het Tehu een onderkomen vinden. Bovendie; is het moeilijk den gasten te verbiede een boterham of iets dergelijks in d;" zak mede te brengen. De politie heeft ook last gekrege alle personen, die onder verdacht verschijnselen van vergifiiging c straat plotseling ziek worden, naar h<H meest nabije ziekenhuis te vervoere' Onder de bevolking blijft men vasi houden aan de vrees voor een b smettelijke ziekte. Chauffeurs weigei den herhaaldelijk beambten, die hun dienst naar het asyl moeste; daarheen te brengen. In die gevaarlij" buurt wilden zij niet komen. Of chauffeurs zochten een voorwendsj om den rit niet te behoeven te make; De vischhandel lijdt intussch ernstig onder de zaak. Zelfs de groo delicatessen-handelaars merken vrees, die een deel der bevoiki plotseling heeft bevangen. De mees koopers vragen alleen versche vise die voor hun oogen wordt gedoo In ijs verpakte visch is eveneens g« schuwd. De zoogenaamde Oudejaar: karpers vonden slechts weinig aftrei zoodat de prijzen zeer gedaald zij en veie handelaars zagen zich geg dwongen groote ladingen karpers t legrafisch af te bestellen. Het gerucht van het in stilt verloofd zijn van de dochter va president Taft, wordt bevestigd do andere berichten, alleen met dit ver schil, dat mejuffrouw Helens nis geëngageerd is met den adjudar

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 5