ren li". Het Stiefkind. BLOOKER'S CACAO Zaterdag 3 December V Gemeentebestuur, DAALDERS icliten. It. tenfiën. )TIE porfe- kokers hen. ideaux 'mm. No 285 49e Jaargang. 1911 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zon- en Feestdagen, TELEFOONNUMMER 10. ^borsnemenfs-Hduertenfiën op zeer ooordeeiige ooonvaarden Rij deze Courant behoort oen Bijvoegsel BINNENLAND, sield, |en ■ifde lal ijksdag in staat ld, dan wordt of treedt het Ie ministerie overgaan tot rijksdag. 10. De ebbervan leger grenzen van het van leger en i dan in de irziene gevallen, esiuit mag eene bij de wet ge stellen, behalve die in bij- worden aan- met het bui onder toesiem- ag worden ge- gen of vredes- anneer de rijks- moet de goed- gevraagd. 13. >ve amoten en waarbij zulks :iils bij de wet Is de begroo- nog niet vast- van een vorig worden aange- der begrooting n. 15, De Je in de uitgaven m bij de wet fnonieel en de keizerlijk huis met de grond- wordt door 18. De door jn wetten moe- worden afge zien 8 tot 10 vóór de ope- voor het :ht. ie Lloyd, ie heden ge- •rd heloten tot obiigatie-Iee- ioen gulden, en bouw van oor den dienst HTEN. kt. Jnber 1911. klein. In de verandering. Rogge f 6.50 50 a f 5.75. 24.50. Lange 18.—. Ronde 24.Kroon- andbouwm.) b. K.Q. ijs. st. ïelaren.) K.G. t. Ijs. per K.G. 'er 100 stuks. jrd met nding ïn zijn de ER VLISSINGSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTIÈN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. HINDERWET. Kennisgeving. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gezien de artt. 6 en 7 der Hinder wet geven bij deze kennis, dat bij hen is ingekomen een verzosk van de Koninklijke Maatschappij „de Schel de" om vergunning tot de oprichting en in werking brenging van een ma chinefabriek op het perceel Kadastraal bekend gemeente Vlissingen, sectie D no. 806, 858; 1406; 1*407; 1408 gelegen tusschen Dokkade en Aagje Dekenstraat dat dit verzoek met de bijlagen, te beginnen met Vrijdag den 1 Dec. 1911 op de gemeente-secretarie t&r visie zal gelegd worden en dat den veertienden dag na dien, zijnde den 15 December 1911 ten raadhuize, des namiddags ten 2 ure gelegenheid zal gegeven worden om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in ie brengen, zullende zij die niet over eenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een meer of zij ner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, niet tot beroep gerechtigd zijn, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip, ter gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kan genomen worden. Viissingen, den 30 Nov. 1911. Burg. en Weth. voornoemd, VAN UOORN VAN KOUDEKERKE De secretaris, W1TTEVEEN. Tweede Kamer. Voortgezet werd gisteren de beraad slaging over de Indische begrooting. De minister verzekerde aan den heer Ter Laan, dat de regeering ernstig streeft naar behoorlijke behandeling van mindere militairen en aan den heer Duymaer, dat met den gouver neur-generaal nader overlegd zal worden ter bestrijding van het concu- binaatkwaad. De minister verklaarde zich bereid nog eens te overwegen of de omstandigheden zoodanig ge wijzigd zijn, dat rijkssteun voor de vereeniging „Weduwenzorg" gewet tigd is. Na uitvoerig debat nam de minister op voorstel van den lieer Van Karne- beek van de begroeting terug, de aan gevraagde gelden voor de aanstelling va» een Indisch off ci< r tot militair attaché in Japan in het vertrouwen, dat de Kamer bereid zal zijn, ook 78.) Guy zag de schuchtere en bekoor lijke bruid weer en zichzelf toen hij haar zoo gelukkig en zoo fier aan die alledaagsche omgeving kon ont trekken. Hij dacht met eene menge ling van medeiijden en verteedering aan dat verleden, zoo ver weg, zoo snel vergeten, dat zijne dochter het sprekend evenbeeld zijner vrouw, eensklaps voor zijn geest deed her leven. En kunnen zij het nog al stellen, vroeg hij, half bedremmeld, half met ware belangstelling. - Wij zouden het daar verschrik kelijk slecht en armoedig vinden, maar zij klagen niet en hunne doch ter Jeanne gaat het volgende jaar trouwen met een officier der infan terie. Zoo waarlijk I pmrnmrnm***» KOFFIEisduurdergeworden.doch kost nog steeds f 1.50 per bus. van 1 Kilo (2 pond). Kleinere bussen naar verhouding. voer de toekomst gelden toe te staan voor tijdelijke detacheeringen van een onzer officieren als sedert 1907 is geschied. De heer Van Karnebeek had tegen over den heer Van de Velde de be- grootingspost voor de aanstelling van mililairé altaché's te Tokio best'edei, als een exeptioneele daad, welke tot wrijving met japan en tot ongewenschte consequenties zou kunnen leiden. De heeren Van ldsinga en Schaper oordeelden trouwens, dat deze aan gelegenheid bij buitenlandsche zaken thuis behoorde, een opmerking, waar voor de minister wel wat gevoelde. Bij het verdere debat huldigden de heer Verhey en de ministers van kolo niën en marine de nagedachtenis van de slachtoffers van het ongeval aan boord van de „Hertog Hendrik". Naar aanleidirg van den aandrang van verschillende zijde, zegde de mi nister van kolonie aan de Kamer :o?, overlegging van advies vandengou- verneur-generaa', voor zooveel betrek- k-ng hebbende op de samenstelling van de Indische vloot. Spoorweg Oostburg—Cadzand. Het wetsontwerp tot verleening van een renteloos voorschot ten be hoeve van den spoorweg Oostburg— Cadzand, deed enkele leden in de afdeeling vragen, of het niet beter ware geweest een verbinding van Cadzand met Breskens over Nieuw- vliet en Groede te bevorderen. Zij meenden,dat daardoor de belangen van de streek meer zouden worden gebaat, terwijl door eerstgenoemde lijn België meer zou profiteeren. Spoorweg Burgh-Brouwershaven. Het wetsontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van den spoorweg Burgh Brouwershaven en verbetering in de ligging van den spoorweg Brouwers haven naar Steenbergen, gaf in de En het gelaal van mijnheer Fon- solies klaarde eventjes op. Dat was een huwelijk, dat nier durfde be kennen die tak der familie scheen vooruit te gaan l Wij zullen haar een beetje goeddoen, niet waar, vader? Zeker Maar weet ge wel, dat ge wat rust moet nemen, kind ik ben zelf vroeg opgestaan en zou gaarne een dutje pakken op die canapé. Dan laat ik u met rust, sprak zij, terwijl ze hem op htt voorhoofd kuste, en ga mijne eerste onderhan deling met Jeanetie beginnen. Want ik moet mij met het huishouden be zighouden, begrijpt gij wel Ik vindt het uitstekend, want die goede jeannette heeft er niets geen verstand van, zij moet niet verder komen dan hare keuken Dus tot Rosa's herstel Ja, en zelfs daarna, sprak Clé- mence rustig, ik moet wat te doen hebben, papa, en ik beslis dat het geschikter is, dat uw huis door uwe dochter bestuurd wordt, dan door eene dienstbode Mijnheer Fonsolles keek weer on- afdeelingen aanleiding tot de opmer king, dat men wel bij den aanleg, die onlangs plaats had, moest hebben gezien, dat de ligging van den spoor weg BrouwershavenSteenbergen niet goed was. Voorts werd het behoud van het station Brouwershaven op de tegen woordige plaats bepleit. Kon. Vereen, van gepens. onderoff. en minderen van het Ned. leger. Blijkens het verslag van bovenge noemde vereeniging over het boekjaar 19101911 bedroegen de ontvangsten f 21.234.75, de uitgaven f 22.676.90. Het bedrag, dat minder ontvangen werd, zijnde f 1.442.45, kon worden aangevuld uit het nog voorhanden batig saldo, van het legaat wijlen dr. Hermus. Aan een 100 tal hulpbehoevende leden en 120 weduwen werd in totaal uitgekeerd f 21.849,50 Sedert 1881 is in totaal uitgekeerd de som van f 502.543,60. Naar de „Nederl." verneemt, moet bij het Bureau van de Kamer het voornemen bestaan, voor te stellen, bij de behandeling van de begrooting van Waterstaat o.a. de besprekingen over het spoorwegpersoneel tot nader te bepalen tijd uit te stellen. Viissingen, 1 December. Onze Vlissingsche Orkestvereniging. Het zevende concert van deze ver eeniging, dat gisteravond in het Con certgebouw aan de Emmastiaat werd gegeven, was goed bezocht. Het program bood heel wat verscheiden heid Hryin, Mozari en B'zet, die namen trekken, en als van zelf wordt daardoor de aandacht gespannen. Twee viool-concerten door een so liste en liederen door een alt zangeres, dat is een menu, waaraan men de aantrekkelijkheid niet mag ontzeggen. Gedachtig aan het „honneur aux dames" wenschen wij allereerst de aandacht te vestigen