3 Jsrniar! Woensdag No. 2. Feuilleton. 50e Jaargang. 1912, Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. ~B ÏNN E NL A ND VL1SS1INGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post i.SO. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfrie advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschïjfit dagelijks, uitgezonderd op Zoo- en Feestdagen. Eerste Kamer. De minister van koloniën verklaarde in de Zaterdag gehouden zitting gaarne alles te zullen doen om den rechtstoestand van den inlander le verbeteren. Met zeer veel wat de heer Van den Berg opmerkte, gaat bij mede. Zoovee! mogelijk zullen chrisitninian- ders worden geholpen. De bestrijding der opiumplaag zal wel goed blijken !e werkentegen rietbranden worden maatregelen ge nomen de controle op de landschaps- kassen is goed. Tegen een hoofdambtenaar op non- actief, Tweede Kamerlid, die directeur van een onderneming was geworden, welke zich verkrijgen om grond in erfpacht ten doel stelde, behoort, meent de minister, niet te worden opgetreden, omdat hij niets deed in strijd met de wet. De ambtenaar, te genwoordig minister Coiijn, had zelf indertijd aangeboden ontslag te vragen, en tijdens het overleg tusschen spr. en den gouverneur-generaal werd de heer Coiijn minister. De positie der ingenieurs zal zooveel mogelijk worden verbeterd. Over het vlootprogram kan de minister zich nu nog niet uitlaten. Dat de regeering, wat scholenoprichting betreft, beneden den eisch blijft, is onjuist. Maar de regeering wil niet meer beloven dan zij kan uitvoeren. Ook de nieuwe onderwijsregei/ng in de Minahassa zal goed werken. Als het noodig is, komen er meer H. B. S. enz. De regeering verleent steun aan zendingsscholen waar dit gewenscht is. En verder wil hij de gewetensvrijheid der inlanders eerbiedigen en spr. hoopte dat pers en volksvertegenwoordiging zullen medewerken. Bij de replieken verklaarde o. a. de heer Van Deventer tot zijne voldoe ning te constateeren, dat de minister de leuze bijzondere school regel, openbare uitzondering, volkomen heeft losgelaten, waarop de minister ver klaarde, niet te kunnen toegeven dat hij de door den heer Van Deventer bedoelde leus zou losgelaten hebben. De Indische begrooting werd goed gekeurd zonder stemming. Vervolgens kwamen verschillende kleinere ontwerpen in behandeling, waaronder de begrooting voor de landsdrukkerij, hoofdstukken 1 en Vila de wet op der middelen, die allen goedgekeurd werden, waarna de Ka mer uiteenging. Bond van Ned. Onderwijzers. In de vcorigezeite algemeene ver gadering van den Bond van Ned. Onderwijzers werd aangenomen het 0- 17.) „Jammer, dat ze ziek moest wor den, ik heb haar in haar werk altijd zeer hoog geschat. Ik zond haar nog een manuscript naar Sleeswijk, maar de afstand was toch te hinderlijk. Hoe gaat hei haar „Ze is dood „Voor het arme meisje zeker wel de beste oplossing, maar ik had er geen vermoeden van, dat ze zoo ern stig ziek was." „Het heimwee deed haar terug- keeren naar de plek, waar ze gebo ren was. Het klimaat daar was doo- delijk voor haar, maar zij wilde niet anders." In den loop van het gesprek ge lukte het Raven zijne kalmte te her winnen. Zijn slecht geweten had hem doen beven bij de argelooze woor den van zijnen vriend, want hij hoofdbestuurs-voorstal oma. de afdeeiingen van den Bond vooralsnog niette binden aan een bepaald sys teem van contributieheffing b. de proportioneele heffing voor de alge meene kas vooralsnog te bestendigen. Ingetrokken werd een voorstel van de afd. Purmerend, dat de Bond in persoonlijke zaken alleen optreedt voor zijn leden en voor hen, die krachtens de statuien geen iid van den Bond kunnen zijn. Aangenomen we<-d een voorstel van Rotterdam, strekkende om aan het hoofdbestuur op te dngen mid delen te beramen om met de gewone middelen een vast fonds voor de weerstandskas te slichten. Met groote meerderheid werd be sloten het voorstel van het hoofd bestuur betreffende de leerstof en den omvang van het onderwijs van de agenda af te voeren. De afdeeütsg A'kmaar stelde voor De algemeene vergadering spreekt de wenschelijkheid uit, dat het dage- lijksch bestuur (voorzitier, secretaris en