Woensdag 20 December Feuilleton» No 300 49e Jaarjrani?. 1911. Verschijnt dagelijks,, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-Bdoerfenfiën op zeer ooordeeiige oooru»aard«R Bij deze Courant behoarl een Bijvoegsel. BINNKNnu^NüT- l VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Aiarkt 58. ADVERTENT1ÊN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. 8faj£~ Nieuwe Abonné's, uiige zonderd bij wekelijKsche be taling, ontvangen de dagelijks verschijnende „VLISSING SCHE COURANT" koste- loos tot 1 Januari 1912. Tweede Kamer. De behandeling der begrooting van binnenlandsche zaken werd gisteren voortgezet. Alvorens werd aangevangen met de afdeeling lager onderwijs, opperde de voorzitter het denkbeeld om het lager onderwijs-debat, dat, naar het zich Iaat voorzien, 2 dagen in beslag zal nemen, uit te stellen tot later, aangezien hem gebleken is dat vele leden bezwaar hadden na Kerstmis voor den begrootingsarbeid terug te kopten. De heer Ter Laan verzette zich tegen uitstel van het onderwijs-debat, dat daarop aanving met een rede van den heer Oosterbaan, die de sala- rieering van de meerderheid der hoofden van scholen en verder per soneel onvoldoende achtte. De heer Kuyper bepleitte uitbrei ding van het bijzonder onderwijs in het belang der verbetering van den geest onder de jeugd. Door wettelijke bepalingen moet aan het bijzonder de gelegenheid worden geopend zich krachtiger te ontwikkelen, dan waar toe het tegenwoordig subsidiestelsel hen in staat stelt. De heer De Visser wees eveneens op den nood van het bijzonder on derwijs bijdragen in hunne kosten zijn noodig. o 7.) Ik vernam ook door hem, dat hij zijn vermogen aan liefdadige inrich tingen had vermaakt, en ik zag, dat hij mij daarbij heimelijk aanzag. Kort voor zijnen dood begon hij weer over zijn privaataangelegenhe den te spreken. Hij zei mij, dat ik zijnen opvolger in de zaak zou wor den, en dat het hem eene aangename gedachte was de oude firma onder denzelfden naam verder te zien ge voerd. Ook aan u had hij gedacht. Mijne buitengewone verrassing en de groote vreugde, die mij bijna over weldigde, verheugde hem zeer en hij herhaalde telkens weer, dat hij wilde goedmaken, wat hij aan onze ouders was tekort gekomen. Dat was het laatste, wat ik van hem hoorde. Toen ik den volgenden dag terugkwam, was hij niet meer De duurte-toeslag voor rijksambtenaren. Uit het gisteravond verschenen voorloopig verslag over het wets ontwerp tot toekennen van een duur- tetoesiag van f20 aan de rijksambte naren en beambten, die gehuwd zijn en niet meer tian f 1000 verdienen, blijkt, dat dit ontwerp door de Tweede Kamer stetFg zal worden aangenomen. Wel waren er vele leden die er ern- tige bezwaren tegen hadden, maar de meesten van hen verklaarden niet te zullen tegenstemmen, nu er eenmaal bij de betrokken personen verwach tingen zijn opgewekt. Het moet de bedoeling zijn, om, zoo eenigszins mogelijk, het ontwerp nog deze week te behandelen. De kazerne met den Bijbei. Onder dit opschrift heeft „Onze Banier" (het orgaan van de Nationale Christen-onderofficieren Vereeniging) een artikel. De schrijver begint met er op te wijzen.dat na de aanneming der miliiiewet ieder jaar ongeveer 23000 man onder de wapenen zullen worden geroepen, van welk aantal cr loch zeker duizend komen uit gezinnen waar men gewend is eiken dag in den bijbel te lezen. Vele ouders geven hun zonen een bijbel naar de kazerne mee, doch meestal ontbreekt cle ge legenheid in de kazerne om eens rustig den bijtel op te slaan en te lezen. Daarbij vordert het voor zich- zelven lezen van den bijbel eigen schappen, die niet iedereen bezit, en zou het dus van groote waarde zijn, indien in de kazerne gelegenheid bestond om iederen dag uit den bij bel te hooren voorlezen. De- schrijver meent, dat er aan het maken van zulk een gelegenheid geen enkel gegrond bezwaar kan worden ir, den weg gelegd, ongetwijfeld zou daarmee aan het verlangen van dui zenden ouders tegemoet gekomen worden. Met zuik een algemeen verlangen van vele oudars moet rekering worden gehouden. En daar kan rekening mee worden gehouden, indien daarvoor de wil aanwezig is. Met een goeden wil zijn alle bezwaren, die hier bestaan te ondervangen. Wat wij verlangen is zeer eenvoudig: lo. Men regele den diens! zoodanig, dat dagelijks b.v. omstreeks een uur van hei mid dagmaal, een kwart uur beschikbaar is, waarop zooveel mogelijk alien de kazernegodsdienstoefening kunnen bij wonen. 