.Donderdag 28 December jlieuwjaarswensdien Feuilleton* 49e Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Nieuwjaarsgroeten. BINNENLAND. No. 805, 1911 VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers -5 cent. Mers abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regeis ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. en Feestdagen. TELEF OOKNUMM0EE 10. fibonnemefits-fidtjerfenfiën op zeer uoordeelige vsormaardstt —o SMMCg*- Evenals vorige jaren zal in het nummer onzer Cou rant, dat verschijnen zal en bij de Abonné's bezorgd wordt op Nieuwjaarsmorgen, de gele genheid worden opengesteld tot het plaatsen van Deze Advertentiën worden op genomen tegen verminderd tarief; en wel van 15 regels f0.25; iedere regel meer 5 cent. Advertentiën kunnen nu reeds woivlen ingezonden en worden uiterlijk ingewacht tot Zaterdag 30 December, des middags 12 uur. Kerstfeest. H. M. de Koningin en Z. K. H.de Prins hebben Eersten Kerstdag den liturgischen dienst in da Klooster kerk te 's-Gravenhage, onder leiding van ds. Gerretsen, bijgewoond. H. M. en Z. K. H. begaven zich te voet naar het kerkgebouw. De Koningin-Moeder woonde Eersten Kerstdag de godsdienstoefe ning bij in de Groote Kerk aldaar, onder het gehoor van ds. Hertog. Zondag voor Kerstmis was de Koningin-Moeder onder het gehoor van ds. Molenaar, in de Groote Kerk Minister Wentholt af De Kamer is dus voor het reces met den begrootingsaibeid gereed ge komen, zegt het „Huisgezin" Oorlog, de officierstractemsnten, de West-Indische begrooling, den duurte- toeslag. Marine, alles, alles heeft zij er doorgejast. Ook marine, dat het struikelblok dreigde te worden. Met dezen verstande evenwel, dat in Februari, wanneer de Kamer terug komt, het pantserschip en het per soneel besproken zullen worden. Met andere woorden we krijgen de marine-begrooting in Februari. Reden om te juichen, dat men op tijd klaar kwam is er dus weinig. Integendeel, want men kan er op aan, dat marine na het Kerstreces een goede beurt zal krijgen, af te nemen van den tijd, dien men voor de sociale wetgeving zoo dringend noodig zal hebben. Wat den minister betreff, diens ministerieleven is vermoedelijk slechts 12.) Alleen voor den vorm had zij voor alles zijne inwilliging gevraagd, maar dat de veranderingen zulk een om vang zouden aannemen, had hij niet voor mogelijk gehouden. Hij zag nu slechts een chaos en gevoelde zich daarover recht or,gelukkig. Er waren nog maar veertien dagen verloopen en reeds zag hij alles, waaraan hij jaren lang gewend en gehecht was geweest, ineenstorten. Hij vroeg zich zelve op dit oogen- blik met werkelijke bezorgdheid af, wat hij nog niet alles in den loop der maanden en jaren zou kunnen beleven. Hij fronste zijn voorhoofd, en de lichtblauwe oogen fonkelden toornig. Zoo keek Jörgen zijne vrouw aan, die hem ook had ontdekt en met een stralend lachje naar hem toekwam. een anderhalve maand gerekt. Want de indruk, dat men niet geneigd is hem zijn pantserschip te geven, blijft bestaan. Statistiek der sterfte naar den leef tijd en de oorzaken van den dood in 1910. Het Cenlraai Bureau voor de Sta- tlestïek publiceert in No. CLVI1I zijner Bijlagen de Statistiek van de sterfte naar den ieeflijd en naar de oorzaken van den dood in 1910. Aan de inleiding tot deze publicatie wordt het volgende omleend Per 1000 zielen van ieder geslacht stierven in 1910 13 93 mannen en 13.19 vrouwen to'ail 13,53 personen. De hoogste verhoudingcijfers waren waargenomen in de provinciën L;m- burg en Noord Brabant, resp. 17.19 en 16.61 per 1000, de laagste in Noord-Holland, Groningen, Zeeland, Friesland en Zuid-Holland resp. 12 02, 12.43, 12,51 12.66 en 12 70 per 1000. In de groepen van gemeenten naar de grooste der bevolking is de rela tieve sterfte in de laatste jaren grooter naarmate de bevolkingscijfers kleiner worden. In den loop der totale sterftever- houdingen is sedert vele jaren een geregelde daling waar te nemen van 26,56 gemiddeld in de jaren 1840 1849 per 1000 inwoners tot 13 35 in 1910, een vermindering dus van 100 op 51. Deze vermindering