fieriiefifcf Nieuws, den Ned. Bond ter bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Haarlem, onder voorzitterschap van prof. dr, Kraus gehouden, verzoek ik U mede te deeien dat dit bericht ontijdig, on volledig en onjuist moet worden ge noemd. Ontijdig, omdat de vergadering van vertrouwe'ijken aard was. Zij had ten doei voorlichting te verschafffn aan het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid betreffende eenige plannen ter bevordering van het vreemdelin genverkeer onvolledig, omdat nog andere lichamen er aan deelnamen en nog andere onderwerpen er behan deld werdenonjuist, omdat de heer mr. J. C. A. Everwijn niet de toezeg ging beeft gedaan, dat de regeering belangrijker, financieeien steun zou geven. Ook werd bij de bespreking juist het particulier initiatief op den voor grond gesteld. Ik r.eem deze gelegenheid te baat aan deze rectificatie toe je voegen, dat het „plan 1913" gelijk het in het Tijdschrift der Maatschappij van Nij verheid, November 1911, bi. 513, werd ontwikkeld door de vergadering aan het hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid zal worden aanbevolen als een oogenschijnlijk doeltreffend middel tof bevordering van het vreem delingenverkeer naar ons land en tot verkrijging van meerdere samenwer king van de lichamen, die zich met dit groote welvaartsbelang bezig houden. In een nota naar aanleiding van het verslag, deelt de minister van financiën mede, dat geen invloed kan worden uitgeoefend om tot afschaf fing van tollen op door colleges of particulieren beheerde wegen te gera ken zonder toezegging van financieeien steun van rijkswege. Aan het geven van toezeggingen daaromtrent kan echier wegens de enorme kosten bij den tegenwoordigen stand der geld middelen niet gedacht worden. Viissingen, 27 November, Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de in dit nummer voor komende advertentie betreffende het concert der „Vlissingsche Orkest- vereeniging." De namen van Haydn, Mozart, Bizet, die wij op het programma vinden, en de ondervinding dat de werken door de „Vlissingsche Or- kestvereeniging" ten gehoore ge bracht, steeds getuigden van ernstige sludie, onder leiding van den ver dienstelijken directeur, den heer Aleidus Coenen, waarborgen ons een avond van veel kunstgenot. Evenals vorige maier. geeft ook deze keer de vereeniging gelegen heid Woensdagavond de groote re petitie bij te wonen tegen de zeer matige entree van f 0.25. Ongetwij feld zullen velen van deze gelegen heid gebruik maken om eenige uren muzikaal genot te smaken. De machinist P. Loekemeijer wordt met 1 December hier gedetacheerd in verband met de weidra te houden proeftochten met het gouvernements stoomschip „Albatros", gebouwd op de werf der Kon. Maatschappij „de Schelde" alhier. Concertgebouw. Den goeden naam, dien het Ne derlandsen Tooneelgezelschap onder dirextie van W, Hart hier heett ver worven met de opvoering van „Moe derzegen" of „de Parel van Savoye", heeft het gisterenavond gehandhaafd met „Roze Kate" of het treurspel der smeden. Dat is een mooi pakkend stuk een vrij logische aaneenschake ling van meesiai treffende tooneeien, die door de hoofdpersonen goed wer den weergegeven. Mej. S. Hart was ais Roze Kate weer een bijzonder goed figuur en zij speeide haar zware rol bee! goedde heer Blaaser was weer een mooi type in zijn tweele dige ro! van Maihieu en Corneiis Dirkx; door den heer W. Hart Jr. en de heeren Wiliem Hart en J. de Wildt werd eveneens goed spel te zien gegeven de onderge schikte rollen werkten alie mede tof een goed geheel, zoodat de opvoering van „Roze Kate" dus ook behoort tot die uitvoeringen die onder de goede kunnen worden gerangschikt. Het Zweedsche stoomschip „Berg- holmen" is gisterenmorgen met een lading cokes van hier naar Karlstadt vertrokken. Het Engelsche stoomschip „Bala- dava" van Antwerpen naar Londen is op de Schelde bij de Frederik aan den grond gevaren. In het gebouw „Cosmopolitain* zagen we Zaterdagavond een nieuwe film, die ook dien avond voor het eerst in Londen en Parijs werd ver toond „de droom van een speler", een praentnummer, zeer duidelijk en goed verstaanbaar