Het Stiefkind. 5 December Feuilleton* BINNENLAND. No. 287 49e Jü&rg'&iig. 1911. VLISSINOSCHE COURANT. Dinsdag' Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÊNvan 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagsiijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. fibonnemenfs-fiduerfentiën op zeer ooordeeüge voorwaarden De Koningin naar de residentie. H. M. de Koningin heeft het voor nemen op Maandag 11 December as. naar de residentie terug te keeren. Mr. W. K. H. P. graaf van Bylandt. Heden herdenkt de voorzitter der Tweede Kamer zijn 70en verjaardag. Naar aanleiding hiervan wijst „de Ned." op zijn langen en eervollen staat van dienst. Op twee-en-twintig- jarigen leeftijd gepromoveerd, trad hij spoedig daarop in de diplomatie, was werkzaam te Frankfort, te Berlijn, re Londen, te Parijs en laatstelijk als minister-resident te Stockholm, nadat hij eenigen lijd ook chef van het ka binet van den minister van buiten- landscbe zaken was geweest. In 1882 verkreeg hij non-activiteit met den rang van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, in dat zelide jaar tot lid der Tweede Kamer ge kozen, heeft hij daarin onafgebroken zitting gehadhet district Apeldoorn herkoos hem met telkens hooger klim mend stemmencijfer. De officierstraktementen. De minister van oorlog deelt mede dat de raad van defensie werd uit- genoodigd advies uit te brengen over het voorontwerp der bekende nota, welk advies heeft geleid tot een aan vulling en gedeeltelijke wijziging van de door den minister aanvankelijk ontwikkelde beginselen. Overlegging van het advies aan de Kamer komt den minister niet wenscheiijk voor. In antwoord op de vraag of het thans voorgestelde wel doelmatig en niet te kostbaar moet worden geacht, geeft de minister een overzicht van de verhoogingen, die de begrooting van oorlog tengevolge van de thans beraamde maatregelen in de eerstvol gende jaren zal aanwijzen. Hij komt dan tot de slotsom, dat de verhooging der begrooting voor het jaar 1913 bij vergelijking met die voor 1912 terzake van de positieverbetering der officieren, vermoedelijk zal beloopen circa 1 90,000; 1914 zal 1913 over treffen met f 26 000, terwijl de srijging in 1915 en 1916, in welke jaren de aanstelling van een grooter aantal of ficieren, afkomstig van de Koninklijke Militaire Academie, haar invloed zal doen gevoelen, telkei.s op f 30,000 a f 35,000 is te ramen. Met vrij groote mate van waar schijnlijkheid zal dus in 1916 depo sitieverbetering der officieren in haar geheelen omvang in rond cijfer f196,000 meer kosten dan in 1912, makende dus een totale verhooging van f754,000. —0 80.) Zij zag om zich heen, nam een linnen doekje, drenkte dit in water en bevochtigde dien verdroogden mond. Nog eens fluisterde Rosa, wier onbestemde blik haar niet scheen te herkennen. Het was vreerad Toen Clé- mence was binnengekomen, besloten te doen hetgeen zij haar plicht oor deelde, voelde zij nog eenigen wrok tegen die vrouw, die haar zooveel had doen lijder,. Op het oogenblik zelfs, dat zij haar naderde, had zij het beeld harer nicht Marie opmoe ten roepen en zich moeten herinneren, dat zij haar beloofd had zichzelf le vergeten. En nu, (kwam het door de geheimzinnige kracht der naasten liefde voelde zij niets geene bitter heid, alles was vergeten, ze bevond Op de begrooting van 1921 zijnde dus andermaal vijf jaar later valt te rekenen op een verdere verhooging van f 175,000 boven 1916, dus van f 371,000 boven 1912 of van f 929,000 in hel geheel. Verder te gaan bij de berekening der gevolgen van de voorgestelde maatregelen heeft geen practische waarde, omdat bij een verdere verbe- ring van het instituut der verlofsoffi cieren, binnen 10 jaren stellig maat regelen te wachten zijn, welke op de kosten van het officierskorps even eens (maar dan in de richting van bezuiniging) van invloed zullen zijn. Wat de doelmatigheid der voorge stelde maatregelen betreft, deelt de minister geheel de meening van die leden, die verklaarden dat de door voering aan onza weerkracht zeer ten goede zal komen. Ten aanzien van het denkbeeld om aan de nieuwe traktementen terugwer kende