Vrijdag 15 December Feuilleton. N o 296 49e Jaargang, 1911 Verschijnt dagelijks, Bij deze Courant behoort een lijvougsel. 3e nieuwe l K. Kerk aan hei Paul Krugerpiein VLISSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post f 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTÏÊN van 1—4 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. ultgszondsrd op Zon- Feestdagen. lH~NNENLANIi. Tweede Kamer. Voortgezet werd gisteren de be handeling der begroofing voor bin- nenlandsche zaken. De minister ver dedigde nadrukkelijk de werkwijze van de staatscommissie inzake drink watervoorziening tegen de aanmerking van den heer Bolsius, dat de com missie te vee! als uitvoerend college optreedt. Aan den heer Schaper beloofde de minister het instellen van een onder hoek naar de dienstvoorwaarden en de behandeling van verpleegsters en verplegers in 's Rijks ziekenhuizen. Ook zal de minister overwegen ruime interpretatie bij de subsidies- ring van vereenigingen tot bestrijding der tuberculose. Bij de onderwijs-paragraaf klaagde de heer De Visser over den weinigen voortgang op onderwijsgebied en drong aan op onverwijlde wettelijke regeling van het vakonderwijs. Zeer sterk critiseerde spreker de schand daad van de Leidsche studenten- en de daarbij gebleken zedelij keascnsEiip- tie. Spreker meende echter dat na het uitstekend optreden van den Se» naat tegenover de studenten v-artyer- dere maatregelen moet worde&sjifge- zien. Gisterenavond werd de behandeling van hoofdstuk waterstaat voortgezet. De heer Fruijïier wees op bet ge vaar waarin de Zeeuwsche spoorweg- lijn verkeerde tijdens den jongsten storm. De afsluiting door middel van schotbalken is naar spr. vreest niet voldoende en ook zal de noodige tijd ontbreken om al de formaliteiten te vervullen voordat ingeval van gevaar tot het leggen dier balken kan over gegaan worden. De dijken welke door den storm beschadigd werden zijn hersteldmaar 't gevaar is toch niet geweken. Was de dijk doorgebroken, dan zou het spoorwegverkeer stop gezet zijn. In het Voorloopig Verslag is om afdoende maatregelen gevraagd vast staat dan ook, dat er iets moet ge beuren. Het plan schijnt nu te zijn de dijken zoodanig te versterken, dat voldoende waarborg tegen doorbraak geboden wordtkomen de polderbe sturen hiertoe, laat het Rijk dan de polders helpen, waar 't een buiten gewone versterking geldt. Wie is de legendendichter Wij lezen in „de Nederlander" De „Standaard" klaagt. Er vormt zich weer een legende, zegt het blad: Die legende zou zijndat dr. Kuyper bij de jongste debatten minister Talma aanviel, en hem noodzaken wilde, de 3.) „Ik zou het prettig vinden, als u mij eens iets verzocht. Zal ik mijne vrouw eens bij u zenden „Ach neen, neen", weerde de zieke angstig af. „Gij zijt goed maar geen vreemde gezichten." „Wat kan ik dan voor u doen „Wil u de papieren, die daar op tafel liggen, inpakken Ik legde alies naar volgorde, maar ik werd plotseling zoo zwak. Er is groote haast bij." Hebt ge weer een heelen roman afgeschreven, en dat waarschijnlijk zoo haastig mogelijk. Ik weet hoe weinig medelijden die heeren schrij vers gewoonlijk met hunne voort gejaagde copeïsten hebben. Het liefst zou ik die heele schrijfmachine voor een poos verbannen. En als het dan ten minste nog maar fatsoenlijk be orde, waarin hij de verzekeringsont- werpen wilde behandelen, te wijzigen. Maar, zegt het blad, natuurlijk is hier niets var. aan. Het staat immers niet aan den minister, maar aan de Kamer om die ontwerpen thans te behandelen. Maar links wilde de invaliditeitswet tegenhouden. Waarna „de Stand." schrijft Met het oog daarop nu heeft dr. Kuyper een verklaring gevraagd, die in de memorie van antwoord ontbrak de verklaring namelijk, dat ook de regeering, als het onverhoopt voor beide wetten saam te laat mocht loo- pen, voor zooveel van haar afhing, aan de invaliditeitswet voorkeur zou geven. Deze verklaring heeft de re geering dan ook gegeven. Dit is de voorstelling van „de Stand." De juiste echter vindt men in de Handelingen. Laat ons nu de stukken naast elkaar leggenDr. Kuyper zegt in de Tweede Kamer der regeering dank voor deze verklaringdat zij haar maatregelen zoo meende te kunnen nemen, dat