iren bij Het Stiefkind. 12 December Feuilleton» fOiO. middel 9KIWATEB Bt&CO. ifkbaar No. 293 49e 1911 Dinsdag z - verschijnt dagelijks. uitgezonderd op lor-- so feestdagen. •OCQ en verwijdert |er Flesc'n. V, L. f 0.55 i.—, 500 f 0.60 0. f 0.40. G. Baerf. RS. No. 36. snot dsn }p van Ef- stgaounant "i d&pasiio. tde iWunt- gatiën. :aam is, ge- Schoen- le Schoen- peek, alsmede ISIDORE akelaar, Mid 1 dagelijksch ge ien- tk-Zeep beul-Dresden hrdjes" llandsche) ver- jrkrijgbaar bij k Walstr.8 Istraat. VLISSINGSCH %mé Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma f. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. COURANT ADVERTENTiEN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. TSLEÏM HWN U MMER 10 Sóonnemsnts-ftduerfantiën op zser uoordeeligs uoorutaarxien B1NNBNL \ND. Erger dan tijdverspilling. Het (R.K.) „Huisgezin" driestart Het algemeen debat heeft zes dagen geduurd. Dat is heel erg nu we zoo krap in den tijd zitten. Maar nog erger is hei „incident" geweest, door dr. Kuyper opgeworpen. Dr. Kuyper schijnt ie meenen, dat de anii-revoiuiionnaire ministers een soort luitenants van hem blijven. Hij heeft de heeren Heemskerk, Tal- ma en De Waal Malefijt onder zijn leiding zich zien ontwikkelen. Ze zijn in zijn school gevormd en dus in zekeren zin zijn discipelen. En nü schijnt dr. Kuyper voorbij te zien, dat een Kamerlid, ook een invloedrijk Kamerlid, tegenover ministers der Kroon in een andere verhouding staat dan een partijleider tegenover zijn jongeren. Maar al had de heer Kuyper het grootste gelijk van de wereld, dan nog getuigde zijn houding van de laatste dagen van weinig taott'-- Zijn ingenomenheid met dit Kabinet waarvan dr, Kuyper zoo hoog opgaf had hij waarlijk wel op betisgg wijze kunnen doen blijken. Het incident' is door dr. Kuyper gesloten met de verklaring, dat tusschen het kabinet en hem thans alles weer „pais en vreê is". Maar het gevaar blijft in ieder geval, daat onder de anti-revolution- naren, die dr. Kuyper blindelings volgen, de niet voor het eerst ge wekte en gevoede meening zich vast zet, dat de anti-revolutionnaire mi nisters toch de „ware broeders" niet zijn. En een dergelijke meening kan op een gegeven oogenbiik ver strek kende en noodlottige gevolgen hebben De Begrooting voor oorlog. U t het ministerieel antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van oorlog lichten we het volgende De vermoeienissen, die bij de ma noeuvres aan onze troepen werden opgelegd, waren niet overmatig en staan verre Un achteren bij hetgeen ZW- 0 86.) Ik geloof waarlijk, Isabella, sprak hij half ernstig, dat Clémence weer bang voor u begint te wor den Zij durft niet meer in uwe kamer te blijven en echter verliet zij die bijna nooit, toen zij dag en nacht in de weer moest zijn, om u ijs op te leggen of geneesmiddelen in te geven Mevrouw De la Blachère gaf geen antwoord maar toen Clémence een oogenbiik later binnenkwam, riep zij haar bij zich Wilt gij mijne kussens een beetje opschudden vroeg zij zacht zinnig. Clémence haastte zich te gehoor zamen en lachte toen een beetje verlegen. Is het zoo goed, mevrouw Een licht blosje kleurde de door men ter zake eisebt in andere lan den. Dit in aanmerking genomen waren de marschprestaties bij de legeroefsningen over het geheel geenszins onbevredigend te noemen. De keukenwagens hebben zeer goed voldaan, de hooikistwagens minder. Omtrent het gebeurde bij Naer, waar twee miliciens en een paard verdronken, schort de minister zijn eindoordeel op tot de militaire justi tie uitspraak zal hebben gedaan. De verlenging der herhalingsoefe ningen hield verband mef den alge- meer.en politieken toestand in Europa. Voor zoover deze maatregel in het buitenland de aandacht mocht hebben getrokken, beeft onze diplomatie er voor gezorgd, dat er geen verkeerde indruk ddór wordt gevestigd. Nopens het aangaan van een hu welijk door onderofficieren meeat de minister, dat in beginsel ieder onder officier met een zesjarigen diensttijd in de gelegenheid moet wezen om een huwelijk aan te gaan en