Het Stiefkind. Donderdag 7 December No 289. 1911. 49e Jaargang. Verschijnt riagsïijks, uitgezonderd op Zon- en feestdagen. ftbonnements-AdudrientiSn op zeer voordeeltge voorwaarden BINNENLAND. VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.3®. Franco per post 1.S0. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE js„ Kleine Markt 58. ADVERTENTlEN van 14 regels 0,40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Van i?®@k fof week. Het .Nieuws van den Dag" sloft er een beeije op, dat ?ijn correspon dent te Constaniinopel iels bijzon ders heeft verricht. Hij heeft, voor zien van een aanbeveling, zóo krach tig dat er geen weerstand aan te bieden was, van den lialiaanschen opperbevelhebber vergunning verkre gen om op hei eigenlijke oorlogs- lerrein te Tripolis en te Renghazi aan wal te gaan en ie kijken hoe liet er daar uitziet. Jammer genoeg dat men den cor respondent, die nu overtuigd is dat de Turksche overwinningsbulletins grootendeels fantasie zijn, blijkbaar een beetje voor 't lapje gehouden heeft, en dat men hem Het zien wat men kwijt wilde wezen. De con clusie, door het blad getrokken, dat de Turk liegt en de Italiaan de waarheid verborgen houdt, zou men met hetzelfde recht kunnen omkeeren. Wij voor ons zijn er nog volstrekt niet van overtuigd, dat de Turken harder liegen dan de Italianen, te meer daar de correspondent van het „Nieuws", zeer gevleid om dat hem gelukt is wat aan een ander tot dusver niet geiukt was en dus een klein beeije vriendelijk tegenover de Italianen, zelf toegeef! dat de laatsten te Renghazi aan de landzijde feitelijk door de Arabieren zijn ingesloten. De Turken en Arabieren zijn dan ook, na het verlies van twee forten, nog geenszins van takliek veranderd, maar hebben er weer verwoede aan vallen op gedaan, daarbij doordrin gende tot het prikkeldraad der ver sperringen. Om de zoogenaamde oase, het be groeide land dat Tripolis omringt, zijn thans vier duizend Turken en Arabieren gelegerd. Duitsche bladen getuigen zeer eerlijk, dat zij mei ongeëvenaarde volharding de Italia nen voortdurend blijven bestoken, zoodat de soldaten geen oogenblik rust kunnen nemen. Naar het schijnt heeft de Porte weinig vertrouwen in da belofte der Itaiiaansche regeering, ora niet over te gaan tot de blokkade van of den doordocht door de Dardahellen. Zij moet besloten wezen de zeeëngten Ie sluiten en is begonnen met het leggen van mijnen en het doen zin ken van oude schepen. Nadat Rusland te vergeefs had aangedrongen op de aftreding van den Perzischen thesaurier-generaal, zijn de Russische troepen werkelijk in het noorden van Perzië gevallen en rukken op Teheran sanmaar ook de Engelsche maken een dergelijke militaire wandeling van Ispahan. 0- 82.) TELEFOOÏTNÏMMEE 10, Dat wist men niet, want zij be waarde een volstrekt zwijgen en hare zwakheid zou haar bovendien gesprekken en zelfs verklaren belet hebben. Zij was verward, zelfs ver legen, als het jonge meisje bij haar kwam, dikwijls hield zij zich slapend. Maar er kwam een tijd, waarop de beterschap zoo snel toenam, dat Cté- mence haar op zekeren morgen bijna zittend, door kussens ondersteund in haar bed vond. Ik zie dat gij heelemaal beter wordt, Rosa, sprak zij goedig. Ik denk, dat gij nu wel in staat zijt om de boodschappen van Roger te hoo- ren Er ging geen dag voorbij, waarop hij mij niet met lekkernijen voor u overlaadt Ik laat hem in de meening, dat gij ze gebruikt. Maar hier is een bosje sleutelbloemen, die Men schijnt te Teheran wel het plan te hebben om den Russen hei voortdringen te beletten drie duizend mars zijn daartoe naar Kaswin gezon den, maar natuurlijk komt daarvan geen stuk terecht. Wat men ai lang vermoed heeft, zat nu wel blijken, nameiijk dat de regeering te Sint Petersburg den voormaiigen Sjah op den troon zou willen herstellen, ten einde ais vergoeding voor die hulp een deel van het Perzische grond gebied en bijzondere voorrechten of concessies te verkrijgen. De man, wiens financieel beleid Rusland een doorn in het oog is, waarom dan ook diens ontslag werd geëischf, Morgan Shusier, is een Amerikaan en de Amerikaansche re- geering heeft de Russische dan ook doen weten dat zij, na den aanslag