Hst Stiefkind. 30 November No, 283 49e Jaarlaag. 1911 Donderdag- Feuilleton, VLISSINGSCHE COURANT. prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈNvan 1—4 regels'/ 0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Groote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dageiïfkSj uitgezonderd op Zon- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. Van week tof week. Natuurlijk komt er nieis van de blokkade der Dardanelien door de Ita- liaansche vloot. Twee van de groote ooms, Rusland en Oostenrijk, willen daar niets van wetener staan te veel belangen op bet spel Dus, al weer een tegenvaller, en zoo krijgt een der bladen gelijk, dat opmerkt, dat de Turksch-Italiaansche oorlog eigenlijk in het zand verloopt. De gang van den krijg blijft eentonig en slaperig. Tachtigduizend man Italiaansche troepen kunnen niets anders doen dan de kustplaatsen bezetten en verdedigen en het groote, droevige feit, droevig althans voor Italië zelf, is niet te loochenen, dai een groote macht met de modernste wapens en met overvloed van ge schut, in het nauw wordt gedreven door een. veel kleiner aantal ongedis ciplineerde Arabieren, die eigenlijk aan alles gebrek hebben, behalve aan moed. En bij de Italianen gaat da moed er begrijpelijkerwijs wel een beetje uit. De oorlog is bun vreemd ze dachten aan een soort van mili taire wandeling doch zitten feitelijk opgesloten en kunnen et zich niet uit redden. Het zwakste punt van de Italianen, al moge hun stelling dan ook voor de Arabieren bijna onneembaar zijn,is sleliig de zedelijke toestand van den soldaat. De manschappen zijn door de voortdurende verontrusting van de zijde van den vijand zenuwachtig gewor den. Velen hadden gedacht binnen enkele weken terug te keeren en thans zien zij om zoo te zeggen een einde- loozen en waarschijnlijk roemloozen veldtocht voor zich. De officieren zijn ontevreden over de leiding, welke de zwakste zijde van het italiaansche expeditieleger is. Het ontbreekt geheel aan den zoo noodigen offensieven geest en tegen over elke nieuwe laak staat het le- gerbesluur eerst radeloos, om ver volgens door allerlei lapmiddelen de noodige energische oplossing te ver. schuiven. Evenmin deugt de inlichtingen dienst no. 1 in den modernen oorlog. Men moet, door de gebrekkige hulp middelen, steunen op berichten van inlandsche spionnen, die precies te vertrouwen zijn als de bekende jood uit Napol ;ons tocht naar Moscou. Een gevolg is dat de strategische plannen van het Turksche ieger on bekend blijven, ofschoon het zeer goed bekend is, dai de Turken in de hoogste mate door offensieven geest en initiatief bezield zijn. Hun succes is nog volstrekt niet onmogelijk. Ten aanzien van Kreta heeft minis ter Venizoles in de Grieksche Kamer 76.) Ze had er niet op gerekend haar vader aan het stalion te zien, omdat het nog zoo vroeg in den morgen wasze stapte dus rustig uit, gaf aanwijzingen aan hare gezellin, die een hotel omnibus moest nemen, den heelen dag zou uitrusten en 's avonds weer vertrekken. Terwijl zij de malle oude juffrouw geleidde, aan wier ou- derwetschen hoed en reusachtige mand de bestellers bleven vasthaken, hoorde zij door eene bekende stem haar naam uitspreken en schielijk omdraaiend, bemerkte zij Régis, Ik ben een paar uren vóoi u aangekomen en ik dacht, dat ik u misschien van dienst zou kunnen zijn Ik ben gaan zien, of het rijtuig der villa gereed staat Wilt ge mij uw goederenbiljet ge ven, dan zal ik het den bediende het standpunt der regeering uiteen gezet. Te Athene zien velen Venizolos on gaarne aan hei bewind en poogt men hem ten val te brengen. De minister zette dan ook zijn tegenstanders aller eerst op hun plaats, door te zeggen dat hij hun plan om hem, die van Kreta afkomstig is, de positie onmo gelijk ie maken door aansteking der Kretenzer quaestie, zeer goed doorzag. De regeering wil echter van een oorlog met Turkije om Kreta niets weten al ware bet alleen omdat de militaire macht van hst land nog in wording is. Het opnemen van afge vaardigden van Kreta in de Grieksche Kamer zal met alle ten dienste staande middelen worden verhinderd. Ten slotte heeft de Kamer deze