Ingezonden Stukken. BUITENLAND. het lichaam gebracht en kan reeds in korten tijd zijn verderfelijken in vloed uitoefenen. Het door de bac teriën afgescheiden gift behoeft niet gelijkmatig in de bedoelde levens middelen te zijn verdeeld, zoodat het heelemeel niet noodigis, dat alle per sonen op dezelfde wijze en met het zelfde gevolg ziek worden. Gevaar voor besmetting bestaat in zulke ge vallen dus natuurlijk niet. Nog wordt in het „Beri. Tagebl." gewezen op de noodzakelijkheid van een streng ingrijpen der politie om te beletten, dat niet alles op de straat wordt geworpen. Een onfrisch ver haal wordt door een ooggetuige op- gedischt hoe zeker soort kooplieden bananen en andere weggeworpen vruchten opraapten en afveegden om ze later weer te koop aan te bieden. Ook zag bij bokkingen en haringen met een borstel van de schimmel ontdoen en ze daarna weer in kroegen verkoopen. Een vruchtenhandelaar wiens appelen van den wagen op staat waren gevallen wierp die zoo weer in zijn wagen. Toch patrouil leerden vele politieagenten in die straat. De Fransche kapitein Lux is in den nacht van 27 op 28 December uit de vesting te Glatz ontsnapt. Hij vijlde eerst de ijzeren stangen voor het venster van zijn cel door, en liet zich daarna langs aan elkander gebonden touwen op straat afzakken. Nader wordt gemeld dat de ge vangene eerst een gesloten deur open- gtbroken en daarna twee ijzeren staven doorgevijld heeft. Zijn civiele kletding wierp hij ut het raam, daarna wrong hij zich zelf er door vervolgens liet hij zich aan een lijn zakken, gemaakt van handdoeken en beddelakens. Beneden trok hij zijn gevangenkleeding uit en de civiele kleeding aan. Zijn spoor leidde, vol gens een politiehond, naar het station. Hij kan geen reisgeld bij zich gehad hebben en zal dus als biinde passa gier medtfgegaan zijn waarschijnlijk met den trein naar Mittenhausen, om vandaar de Oostenrijksche grens te bereiken. De politie in Oostenrijk is dan ook reeds gewaarschuwd. Inmiddels doen de militaire autori teiten uiterst geheimzinnig en weige ren zij ook maar een enkele medtdee- ling te doen. De ihatis ontvluchte, werd op 3 Dtc. van het vorige jaar te Friedrichshaven gevangen genomen. Hij was kapitein, bij de genie in het Fransche leger. Hem werd ten laste gelegd, mondeling en schu'fteiijk van Februari tot November 1910 van verschillende personen te hebben ge tracht militaire geheimen te verkrijgen. Na de behandeling van het proces, hetwelk met gesloten deuren gevoerd werd, werd Lux tot 6 jaar vesting- straf veroordeeld, wegens vergrijp tegen art. 1 der spionagewet. Op 24 juli van dii jaar werd Lux naar Gratz overgebrachthij is thans 32 jaar oud. De Losidenaars staan er voor bekend, dat zij met Kerstmis nog al het een en ander in hun grage magen doen verdwijnen. Echter schijnen de Patijzenaars hun ten deze weinig toe te geven, afgaande op wat er in den vroegen morgen van den eersten Kerstdag in decentrale markt hallen te Parijs werd verkocht, nl. 167,000 kilo vleesch, 100,000 kilo gevogelte, 15,000 kilo wild, 90,000 kilo visch, 70,000 kilo oesters, mos selen en alikruken, 70,000 kilo boter, 65,000 kilo kaas en 77,620 kilo eieren, waarbij nog niet eens de ver bazende hoeveelheid levensmiddelen is gerekend, die in de kleinere markten in andere stadswijken werd verkocht. Het kerkhof St. Marco waar de schending van het graf van deri vader van koning Peter heeft piaats gehad, dient sedert 1873 tot Saaiste rustplaats van de Karageorgewitsj, die toen de