eding. RMAN. IÖUT Zaterdag 16 December binnenland. .Feuilleton, No 297 49e J aarg-sng 1911 erïenfiën. Werk en Zink- n. doppen. Beverwijk. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, j TELEFOONSTUMMEB 10. ftbonnements-AduertenfiSn op zeer uoordeeiigs voorwaarden 4.) VAN DEN HAK OP M TAK. et revolutionaire incie Joenan of- egeven voor den lapaver. an de douane in joean raeldt dat toeneming is te en verbouw van ovincies worden >piura-verdragen, i China gesioten, ICHTEN. ar kt. 4 Dec. 1911. bn Tarwe ruim, kelen gering. In ;een verandering. 50. Rogge f 6.50 f 5 75 k f6.-. 5 f 9.—. Tuin- Witteboonen ge Bruineboonen Ie Bruineboonen snerwten f 14.75 ie Landbouwm.) 5 p. K.Q. i0 st. prijs. J. 10 st. landelaren.) 6 p. K.G. 0 st. prijs. .00 per K.G. per 100 stuks. Ien WETHOU- zijn voornemens 2 December ten Raadhuize lar iïeden onderhouds- neeniegebow- sn, gedurende is inzage ten kan te-Bouwmeester zijn te bekomen tegen betaling ar zijn. aandag 18 De- daags ten 2 uur. attent op mijn g in alle LAME n RE- A avertnoü*. van; S en IDE> e t 1. HB ARE aan, worden jdeid. Restaurants, -o. VUSSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alie Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Gitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regeis ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweern aal berekend. Groots letters en clichés naar plaatsruimte. Tweede Kamer. Voortgezet werd gisteren de be handeling van de waterstaatbegróoting. De minister beantwoordde de 22 sprekers, die bij het spoorwegdebat het woord voerden. Waar de Staats spoor voortgaat haar materieel uitte breiden, kan men gerust zijn, dat ia niet te exceptioneele tijdsomstaridig- heden het materieel in de behoeften zal voorzien. Voorioopig behoeft men niet te rekenen op wettelijke regeling der dienstvoorwaarden bij locale tramwegen. De minister weersprak de klachten over de verslechtering der toestanden voor het spoorweg personeel, integendeel de S.S. en de H. IJ. S. M. geven jaarlijks resp. 10 en 12 ion meer uit. Als de pensioen- kwestie nu nog van de baan is, ver meerdert bovendien de kans op ver dere verbetering, maar de actie voor de algemeene loonsverhooging keurde de minister af ais irrationeel en stel selloos, en ais niet verbeterend voor de loonsvernouüingen. De minister beschouwde de groepsvertegenwoor- diging als een goed stelsel, dat als instituut van de regeering een betere behandeling verdient, dan waarvan de H. ij. S. M. biijk gaf. Aan de instelling van permanente scheidsgerechten zijn te groots moei lijkheden verbonden met het oog op de verantwoordelijkheid der spoor wegdirecties. De minister is voorstan der van een gezonde vakorganisatie en is ook niet gevoelloos tegenover het personeel en evenmin een willoos werktuig van de spoorwegmaatschap pijen, maar hij keurde af 't optreden der Néderiar/dsche Vereeniging, om dat deze zich recht tegen het gezag kant en het kiassenstrijdsteisei en het kweeken van ontevredenheid op den voorgrond stelt. De minister verde digde de opheffing van de commis sie van beheer uit het personeel bij het pensioenfonds, ais niet passend in de nieuwe pensioenregeling, waar bij de staat de pensioenuitkering waarborgt. De opheffing sluit echter niet uit, het toezicht van het beheer der fondsgelden. Nieuw portret van Prinses Juliana- Het bij Nijgh Van Ditmar te Rotterdam uitgekomen nieuwe portret van Prinses Juliana is nu verschenen. Het is zooals men weet, vervaardig naar een photographlschs opname van haar Moeder, waarvan