Vrijda No 302 1911 22 December feuilleton* Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel. 40e Jaargang. VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE ju., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regsf meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs sleehts twee maai berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFÖÖNHUMMEB, 10. ftbosinemersts-ftdwertentiSn op zeer uoerdeeisgs woormaarden Nieuwe Abonné's, uitge zonderd bij weÜeUjksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING SCHE COURANT" koste- loos tot 1 Januari 1912. I^ïnnenlanST Tweede Kamer. Bij den aanvang der vergadering hul digde de voorziiter in hartelijke deel nemende bewoordingen de nagedach tenis van jhr. Van Swinderen, onts'a- pen vice-president van den Raad van State, door wiens heengaan H. M. de Koningin een scherpzinnig raadsman en ons land een zijner beste staats dienaren verliest. Minister Heemskerk sloot zich na mens de regeering bij des voorzifters woorden aan. Beide redevoeringen werden staande aangehoord. Na goedkeuring van eenige wets ontwerpen kwam in behandeling de begrooting van financiën. Verschil lende sprekers drongen aan op betere salarieering voor belastingkommiezen, op verlichting van personeelen be lastingdruk, niet slechts voor loge mentshouders maar ook voor restau rateurs. Voorts wezen de heeren Thomson en Ter Laan op het gevaar verbonden aan duinafgraving en drongen daarom aan op overbrengen van financiën naar landbouw. De heer Treub cri- tiseerde overigens 's ministers be- lastingpolitiekvooral betoogde hij dat de voorgestelde tariefsherziening zeer in het nadeel van het land zal zijn. De heer Fruijtier, besprekende de stormschade in September aan de Zeeuwsche dijken aangericht, drong er op aan, daar vooral stevige dijken met groot weerstandsvermogen te maken. Ook bepleitte hij ontslag of ver mindering van paChtbelaling voor pachters van mosselbanken. De minister protesteerde legen mr. Treub's totaal ongemotiveerde verdachtmaking als zou de minister, ziende naar de rechterzijde, eene in komstenbelasting hebben ingediend met de kennelijke bedoeling haar toch niet te doen behandelen. De minister deelde mede dat binnenkort, zal wor den ingediend een nieuwe salarisre geling voor belastingkommiezen welke tevens salarisverhooging zal inhouden. De minister verzekerde dat met kracht en spoed de stormschade aan de Zeeuwsche dijken zal worden hersteld, vooral waar 't geld bescher ming van den grooien spootwcgdam. Voor zoover de visscheis schade hebben geleden zai elk verzoek om vermindering van pacht op zich zelf worden overgenomen, want tof een aigemeene vermindering kan de re geering zich niet binden. Bij de be- oordeeiing der verzoeken zai naar billijkheid met da werkelijk geleden schade rekening worden gehouden. Kerstfeest ten Hove. H. M. de Koningin zal in tegen woordigheid van H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. den Prins, aanst. Zondag 's namiddags 4 uur, eenige genoodigden behoorende tot Hr. Ms. Huis, ien Paleize bij den Kerstboom vereenigen. De Koningin en de Prins gevers a. s. Zaterdag 's namiddags halfvijf in het Paleis aan den Kneuterdijk het Kerstfeest voor 't dienstpersoneel der Koninklijke Hofhouding bij welke ge legenheid de Vorstelijke personen zeif de geschenken van den Kerstboom uitreiken. S. baron van Heemstra. De heer S. baron van Heemstra, die gisteren in het Diakonesserihuis aan den Witten Singel te Leiden overleed, nadat hij eenigen tijd ge leden een operatie onderging, was, behalve lid van de Tweede Kamer en burgemeester van Sassenheim, ook lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland, penningmeester van de Vereeniging tot Chr. verzorging van krankzinnigen en ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De overledene, die behoorde tot de anti-revolutionaire partij, werd den 30sten September 1842 geboren en bezocht de Polytechnische School te Delft. Burgemeester van Sassenheim was hij sedert 1903, lid der Tweede Kamer sedert 1897 en lid der Provinciale S'aten van