Obrenowitsj zich van den troon van Servië meesier maakten, werden verbannen. De lijken van de ouders van koning Peter zouden juist binnenkort worden overgebracht naar Belgrado, om daar te worden begra ven in de basiliek van Topola. Als tragische bijzonderheid herinnert een biad hoe de siichter van de dynastie der Karageorgewitsj in 1816 werd begraven zonder hoofd. Bij den opstand van de Serviërs tegen de Obrenowitsj was hij naar zijn land teruggekeerd om zich aan het hoofd der partij te stellen. Hij maakte zich bekend aan een oud wa penbroeder, Voeitsj, die hem verried aan vorst Obrenowitsj. Als antwoord kreeg de verrader het korte antwoord: zijn hoofd of het uwe. En dien nacht, terwijl Alexander Karageorgewitsj sliep werd hij vermoord door Voeitsj die hem het hoofd afsneed en dit aan den vorst zond, die het den sultan te Konstantinopel deed toekomen. Maandenlang sierde het hoofd van den verrader van Koning Peter de gevel van het seraii, tot christenen het in het geheim wegnamen en be groeven. Te Chesterfield is op een kin- der Kerstfeest een noodlottig ongeluk gebeurd. Dertig kinderen, die mee zouden doen bij een voorstelling, werden in de kleedkamer door een vrouw in hun costumes beholpen, toen een knaap een sigaret aanstak. Door den lucifer dien hij wegwierp geraakte het costuum van een klein meisje in brand. Het arme kind vluchtte de deur uit, de straat op en door de vlammen harer kleederen geraakten nog eenige andere meisjes in brand. Eenige mannen op straat verstikten de vlammen met hunne jassen maar vóór dit kon geschieden waren de arme kleinen al deerlijk gewond. Een werd stervend weggedragen en drie anderen verkeeren in bedenke- lijken toestand. Nog zeven andere meisjes waren in brand geraaktmaar de kleedkamerjuffrouw, die de deur sloot, zoodat zij niet weg konden loopen, had hare brandende kleede ren zoo spoedig gebluscht, dat zij er met veel minder ernstige wonden af kwamen. Op grond van de waarnemin gen van het „Blue Hill" observatori um in Noord-Amerika heeft A. L. Rotch de snelheid van den wind in de hoogere luchtlagen onderzocht. Op den beganen grond (200 M. boven de zee) heeft de wind in het jaar gemiddeld een snelheid van 7.1 M. in de seconde, bij 550 M. hoogte boven de zee stijgt deze tot 9.8 M., bij 1000 M. tot 10.7 M„ bij 2500 M. tot 12.5 M., bij 3500 M. tot 15,5 M., bij 5400 M. tot 24.9 M., en bij 6400 M. eindelijk tot 27.1 M. per seconde. Bij stijgende hoogte neemt deze snel heid nog steeds toe, zoodat ze bij 5000 M. 35,8 M. in de seconde bedraagt. In den winter is de gemiddelde snelheid grooter dan in den zomer en het verschil neemt bij toenemende hoogte sterk toe, zoodat de snelheid van den wind in de bovenste luchtla gen in den winter meer dan tweemaal zoo groot is dan in den zomer. Roth beweert, dat gedurende den nacht de meest geschikte hoogte voor de lucht vaart, in den zomer, 1000 M. is; overdag is het gewenscht boven de cumuieswolken te stijgen. In de ge matigde luchtstreek hebben de winden beneden, bij de aardoppervlakte, steeds een wisselende richting, daarboven plegen de aan bovenvermeld obser vatorium losgelaten ballons gewoonlijk een westelijke richting van den wind aan te geven. Mag de vrouw rooken? Te Chicago zal dezer dagen een interessant proces beginnen, waarin deze teedere vraag aan het bordeel der gestrenge rechters zal worden voorgelegd. Een zekere Miss Katherine Scott heeft een eisch tot schadeloosstelling ter hoogte van 25.000 dollar wegens trouwbeloftebreuk