IER en BLOQKER'S mm wm Donderdag rdsaux. No 295 1911 14 December Feuilleton. 1 >T bevelen ismgen. md 17, 49e' J&argmng. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. fibonnerrsents-flduerfentiSn op zeer ooordeelige uoortuaarden Van week tot week. DAALDERS CACAO Imnnenland. m ikkeüjk ge- No. 1021 if1000.-, jons ver- JIVELAND. JANSSENS, Rijks. tog voor- ïeerd )0. 1906 re beurs. VUSSINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. Voor 't tegenwoordige weten we nu ongeveer hoe 't met den oorlog om het bezit van Tripolis en Barka staat. De zoogenaamde slag bij Ain Zara is in zooverre beslissend ge weest, dat hij heeft geleid tot een bezetting van een belangrijk strate gisch punt door de Italianen, omdat het al de voornaamste wegen van Tripolis beheerscht. Van een veldslag kan men overigens bezwaarlijk spre ken met het oog op een gevecht, waarin de Italianen honderd dooden verloren. Het zijn altemaal kleine zaken, die daar gedaan worden en kleine succesjes, die er worden be haald, kom ik er van daag niet, dan kom ik er morgen toch wel. Ja, mis schien De Turken, wier verliezen onbe kend waren, trokken zuidwaarts terug in de richting der hoogvlakte van Daraoema en het door de Italianen effectief bezette gebied loopt nu tot ongeveer twintig kilometers ten zuiden van de kust, alzoo een goede drie en een half uur. Een flink fietser legt op onze gebaande wegen dien afstand ir. een goed uur af. Geen wonder dat na zulk een ont zettend succes de regeering te Rome den tijd gekomen achtte om aan de vreemde mogendheden te kennen te geven dat zij de bezetting van Tripolis thans effectief acht. Ze be gint alzoo van militaire wandelingen te droomen. Er behoeft nog maar een tocht naar het binnenland ge maakt te worden om de rest der ge ringe Turbsche troepen te verdrijven en de Italiaansche heerschappij ie doen erkennen door de inboorlingen. Nieuwe luchikasteelen dus, en in dezen toestand zal Italië het maar kalmpjes aan doen. Men meent dat de Turksche militaire wacht, in haar tegenwoordig toevluchtsoord, van de HEN HOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. -o— 2.) zee afgesneden en door de woestijn omgeven, den Italianen weinig afbreuk kan doen en niet in de mogelijkheid is zich te versterken, zoodat zij pas sief alleen tegenstand kan bieden. Italië is echler van plan dit slechts korten tijd te dulden en hoopt dat Turkije de zaken ook zoo zal be schouwen en aan Italië een optreden tegen de Aziatische gedeelten of het centrum van den Turkschen staat zal besparen. Nu, over dal optreden zal Turkije zich wei niet heel erg ongerust maken en wat de opvatting der zaken in dat land betreft, daar hebben we alvast een voorproefje van in de openbaarmaking van het besluit, dat alle lialiaansche inwoners binnen een week moeten vertrekken, daar andets de oorlogswetter. op hen zullen wor den toegepast. Hoogstvermoedelijk ziet dit nog maar alleen op de Italianen in ver sterkte plaatsenmaar wij zullen moeten afwachten hoe het er verder mee loopt. Dat overigens de Italianen volstrekt niet zoo oppermachtig zijn in het zoogenaamd veroverd gebied, blijkt wel daaruit, dat pas weer een bericht is ingekomen van twee mislukte aan vallen der Italianen, waarvan een op Soek el Dzjoema, waarbij zij groote verliezen leden. Wij zullen daarom trent weer nadere berichten moeten afwachten, doch zijn tot dusver vrij wat minder optimistisch gestemd ais de overwinnaars. En hoe is het nu in China gesteld Nog steeds worden onderhandelingen gevoerd tusschen Joen-Sji Kai en de ypsiandeHngen, maar tot eenig re sultaat hebben ze nog niet geleid. Het gaat overigens zeer hoffelijk toe. Het gezantschap van Joan is door de revolutionnairen schitterend ont vangen, maar daarbij bleef het ook. Men wil den republikeinschen regee- ringsvorm en is niet voornemens om van dien eisch afstand te doen. Na goed geïnformeerd te hebben wat er nu verder verlangd wordt, reisde Ce missie naar Peking terug. De voor naamste hoofdpunten, die trouwens vrij wel een geheet