kracht te verleener. tot 1 April 1911, zijnde dit de datum waarop de minister Cool zich had voorgesteld de nieuwe regeling in te voeren, sluit de minister zich aan bij die leden, die van oordeel waren, dat de offi cieren geen schade behooren te on dervinden van de gebeurtenissen, welke te vorigen jare met betrekking tot de verbetering der traktementen hebben plaatsgevonden. Pensioen gemeente-ambtenaren- Een wetsontwerp met memorie van toelichting is aan het departe ment van birmeniandsche zaken op gesteld, na overleg mei de stellers van hel te dezer zake uitgebrachte verslag. Dezer dagen is het overleg daarover met den minister van finan ciën geopend. Militaire luchtvaart. Da minister vereenigt zich met de zienswijze van hen die aan de lucht vaart, uit een militair oogpunt, voor ons land groote beteekenis hechten en zegt hij zeer terecht aan voeren dat wij in dit opzicht niet kunnen achterblijven. De luchtvaart zal voor ons het meest doelmatige middel zijn om de aanvalsplannen der tegenpartij tijdig te kuinen ont maskeren. Al te wachten totdat de luchtvaart minder gevaarlijk is ge worden zou gelijk s aan. met voor nog geruiiren tijd van dat middel aLtand te doen, zeer ten nadeele, ook van het moreel, der eigen troepen. Door de onderwerpelijke aanvraag wordt in geenen dee'e vooruitgeloo- pen cp de iuchtvaartorganisa ie, ten aanzien van wtlker totstandkoming de minister zich voorstelt eerlang de medewerking der Staten-Qeneraal in te roepen. Want hoezeer ten onzent, met het oog op de beperkte middelen, de zich al buiten of boven alles wat er vroeger gebeurde. De zuster, die terugkwam, gevolgd door jeannette, vond haar aan hare liefderijke bezigheid. Juffrouw Clémence I riep de oude keukenmeid uit zoo luide ais haar verstikte adem haar toeliet, och juffrouw, ga toch gauw naar beneden Zijn de zuster en ik dan niet vol doende om deze vrouw op te passen Als zij nu goed voor u geweest was I... Ze was duivelsch jaloersch en boos aardig, zuster, ge kunt mij wel ge- looven en ik zou het haar zelve wel zeggen; als zij mij hooren kon I De zuster keek Ciémence eenigs- zins verbaasd en vol verwondering aan. Hel is zeer vreemd, jeannette, sprak het jonge meisje, maar het komt mij voor, dat ik bijna van haar houd. Onderiusschen moet gij naar beneden gaan of ik roep mijntieer. Gij zult mijn vader niet roepen, antwoordde Ciémence op een toon van gezag, en gij zult mij naar wel gevallen laten handelenik geloof, dat gij al vergeten hebt, wie hier vliegdienst in die organisatie den voorrang hebben zal, wij zullen in die organisatie de ballons toch niet geheel kunnen missen. In eike organisatie zal men dus behoefte hebben aan personeel, dat met de eischen der luchtvaart ver trouwd is. Het aanbod van den heer Jochems bood nu op ongezochte wijze de gelegenheid voor bedoeld personeel, oefenmateriaal te verkrij gen. Van dit personeel zal, uit den aard der zaak, wanneer zulks vóór de totstandkoming eener bepaalde luchtvaart-organisatie noodig mocht blijken, reeds dadelijk goede dien sten kunnen worden verwacht, (ter wijl alsdan de ballon zelf, zij het slechts onder gunstige omstandighe den, voor verkenningsdoeieinden kon worden gebruikt. De voorgestelde uitgaven (voor ééns) zijn dus zegi de min. verre van doelloos, maar bepaald in het beiang der defensie te achten. De ballonioods is niei alleen be stemd voor het opbergen van den hierbedoelden ballon, doch deze loods is ook bruikbaar voor het op bergen van vliegmachines en kabel ballons, zoodat, ais ook in de toe komst zich de organisatie der lucht vaart hier te lande za! ontwikkelen, het beslist vaststaat, dat deze loods noodig is. De regeering meende het aanbod van den heer jochens ie meer niet te mogen afslaan, omdat door de aanvaarding van den mo'orbailon op geen enkele wijze wordt vooruitge- loopen op de goédkeuring van de Steten-Generaal met betrekking tot later in te dienen voorstellen betref lende de organisatie van een lucht- vaartafdeeling en >p de keuze van het daarbij te gebruiken materieel. Het hoofdbestuur var. den Alge- meenen Bond van Nederl. Post-, Te legraaf- en Telefoonpersoneel, heeft aan den