de firma Van Leer Co. te Amsterdam een groote phoiolithograpische reproductie in kleurendruk maakte. Dit portret stelt de Prinses voor in den tuin, met een bos zonnebloemen in de hand. Zij zelf in haar witte jurkje, bruine schoen tjes aan, en een blauw lintje in het Hofman liep den Dom om, die trut zijnen hoogen, gothischen toren ais eene spitse naaid, hemelwaarts wees, eene welkome hindernis voor de jagende winden. Hoe dat loeide en in alle registers zong, alsof de storm zelf kostersdien sten wilde doen en het crgel bespelen. In de straten werd het al schemerig, maar boyen was het nog helder dag. Een iaatste zonnestraal brak door de jagende wolken en deed het roode pannen dak in gloeiend rood tusschen het somber grauw van dreigende re genwolken, te voorschijn komen. Wat hield Hofman toch veel van dien dom. Hij kon de verzoeking niet weerstaan, nog vlug het hoofdportaal in te gaan, om bij dit iicht het heerlijk altaar met zijn beroemd houtsnijwerk te zien. hoogblonde haar, staat daar in al haar kinderlijke lieftalligheid en onbevan genheid, ook als een zonnebloempje in het gras. Treffend is de gelijkenis van de Prinses op de Koningin. Het is een buitengewoon mooi portret ongetwijfeld het mooiste van de Prin ses dat tot dusverre bestaat. Rijkspostspaarbank. Onder de aandacht van belang hebbenden wordt gebracht, dat de in Januari uitgegeven Rijkspostspaar- boekjes eerst in de maand Februari ter bijschijving van rente aan den directeur der Rijkspostspaarbank be- hooren te worden opgezonden. Militaire berichten Het contingent aanvuiiïngstroepen voor het O. I. leger is voor 1912 bepaald op 50 onderofficieren en 1523 manschappen voor de infanterie, 106 man voor de cavalerie, 7 onderofficie ren en 90 manschappen voor de artil - ierie, zoomede 3 onderofficieren en 41 manschappen voor de genie. De vliegenier M. van Meel is voor den tijd van 5 jaren als militair vl e- genier ingedeeld bij het regiment grenadiers en jagers. De kapitein ter zee j. P. Quépin, chef van den dienst der draadlooze telegrafie en van de militaire kustwacht zal binnenkort eervol van die bitrek kingen worden ontheven en opgevolgd door den iuit. ter zee le ki. J. J, Rambonnei. Ambulantisme. Winterverpleging. Da winterverpleging heeit ia koio- niehuis Zwartendijk geduurd van 7 October tot 8 December. Da resul taten waren niettegenstaande de gure weergesteldheid, ongetwijfeld zeer goed te nemen. De hoogste gewichtstoenamen wa ren 17—16 en 14 pond. In N mspeet blijft het koloniehuis Weczenkas open tot 31 December of zoovee! langer, ais een voldoend aantal kinderen aanwezig is. Op oogenblik vertoeven er nog 20 kin deren, van weike een oorspronkelijk zwak meisje in ruim 4 maanden iijds 26 pond in gewicht vermeerderde. Het blijkt steeds meer en meer van welk een onberekenbaar groot nut een meer langdurige verpleging in het najaar en in den winter is voor de zwakste koloniekinderen, voor wie een vie; wekelijksch zomerverblijf on voldoende is. De Sint Nicoiaasfeesten in beide tehuizen brachten de kleinen in ver rukking. Weezenkas werd bezocht door Sint Nicolaas en zijn knecht, beiden fe paard. Op Zwartendijk werd een uitnemend Japansch feestgegeven. Zoo zelden liet zijn beroep hem hiervoor den tijd. De kerk scheen geheel leeg, niettegenstaande ze 's Woensdagsmiddags voor 't publiek was opengesteld. Hoe prachtig vie! het licht door de bontgekleurde ven sters, alies in^goud hullend, maar reeds legden de donkere wolkenmas sa's zich wangunstig voor het warme zomerlicht, wanthui? behoorde