Vrijdag 29 December ^ieuwjaarswenscfien Feuilleton. Wo. 306 49e J&argazig. 19-11. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. Bij deze Courant behoort esn Bijvoegsel, MieuwJaar$£roef@n. Van wetk tof week. fibonnements-AduerfenfiSn op zeor ©oordeeiige voorwaarden BIN N E N L A N VLISS1NGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.3©. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉNvan 1—-4 regels $«40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. o— Evenals vorige jaren zal in liet nummer onzer Cou rant, dat verschijnen zal en bij de Abonné's bezorgd wordt op Nieuwjaarsmorgen, de gele genheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze Advertentiën worden op genomen tegen verminderd tarief; en wel van 1 —5 regels f 0.2S iedere regel meer 5 cent. Advertentiën kunnen nu reeds worden ingezonden en worden uiterlijk ingewacht tot Zaterdag 30 December, des middags 12 uur. Bijzonder vredelievend ziet de we reld er op het einde van 1911 even min uit als bij het einde van 1811, toen Napoleon bezig was, zich voor te bereiden voor de gebeurtenissen, die aan het lot van Europa een be slissende wending zouden geven. Dergelijke groote gebeurtenissen zijn thans niet te wachten maar we hebben genoeg te doen met de kleine zaken. Hoe staat het in China Nu, de vredesconferentie te Sjanghai, of hoe men het noemen wil, is misluktwant de opstandelingen meenden, dat de instelling van een republiek de eenige mogelijke grondslag voor een vergelijk was. Wel is er nog wapenstilstand maar men kan daar bezwaarlijk veel verwachting van hebben, ofschoon de consuls van zes groote mogend heden, zoowel bij de regeering als bij het höofd van den opstand, dat aldus zijdelings erkend is, aangedron gen hebben op een spoedig totstand komen van een vergelijk. Het hoofd van den opstand,.tame lijk bij de pinken, heeft daarop ge antwoord dat een te haastige vrede welke niet voldeed aan dc wenschen van het volk, niets zou kunnen zijn dan het sein tot een nog erger op stand. Inderdaad schijnt men ook in het buitenland van het wanbestuur der Mantsjoes genoeg te hebben en met name in Engeland niets te willen weten van de halfslachtige politiek van Joen, die op zijn beurt heet, nooit te zullen toestemmen in de ves 13.) Hij doorvloog met verbazing den inhoud van den brief „Indien u Mejuffrouw Maren Job- sen, mijne patiente, nog vóór haren dood eene vreugde kunt bereiden, dan moet u hiermee niet zoolang wachten, tot het te laat is". Hoogachtend, Dokter Hofman." Het witte biad viel op de schrijf tafel. Hartwig Raven legde zijn hoofd in de handen en overdacht het ver leden. Alle beelden die daar voor zijn blik verrezen, biijde zoowel als sombere, ze toonden hem alie de „blonde Maren" zooals ze door de schrijvers, voor wie ze werkte, werd genoemd. Bij aile levenslust zoo tiging eener republiek en niets anders te willen dan een constitutioneeie monarchie, met verwijdering van de keizerin-weduwe en van de Mantsjoe- prinsen en met toekenning van zelf bestuur aan de provinciën. Joen schijnt zich in den jongs'.en tijd vrij wat sfud-'e van hel westersche staatsrecht te nebben gemaakt. Hij moest maar goede vrienden met het buitenland zien te blijvrn, daar de mannen der revolutie, tegen eene in menging van het buitenland zijn en e<n beweging tegen de buitenlanders schijnen te willen in het leven roepen. Ons dunkt, daarmee zouden zij juist het paard van Troje binnenhalen. in Perzië heet het verzoeningsge zinde kabinet te zijn afgetreden, nadat het parlement een voorste! om aan Ruslands eischen toe te geven ver worpen had, waarbij zich echter een groote meerderheid van stemmen ont hield. Er zou nu een overwegend democratisch kabinet komenzoo alihans luidt de mare. De opmarsch der Russen wordt door een en ander niet tegengehou den en vermoedelijk zullen dus de kozakken spoedig voor Teheran staan. Zal het dan op vechten uitloopen Waarom niet? In Tabris (in hei noorden) is men toch ook ai bezig geweest en werden Russen aangeval len, die bezig waren een telefoonlijn te herstellen. Later hebben zelfs, op Russisch grondgebied, Perzen eene Russische troepenafdeeling overvallen. De Perzische regeering is natuurlijk verontrust door deze schermutselingen. Zij heeft de beëindiging van het ge schil met Rusland bekend laten ma ken, het btvj gegeven lot staking van het vuren en den heer Shuster medegedeeld dat hij ontslrgen is. Naar alle waarscnijnlijkhesd is het nog het oude kabinet, dat niet weg schijnt te willen, dat deze maatrege len genomen he.ft en daarmede op nieuw in st ijd komt met het parle ment. 