ingesteld tegen den heer Harry Lefton schouwburg eige naar, die op slag zijn relaties met het lieve meisje opzegde, toen hij vernam dat het schoone kind zich te buiten ging aan het genot van het nicotiaan- sche kruid. De Amerikaansche dames nu ver keeren in groote spanning. Zal miss Scott haar proces winnen of zal zij het verliezen Dit is de groote vraag, een vraag trouwens, die sinds jaren hetAmeriksanschedamespubiiek bezig houdt. Het vraagstuk is eigenlijk opgewor pen ten tijde dat een onbehouwen New Yorker politieagent de ijzeren hand legde op den bevaliigen schou der eener miss, die een sigaret smook te, terwij! zij, achter het stuurwiel harer 80 paards automobiel gezeten, door de straten tufte, Hoe de man dit acrobatische kunststuk verrichtte, vermeldt de geschiedenis niet, maar in ieder geval: hij arresteerde de dame. Maar deze arsstatie had geen ge volg. Dat wil zeggen de dame werd niet gestraft, en van dien dag af be gonnen tallooze leden der zwakke kunne gelijk achoorsteenen Ie dampen in de restaurants, wier bezitters al spoedig de hoofden bijeen siaken en beraadslaagden over middelen om aan dit euvel een einde te maken. Kort en goed besloten zij het rooken door dames in hun inrichtingen te verbieden. Slechts in éen deftig res taurant te New York mogen dames aan een sigaret zuigen, of zelfs des verkiezend aan een sigaar lurken, en het teekent, dat juist dit restaurant steeds het meeste publiek trekt. De Amerikaansche dames uit de wereld, waarin men zich verveelt, zeggen, dat zij de rookgewoonte heb ben overgebracht uit Engeland, waar, volgens haar beweren, de dames zoo druk in restaurants en elders rooken, dat zij volstrekt niet méér opvallen dan de dampende heeren der schep ping. Donderdagavond hebben te Breda eenige dronken kerels zich ernstig tegen de politie verzet en een agent mishandeld. Een tiental bieten- lossers van den suikerfabriek waren in een café aan den Tramsingel binnengekomen en hadden een borrel besteld. Alvorens te tappen eischte de tapper betaling, waarop de be zoekers den kastelein van achter hel buffet vandaan haaiden en den boei stuksloegen. Het gelukte den lapper de kerels buiten de deur te krijgen. Een surveiüeerend agent van politie wilde een der lui j es arresteeren, waarop de anderen den agent aan vielen. To! driemaal toe maakte de agent van zijn revolver.gebruik, maar heeft niemand getroffen. Inmiddels kwam meer politie opdagen en kon- dek twee personen, beiden van Prin- senhage, jn hechtenis genomen wor den. Njg 6 medeplichtingen werden gisteren gehaald, maar naar de twee grootste belhamels wordt nog gezocht. De correspondent van de „Ntw Herald" seint uit Rome aan zijn blad dat gravin Ida Cahen eergisteren het slachtoffer is geworden van een bru talen aanval in de tuinen van haar villa Selva Nera, nabij Orvieto. Tij dens een ko:te afwezigheid van haar echtgenoot maakte zij een wandeling door de tuinen, toen op geringen afstand van het huis plotseling een man met een revolver gewapend op haar afkwam en haar aanviel. Toen graaf Cahen thuiskwam, miste hij zijn echtgenoole en was zeer on gerust. Hij ging dan ook met een groot gewapend gezelschap op een onderzoekingstocht uit. Ongeveer half negen in den avond werd de gravin gevonden. Zij was buiten kennis en lng in een donkeren kuil in het mid den van het bosch. De roover had natuurlijk het hazenpad gekozen. Verleden jaar werd graaf Cahen aangevallen tijdens een automobiel- tocht door gemaskerde roovers, d e hem van zijn geld en andere voor werpen van waarde beroofden. De graaf is stellig van plan deze gevaarlijke streek ie verlaten. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie.) (De copie wordt nimtner teruggegeven.) Mijnheer de Redacteur Verzoeke beieefd eenige ruimte voor het volgende Politieke beginselloosheid. „Zal ook in Viissingen een stem ming moeten piaats hebben Wij willen hopen van niet. Eu dit is mogelijk als men 29 December de candidatuur Lindeijer onbestreden laat. En den heer Lindeijer nu weer te bestrijden, zou geen loyale politiek zijn, en wij drongen er reeds vroeger op aan, tegenover hem geen can- didaat te stellen". MiddelbCt." van 8 Dec. Het is voor ditmaal niet te doen om te wijzer, op de totale afwezigheid van politieke moraiiteit bij de oud- liberale kiesvereeniging en haar „uit verkorene", die beiden toonen maling ts hebben aan het poütiek-eerlijke advies van het vrijzinnige blad wat wij hierboven aanhaalden. Maar wel willen wij iets zeggen over de beginselvastheid der anti revolutionaire kiesvereeniging. Wij hebben vorr ons liggen het „Anti-Rev. Propaganda-biaadje" no. 24, verschenen tijdens de verkiezingen van dezen zomer. Het eerste artikel is een bestrijding van de politiek onzer liberale raads- meerderheid. Het tweede artikel is een bestrijding der liberale politiek. In het derde artikel wordt gezegd „Wil men dat de vrijzinnigheid hier oppermachtig blijft heerschen, then moet dit zeif weten. Het belang der gemeente wordt hiermede niet ge diend." Het vierde artikel zegt, dat het mee doen der kerkelijken aan de verkie zingen bedoelt te zijn tegen de libe rale raadsmeerderheid „Een protest... meer niet en niet anders". In het zesde artikel zegt men „Nu weet ieder dat de huidige mi sère waarin de gemeente zich bevindt de schuld is van de liberalen". In het zevende artikel lezen wij „Met de millioenen-schuid van het arme Viissingen, die het overgroot deel der burgetij aan het liberalistisch beheer wijt, zit men dan ook verlegen". Het negende artikel is vol groote woorden tegen hen, die God buiten de politiek willen houden en heusch wij weten niet beter of dit is ook op de liberalen van toepassing. Wij zouden nog wat kunnen door gaan met soortgelijke aanhalingen neer te schrijven. Doch deze bewijzen zijn voldoende om voor ditmaal vast te leggen dat er was vijandschap tusschen de anti-rev. kiesvereer.iging en de liberale dito, tusschen de anti» rev. beginselen en de liberale, tus schen de anli-rev. kiezets en de libe rale dito's. Waarlijk meti zou denken, de anti-revolutionaire kiesvereeniging maakt zich op ten strijde, omdat booze liheraiisme den kop te vermorzelen. Doch naast stiijdlust, bezaten de anti's van dezen zomer ook een voor spellenden geest. In hetzelfde boven aangehaalde blaadje lazen wij in het achtste artikel „En daarom zullen de soc.-demo- kraten bij deze verkiezing wel ver bazend sputteren tegen het tegenwoor dige regime, maar als hun candidaten niet in herstemming komen, dan gaan ze over stag en likken ze den stok waarmede ze door de vrijzinnigheid zóó onbarmhartig worden geslagen. Wij kunnen ons vergissen, maar men zal het zien en beleven, dat het zoo gaat en daarom kiezers opgepast". Het blijken achteraf te zijn „pro feten, die brood eten", die deze voorspelling deden. Want men heeft dit niet gezien en niet beleefd. Wij zien nu juist het tegenoverge stelde, de anti rev. kiesver. zal den paganist de Jonge heipen. De tijd dat de schapen vredig met den wolf zul len