dat de regeling van de soldijen daarmede in overeenstemming behoort ie zijn. Al vorens ier zake nieuwe bepalingen in het leven le roepen zal het rap port moeten worden afgewacht van de commissie voor de bevordering en soldijregeling der onderofficieren. Noch omtrent een spionnendienst in de kazernes, met het doei om te ontdekken wie sociaal-democraat zijn, noch omtrent een verbod nopens het voeren van bepaalde gesprekken of het lezen van bepaalde boeken, is den minister iets ter oore gekomen. De minister wil gaarne overwegen, of het verleenen van verloven op kerkelijke feestdagen niet kan worden uitgebreid, terwijl hij de toezegging doet, dat de gelegenheid tot vervui ling van voorgeschreven godsdienst plichten aan allen die zulks wenschen, zai worden gegeven. In October j.l. zijn bij aanschrijving in hei Rrcueii Militair de autoriteiten der landmacht uitgenoodigd, tegen het bezigen van ruwe taai en vloeken in hei leger met kracht op te treden en te doen optreden. Omtrent eene mogelijke invoering van het zoogenaamde „capitulanten- stelsei" is het overleg met de overige departementen nog steeds niet ge ëindigd, Vrede door Recht. Binnenkort zal vanwege bet hoofd bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Bond Vrede door Recht, te 's Qravenhage een groote openbare bijeenkomst worden gehouden, waar van het doel zai zijn, opnieuw het onrechtvaardige, het onmenscheiijke en het economisch en sociaal zoozeer ongewenschte van eiken oorlog, die een andere is dan een oorlog ter verdediging van onafhankelijkheid, in zichtige wangen van Mevrouw De la Biachère. Het komt mij voor, sprak zij, dat wij geen vreemdelingen meer voor eikander kunnen zijn Gij zijt de zuster van Roger Kan ik niet tante Isabella voor u wezen Een hartelijke kus en een stroom van tranen was liet antwoord van het jonge meisje. Sedert dit oogenbiik, nu zij me vrouw De la Blachère niet meer vreesde en zich niet meer tegen hare kwalijk gezindheid hoefde te verde digen, vond zij hare vrooiijkheid weer en mijnheer De la Biachère verraste zijn vrouw op zekeren dag, terwijl ze haar verbaasd en bewonderend beschouwde. Isabella, sprak hij ontroerd, zij is een juweel Zij zuchtte. Och, als het niet om haar af komst was fluisterde zij op spijti- gen toon. Wat beteekent die als zoovele hoedanigheden en voordeelen er schadeloos voorstellen O 1 ik denk, dat wij Régis wel zijn geluk moeten gunnen Maar, het licht te stellen. Het hoofdbestuur meent, dat ineer da:, ooit op het oogenbiik zulk een uiting van verzet tegen den oorlog noodzakelijk is het bedoelt niet rechtstreeks te pro- tesieeren tegen den Italiaan-ch-Turk- schen oorlog, die in zekeren zin slechfs een van de talrijkste gevallen is, waartegen de vredebonden moe ten te velde trekken maar het be doelt aan de hand van dit aclueele voorbeeld opnieuw le doen hooren, wat tegen den oorlog in het alge meen door onze moderne beschaving is aan te voeren en hoezeer juist daardoor aller samenwerking noodig is om den oorlog in de toekomst onmogelijk ie maken. In deze vergadering zal de oorlog worden bezien van algemeen stand punt in verband met de internationale staatkunde, van volken echtelijk stand punt, van economisch en van sociaal- elisch standpunt. Reeds hebben vier m innen van naam zich bereid verklaard, als spreker op te treden. Do honderdste geboortedag van prof. Donders herdacht. Onder leiding van dr. K. A. F. Deelen, voorzitter van de Ned. Maat schappij ter bevordering der genees kunde, werd Zaterdagmiddag te Am sterdam een vergadering gehouden van de Donderscommissie, ter voor bereiding van de herdenking van cien honderdsten geboortedag op 27 Mei 1918 van Frans Co neiis Donders, den beroemden oogheelkundige en stichter van hei Nede landsche Gast huis voor oogiijders te Utrecht. Na een lede van. den voorzitter werd de commissie geïnstalleerd. Tot voorzitter en onder-yoorzi ter van het dr gelijksch bestuur werden resp. be noemd mr. A, F. baron vanLyrtden, burgemeester van Uirecht en C. R. C. M. Raupp, burgemeester van Til burg; tot leden dr. K. A. T. Deelen te Tilburgprof. W. Einthoven, te Leiden J. Kol, te Uirechtprof. M. E. Mulder, te Groningenprof. C. A. Pekelharing te Utrecht en dr. C. F. Schreve te Amsterdam. Het aantal leden der commissie is zeer groot. Aan het riagdijksch bestuur werd opgedragen de vraag voor te bereiden of de betooging nationaal zou zijn of internationaal er; of het monument te Uirechi dan wel te Tilburg zal worden opgericht. Staande de vergadering kwam een belangrijk bedrag voor 't monument in. Zeeweringen van beton. De gepens. kapt. der genie O.