Het Stiefkind. Vrijdag I December Verschijnt dageiiikSj uitgezonderd ©p Zon- en Feestdagen, BINNENLAND, VAN OEN HAK OP DEN TAK. No.284 49e Jaargang. 191L VLISSINCSCHE COURANT Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers S cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENTiEN van 14 regels 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. TELEFOONNUMMER 10. fifaonnements-fidwerfenfiën op zeer ooerdseüge voorwaarden Tweede Kamer. De Kamer heeft gisteren bij de behandeling der Indische begrooting met rechts tegen links verworpen het amendement—Ter Laan, om geen staatsgeld toe te staan voor bijzonder schooltoezicht en aangenomen het regelingsvoorstel tot reorganisatie van het onderwijs in de Minahassa. De minister verzekerde aan de beeren Bos, Bogaerdt en Marchant dat zeer voorzichtig zal worden te werk gegaan met de uitgifte van con cessies voor aanwinning van Djeloe- toeng en geen concessies zullen worden verleend voor streken waar de bevolking goede tapmethode toe past. De minister verklaarde aan den heer De jong voornemens te zijn zoo spoedig mogelijk een regeling te treffen om aan te Delft sludeerende jongelui na hun propaedeutisch exa men een studietoelage toe te kennen, indien zij ais ingenieur naar lndië willen gaan, De beraadslaging over de jusiiiie- begrooting werd gisterenavond hervat. De heer Ankerman critiseerde de z. i. onjuiste toepassing van de wet van 5 Juli 1910 (Staatsblad no. 81), in zooverre in strijd met den letter en de bedoeling dezer wet, als de jaren door een in "een Nederlandsche rechtscollege benoemde als advocaat of rechterlijk ambtenaar in de kolo niën doorgebracht bij de bepaling zijner wedde niet in rekening worden gebracht. De heer Duys bepleitte lotsverbe tering voor de lot rijksklerken be noemde griffieklerken. De minister ontkende niet, dat in de critiek van den heer Ankerman iets juist was, doch de zaak zou ge regeld moeten worden bij een wets herziening, die nu niet aan de orde is. De regeling door den heer Duys besproken, heeft in het algemeen groote bevrediging geschonken. Er waren slechts enkele teleurgestclden. De heer Smeenge ondersteund door den heer Duys bepleitte lots verbetering van de klerken bij de Raden van Beroep voor de Ongeval lenverzekering. De minister hoopte, dat een nieuwe salarisregeling spoedig tot stand zal komen. De heer De Beaufort vreesde van de beperking in de aanstelling van onbezoldigde rijksveldwachters ver zwakking van de politie en de vei ligheid ten platulande. De heer Van Asch van Wijck kwam op tegen het overdreven verbaiisee- ren van automobilist r. wegens te snel rijden. Sommige plattelandsbur- PeiiIlietöiL 77.) Er brandt een heerlijk vuurtje in de bibliotheek en de keukenmeid, die ook veel van hare jonge meesteres houdt, heeft koeken gebakken en bizondere zorg aan de chocolade be steed. O, papa, wat ben ik biij, dat ik u weer zie en weer hier ben Voor de eerste maai voelt zij zich thuis. Het huis is besmet: Mevrouw De la Biachère komt er niet meer, omdat zij op Roger postRosa is ziek (Clémence is boos op zich- zelve, dat ze zoo blij is over hare afwezigheid, ofschoon zij van harte hare beterschap wenscht); er is nie mand, om haar te bevitten of wat aan te merken en zij heeft haar va der voor zichzelve alleen om hare rechten en haar wettigen, kinderlij ken invloed op hem te hernemen. gemeesters geven premies voor het opmaken van bekeuringen. Daartegen moet de minister optreden. De heer Da Klerk vroeg, om de uitbreiding van het korps rijksveld wachters te doen vergezeld gaan met fracfementsverbetering. De heer Smeenge critiseerde de bewaking van het Kamergebouw door rijksveldwachters, die aan den dienst op het platteland worden onttrokken. Ais er bewaking noodig is, dan moet de Kamer „eigen stokbewaarders" aanstellen. De heer Schaper achtte de klacht van den heer Van Asch van Wijck over het leggen van „Autovallen" overdreven. Spr. had zich verbaasd, dat men hier niet had gesproken over de wijze waarop een „hoogstaand Kamerlid" bij het uilgsan der Kamer is uitge jouwd. De heer