'ils een hopelooze verwarring, die weinig goeds spelt en waaraan nu en dan geen touw vast te ma ken is. in zake de bezetting van Sodoem door Egypt?, of zoo men wil door Engeland, wordt daarin geen onhan dige zet gezien, waaruit alweer blijkt hoe weinig vrienden Italië in dezen oorlog heef'. Van dezen opstand is ai vroeger sprake geweest, maar in den laatsten tijd heeft Engeland sterk druk uitge oefend om te maken dat de zaak haar beslag kreeg voor het einde van den oorlog. Engeiand begeerde deze haven om van de Roode Zee, waarschijnlijk van Port Soedan uit, om Egypte heen, een geheel Soedaneesche spoosweg- TBLSFOOKNÜMMER 10. vlijtig als eene bij en zoo zedig, als het lachen en flirten ernst zou worden. En nu iag ze op sterven. Zou hij aan de oproeping gevolg geven Hij huiverde voor alles, wat met den dood in verband stond. Hij had nog nooit een mensch zien sterven. Wat verlangde deze vreemde dokter van hem Dacht hij misschien, dat eene reis naar Sleeswijk eene kleinigheid was voor zijne beurs Maren woonde op den Holm, hij herinnerde zich flauw, dat ze hem dat had geschreven in een der weinige brieven, die hij met haar had gewisseld. Zij had hem vroeger veei en heel aanschouwelijk over.haar vaderland verteld. Zij bab belde trouwens altijd zoo allerliefst, 't was eene aardigheid naar haar te luisteren, als men vroolijk bijeen was. Toen werd ze ongesteld. Eerst wat hoesten, dan een weinig koorts en toen moest ze rust nemen. Er kwa men wel betere dagen, wanneer ze de oude scheen en liefelijker was dan ooit, maar de gewenschte be terschap bieef uit. Hartwig Raven kon geen zieke menschen zien, hij trok zich van haar verbinding te verkrijgen met de Mid- dellandscha Zee, waaraan de lijn van Chartoem zou kunnen aansluiten. Hier door zou een belangrijk kortere ver binding over zee mei Europa verkre gen worden. Engeische grondmaat- schappijen hebben te dien einde reeds sedert gerulmen tijd aile iOO a 200 K, M. ten westen van den Nijl gelegen en voor het meerendeei vrijwri on bekende oasen, waardoor de spoor weg gaan zou, opgekocht. in Duifschland lacht men een beetje om hef geval, waarover de Italianen natuurlijk woedend zijn. Van een nau wer toehalen der betrekkingen fusschen Engeland en Italië kan thans bezwaar lijk meer sprake wezen en aldus zou de driebond gered zijn, maar de sym pathie voor dien bond beieekent niet veel meer in de met Italië verbonden landen, H?t jongste wapenfeit der Turken en Arabieren schijnt te wezen een aanval op Yany ver, welke plaais de Italianen met betrekkelijk groot verlies hebben moeten oniruimen, ook elders hebben de Italianen niet gelukkig ge streden. Bij Bir Tobras deden zij een poging om den vijand te overrompe len. Men wilde de oase omsingelen, maar terwijl de grenadiers daaraan bezig waren, stonden zij plotseling voor versterkte stellingen en voerde een afdeeling Turksche infanterie eene omtrekkende beweging uit, om den rechtervleugel der Italianen heen, en liet resultaat was dat dezen hun doel niet bereikten, maar teruggedreven werden naar Aïn Zara. Fortuna keert dus den I alianen nog steeds den rug to-. Daarbij komt dat de Franschen ook al iets gedaan, hebben, wat zeker niet erg in den Iiatlaanscfaen smaak zal vailen. Zij hebben namelijk de oase van Dzjanet bezet, aan de grens van Tunis en Tripolis. Er wordt alzoo aan de nieuwe kolonie van Itaiië ge knabbeld, zooals de muizen aan de kaas knabbelen en men zegt dat Ki- der'ei Warhter er zich bijzonder vroo lijk om moet gemaakt hebben. Zoo'n diplomaat gevoeit