2o. Men stelle in elke ka zerne daarvoor op den vasigestelden tijd de noodige lokden beschikbaar. Tegen geen van beide verzoeken beslaat o.i. een onoverkomelijk be zwaar. We gaan daarom dadelijk over om de regeiing van deze gods dienstoefening voor het Protestantsche bij kennis. Twee dagen later sliert hij. Mijn compagnon is de waardige, oude procureur, die mij mei de groot ste welwillendheid in mijn nieuw beroep inleidt. Het huis, met alles wat er in is, behoort ook tot mijn erfdeel en bovendien Jen som van twintig duizend gulden. Mijne vrouw weende en de beide jongens keken vol verbazing in de prachtige #mge ving rond, waarin ze in T vervolg zullen wonen. Ook ik wandelde als 'tware in een droom, want de ver andering heeft te snei plaats gegre pen. Maar met dat al zou ik bijna vergeten je te vertellen, dat ook gij door oom zijt bedacht. Hij heeft jou de som van hondervijfiigduizend gulden vermaak». Ik hoop niet dat je 't mij ten kwade zult duiden, dat ik zoo bevoorrecht werd. Ik verzoek je dtingend over te komen en je hierin ons huis uit te zoeken, wat je be valt. Kom spoedig en breng ook je man mee, als hij voor een paar da gen uit kan. Nu kan bij, de vriend der armen, aan zijne algemeene menschen- liefde voldoen. Als moeder dat nog eens had mo gen beleven. Dat is mijn eenige ver deel der kazernebevolking te bespre» ken. We stellen ons voor, dat dage lijks, naar een van hoogerhand vast gesteld rooster, een gedeelte uit de Heilige Schrift wordt voorgelezen. De samenstelling van dit rooster bi- hoeft geen moeilijkheden op te le veren. Zijne Excellentie de minister van oorlog verzoekt aan den een of anderen theoloog een dergelijk roos ter voor hem te ontwerpen. Na goed keuring door Zijne Excellentie wordt dit rooster voor 'n geheel jaar vast gesteld en gepubliceerd. Bestaan er bezwaren tegen het rooster, dan zulten die in de pers wel tot uiting komen en dan kan daarmee, voor zooveel dit gewenscht is, een vol gend jaar rekening worden ge houden. Het bijwonen van deze kazerne godsdienstoefening blijve geheel vrij willig. Niemand worde daartoe ge dwongen. Slechts deze uitzonderingen zouden we hierbij willen maken Et worde voor zoover het minderjarige personen betreft gelet op den wensch van de ouders en wei in tweeërlei opzicht: le Men stelle het bijwonen dezer godsdienstoefening verplicht voor de minderjarigen, wier ouders dit verlangen. 2e Men verbiede 't bij wonen dezer godsdienstoefening aan minderjarigen wier ouders daartoe een verzoek doen. Nog een enkel woord omtrent den vorm dezer godsdienstoefening. Hij die zal voorlezen begint met eenige van hoogerhand vastgestelde woorden ter opening van de vergadering, b.v. Ik verzoek u met aandacht en eer bied te luisteren naar het gedeelte van de Heilige Schrift, dat ge kunt vinden (hier te noemen het door den roosier aangegeven Schriftgedeelte). Na enkele oogenblikkeu gewacht te hebben, zoodat zij, die een Bijbeltje meebrachten om daarin de lezing te volgen, gelegenheid hebben de ge noemde plaats op te slaan, wordt door den voorlezer het bepaalde kapittel gelezen en daarmee is de godsdienstoefening geëindigd. Hst voorlezen geschiede door een officier, die ztoh vrijwillig voor dezen dienst heeti beschikbaar gesteld. In dien er zich meer personen voor dezen dienst aanbieden, za! de hoogste in rang, voorzoover hem dit gewenscht voorkomt, bij torbeurt het voorlezen aan de daarvoor door hem geschikt