de dag. „Hoe jammerklonk het vlak in Hofmans nabijheid en hij zag een slanke vrouwengestalte van het don ker geworden altaarbeeld terugtreden. De overgang van den heideren glans tot den diepsten schaduw verblindde het oog zoo, dat de arts eerst niets kon onderscheiden. De luide uitroep had echter zijne nieuwsgierigheid op gewekt en hij trad op de dame toe, die zich omkeerde om heen te gaan. „Marianne, gij Hij was ten hoogste verbaasd, want hij stond tegenover zijne eigen vrouw. „Ja ik. Waarom verwondert je dat Het is mooi, dat dezeifde belangstel ling ons hierheen voert. Gij wildet zeker ook de uitwerking van dezen schellen lichtstraal in de donkere domkerk waarnemen". In de gemeenteraadsvergadering te Utrecht werden gisteren voortgezet de discussiën over de nota van B. en W. betreffende het ambulantisme op tie scholen van openbaar lager onder wijs. De besprekingen hierover namen een zeer uitgebreider! vorm aan en leidden tot het indienen eener motte door den heer Werker, waarin aan B. en W. verzocht weed te Utrecht op een der openbare iagere scholen een proeve te nemen met algeheele af schaffing van het ambulantisme. Deze motie werd verworpen mei 19 tegen 9 stemmen, waarna de conclusie dei- nota van B. en W. werd aangenomen met 21 tegen 6 stemmen. Deze con clusie strekt om aan de afdeeiing Utrecht van den Bond van Neder- iandsche Onderwijzers mede te deelen, dat de raad geen termen aanwezig acht om ia te gaan op het adres, waarin afschaffing van het ambulan tisme cp de openbare lagere scholen wordt verzocht. Is het niet hard, ais men al dat lekkers vórr het raam van den ban ketbakker ziet liggen, en men krijgt er niets van mee? En pleiten er dsn geen verzachtende omstandigheden, als de begeerlgheid leidt ja, tot diefstal Mij dunkt van wel en daarom meen ik, dat we niet ie hard moeten zijn in ons oordeel over Caro. Ja, zoo heette hij, de diefCaro. 't Gebeurde in Rotterdam. Caro stond voor de kar te wachtenzijn baas was in het huis van den bakker. En met smachtende blikken keek Caro naar dé lekkernijen, hei Sint Nicolaas- gebak, de suikerharten en koeken. Dat was voor zijn begeerig honden- hart te veel. Plotseling spiiagt Caro met de voorpooten tegen het raam, duwt met zijn bek den ruit in, pakt een grooten koek tusschen de tanden en vort daar rent hij heen, met de ratelende kar achter zich aan. Er volgt echter een aigemeene jacht op het voor een oogenb'ik zoo gelukkig beest. Na lang loopen wordt eerst een uitgebeten stuk koek gevonden, en eindelijk de dader aangehouden. Had er niemand der vervolgers meeiij met het schuldige doch ook beklagens waardige dier 't Scheen van niet, want in triomf werd Caro opgebracht. Wel niet naar het politiebureau, maar naar de plaats des onheils. Met neer hangende kop hoorde hij het vonnis aan zijn baas .verd veroordeeld tot vergoeding der aangerichte schade. Arme Caro, als gij daarvoor maar niet moet boeten 't Was m3ar een hond zeggen we hier, niet waar. Erger is, wat te Hel den (Limburg) werd uitgehaald dat „Zeker", antwoordde Hofman, „ik wist niet dat je dergelijke invallen hebt". „Wat weet je eigenlijk van mij, antwoordde ze wat spijtig. Van ieder van je patiënten weet je meer dan van je eigen vrouw". „Moet dit een verwijt zijn „Neen, slechts de bevestiging van eene daadzaak. Heb je nog bezoeken af ie leggen „Ik wilde naar huis en hoopte op een gezellig koffieuurtje, maar daar gij niet thuis zijt „Zoo zal je vrouw je naar huis vergezellen en Sleeswijk zal het zeld zame schouwspel genieten, dat mijn