op hem gepleegd, voor de veiligheid van dien Amerikaanschen burger heeft te wakenmaar het is niet waar schijnlijk dat zij verder zal gaan, zoodat men veilig mag aannemen, dat Perzië door allen verlaten is. Morgan Shuster had geweigerd, officiëel den zoogenaamden invloeds sfeer van Rusland in Perzië te er kennen. Hij weigerde ook om van zijn standpunt af te wijken ten aanzien van de in beslag genomen eigen dommen der Perzische reactionai ren, die door de Russische ambtenaren tegen belastingheffing worden be schermd. Rusland was feitelijk tegen alie financiëeie hervormingen in Per zië en kon niet aanzien dat het land krachtiger werd. Volgens de jongste berichten zou de eerste minister van Perzië nu toch het voornemen hebben aangekondigd, om mat de Russische regeering in gedachtenwisseling te treden. Het einde van het tied zal dus misschien toch nog wel wezen, dat Morgan S luster opgeofferd wordt, hetgeen voor het overige van Perzië zelf wei niets ander dan uitstel van executie beteekenen za!. In China is het keizerlijke huis er op bedacht om zijne rijkdommen naar eene veilige plaats over te brengen. Een spaarduitje van dertig miliioen moet reeds uit Peking yerzonden zijn en het bericht voegt er heet leuk bij, dat meerdere zendingen zullen volgen Het groote feit van den dag is na tuurlijk de vat van Nanking, waar men al dadelijk de Tartarenstad heeft gepiunderd en verbrand. Ook Mongolië is afgevallen, want te Berga heeft men een onafhanke lijkheid van deze provincie afgekon digd en de regeeringsambtenaren weggejaagd. Toch schijnen de partijen nog wel eens te willen praten. Door tusschen- komst van den Britschen gezant is namelijk een wapenstilstand gesloten. Te Sjanghai denkt men nu over den hij ze f geplukt heeft en die ik van de zuster op uwe tafel mag zetten. Nu zal hij meer van u gaan houden dan van mij fluisterde zij bitier. Leelijke jaloersche meid mom pelde Jeannette verontwaardigd, ter wijl ze een kop bouillon bracht. Hij denkt toch het meeste aan u, Rosa, sprak Ciémence zachtzinnig. Maar als hij een beetje van mij hield en ik heb zijn liefde slechts gewon nen, omdat ik u kom opzoeken met gevaar mijner gezondheid, zou het dan niet iets heel natuurlijks en bil lijks zijn. De bleeke wangen van Rosa wer den purper en zij sprak verlegen Gij zijt wel goed voor mij ge weest, juffrouw, en ik verdiende het niet Wat eene dwaasheid 1 riep het jonge meisje uit, meer bewogen dan zij wilde schijnen. Het is heel na tuurlijk, dat ik hier kwam en ik ver zeker u, dat ik genoeg om u heb uitgestaan Alles gaat nu goed, gij wordt beter, nu wordt het mooi weer en ik zal edelmoedig mei u deelen tockomstigen regeeringsvorm van China te onderhandelen, waartoe voor- loopig veertien dagen gesteid zijn. Fransche bladen beweren dat de meerderheid van den Franschen mi nisterraad, waaronder de meest toon aangevende leden, van plan is om Spanje te noodzaken, zijn gebied in Marokko prijs te geven Maar de mi nister van buiteniandsche zaken, de heer de Selves, moet er tegen zijn, omdat het pian de schromelijkste ge volgen na zich kan sleepen, en dan ook voornemens wezen af te treden, wanneer het verdrag met Duifschiand over Marokko door de Kamers is goedgekeurd. Overigens is het te begrijpen dat de Fransche regeering, na hare on miskenbare overwinning op de Duit sche diplomatie en na te hebben bereikt een groot doel, sinds zoovele jaren nagestreefd, weinig lust gevoelt, thans een soon van hatven toestand te dulden en te laten voortbestaan, waarop men van Spaansche zijde zich later zou kunnen beroepen. Zoo men Spanje al niet noodzaakt, zijn gebied ir. Marokko prijs te geven, zal het toch in ieder geval noodig wezen ook met dit land een verdrag te sluiten, opdat ieders wettige rech ten nauwkeurig zijn afgebakend. voor de minvermogende bevolking, die eveneens onder de duurte lijdt. Tweede Kamer. De Kamer heeft gisteren het alge meen begrootingsdebat voortgezet. De heer Troeistra critiseerde het müiiairistisch drijven der regeering en haar belastirig-pouiiek als nadeelig voor de arbeiders. Tenslotte constateerde hij vertra ging in de sociale wetgeving door deze regeering, die niet anders kon doen, dan het