-I. L. en gemeente-bouwmeester vanZierik- zee de heer C. Swartbol, schrijft over zeeweringen in gewapend beton, waar bij eenige foto's worden gereprodu ceerd. De schrijver geeft in dat artikel denk eens aan die kleine winkel ier 1 Het is wel hard Ik ben blij, dat ik u mee kan deelen, dat zij juist dien ongelukki- gen handel er aan hebben gegeven, sprak mijnheer De Ia Biachère vroo- lijk. Ik hoor het van Règis I Van Régis Ja, een zijner collega's huwt met eene nicht van Clémence, daar in hei Noorden Daar kan men toch voor uitkomen, vindt ge niet, Isabella En op een schoonen Meidag, ter wij! de eerste rozen, die 's middags waren ontloken, de luwe lucht met hare geuren vervulden en de zon vroolijk op de rivier schitterende, kwam Régis haastig en gelukkig op de villa. Mevrouw De la Blachère lag op een ziekenstoel in de schaduw van het huis, ze smaakte de vreugde van te leven en dacht aan alles wat zij liethadhaar zoon zat naast haar en lette op den vooruitgang in beter schap sedert zijn laatste bezoeker was meer glans in hare oogen en een licbi blosje op hare wangen. Weidia zwigei ;ij Zij volgde zijn voorbeelden van beton-glooiingen systeem-de Muralt die zich in den jongsten grooten storm heel goed heb ben gehouden en van zware basalt- glooiingen die door den storm waren uiteengeslagen. De heer Swartbol noemt o. m. gevalien uit zijn eigen praktijk. En hij concludeert Het systeem-de Muralt heeft bij dezen hevigen storm zooals er geluk kig slechls zelden voorkomen, de ver gelijking met andere methoden glans rijk doorstaan. Men stelle dit systeem niet in een slecht, en vooral niet in een verkeerd daglicht. Zoo menigeen heeft nu reeds, evenals ondergeteekenda, sinds eenige jaren die zeeweringen kunnen gade slaan, en gezien, wat ze bij een o.kaan ais op 30 September hebben gepres teerd. Ongetwijfeld hebben ze een toekomst als geen andere. Ned Roode Kruis. Door het Haagsche Vrouwencomité van het Nederiandsche Roode Kruis is een circulaire verzonden, waarin finaricieele steun wordt gevraagd voor den aankoop van een terrein van on- veer anderhalve Hectare aan den Benoordenhoutschen weg te 's Graven- hage, ten einde daar een naar de eischen des tijds ingerichte kliniek te vestigen. De kliniek in de Jan van Nassaustraat ie 's Gravenhage, het eenige Roode Kruis Hospitaal in Ne derland, is te klein gebleken, zoodat uitbreiding ten zeerste gewenscht is Bijdragen of toezeggingen van een bijarage voor dit nubige doei kunnen gezonden worden aan de presidente mevr. Repelaer van Oriel of aan de secretaresse, douairière Van Asch van Wijck beiden te 's Qravenhage. De burgemeester van Zaandam. De Haariemsche justiiie hield een instructie in de zaak van den Zaan- damsciien burgemeesser, jhr. Elias, die om zijn zoon als zijn secretaris naar Petersburg te kunnen meenemen bij zijn bezoek aan denTsaar, valschelijk invulde op den pas, dat zijn zoon meerderjarig was. De instructie ge schiedt op last vaa de regeering. Pensioenfonds Staatsspoor. Door het hoofdbestuur van de NaderlandscheVereeniging van Spoor en Tramwegpersoneel is een uit- noodiging gezonden tot alle spoor wegorganisaties van Staatsspoorper- soneel, categorische zoowel als alge- meene bonden, tot het houden van een gecombineerde vergadering op Zaterdag 16 December te Utrecht, waar door de leden der commissie van beheer van het pensioenfonds de gewijzigde voorstellen van den minister van waterstaat in zake de pensioenverbetering zullen worden blik Clémence plukte