ondanks het ge baren spel. Naast dit eenige andere heel mooie, waaronder vooral de natuuropnamen uit Hongarije een eerste plaats in nemen. VOETBAL. „Noad"„E. M. M.": 3-2. Stand bij de rust: 1—1. Gisteren trokken de „E. M. M."ers met 2 reserve's naar Breda, daar de doelverdediger niet aanwezig was en de spil nog steeds ontbrak. Op een zeer slecht, hobbelig en klein terrein stelden zich de beide elftallen op. Voor de rust waren de roodwitten sterker. Reeds'zeer spoedig maakte hun rechtsbinnen, die dezen keer goed speelde, het eerst doelpunt: 0—1. Verscheidene kansen wer den daarop niet benut, de links binnen en de middenvoor bijv. scho ten ieder eenmaal over het ieege doel heen. Zelfs wisten de Bredae- naars door de eenige fout van den invallenden doeiman gelijk te maken 1-1. Na de rust, vooral in het begin, waren de Brabanders sterkerkort achter eikaar wisten ze toen twee keer te doeipunte». Eindelijk, nadat de „E. M. M."rechtsachter naar voren was gegaan, werden de Vlissingers sterker. Het laatste kwartier waren de „Noad"en geheel ingesloten toen wist de „E. M. M."middenvoor een prachtig doelpunt te maken3—2. Hoe hard verder de Vlissingers ook werkten, het gelukte hun niet meer, het gelijkmakende punt te ma ken. Zoo wonnen dus de gastheeren verdiend door het slechte werken der „E. M. M."voorhoede, onverdiend echter door het schitterende ver dedigen der achterhoede. „Zeelandia" van Middelburg trok ook naar Breda, om „'t Zesde" te bestrijden. De onderofficieren wonnen voor de 4e maai, thans met 4-0, zoodat ze thans een doelgemiddelde hebben van 19—0. Een record voor de Zuidelijke 2e klasse „M. V. V. O." ontving „Willem II" var, Tilburg. De Middelburgers brachten het er zeer slecht at door met niet minder dan 5—2 Se verliezen. Voor de Zeeuwsche competitie hadden de volgende wedstrijden plaats Vüssingen „E. M. M. II"— „Zeelandia" (Goes)4—2. Het 2e elftal dar roodwitten ver richtte het sterke stukje, door met 9 man spelend de Goesenaars met 4—2 te slaan. Middelburg„Zeelandia II"— „Vlïssingen" 1—3. Het vroegere „Volharding" ver richtte zeer goed werk, door „Zee landia" de gedoodverfde kampioen, met 3—1 te verslaan op eigen veld. Daardoor staan deze Vlissingers op het oogenblik no. 1 voor de Zeeuw sche competitie. Goes „Goes"-„M. V. V. O. II4-2. De „Olympia'Teserves lieten het leelijk tegen ex-„HollandiE" van Goes zitten: zij verloren met4—1 en staan daardoor thans nummer laatst. A—Z. Tijdens den wedstrijd „Zeelan dia II" Middelburg—„Volharding" (Viissingen) welke gisteren te Mid delburg voor de Zeewsche Competitie gespeeld is, had een der Vlissingsche spelers het ongeluk zijn been te breken. Per rijwieibrancard werd hij naar nier teruggebracht. Men schrijft ons uit Middelburg Door het vertrek naar eiders van het eenige sociaal-democratische lid van den gemeenteraad alhier den heer mr. G. W. Sannes, is een vacature ont staan in het Ille district. Vrijdag a.s. zal de candidaatsteiling p'iaats hebben. De strijd za! diimaa! vermoedelijk gaan iusschen den anti-revolutiori nairen candidaai, den heer J. A. Ver- iregt en den sociaal-democratischen candidaai, den beer L. Onderdijk. Toi nu toe is thans niets ervan ver nomen, dat ook van vrijzinnige zijde een candidaat za! worden gesteld. Voor het Ille district hebben thans zitting 4 antirevolutionnairen, 1 con seivatief-Iiberaal en de bovengenoem de sociaal-democraat. Het za! de S. D. A. P. heel wat moeite kosten en een zéér groot aantal vrijzinnigen zal haar ie hulp moeien komen, om den eenigen zetel in den raad te behouden. Hedenmorgen te ongeveer kwart voor acht wera brand ontdekt op de bovenwoning van het perceel O 292 aan de Korte Singelstraat, bewoond door J. var. H. De politie werd gewaarschuwd en een inspecteur en een agent begaven zich ten spoedigst? met een minimax naar de plaats van den brand. Daar was reeds een brandmeester aanwezig, die bevel gaf de kachel en de kachelplaat weg le nemen, waarop de agent de minimax op den branden den vloer richtte. Dit had echter niet het gewenschie resultaat en daarop braksn een viertal te hulp gekomen gemeentewerklieden den vloer gedeel telijk weg, terwij! in