geachte personen op dragen. Wanneer geen enk«le dienst vrijwillig te verrichten zal zijn, zal aan hen die daartoe wel genegen zijn, dezen dienst worden opgedragen. Pensioenfonds S.S. Za'erdag vergaderden te Utrecht vertegenwoordigers van hoofdbesturen van de Nederl. Vereeniging van Speor- driet in deze dagen, dat ik haar niet meer een onbezorgden ouderdom kan bereiden. Mijn vrouw en ik hebben zware jaren achter ons, maar zij zijn ons en onze liefde ten zegen gewor den. Geluk en rijkdom zullen ons niet hoogmoedig maken en jou zeker ook niet. In dit geloof groet je je trouwe broeder Ernst. Marianne wierp den brief op de kleine tafel en sprong op. Hare oogen schitterden, de wangen gloeiden, hare lippen openden zich alsof ze eene juichkreet wilde uiten. Waarom was ze alleen, waarom was „hij" in dit oogenblik van geluk niet bij haar Zij keek naar de een voudige meubels, die haar man van zijne ouders had overgenomen. Zijn# zusters hadden ze hem benijd, maar zijn vader had het f ij tesiament zoo bepaald, dat Jö gen als zijn opvolger in beroep en praktijk de erfgenaam zou zijn. Zij stond aan den vleugel, die haar toch in de lange jaren dierbaar was geworden en sloeg een paar accoor- den aan. Hoe scherp klonken de snaren. Ze sloot hem weer, sloeg en Tramwegpersoneel, S'. Rafaë1, Prot. Chr. Bond, Federatie van Ambtenaars bonden S.S., Vereeniging van Schrij vers aan Nederlandsche Spoorwegen en Bond van Techn. Bureaupersoneel ter bespreking van de voorstellen tot wijziging der pensioenregeling S.S. Na inleidingen van de Pensioenfonds bestuursleden Rosenveldt en Van Braambeek over deze voorstellen en de besprekingen in de vergadering der commissie van beheer, had een uitgebreide gedachten wisseling plaats, waarvan 't resultaat was, dat op 30 December (na de conferentie van de vertegenwoordigers van het personeel en de genoemde commissie, met den directeur generaal) een nieuwe bijeen komst met dezelfde organisaties zal plaats hebben, waar zal worden vast gesteld welk advies zal worden ge geven aan het personeel in verband met het te houden referendum, en op welke wijze door de organisaties hulp kan worden verleend aan de commis sie. Tevens zal op die vergadering een punt van bespreking uitmaken wat verder zal kunne worden gedaan, opdat de beslissing, door de Staten Generaal te nemen, uitvalle ten gunste van het personeel. Bij de besprekingen bleek reeds duidelijk, dat het behoud van het tegenwoord'ge instituut, dat medezeg genschap verzekert in het beheer van het Pensioenfonds, zeer op prijs werd gesteld. Vakvereenigingen en S.S. personeel welke op deze vergadering niet ver tegenwoordigd waren, zullen, voor zoover bekend, alsnog worden uitge- noodigd voor de volgende vergadering. Vrouwenkiesrecht. Zaterdag en Zondag hield de Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht hare 18e algemeene jaarvergadering te Dordrecht. De Zaterdagavond was aan de ge zelligheid gewijd, doch daarbij werd het doel der vereeniging niet uit het oog verloren. De aanwezigen waar onder zeer vele belanghebbenden uit Dordrecht,, kregen onder meer eene prachtige, fij-ngeestige rede te hooren van mevr. van Itallie van Emden uit Leiden, natuurlijk met propagandis tische strekking, in de morgen- en middagbijeenkomsten werd het za kelijke gedeelte behandeld. De Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht telt nu 107 afdeelingen met 10844 leden. De Duurte. Verschenen is het rapport der duurte commissie te Haarlem. Daaraan ontleenen wij, dat de com missie niet tot eenstemmig advies kan komen. De meerderheid meent, dat de vraag, of een aigemeene nood is hare handen in elkaar en knikte de buste van Beethoven toe. Kwam toch haar man eindelijk te rug Zij stiet het venster open en keek naar de lucht, de storm was nog niet in hevigheid verminderd. Marianne deed haren regenmanie! om, trok de kap over het hoofd, draaide de lamp uit en verliet het huis. L'ever alles dan werkeloos