heer en mevrouw Hofman samen gaan wandelen. Hofman moest lachen, toen Ma rianne zijnen arm nam en schelmsch tot hem opzag. Zoo wandelden zij door de straten, dat wil z ggen naast elkaar want de jonge vrouw had dep arm van haren man weer losgelaten. Bij het postkantoor bleef hij stil staan. „Ik moet dit pakket nog afgeven voor een patiënte, die my daarom verzocht". geschiedde door opgeschoten knapen, die meer. zelfbeheersching en fatsoen moeten toonen. Daar in Helden heerscht nog een zonderling gebruik, de schrik van menig paartje dat in 't bekende bootje stapt; 't is het zoogenaamde „Aartje" doen. Wat dat is Op den avond van den trouwdag gaan aankomende jorgens uit de buurt vermomd naar het huis der jonggehuwden, om daar den boei eens op te scheppen. Onder smeeken n misbaar verklaren zij door vader „Aartje" te zijn gezonden om ook een brokje van den bruiloitsdisch te mogen hebben. En bereidwillig wordt hiet gewoonlijk aan voidaan. Maar nu kwamen dezer dagen op een trouwfeest eenige opgeschoten lummels, die niet bij „Aarije"hoorden, het huis binnen en plunderden de goedgedekta tafel leeg. Nag niet ta- vn:probeerden ze met een staak door 't keldergat ook nog eenige toasten te bemachtigen. Voorwaar nette manierenNatuurlijk zai de politie zich hier wel mee bemoeien 't was de eerste keer niet. Maar zou het niet beter zijn, dat „Aartje" doen, dat zoo iicht aanleiding geeft tof onhoorlijkheden, maar heekmaa! af ie schaffen ja, wat verkeerd is of werkt, moer maar weg. Zoo heef! de Boerenbond te Sc'nijnüei (NBr.) in overleg met den burgemeester en den notaris ba- sloten de misbruiken af te schaffen, welke bij verkoopingen heerscheh, ailereerst den wijnkoop of de bier kaartjes. Ook zal eiks verkooping bij opbod geschieden, en zal niet meer worden gemijnd of gehoogd, en geen slaggeid mrer betaaid worden. Er zal slechts ?1/« pet. der koopsom als inzetgeld gegeven worden. Een en ander wérd bekend gemaakt door Pater v. d. Eizen in een door hem gehouden sociale les. Hij toonde aan hoe schandelijk het is de boeren door den drank te bedwelmen ten einde hen tot bieden aan te sporen, en hij las daarbij een gedicht voor, dat teekenend is voor den aldaar heer- schenden toestand VERPACHTING. Sf. Druk aan 't kletsen en aan 't zwetsen Rood van neus en rood van wang, Zitten opgepropt de boeren Hunne glaasjes om te roeren Uren lang. Vriend'Iijk neigend, plechtig zwijgend, In den rook en nevelatank, Treedt mijnheer Kotaris binnen. De verkooping gaat beginnen. Onder drank. En de leden gaan aan 'fc bieden Met een drank verhitten kop En zij doen voor niemand onder, En de koop wordt, 'tis geen wonder Vaak een strop. Geen gevaar is, als Notaris Zonder drank de zaken doet, Boeren houden nuchter koppen, Koopen worden nimmer stroppen. 'tGaat hun goed. „Wat kun je galant zyn. Zeker een voorname dame?" „In dit geval eene zwaar kranke stenotypiste". „Wat is dat „Iemand, die naar diktaat steno grafeert en het stenogram op de schrijfmachine copieert. Maren Jebsen heeft bij schrijvers gewerkt". „Och, hoe interessant, En wat doet ze hier „Nu copieert ze nog manuscripten voor een heer. Ik breng zoo'n copie naar de post". „Voor wien Is het een beroemde schrijver „Hoe kan ik dat weten „Laat mij het adres eens zien, Jörgen: op dit gebied ben ik beter thuis dan gij". „Je leest ook genoeg". „Helaas, ik zou liever wat anders doen". „Zoo, wat dan „Nu, bgvoorbeeld eiken dag met jou gaan wandelen". „Ik heb wel wat beters te doen". „Ja, helaas „Noem je dat „helaas" als je mij n mijn beroep