Van Wijnbe-gen meende, dat bewaking der Kamer door rijks veldwachters noodig is. in verband met hetgeen onlangs is gebeurd en wat ieder weldenkend mensch afkeurt, kan bij een uitgebreide beweging op treden der veldwachters noodig zijn. De heer Troelstra meende, dat de bewaking van het Kamergebouw moest worden geregeld niet naar 'n enkel incident, maar naar de gewone om standigheden en de Kamerleden zitten hier al; het ware ineen middeleeuwsch kas'eei. De arbeiders moesten zich veel meer met het parlement bemoeien. Spr. heeft de Haagsche arbeiders er op attent gemaakt, dat de parlementen in tijden van groote beweging moeten voeten, dat het volk zich bemoeit met wat hier voorkomt. De minister meende, dat vertrouwd mag worden dat geen onjuiste ver- balen worden opgemaakt. M .t't pre miestelsel durfde hij niet breken. Na uitgebreid nauwkeurig onderzoek bleek, dat zonder schade voor politie en justitie 't aantal onbez. rijksveid- w; chters kon worden beperkt. De bewaking van het Kamergebouw is de taak der politie, maar oyerigens zijn de wenschen der Kamer voorde regeeririg „mazgebend*. De minister wil de Kamer zooveel politie ter beschikking stellen, als zij nood'g heeft, om vrij en ongehinderd haar taak te vervuilen. Na heftige replieken iusschen de heeren Van Wijnbergen en Troeislra werd het debat gesloten. Da heer Smeenge vroeg vervolgens lotsverbetering voor de rijksveldwach ters, de heer Oosterbaan Zondags rust voor deze ambtenaren en b Tere promotie, de heer Duys hoogere toe lagen voor de rijksveldwachters, die transporten verrichlen, de heer De Klerk ook betere salarieering en pro motie. De minister antwoordde, dat Zon- Zij werpt haar hoed op een stoel, doet haren reismantel af en nadert de aanlokkelijke kleine tafel. Zeg mij eerst eens hoe het met Rosa is Zeer ziek, ofschoon de dokier de hoop niet opgeeft En Roger? Roger maakt het goed, maar ik heb hem natuurlijk naar Isabella gestuurd Ik heb uw telegram ■•erst gisterenavond ontvangen, te laat om haar te verzoeken u gast vrijheid te verleenen; maar gij zult zeifs niet naar uwe kamer gaan en zoodra ik antwoord heb van Isabella op het verzoek, dat ik haar juist ge daan heb, zult gij naar La Biachère gaan. Gaat ge met mij mede vroeg Clémence kalm, ofschoon zij ge bloosd had. Neen, dat is onmogelijk. Rosa is lange jaren in mijn dienst, zij heeft mijn zoon opgevoed, het zou schande zijn, als ik deed alsof ik bang was voor de ziekte. Hier is mijne plaats. En de mijne is bij u, sprak Clémence op rustigen toon. dagsrust wordt bevorderd. Voor de brigadiers-titulair is een extra-ver goeding ingevoerd. Afwijking van de bestaande regels voor vergoeding bij transporten is ongewenscht. De heer Hugenholfz betreurde, dat in deze parlementaire periode niets zal komen van een reorganisatie en dus van wijziging van ons celsteisei. Wijziging Militaire Pensioenwetten. Ingediend zijn wetsontwerpen tot wijziging van de pensioenwetten voor de land- en zeemacht. In verband met de maatregelen tot verbetering van de positie der offi cieren de verbetering van de enca- dreering der landweer en van de be velvoering bij het actieve leger moeten, gelijk de regeering reeds in een vroe gere nota heeft uiteengezet, de navol gende veranderingen worden aange bracht in de pensioenwei voor de landmacht 1902 lo. in artikel 2, punt 4o. dier wet den daar genoemden leeftijd van 55 jaren terugbrengen tot 50 jaren2o. in den staat van het bedrag der pensioenen, deel uitma kende van die wel, de wijzigingen der standpensioenen aanbrengen 3a. in art. 24 der wet den gewijzjgden maatstaf opnemen, waarnaar de jaren in den kapiteinsrang doorgebracht met pensioen zullen worden vetgolden, en waardoor verhooging van het kapi- teinspensioen tot een maximum van f2000 mogiiijk wordt. Het aangeboden wetsontwerp strekt om in die veranderingen te voorzien. Overeenkomstig het vroeger aange nomen beginsel van gelijkheid, zuilen de officieren van de overeenkomstige rangen der zeemach, in het genot van gelijke verhoogingen deeien. Waar het in de bedoeling ligt, om de