BLOOKEIS Het Stiefkind. Zate rdag 1911 25 Nmi eiber No 279 49e J êkiirnmifi Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2on~ en feestdagen. BINNENLAND. DAALDERS CACAO Feuilleton.. ïfll H HI i iiuT flbotinemsnls-flduerfenfiSn op oosrdeeSige ooorioaardsn VL1SSIINGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post L50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÊN van 14 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeifde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Tweede Kamer. Voortgezet werd gisteren de be handeling van de Indische begroeting. De minister wees af den wensch van den heer Duys om het trakte ment van den gouverneur-generaal te verlagen en tafel- en receptie-gelden af te schaffen. Bij de justitie afdeeiing critiseerde de heer Schaper scherp sommige be noemingen bij de rechterlijke macht, onder meer van een te 's Gravenhage zeer ongunstig bekend staanden per soon, die slechts op het kantje af is vrijgesproken. Spreker merkte op, dat de bedoelde persoon een familielid is van een toonaangevenden staats man der rechterzijde, die 'i anders altijd opneemt voor algemeen belang, raaar die thans echter verzuimd heeft den minister voor zijn familielid te waarschuwen. De voorzitter riep spreker tot de orde. De minister antwoordde op cri- tiek van den heer Schaper dat door hem bedoelde persoon reeds voor uitzending mag in aanmerking ge bracht worden, voordat hier tJ lande de strafzaak tegen hem aanhangig werd gemaakt en dat die uitzending daarop afhankelijk is gemaakt van eventueele vrijspraak. Blijkens inlich tingen, voldoet bedoelde persoon zeer goed ais bureau ambtenaar. Een departement van onderwijs gevraagd. Door het hoofdbestuur van hel Ned. Onderwijzers Genootschap is thans, ingevolge de opdracht van de jongsie aigemeene vergadering te Arnhem, lot H. M. de Koningin een adres gericht, verzoekende te willen overwegen de instelling van een ministerie van on derwijs en, zoo mogelijk, tot de ves- MEN MOGE U NAMAAK OPDRINGEN, HOUDT VAST AAN GE WEET DAT DIE UITSTEKEND IS. IH ■■■■IIIMMM 11 IIIU', I1 II I I "Tl'Tli* iJ'i^Jjf''JlV|tJM 72.) En nooit heb ik in den anderen kring waarin ik leef, een bekoorlijker, bewonderenswaardiger schepsel ont moet, voegde zij er met plotselinge ontroering bij. Régis boog eventjes. Zoo aanstonds had ik het ge noegen uwe andere nicht te zien, niet waar ja. Ik weet, sprak bij, half lachend, dat zij spoedig met een officier uit Rijssel gaat trouwen Clémence trok de wenkbrauwen op, ten teeken van verwondering. Dezen zelfden morgen heb ik kennis gemaakt met onder-Iuitenani Dutemps en ik heb de vrijheid ge nomen hem mijn neef generaal de la Fontenaye aan te biedenhoewel bij niet in hetzelfde wapen dient, zal hij tiging van di! department eerlang over te gaan, Bij dit adres is gevoegd een me morie van toelichting, waarin ter on dersteuning worden aangehaald het rapport der ineenscbakelingscommis- sie, de begrootirgsdebatten in 1910, een schrijven van dr. J. H. Gunning Wzn., waarin deze zich verklaart voor een afzonderlijk departement van on rierwijs of een afzonderlijke afdeeiing onder een eigen directeur-generaal, en een artikel van dr. D. Bos in de „Vragen des Tijds". Nehalennia. Door de Vereeniging „Nehalennia" ter instandhouding en bescherming van Walcheren's natuur- en steden schoon, is een rondschrijven gezon den aan bouwers en buiseigenaren op dit eiland, om hen te wijzen op het belang van schoonen bouw in het karakter van het landschap. Eenige foto's van het landschap en het dorpsgezicht zullen ongetwijfeld bij hen die over deze zaak nog niet hebben nagedacht, de overtuiging kunnen vestigen, dat het de moeite waard is deze schoonheid te behou den. Inzonderheid de roode pannen daken en de wit-met-groen geschil derde luiken, typisch voor hetZeeuw- sche landschap, wenscht de vereeni ging in de belangstelling aan te be velen. Gokes tegen verminderden prijs. Naar aanleiding van een voor eenigen lijd met de gascommissie gehouden bespreking stellen