Het Stiefkind. Vrijdag 8 December 49e Jaargang. BINNENLAND. Feuiiietofi. No 290 1911 VLISSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1,30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÉNvan 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regei meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts fwemaal berekend. Oroote letters en clichés naar plaatsruimte. SB* Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zors- ®ts Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. ftfjonnertients-fWuertenfiSn op zeer ooordeeligê voorgaarden Eerste Kamer. De vergadering \an de Eerste Ka mer werd gisterenavond geopend. De voorzitter stelde voor heden in de secties te onderzoeken de wets ontwerpen vermeld op een aan de leden toegezonden lijst, met dien verstande dat de militiewet onder aan komt en dat eenige wetsontwer pen worden bijgevoegd, o. a. na de militiewet, het wetsontwerp tot het aangaan van een overeenkomst met de gemeente 's G'avenhage betreffen de koop en verkoop van terreinen op het Buitenhof. Het sectieonder- zoek van laatstgenoemd ontwerp zal niet voor Vrijdag plaats hebben. Tot de te onderzoeken wetsontwerpen behoort ook de Indische begrooting. Aldus werd besloten. De vergadering werd verdaagd tot nadere bijeenroeping. Tweede Kamer. In de zitting van gisteren werd de begrooting van justitie aangenomen. Daarna werd voortgezet het alge meen begrootingsdebat. De heer Lob man betoogde de noodzakelijkheid van een grondige hervorming van het reglement van orde in dien zin, dat eerst de wetgevende arbeid wordt afgedaan, en slechts in de tweede plaats besproken worden de begin selen. De heer Kuyper verdedigde over het algemeen het regeeringsbeleid, en verzekerde dat, hoezeer de linker zijde minister Talma tot zondebok maakte, de rechterzijde op zijn be houd prijs steldemaar de spreker eischte, meue namens verschillende geestverwanten, van de regeering het tot stand brengen der invaliditeits- en ouderdomsverzekering voor 1913, desnoods door ter zijdesteiling van aile andere verzekeringswetten. Ook aan de tariefwet zal spreker zijn me dewerking onthouden als niet ver zekerd is, dat de ouderdomspension- neering nog in deze vierjarige periode tot stand wordt gebracht. De behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken werd gis terenavond voortgezet, welke begroo ting zonder stemming werd goedge keurd. Daarna werd aangevangen met de begrooting van waterstaat. Hierover werden geen algemeene beschouwin gen gevoerd. De heer Fruytier vroeg van rijks wege steun voor het in zeewering brengen van den noordelijken dijk iangs de Oostwaterleiding van Ter- neuzen. Verschillende plaatselijke belangen kwamen voorts bij deze begrooiing ter sprake en des nachts 12.20 wrrd de vergadering verdaagd, daar toen nog slechts drie leden aanwezig waren. Het nieuwe pantserschip. De minister van marine verdedigt zich tegen de bezwaren.in de afdeelin- gen der Kamer tegen zijn voorste!, om een nieuw pantserschip te bouwen, ingebracht en waartegen, naar men weet, ook van verschillende andere zijden is geprotesteerd. Hij geeft nog eens in het kort aan, op welke motieven zijn standpunt inzake de samenstelling onzer vloot berust en verklaart zich niet te kunnen vereenigen met de meening, dat een torpedovloot in meerdere mate dan een ariiflarievloot aan de eischer> voldoet, welke aan onze zeemacht kunnen worden gesteld. Het argument dat een iorpedovioot met torpedovaartuigen moet worden bestreden, gaat niet opniet de tor pedo maar het kanon is het strijd wapen tegen torpedobooten en om daarmede offensief te kunnen optreden moet het schip waarop die kanonnen zijn opgesteld groote snelheid bezitten. De kleine kruiser is de natuurlijke tegenstander van den torpedobootja- ger. Ook is het zeer goed mogelijk kanonnen op te stellen op tal van snelle particuliere stoomschepen, mail booten e. d. die voor den strijd tegen torpedovaartuigen uitnemend geschikt zijn. Bestaat onze zeemacht uit een artillerievloot, d.w.z. uit een kern van pantserschepen en een aantal torpe dojagers, dan zal de vijand echter niet kunnen volstaan met het in het gevecht brengen van het hiervóren genoemd materieel, maar