thuis op hem zitten wachten Nadat Marianne Hofman een paar straten was doorgegaan, verde haar weg om den Dam heen. Nu lag het Hoimer kerkhof voor haar, daar was Sü ver Kriiobe's huis. Als ze eens aanklopte Maar zij ve/wierp die gedachte even snel, als ze gekomen was. Een halt uur wachten Dat was in hare zenuwachtige stemming haast niet te doen. Ze liep maar telkens weer het kerkhof om, ze behoefde niet bang te zijn dat iemand haar zag, nergens was meer licht op in de eenvoudige huisjes. Visschers hebben een moeilijk bestaan; als zij thuis zijn, gaan ze vroeg naar bed. Alleen in het huisje van Stiver Krübbe was het dakkamertje, dat op straat uitzag, helder verlicht. te verwachten in verband met de stij ging der levensmiddelen op dit oogen blik ontkennend moet beantwoord worden. De minderheid is het tegenoverge stelde gevoelen toegedaan. Zij bepleit o.^a. om aan gemeentewerklieden een tijdelijken toeslag op loon te geven, om cokes der gasfabriek voor vermin derden prijs beschikbaar te stellen voor lieden met lage inkomens, om rijst en boonen door de gemeente in hel groot te doen inkoopen er, iegen iets meer dan inkoopsprijs en détail te verkoopen, en eindelijk steit zij voor dat het gemeentebestuur aan de re geering en Slaten-Generaal verzoekt den accijns op suiker te verlagen. Aan het rapport is toegevoegd een nota van het lid Kaifsvieesch, beplei tend een hulpverleening aan alien, die in gemeentedienst zijn en wei in dien zin, dat de maandioonen in het begin in plaats van aan het einde der maand worden uitgekeerd, en dat ten aanzien van weekloonen een vooruitbetaling van eenige weken geschiede, een en ander tot en met Mei 1912. Zorgvliet. De gemeenteraad te 's Gravenhage heeft gisteren het voorstel van B. en W. tot goedkeuring van het villapark „Zorgvliet", overeenkomstig de plan nen van de heeren Hoek en Wouters goedgekeurd, mei dien verstande dat er gronden in zullen worden gere serveerd voor een nieuw paleis voor H. M. de Koningin, wanneer de on derhandelingen van B. de W. waartoe de Raad opdracht gaf, in die richting mochten slagen. Bij voorkeur wil men trachten daar voor te bestemmen het gedeelte van Zorgviiet, thans in eigendom bij den heer Goekoop .subsidiair het gedeelte begrensd door Stadhoudeislaan, Wil lem de Zwijgerlaan, terrein van deil heer Goekoop f» Ouden Schevening- scheweg. Post en telegrafie. Op tweeden Kerstdag zuilen de post en telegraafkantoren over het alge meen open zijn ais op gewone Zonda gen, behalve dat de openstelling in de middaguren worit verlengd tot 3 uur. li de dienstorders wordt medege deeld, dar, aangezien de betaaldag van de rente-uil keering der Rijkver zekeringsbank over het tijdvak 18—23 dezer op een Kerstdag (2den Kerst dag) valt, de betaling dier uitkeering over den vollen termijn 18—23 dezer op Zaterdag 23 dezer zal mogen plaats vinden. Stafmuziekkorpsen. Het bestuur der N. V. „Thaiia" en het bestuur der Unie, vereeniging tot bevordering van het vreetndelingen- Daarom veronderstelde Marianne dat haar man daar nog zou zijn. riet zieke meisje zou die kamer wel bi- wonen. Mocht zij er toch ook heen gaan, hoe graag zou ze Jörgen hel pen Een sterk gevoel van naasten liefde doorstroomde plotseling haar hartdat kwam, omdat ze zelve zoo gelukkig was. Alias wilde ze in hare vreugde doen deeien. Heldere maneschijn brak door de wolken en verlichtte het jagend zwerk. De jonge vrouw bleef staan en keek naar boven. Hier beneden de vrede, nauwelijks was een windje te voelen op deze ingesloten plek. En daarbo ven die wolkenjacht. Daarbij het sui zen, kermen en kreunen, waarmee de storm over de daken joeg. Nu viel Marianne's blik op de helder verlichte graven en op de grafkapel. Het trok haar aan en ze ging door de kleine poort op het kerkhof. De verdroogde kransen fluisterden zachtjes eene treurige boodschap van hen, die beneden iii de koele aarden rusten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1