vormen, zijn vervallenverklaring van de Mantsjoe- dynastie en instelling der repub'iek. Het schijnt dat toen weer van de zijde der regeerirg aan hervatting der vijandelijkheden is gedacht. Ten slotte is echter de wapenstilstand weer met vijftien dagen verlengd en kan men weer zien. lntusschen is de regeering genoeg in 't nauw gebracht om water in den wijn te doen. Men is niet afkeerig van het denkbeeld eener beperkte monarchie, waarondermen dan waar schijnlijk zal moeten verstaan een constitutioneele, met flinke besnoei Er bevinden zich enkele hand werkslieden onder hen, maar dit zijn uitzonderingen. Midden op het kerk hof, dat door een ijzeren hek is om geven, verheft zich een kleine graf kapel en daaromheen liggen de gra ven dicht aaneen. Ook in den dood blijven de Holmers nauw verbonden en in altijddurende gemeenschap met de hunnen. Dokter Hofman was hier een be kende persoonlijkheid dat zag men aan den vertrouwlijken groet, dien de voorbijgangers met hem wissel den. Hij was de algemeen gewilde arts in deze kleine wereld, met de bewoners waarvan hij van jongsaf bevriend was, en er zou nauwelijks een huis zijn aan te wijzen, welks nederige deur hij niet reeds eens was binnengetreden. Zoo werd er dan ook stevig tegen de venster ruiten geklopt, toen Hofman van zijn ouden vriend wilde afscheid nemen. „Uwe vrouw roept mij, ze is toch niet ziek „Neen, dokter, die is goed op streek. Marenjebsen zal wel erger zijn De koorts zal haar wel weer te pak ken hebben; 't is akelig om aan te zien". Dan zai ik maar eens gauw naar boven gaan. Maar waarom heeft ze dan niet om mij gestuurd „Maren Jebsen is arm en wil niets schuldig blijven." „Nu, aan zal ik haar wei eens beduiden, dat ik niets dan mijne plicht doe, als ik haar als arts en vriend bezoek. Zoo'n bezoek laat men zich niet betalen". Stiver Ktübbe knikte maar met het hoofd hij was geen vriend van veel praten en bovendien sneed zijne vrouw hem het woord af door van de ziekte te vertellen. Hofman knikte haar vriendelijk toe, toen ze klaar was, en klom de smalle trap op naar het dakkamertje, dat het rijk vormde van Maren Jebsen. Hij kende den weg, dien hij reeds zoo dikwijls was ing van het keizerlijk gezag en men hoopt dat de revolutionnairen daar mede ten siolte genoegen zullen ne men. Maar zoo gek zullen ze niet wezen. Het draait toch op niets an ders uit dan een constitutie op het papier; de Mantsjoes blijven'en zet ten hun wanbestuur, of zoo men wil hun aarts-cor.servatief besluur voort en de opstandelingen kunnen naar hun wenschen fluiten. Neen, zco zal het wel niet gaan want zelfs in de kringen van het keizerlijk leger en de marine moet een revoiuiionnair verbond bestaan, dat feitelijk den toestand, ook dien te Peking, beheerscht. De loop der zaken kan ir.tusschen nog zeer beïnvloed worden door ce houding der Europeesche mogend heden." Volgens een Duitsch blad moeien Engeland, Rusland en Japan een overeenkomst hebben getroffen om den keizer van China op den troon te handhaven en van China een statenbond naar het model van Duiischland te maken. We zuilen daarvan wel iets naders vernemen maar er wordt alvast aan toegevoegd, dat Frankrijk en de Vereenigde Sta'en liever een republiek naar Ameri kaanse!) model zouden wenschen. De Mongooische vorsten van N lor- delijk Mantschourije hebben intus- schen verklaard oat zij zich nooit aan een nieuwe Chineesche regeering zouden onderwerpen. Zij zijn aan de dynastie der Mandsjoes verwant, doch verlangen onafhankelijke te worden en wachten het geschikte tijdstip af. En Perzië De Russische troepen die Zaterdag te Kasmin zijn aange komen, zullen daar voorloopig blij ven. Rusland schijnt dus aan de Perzische regeering een soort van bedenktijd toe te staan, om zich naar de wenschen van den krachtigen nabuur te schikken. Toen Morgan Shuster.de Amerikaan, die als minister van financiën optrad in Perzië kwam, was er een tekort van honderd duizend pond sterling, De burgeroorlog vorderde driemaal dat bedrag en deed de inkomsten steeds trager