kapitalisme beschermen. Hij diende een motie in ten gunste van de pensiormeering van arbeiders die thans 70 jaar zijn, met f 2 per week, in afwachting van invoering van de pensioenwet in haar geheel. De kosten van deze maatregelen, die reeds in art. 357 van het verze- keringsontwerp is voorzien, zouden dit jaar ongeveer 2 miliioen bedragen. Spreker drong aan op onmiddellijke behandeling van de motie, of uiterlijk bij hoofdstuk X. De voorzitter achtte dit onmogelijk, met het oog op den beschikbaren begrootingstijd en stelde voor de motie later te behandelen. Dit voorstel, door den heer Trosl- sira bestreden, werd aangenomen niet 49 tegen 7 stemmen. De heer de Klerk (U. L.) zat me- degaaa met de duurtetoesiag voorde onvermogende ambtenaren hij drong aan op accijns- en belastingverlaging Er vloeiden langzaam tranen over Rosa's vermagerde wangen. De zuster zal knorren Ik maak, dat ik weg kom, Rosa, want gij moet u niet opwinden Nu zijn we toch vrienden, niet waar? Ja, zeker, juffrouw En Ciémence herinnerde zich het woord dat Marie haar had aange haald Het kwade zal door het goede gewonnen worden Ook bij haar vader volbracht zij haar werk. Hij behoorde nu we! aan haar in de gedwongen afzondering, waarin zij leefden. Eerst was hij een beetje verwonderd, zelfs verveelde het hem een weinig, dat zij zich zoo aan hem opdrong en als mei geweld een plaats in zijn leven wilde veroveren. Maar in enkele dagen was zij ge slaagd nu had hij pas de bekoor lijkheid begrepen en gesmaakt van dat heldere verstand, dat vlug begrip en klaar oordeelr.m kon hij met haar over zijne lectuur en verhaven quaes- ties behandelen want zij was overal in thuis. Zij was ook zeer muzikaal ontwik keld daarenboven had zij nog hare vroolijkheid, hare geestdrift, hare oor De loting afgeschaft. „Allen Weerbaar" heeft een artikel van den heer A. E. Dudok van Heel waarin deze de meening uiteenzet, dat door de nieuwe Miliiiewet de ioiing feitelijk is afgeschaft. Zeker, officieel bestaat de toting nog, en het ware zeker verkieselijker geweest, wanneer die verkeerde wet ruiterlijk voor altijd de deur gewezen was maar feitelijk is dit dan toch het geval. De zaak is aldusJaarlijks vallen er ca. 53.000 jonge mannen in de termen om, wat hun leeftijd betreft, bij het leger te worden ingelijfd. Vol gens de nu vervallen militiewet moes ten van deze circa 53 500 man er 17.500 dienen, welke, zooals bekend door loting werden aangewezen. Ver volgens werden deze 17 500 man ge keurd en voor diegenen, die wegens lichaamsgebreken, enz., afvielen, kwa men dan aftdere in de plaats al de overigen waren vrij van dienst, on verschillig of zij sterk en gezond waren of niet. Die keuring geschiedde met zachte hand, ten gevolge waarvan steeds een niet aanzienlijk deel der manschappen, vooral bij de infanterie eigenlijk niet in staat was de oefe ningen goed mede te maken en een belemmering vormde voor een gere gelde opleiding van het geheel. Volgens de nieuwe miliiiewet zullen nu, om te beginnen, de zoogenaamde kostwinners in vredestijd vrij van dienst zijn (zooals bekend, moesten zij tot dusverre wel dienen, wanneer zij in de loting vielen, maar ontvingen dan een geldelijke tegemoetkoming voor het gezin, waarvan zij de kost winners waren, een systeem, waarbij misbruik veelvuldig voorkwam)deze gemiddeld genomen ruim 5000 man, moeten dus nu allereerst van de 53 000 man worden afgetrokken. Verder is er een amendement van generaal Eland aangenomen, dat in beginsel zeker een hoogst verkeerd beginsel huldigt, maar met het oog op de afschaffing der loting, te pas komt. Dit amende ment beoogt, om van de zoons uit een gezin slechts de kleinste helft te laten dienen in plaats van de grootere hetf', zooats tot heden het geval was. Hierdoor komen jaarlijks, volgens op gave van den minister, ongeveer 3000 man vrij van dienst, die dus ook van de 53,000 man moeten worden afge trokken. Ten slotte moeten nog worden af getrokken ongeveer 1000 man, die reeds in dienst zijn bij hut beroeps kader, de cadetten en het reservekader zij, die opgeleid worden voor een geestelijk ambt en die, volgen de wet, van den dienst verstoken zijn (gevan- spronkeüjkheid, die telkens uitkwam. Het