indien zij riet op verzet van de Kamer stuitte, eerst de ziekteverzekeringswet en daarna ook de invaliditeitswet nog in den loop van deze periode zoud ;n kunnen worden afgedaan. ,Da Stand." omschrijii de regee- ringsvei klaring als volgtdat ook de regeering als het onverhoopt voor beide wetten saam te laat mocht loopen, voor., zooveel van haar afhing, aan de invaliditeitswet de voorkeur zou geven. Gelukkig dat de heer Kuyper re laties genoeg met „de Standaard" (heeft), om de redacties te verzoeken daar een correctie op te willen leve- n. De legenden-dichter moet in de nabijheid van „de Standaard" worden gezocht. Soms althans wil het ons voorko men, alsof de schrijver van „de Stan daard "artikelen met de Kamer en wat daar geschiedt te weinig voeling houdt. Zoo lezen wij in hetzelfde entrefilet, dat de Kamer te weinig werk maakte van de Invaliditeitsver zekering „reeds maanden ligt het ontwerp aan de griffie, en nu hoort men pas, dat eerst op 9 Januari de spade in den grond zal worden ge slagen. Dit nu is ee r fout". De feiten zijn echter heel anders. Het ontwerp kwam in op 5 Mei, en kon, wegens zijn uitgebreidheid, voor het reces onmogelijk meer in de afdeeiingen worden onderzocht. Dit is echter na het zomer-reces geschied, onmiddellijk na het onderzoek in de afdeeiingen van de begrootingen. Op 8 Januari komt de uitgebreide commissie van voorbereiding bijeen dus alweer onmiddellijk na afloop van de open bare behandeling van het begrooüngs- TELBFOOMWÜMMEE 10. ontwerp de meest mogelijke spoed betracht 1" Het ontwerp ziektewet en drankbestrijding. Het bestuur der artsen-geheelont- houders-vereeniging voor Nederland en zijn koloniën, heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een ver zoekschrift gericht, waarin, in een zestal punten, wordt weergegeven, in welke mate, naar zijn meening, een wettelijk geregelde ziekteverzekering ten goede behoort te komen aan de zorg voor drankzuchtigen. Verkiezing Prov. Staten. Bij de gisteren te 's Gravenhage gehouden herstemming voor de ver kiezing van een lid van Prov. Staten, (vacature dr. Kraus), werden 13404 geldige stemmen uitgebracht. Daarvan verkreeg de heer mr. dr. A. van Gijn (lib.) 7554, de heer C D Wesseling (R. K5850, zoodat gekozen is de heer van Gijn. Nederlandsche Bond van Gemeente-ambtenaren. Het bondsnestuur heeft betrekkin gen aangeknoopt met Indische ge meenten. Gevolg daarvan is reeds, dat het sollicitanten oproept voor vacatures bij de gemeente-administra tie in een der hoofdplaatsen van Java, te vervullen in 1912. Besloten is geen pogingen aan te wenden, om te bevorderen, datsolli- itanlen naar hei ambt van burge meester zuilen kunnen volstaan met slechts een keer op audiëntie te gaan bij den minister van bhin-slandsehe zak n. Gemeend wordt, dat menige sollicitant er de voorkeur aan zal geven, bij herhaalde sollicitatie op- audiëntie te gaan. Opgekomen zal worden, bij debe trokken gemeentebesturen tegen een adres van de broederschap van can- didaat notarissen om candidaat-no- tarissen in aanmerking te doen komen voor de vervulling van gemeentelijke administratieve betrekkingen. Een candidaat-notaris, die geen studie van de gemeente-administratie heeft gemaakt, wordt voor deze betrekkin gen nog niet geschikt geoordeeld, Het bondsbestuur zal nader over wegen de vraag of het voor den bond wel gewenscht is langer lid te blijven van den bond voor den rechtstoestand dei burgerlijke ambtenaren en of niet beter is, meer zelfstandig voor een wettelijke regeling van den rechtstoe stand der gemeenteambten'aren werk zaam te zijn. Bij voortduring zal krachtig worden geijverd voor spoedige totstandkoming eener rijkspensioenregeling voor de gemeente-ambtenaren en hunne wedu wen en weezen. Naar het in de jongste openingsrede der Slaten- fibonnemêfifs-ftdwertentiën op zmr uoordesligs uoorivaarden taald werd „Neen, met dit werk ben ik lang bezig geweest lk maakte het er zoo tusschen door. Maar daarom is er nu des te meer haast bij. Misschien ik heb er zulke goede verwach tingen van misschien komt het geluk toch nog eenmaal tot mij. Als ik het nog maar ééns terug mag zien „Dit hier?' De dokter, die bezig was, het keurig net schrijfwerk in te pakken, hield haar