Zuid-Holland voor 't dis trict Leiderdorp sedert 1889. De ziekteverzekering. De Haagsche correspondent van de „Tel." deelt mede, dat in het dezer dagen bij de commissie van voorbe reiding ingekomen antwoord van minister Talma op het wetsontwerp- Ziekteverzekering, al'e hoofdpunten van het wetsontwerp, zooais het thans luidt, worden gehandhaafd. Met name heeft de minister zich ongeneigd ver klaard het bedrag van het ziekengeld ie veihoogen. Herziening van het armwezen. Het verslag is verschenen no pens het wetsontwerp tot regeling van het Armbestuur. In de inleiding tot dit verslag schrijft de commissie van Rapporteurs Nadat het wetsontwerp in juni 1910 in de afdeelingen was onderzocht, heeft het een onderwerp van beraad 9.) „Kind, kind, wat een weelde 1 Met eer. glas bier konden we het ook doen." „Vandaag niet, Jörgen. Als we champagne in den kelder hadden ge had, dan had ze nu er aan moeten gelooven." „Wat heb je toch kind! Zoo ken ik je in 't geheel niet." „Natuurlijk niet!" riep zé, viel hem overgelukkig om den hals en ging toen heel behagelijk op zijnen schoot zitten. „Weet je wel Jö-gen, dat je een heel kostbare vrouw hebt?4 begon Marianne schertsend. „In welken zin, Marianne „Nu, eene met gouden veeren." „Zooals de gans in het sprookje Neen, kind, daarvoor ben je te verstandig," zei Hofman, gewillig op slaging uitgemaakt in de door de commissie van voorbereiding met haar plaatsvervangers en bijzitters gehou den vergaderingen. Aan de uitnoodiging der commissie tot het houden van overieg betreffen de het wetsontwerp gaf de minister van binnenlandsche zaken met' de meeste bereidwilligheid gevolg. Ver gezeld van den referendaris bij zijn departement, mr. L. Lietaert Peerbolte woonde hij daartoe op 27 Maart, 6 en 7 Aprii en 16 Juni j.l. de verga deringen dar commissie bij. Dit over leg leidde tot de indiening van het gewijzigd wetsontwerp, dat bij dit verslag is gevoegd. Bij de besprekingen der commissie bleek, dat het wetsontwerp, hoewel met instemming ontvangen, toch niet in allen tieele bevredigde. Er waren leden, die een meer ingrijpende her ziening van het armwazen verlangden dan het ontwerp medebrengt, en die in dat ontwerp bepalingen misten, welke zij in het belang van de ver betering der armenzorg noodig acht ten. De hierbedoelde punten zulten hieronder nader Ier sprake komen. Er waren ook leden, die tegen vel schillende van de in het wetsontwerp vervatte voorstellen bezwaren hadden en die in sommige opzichten aan een andere dan de voorgestelde regeling de voorkeur gaven. Intusschen von den de hoofdgedachten van het ont werp bevordering van samenwer king tusschen de verschillende instel lingen van weldadigheid eri verb .Tering van den arbeid der burgerlijke arm besturen aigemeene toejuiching. Ook werd bij de behandeling van het wetsontwerp, èn in de vergaderingen der commissie èa bij het overleg met den minister, men'g b.rzwaar uit den weg geruimd en op menig punt over eenstemming verkregen. Nadat dit verslag was vastgesteld, heeft de commissie het, Ingevolge art. 42 van het regiement van orde, op 13 October jl. aan de leden der Kamer, uitsluitend te hunner kennis neming, doen toekomen met het daarbij behoorende gewijzigd wets ontwerp. De in genoemd artikel be doelde termijn voor de indiening van amendementen werd daarbij gesteld op 1 December. Dientengevolge werden bij de com missie amendementen inged'end be treffende de artikelen 4, 14, 48 en 56 door den heer De Beaufort en betreffende artikel 39 door den heer Van Lijnden van Sandenburg, welke amendementen aan dit verslag zijn toegevoegd. De voorstellers hebben ingevolge genoemd artikel van hel reglement van orde aan de beraad slagingen over hun amendementen door de commissie deelgenomen. Van het gevoelen der commissie over eik der amendementen is in dit verslag hare fantastische manier ingaand- „Maar als de vogel Phönix. Dat klinkt al heel anders, niet Jörgen Houd mij goed vast, dat ik je niet wegvlieg 1" „ik begrijp er niets van!" Marianne gaf hem een onstuimigen kus en sprong op". Noem eens een wensch