zal hij ook zijn hoofdmacht moeten gebruiken. Bij dien strijd is al wordt toe» gegeven dat onze pantserschepen van 7600 ton waterpiaaising in open zee niet opgewassen zouden zijn tegen de zooveel grootere pantserschepen van den vijand die kans toch volstrekt niet uitgesloten, dat wij, gebruik makende van de voor den verdediger zoo gunstige geografische gesteldheid van den Archipel, ders vijand het doordringen beietten en hem met het zware geschut onzer pantserschepen nadeel zullen toebren gen. In den breede bestreed de minister vervolgens de andere argumenten, docr de Staatscommissie aangevoerd voor een torpedovioot in Indië. De minister zou gaarne zien, dat de vloot in Indië bv. kon bestaan uit een half dozijn vol gepantserde kruisers of bever nog pantser schepen. De mogelijkheid hie: t re bestaat echter niet en het is dus alleen de vraag hoe wij, ook met het oog op hei beschikbare personeel, voor het be drag dat daaraan jaarlijks kan worden besteed, eene vloot kunnen krijgen 83.) Ik heb er geen schuld aan, bij al mijne gebreken spreek ik geen dieventaal. Er zijn minder gevallen van koorts in het dorp, niet? vroeg Re gis, nu een ernstiger onderwerp nemend. O ja, de dokter is tevreden over den gezondheidstoestand. Rosa maakt het zoo goed mo- lijk Zij is flink aan 't herstellen. Gij gij bezoekt haar toch niet Ciémence bioosde. Ik heb goede berichten van mijn nichtje Marie, in wien gij belang scheen te stellen, sprak zij zonder te antwoorden. De lente doet haar goed en zij gaat in een klein rij tuigje uit. Ik wensch uit ai mijn hart, dat hare gezondheid beter wordt. Maat gij hebt mijne vraag niet beantwoord... Hebt gij Rosa bezocht Ik raad van ja. O, wat zijt gij onvoorzichtig ge weest Hoe heeft uw vader dat kunnen toelaten Ik heb het hem niet gevraagd en ik wil, dat gij er hem niet over spreekt Roger, sprak ze, terwijl ze haar broertje riep, kom hier Uw groote vriend heeft ons geheim geraden. Zeg hem eens dat het heilig is, dat hij er niets van mag zeggen. Neen, niet doen, Regis, want, ziet ge, dan zou men haar beietten bij Rosa te komen. Kleine egoïstEn ais uwe zus ter ziek was geworden. Zij zeide, dat dit niet gebeuren zou En gij ziet wel, dat zij in 't geheel niet ziek is I Is die toewijding tenminste naar behooren gewaardeerd Heeit Rosa begrepen, waaraan gij u bioodsteldet bij het vervullen van die liefdedaad O, wij zijn goede vrienden, sprak Ciémence lachend, en ik hoop, dat hare dankbaarheid haar beietten zal mij den huiselijken schepter te die zoo goed mogelijk voldoet aan de minimum-eischen die wij mogen stellen. Op het kanon komt het in de eerste plaats aan om een indringer van ons af te houden en het schip is als zoodanig slechts te beschouwen ais de drager van het kanoa. Het compromis, dat moet worden gezocht tusschen onze persor.eele en fiiancieeie draagkracht eenerzijds en het aantal en de bewapening der oorlogsschepen anderzijds meent de minister met het nu voorgestelde type te hebben bereikt. Wal is zulk een schip belangrijk kleiner dan de reu- zenschepen die andere mogendheden bezitten, maar de wapens zelf zijn niet inferieur, al is hun aantal ook geringer. Tegen een vlootplan voor Indië van 5 schepen van 14 a 15.000 (of van 16 a 20,000 tors) zouden onover komelijke bezwaren bestaan waarvan het voornaamste is de onmogelijkheid om in de bemanning te voorzien, die 3000 koppen zou moeten tellen, terwijl voor het Nederiandsch eskader, zooais de minister zich dit wer.scht, buiten de torpedojagets 1860 koppen nooaig zullen zijn. Bovendien zou een schip van zoo groote afmetingen in Nederland wel niet kunnen worden gebouwd; de inrichtingen, noodig voor de bediening van zulk een oorlogsbodem, ontbreken in ons vaderland te eenenmale. En voor het dokken, repareeren, voorra den aanvullen van zulke schepen is Soarabaja nog niet ingericht en za! dit ook niet kunnen worden dan ten koste van zeer groote bedragen. Het oprichten van een vlootbasis voor zulke schepen zou zulke groote finan cieele offers eischen, dat hieraan re delijkerwijze niet te denken vali. Een geheel gewijzigd s'.etsel van voorziening in het benoodigd bedrag voor de zeemacht in Ned. Indië acht de minister