bloemen op eenigen afstand, terwijl ze zich zoo nu en dan omwendde om tegen Roger te praten. Men kon zich niets bekooriijkers voorstellen. Mevrouw De la Blachère zuchtte en zich tot Régis vooroverbui gend Als zij maar van mij houden kon Maar dat verleden blijft, toen toen ik naar niet kende, fluisterde zij met moeite. Ik heb mij niet goed tegenover haar gedragen, Régis Régis nam hare twee handen en kuste ze met hartstochtelijken eer bied. O, moeder, lieve moeder, wat zijt gij nu grootmoedigDus gij wilt het wel Wij wenschen het alien, Ré gis, en zij zal wel ja zeggen voor u Vergeef mij die terugkomende zelfzucht en die vrees van niet be mind te worden Reeds was hij naar Clémence toegevlogen en bracht haar nu mede ze was verwonderd, bijna onrustig. Clémence, sprak mevrouw De la Blachère met eene zachtzinnigheid, behandeld en van gedachten zal worden gewisseld over te nemen maatregelen. Di gewijzigde voorstellen van den miiiil'er houden in opheffing der commissie van beheer, wil er van pensioenverbetering met ingang van 1 Januari 1912 sprake zijn. De commissie van beheer meent echter, dat deze commissie, zij het dan in gewijzigden vorm, dient te blijven bestaan en besloot reeds aan de directie der Staatsspoor te ver zoeken, daaromtrent nader overleg te piegen met den minister van waterstaat. Het bestuur van het Christelijk Na tionaal Zendingsfeest heeft een brief gericht tot het bestuur van de predi kanten-geheei-onthoudersvereeniging, naar aanleiding van de beweging om op zendingsfeesten geen alcoholhou dende dranken verkrijgbaar te stellen. Het is gebleken, dat alleen bier van het allerlichtste soort wordt verstrekt, daar het wijn-verbruik tot drie halve flescnjes gedaald is, en daarna geen wijn meer verkrijgbaar gesteld was. Het bestuur geeft te kennen, dat velen van den aard der te bestrijden alcoholica zich een geheel onjuist denkbeeld hadden gemaakt, dat de reusachtige opzet van de beweging zeer weinig geëyenredigd is aan den feitelijken toestand, dat het verbruik bezig is, uit te sterven en wering van alle "alcoholhoudende dranken mis schien aanleiding worden zoude voor ruimer gebruik buiten het terrein. Bond van Politie-inspecteurs. Zaterdag werd te 's Gravenhage door den Bond van Inspecteurs van gemeentelijke poiitie in Nederland een algemeene vergadering gehouden. Behalve verschillende huishoude lijke aangelegenheden werd behandeld een bestuursvoorstel tot aansluiting bij de Tuchtunie, welk voorstel met algemeene stemmen werd aangeno men. Voorts had plaats eene verkiezing van drie bestuursleden, waarvan twee wegens periodieke aftreding. Met bijna algemeene stemmen werden herbenoemd de heeren Van de Putte- laar en Harrebonné, respect, hoofd inspecteur en inspecteur van politie te Amsterdam, onderscheidelijk als voorziiter en 2e secretaris, en de heer Van de Pol, inspecteur van politie te Rotterdam, tot bestuurslid, en zulks ter vervanging van den heer Alberda, benoemd tot commissaris van politie te Rotterdam. De vergadering werd gedurende een geruimen tijd bezocht door den heer H.J. Versteeg, hoofdcommissaris van politie te 's Gravenhage, terwijl de heer Alberda ook eenigen tijd ter vergadering vertoefde. De laatste was zonder vee! moeite mijn naam van „tante Isabella" willen verwisselen voor een naam, die veel zoeter is en die Régis u wel zal Ieeren zeggen Het jonge meisje stiet een zachten kreet uit en legde haar hoofd op den schouder van mevrouw De la Blachère. Clémence, sprak Régis, ont roerd, heb ik mij bedrogen Zij hief het hoofd weer op en glimlachte door hare tranen heen. O, Godwat zijt gij goed, om allen zooveel van mij te doen hou den Wat zijn vreugdetranen toch zoet... Toen zij een oogenbiik later in den tuin gingen wandelen, die schit terde van bioemen en zonnelicht, sloeg zij hare van geluk stralende oogen naar hem op Clémence, fluisterde hij, het eerste bezoek, dat wij samen zulien afleggen, moet bij uwe nicht zijn, vindt gij niet? EINDE. W...VUn-: w' if- s v- 'I

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1