voorgenomen traktemenisregeling der officieren van de landmacht te doen ingaan op 1 April 1911, komt het der regeering billijk voor, om ook de verhoogde pensioenen op dien datum een aanvang te doen nemen, zoodat de pensioenen, toegekend aan officieren, met ingang van of na dien datum zullen moeten worden herzien voor zoover de betrokkenen, indien op het oogenblik waarop het hun thans verleende pensioen is ingegaan, de bepalingen van het thans aange boden wetsontwerp van kracht waren geweest, op een pensioen tot een hooger bedrag hadden kunnen aan spraak maken. De pensioenbedragen, aangegeven op den slaat bedoeld in art. 15, 1ste lid, worden voor de landmacht: ge neraal-majoor f 2800 kolonel f 2500 luit.-ko'ionel f2300; majoor f2100; kap. (ritmeester) f 1500 le luit f 1000; 2e luit. f900; en voor dezeemacht: schout-bij-nacht f2800; kap. ter zee of kolonel f 2500kap. luit. ter zee of luit.-kolone! f2300; luit. ter zee le Dat is onmogelijkAis gij ziek wordt Ik zal evenmin ziek worden als gij 1 Maar kind, dat is een groot verschilik heb typhuskoorts ge had. Men kan ze tweemaal krijgen. Welnu, als het zoover is, moogt gij terugkomen om mij te verplegen, maar in afwachting In afwachting blijf ik om u voorloopig te verplegen. Clémence riep mijnheer Fon- solles uit, terwijl hij beproefde streng te zijn, ik verkies dat gij heengaat Neen vader, gij zult geene ge hoorzaamheid van mij verlangen, die ik niet kan geven Wij zullen samen gelukkig worden, dat zult gij zienWeet ge, dat ge uwe dochter nog niet eens kent Wij weten, dat de kwijnende toe stand zijner gezondheid en zijner zenuwen bij mijnheer Fonsolles eene groote zwakheid van karakter veroor zaakt had. Bovendien was hij niet zonder vrees voor het verblijf zijner dochter te la Biachère, omdat zijn schoonzuster toch niet met haar om kl. of kapitein f 1500 luit. Ier zee 2e kl. of le luit. f 1000; adelborst lekl. of 2i luit. f900. Provinciale Statenverkiezing. Bij de gisteren le 's Gravenhage gehouden stemming voor een lid van Prov. Stalen van Zuid-Holland (vaca ture dr. Kraus) werden uitgebracht 13.325 geldige stemmen. Daarvan ver kregen de heeren mr. dr. A. van Giin (I b) 5458 K. ter Laan (S. D. A. P.) 3380; C. D. Wesseling (R. K.) 4487 stemmen, zoodat herstemming moet piaats vinden tusschen de heeren Van Gijn en Wesseling. De dure tijden. Het rappoit der duurte-commissie te Rotterdam is verschenen. Aan de commissie waren drie vragen ges'eid 1. of werkelijk buitengewoon hooge prijs voor eerste levensbehoeften te wachten is 2. of het gemeentebestuur buitengewone maatregelen kan nemen, en 3. welke. De conclusie d;r commissie is, dat ingrijpen van het gemeentebestuur onder de bestaande omstandigheden door hel nemen van buitengewone maatregelen, die de geheeie burgerij ten goede zouden moeten komen, niet voldoende gewettigd is en zij zich dus van beschouwingen over, of antwoord op tweede en de de vraag kan onthouden. Van welingelichte zijde word! ge meld, dat het vbötnemen beslaat met de vervorming van de stafmuziek korpsen bij de regimenten infanterie in fanfarekorpsen, voorloopig niet voort te gaan. Vogelbescherming. H-.t hoofdbestuur van den Neder- lanaschen Vegetariersbond heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een kort adres, waarin gezegd wordt dat het met instemming kennis geno men heeft van het wetsontwerp, hou dende de bepalingen met opzicht tot de in Nederland in het wild levende vogels, hoofdzakelijk strekkende in het belang van den landbouw waar om hel hoofdbestuur de Kamer met aandrang verzoekt dit wetsontwerp ortbesnoeid aan te nemen. Een onderwijzer ergens uit Drente solliciteerde naar den Hoek van Hol land. Hij maakte hierheen een solli citatie-reisje. Niet onaardig Men wil wel eens iets anders zien dan heide en schapen en Drentsche esschen. Maar wie in den vreemde is, kan licht dwalen. Dat ondervond ook onze reiziger-sollicitant, 's Avonds stapte hij te Gouda uit den laatsten kon gaan. Als Clémence thuis bleef, werden al die moeilijkheden uttge spaard Ja, maar ais zij eens ziek werdHij beproefde