verkeeren, lijkt aangebroken. Niet de sociaal-democraten zijn overstag gegaan, doch de anti-rev. kiesvereeniging doet zulks. Zij likken den vrijzinnigen stok, waarmede zij, uenkt maar aan de laatste wethou- dersverkiezing, nog voordurend wor den geslagen. Zoo is ai hun strijden, al hun blaffen, al hun protesteeren wat men dezen zomer tegen de liberalen deed, niet meer dan comedie geweest. Het is bekend dat de anti's specia liteiten zijn in het afleggen van ouwe plunje. Maar nu worot hun mooie jasje van dezen zomer nu reeds uit getrokken. In een hunner manifesten ter aan beveling van de kandidatuur Kouse maker schreven zij indertijd: „Rood staat ordinair, doch zwart deftig en gekleed." Nu hebban zij zelve hun zwarte gekleeds jas uitgetrokken, en net blauw liberale pakje aangetrok ken. En met hun kieeaing, gelijktij dig hun beginsei veranderü. Daar wij meenen dat het niei alléén de taak der politieke partijen is om aan de verkiezingen deel te nemen, doch evenzeer om waar mogelijk het poidiek inzicht der kiezers te verhel deren, wijzen wij op het bovenstaande. Nu zijn wij er nog nieuwsgierig naar hoe men de christelijke arbeiders moet aantoonen dat de kandidaat eener paganistische pattij (de oud- iiberale) die nooit iets voor de ar beiders deed, te verkiezen is boven een anderen paganist, wiens partij getoond heeft, (ook te Viissingen) steeds voor de belangen alter arbei ders op te komeu. Mei dank voor de plaatsing, Afd. Viissingen der S. D. A. P., G. F. LINDEIJER, Secretary. Mijnheer de Redacteur. Vriendelijk verzoek ik U een plaatsje in uw geëerd blad voor onderstaande regelen. Eerst gisteravond werd ik opmerk zaam gemaakt op een gedeelte uit hei verslag van den avond Pissulse en Blokzijl, zie „Vliss. Courant" no. 303, waar net o.m. iuidt„De mooie vleugel, die we op het podium zagen staan en die expresselijk uit Middel burg hierheen was gebracht, bleek totaal ongeschikt, tengevolge van slechte stemming". Was ik verwonderd dit te lezen, nog hooger steeg die verwondering, toen ik heden, zoodra mogelijk, me haastte het instrument, thans in maga zijn, te hooren. Is moet dan ook vol mondig erkennen geheel mee te gaan mei hei oordeel van uw verslaggever, zóo was hel instrument totaal onge schikt. Waar echter uw verslaggever, zeer begrijpelijk, tot de conciusie komt „een dergelijke slordigheid is haast onverklaarbaar", meen ik met hem te moeten verschillen. De vleugel toch is na het transport, waardoor ze zelfs geenszins geleden had, ter plaatste nagezien en was te ongeveer 3 ure gereed. Tusschen dien tijd en den avond moet echter iets gebeurd zijn, dat de onverklaarbaarheid van het feit ver klaart. M. de R. I Ik zou hier haast geneigd zijn te denken aan moedwil. Na dank voor de plaatsing heb ik de eer te zijn enz., P. B. TAZELAAR, Pianostemmer. De Oorlog. Volgens een telegram van den correspondent van de „Herald" in Tripoli, zijn er in de laatste dagen teekenen, die er op wijzen, dat de Turken voornemens zijn de een of andere operatie uit te voeren. Het dorp Amruss, waar een honderdtal inwoners waren achtergebleven, is nu zoo goed ais geheel verlaten en twee dorpen op den weg naar Tadjura, waar een honderdtal families woonden, zijn in de laatste dagen ontruimd. Naar de correspondent verder meldt, werden Woensdag Arabische landbouwers, welke onder escorte van carabinirje olijven inzamelden in de oase beschoten, zoodat zij op de vlucht sloegen. Nog verschillende andere teekenen zijn er, zegt de correspondent in