het adres voor. Maren knikte alleen en hare oogen schitterden. De arts keek haar zwij gend aan, toen zei hij vriendelijk „Als die Dr. Raven u toch zoo eens kon zien. Hij zou naar u toe komen en niet weer heengaan". Het meisje keek hem dankbaar aan en zei alleen„Och geef u het mij nog even terug, voor het voor goed weggaat. Ik heb het adres toch wel goed geschreven Ach als u eens wist, wat ik zoo vurig wenscfa. Maar men mag niets bepra ten, dat heb ik geleerd van de schrij vers, voor wie ik zooveel jaren heb gewerkt, anders vliegt het geluk voorbij". generaal toegezegd wetsontwerp wordt onder de gemeente-ambtenaren alge meen met groot verlangen uitgezien en groote teleurstelling zou zeker worden gewekt ais de onlangs in de groole bladen gedane mededeeling, betreffende vermoedelijke totstandko ming in dit zittingsjaar niet bewaar heid werd. In Maart a.s. zal te Utrecht een buitengewone vergadering worden ge houden voor behandeling der ont worpen nieuwe bondsstatuien. Het legerbestuur heef! bepaald, dat, ten behoeve van de 48 bataljons landweerinfanterie het noodige genees kundig materieel geleidelijk zal wor den aangemaakt en opgelegd in de verschillende ziekeninrichtlngen. 12 bataljons zijn of komen eerst daags reeds in het bezit van de zie kenkazen met een stel veld verband en veld medicijnkisten. Aan den inspecteur der exploitatie bij de Maatschappij tut exploitatie van Staatsspoorwegen, den heer C, Wal raven ie Breda, is de titel toegekend van hoofdinspecteur. De 25e jaargang van de „De Goede Raadgever, almanak voor 1912, uitge geven door de Neder!, Vereeniging tot Afschaffmg van Alcoholhoudende Dranken, is verschenen. Het boekje inhoudende o. m. een kalender, mengelwerk enz,, geeft een beknopt overzicht hoe de vereeniging werkt. Verder worden er in vermeld verschillende vereenigingen tegen drankmisbruik met namsn der be stuursleden, pröpagandacömhiissie correspondenten enz. „Hofman reikte haar hei vastge bonden pak nog eenmaal toe. „Ziezoo, nu zal ik het ook zelf naar de post brengen, veiligheids halve", zei Hofman, toen Maren het hem terug gaf. „Och, dokter, dat is te veel „ik behoef er niét voor om te loo pen, juffrouw Jebsen. Maar nu nog een ernstig woord. Mijne voorschriften worden toch nauwkeurig gevolgd Ik zal ze vrouw Kriibbe vooralle zeker heid nog eens herhalen. En geen open venster bij dit weer, en de kachel duchtig opgestookt. In Mei gaan we dan bij den eersten, mooien zonne schijn naar buiten". „Ach, ik zou nog zoo graag eens weer aan het water zitten. Vandaag zal de Schlei een p-achtig gezicht hebben opgeleverd. Waart ge weer buiten „Natuurlijk Maren". Hofman noem de haar plotseling vertrouwelijk bij den voornaam hst in hem gestelde vertrouwen had hen zooveel nader tot elkaar gebracht. „Ge weet immers, dat ik er met alle kracht word heen getrokken, als ik in de buurt ben". „Zoo ging het mij vroeger ook. Kon Bij het geven van een beschrijving van dit bouwwerk is de plaatsing het eerste, wat onze aandacht vraagi. Het was al spoedig duidelijk, dat de meest gunstige ligging voor de kerk een zoodanige was, dat de voorgevel aan het ruime plein zou ontworpen wor den, waardoor dan tevens, als gevolg hiervan, aan den nieuwen verkeersweg, den Singelweg, de achtergevel met zijn spel van lijnen, teweeggebracht door het ronde Priesterkoor, de ter weerszijden daarvan opgaande Rap torens en de halfronde afsluitingen der aUaarnissen, kwam te liggen, het geen uit een schoonheidsoogpunt zeer gunstig was. Daarenboven had deze plaatsing nog het voordeel, dat de pastorie, welke men ook aan den Sin gelweg bouwen wilde, thans in directe verbinding kwam te staan met de sacristie. Wat betreft de stijl, waarin het bouwwerk is ontworpen, valt op te merken, dat in alle onderdeden de halfronde vorm is doorgevoerd. Niet alleen in grondplan, de afsluitingen van aitaarkapellen en transept, maar ook inwendig de overspanning der bogen en gewelven en uitwendig de afsluiting der raamopeningen doen dezen vorm steeds terugkomen, zoo dat daatdoor een eenheid in vormen taal is verkregen, die vanzelf de schaal der verschillende deelen het beste doet uitkomen. Gezien ook eindelijk de versieringen van bUndbooggalerijen rondom de