T muu mm Donderdag 21 December tand. Van we@k tof week. Feuilieton. stuur, LISSIN6EN nfiën. No 301 1911. loom ril. AD. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd cp 2ort- en feestdagen. TELEFOONNUMMER io. Psbonnements-Bdwartentiën op zeer ooordesiige uocrwaarden BINNENLAND ngen als die sluiting. )ER NG aer 1911 uur. ken, wee regen- aanbeve- Loois Azn., (oudekerke, ivr. Qewin- ;t algemeen P. I. Mor- aissle voor fe^eurs. pres bij het voordracht: Vlissingen, thuijzen te F. van de 'ïrkoop van n der Hof. Weth. tot J op de hef- n Omslag. |r verorde- i belasting lan de pen- joneel aan ands aan- iderhouds- >12. van de van C, he verhu- Huiszoon. i reclames rofdelijken >enenberg, Thomas- king, geb. van A. J. Nooljer, 49e Jaarsrasig, t Etui, in ;n model- door de der firma jrij. Ververij ilNG" ening iaal en or uit» In aller» op aan- ij onder- <St Co, VLISSINGSCHE COURANT 0 Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. a.it," Nieuwe Abormé's, uiige zonderd bij weKeiijksche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING SCHE COURANT" koste loos tot 1 Januari 1912. Begrijpelijkerwijze is men in toon gevende kringen te Rome volstrekt niet tevreden met de toestand op het oorlogsterrein. Bij Tripolis is het den Turken en Arabieren gelukt de Ita lianen gedurende het ongunstige jaar getijde te dwingen lot den opmarsch, en den terugtocht te aanvaarden in goede orde, naar een gunstiger positie. In de bedoeling der Italianen heeft dit niet gelegen. Een zelfde tactiek volgen Turken en Arabieren nu in Cyrenaika, waar zij. voor Bengasi en Derna, over 21000 man beschikken, terwij! de Italianen daar niet meer dan 25000 man hebben, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat het terrein bij Derna vee! ongunstiger is voor de Italianen dan bij Tripolis. Over de mogelijke aanstaande ge beurtenissen bij Dsrna en Bengasi is men dan ook in Rome bezorgd. Men houdt in Napels 10000 man gereed om de troepen in Cyrer.aika te ver sterken. Met deze er bij "gerekend zullen de Italianen in Noord Afrika nu 75000 man beschikken, een zeer groot leger, als men in aanmerking neemt dat de zaak zoo luchtjes *werd op gevat. Met die luchihariigheid zal het wel afioopen. Bij Bengasi zijn in den nacht van 14 op 15 December ver woede gevechten geleverd. De Turken beweren dat zij daarbij alle verster kingen van den vijand vermeesterd hebben en eerst terugtrokken toen zij bedreigd werden met het zwaar ge schut der vloot, terwij! zij bij dien terugtocht veel kanonnen en munitie meenamen. Dit moge nu alweer wat overdreven zijn, kenneiijk meer over dreven of beter gezegd,verkleind, is de Itaiiaar.sche bewering dat „een troep Bedouinen" den aanval deed en terug- ges'agen werd. Ook bij Homs kwamen beide partijen met eikander in bo.sing. Eenigszins grappig wordt in deze omstandigheden het gerucht, dat de vrede nu niet lang meer op zich zal laten wachten, Voor mogelijke gebeurtenissen zijn de Dardanellen nu in volkomen staal van tegenweer gébracht, ofschoon Rusland cn de Potte daaromtrent tot volkomen overeenstemming zijn gekomen. Rusland zat op een door laten zijner oorlogschepen niet verder aandringen, maar ai zouden de Dardanellen, wegens ootlogsge- 8.) De kruisen blonken en de nieuwe opschriften kwamen scherp uit, als wilder, zij de opmerkzaaamheid der eenzame wandelaars tot zich trekken. Marianne trad nader, ze wilde be proeven of zij de woorden kon ont cijferen maar het ging niet. Licht en donker wisselden elkaar te snel af. Zoo ging ze door hei ijzeren poor tje weer terug, ging dicht bij de deur van Süver Kitibbe's huisje staan en wachtte. Als het nog lang duurde, zou ze vragen binnen te mogen komen. Ze keek op haar horloge pas half tien. Daar hoorde ze stemmen, zware mannenstappen naderden de deur, die open ging. Ze hoorde haren man zeggen „Deze keeren hebben we het gelukkig nog overwonnen. Maar nu volkomen rust, daarvoor moet je vaar, door Tuiktje gesloten worden, dan zullen Russische koopvaardij schepen toch ongehinderd doorgelaten worden. De versterking is van dien aard, dat men Itaiië geluk zH mogen wenschen, wanneer het besluit op c-it punt niet tot een aanval over te gaan. Jammer