B. en W. van Bussum den raad voor, ge durende het tijdvak van 1 Dec. a. s. tot 31 Maart 1912, cokes tegen ver minderden prijs, afgehaald van de fabriek beschikbaar te stellen voor on- en minvermogenden. De prijs zal zijn 40 cent ongeklopt, 45 ce it geklopt, hetgeen 20 cent per H. L, lager is dan de handelsprijs. Als minvermogenden worden be schouwd zij, die niet hooger dan voor f 200 zijn aangeslagen. Uitbarsting van dan Smeroe op Java Vijftien dezer vond een ui.ba-sting van den Smeroe plai ts, waardoor een vrij hevige zand- en ascbregen, vooral in de afdeeiing Loemadjang, nederviei. In een paar onderdisiricten dier afdeeiing zijn inlandsche woningen ingestort door het gewicht van het daarop gevallen zavsd en is de bevol king gedeeltelijk gevlucht. G 'en pei- soor.lijke ongelukken vonden plaats. Het veldgewas is gedeeltelijk vernield door de aschlaag. De rivieren hebben niet gebandjird. Bijzondere maatre gelen zijn onnoodig. toch wel ten zijnen gunste bij den kolonel willen spreken, Clémence bloosde. Dat is zeer goed van u, sprak zij, beschaamd, dat ze hem ergens voor bedanken moest. Weer een stilte. Ais ik niet onbescheiden ben, hernam Régis, zal ik den terugkeer uwer tante afwachten om haar te be groeten -— Tante is geen dame Het is misschien onnoodig, antwoordde zij droogjes. En weer gedreven door den toorn of hoogmoed die haar onrechtvaardig en zonder reden aanvallend maakte, voegde zij er dadelijk ironisch bij Ten minste ais gij niet belast zijt met hare persoonsbeschrijving voor La Blachère Hij was zichzelf genoeg meester om den uitroep te weerhouden, die hem op de lippen zweefde. Hij ver bleekte, stond open voor haar bui gend ik meende zulk eene beoordee ling niet verdiend te hebben, sprak hij. Ik zal u van eene tegenwoordig heid ontslaan, die hatelijk, voor u TSLEFOONNüMMES 10» Hebt gij, waarde lezer, weleens gehoord van „ontnuchteringskaas" Tot heden was mij het bestaan daar van onbekend. Ter terechtzitting van het Haapsche kantongerecht bleek, dat er in den handel is „speciale kaas voor ontnuchtering". Een venter met dat artikel stond terecht, omdat een der heeren keurmeesters van den gemeentelijkan keuringsdienst hem bekeurd had de kaas toch een soort komijne vertoonde verschijn selen van nattigheid, viezigheid en stinkende scheuten. Een gewoon, nor maal mensch zou zeggendie kaas deugt niet, is bedorven en zoo oor deelde de keurmeester ook, maar hij voegde er bij, dat het artikel zeer gewild was door en „een troost en toevlucht was van hen, die „een neutje ophebben", en dat dezen na het ge bruik er van „heetemaal opkikkeren". Dat opkikker-resultaat werd ver kregen door het ammoniak gehalte van zulke bedorven Leidscha kaas: een middel erger dan de kwaal. Tegen den verkooper werd dan ook gevorderd een boete van t 10 of 5 daien hechtenis. Da leden der natte gemeente zulïen dus op de markt hun ammor.iakale kaas rist meer kunnen krijgen. Nu, zij kunnen er ook we! buiten. Zij zul len heelemaa! geen „opkikkering" meer noodig hebben, als zij het glas maar willen iaten staan. „Willen", zeg ik daar. Maar och, de wii is er bij velen wel, doch ze zijn nu een maal slaven van den borrel. Het „U. D." vertelt van een man, die voor de zooveelste maai voor don kantonrech ter te Ut-echt stond. Da ambtenaar van het O. M. vond thans den tijd gekomen, om den man te zenden naar een Rijkswerkinrichting en eischta een verblijf aldaar voor 3 maanden. Toen begon de man te smeeken „Alsjsbiiefi niet, neen, zend me nog niet opIk wil me beteren, maar ik kan niet. Ziet u eens, toen ik vroeger koetsier was, dronk ik niet maar ik kieeg een ongeluk aan mijn handen kon niet meer rijden, toen ben ik reiziger geworden voor een kruidenier tn nu mo t ik vier maal in de week naar de boeren, vér het land in. Dan loop ik iederert dag zoowat 16 uur achtereen ais ik bij de boeren kom, dan ben ik moe, méér dan moe, en wanneer ik eens rust, och, dan wordt me wat gepresenteerd, en in de kou drink ik dan meer dan wei goed voor me is. En ziet u