natuurlijk veel voor zulke fijne zetten. Opmerkelijk is het, dat de altijd eenigszins sluwe Italianen ook in deze omstandigheden, die voor hen nu niet bepaald rooskleurig zijn, hun aard niet verloochenen. De regeering teRome moet namelijk weer aan de mo- genheden hebben medegedeeld dat Turkije toch zoo dom doet, het hoofd niet in den schoot te leggen, wijl daardoor de kans dat Ital e geldelijke schadevergoeding zal geven bij den dog vermindert. Wij geiooven nauwelijks aan de waarheid van dit gerucht. Die poli tiek zou toch wel wat al te door zichtig'wezen doch hoe dit ook zijn moge, de Porte zal vermoedelijk lie ver'om Tripolis, dat nog steeds zijn terug. Maar dat het einde zoo spoe dig zou komen, dat had hij niet ver wacht. Uit medelijden zorgde hij er voor dat ae ook in Sleeswijk nog haar vroegere werkgevers behield, zoodat ze werk en verdienste had, maar dat was ook alles. Op haren iaatsten brief had hij in 't geheel niet geantwoord en toen was er van haar ook geen levensteeken meer geko men, hoewel hij zoo nu en dan van zijne collega's hoorde, dat zij de- bestelde copieën prompt op tijd af leverde. Raven trok de lade van zijn schrijf tafel open en nam er iets uit. Ja, daar had hij het, die bekoorlijke beeltenis, die bij naar zijn ontwerp van haar had laten maken. Maren was mtt hem gecos'umeerd naar een kunstenaarsfeest geweest en daar had hij bepaald opgang met haar ge maakt. Terwij! hij zich zoo in zijne her inneringen verdiepte werd hij weer door zijne hospita gestoord, die op den voet werd gevolgd door den post bode. Wantrouwend keek Raven naar het pakket, dat de man hem ter eigendom is, vechten, om later mei een Italiaansche fooi te worden af gescheept. Hef overige nieuws behoort voor heden weer tot het klein goed, waar onder ook iets over de verhouding tusschen Spanje en Frankrijk, in zake de thans tusschen beide ianden te regs'en Marokkaansche quaesiitv Men verneemt dat de Spaansche voorstellen omtrent Marokko zeer afwijken van de Fransche. Spanje wi! het gezag van den Sultan hand haven in zijn gebied, maar eischt voor zich de administratieve zelf standigheid. Verder stelt hef een combinatie voor den aanleg van een spoorweg van Tand/jer, naar Afkassar, waarbij het Spaansche overwicht verzekerd wordt. Wij vreezen dat er ten slofte var. het Spaansche overwicht wel 'nee! weinig zal over schieten. Eerste Kamer. De Voorzitter huldigde gisteren naar aanleiding van het ingekomen doods bericht de nagedachtenis van den vice-president van den Raad van S ate, mr. van Swinderen. Spreker wees op het groote verlies dat vaderland en Koningin door het verscheiden van den ervaren staats man geleden hebben. De nagedach tenis van dezen uitnemanden staats dienaar zal ook bij de Eerste Knmer lang in eere blijven. Ook was ingekomen een missive, meldende het overlijden van het Tweede Kamerlid baron van Heemstra. Beide missives zullen met een adres van rouwbeklag beantwoord worden. Eenige kieine ontwerpen werden zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. Na het trekken der afdeelingen kwamen deze bijeen tot het verkiezen van voorzitters en ondervoorzitters. Heden kwamen eenige kleine ont werpen en voorts de Indische begroo ting in behandeling met de daarbij behoorende wetsontwerp en. Ons Loodswezen. De jongste aflevering van het tijd schrift ,Onze Vloot" bevat over de organisatie van het Nederlandsche Loodswezen een artikel, waaraan het volgende is ontleend Het Nederlandsche Loodswezen, dat een der voortreffelijkste ter wereld genoemd kan worden, is een instel ling vsn den Start en ressorteert on der het departement van marine. Aan het hoofd staat een inspecteur-gene raal, terwij! elk der districten, waarin onze kus's'rook is verdeeld, beheerd wordt door een inspecteur, die op zijn beurt ter zijde wordt gestaan door Commissarissen en adjunctcommissa band stelde. Was het misschien zijn roman, die uit oude gehechtheid van de verschillende redacties weer tot hem terugkeerde Maar neen, het handschrift was- hem te goed bekend. Wat zond Maren hem dan? Ze had toch gaene