penningmeester van het hoofdbe stuur) geen functies bekleeden in hun afdeeling. Alkmaar trok het voorstei in, doch Maassluis nam het over. Hei voorstel-Maassluïs werd met groote meerderheid van stemmen verworpen. Aan de orde kwam het voorstel van de commissie „Eigen gebouw", dat door het hoofdbestuur werd over genomen, strekkende om le vormen een stichting onder den naam van „Eigen gebouw van den Bond van Ned. Onderwijzers." Na e enige discussie werd het voorstel aangenomen. Rechtspositie Gemeenteambtenaren. Namens een commissie van vijf leden uit den gemeenteraad O Haar lem is een ontwerp verordening bij den raad ingediend, omtrent de rechts positie van de gemeenteambtenaren. Hei reglement is bestemd om te vi- geeren naast hei werkliedenregleraent hetgeen noodig is voor het trekken van een formeele grenslijn, die het gedied van de regiementen scheidt. De werkman geefi zijn arbeidskracht gedurende bepaalden en afgemeten tijd, van den ambtenaar wordt ver langd, dat hij binnen de grenzen van mogelijkheid en billijkheid zijn ge heel e persoon en werkkracht geeft aan zijn ambt. Niet onder dit regie ment zuilen vallen de onderwijzers, de secretaris, de ontvanger en het personeel der politie. Op de ambte naren ter secrefaiie zuiien niet toe passelijk zijn de bepalingen omtrent benoeming en ontslag. Wat het reglement zelf aangaat, het bevat bepalingen omtrent de indiening van klachten of bezwaren bij de chefs vreesde ontmaskerd te worden. Om Steiner van het gevaarlijk onderwerp at te ieiden, begon hij weer van zijne plannen te vertellen. „Ik wil dus morgen naar Sleeswijk reizen. De voorbereidende werkzaam heden voor den roman zijn geëindigd. Daar op de plaats der handeling zal ik hem ten einde brengen." Steiner gaf door een tevreden knikje zijne instemming hiermee te kennen, sprak echter geen enkel woord hij vermoedde, dat nu de hoofdzaak kwam, die ook hem aan ging of liever hoofdzakelijk hem. „Ik denk, dat ik er einde Juni wel mee klaar zal zijn." Raven maakte een pauze het was toch niet zoo gemakkelijk, datgene te zeggen, wat hij op het hart had. Op dit oogen- bük werd het hem zeer moeielijk zijn vriend het verzoek te doen. De redacteur bemerkte den strijd, dien zijn vriend met zijnen trots had te strijden, 't Was hem altijd moeielijk gevallen, te verzoeken. Zoo zei hij hem dus aanmoedigend: „Voor den dag er mee, RavenHet kwartier is al om. Nu, wat is het. Hebt ge den redacteur of den vriend noodig TELEFOOSKÜMMEB 10. ftbonnements-AdverfentiSii op zeer ooordeeHge --lor van dienst, verder omtrent beroep op een commissie van advies bij niet gevraagd eervol ontslag en bij opge legde straffen. 0e slraff-n zijnber- risping, inhouding of bepe:k ng van vacantie, schorsing, het inhouden van salaris, terugzetting tot een laageren werkkring en önisiag zonder recht op eenige voordeelen. De commissie van advies za! be staan uit vijf leden en vijf plaatsver vangers, die in gvener!ei dienstbetrek king tot de gemeente mogen staan. Twee leden worden benoemd door B. en W., twee door de gezatneiijke ambtenaren, en -de voorzitter door den raad. Postwaarden. Vanwege de administratie der pos terijen is het volgende bepaald Kennisgevingen voor aatigeteekende stukken en postwissels bestemd voor peisonen, die panden bewonen, waarin verschillende gezinnen zijn gehuisvest, behooren aan den geadresseerde of aan den persoon, die zich namens dezen aanmeldt, te worden afgegeven. Deze maatregel behoeft niet te worden toegepast, indien in het bovenbedoelde geval yerschiliende brievenbussen zijn aangebracht, en het geen twijfel ove - laat in welks bus de correspondentie thuis behoort. In geen geval mogen de hierboven genoemde stukken in gemeenschappelijke brievenbussen worden gestoken. Beëediging van gemeentelijke politiebeambten. Indertijd ss een «tae vaardige kwes tie gerezen kantonge recht en de politie te Amsterdam. Van de zijde van het kantongerecht werd n.i. bezwaar gemaakt, de be ambten der gemeentepolitie te beëidi- gen, op grond, dat het Koninklijk besluit van 1851 den kantonrechter alleen de verplichting oplegt rijkspo- litiebearnbten te beëedigen, doch voor de gemeentelijke politie niet