minister van financiën een adres gericht, houdende het verzoek, in de namens de regeering in de memorie van antwoord op hoofd stuk 1 der S'aatsbegrooting voor 1912 aangekondigde en nader bij de Tweede Kamer in te dienen voor stellen betreffende het verieenen van eer. bijslag ad f 20 voor eens aan een gedeelte der rijksambtenaren, als nog de volgende wijzigingen aan te brengen ook op te nemen de onge huwde ambienarende kostwinners onder vorengenoemde categrrie ge lijk te stellen met gehuwden zonder kinde-en voor het bezit van kinde ren een ex'ra bijslag toe te kennen naar gelang van het aantalde ge stelde norm van f 1000 te verhoogen tot ten minste f 1500 en ook het hulp- en lijdelijk personeel in den bijslag te doen deelen. te bevelen heeft, goed oudje En Jeannette ging de kamer uit, weenende van aandoening. De dokter had mijnheer Fonsolies toegestaan, om iederen dag zijn zoon te zien, als hij maar enkele voor zorgsmaatregelen nam en hem bij voorkeur ontmoette in de open lucht. Natuurlijk maakte Clémence zich ge reed om hem naar la Blachère te vergezellen. Dat was een harde be proeving voor de vreedzame stem ming, waarin ze zich sedert hare thuiskomst bevond. Ze had zich wel voorbereid om de verwijten, de on aangename zinspelingen en de zuur zoete raadgevingen van mevrouw de la Biachè e aan te, hooren, maar zij vroeg zich een weinig rustig af, of zij, als het oogenblik gekomen was, die voornemens zou kunnen uit voeren. Zichzeive vergeten her haalde zij, terwijl hit rijtuig haar snel naar dat vreeselijfe huis voerde. Ik moet mijn trots, mijn ongeduld en mijne fijngevoeligheid ttr zijde stel len, om alleen maar een beetje waar digheid over te houden O, Mirie, op dit oogenblik schijnt het Conferentie voor volks- schoolbaden. en Het „Tijdschrift voor Sociale Hy giëne" meldt, dat de internationale conferentie voor volks- en sclroolba- den, in Augustus van het volgend jaar, te Scheveningen zal worden gehouden. Reeds hebben verschillende regee ringen hare adhaesie betuigd en is door verschillende groote buitenland- sche gemeenten toezegging gedaan, dat zij zich door afgevaardigden zul len doen vertegenwoordigen. De conferentie zal met een ten toonstelling van modellen, teekenin- gen, plattegronden van badinrichtin gen, volksbaden, schoolbaden, fa- brieksbaden, militaire baden, rivier en zeebaden, zwe nbassins, etc. ge paard gaan. Reeds hebben een twin tigtal buitenlandsche gemeentebestu ren deelneming aan de tentoonstelling toegezegd. De gehuwde onderwijzeres. H. M. de Koningin heeft afwijzend beschikt op het adres van mevr. M. C. BoerSonieveld, houdende het verzoek tot vernietiging van't besluit van den Schiedamschen gemeente raad (goedgekeurd door Gedeputeer den van Zuici-Holland), waarbij zij ais gevolg van haar huwelijk, onge vraagd eervol was ontslagen als onderwijzeres aan een der openbare scholen te Schiedam. De 5f. Jaeobstoren. Zooals bekend is door „Arcilec'ura et Amicitia" een adres aan d*n ge meenteraad aihier gericht om b:j den herbouw van den St. Jacobstoren rekening te houden met de kunst van onzen tijd. Dit adres heeft den heer Victor de S'uers naar de pen doen grijpen. Hij wenscht zijn verbazing uit te spreken over het eerste punt in het adres aangevoerdwaar wordi geklaagd, „dat niet voldaan is aan den eisch, tegenwoordig zoo goed ais voorheen gesteld, dat een bouwwerk de vormen van den tijd, die het zag ontstaan, in dit geval van de 20e eeuw, moet vertoonen". „Het komt mij voor schrijft de heer De Sjuers dat deze geheele zinsnede een absurditeit verkondigt. Hier wordt voorgesteld alsof er een algemeen geldende eisch bestaat zoo wel tegenwoordig ais voorheen. Ik zou wel eens willen weten wie dien eisch gesteld heeft, waar en wanneer zulks geschiedde en waarom men zich daaraan te onderwerpen heeft. In het bijzonder, waarom ik niet ge rechtigd ben aan een bouwwerk de vormen te geven van den tijd die mij behaagt en zelfs die van geen tijd. Voorts of de band dien men den mij lichter toe, om als gij, op eene lijdessponde te liggen. Maar zij had beloofd, om ten minste te beproeven en zich te herin neren als zij kwaadwillig