bestelling van hem. Hij maakte hef pak open en greep naar het briefje, dat op hst manuscript iag. „Beste Hartwig Bewijs mij nog éenen grooten dienst, gij waart toch altijd zoo goed voor mij. Offer een uurtje van uwen kostbaren tijd op en iees mijnen ro man. Eene inwendige stem zegt mij dai het niet slecht is wat ik heb ge maakt, maar deze kan mij misleiden. Wat ge voor mij wilt doen, doe dat spoedig, want mijne krachten nemen af. Laat mij voor mijn sterven nog de groote vreugde beieven, niet te vergeefs te hebben gewerkt en ge hoopt. In oude, aangename herin nering noem ik mij nog Uw biona meisje van den water kant". De liand, d>'e den brief vasthield, rissen op elk der plaatsen, waar lood sen gestationneerd zijn. De districten omvatten ie district Friesche zeegat en Eems, standplaats inspecteur Delfzijl. 2e district de zeegaten van Ter schelling, standplaats inspecteur Har- lingen. 3e district de zeegaten van Texel en ijmuiden, standplaats inspecteur Amsterdam, 4e en 5s district de zeegaten van den Hoek van Holland, Cueree en Brouwershaven, standplaats inspecteur Rotterdam. 6e district de monden der Schelde, standplaats inspecteur Viissingen. Vroeger vormde het. zeegat van Brouwershaven een afzonderlijk dis trict; toen dit in belangrijkheid daalde heeft men, om zoo min mo gelijk wijz'gingen te brengen in aller lei ondersc'neidin.gsvlaggen,bepalingen enz., de districten 4 en 5 eenvoudig te samen onder één inspecteur ge steld. inspecteur generaal en inspec teurs behoorentot het korps zeeoffi cieren zij kunnen, na 4 jaar als zoodanig werkzaam te zijn geweest, a Ia -suite van hun korps worden gevoerd. Hst personeei van het Loodswezen bestaat uit schippers, zee en binnen loodsen, ioodskweekelingen, matrozen en roeiers en wordt door den minister van marine aangesteld of ontslagen, Aile loodsen ontvangen bij hunne benoeming een akte op perkament, waarop staat aangeteekind voor welk zeegat of voor welke zeegaten zij geadmitteerd zijn. Alvorens tot loods te worden benoemd moet de loods- kweekeling zich aan een vrij zwaar examen onderwerpen' en is bovendien verplicht om een eed of belofte af te leggen betrekkelijk het trouw vervul len zijner betrekking. Alle loodsen ontvangen een zilveren Ioodsmans- teeken, waarop vermeld staat hun kwaliteit, nummer en district, terwijl dat van de zeeloolsen is bewerkt met 2 overkruis geplaatste ankers waar omheen een loodlijn met lood is ge slingerd en dat van de binnenloodsen met een enkei anker met lood en loodlijn. Zonder dit teeken mogen zij zich niet in het openbaar vertoonen en in dienst moeten zij altijd voorzien zijn van hunne akte van aanstelling en o.a. van de loodsrcglementen. De loodsschippers zijn verdeeld in 2 klas sen zij voeren het bevel over de vaartuigen van het loodswezendie der le klasse hebben de meest ver antwoordelijke betrekkingen. Een zeker aantal loodsen heeft eene aanstelling ontvangen ais militair ioods. Deze militaire loodsen dragen in oorlogstijd een bijzonder onder- scheidingsieeke.n en worden alsdan belast met diensten ten behoeve van de landsverdediging. zonk bevend op de beschreven bla den van het manuscript, ja, zoo had hij haar ailijd genoemd, ais hij in een bijzonder goed humeur was ge weest. En nu had ze zich ook onder de schrijvers geschaard, stoutmoedig had ze den sprong gewaagd van handlangster tot scheppende kunste nares. Hartwig schudde het hoofd. Wat hem tot nu toe niet was gelukt, dat wilde zij mat haar eerste geesteskind dadelijk bereiken. Wat zou hij daar wel te lezen krijgen. Reeds aan de stof zou zij schipbreuk lijden, want haar leven was toch altijd eng be grensd ge wees'. Ze had op school goed geleerd en haar beroep was eene voortdurende oefening geweest. Hare werkgevers waren onder de eerste schrijvers te zoeken, van hen kon ze zich veel hebben eigen ge maakt. Hij las den titel„Inge Bosen, een kind van den Holm". Een spot achtig lachje speelde om zijn lippen. „Een zwaarwichtige, ouderwetsche titel", kritiseerde hij. (Word. vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1