de beneden woning, bewoond door vrouw W., het behang moest worden afgetrokken omdat ook dit reeds vlam had gevat. Hierna was men het vuur spoedig meester. De oorzaak van den brand is het springen van vonken uit de kachtl De stookinrichting voldoet niet aan de bij de verordening gestelde eischen, maar daar het een ouden toestand betreft, is hier van geen overtreding sprake. Uit Oostburg schrijft men ons Bij een gehouden publieke ver- kooping van oimeboomenn werden een 23 tal boomen voor den gemid delden pi ijs van f 90 verkocht, een boom bracht de ongekende som van f 164 op, terwijl er nog enkele werden verkocht toi f 30. Nog nooit zijn de boomen zoo duur geveild ais dezer dagen. Ook voor andere boomsoorten worden hooge prijzen besteed. De meeste dezer olmen- boomen worden gekocht door Belgen en naar België vervoerdaldaar schijnt gebrek te zijn aan olmenhout. Men meldt ons Te Eecloo werd gisteren metveei luister de 100ste jaardag gevierd van den heerj. A. van Doorsselaere. Te 10 ure werd de eeuweiing, be geleid door een grooten stoet feest- genooten, belangstellenden en een 40 tai vereenigingen, met muziek naar de kerk gebracht, waar een plech tige jubelmis en Te Deum voor hem werd gehouden. Daarna werd hij ien stadhuize door den burgemeester, de schepenen en raadsleden ontvan gen en werd voor het stadhuis de Brabatssonne uitgevoerd, door de har monie van de Verbroedering dertol- en acijnsbedienden van As,(werpen. Vroeger was de lOOjarige ook dou ane-beambte. Des namiddags werd een grooie optocht gehouden en des avonds een vuurwerk ontstoken. De lOOjarige geniet nog een uit stekende gezondheid, alleen is hij in de laatste jaren wat doof geworden. KERK- EN SCHQOLHIEUWS. Ned. fclerv. Kerk. Gisterenavond nam di. A. van der Flier, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Mid delburg, wegens vertrek naar elders, afscheid van zijne gemeente, en deed dit naar aanleiding van 1 Petrus 5 vers 10 en 11. De in grooten getale opgekomen gemeentenaren zongen den scheidenden ieeraar toe Gezang 274 4a en lt>, met een kleine wijzi ging in den eersten regel. Dr. Van der Flier is voornemens op Zondag 17 December zijn intrede te doen bij de Ned. Herv. kerk te Cleve (Duitschland). Als bevestiger zal optreden ds. G. J. van der Flier, te Ootmarsum. Men meldt ons van particuliere zijde uit Westkapelle Zondagmorgen wijdde ds. Bruining uit Zuifen alhier het nieuwe kerkge bouw van de vereeniging der „Vrij zinnig Hervormden" in. Geen plaats in. het lieve gebouwtje was onbezet, daar de belangstelling ook uit andere plaatsen als Domburg, Viissingen en vooral Middelburg bijzonder groot was. Spreker begon met er aan te her inneren hoe, nu ongeveer twee jaar geleden, hij voor hei eerst voor een kleinen kring van geloofsgenootan was opgetreden in een omgeving, die echter te gebrekkig was oin bestendig te blijven. Met krachtige hand is het bestuur der kleine vereeniging aan het werk getogen en dank zij de hulp die van alle kanten des lands West kapelle bereikte, is het mogelijk ge worden een eigen, zij hei dan ook maar Klein, gebouw te plaatsen. Dui delijk legde spreker er den nadruk op, dat nimmer het doel der vereeniging is geweest of zijn zal, te trachten hei groote lichaam der vaderlandsche kerk te ontbinden, integendeel zich onder deel van die gemeenschap te blijven gevoelen, maar dat de oorzaak der afscheiding slechts gelegen was in het feit, dat de leden niet meer in de groote kerk datgene ontvingen wat zich aan hun denken en tijd aanpaste. Ds. Bruining sprak echter de hoop uit, dat de deuren van het nieuwe kerkgebouw zich wederom zouden sluiten, zoodra in onze groote vader landsche kerk, die geest van verdraag zaamheid zai heerschen, dat ook zij, die zoekende zijn naar wat waarachtig waar is, ook daar de behoefte hunner harten zuilen kunnen bevredigen en hef „vrijheid in het onzekere, eenheid in het noodige, maar in alles de liefde", meer ingang za! hebben gevonden. Aan het overzicht van het me teorologisch instituut van het weder in October is het volgende oniieend: „De diepe depressie, die den slorm van 30 September vergezelde, werd tot den 4 October sterk in diepte afgenomen, in de omgeving van De nemarken aangetroffen en gevolgd door een gebied van hooge drukking, welks kern den 6an over de Oostzee verder Oostwaarts trok. Een ander gebied, afkoms'.ig van IJsiand, trok den lien in ZO.Iijke richting over ons land. Daarna werden van den 14 tot 20 in Oostelijk, en van den 22 in Z.W.