genoeg voor de Tur ken, dat ze hier 30000 man in reserve moeten houden, die elders wellicht betere diensten zouden kunnen be wijzen. Ondanks den wapenstilstand in China wordt hier en daar nog druk gevochten en krijgt men den indruk, dat aan de zijde der regeering de goede trouw tegenover opstande lingen niet bijster groo! is. Deze zijn ten minste weer verdreven uit een sterke stelling, waarmee ze den spoorweg van Peking naar Hankau bedreigden. De onderhandelingen te Shanghai worden echter nog steeds voortgezet, zonder dat men iets vau wezenlijke resultaten verneem». De revolutionnairen schijnen be- paaid te verwachten dat ae confe rentie mislukken zai. Zij zouden de republiek alvast maar proclameeren en den aanval op Peking voorbe reiden. Joe, die een slimmerd is, wil alle partijen onder éen hoed vangen. De Statenbond, met den te genwoordige» keizer ais koning aan het hoofd, en wel ais erfelijk koning, spookt hem door het brei». Die ko- nir.g z.?u dan echier een ledepop zijn, die' ö'uiien de siaaisaangelegen- heden blijfr. Een president en hier ziet men Joe's naam onwillekeurig iusschen ae regels, zou door het vdlk be noemd worden en in hem zou zich de geheele bestuursmacht vereenigen; zelis zou hij oorlog verklaren en vredes- en andere verdragen met vreemde mogendheden sluiten. Aan koning en president zou ge lijke eer bewezen worden, maar de besluiten van het uit twee Kamers bestaande parlement, zouden bepaald moeten worden uitgevoerd en er zou geen recht van veto bestaaneen werkelijke volksregeering dus. Op zich zelf is net denkbeeld niet onaardigmaar ket gaat nu eenmaal moeilijk om de kool en de geit te sparen, en zoo zal het hier waar schijnlijk ook we! zijn. Het was Rusiands eisch dat Perzië voortaan alleen buitenlanctsche amb tenaren mocht kiezen, wier benoe ming door Rusland en Engeland was goeögekeurd. Deze eisch is eenigszins verzacht, in dien zin dat Perzië wei is waar vrij blijft in zijn keuze, doch slechts vrouw zorgen." „Dat zal niet aan haar liggen, dokier. Hartelijk dank dat ge zoolang zijt gebleven, voor ons alleen was het te moeilijk geweest. Ik had het de arme ziel gegund, dat ze de eeuwigheid was ingegaan." „Ik ook, Krübbe, maar het was mijn plicht met alle mij ten dienste staande middelen, haar leven te be houden." „Dat is zoo, nei alsof een van ons leeit zwemmen. Bij de marine wordt men er immers toe gedwongen. Maar anders is het beter met een sprong in het duister de eeuwigheid in." „Ik ben ook voor dien sprong, Kiiibbe, maar mijn beroep veroorlooft het niet. En men weet ook niet waarvoor het goed is, als het langer duurt- Misschien moet in de lange lijdensnachten het geweten nog wor den wakker geschud, of er komt nog eene groote vreugde, het weerzien van een geliefd wezen." „Dat kan we! waar zijn. En" de visscher keek over zijn schouder naar boven -- „ik geloof, oat Maren op zoo iets wacht. Mijn vrouw denkt dat ook." mag kiezen uit onderdanen van mo gendheden van den tweeden rang. Rus'and wii dus blijkbaar met nullen cijferen, zulke lui als Shuster durft men natuurlijk zoo goed niet aan, want die hebben een mogendheid van den eersten rang achter zich. De beer bromt liever tegen kleintjes. Man wil dat Perzië tot toestemmen in dezen niauwen vorm overhelt. Met het oog daarop teekende de groene Amsterdammer zes Perzische vrouwen aan het weefgetouw, waar achter een Russische kozak met een zweep, en met een versje er onder, herinnerend aan hét dichtstukje van Heine lm diistern Auge keine Thrdne. Rusland en Engeland verzekeren steeds dat beiden geen veroverings plannen in Perzië hebbeneveneens Turkije en dit laatste zal wel waar wezenmaar in Engeland heerscht wantrouwen over de Russische ba- iof;en. Als Perz;ë eens zijn onafhan kelijkheid verloor, omdat het in moei lijke dagen geen steun kon vinden bij Engeland, dan zal het bolwerk tusschen Rusland en Engtlsch Indië verbroken zijn en zai Engeland na- iuuriijk aan de verdediging dier ko lonie ontzaglijke offers moeten bren gen, waarbij de tegenwoordige weinig beteekenen. O. Jp Algemeen is cie aandacht gevestigd op de rede van den bekenden strcts- man Millerand, Vrijdag jl. in de Fransche Kamer