verbindend is, omdat de Kroon niet bevoegd is hei eedsformulier en de wijze van eedsaflegging van gemeen telijke politiebeambten vast te stellen. in den loop van dezen zomer werd een voorloopige regeling getroffen, waardoor een kantonrechter, die de bezwaren zijner collega's niet deelde, den gemeentelijken politiebeambten den eed afnam. Thans weet het „Hbld". made te deelen, dat in deze zaak definitief een beslissing is gegeven. Om de kwestie te doen uitmaken, werd n.l. eenigen tijd geleden door een agent van politie tevens buiten gewoon veldwachter der gemeente Amsterdam aan den kantonrechter Höfelt een verzoekschrift ingediend, daartoe strekkende, dat hij op grond van de art. 16 en 17 van het Kon. „Beiden," riep Raven verlicht uii, loen hij den harteiijken lach van Stei ner hoorde. Hij kon het niet meer uithouden in zijn gemakkelijken stoei, liep op en neer in het groote ver trek, stond dan stil voor zijnen vriend, die vol verwachting naar hem opzag, legde de hand op diens schouderen vroeg diep ademhalend smeekend „Ais de roman goed wordt, Steiner ik zal er deze keer al mijne krach ten aan wijden wil je hem dan in je blad plaatsen „Natuurlijkantwoordde Steiner en sprong op, blij dat de zaak was afgedaan. „Ik dank je, maar ben nog niet ten einde. Voor mijn bestaan is het noo dig, dat hij oadeüik verschijnt om nog tegen Kerstfeest in boekformaat uit te komen." „Hm bescheiden ben je niet bromde Steiner bij z'ch zeiven. „Bedenk, dal het het eerste ver zoek is, dat ik je doe. Mijn vader is gestorven „Zoo, dat wist ik niet. Arme kerel, mijne hartelijke deelneming. Heeft hij vee) geleden „Ik dank je Steiner, hij heeft een besluit van 1851 zou worden toege laten om in handen van dien kan- fdnrechter den zuiveringseed en dei; ambseed af ie leggen. Genoemde kan tonrechter gaf daarop een afwijzende beschikking. Tegen deze beschikking van mr. Höfeli ia beroep in cassatie ingesteld, doch de Hooge Raad bleek het met de zienswijze van dien kantonrechter eens te zijn cn heeft diens beschik king bevestigd. Het gevolg van deze uitspraak is, zegt het „Hbid". dat tot dusver voor zooveel bet processen-verbaal betreft van gemeentelijke politiebeambten steeds recht is gedaan op onwettig bewijs, en voorts, dat nu in de wijze van eedsaflegging van gemeentelijke politiebeambten moet worden voor zien en wei, voor zooveel hc-i de agenten betreft, door den b urge méés ter en voor zooveel het buitengewone veldwachters belieft, door den Com missaris der Koningin. Legaten. De dezer dagen te Rotterdam over leden mevrouw Molenaar—Van der Hornen heeft naar „de Rotierd." meldt, vermaakt vrij van successierechten, de volgende sommen. aan de Gerei. Kerk van Rotterdam voor de Kerk f 6500, voor de diaconie f 2000, voor het tehuis der wet zen 12000, voor haar zending f 1000, voor haar rusthuis f 500, voor haar Cbr. on derwijs f 500 aan de Geref. Kerk van Hiilegersberg f 1000; aan de Vrije Universiteit te Amsterdam f 1000 a m de Tbeof. School te Kampen f 1000 aan de stichting Veldwijk" te Erne la- f 500 aan de Cbr. Hoogcre Burger school te Rotterdam i 500aan de inrichting voor hulpbehoevende blin den aan de Van der Duynstraat te Rotterdam f300; voorts nog een ge kleinere legaten aan Christelijke scho len te Rotterdam. Pensioenfonds S.S. Zaterdag vergaderden te Utrecht afgevaardigden van verschillende ver- eenigingea van Spoorwegpersoneel ter nadere bespreking van de voor stellen tot wijziging der pensioen regeling voor het S.S.-personeel. Aanwezig waren het R. K. secre tariaat „St. Raphael", Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel, Pro!.