gedragslijn met nagenoeg algemeens stemmen toegejuicht en zij zal bij Turkije en öe mogendheden ongetwijfeld een goeden indruk maken en een gevoel van gerustheid teweegbrengen, in dezen tijd van spanning dubbel wei- kom. Het bijeenkomen te Shanghai van een revolutionnair parlement, waar heen de veertien opgestane provincies van China hunne afgevaardigden heb ben gezonden, trekt natuurlijk zeer de aandacht. Vrij algemeen bestaat de overtuiging dat de mogendheden een Chineesche republiek zuilen erkennen, indien hei revolutionnaire parlement blijk geeft van eensgezindheid. Te Peking loopt het gerucht dat er geheime, besprekingen gaande zijn tusschen de Chineesche regeeringen (apan. H;t doel van Japan zou wezen, van China de opdracht te verkrijgen om zelfstandig in het land op te treden, dus zonder dat andere buiienlandsche mogendheden daarin gekend worden. Officieel wordt medegedeeld dat Japan alleen heeft aangeboden om aan de regeering de noodige verstsrkings- iroepen te leveren. Dat de toestand in de hoofdstad ernstig is, blijkt ook uit het besluit om de Europeesche garnizoenen uit te breiden. Nog nadere geheime onderhande lingen zijn naar men wil, gaande, en wel tusschen Rusland en japan, welke betrekking zouden hebben op Mant- sjotrije en Mongolië, waar ook opstand dreigt. Wij moeten de aandacht vestigen op de lang verbeide .rede van mi nister Grey in het Engeische Lager huis, over het Fransch-Engelsch ver drag van 1904. Het verdrag bepaalt dat de van beide zijden aangegane vrrplichtingen van krach! blijven, in gevai een wijziging van den politieker, toestand in Egyp'e en Marokko op treedt. Het Maroifkaansche gebied om Melilla, Ceuta enz. zou binnen de ter hand stellen Gij zoudt wel goed zijn ais gij juffrouw Durand een hotel-omnibus wildet bezorgen en zeggen dat zij van avond moet vertrekken. Ik zal haar zelf naar net hotel brengen, sprak Régis lachend, nadat hij gezien had Ciémence's gezellin even weinig als een klein kind, be kwaam was, om op zich zelve te passen. Wilt ge daar op die bank op mij wachten, juffrouw, terwiji ik mijn nichtje naar haar rijtuig breng, ik kom zoo terug Tot weerziens, juffrouw Du rand Nogmaals bedankt voor al uwe moeite De arme oude voelde zich nog meer door dien glimlach en dien handdruk betaald, dan door de som geld, die haar van vrij wat zorg be vrijdde. Gevolgd door den bediend; en door den besteller met den koffer, gingen Cfémence en Régis naar den uitgang. De jonge officier bracht de reizigster naar het rijtuig, trok het warme, lichte pelswerk, dat in het rijtuig was over haar heen en draalde een oogenblik, voordat hij de deur fibsnnesiierifs-fiduerfgnfiën op zser woerdeeiigê uooriuaarden Spaansche invloedssfeer valien, maar Spanje zal dat gebied niet mogen uitbreiden. De Fransche pers is in haar oordeel over het verdrag verdeeld. Zij die meenen dat Engeland de rechten van Spanje zal handhaven, zijn na tuurlijk niet tevreden maar de meeste bladen verdedigen het verdrag, hei- welk door Frankrijk is aanvaard om dat, in 1900, Chamberlain had ge dacht aan een veroeeling van Ma rokko tusschen Engeland en Duitsch- land. In Spanje is men intusschen, na al het gebeurde van den iaatsten tijd, woedend op Frankrijk. Duidelijk blijkt dat weer uit een artikel van den senator Caranza in een te Cadix verschijnend blad, onder den iitei „De onderhandelingen met Frankrijk". Hij beschuldigt Frankrijk daarin Spanje te hebben bedrogen en als minderwaardig te hebban behandeld, alsof de Spanjaarden Chineezen of bewoners van het Rif waren. De schrijver bekent evenwel dat het niet tot een oorlog za! komen, daar iedereen wel weet dat Spanje niet in s>aat is om zelfstandig tegen Frankrijk oorlog te voeren, maar Spanje kan aan Frankrijk voorspellen, dai het zich in een mogelijken strijd met Duiischland kan voorbereiden op den tegenstand van Spanje. Gelukkig is het gevaar voor dien strijd weer voor een heel tijdje afge wend en zullen de Spanjaarden tijd hebben om aari hun eigene verwarde zaken te denken, hetgeen hoog noo- dig is. ïji ïfc Men geloofMN.de vijandelijkheden der royalisten tegen de Portugeesche republiek zullen worden