i Eerste Blad. Dit nBinmer bestaat uit 2 bladen eijD Maandag I Januari iddel IWtTEI 50e Jaargang. No. 1. 50e Jaargang. 1912. Gemeentebestuur. Feuilleton. kleuren, Brieven uit de Hofstad BINNENLAND. LEE1W" Baeit Zeeuwsche lenj. arfen VL1SS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERJENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. flbonnements-ftdoertentiën op zeer ooordeelige uoorwaarden BV Wegens den Nieuw jaarsdag za! Maandagavond geen nummer van ons blad verschijnen. Het Nieuwjaarsnummer wordt dien dag, in den loop van den morgen, bezorgd. BEKENDMAKING. Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat tengevolge van de op den 29 December 1.1. plaats gehad hebbende candidaatstelling voor de verkiezing van 1 lid van den Gemeenteraad, op den 10 Januari e. k., van des voor middags 8 uur tot des namiddags 5 uur, zal gehouden worden eene stem ming tot benoeming van éen lid van den gemeenteraad in kiesdistrict Vlissin gen no. Ill, waarin candidaat zijn ge steld de heeren JONGE DE, J. G. en LINDEIJER, G. F. Wijders zij herinnerd aan het be paalde bij artikel 128 van het Wet boek van Strafrecht, luidende „Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste éen jaar." Vlissingen, den 30 December 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BEKENDMAKING. Candidaatstelling voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad. De Burgemeester van Vlissingen gelet op art. 53 der kieswet en art. 10 der gemeentewet; maakt bekend dat de opgaven van candidaten voor het lidmaatschap van den Ge meenteraad, 29 December jl. bij hem ingediend, alsmede he door hem van de candidaatstelling opgemaakte pro ces-verbaal,vanaf heden op de secre tarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd en tegen beta ling der kosten in afschrift verkrijg baar gesteld is. Vlissingen, 30 December 1911. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE —O— 15.) Om op andere gedachten te komen, besloot hij, te gaan werken. Hij schoof het manuscript ver weg, in de uiterste hoek van de schrijftafel, haalde zijne aanbegonnen novelle voor den dag en las nog eens over, wat hij vóór zijne reis had geschreven. Hij be proefde, zich er in te verdiepen, bla derde het eerste hoofdstuk nog eens door, en stelde zich voor hoe het moest eindigen. De gestalten bleven bieeke schimmen, het geschrevene oppervlakkig en klemloos. Het ont brak de stof aan iets oorspronke lijks, het was alledaagsch, het pakte niet. Goede, vloeiende taal, dat was alles. Hoe zou hij scheppen, als hij riet aan den goeden uitslag geloofde Hoe aibeiüen, als de twijfel aan zijn kunnen hem begon ie vervolgen Den Haag is een plaais waar men zich de luxe kan veroorloven veel en dikwijls te snoepen. Al wat maar lek ker is is, er te koop al is '1 ook nog zoo gek. De corfiserie-zaken gaan best, de eigenaren worden steeds „steviger" „welgedaner* en 't is dan ook geen wonder, dat wij ieder oogenblik „lek kers-winkels" als uit den grond zien verrijzen en dat zelfs de bestaande zaken gaan uitbreiden. De meest geliefde pleisterplaats voor dames en heeren lekkermondjes en lekkerbekken is zeker wel de be kende fi-ma Lensvelt Nicola, een fi-ma die haar domicilie heeft in de Veene- straat en die 't zoo razend druk heeft, dat zij noodgedrongen een lunchroom heeft later, zetten, waarin maar liefst 300 menschen, die de verlekkerde maag wat willen opwekken heel op hun gemakje een plaatsje kunnen vin den en waarin dan nog plaats genoeg is voor een strijkje. Zoo te zien heeft de verbouwing en restauratie eenige en nog eens eenige duizenden gekost, zoodat men zich niet ianger behoeft af te vragen of dergelijke zaken nu wel zoo bijster rendeeren de cijfers zeggen genoeg. En warempel, de meer dan 2% maal zoo groot gemaakte „schrans- zaal" was dezer dagen, toen ik er een kijkje ging nemen glad vo). Daar zaten papa en mama en de schatten van kinderen en ze smikkel den er op los, 