eene laatste poging. Ik verzeker u, Clémence, dat ge mij ongelukkig maakt door hier te blijven 1 Gij meent gelukkig, antwoordde zij vrooiijk. Niets is in staat mij weg te krijgen, dus leg u er maar bij neer, dat uwe ongehoorzame dochter hier blijft. Zij na n plaats aan de kleine ta fel, dronk met welgevallen de heete chocolade en wendde een vrooiijk gezicht naar haar vader, die angstig bleef. Zijt gij heel erg boos op mij geweest, toen ik naar Erxel ben ge gaan vroeg zij op vleienden toon Hij beproefde weer een streng ge zicht aan te nemen. Ik was met reden gebelgd Clémence, en zelfs nu kan ik moei lijk zeggen eene daad van onafhan kelijkheid en van Zij sprong van haren stoel en knielde heel dicht bij hem neer. Kunt gij het niet begrijpen, trein, om vandaar naar zijn ouders te Schoonhoven te gaan. Hij raakte echter van den goeden weg en kwam te 2 uur 's nachts doornat te Oude water. Hij klopte in dat rustigestedeke, waar natuurlijk alles in de diepste rust was, bij een inwoner aan. De huisgenooten schrokken en de huis heer kwam in slaap-costuum voor een der ramen. Of hij onderdak kon krijgen, vroeg de verdwaalde. Dat ging nietmen had geen slaapgele genheid over, maar de politie zou wel helpen. De verdwaalde toog in de richting hem aangeduid, naar het stadhuis, vond daar ook de politie op het bureau, groote oogen opzettende over deze onverwachte nachtelijke verschijning. Na zich wat gedroogd te hebben, werd hem de weg naar zijn ouderlijke woonplaats gewezen en de sollicitant toog weer voort, nu en dan door een zich ontlastende stort bui verkwiktDat uitstapje zal hem heugen. De schrik der Oudewatersche fa milie, aldus in haar slaap gestoord, was zeker niet zoo groot als die van de Schiedamsche familie, welke in den vroegen morgen zoo alleronaan genaamst werd gewekt. Verbeeld u daar kwamen 's morgens te half zeven eenige vaten bier met geweld het woonvertrek, en nog wel door het venster heen, binnenrollen. Waar die vandaan kwamen Er ging een wagen met paard van de bierbrouwerij der firma v. d. Schalk Co. door de straat, op weg naar Rotterdam. Het lemoen van den wagen brak en de wagen vertoonde direct neiging om naar Schiedam terug te keeren eerst langzaam, toen vlug, om met een vaartje van belang tegen het woonhuis van den heer G. aan te bonzen. Geweldige consternatie, dat snapt ge. Paard steigert van schrik, voerman schreeuwt om helpers, glas ruiten kletteren door de ramen de kamer binnen, om met luid misbaar op de houten vloer terecht te komen. De bewoners komen in negligé naar beneden en staan klappertandend van schrik en kou zich te verwonderen over den inval der biervaten, die de kamer bijna vullen. Was het eenige dagen later geweest, dan hadden ze kunnen denken aan een inval van den goeden Sint, maar deze gaat bij het bezorgen van zijn suprises wel wat kalmer te werk. Een juffrouw in de Jodenbreestraat te Amsterdam werd ook op weinig aangename wijze getrakteerd. Zij werd namelijk door een andere juffrouw uit de Looiersdwarsstraat in letterlij ken zin bij den neus genomen of juister in den neus gebeten. Eerst waren zij aan het kijven, toen werd het vechten, waarbij laatstgenoemde juffrouw de eerste radicaal den neus afbeet. De neus bleef achter in het papa vroeg zij met eene stem die aangedaan klonk. Hebt gij mij gis teren, eergisteren, in die dagen waarop gij hier zoo alleen waart, niet kunnen verontschuldigen Hij scheen bedremmeld. Neen, gij kunt daarom niet boos op mij zijn Bovendien, zij waren zoo blij 1 Er is eene nicht, die op mama's portret gelijkt Zij is ziekelijk, maar o zoo mooi Régis de la Biachère was zeer met haar ingenomen, voegde zij er onna denkend bij. Régis, heeft Régis haar ge zien En waar dan vroeg mijnheer Fonsolies een en al verwondering. Wel te Erxel. Ge weet toch, dat hij het huwelijk van juffrouw De la Fontenayc heeft bijgewoond? Hij heeft de ruïnen van St. Romain willen bezoeken en zich een paar uur opgehouden. De ruïnen van St. Rojnain! dat enkele woord riep heel een verleden wakker. Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1