is, althans in de jaren na 1889, bij de mannen grooter dan bij de vrouwen Uit de cijfers van de sterfte naar den leefiijd blijkt, dat de hooge sterftecijfers voor Noord-Brabant er, Limburg voornamelijk veroorzaakt worden door de grootere kindersterfte. Ia Noord-Brabant stierven in de jaren 19091910 per 1000 levenden be neden 1 jaar 163.72 en op 1000 le venden van 1—4 jaar 13.71. Voor Limburg waren deze cijfers 172.50 en 18.65, terwijl deze verhoudings- cijfers bijv. voor Friesland 69.83 en 9 61 voor Groningen 86 52 en 11, en voor Noord-Holland 86.93 en 12 95 waren. Groote kindersterftecijfers gaan vaak gepaard met groote rela tieve geboortecijfers. Kwamen toch in Noord-Brabant in de jaren 1906 —1910 gemiddeld 33 2 en in Lim burg 32,5 geborenen per 1060 inwo ners voor, voor Friesland was dit cijfer 25,8, voor Groningen 28.6 en voor Noord-Holland 25 8. Opmerkeiijk is de lage kindersteifie in Drente bij een op éen na het hoogste geboortecijfer voor de ver schillende provinci s. Voor het Rijk valt bij de sterfte verhoudingen naar den leeftijd over de laatsta vijfjarige perioden 1900— 1904 en 1905—1909 c-venals voor 1910 een verschuiving der sterfte van de lagere naar de hoogere leeftijden Hij zag slechts het lachendat zich daarachter heimelijke angst verborg, wat hij wel van hare kleeding zou zeggen, ontging hem. Nu hij het volle gezicht op hare verschijning had, moest hij bekennen dat zijne vrouw eene eigenaardige bekoorlijkheid bezat, en dat hare slanke gestalte in de paletot met lan gen schoot bijzonder gunstig uitkwam. En toen zij voor hem stond en met hare verstandige oogen zijn geheim ste gedachten ried, toen was al hare verlegenheid verdwenen en met haar zacht, welluidend lachje, vroeg ze „Heb ik je smaak getroffen Jö genï Ik wilde je met dit toilet verrassen." „Dat is je maar al te goed gelukt Marianne. Ik ben een heele poos achter je aan geloopen en herkende je niet". „Da! doen de nieuwe veeren, Jör gen". „Mij waren de oude liever, mijn kind". „Niet bekrompen zijn, beste man, dat staat je niet. Waarom zal ik mij niet wat opsieren? Je moet toch zeggen, dat ik een goeden smaak heb getoond". waar te nemen. Was voor de eerste periode de sterfte in de verschillende leeftijdsklassen (beneden 1 jaar, 1— 4 jaar, 5 19 jaar, 20—49 jaar, 50—64 jaar, 65 jaar en ouder) reso. 24.97, 10,15, 5 86, 13 51, 1145 en 20.40 van de totale sterfte in de tweede periode waren die percentages 22.35, 8 97, 5.46, 13.53 11.86 en 30 02 en in 1910 20.98, 8 75, 5 30, 13.64, 11 87, en 31,57. Bij de sterftecijfers naar rie oorzaken van den dood treedt de longiutaerculose het meest op den voorgrond. Gemid deld stierven daaraan per 10.000 van elk geslacht in de jaren 1906 1910 12.17 mannen en 12.75 vrouwen,meest menschen in de kracht van hun leven tusschen 20 en 30 jaar, meer dan 1 '3 der sterfgevallen in die leefiijdklasse wordt door longtubercuiose veroor zaakt. Onder de andere vormen vars tuberculose is de hersentuberculose het belangrijkst, daaraan stierven ge middeld jaarlijks 2,12 m. en 1.85 vr. per 10,000. Tuberculose van de buiksingewanden maakt ongeveer half zooveel slachtoffers als de hersen tuberculose en de algemeene tuber culose met sc.'ofulose te zanten eveneens. Aan kanker en andere kwaadaar dige gezwellen stierven in de laatste vijf jaren gemiddeld per 20,000 10,30 mannen en 10.03 vrouwen. De be trekkelijke sterfte aan deze zoo ge vreesde ziekte, welker voortgang in 1904 scheen gestuit, is in de laatste jaren weder eenigszins stijgende. De meest voorkomende vorm van canc-i- noom is die van maag en lever. Van aüe aan kanker gestorvenen stierven in de laatste 5 jaren meer dan 60 pet. aan maag- en leverkanker, waarbij de relatieve s'erfie der mannon on geveer lVs zo° gfoot is als die der vrouwen. Van de andere kankervor- men, die bij beide geslachten voor komen, is ingewandskanker de veei- vuldigsie en komt meer bij vrouwen dan bij mannen voor, terwijl kanker van de mondholte in veel sterker mate bij mannen dan bij vrouwen wordt aangetroffen (gemiddeld per 10,0000,50 mannen en 0,14 vrouwen.) Voor