-lijk Europa hooge baro meterstanden aangetroffen, in de derde dekade der maand trokken eenige vrij diepe depressies in O lijke richting over de Noordzee, h. t. 1. van veel wind en op den 25 en 31 van onweer vergezeld. „October heeft zich vooral door overvioedigen regen gekenmerkt, de maandsom bedroeg gemiddeld onge veer anderhalf maal da normale hoe veelheid, in N. Holiand nog meer. Terwijl het in de tweede dekade uitgezonderd den 14 meest droog weer was, regende het overigens schier dagelijks. De temperatuur was tot den 10 meest iets beneden de normal", daarna er boven, te De Bilt van den 20 tot 24 ongeveer 4 a 5°. Den 17, 19 en 29 daalde de termo- meter op eenige plaatsen beneden het vriespunt. In de eerste dekade waren de N.iijke, in de tweede de O.iijke in de derde Z.lijke en Z.W.lijke win den talrijker dsn gewoolijk. Da hotelhouder van het hotel „de Mark" aars de Baronielaan te Breda zond Woensdag zijn 17 jarigen kellner uit om f200 te wisselen. De keliner ging weg, doch bleef weg, zoodal het al spoedig duidelijk werd, dat hij met het geld de vlucht had genomen. Het vermoeden was dat hij eerst naar Antwerpen zou gegaan zijn zoodat de marechaussee in dia richting een onderzoek begon. Werkelijk bleek h.et vermoeden juist, want in Roozen- daal had de keliner het geld gewis seld, was doorgereisd naar Antwerpen en had daar in een hotel over nacht, Van daar moet hij weer naar Roozendaa! vertrokken zijn, doch daar raakte men zijn spoor bijster. Het onderzoek wordt voortgezet. Te Rotterdam is opgespoord de Duitscher K. genaamd, wiens aanhou ding gevraagd was, daar hij verdacht wordt van verduistering van 8000 M. te Gteinitz gepleegd. Toen hij zich ontdekt zag trachtte hij zich met een revolverschot in de borst van het leven te berooven. Niet levensgevaarlijk verwond is hij naar het ziekenhuis overgebracht. Meldden wij enkele dagen ge leden dat een tweeia! oplichters er hun werk van maakten van verschil lende consuls kieine bedragen machtig te worden, nu vernemen wij dai de „vreemdelingen" hun oplichtingen in de provincie schijnen ie hebben voort gezet. Uit Venhuizen en Wijdenes bericht men althans, dat daar twee personen, voorgevende Turken te zijn tot opdracht hebben geld in te zame len voor de Christenen in Turkije, van; den burgemeester verlof daartoe hebben gekregen. Den consul van Turkije bij wien de burgemeester van Wijdenes inlichtingen inwon, was echter niets bekend. Men mecni dat de „heeren" nu via Enkhuizen naar Friesland zijn overgestoken. Te Amsterdam zuiien voortaan op de voor-balkons der tramwagens niet meer dan 6 personen worden toegelaten, Tot dusver was er piaats voor 7 passagiers, doch men kon dik wijls bemerken, hoe lastig het voor den wagenbestuurder was, om op zulk een vol voorbalkon de rem rond te draaien, ierwij! het ook herhaaldelijk voorkwam, dat een der passagiers op minder zachte wijze met de rem in aanraking kwam. - De politie te Amsterdam zoekt zoo meldt het „Hbl.", naar een drietal internationale dieven, van wie reeds een bankiersfirma het slachtoffer ge worden is. De zaak is deze. Aan mr. Mc. Cornick is een kredietbrief van 400 p.st. ontstolen, op het huis van Messrs Brown Shipley and Co., Pail Mail Londen S. W. afgegeven. De diefstal heeft waarschijnlijk te Londen plaats gehad, waarna de dieven zich naar het vasteland begeven hebben. Enkele dagen geleden na, werd de kredietbrief door een jongen, Engelsch sprekenden man, waarschijnlijk een Amerikaan, gepresenteerd aan de firma Cook, aan het Damrak aldaar. Het geheele bedrag van 400 p.st. werd gevraagd. Dit kwam, ook omdat het reisseizoen toch voorbij is, de firma verdacht voor en de uitbetaling werd dientengevolge geweigerd. Toen probeerde een ander lid van de bende, een breedgeschouderde „mijnheer", het bij de firma Hope