op. Iets heel groots, dat ge erg graag zoudt willen hebben." „Mijne omstandigheden laten dat niet toe Marianne. Waarom zich het onmogelijke te wenschen." „Laat dat maar aan mij over, Jör gen. Zou je graag een armenkas heb ben, die altijd vol was, hoeveel je er ook uitnaamt Zou je een mooie studiereis willen maken of een cur- cus aan een universiteit volgen I Zou je „Houd toch op, waar denk je aan „Neen ik houd niet op, want weet je, wat er is gebeurd Je arme Marianne heeft een groote erfenis gekregen en is een rijke vrouw ge worden. Daar lees I" Zij drukte hem den brief van haren broeder in de handen en begon toen weer hare wandeling door de beide kamers. Hoewel Jörgen geheel in de lectuur verdiept scheen, volgde hij toch met bezorgdheid Marianne's opgewonden wijze van doen. „Kom eens bij mij zitten, Marian ne," zei hij, toen hij aan hel slot van den brief was gekomen. „Zoo, en nu zeg mij eens open en eerlijk, heb ja in ons huwelijk veel ontbeerd „Ach ja!" zei de jonge vrouw en keek hem met hare schitterende oogen aan ais een kind, öai in de bran dende kaarsen van den kerstboom kijkt, nadat het voor dien tijd lang in een donkere kamer heeft gezeten. „Zoo Ik niets". „Ik was zooveel alleen." „Daaraan verandert het u vermaak te vermogen niets. Ongelukkig is ons huwelijk kinderloos gebleven, maar het moedergeiuk kunt ge niet koo- pen, voor alle schaliën der wereld niet." „Neen, neen, maar veil andere dingen." „Bijvoorbeeld „Een nieuwen vleugel." „Dal ben ik met ja eens. Ook voor de kleeding zult ge u in 't vervolg meer uitgaven kunnen veroorloven." „Dat is toch ook wat waard. Ge bij de artikelen, waarop zij betrek king hebben, raededeeüng gedaan. Arbeidslijsten. De directeur-generaal der posterijen en telegraphic maakt in de Stct. be kend dat, van 23 dezer af, aan alle kantoren der posterijen, tijdens den geheelen duur der openstelling, ver krijgbaar zullen zijn arbeidslijsten, als bedoeld bij artikel 13 der Ar beidswet 1911 (Stbi. n°. 319). Onder aan die lijsten komen voor een brief- kaartformulier met een zegel opdruk van 27s of 1 Va centen een formulier ontvangbewijs. Het eerstgenoemde formulier is be stemd om, na invulling, volgens het bepaalde sub 8 van bovenaangehaald artikel der Arbeidswet, ie worden gezonden aan het districtshoofd der betrokken arbeidsinspectie. Het ont vangstbewijs, hetwelk bij aanbieding eveneens moei zijn ingevuld, wordt na afstempeling en afscheiding van de briefkaart, door den postambte naar aan den aanbieder terugge geven. De aanbieding van de briefkaart, houdende een afschrift van de lijst, kan mede tijdens den geheelen duur der openstelling van de kantoren plaats vinden. De prijs van de lijsten bedraagt 7 of 6 cent pet stuk naar gelang op kei briefkaartenformulier voorkomt een gelopdruk van 21/? of een van l'/i cent. Aan de kantoren der posterijen zijn inlichtingen te bekomen betreffende de voorwaarden van ir.rniling van verschreven lijsten en briefkaarten. Militairen als figuranten. De minister van oorlog heeft aan de autoriteiten der landmacht doen kenr.en, dat hij zijn goedkeuring niet kan hechten aan de handelwijze van sommige militaire autoriteiten, die hun tusschenkomsf verleenen tot de aanwerving van militairen ais figu ranten ten behoeve van een of ander tooneel-, of operagezelschap. Willen militairen zich hiervoor in hun vrijen tijd beschikbaar stellen, dan behoort dit in elk geval buiten dis autoritei ten, alzoo ook buiten die van de betrokken commandeerende officieren, om te gaan. Wij ontvingen een exemplaar van den 3en druk van „Alcohol en Tu berculose", door dr. B. H. Vos te Heliendoorn, waarvan de totaal oplaag reeds tot 125000 exempl. gestegen is. Waar de ls druk in April van dit jaar verscheen, is dit wel het krach tigste bewijs, dat deze brochure op uitnemende wijze in, een bestaande behoefte voorziet. De prijs van dit in geilustreerden omslag uitgegeven geschrift van 16 pagina's werkt de zult eens zien hoe de vogel zich nog verandert." „Verander je maar niet in een para dijsvogel, kind, verder zal ik er mij maar niet over verontrusten." „Het is toch een heel kapitaal, dat we nu bezitten, is 't niet Jë.