op mej. Eise Rappard, dia het publiek vergastte op een viool-concert no. 6 Es-dur van W. A, Mozart, een Adagio van Franz Ries en een mazurka van E. M ynarski. Ma! het meeste genoegen en de grootste voldoening hebben wij geluisterd naar het fraai geschoolde spel van deze dame. Zij heeft het publiek in opgetogen heid doen genieten van haar mooi, degelijk spel. O igedwongen en met volkomen zekerheid voert zij den strijkstok en geeft zij gloed en uit drukking aan haar voordrachtwij denken hier voornamelijk aan het keurig ntooi Adagio in het viool conceit van Mozart en aan de ma zurka van E. Mlynarski, zoo foisch, mannelijk, krachtig gespeeld en met gelukkig. Ciémence, ik heb zoo'n gren- zelooze behoefte aan vrede en eens gezindheid Wees gerust, ik zal hier voor al uwe behoeften zorg weten te dragen. Maar ik verhaal u, ik moet bezigheid hebben, anders word ik weer bekoord om weg te loopen, zeide zij, ondeugend. Zij ging naar hare kamer, waar zij alles mooi, gemakkelijk en sierlijk vond vanaf den Smyrnaiooper lot de draperiën over de deuren, fot het porcelein en de gedreven koperen borden, die de muren sierden. En de kamer zelve, iets uit een droom met al die oud-blauwe zijde met ro zenknopjes bezaaid, en witgelakte meubels, de honderden keurige snuis terijen 1 Och, als Marie in zulk eene kamer kon leven sprak zij met tra nen in de oogen. Er was een vroolljk vuirtje onder den witmarmeren schoorsteen, een groote bos viooltjes geurde op den schoorsteen en eene schoone bloei ende hyancinth stond in een kristal len hoorn, aplomb voorgedragen. Mej. E. Rap pard verdiende het applaus, dat haar ten deel viel, zij heeft zeer veel bij gedragen tot het welslagen van het concert. Niet minder mej. H. de V. Mde ons niet onbekende alt-zangeres. Be halve den lof, die haar moet worden gebracht voor hare geheel belanglooze medewerking, verdient zij een bewijs van belangstelling en vriendelijke 'nulde voor de wijze, waarop zij het vijftal liederen zong, op het program vermeld. Dat niet alle die nummers in een even groote mate van belang stelling kunnen deelen, ligt natuurlijk aan den aard van de muziek. Zoo is bijv. „josua" van Handel niet boe-end voor htt gehoor, de uitvoering maak! geen indruk en laat koud. Dankbaar der waren „Wandrers Nachtlied" van Schubert; O lass dich halten, goldne Stunde van Adolf Jensen en de beiie Holiandsche liederen van Philip Loots, die na een meer krachtige ontwikkeling van het geluid nog bster tot hun recht zullen komen. En nu het orkest zelf. De symphonie (Mik ar) van Joseph Haydn, waar mede het concert werd geopend, was een dankbare inleiding en werdve-- dienstelijk tea gehoore gebracht. Ook de ouverture „Donjmn." van Mozart voldeed goed. Een paar strofen uit de ouverture „Carmen" van Bizet, wekte de gedachte aap. het verlangen, dat de vereeniging zich in de rich ting van deze muziek nog meer moge ontwikkelen. Hier toch misten wij het forsche, flmke, breede, karakter volle, dat deze melodieën zoozeer kenmerkt. Maar de eerste stap is gezet en bij flinke oefening kan bij een vol gend concert nog meer muziek van dat genre worden verwacht, want de uitvoering van „Die Felsenminle", het meest dankbare nummer op het program van dit concert, wettigt de verwachting, dat de Oikestvereeniging haar bezoekers op nog menig aan genaam concert zal vergasten. De heer Aleidus Coeuen, die z'ch ook nu weer als uitstekend accom- pagnat ur heeft doen kennen, zal door zijn bekenden ijver de Orkest vereniging tot nog wel aanzienlijker hoogte voeren. De Christ. Jongelings-vereeniging „Gelijk aan het Mosterdzaad" alhier hield gisterenavond haar 52ste jaar vergadering. Na opening werd door secretaris en penningmeester verslag uitgebracht en ontleenen wij aan dat van den secretaris het volgende De vereeniging begon het jaar met 24 leden, welk aantal steeg tot 21, het geen de secretaris ver beneden het mogelijke achtte in een stad met 21000 zielen. Hij hoopte, dat er een commissie zou benoemd worden om Zij schelde hard en [ustine, dia al bezig was om haar goed weg te han gen in de aangrenzende kleedkamer, kwam verrukt toegeloopen. „O, wat beu ik blij dat juffrouw terug isOfschoon het wel on