bejegend en bevit werd, dat zij een toegevende vader en een trouwen vriend bezat, die alles voor haar wilde zijn. Het rijtuig hield stil voor het huis en Roger vloog in de armen zijns vaders. Papa, hoe gaat het met Rosa? Er lag ware zielsangst op zijn ge zichtje en hij scheen zijne zuster niet op te merken. Zij wordt beter kind Mag ik ze spoedig zien ja, zeker. En ik, Roger, krijg ik geen kus riep Clémence uit, terwijl ze het kind tegenhield, dat wegliep. Hij liet zich heel onverschillig kus sen en ging toen weer hoepelen. Nu veisctieen er mevrouw De la Bla- cfère. Is het nog altijd hetzelfde, Guy? Komt gij hier uwe tenten op slaan, Clémence vroeg zij met eene poging om beminnelijk te zijn. Wij zullen b'ij zijn om u aan die bouwheer wil opleggen, hemj ook dwingen moet, wanneer het niet geldt een heel nieuw bouwwerk maar alleen een onderdeel van een bestaand ge bouw, in casu de te herstellen houten spits van een bestaanden steenen toren. En met welk recht men die tyrannie wil uitoefenen. Dan in dien het waar mocht zijn dat voor heen de eisch gesteld werd dat een vernielde spits moest hersteld worden niet in dezelfde vormen, maar opzet telijk in andere, namelijk die van den tijd waarin de repa-atie plaats heeft, of die eisch een verstandige was en niet schadelijk voor de harmonie van het geheel. Eindelijk waar de vormen te zien zijn van een torenspits in den stijl der 20e eeuw en hóe men eenige zekerheid kan bekom ;n, dat deze vormen welke ten hoogste elf jaren oud kunnen zijn, zich zullen hand haven gedurende de negen-en-tachtig verdere jaren dier 20; eeuw". Hi:rop antwoord! de redacteur H. A. j. Baanfers „Het mag ons verheugen, dat ons adres aan den raad van Vlissingen mede de aandacht getrokken heeft van ons eerelid Victor de Stuers. Daarmede toch wordt de kans groo ter, dat het doel, waarmede het adres verzonden werd, namelijk te verkrijgen, dat voor meer deskundige leiding bij d; herstelling van den Si. jacobs'.oien gezorgd zal worden, bereikt wordt. Wij zuilen die kans nog v.rhoogen, door den heer de Siuers het bestek en de teekeningen toe te zenden, ter kennisneming. Doch bovendien geeft het schrijven van den heer de S:uers ons gele genheid, ons inzicht, uitgedrukt in de gewraakte zinsnede, nader te ver duidelijken. Ai mogen wij ons niet vleien met de hoop, dat de heer de Stuers daardoor tot hetzelfde in zicht zal gebracht worden een in een lang leven gegroeide overtuiging laat zich niet zoo licht meer wijzi gen de beantwoording zijner vragen zal hem wellicht tot een an der oordeel er over brengen, dan door hem uitgesproken in het woord „absurditeit". Men moet wel bedenken, dat de houten spits niet door den brand beschadigd was, doch geheel vernie tigd. Ware de restaura ie beperkt tot het vernieuwen van eenige const uctieve onderdeden, dan zou het inderdaad absurd zijn, daarbij met zooveel woorden den eisch te stellen, dat zij de vormen van onzen tijdzouden dragen. Maar er is niets meer er moet een geheel nieuwe spits gemaakt worden. Dit dient vooropgesteld. Al meent nu de heer de Stuers te kunnen betwijfelen, of er tegenwoor dig een algemeen geldende eisch slechte lucht te onttrekken Al leen moet ge mij veroorloven u te zeggen, dat gij zonderlinge oogen- blikken voor uwe reizen kiest, om thuis te komen, zoowel als om te gaan Nadat gij zulk een ijver getoond hebt om uwe familie te iee- ren kennen en uw huis op eene wijze te verlaten, die ik niet nader om> schrijven wil, hadtgij misschien door een verblijf te verlengen, dat Guy zoo toegevend was goed te keuren, hem de onrust kunnen besparen, om u in een besmet huis te zien. Clémence's oogen schoten vuur en zij beet zich op de lippen. Zich zelve vergeten zich zelve ter zijde stellen Was zij teruggekomen om den oorlog tusschen twee huis gezinnen te vernieuwen of om haar vader hei aangename harer tegen-* woordigheid en harer liefde te schenken Ze deed een heldhaftige poging om kalm te spreken. Ik kon daar niet blijven, of* schoon ik er zeer gaarne was, ter* wijl ik wist„ dat mijn vader aan ge vaar was blootgesteld. VWordt vetvolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1