helpt vroeg hy nu Pater v. d. Elzen vergeleek dat tracteeren met een hanengevecht. Vroeger immers werden op zulke wijze de hanen zat gemaakt, opdat ze des te woedender zouden vechten. Spre ker wees op de noodlottige gevolgen van het slagveld, waardoor velen op bieden alleen om geld ie verdienen. Blijft de koop hu;s aan de broek han gen, dan kunnen zij niet betalen of zij maken anderen ongelukkig door den grond of de boerderij le ve<huren' tegen een al to hoogen prijs. Mij dunkt, dat is een mooi voorbeeld door Sciiijh- de! gegeven. Verwacht wordt dat de naburige gemeenten nu wel spoedig zulten volgen. Ook op hei Zeeuwsche eilmdje St, Fi'ipsland bestaat nog iets, dat in onzen beschaafden tijd niet meer thuis boort. Daar heerscht nog het ergste bijgelpc-f en vinden de wonderlijkste verbalen gereeds!ijk ingang, bijv. over het verschijnen va r in het wit gekieede reuzen met lange baarden, angstwek kende geluiden, piotseisng stom wor den, enz. Da booze geesten heeten er daarom danig aan 't opspelen te zijn en sommigen vreez-n zelfs, dat binnenkort een hee!'regiment „bok- k-ryders" net etoud zul bezoeken. Gelukkig, dat er een middel bestaat om zich sterk ie mak-, n tegen dsn invloed dier booze geesten, en dat is een porder, door sommige perso nen ie koop aangeboden. Zou mm dia weldoeners, die misschien eerst meegeholpen hebben om die vreese- lijke dingen in de wereld te brengen, niet esns aan 't vers and moeten brengen, dat zij hun affaire hebben te staken of anders een proces-verbaal krijgen Een beetje verlichting is dus daar wel noodig. Misschien zou het reeds baten, als er des avonds wat meer licht in eigenlijken zin ontstoken werd. Want booze geesten en spoken 't is bekend heersc.ren in het duister en vlieden het iicht. Maar helaas, hei platteland moet het op menig dorp nog met een schamel patroleumla.npje steilen. Qss is te duur en eiecirisch lichfieveneens. Dat begreep ook ongetwijfeld een der vroede vaderen van een kleine Zuid- Hoilandsche gemeente, toen is den Raad ter tafel kwam een ontwerp overeenkomst, behelzende de voor waarden, waarop een naburige groote gemeente haar kleinere zuster gas wilde leveren. Nadat de voorzitter die voorwaarden had voorg-iezen, bracht hij het voorset in stemming „Zijt gij er voor of tegen luidde zijn vraag aan een lid. „Daar moet ik eerst eens met mijn vrouw over pra ten," was het antwoord. Voorzitter „Maar uw vrouw is g^.en lid van den gemeenteraad 1" Lid: „O, dan ben ik er voor". Bedoeld iid had mis schien gedacht dat de gaslevering toch wat geërgerd. „Neen, dat zou ik de gelukkigste dag in mijn huwelijk noemen, als ik je werkelijk tot steun kon zyn". „Dat ban je toch". „Ais je de zaak eerlijk bij den naam wiit noemen, noem mij dan je handlangster en je huishoudster". „De oude klacht 1" „Ja, en daarom zullen wij haar begraven. Mrar laat mij nu het adres lezen, en dan loop ik vlug vooruit, om het ja gezellig te maken. Ik ge loof, dat ja vandaag eerst recht bruikbaar zuit zijn. Dr. Hartwig Raven" las ze hardop, en hare oogen openden zich wijd, ais die van Én- ren, wanneer ze een lief, hun bekend sprookje altijd weer opnieuw hooren vertellen. „Ja, dan naam ken ik, maar gelezen heb ik nog niets van hem I Misschien draagt ge z'ijnen toekomstigen roem daar in je han den. Hoe heet de roman „O, gy weetgierige vrouwen i plaagde Hofman. „Ik weet niet of ik den titel mag verraden, dal is ambts geheim. ik zal het eerst eens vragen". „Jij booze, ovardiskrete man!" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1