voorzichtig is, dat durf ik ta zeggen. Gaat da juffrouw naar La Blachère?" „Neen, ik blijf bij mijn vader." „Maar het is gevaarlijk 1" „Voor mij ioch niet meer dart voor u allen, Justine." „Neemt men wel voorzorgsmaatre gelen in huis?" „O, ja, daar letten de dokterende zuster op De juffrouw heeft het phenisch zuur wel moeien ruiken." „ja alles is er van doortrokken, maar ik denk, dat zulks noodig is. Wilt gij Jeannette roepen Ik aanvaard mijn rol ais meesteres des huizes, Justine: voortaan moet men zich voor alles tot mij wenden." „O, zooveel te beterI" riepjustine van hart-1. „Moet ik aan de juffrouw de sleutels der linnenkamer brengen die ik onder mij heb sedert Rosa's ziekte „Neen, houd ze maar zoolang, Ik zal met u naar de linnenkamer gaan.,. jongelieden persoonlijk te bezoeken. Voorts herdacht hij het oprichten in het afgeloopen jaar van de onder- afdeeling „Euphonia" die door het sterk wisselen van leden nog geen groote vorderingen heeft gemaakt. Dit is eerst te verwachten, wanneer de leden dezelfde en het ledental constant blijft. Daarna de cursusver gaderingen onder ds. Hogerzeil, de samenkomst op „der Boede" en last not least het nieuwe gebouw, waarin thans voor de eerste maal de jaar vergadering gehouden wordt. De se cretaris spoorde thans de leden tot nog meer ijver aan, 0111 te werken aan de uitbreiding der vereeniging. Ter vergadering waren, behalve eenige begunstigers en oud-leden, ook de oud-voorzitter en eenige afge vaardigden. De oud-voorzitter bracht zijn gelukwenschen aan de jarige vereeniging overde gesproken woor den van en tot hem getuigden van vriendschap égCvan de goede leiding, die de vereeniging genoten had. Nog spraken de afgevaardigden der Geref. Jongelings-vereeniging met welke de verhouding steeds aangenaam is en die der Knapenvergadering, wier op timistische wensch van verleden jaar, een eigen gebouw, is uitgekomen. Op het programma van den avond waren, behalve eenige muzieknummers enkele voordrachten en improvisaties vermeld de onderwerpen waren van verschillenden aard, maar de humor domineerde. Dank zij ook de gezel lige lokaliteit, heerschte er een opge wekte stemming. De belangstelling in de Jongelings-vereeniging neemt toe, wat ook op deze vergadering merk baar was. Ongetwijfeld zal het per soonlijk bezoek voor nieuwe leden meer succes hebben, dan een alge- meene uitnoodiging aan officieele colleges, waar jonge mannen worden aangetroffen, of een schriftelijk verzoek zich aan te sluiten. De minister is, blijkens de memo rie van antwoord op het voorloopig verslagover hoofdstuk binnenlandsche zaken der Staatsbegrooting voor 1912, in beginsel bereid de restauratie der door brand getroffen Groote Kerk te Vlissingen, spoedig te steunen. Voor 't oogenblik is deze zaak voor eene beslissing niet rijp. indien de midde len het zullen toelaten zal een Rijks subsidie te dezer zake, hetzij bij suppi. begrooting voor 1912, hetzij bij de ontwerp begrooting 1913, kunnen wor den aangevraagd. In enkele buitenlandsche bladen wordt gemeld dat het depot van dis cipline eerlang zal worden opgeheven. Wij hebben te dezer zake inlichtin gen trachten in te winnen, doch kon met het oog op het ambtsgeheim ons niets worden medegedeeld. Is Eulalie daar nog altijd bezig „Ja, maar de juffrouw weet, dat zij alleen kan nazien en niet het goed kat uitdeelen." „Dat weet ik Kom, Justine, roep Jeannette bij mij- Wat ik zeggen wil, is mevrouw Dor- rnont vertrokken „|a, sedert mijnheer weer thuis is." Eenige oogenblikken liter deed Jeannette hare plechtige intrede in Clémence's kamer, ze had een schoon wit schort om haar dik middel ge daan. „Goeden dag, oude Jeannette, zei het jortge meisje vroolijk. „Wat zegt ge ervan, dat ik weer terug ben Jeannette had haar zien geboren worden en hield dol veel van haar. „Wat ik zeg juffrouw Ciémence, dat ik blij ben u te zien, maar dat het mij spijt, dat gij in een huis komt door ziekte besmet." „Kom, zie ik er uit ais iemand die de koorts zal krijgen Ik voor mij ben zeer in mijn schik, dat ik terug gekomen ben en ik heb een gewichtig besluit genomen, Jeannette." „Welke dan, juffrouw tWordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1