'teene taartje na 't andere, tot de schaal floep leeg gegeten was en nummer twee op de proppen kwam. Op 't kantje af, twintig minuten duurde het en deze was ook uitgeput. Toen stonden ze op al te gader en papa dokte en mama zei tegen de oudste-dochter-lief, ik veronderstel dat zij 't was, gezien de gracieuze houding die zij aannam tegenover de jongeren mama zei dan't Was in een woord „goddelijk", maar nu ben 'k voldaan En zoo ging 't voort, voor mij at men taartjes,naast mij amandelbrood jes en appelbollen, achtsr mij mos- kovisch gebak, schransiucht achter dit, schuinsrechts van dat Een familie hield er warempeljour" en de anderen kwamen er finaal op visite en aten en dranken V3n 't hun aangebodene Ja, ja, de fi-ma L^nsvelt-Nicola is nog zoo dom nietverbouwen maar, Jan Publiek... betrait 'i toch We hebben met onze drie Zondagen niet geboft van 't jaar, tenmins'e in onze hofstad is 'trigtn geweest en nog eens regen en ais 'teen half uur d oog was, was 't als een stilteen Hij wierp een schuwen blik op Ma- ren's werk. Wat zou hij er niet voor geven, ais hij dat had geschreven! Met al zijne gebreken en zwakheden, maar ook met die kracht van opzet, met dat frissche leven en het aan grijpende van de stof. Het zoh voor een geoefenden sty list, zooais hij als handige journalist er een was, eene gemakkelijke taak zijn geweest, de vijl aan het werk te leggen, en voorzichtig hier iets af te slijpen, daar te bekorten en den loop der handeling daardoor span nender te maken, zonder het eigen aardige en oorspronkelijke van het origineel te schaden. En dan, als dit met liefdevol begrijpen was gedaan en het werk de wereld was ingezon den, moest het publiek dadelijk wor den gepakt met interessante onthul lingen uit het leven der schrijfsters. Dat trok men veronderstelde dan meer, dan werkelijk bestond. Alléén reeds, dat de roem pas na den dood kwam, maakte indruk. Aan den doode den roem, de lau weren Aan hare erfgenamen het stoft lijk loonEn wat voor hem storm voorafgaande, want dan na eventjes een zacht druppelen, brak de regen weer los en zoo evenljes ook. zoodat je je eigenlijk niet buiten durfde wagen. Alleen de tweede Kerstdag ging 't vrij wel in den namiddag, doch 's avonds was 't werr hommeles, zag je de parapluies weer opsteken, klets kletste de regen neer, staag, drui lend, dat je er naar van werd en dan zuchtte je maar eens, trok wat naar de kachel toe, sloeg je bock weer open, en begon maar weer te lezen uit baioorigheid Als ja je echter op den eersten Kerstavond buiten waagde en wat wandelen ging, kijk dan kwam je tot de conclusie, dat 't Kerstfeest hoe langer zoo meer gevierd wordt. Dan, ieder oogenblik zag je door 't venster van woningen lichtjes heel, heel zachtjes trii-fl kkerende in den donkeren achtergrond, achter neerge laten gordijnen en ook, dan zag je schaduwen, zwak onlijndeteekeningen van kinderkopjes, die zich bewogen, zenuwachtig-verruki over al 't mooie dat de Kerstboom had opgeleverd, dar. zag je als schaduwbeelden, druk gesticuteerende handen hoorde je na een oogenblik van stilte, waarin de Kerstiichtjes heftiger te flikkeren schenen, heel zacht en heel zuiver zingen van „Stil e nacht—Heihge nacht". Soms ook, waren de gordijnen ge opend en zag je achterin de suite als een sprookje den Kerstboom staan, heel mooi, met goudgeel licht van kaarsen en nog eens kaarsen en ge schitter van glas-zilver versiersel en sneeuw en naraaal ijsdraden en rijp. Twee jongetjes, kleine kereltjes drukten hun neuzen plat tegen de vensterruiten, opdat maar niets zou ontgaan aan hun oogen. Zij genoten, waanden zich als 't ware in die ka mer zeiden „Hé, hé, wat is dat p ach- tig toen kwam een agent die ze weg joeg zelf ging-ie toen naar bin nen staan kijken en ook hij vond 't heel, heel mooi en hij werd niet weggejaagd toen riep-ie de jongens terug zei, dat ze t>ch wel mochten kijken. En de jongetjes zeiden „Dank-ie wel baas en duwden de