zijn telegram, die er op wijzen, dat bin nenkort een operatie van de Turken te wachten is. Het weder is storm achtig en ongunstig voor operaties met de baüon of de vliegmachine ge weest, en, daar dit feit aan de Turken ten volle bekend is, is het mogelijk, dat de een of andere offensieve ope ratie in voorbereiding is. „Maar in dien de Turken zulk een operatie trachten uit te voeren", kan de man van de „Herald" niet nalaten er aan toe tc voegen, „zullen zij den Italianen in de kaart spelen." De „Agenzia Stefani" publibeert de volgende mededeeling „Londensche bladen verspreiden berichten, volgens weika door Italië vredesonderhandelingen zijn aange knoopt, waartegen de openbare mee ning in Turkije zich echter zou ver zetten. Het is nauwelijks noodig te zeggen, dat deze berichten van eiken grond ontbloot zijn. „Uit Constantinopel wordt gemeld, dat de minister van oorlog een tele gram heeft gepubliceerd, volgen het welk de Turken en Arabieren den 22en December de Italiaansche stel lingen bij Tobruk zouden hebben aangevaiien en tot de Italiaansche versterkingen zouden zijn doorgedron gen, waar zij eenige machine geweren buitgemaakt zouden hebben en waarbij verscheidene Italianen zouden zijn gewond. „Dit bericht is eveneens valseh evenals andere vroegere berichten uit dezelfde bron. Hst is den Turken en Arabieren in dit gevecht noch gelukt door de Italiaansche linies te braken noch iets ook maar buit te maken, maar ze werden met aanzienlijke ver liezen teruggeslagen". FRANKRIJK. In de Kamer werd gisteren behandeld de motie Coly tot indienststelling der ontslagen spoor wegarbeiders. De minister wees op al hetgeen de regeering heeft gedaan om de sporen van de staking uit te wisschen en betwistte, dat de ontslagenen tot el lende zijn vervallen. De regeering heeft ten volle haren plicht gedaan jegens de spoorwegarbeiders en niets onbeproefd gelaten om hen weder te doen aannemen. Hij achtte dus het aannemen van een nieuwe motie overbodig. Een staking bij den open baren dienst, zoo zeide hij verder, kan niet geduld worden en de regeering zal herhaling van feiten, als destijds bij de staking, weten te voorkomen. De afgevaardigde De Monzée vroeg de urgentie voor een motie, onder teekend door veertig leden, waarin de regeering wordt verzocht mede te deelen in hoeverre de door haar in de Kamer afgelegde verklaringen overdeonderhandelmgen metDuitsch- land kloppen met de mededeeling ate zij iu ae commissie van den Senaat heeft gedaan, in het bijzonder wat betreft het onderhoud te Kissingen. Minister-president Caillaux zeide, dat hij op de quaestie, opgeworpen door senator Monis, op het oogenbiik niet diep kan ingaan, maar dat de regeering zich na de goedkeuring van het verdrag ter beschikking van de Kamer stelt, ter bespreking van de quaestie der leiding van de bui- tenlaadsche zaken. Hij aanvaardde daarop een een voudige orde van den dag, die met 286 tegen 193 stemmen werd aan genomen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. De president van de Hongaarsche dele gatie sprak gisteien zijn vreugde er over uit, dat de keizer zijn lichte on gesteldheid thans weder geheel en al te boven is gekomen. Minister Aehrenthal wees in de commissie van de Hongaarsche dele gatie voor de buitenlandsche zaken erop, dat de Oostenrijksch-Hongaar- sche diplomatie, zeifs toen de vijan delijkheden tusschen Italië en Turkije reeds begonnen waren, nog pogingen had gedaan om een geschikten grond*

Vlissingse Courant | 1912 | | pagina 10