gehouden, toen daar opnieuw hei Marokko-de'oat aan de orde was. Men houdl hem voor den toekomstigen minister van buiten- landsche zaken en dan in een kabinet C'émenceau, wini de dagen van het ministerie Caillaux zijn denkelijk ook ai geteld. Een ijverig medewerker door Frankrijk aan den wereldvrede, dit maakte den grondtoon der rede uit. Tegenover Spanje was de regeering bij dit debat nog al mak, hetgeen veel kwaad bloed schijnt gezet te hebben. De bepaalde toezegging van een der ministers om Spanje's waar digheid onaangetast te laten, viel zoo weinig in den smaak, dat twee ande ren zich verplicht zagen tot de ver klaring, dat eigen belangen bij de eerbiediging der Spaansche belangen niel uit bet oog zuilen worden ver loren. B ijkbaar verlangt men in Frank rijk, dat men Marokko de halfsiach- tge positie van Spanje nu niet langer zal dulden er inderdaad is daar veel voor te zeggen. Werkt de Fransche regeering niet mede tot het scheppen van een meer zuiveren toestand in deze, dan zal zij hoogstwaarschijnlijk haar eigen graf delven. „Zoo. Nu, dan willen we biij zijn, dat ze er nog weer een keer boyenop is gekomen. Maar voorzichtig, KtüObe, geen drukte. Aisof ze van glas is, begrijp jel" „Ho, ho, we zulien het scheepje wel over de klippen loodsen in volte zee „Geen zorg, dokter, ik houd het roer en mijn oudje zet de zeilen op voor kaimer vaart, zooais dat past voor zoo'n zieke." De ruwe stem van den ouden zee- beer klonk door den stillen nacht tot de wachtende door, die zich in een donkeren hoek hield verborgen. Het speet haar nu, thuis niet rus tig de terugkomst van Jö -gen te heb ben afgewacht. Hoe slecht paste haar vrooiijk nieuws Dij het zoo pas gehoorde. Dokter Hofman boog rechts af. Marianne moest zich haasien, als ze haren man wilde inhalen. Na was ze dicht achter hem in riep zacht zij nen naam. „Ben je daar Marianne Wat breng je hier Moet ik dadelijk ergens ko men Maar dan had! ge het meisje toch kunnen zenden Tweede Kamer. De waterstaatsbegrooting voor 1912 werd gisteren aangenomen, nadat verworpen was met 52 tegen 50 stem men een amendement Ketelaar, strek kende om voor het personeel van den post en telegraafdienst een ander sa laris systeem in te voeren, over welk amendement Vrijdag de herstemming was uitgesteld. Bij de voortgezette behandeling van de begrooting van binneniandsche zaken betoogde de minister, dat de inwilliging van den wensch van het personeel der lagere scholen met be irekking lot de salarieering, ruw ge schat 18 mlllioen gulden zou kos'en, dus te duur is voor het oogenbiik. De bevordering van 't bijzonder enderwijs, ware volgens den minister wellicht te vinden door een regeling dat gemeenten in de bouwkosten kun nen bijdragen. De minister wees ook af den aandrang tot verhooging van traktementen der leerkrachten voor rijksnormaallessen en een toelage aan kweekelingen der rijkskweekscholen. Jhr. Mr. P. J. Van Swinderen. t Een zijner hoogst geplaatste en no belste dienaren is den Neierland- schen Staat gisteren door dendood ontvallen. Jhr. mr. P. J. van Swinde- ren, vice president van den Raad van State, is, na dm plotseiingen schok aan zijn gezondheid toegebracht, gis terennamiddag aan de gevolgen daar van overleden. Voor hij met hooge staatsambt dat hij tot aan zijn dood vervulde, werd bekleed, was de heer Van Swinderen in rechterlijke betrekkingen en in de gewestelijke vertegenwoordiging werk zaam. Gesproten uit een Groningsch adel lijk geslacht, studeerde hij aan de Hoogeschool te Groningen, en gaf reeds in dien tijd blijk van zijn bij zondere begaafdheid, o. a. doordat een antwoord, door hem ingezonden op een rechtskundige prijsvraag van de Leidsche Academie met de zilve ren medaille werd bekroond. Zijn laatste rechterlijke betrekking was die van kantonrechter te Gronin gen, ais hoedanig hij tot 1888 werk zaam was. in dien tijd werd hem door het vertrouwen der kiezers sen piaats in de Provinciale Staten van het Gewest aangewezen, en in 1881 werd hij door zijn medeleden verkozen tot lid der Ged. Staten. In 1888 werd hij benoemd tol Com missaris der Koningin in de provincie Drente, welk ambt hij vervulde tot 1 December 1903, toen hij door de