Co. Deze vroeg nu niet hst geheeie bedrag, doch „siechts" 230 p.st. Da man ze'.te vaischelijk den naam Cornick, bootste daarbij zeer goed de oorspronkelijke handteekening op den kredietbrief na, en ontving 230 p.st. Den volgenden morgen ontving de firma Hope bericht uit Londen van de vermissing van den kredietbrief, met opgave van het sig nalement van een drietal van den diefstal verdacht. De zaak werd daarop in handen der politie gesteld, maar de vogels zullen wel gevlogen zijn. Den 11 den November werd aan het loket in het postkantoor te Fta- neker een aangeteekende brief afge geven inhoudende twee bankbiljetten van f 1000, (nos. B O 595 en B N 2483) geadresseerd aan de Coöpera tieve Centrale Raiffeissenbank te Utrecht. Bij opening bleek, dat het biljet no. 2483 ontbrak. De officier van justitie bij de rechtbank te Leeu warden verzoekt opsporing. Omstreeks 2 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag ontmoette een agent-majoor van politie in de Henegouwerlaan Se Rotterdam een 9-jarig meisje, dat op weg was naar een dokter. Hij vernam van het meisje, dat haar vader, een kantoor bediende wonende in de Tiendstraat, met een ernstige verwonding in den rug thuis lag. Bij onderzoek bleek, dat in den nacht, omslreeks half- éen de mart die in gezelschap van een paar vrienden was, op de Ver lengde Kruiskade twist had gekre gen. De ruzie werd zoogenaamd bij gelegd, maar toen de kantoorbediende later dezen man weer ontmoette, op den hoek van ds Henegouwerlaan, ging hij hem te iijf en deelde eenige slagen uit, waarop de taaiste een knipmes uit zijn zak haaide en den kantoorbediende een steek in den rug toebracht, die een ernstige verwonding veroorzaakte. Vermoedelijk is daarbij een long geraakt. Op advies van een dokter is de kantoorbediende naar het ziekenhuis aan den Cooisingel gebracht. De dader is in zijn woning gearresteerd. In zijn bezit is een met bloed bevlekt knipmes gevonden. Seder! het begin der vorige week is een vrouw van een herbergier te Heiligerlee (Gron.,) spoorloos verdwe nen en met haar een bedrag van f 3000. Vrijdag stelde de echtgenoot een onderzoek in te Groningen bij familie, doch ook daar was ze niet geweesi. Een juffrouw te Rotterdam liep gisterenavond mei haar beide kinde ren, een jongen en een meisje, langs de Kruiskade aldaar. Een hond deed de kinderen, die elkaar aan de hand hielden, schrikken en van het trot toir op de straat springen, juist voor een motorwagen der electrisch3 tram. Een voorbijganger rukte het oudste kind, het meisje, voor dien wagen vandaan, maar een 4 jarig knaapje werd door den motorwagen gegrepen en kreeg een voorwiel dwars over hei onderlijf. De bestuurder remde terstond. Vreeseiijk verminkt werd het knaapje opgenomen en binnen gedragen in een apotheek in de Kruis straat, waar hel enkele oogenblikken later overleden is. In den nacht van Zaterdag op Zondag kreeg een zeeman in zijn woning in de Sophia- straat te Rotterdam twist met zijn vrouw. Het echtpaar werd handge meen. De 18 jarige zoon die zag, dat zijn moeder mishandeld werd maakte zich driftig, nam een schaar, viel zijn vader aan en bracht hem daarmede vijf woncien in het hoofd toe. Ds vader, die vrij ernsüg verwond werd, is in het ziekenhuis verbonden. Een 20 jarige jongeling laadde Don derdag in de Keizerstraat te Scheve- ningen kaas van den wagen. Toen zijn vader een oogenblik den winkel inging, hield de zoors het paard bij de teugels; een t-am kwam aan, het paard schrikte en liep eenige passen vooruit, waarbij de jongeman over het trottoir struikelde en viel. Hij kreeg den wagen over de borstkas en werd zwaar gewond opgenomen en naar een ziekeninrichting vervoerd, waar hij is overleden. Naar het ziekenhuis te 'sGravenhage is ver voerd een werkman, die te Scheve- ningen, werkzaam aan 't Hotel Zee- rust, van een acht meter hooge stel ling gevallen was en inwendige zware verwondingen bekomen had. Een 6 jarig zoontje van een schipper te Bir- daard is in de Dokkumer Ea geval len en verdronken. Te Valthermond heeft een vechtpartij plaats gehad, met het noodlottig gevolg dai een

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1