hervat; een kleine afdeeiing troepen, waarschijnlijk een voorhoede, heeft althans weer eens een vergeefschen aanval op een siadje gedaan waarop onmiddellijk regeeringstroepen naar het bedreigde punt zijn gezonden. De hertog van Oporto, oorn des onttroonden konings, wordt als bevelhebber der konings gezinde troepen gedoodverfd. ^BÏNNËNL 4 N D. Tweede Kamer. Maandagavond werd de behandeling van de justitie begrooting voortgezet. De heer Roodhuljzen vroeg len aanzien van de benoeming van tnr. Van Dam lol kantonrechter te Amster dam bij wien de mensch gezegevierd heeft over den ambtenaar, of, waar in het voorïoopig verslag deze be noeming werd gecritiseerd, iedere misstap elke carrière moet onmogelijk maken. Doch de benoeming van mr. Van Rhede van der Kloot heeft spr. met sloot. Ge zult toch heel voorzichtig zijn, nietwaar? Misschien dat oom niet aan sommige voorzorgen en be hoedmiddelen denkt Ik ben zeer goed op de hoogte, ik heb te St. Cyr gevallen van typhus bijge woond en met den majoor over het onmisbaar gebruik van antiseptische middelen gesproken. Bovendien is er eene ziekenzuster en ge zult natuur lijk haar raad opvolgen Hij aarzelde een oogenblik en voegde er toen met moeite bij Ge zult Rosa toch wel niet op zoeken, want uwe zorgen zijn voor haar niet noodzakelijk Zij wierp een kalmen, beslisten blik op hem. Ik ben van plan, sprak zij, om in mijns vaders huis de plaats in te nemen, die mij toekomt Het za! zeker tot mijne plichten behooren om eene zieke dienstbode te bezoe ken en vooral deze. Er vloog een angstige uitdrukking over het gelaat van Régis, maar hij werd spoedig weer meester van zichzelf. Ge hebt gelijk, sprak hij, met groote verwondering gelezen. Met groote animo verklaarde spr. daarover niet het woord te voeren„Papen- drecht und kein Ende". Na een her innering aan het over deze zaak in de Kamer gesprokene, sloot spr. zich aan bij de critiek, door het „Hbl." geoefend op den arbeid van mr. v. Rhede v. d. Kloot als rechtercommis saris in de Papendrechtsche strafzaak hij heeft zich daarbij het willig werk tuig van het O. M. getoond. De minister heeft zijn redevoering van 1910 door deze benoeming tot een ijdele gemaakt. Hij zei iosn: a quelqae chose malheur est bon. Maar de heer v. Rhede kan hem dit nazeg gen dit malheur heeft hem naar Dan Haag gebracht. De minister hal zijn woord aan de K jmer moeten inlossen door juist van deze voordracht af té wijken. Ds heer Duijs, na er op gewezen fe hebben, dat het door den minister gecritiseerde uit een boekje van spr.'s partijgenoot over de toepassing van de bepalingen betreffende het arbeids contract, op Amsterdam sloeg en dus volgens spr. uit zijn verband gerukt, besprak daarna het door den minister toegezegde onderzoek inzake de mal versatiën in de gemeente administratie van Doornspijk. Spr. zeide vervolgens, dat hij en de zijnen een heel jaar lang ergernis opdoen over de rechterlijke macht en de minister moedigt verkesid optreden der justitie bij en na economische conflicten, aan. Spr. zette vervolgens uiteen, dat er bij de rechterlijke macht is standen - vooroordeel en dat als gevolg daarvan door de rechters onderscheid gemaakt wordt iusschen menschen van hoogere en lagere klasse. Daarvan gaf hij ver- scholende voorbeelden. Spr. trad vervolgens in een scherpe, herhaaldelijk door den voorzitter on derbroken critiek, op de benoemingen van rechterlijke ambtenaren van mrs. Rhede v. d. Kioot, Pelerin, Wentholt en Van Dam, ten betooge dat alle rechterlijke ambtenaren die iets op hun kerfstok hebben, door den minister van justitie worden beloond. Deze minister heeft maling aan de volksopinie en wordt, omdat hij de socialisten bestrijdt, door de bourgeoispers toegejuicht. De spreker, die door den voorzitter met ontneming van het woord weid gedreigd, eindigde na 3 uur te hebben gesproken. De minister van justitie, die tegen 12V< aan het woord kwam, verde digde de benoeming van mr. Van Rhede van der Kioot, die in de Pa pendrechtsche zaak vergissingen, geen opzettelijke fouten beging. Van bevordering van dezen rechter is geen sprake geweest, iedere rechtbank heeft gelijk werk. voorgewende