de voornaamste besmettelijke ziekten kon niet alleen worden be rekend de mortaliteit maar ook de morbiditeit (verhouding van de ziekte gevallen tot de bevolking) en de le taliteit (verhouding van het aastal ziektegevallen tot het aantal sterfge vallen) op 10,000 der gemiddelde bevolking werden ziek gemiddeld in de jaren 1901 1910 aan pokken 0,11 in stierven 0,01; aan roodvonk resp. 7.27 en 0,31 aan typhus en febris typhoi-dea4,59en 0,75 en aan diphthë- ritus 6,54 en 0,77. Het aantal sterf gevallen op 100 ziektegevallen be droeg gemiddeld voor pokken 13,71, bij roodvonk 4,69, bij typhus 16.53 „Zeker, Marianne. Maar kom nu, ik bert hongerig en hoop, dat het eten onder je wandeling niet heeft geleden". „Ik zal wel zorgen mijne plichten ais huisvrouw niet siechter dan vroe ger na te komen, dat zou andeis voor den echtvriend een grond zijn om mij mijne verontrustende licht rin- nighetd voor oogen te stellen". „Waar eten we vandaag?" „In jou kamer Jörgen", antwoordde Marianne plotseling eert beetje schuch ter. „Vergeef die stoornis, het is maar voor een paar dagen, tot de muur tusschen mijne kamer en de muziek kamer is doorgebroken, dan kunnen we weer in de woonkamer eten." „Waarom liet je niet in de wacht kamer dekken „Ik dacht, dat het daar Ie onge zellig was?" „Werkelijk?" vroeg hij ironisch. „Ik ben er echter op gesteld, wees dus zoo goed het aan het meisje te zeggen, Ir mijne kamer wensch ik niet de minste verandering te zien aangebracht, ik hoop dat ge daar in 'l yervolg goed aan zult denken"; en aan diphtheritis 11,72. Vooral de letaliteit bij lyphus en bij diphtheri tis is gelukkig zeer aan het vermin deren. Waren de cijfers voorin 1901 voor typhus 18,01 en voor diphthe ritis 14,72 zoo goed als regelmatig dalende, voor 1910 kwamen zij op resp. 16,11 en 9,91. Het aantal levenloos aargegevenen ntemt in de laatste jaren schier on afgebroken al. De verschillen die te dien opzichte in de onderscheidene provinciën bestaan, schijnen, evenals de sterfte beneden het jaar verband te houden met het relatief aantal geborenen. Komen in den regel Dij levend geborenen 105 jongens tegen 100 meisjes voor, bij levenloos aan- gegevenen is die verhouding geheel anders. Ir. de laatste 10 jaren kwamen daar gemiddeld bij voor 125 jongens op 100 meisjes. Van een groot vierde gedeelte der levenloos aangegevenen had de vrucht geen levensvatbaar heid; de verhouding van jongens tot meisjes was daarbij als 119 100, iets kleiner dus dan bij het totaal der levenloos aangegevenen, wat er op wijst, dat het aanta! levensvatbaren bij de jongens iets grooter is dan bij de meisjes. Van de 100 levenloos aangegeve nen werden 62 geboren met verlos kundigen bijstand van een genees heer, 33 met die van een vroedvrouw terwijl in gemiddeld 5 gevallen geen verloskundige hulp aanwezig was. Lichamelijke Oefening. Door den minister van oorlog is een commissie benoemd om den weg aan te geven waarlangs op de meest rationeeie wijze de lichamelijke ge oefendheid kan werden verkregen, vereischt voor het programma van Oorlog. Tot lid dier commissie zijn benoemd de heeren Jasper Warner (N. B. v. L. O.), Joh. Heynen (N. G. V.), J. H. Luiting (Ver. v. Gymnas tiek onderwijzers in Nederland), ka pitein H. Bierman (leeraar Militaire Gymnastiekschool), S. van Aken, gymnastiekleraar Erasmiaansch gym nasium te Rotterdam, en majoor jhr. G. A A. Alting von Geusau, van den genraien staf, tevens voorzitter. Het 7e lid, een geneesheer-physioloog, moet nog benoemd worden. Het examen ter verkrijging vtn een akte van bekwaamheid in de gemeente-administratie zal in 1912 worden gehouden het schrifrelijk ge deelte op Maandag 24 en Dinsdag 25 April tn het mondeling gedeelte op Maandag 13 Mei en volgende dagen. Arbeidskaarten voor buitenlanders. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft aan de Com Het maal verliep stil, de eenvou dige gerechten werden zwijgend ge nuttigd, Ook in het dagelijksch menu wenschte jörgen niet de minste weelde meer te zien aangebracht, ten minste voor zijn persoon, en daar Marianne in 't geheel niet materieel was aangelegd, kwamen hunne mee- ningen hieromtrent niet met elkaar in botsing. Op den avond van denzelfden dag viel Hofman zijn gesprek met Maren in, en voor hij nog een bezoek bracht aan een ergen patiënt, zette hij zich er toe, eenige regels aan dr. Hartwig Raven te schrijven; hij had diens adres in Berlijn toevallig ont houden. Hij bracht den brief later zelf naar de post, daar het hem voorkwam dat de zaak geen uitstel kon lijden. De schrijver Haitwig Raven was van eene reis naar Pommeren terug gekomen. Zijn vader was plotseling gestorven en had ais onaanzienlijk ambtenaar de zijnen niets dan een klein pensioen voor zijne vrouw ach tergelaten. Zijn beide zoons moesten zich voor 't vervolg zonder toelage missarissen der Koningin medege deeld, dat de vraag is gerezen, wie voor de personen, ten aanzien van wie de Arbeidswet. 1911 een arbeids kaart vordert, en wel in een Neder- landsche gemeente arbeid verrichten, doch buiten de grenzen van ons land wonen, de arbeidskaart moet onder- teikenen en afgeven. Het komt den minister voor, dat dan hat meest overeenkomstig de bedoeling der wet zal worden gehandeld, zoo ten aan zien van de bedoelde personen het onderteekenen en afgeven dar arbeids kaart geschiedt door of vanwege den burgemeester der gemeente, waar die personen arbeid verrichten, Te 's Gravenhage is in den ouder dom van 70 j?ren overleden de ge- pensiormeerde kapitein-luitenant ter zee A. van Hengel. De overledene had reeds sedert meer dan 20 jaren den zeedienst verlaten, na een zeer eervolle loopbaan. Na zijn opleiding te hebben geno ten aan het Marine-Instituut te Wil lemsoord, was de thans ontslapene in 1860 benoemd tot adelborst le klasse. Als luitenant ter zee der 2a klasse nam hij in 1873 deel aan de expeditie tegen Atjeh en in het eerste jaar van öenAtjehooriog onderscheidde hij zich in dier mate, dat hem in October 1874 benevens de Militaire Willemsorde 4;kl. öeEeresabel werd toegekend. Herstellingsoord voor Rijks ambtenaren. De Veteeniging tot ondersteuning van burgerlijke ambtenaren en be ambten in 's Rijks dienst beoogt de stichting van een herstellingsoord voor rijksambtenaren, waarvoor thans reeds 1 11,000 werd bijeengebracht. De heer P. H. R. Beuraing, oud- onderoffiCier van het Nsd.-Indische leger en administratief ambtenaar in rijksdienst te Amsterdam, heelt nu eenige schetsen uit den strijd in Atjeh tot een buideltje vereenigd en uitgegeven waarvan de netto-op brengst aan bovengenoemd doel zal ten goede komen. De schetsen geven episodes weer uit de moeilijke dagen kort voor en na den afval van Toekoe-Oemar. De spoorwegen in 1910. Blijkens het verslag van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten over 1910 hebben in dat jaar 184 ongevallen van min of meer ernstigen aard' op de hoofd- en iocaalspoor- wegen van da verschillende spoor wegondernemingen plaats gehad, waarvan 126 op de iijnen der S. S., 75 op die der H. S. M., 6 op die der N. C. S. en 1 op d:e derN.B. D. S. Van de ongevallen aan treinen over komen, was van 41 ontsporing de zien te redden. Voor Hartwig was deze uitkomst van zeer groot beiang, te meer daar hij toen zonder vaste betrekking was. Hij had met den hoofdredacteur ongenoegen gehad en steunend op de vaste toelage van zijn vader zijne pi rats aan de. re dactie van eene der voornaamste dagbladen opgeofferd omdat hij zich niet naar de inzichten van den chef wilde schikken. „Slavenarbeid 1" noemde hi] zijn journaliatisch werk en droomde steeds van hooger, zonder tot nu toe een noemenswaardig gevoig te hebben bereikt. Kleine schetsjes, noveiietjes en reisverhalen waren nu en dan ais feuilleton van hem verschenen, maar ai zijns pogingen voor een grooter werk hadden tot nu toe schipbreuk geleden. Slecht geluimd zette hij zich au aan zijne schrijftafel, om na te zien wat er van de post voor hem was gekomen, toen zijne hospita hem dokter Hof man's brief bracht en te gelijk meldde, dat de postbode van daag nog een pakket zou afgeven, dat kort na zijn vertrek was aange komen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1