was een grenzeloos genot en eene bekoorlijkheid, waarop hij niet had gerekend voor dien achteloozen vader die zoo slecht zijn eigen kind had gekend. Ciémence was op een andere manier trotsch over de wijze, waarop zij het huis bestuurde. Zij vond daarin veel belang en genoegen, want men moet niet gelooven, dat zelfs heel verstan dige menschen voor ongevoelig zijn en Jeannete herhaalde eiken morgen, dat zij even bekwaam was als een vrouw van vijftig jaar, eene lofprijzing, die hare jonge meesteres veel genoe gen deed. De beproeving van Clètnence's dag, dat was het bezoek aan La Blachère. De liefde van Roger, die plotseling ontwaakte liefde, die reeds zoo vurig was, stelde haar echter schadeloos voor de stekeligheid van mevrouw Da la Blachère, die altijd iets te be= vitten vond. Op een Zondag was Regis bij zijne ouders. Roger vloog op zijne zuster toe. Ciémence 1 Régis is aangeko men hij is mijn groote vriend, genen en zij, die een onieerend von nis hebben ondergaan). Na aftrek vati deze verschillende vrijstellingen blijven er dus circa 44.000 man over. Dazen moeten nu volgens de nieuwe wet eerst allen gekeurd worden, wat een mooie stap is in de goede richting, vooral nu het voornemen bestaat aan de keuring 'nooge eischen te stellen, dus scherper te keuren, waardoor de kans bestaat, dat voortaan slechts sterke en kern gezonde mannen in dienst komen. Er is voldoende keus en de keurings commissies mogen zich voortaan wel van den ernsiigen plicht bewust zijn, die op hen rust tegenover het land, om zorgvuldiger toe te zien. De minister rekent, dat er op deze wijze gemiddeld van de 44.000 man circa 21.000 man zulte.i worden af gekeurd, zoodaï er dus voor den dienst circa 23.000 overblijven. Volgens de nieuwe wet moeten dezen nu loten, maar aangezien het jaarlijksch con tingent thans, zooals bekend, juist ook 23.000 man zal bedragen, kan er wel geloot worden, maar van viijloten is er geen sprake meer, behoudens misschien voor enkelen, zoodat het loten geen zin meer heeft. Die nu goedgekeurd wordt, weet dus, dat hij dienen moet en de verderfelijke hoop op vrijloiing, die het weerptichtsbesef zoo ondermijnt, vervalt daarmede. Dat is eer. feit van beteekenis, waar van de gevolgen slechts gunstig voor onze volkskracht kunnen zijn. Voor den Oud-lndischen militair. Het Permanent Comité van den Volksbond tegen drankmisbruik ten dienste van den Oud-lndischen mi litair, heeft zich tot den minister van oorlog gewend met het verzoek, om de uit de koloniën teruggekeerde militairen voor zoover zij overi gens aan de eischen voldoen in aanmerking te doen komen voor de betrekkingen van werkman corveeër, oppasser, poetser of knecht bij de onder het departement van oorlog behoorende magazijnen of inrichtin gen, en om te mogen vernemen wat zou kunnen worden gedaan om hunne aanmelding voor- en plaat sing in die betrekkingen te bevorde ren. Z.Ex. heeft hierop geantwoord, dat met de belangen van gewezen koloniale militairen gaarne rekening zal worden gehouden, en dat het aanbeveling verdient hunne namen, onder melding van nauwkeurig adres, aan het departement van oorlog kenbaar te maken onder bijvoeging van al zulke gegevens, als noodig zijn om een oordeel over den solli citant te kunnen vormen. In verband hiermede schijnt het gewenscht dat belanghebbenden zich tot het genoemde comité wenden, moet ge weten Mag ik hem ons geheim vertellen Neen, neen, aan niemand 1 Zij gingen wandelen en op een gegeven oogenblik kwam Régis, zonder gedwongenheid, bij hei jonge meisje. ik ben blij, dat ge er zoo opgeruimd uitziet Uw terugkeer was we zenlijk onvoorzichtig. Maar oom spreekt met ongewone geestdrift over de vreugde u bij zich te hebben en ik heb tot mijne ware voldoening bespeurd, det mijn grillig neefje u eindelijk recht heef! doen wedervaren. Hij heeft den mond vol over u en vanmorgen heeft hij mijne moeder laten sidderen door de verklaring, dat gij eer.e heel chique zuster zijt. Waar haalt hij dat woord vandaan, zonder dat hij de school heeft bezocht, dat moet men zich'afvragen, temeer, daar men het nooit van hem gehoord heeft, voordat hij te La Blachère kwam (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1