neuzen tegen de vensters, keken zich de oogen schier uit Dan zei er eindelijk eentje „Verdomp jö as me vader niet zoo zoop, seit me moeder, hadde we ook zoo'n boom gehad, maar tast niet zoo'n kanjer". En nu nog een paar uren maar en 1911 zal weer tot 't verleden hooren. Wij schrijven dan 1912 Hopen wij d-t er in 't nieuwe jaar in onze residentie wat tot stand komt, wat meer dan tot nu toe, zou 'k haast zeggen Wat konden zijn blauwe, lachende oogen koud en wreed kijken. Het masker was gevallen. Hoe zenuw achtig bewogen die handen zich weer. Men zag het, Hartwig Raven voerde een zwaren strijd. En als in dezen nacht pas laat de lamp werd uitgedaan, bewoog hij zich langen tijd onrustig op zijn bed, tot eenige giazen zwaren wijn hem de verlangde rust brachten. Geen droom beangstig de hem meer, geen verschrikt ont waken, geen enkele gedachte aan haar, die in blind vertrouwen den man harer liefde het kostbaarste, dat ze bezat, in voi geloof had overge leverd. Het was goed, dat Maren nog be tere vrienden haH. Zij lag op haar laatste rustbed, hit rijke haar lag over het kusse i u tgespreid, en in de gevouwen handen hield zij een tak bloeiende mirt. Dien had Süver zeif van den tuinman gehaald en tusschen hare vers ijfde vingers ge schoven. Wat wist hij er van, wat de doode in Berlijn had ondervon den. Voor hem was zij de Maren Jobsen, de dochter van den Holm, die met al e eer ten grave zou wor Zalig uiteinde Gelukkig Nieuw jaar Cixi. Eerste Kamer. De Kamer ging gisteren voort met de Indische begrooting. De heer Van Deventer bepleitte betere rechtstoestanden voor inlanders krachtiger opium-bestrijding en krach tiger bevordering van de volksopvoe ding. Wat aangaat de vraag, op wel ken grondslag het inlandsch onder wijs moet berusten, was sprekers conclusie, dat voor de overgroote meerderheid der inlanders het neu traal onderwijs een zeer begeerlijk goed is en de confessioneeie school in Mahomedaansche streken niet naar den geest der ouders is. De heer Hovy vroeg krachtiger steun voor het Zendingswerk. De heer Kraus bepleitte hooger aanvangstraktement en studie-toelagen ter voorziening in het tekort aan ingenieurs en geologen. Rijkspostspaarbank. November 1911. - In verband met het bepaalde bij de wet wordt het volgende bekend gemaakt a. Spaarbankboekjes. Aan het einde der maand October 1911 was ten name der inleggers ingeschreven f 166.131.688,35'/s 1 meer ingelegd dan terugbetaald f 651.314,32 zoodat het tegoed op spaarbankboekjes op ultimo Nov. 1911 bedroeg f 166.783.002,67 l/'s Aantal spaarbankboekjes in omloop op uit. Ocotber 1911 1.548.251. Aan tal spaarbankboekjes in omloop op uit. Nov. 1911 1.553 635. b. Aankoop van Nationale Schuld. Tot uit. Oct. 1911 was aangekocht voor een bedrag van f 3.996.200. c. Staatsschuldboekjes. Op uit. Nov. 1911 was ingeschreven een no minaal saldo van f 17.545.400. Aantal Staatsschuldboekjes in om loop op uit. Oct. 1911 18.234. Aantal Staatsschuldboekjes in omloop op uit. Nov. 1911 18.537. d. Bezit van 3 pCt. Nationale Schuld. Op uit. Nov. 1911 bezat de Rijks postspaarbank aan inschrijving op het Grootboek der 3 pCt. Nationale Schuld nominaal f44.246.350; certi ficaten van dito inschrijvingen f50.000; 5 pCt. obligatiën f 50.000. Plaatselijke belasting. In de afdeelingen der Eersie Kemer werd instemm ng betuigd met de ver sterking van het tijdelijk karakter der voortdurende heffing van plaatselijke accijnzen te Den Helder, Vlieland en Vlissingen. Zoodoende kan men jaar lijks rekening houden met de tijds omstandigheden. den gedragen. En zijne stille vrouw die misschien zoo in zicii zelve dit en dat had vermoed, zweeg over alles en beroofde haar mirtenboompje van zijne bloeiende takjes om daar mee het witte kleed te bestrooien, waarmee ze Maren in de kist had gelegd. Toen hielden de beide oudjes de wacht bij de doode. Door het open venster woei het zoo warm en zacht naar binnen, alsof het koeltje nu