kalmte, maar wees voorzichtig 1 Het rijtuig rijdt sneb Daar is het dorp met wat jong groen in de boom en rondom de kerk O ver al staan sleutelbloemen en wilde viooltjesde hemel is blauw, het windje welriekend, de zon schijnt vroolijk Wie zou zeggen, dat de ziekte in de lachende streek is ge komen en dat de dood op slachtof fers loert onder den sluier van vroo lijkheid en ontluiking? Uit de hooge schoorsteenen van den molen komen wolken rook. Het eentonig geraas der machines vervult den kalmen omtrekde karren met meerdere paarden bespannen gaan langzaam langs de rivier, beladen met zakken en het vroolijk gezang van een of ander jong werkman weerklinkt tusschenbeide op de bin» nenpiaats, die vol graan en meel is. Ciémence's hart klopt, als zij de villa weer ziet. Het is toch haar thuis, hoe weinig aangenaam het ook voor haar geweest is. En haar kunstenaarsoog wordt zachtkens ge streeld door die schoone lijnen, den geelachtigen tint der uitgewerkte Mr. Van Dam, zou naar de over tuiging des ministers, een goed kan tonrechter blijken. De minister be streed vervolgens de beschuldiging, dat onze justitie zou zijn een klasse- justiii?. Heel de rede van den heer Duijs had tot doel socialistische pro paganda, zei de minister. Daartegenover zette de minister, dat de Nederlandsche rechter recht spreekt naar eer en geweten, zonder aanziens des persoons en rekening houdend met het milieu social van den beklaagde. Bij het opmaken der voordracht voor een lid van de Rekenkamer benoemde de Kn.mer gisteren tot eersten candldaat den heer Rechlien Morra, secretaris der Rekenkamer met 48 van de 81 stemmentweede can- didaat werd nr. Breukelman, referen daris van den Raad van State, en derde jnr. de jong van Beek en Donk, oud Gouverneur van Curagro, Voortgezet werd het debat over de Indische begrooting. Bij derde stem ming staakten gisteren wederom de s'emmen over een amendement de Meester orn controle over de land schapsklassen fe brengen bij de re kenkamer, inplaafs van bij het Bureau voor bui enbezittingen. Hei amende ment was hierdoor reglementair ver worpen. Bij het verdere debat drongen de hetren Ketelaar, Ter Laan, Verhey en Huge nhoitz aan op betere oplei ding en salarieering bij het onderwijs in Indië, Voorts werd door hen te genover den he;r De Visser opgeko men tegen omzetting van gouverne- mentsscholen in de Minahassa in zendingsschooitjes. De heer Ter Laan stelde een amen dement voor, om geen gelden uit de schatkist te geven voor bijzonder schooltoezicht. De heer Scheurer bepleitte o. a. hervorming van de dokter djawascliool in een zelfstandige medische schooi met recht om diploma's te geven. Briefkaarten met „hoofd." Bij Kon. besluit is het Kon. besluit tot uitvoering van de wet op de brlevenpo t rij aangevuld met de volgende bepaling Met de uitbreiding in zooverre van bedoelde voorschriften kan nochtans in het binnenlandsch verkeer op de adreszijde van briefkaarten een strook van ten hoogste V/s cM., gemeten van af ders bovenrand, over de volle breedte bedrukt worden met vermel dingen betreffende den afzender en zijn ambt, beroep of bedrijf. Tot 1 Juli 1912 zullen briefkaarten, van welke een breedere strook ia- voege als boven is bedruki, ais zoo danig in hel binnenlandsch verkeer ter verzending worden aangenomen. steenen, door den sierlijken vorm der grasperken, door de mengeling van kleuren, die glinsteren op de bedjes hyacinthen en anemonen Zij gaat het voorhuis in en haar vader opent driftig de deur der bibliotheek. Ongehoorzaam, onvoorzichtig kind Hij is van plan haar te beknorren, misschien heeft hij iemand beloofd om streng te zijn. Maar als hij haar terugziet, schoon, glimlachend en lief in de vreeseiijke afzondering, waarloe hij veroordeeld is, is dat genoeg, om zijne gekunstelde gestrengheid te doen bezwijken. Op dit oogenblik tenminste, heeft hij niets dan haar en als zij levendig een handje op zijn mond legt om zijne verwijten te stuiten, wordt hij geroerd door een gevoel van liefde en zelfzucht en hij drukt haar aan zijn hart met een teederheid, die zij in geen jaren ge voeld heeft. fWordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1