Koningin, op voordracht van het toenmalige ministerie Kuyper, geroe- „Neen, neen Jö'gen, het is ik heb een brief van Ernst gekregen." „En daarom kom je mij door nacht cn storm achterna Marianne nam zijnen arm en keek vleiend tot hem op. Op hetzJfde oogenbiik kwam de maan weer ach ter de wolken te voorschijn en ver lichtte helder haar gezicht. Jö'gen zag Se groote oogen tot hem opgeheven, haar schoone mond beefde van innerlijke ontroering en de bleeke wangen werden met een lich ten blos overtogen. Hij streek haar teeder de verwaaide haren van haar blank, hoog voorhoofd, welks schoon heid hem, toen hij werk maakte van Marianne, bijzonder had getroffen. Hij wilde een verstandige vrouw hebben en achter dit voorhoofd konden slechts verstandige gedachten wonen. Het kwam er maar op aan, ze te wekken. Had hij zich daartoe moeite gege ven Dit had hij zich zeiven nooit afgevraagd, nu niet en vroeger ook niet. Een onwillekeurigen aandrang volgend trok hij de geliefde vrouw tot zich. „Maar Jö'gen,riep ze beschaamd pen werd wijlen jhr. mr. Schorer als vice president van den Raad van State op te volgen. In dat Staatscollege fungeerde hij tevens als president van de Raadsafdeeling voor de geschillen van bestuur. De overledene was een man van Christelijke beginselen, die hg tof richtsnoer nam ook in het staatkundig laven en weike hij beleed met beza digdheid zonder partijgeest. Jhr. mr. Van Swinderen was com mandeur der orden van den Nsderl. Leeuw en van O anjeNaussau. Ziekteverzekering. De mi rist ar van landbouw, nijver heid en handel heeft dezer dagen bij de commissie van voorbenidlssg uit de Tweede Kamer, betreffende de ziekteverzekering ingedirr.d zijn schrif telijk antwoord op de schriftelijke mededeeiingen, weike die commissie, in verband met het mondeling overleg dat zij met den minister zal voeren, dezen had doen toekomen. Het Kamerlid voor Hilversum. Naar ui; Leiden aan de „Nnd." ge meld wordt, is de toestand van het Kamerlid baron van Heemstra, die te Leiden in het ziekenhuis wordt verpleegd, zeer zorgwekkend gewor den. Bond van Staatspensionnesring. Het hoofdbestuur van den Bond heeft aan de Tweede Kamer der S'.aten Generaal een adres gericht, waarin het de Kamer verzoekt, de door den heer Troelstra ingediende motie op artikel 357 van het ontwerp van wet tot verzekering van werklie den tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit en ouderdom, ten spoe digste in behandeling te nemen, aan gezien het hoofdbestuur van oordeel is, dat een directe voorziening in den nood der in artikel 357 bedoelde personen zou zijn in de lijn van het streven van der. Bond voor staats- pensionneering. Plaatselijke accijnzen. De afwijking van-den regel, gesteld bij art. 241 gemeentewet, omtrent plaatselijke belastingen, ten behoeve van de gemeenten Helder, Vlieland en Viissingen wordi door den minister van binneniandsche zaken in zijn antwoord op het desbetreffend afdee- lingsvershg der Tweede Kamer nader toegelicht. Een termijn van drie jaar is ook nu gekozen, omdat in den loop van dat tijdperk zich, evenals te Helle- voetsluis het geval was, in deze drie gemeenten omstandigheden kunnen voordoen, welks de afschaffing van de belast'ng mogelijk maken. uit. „Stil maar, kind, niemand heeft het immers gezienMaar zeg nu einde lijk eens hoe je er toe kwaamt, zoo laat in den avond nog op 't pad te gaan Hij lachte overmoedig en trok haren arm nog vaster aan zich. Wat mocht ze dien lach graag hooren, maar hoe zelden had ze dat genoegen 1 „Nu luister dan," zei ze teeder. Juist wilde ze beginnen, toen de maan even zoo snel haar licht ver borg, als ze het te voren had uitge goten. Een donkere wolk trok over haar lachend gezicht en in hetzelfde oogenbiik plaste de regen neer, zoo dat Marianne niet aan het woord kwam. Nu zaten ze thuis bij de heidefe lamp, jörgen gebruikte zijn eenvoudig avondeten, Marianne had al zóo lang gewacht, nu zou ze 't hem maar niet eerder vertellen dan wanneer ze sa men in zijne kamer zaten. Eindelijk was het zoover, de sigaar was aangestoken en Jörgen keek met verbazing toe dat Marianne wijn en twee glazen neerzette. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1