niet noodig. Hij wenscht geen afzonderlijke Koninklijke marine voor Indië, door Indië bekostigd, doch een kostenverdeeüng waarbij door Nederland en Indië ieder een deel van de uitgaven voor bet Nederiandsch eskader wordt gedragen, in zoodanige verhouding, dat de billijkheid wordt betracht en dat de diensten die het Nederiandsch eskader in ea voor In dië beiracht naar billijkheid worden vergolden, terwijl een deel van d uitgaven voor het Nederiandsch eska der ten laste van het Vide hoofdstuk der Staatsoegrooiing blijtt. Een o.it werp tof herziening van het K. B. van 27 Juli 1896 heeft daartoe zijn departement reeds veriaten en is door zijn ambtgenoot vati koloniën om consideratie en advies naar Indië verzonden. Ook omtrent wijziging van het uitvoeringsbesluit van 15 Septem ber 1909 is reeds overleg met de Indische regeering aanhangig gemaakt betwisten, dien ik voortaan wil voeren. Gij hebt gelijk, uv/e waardig heid vordert dit, sprak Régis levendig En hij voegde erbij, mei een ont roering, die hij moeilijk verbergen kon Gij verricht wonderen. Oom schijnt gelukkiger, dan hij in jaren geweest is, en Roger heeft u zijn nart geschonken, dat is makkelijk te zien Er gingen weder eenige dagen voorbij en de kleine jongen kon weer in 't geluchte en ontsmette huis ko men. Rosa was nog zwak dan da! eene nieuwe orde van zaken zou kunnen vastgesteld worde.i, zonder dat zi er tegen had; Roger's leeraar be steedde veel tijd asn hem. Ciémence hielp hem aan zijn werk m daar hij dus veel bij haar was, kreeg zij van dag tot dag op hem den heilzamen invloed, dien men niet kan weerstaan van eene welopgevoede vrouw met rechtgeaard hart. Het is eehe week geleden, dat De kostenraming van de Staatscom missie wijkt belangrijk af van de uit komsten der berekeningen van het departement van marine, dat over nog meer gegevens beschikt. De aanbouw van de vijf schepen za! slechts zeer geleidelijk kunnen geschieden, daar hoogstens per jaar slechts de geiden voor drie vijlde schip zullen kunnen worden aange vraagd. Benoemingen enz. Bij Kon. besiuit is: lo. aan den officier van administratie le kl. G. A. Daey Ouvvens, wegens ongeschikt heid voor de verdere waarneming van den militairen dienst tengevolge van lichaamsgebreken, mat 16 D.c. eervol ontslag uit dan zeedienst verleend, oder toekenning van pensioen en het bedrag van het pensioen bepaald op f2449 's jaars 2o. met 16 Dec be vorderd tot officier van adminis/ratia le kiasse de officier van admini dratie 2a klasse P. A. Snellen van Toiien Katholieke vakorganisatie. Da R. K. dagbladen bevatten de volgende mededeeiing van het Nedar- landsche Epsiscopaat „Ia den iaatsten tijd openbaart zich een streven om, tegen onze verklaring in, stemming te maken voor Christe lijke vakorganisatie. „Om die reden achten wij het plicht nogmaals en zoo beslist mogelijk te verklaren, dat het ons ernstig en uit drukkelijk verlangen is de aan ons onderhoorige Katholieken te vereeni gen en vereenigd te houden in Ka tholieke organisatiën, omdat alleen in deze de katholieke beginselen ten volle tot hun recht komen en samen werking met andere vereetiigingen voor bepaalde wenschelijk geachte doeleinden in zooverre de katholieke beginselen dit toelaten, daardoor noch onmogelijk gemaakt, noch bemoeilijkt wordt. „De uitzondering voor de Limburg- sche mijnwet kers gemaakt, bewijst, dat met alle belangen rekening wordt gehouden." Uitkeering aan Weduwen. Da vereeniging van gepensioneerde militairen vóór de wet 1909 „Wedu- wenzorg" in het leven geroepen ten behoeve van hen, die niet konden worden opgenomen in de „Weduwen- wei" van dat jaar, heeft aan ieder der bij ds vereeniging aangesloten 210 weduwen dezer dagen over 1911 slechts een bedrag van f 46 kunnen uitkeeren. De inkomsten bedroegen na aftrek der onkosten f 10 610, waar van f 9549 is uitgekeerd. In deze vereeniging is hel aantal weduwen snel toegenomen, in 1909 waren er 52, in 1910 127, in 1911 Ciémence Roger bij zich heeft. Het was hoog tijd voor mevrouw De la Blacbère, wier gezondheid wankelend was en die hare moederlijke rol en hare veranwoordelijkheid te zeer ter harte heeft genomen. Heden is het jonge meisje zenuwachtig en