vloeien, en toch is de achterstallige schuld afgedaan en is er honderd zestig duizend pond in kas. In twee jaar konden de Per zische financiën in orde wezen en had men aan de exploitatie der rijke hulpbronnen van den bodem kunnen beginnen, die slechts wachten op kapitaal en middelen van gemeen schap. Maar dat willen de Russen juist niet. Die hulpbronnen te exploiteeren moet voor Rusland bewaard blijven. De groote vraag is dus maar of hef parlement, niettegenstaande de drei gende houding van Rusland, den bekwamen Amerikaan zal handhaven ja of neen. Tweede Kamer. Voortgezet werd gisteren de behan deling van de begrooting van bin- nenlandsche zaken. Verschillende sprekers drongen aan op herziening van de drankwet. De heer Rink vroeg welk standpunt de minister zou innemen tegenover een eventueel van uit de Kamer te nemen initiatief voor Drankwether ziening. Aangedrongen werd voorts o.a. op betere grensregeiing van ge meenten, op betere indeeling van kiesdistricten en op regeling der ge- meente-financiën. De heer Van Idsinga oordeelde de Haagsche inkomsten-belasting on wettig, omdat zij ieniet doet de bij de vermogensbelasting gewaarborgde geheimhouding der aangiften. Minister Heemskerk verklaarde per tinent, dat van hem in deze parle mentaire periode geen drankwether ziening is te verwachten. Hst stand punt van de regeering tegenover een eventueel initiatiefvoorstel uit de Ka mer voor een drankwetherziening, hangt natuurlijk af van den inhoud van eer. dusdanig voorstel. Het tijdstip van indiening van een voorstel voor pensionneering van gemeente-ambte naren kon de minister niet noemen. gegaan en altijd weer met het bitter gevoel niet te kunnen helpen, ja niet eens te kunnen tegenhouden. Ze was hard achteruit gegaan se dert den vorigen herfst, toen de schoone, slanke, ongeveer dertigj'a rige Maren in hare geboorteplaats, den Hoim, genezing zocht maar dokter Jö-gen Hofman had toen reeds, dadelijk na het eerste onderzoek, in gezien dat er geen hoop op herstel bestond. Of de zieke zich hiervan met den tijd bewust was geworden Dat vroeg de arts zicb af, toen hij na vluchtig kloppen de kamer binnen trad. De zieke zat in den leuning stoel vlak bij de kachel, en had haren doek dicht om de schouders getrokken. Haar mooi, blond haar was haar zeker te zwaar geworden, het hing in zijne volle pracht over hare schouders. Verschrik! grepen de smalle, bioediooze handen er naar om het tot eene wrong te ma ken, Te vergeefs het ontgleed aan de krachteiooze vingers, en een verlegen lachje smeekte Hofman om verontschuldiging. „Laat u maar hangen, wat zich Plaatselijke belastingen. Sommige iaden herinnerden bij het afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer van het wetsontwerp tot goed keuring van plaatselijke belastingen in de gemeenten Heider, Viieland en Vlissingen aan de beraadslaging in 1908, toen er met klem op werd aangedrongen maatregelen te nemen, welke het onnoodig zouden maken ook voor 1912 en volgende jaren in genoemde gemeenten een plaatselijke belasting op gedistilleerd te heffen. De bedoelde leden meenden, dat nu voor de Kamer het tijdstip is gekomen deze zaak op principieels wijze te behandelen zij wenschten na afhan deling van de Staatsbegrooting voor 1912 een gedachtenwisseling in dien zin met de regeering te houden. Dat uit een soort van sleur, met deze heffing steeds wordt doorgegaan, ge heel in strijd met de beginselen der Gemeentewet en zonder dat er ernstig naar wordt gestreefd ze door andere te vervangen, kon huns inziens niet worden goedgekeurd. In plaats van voor drie jaren, gelijk voorgesteld, zouden deze leden in elk geval voor niet langer dan éen jaar toestemming tot deze belastingheffing willen ver- leenen. Ook andere leden, ai wilden zij niet laat houden, juffrouw Jebsen" schertste de arts. Het is bovendien een lust voor de pogen, het heele kamertje wordt er' letterlijk door verlicht." „Hij vond het ook zoo mooi kwam het zacht van hare lippen. Hofman wist maar al te goed, wie deze „hij" was. Deze vriend