priesterkoor- en transept- afsluitingen en de Raptorens, kas men zeggen, dat het bouwwerk het meest geïnspireerd blijkt te zijn door Ro- maansche voorbeelden. Bij een beschouwing van het grond plan blijkt, dat gestreefd is naar het verkrijgen van een groote ruimtewer king, om ook, volgens den eisch van den tijd, zooveel mogelijk aan alle geloovigen bet vrij gezicht op het voi- trekken der Heilige Handelingen 'te waarborgen. Vanzelf was daardoor een groote breedte van den hoofdbeuk, nl. van ruim elf meier tusschen de kolommen, aangewezen. Deze breedte vindt men terug in den afstand der hoofdpijlers, die de middenruimte steunen en waardoor een transept ge vormd wordt, dat aan het plan den Latijosehen kruisvorm geef;. Nog meer zal deze vorm tot uitdrukking komen, ais later de hoofdbeuk mei twee tra- vtën zal worden verlengd. De totale lengte van hst thans gebouwde stuk is, gemeten van uit de uitersts ronding van het Priesterkoor tot aan den noord- gevel ongeveer 37 M., de totale breedte over hef midden van het transept 31 M. Rechts van hst Priesterkoor sluit zich aan de sacristie met bergplaats en brandkluis, waarnaast verder de pastorie aansluit. Voorloopig is ook van deze pastorie slechts de helft ge bouwd en met een noodgeve! afge sloten. Aan de andere zijde der kerk bevindt zich een catechismus-lokaal, dat eveneens bij de latere uitbreiding der kerk een vergooting zal onder gaan. Wat betreft het inwendige der kerk moet vermeld worden, dat alle muren en hoofdconstructiedeelen zijn gemet seld in rooden verblendsteen, gevoegd met een geelkleurigen voeg en ver levendigd door eenige versiering in geien verblendsteen, waarmede bereikt is, dat in het geheele gebouw een aangename, warme toon heerscht. Ook de gelijkmatige verdeeUng van het licht mag als gunstig geslaagd worden aangemerkt, en werkt mede tot hei vormen van een behaaglijke ruimte. In alle vensters is aangebracht een eenvoudige glas-in-lood-beglazing,uit - gevoerd door de firma Hawinkels, te Swalmen, bij Roermond, terwijl in de ramen van het Priesterkoor dit gias nnt is toegepast, in de hoop, dat daar het maar weer zoo worden als toen. Wat was ik flink ter been niemand haalde mij in. En het zwemmen en zeilen! Siiver Krinbe heeft het mij geleerd, vóór vader naar Berlijn trok, en ik nog een Holmerkind mocht zijn". „En mij ook Maren", viel Hofman vrooltjk in. Daarom begrepen we elkaar van 't begin af aan zeker dadelijk zoo goed. Als het eerst warm is en er een zachte zuide windje waait, dan probeeren wij het ook eens samen op het water, lk ben nieuwsgierig, om te zien, of ge het zeilen even goed in uwe macht hebt als de schrijf machine". „Zoover zal het niet komen". „Waarom niet Een zomer hier in deze lucht doet wonderen, die maakt alles gezond. Als we eerst den heelen dag buiten kunnen liggen, dan zullen de zonnebaden je wel genezen. Ja, als ge zestig jaar oud waart, maar nu. Pas op, je zult het eens on dervinden. Mijn raad maar getrouw opvolgen. En nu zal ik het pakje be zorgen, omdat er haast bij is". Toen Hofman door de lage huis deur naar buiten trad, sloeg hij een ernstigen blik op het kleine kerkhof, dat zeker wel spoedig weer een Hol- mer kind in zijnen schoot zou op nemen, om er voor eeuwig te rusten. Dus Raven heette de man, dien zij in haar hart droeg, en die haar nu wellicht uit barmhartigheid brood gaf in plaats van liefde. Het was 's we relds beloop, en het was den schrijver, die zich misschien zeiven met moeite door het ieven sioeg, mogelijk niet kwalijk te nemen. De tijd, waarin Maren in zijn bestaan eene rol speelde, was voor hem maar eene episode, die hij zich graag herinnerde. Voor haar was het „het leven" en bleef haar bij tot haar laatste ure. Deze Maren had voor Hofman eene bijzondere aantrekkelijkheid als mensch, niet als arts, want haar lij den had niets raadselachtigs voor hem, maar zuiver als mensch inte resseerde hem dit zeldzaam begaafd meisje. Hoe kwam Maren aan die buitengewone beschaving? Had ze die verkregen door haren voortdu- renden omgang met letterkundigen. Had de wereldstad het eenvoudige Holmerkind zoo veranderd Een hevige windvlaag wekte hem uit zijne ge lachten. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1