- Christ. Bond. Algemeene Federatie van Ambtenaarsbonden, Vereeniging van Schrijvers, Bond van Technisch Bureaupersoneel en Vereeniging van Arbeiders-Remmers. Met nagenoeg algemeene stemmen werd op voorstel der hoofdbesturen van hei R.K. secretariaat „Sï. Ra phael" en de Ner. vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel beslo ten het personeel te adviseeren bij het te houden referendum op de te zachten dood gehad. Moeder is nu op haar klein pensioen aangewezen, mijne toelage is daardoor natuurlijk vervallen." „Nu begrijp ik je. Ge kunt dus van die zijde geen steun meer ver wachten, dat is hard. Namelijk voor iemand, als gij zijt. Je weet dat mijne kas steeds voor je open is." „Neen, dat niet Steiner. Ik wil slechts het loon voor mijnen arbeid, daarom deed ik dat verzoek." Er werd aan de deur geklopt. De bediende kwam binnen en bracht de post. De redacteur vroeg Raven een oogenblik te willen wachten en keek na wat er gekomen was. Er was een rouwbrief bij. Toen hij dezen had ingezien, keek hij een oogenblik peinzend voor zich, toen stond hij op en drukte Raven de hand „Het geluk dient je. Zoo juist ont vang ik de doodstijding van den schrijver, wiens boek ik in juli of Augustus dacht uit te geven. Ik had het hem vast beloofd en ben gewoon mijn woord te houden. Zijn dood maakt mij vrij. Voldoet dus jou ro man aan mijne verwachtingen, waarop ik alle vertrouwen heb, dan zal hij stellen vraag of de voorstellen van den minister vac waterstaat moeten worden aangeooüun te antwoorden': „Ja, ik aanvaard de reg; sir g nood gedrongen, daarbij betreurende, dat de commissie van beheer van het pensioenfonds S.S. niet met hare tegenwoordige bevoegdheid gehand haafd blijft," Voorts werd een com ié uit alle aanwezige vereenigiugen gekozen, dat tot taak hetf'. alles in het werk te steden wat mogelijk zal Wijken om het medebeheer van hef fonds voor het persor»ee; t-. behouden. Daartoe zal onde meer een adres tot de Tweede Kam -, worden g richt en zullen verschil:füdé Kamerleden per soonlijk woniea ïngdfcc'a'i. Schuitevaer. O,) de 15 J nuari te Zaandam ie houden algemeene vergadering van de Schippersvt-eeniging Schuitevaer zal een beslissing worden genomen, of tot oprichting van een onderlinge ongevallen-verzekering en van schip- pèfsteenbapk'en kan worden overge gaan. De afdeeling Hoorn zal pogingen aanwenden, om verandering te krijgen in het wettelijk vo ischrift dat de schepen een toplicht moeien voeren. Daar vooral de visscaers met hun vaartuigen hiervan veel last onder vinden, wenscht men voorgeschreven te zien, dal dit licht wordt aange bracht aan den vooi steven. De St Jacobstoren. Ir het bouwkundig weekblad „De 'Opmerker* is steik aangedrongen den St. Jacobstoren niet in beton te her bouwers. De redactie schreef daarover: Wij willen even stilstaan bij het reeds be ruchte voorstel van hef tegeiijksch bestuur der gemeente, om den toren te reconstruseren in gewapend beton. Daarover dezer dagen naar onze mee ning gevraagd, hebben wij geantwoord, dat het ongetwijfeld een piactitige reclame voor een beionfabriek zou zijn om eens een kerktoren, en nog we! een hisiorischen toren, in dit ma teriaal uit te voeren, maar dat het toch niet op den weg van een gemeente bestuur ligi, om een dergelijke reclame in de hand ie werken en later wellicht, of we! zeer waarschijnlijk, tot het besef te komen, dat men iets heel doms gedaan heeft. Wij zullen hier niet uitweiden over torenconstructies in gewapend beton. Dat zij zeer goed mogelijk zijn is reeds bewezen, maar of het materiaal geschikt is voor monumentale doeleinden is nog een open vraag. Men bedenke, dat het hier gaat cm een monument ca wil men ook uit Duitschland of Amerika geïmporteerde 20ste eeuwsche vor men toepassen men bedenke, dat eert dadelijk worden gedrukt, als hij klaar is. Geen dank, Raven, dat is niet noodig. Kan ik je later nog van dienst zijn, met genoegen. En nu geluk op de vlucht, die ge hebt genomen. De slof is iels bijzonders, het middelpunt der handeling zeer eigenaardig, dus verdiep er je in, tol alles watje met je geestesoog hebt aanschouwd als een levende bron te voorschijn komt. Ik kan het ja aanzien, dat ge hunkert naar het oogenblik om met den ar beid te beginnen. Dat is de rechte stemming, Raven 1 De dichter zegt „Schep als een God en voleindig ais eene bij." Dat is een verstandig woord, laat dat je moito zijn. Het beste, vriend, na den strijd hoop ik je als overwinnaar weer te zien I" Wat eene verandering was er in den korten tijd raet Hartwig Raven voorgevallen, sedert hij het bericht van Marea's dood had gekregen en zijn kwade geest hem voorwaarts dreef op den weg, die hem tot roem zou voeren. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1