-gen „Welzeker, Marianne, voor onze begrippen een zeer groote som. Gij zult jaarlijks vijfduizend gulden meer hebben te verteren." „Gij legt telkens den klemtoon op „gij" liefste. Hat behoort toch ons beiden. „En zie, als de som zoo groot is—" Ze hield aarzelend op en ging dan voort: „Hoeveel hadden we tot nu toe?" „Mijne inkomsten bedroegen het laatste jaar vierduizend gulden, maar daarvan moest jaarlijks wat ter zijde worden gelegd, om langzamerhand een klein kapitaal bijeen ie krijgen. Dat is dus nu niet meer noadig, tot mijne blijdschap." „Dus zuilen we in't vervolg negen duizend gulden te verteren hebben. Dan zijn we bepaald rijke menschen" ging ze voort en begon opnieuw ha ren stormloop door de kamer. verspreiding beslist in de hand. Het wordt toch door de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken bij haar uitgever J. Kuiken Jz. te St. Annaparochie, voor f 0,90 per 100 exemplaren, f 4,00 oer 500 exemplaren ea f 37,50 per 5000 exemplaren verkrijgbaar ge steld, opdat werkgevers en philantro- pen de verspreiding zonder bezwaar kunnen bevorderen. Door bijzondere subsidie is de vereeniging- wer-r in staat gesteld deze 3e uitgave te be vorderen. VÏissingen, 21 Dacember. Looft den Heer. Het programma voor het concert, dat gisteravond door deze gemengde zanvereeniging in de zaal van den heer Buning werd gegeven, bestond uit twee atdeelingeneen kinderkoor onder directie van den heer Veenstra, en een gemengd-en kinderkoor onder leiding van den directeur der ver eeniging, den heer E, Batten. Dat eerste optreden van de pas opgerichte kinder-zangvereeniging heeft een uitstekenden indruk gemaakt. Wij wenschen hie: bijzonder de aan dacht op te vestigen,omdat, bij de ken nismaking van het tiental nummers, dat het tekstboekje vermei 1de, de ge dachte bij ons opkwamzou dat niet te moeilijk wezen Zijn dat nummers, die voor een pas opgericht koor van jeugdige zangers wel ge schikt zijn Zou er wezenlijk kans hebben bestaar., om de eigesaardige moeilijkheden, die deze muziek hier en daar biedt, met vrucht te over winnen Welnu, wij erkennen gaarne, dat tv: met gerustheid over de wei nige vlekjes, die de uitvoering aan kleefden, heenstappen, om een woord van welgemeenden lof te brengen aan den directeur, den heer Veenstra, die met zoo'n prachtig resultaat zijn jeugdige zangersschaar tot een zoo'n keurige uitvoering van die liederen heeft weten te brengen, want dat zal wat moeite en opoffering hebben ge kost. „Helpt nu u self" en „Merck toch hoe sterek", voldeden bijzonder, maar ook de andere liederen werden met zeer goede dictie, mooie voordracht en over hel geheel met zuiveren toon ten gehoore gebracht. Het waagstuk om „Van een Koningsvrouwe" van Spoel en „Ons Vaderland" van R. Hol door zulke jeugdige krachten te laten zingen, werd tot een goed einde gebrachtde meisjes zongen lief. Na de pauze maakten we kennis met het „Weihnachts-Oratorium" van H. Barth. Dat is een zeer mooi num mer, met heerlijke, zoetvloeiende, innige, lieve melodieën, dankbare koren en mooie koralen. Het orkest, dat voor een niet zeer lichte taak „Je loopt nog met het eea of ander groot verlangen rond, Marianne, dat zie ik je aan. Ik wed, dat je in de eenzame uien, na de aankomst van den brief, iets heel dwaas hebt be dacht." „Neen, nieis dwaas, maar iets wat ik zoo vurig verlang en wat mij over mijn veel alleen zijn zou troosten 1" „Nu?" „Ik zou zoo graag een mooi gele» gen villa met waranda en een klef» nen tuin bewonen, dicht bij het bosch „Waarom niet liever dadelijk een klein slot aan de Talensburgerstraat „Ons huisje met de kleine, lage kamers en met hei leelijk plaatsje kun je toch niet mooi vinden." „Neen, mooi niet, maar gezellig. Hier woonde mijn grootvader reeds als dokter, toen kwam mijn vader aan de beurt en nu ik. Je denkt er toch niet aan dat ik ooit dit huis zal verlaten „En na je dood komt het toch in vreemde handen, daar we geen kin deren nebben." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1