nog genezing wilde brengen aan de kranke borst. Het water van de Schlei, waarvan de doode zooveel had ge houden, rulschte zacht den dooden- zang, zooals het paste bij zoo'n vre dig sterven. De hoop op het aan staand geiuk, op het succes van ha ren roman, op een weerzien van den geliefde had Maren vergezeld tot haren laatsten ademtocht. Verwijlde hare ziel volgens een oud geloof nog drie dagen op aarde, tot de doode voor den laatsten slaap in koele aarde werd gelegd Omzweef de zij ook den stillen slaper en las ze van zijn voorhoofd de zekerheid van het afschuwelijk verraad, dat hij door een roof aan haar geesteskind Landweer. Ingevolge zijner in de Tweede Ka mer gedane toezegging, heeft de mi nister van oorlog het instellen van een nader onderzoek in zake de voor vallen die volgens den gep. luitenant- generaal Snijders bij de landweer oefeningen zouden hebben plaats gehad, opgedragen aan een commis sie samengesteld uit de volgende leden generaai-majoor Bischoff van Heemskerck, inspecteur der infanterie luik-kolonel jhr. Vón Schmid, van het regiment grenadiers en jagers, district 's Gravenhage. Bij die com missie zal als als secretaris fungeeren de kapitein van den generalen staf Huizer. Gemeente financiën en onderwijs. Verschillende anli-revolutionnaire bladen bespreken het verband tus schen verruiming van de gemeentelijke financiën en de belangen van het on derwijs, waarop onlangs door dr. Kuyper in de Tweede Kamer opnieuw is gewezen. De „Stichtsche Ct." zegt Wij weten, dat het openbaar onderwijs schat en ontvangt uit de gemeentekas, de bijzondere schooi geen cent. „Was nu aan de gemeentebesturen nauwkeurig voorgeschreven in de wet, wat ze voor de openbare school raceten doen, dan zou weliswaar het onrecht evenzeer bestaan als nu, maar dan zou er geen verband bastaan iusschen het wefsvoorsrel en de ver houding tusschen openbaar en bij zonder onderwijs Want in dat geval zou 't geen verschil raakan, of de gemeente wat ruimer in het geld zat cf niet. De kosten voor 't onderwijs moesten dan tot een vast bedrag toch in ieder geval gekweten worden. Maai, zegt het blad, zoo staat het niet. Een Gemeentebestuur kan voor het openbaar onderwijs zorgen op een behoorlijke, op een zeer royale of op een weelderige manier. Hoe royaler het Gemeentebestuur te werk gaat, hoe meer het 't bijzonder onderwijs drukt, door de concurientie moeilijker te maken. En daar een liberaal Gemeentebe stuur, dat ruim bij ka? is, altijd ge neigd blijkt om in de eerste plaats de openbare school te begunstigen, is het onduidelijk, dat er verband bestaat tusschen het bedoelde wetsvoorstel en den schoolstrijd. Vooral in de groote sleden, maar toch op het plat teland ook. Zou het daarom geen overweging verdienen, om met de behandeling van dit wetsontwerp te wachten totdat zekerheid zal zijn verkregen, dat ook het bijzonder onderwijs zal geholpen worden, op welke wijze dan ook De „Standaard" is van oordeel, dat die vraag ongetwijfeld overweging dacht te plegen, toen hij besloot haar werk als het zijne uit te geven De doode was niet meer in staat den mond te openen, om hare aan klacht in het heelal uit te roepen, tot de klank van hare stem vanaf het hemelgewelf zou weerklinken en een echo zou vinden in de harten en ge wetens der menschen. DERDE HOOFDSTUK, „Nu Steiner zoo verdiept in het werk Heeft het haast „Kijk, daar heb je RavenJe hebt je in lang niet bij mij laten zien". „Men moet zich niet opdringen bij de menschen". „Zoo bescheiden?" „Daarvoor heb ik alle reden, Stei ner. Heb je een kwartiertje voor over „Als je een oogenblik geduld hebt, dat wil zeggen, als je den tijd hebt", „In overvloed". issingen. >PE. dslrijd 24 tal eindigen in het io- verwijdert 'léjch. S L. f 0.55 500 f 0.60 40. n is, ge- Ichoen- Schoen- i Ververij JING" iiening ciaal en oor uit- an aller- iid. /an Ae Velde (Wordt vervolgd.) «aal-

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 1