gejaagd, want zij geeft haar eerste diner en ai is zij verzekerd van de welwil lendheid van mijnheer De ia Biachère en van Régis, die opzettelijk van Tours is gekomen, ze vreest voor hare tante, die de wapens niet heeft neergelegd Zij heeft veel zorg aan het menu besteed, want het is een soort feest maaltijd en zij heeft een nauwlettend oog laten gaan over de manier van dekken en over het geheel. Het rijtuig komt voor en zij blijft ontsteld staan als zij het ontdaan gelaat en de bijna woeste oogen van mevrouw De la Biachère ziet. Isabella is onverstandig ge weest, sprak mijnheer De la Biachère, terwijl hij haar hielp uitstijgen. Zij is niet goed en niet alieen weigert zij den dokter te raadplegen, maar zij heeft ons dezen avond tegen aile rede in, wilien vergezellen. 210. Teneinde de toe te kennen be dragen in de toekomst hooger te doen zijn, is door het hoofdbestuur voor gesteld de contributie te brengen van f2 op f4 per jaar. Het aantal leden bedraagt ongeveer 5000. St. Nicolaas te Leiden. Dinsdag hebben eenige studenten, bestuursleden der Medische Faculteit te Leiden, het gewone bezoek gebracht aan het Ziekenhuis en ditmaal ook aan het gesticht voor idiote kinderen „Voorgeest". De goede Sint strooide uren achtereer. cadeautjes,die vroolijk- hsid en opgewektheid brachten op alle zalen. O/eral, zelfs op de outfe- mannenzaal, werden zij met „zie de maan schijnt door de boomen" ont vangen. Zij kunnen met groote voldoening op hun zeer vermoeiende» tocht terugzien. De diphiheritisgevallen te Zandvoort. Voor het kantongerecht te Haarlem hadden zich gisteren te verantwoorden de heeren P. V. en C. A. G., ge- neesheeren te Zandvoort, aan wie ten iaste wordt gelegd, dat zij nage laten hebben aan hei Staatstoezicht opgaaf te doen van voorgekomen diphtheritisgevailen en aan den heet V. bovendien, dat hij gevaar voor besmetting heeft veroorzaakt door het doen vervoeren van lijders aan besmettelijke ziekte naar Amsterdam en Haarlem in publieke vervoermid delen ers door verzending van niet ontsmette kieedingstukken. Het O. M. eischte tegen den heer V. f 100 en 2 maal f25 boete. -- Vorr het gerechtshof te Amster dam diende gisteren in hooger beroep de zaak tegen den 47 jarigen metaal bewerker F. C. H. M„ die door de 5e Kamer der Rechtbank bij vonnis van 20 Oct. jl. veroordeeld was tot 10 jaar gevangenisstraf geëischt was 20 jaar wegens moordaanslag op 17 juni jl. gepleegd op de van hem gescheiden 50 jarige vrouw in de Joh. Verhuistraat no. 30, inwelkhms zij ais huishoudster in betrekking was. Hij zag haar staan in het portaal en loste toen op haar een revolverschot, dat haar in de buikholte trof, met het gevolg dat zij drie dagen later in het Wiihelminagasthuis overleed. Uit de behandeling der zaak op 6 Oct, jl. zij herinnerd, dat bek!, eigen lijk een wrok had tegen zijn aange nomen zoon, die redacteur was van het Mairozenblad „Het Anker." Hem, bek!, was, indien het geschrijf van dien zoon ophield en deze tevens zijn sociaal-democratische ideeën af schudde, het uitzicht geopend op een mooie rijksbetrekking en der. zoon op een betrekking aan de Rijks verzekeringsbank. Maar de zoon Ik verlangde Quy te bezoeken, sprak zij, en ik wilde ook van de tegenwoordigheid van Régis genieten, die over 't algemeen toch zelden komt. Het weer is zoo zacht, dat het mij geen kwaad kan doen Zij houdt zich bijna niet met Clé- meace bezig maar ter vergoeding, loopt zij haar na met zekere jaloer- sche onrust. Op het oogenbiik, dat zij naar de eetzaal zullen gaan, wordt zij duizelig. Maar zij weigert te rusten en de vreeselijke onge steldheid tartend, die ieder oogen biik toeneemt, gaat zij voor de tafel zitten, die voor baar oogen schijnt te draaien met de boomen, de waskaar sen en de lekkernijen. Gebruikt gij niets, Isabella? vraagt mijnheer Fonsolies, terwijl hij haar met onrust gadeslaat. Wat schijnt die stem van verre te komen 1 Zij antwoordt iets en ver beeldt zich tot een ander te spreken... Alweer die duizeling... Da lichten nemen een vreemdsoortigen smarte- lijken glans aan, dan worden ze eens» klaps uitgedoofd. Mevrouw De la Biachère is in zwijm gevallen. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1