uit Ma rens vroegere wereld, waarin slechts ruimte was voor geluk en liefde, leefde, hoewel onzichtbaar, in deze omgeving voort. Daar was geen ge dachte, waaraan hij geen deel zou hebben gehad, geen gevoelen, dat bij hem zijne echo niet zou hebben gevonden. Maar zijnen naam wist de arts niet, hij gevoelde alleen, dat die „hij" de schaduw van dit arm schep sel was, hare wereld, haar ander ik. En toch liet hij haar alleen. Maar wie wist, of zij haren ge liefde wel eens had geroepen 1 Zou de zieke hem nu ook als haar zielearis gaan beschouwen en hem tot harén vertrouwde maken Tot nu toé had ze haar innerlijk leven voor hem gestoten gehouden, door enkele toevallige uitlatingen, zooals zoo pas, had dokter Hofman een hun medewerking om ditmaal deze wetten nog tot stand te brengen niet beslist weigeren, waren van oordeel, dat met de afschrffing dezer betas tingen, zij het dan langs geleidelijken weg niet voldoende ernst wordt ge maakt. Men vroeg inlichtingen op de volgende puntenlo. of deze plaatselijke accijnsheffingen van in vloed zijn te achten op de smokkelarij in de plaatsen, waar die heffingen plaats vinden. Enkele leden hadden vernomen, dat vooral !e Vlissingen de smokkelarij een groolen omvang heeft aangeno men 2o. of de regeering kan mede- deeien, weiken invloed deze accijns- heffingen op het verbruik van gedis tilleerd in de bedoelde gemeenten hebben 3o. of naar de meenitig van de regeering deze heffing invloed kan hebben gehai op den loop der op brengst van den accijns na het tot stand komen van de wet van 4 De cember 1908 („Sibld." no. 375). Dr. Kuyper en Minister Talma. Het heet aldus schrijft de „Stan daard" dat dr. Kuyper bij de jongste debatten minister Talms aanviel en hem noodzaken wilde, de orde, waarin hij de verzekeringson',werpen wiide behandelen, te wijzigen. Tegen deze „legende" nu, komt de dries; afschrijver op Natuuflijk is hier niets van aan. Minister Talma heeft alle ontwerpen ingediend, en niet aan hem maar aan de Kamer staat het, ze thans te ba- handelen. In dit opzicht nu maakte de Kamer te weinig werk van de invaliditeits verzekering, waar het juist op aan komt. Reeds maanden ligt het ontwerp aan de griffie en nu hoort men pas, dat eerst op 9 januari de spade in den grond zal worden gestoken, of wilt ge, de hand aan den ploeg zal worden gestagen. Dit nu is een fout. Een fout niet van de commissie, maar van de Kamer, die aan dazr ze,fde commissie, die de handen reeds vtl had met de ziekteverzekering, nu eok nog Dovendien de invaliditeitsverze kering, ter bewerking overgaf. Had men die fout niet begaan, en dit laatste ontwerp aan een versche commissie in handen gegeven en zelfs liefst aan een gewone commissie cn niet aan een commissie van voorbereiding, dan had men nu het verslag reeds gehad. En gehinderd had die vlugge bewer king niet, want de principieele vraag stukken behoeven bij dit ontwerp niet opnieuw behandeld te worden, en de bekende moeilijkheden vinden geen langdurige bespreking. Thans echter wacht het éene ont werp op het andere, en kan gevaar ontstaan, dat men et niet komt. Hoor maar, hoe men van liberale-zijde op klein tipje van den sluier zien op lichten. Ook Süver Krtibbe en zijne vrouw lieten zich er niet over uit. Zij hadden Mtren, een Holmerkind, wees, uit vriendschap tegen een ge ringe vergoeding opgenomen, en geene vraag, naar wat zij daarginds in die wereldstad Berlijn had onder vonden, was over hunne lippen ge komen. Nieuwsgierigheid was deze stille, weinig spraakzame menschen vreemd. „Ge moet u meer rust gunnen 1" zei Hofman nu, nadat hij haar had onderzocht, terwijl hij haar ernstig in de schitterende oogen keek. „Tot nu toe kon ik dat niet, dok ter", zei het meisje, en ze legde voor een oogenblik de handen tegen haar gloeiende wangen, die de kleur der kerkhofrozen vertoonden. „Maar nu is mijn arbeid gereed. Daar ligt het en na wilde ik u zoo graag iets vragen.' Ze hield aarzelend op. „Nu, wat is het, juffrouw Jebsen (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1