zoo kom ik er nooit af. Stuurt u me nu, ik bid 't u, nog niet op. Ik kan al niet tegen opslui ting in het Huls van Bewaring, daar ben ik laatst al ziek geworden, en ais ik ru naar een werkinrichting moet, dan weet ik niet hoe ik 't daar moet uithouden, ik heb een vrouw schijnt te wezen maar laat mij u eerst afvragen of de nederige trots, dien gij met zulk een genoegen voor mij tentoon spreidt, meer verschoon baar is dan de adeltrots, dien ge mij ten laste legt Hij wendde zich naar de deur en zij, plotseling vo! berouw, wist niet wat ie zeggen of te doen. Terwijl hij zich omkeerde met de hand aan den deurknop, zag hij haar ontsteld ge laat en bleef een oogenbiik staan. Mijnheer Régis had ongelijk.... stamelde zij beschaamd. Het pijnlijk samengetrokken gelaat van den jongen officier ontspande zich en hij kwam weer dadelijk bij haar terug. Blijf mijne tante afwachten, sprak zij met eenige moeite. Hij nam zijn stoel weer in en glim lachte mei een res'je van pijn. En zullen wij nu zonder bitter heid praten ais neef en nicht, die eikander na eene lange afwezigheid wederzien, juffrouw C.émence Zijn wij ooit nicht en neef ge weest Zouden wij dat hier kun nen zijn zeide zij bitter. Ja neef en nicht of goede vrien en drie kinderen, 't is midden winter.... De kantonrechter toonde mensch te zijn„Als je me plechtig beiooft", sprak, hij, „nooit drank meer te zullen gebruiken en me binnen 8 dagen tot bewijs toont, dat je je hebt aangesloten bij een geheelonthouders- vereeniging, dan zal ik je nog niet opsturen". „Aisjeblieft heel graag, ik dank u", was 't antwoord van den man. Moge hij woord houdenAnders wordt hef vooruitzicht voor hem en zijn gezin, droevig „Geen juister naam dan sterken drank" 't Gezondste lichaam maakt gij krank, Hij slaat den zwaars ten man ter neer, Hij brengt den braafsten van zijn eer, Hij doodt de liefde voor 't gezin, En voert den man het tuchthuis in, Hij rooft den kind'ren 't laatste brood, En drijft de vrouw in wanhoopsdood" Niet waar, zoo is hst Drankellende zien we overal, en zoo vaak komen we in de gelegenheid, en gevoelen we lust om slachtoffers van den drank drankslaven toe te roepen het versje, dat we op de schoolbanken reeds hoorden u:t den mond van onzen goeden ouden meester „Laat staan 'het glas, laat den drank aan [den tapper, Houd het geld in je zak, kleed je kinderen [wat knapper, Gun je zelf en je kroost wat vlcesch op [zijn tijd, Dat is beter troost. Spaar het geld voor moeilijke tijden eens later, Drinkt melk, drinkt koffie, desnoods nog li ever water" Dit is zeker een goede raad. Even wel ook bij het drinken van andere dranken, bijv. meik, mag men wei toezien, wat men krijgt. Er wordt tegenwoordig toch zoo treurig ge knoeid, met allerlei artikelen, 'i Is in ons land wel voorgekomen, dat han delaars hun melk verdunden of af roomden en er dan een boter en kaas- kleursel aan toevoegden om er toch een roomachtig uiterlijk aan te geven. Erger is, wat dezer dagen in Ham burg ontdekt werd. Daar bleek, dat een handelaar de melk kleurde n. b. met geie oker en wijngeest en dus een product verkocht, dat schadelijk voor de gezondheid moet geacht worden. Hoe krijgt iemand 't in zijn hoofd, zoo vraagt men, om aan de meik een verfstof toe te voegen. De stomme knoeier werd door her sche penrecht veroordeeld tot 800 Mark (f 480) boete en een maand ge vangenisstraf, ten einde hem over zijn euveldaden rustig te doen na denken Als het nu maar hefpt't Schijnt wel, of sommige lui er geen geweten op na houden. En wat zijn er veel menschen, die weten te schipperen en te accordeeren met hun geweten of met hetgeen zij zich als hun piichi achten voorgeschreven. Een bijzonder staaltje daarvan vertelt ae „Gaulois" 't is van een slimmen kozak. den, zoowel hier ais elders, ant woordde hij met een ernst, veel ge wichtiger dan zijne woorden, zoodat Clémence een oogenblik verlegen werd. Ze herstelde zich echter en hare manieren werden weer bijna natuurlijk. Was het eene plechtigheid bij het huwelijk van Juffrouw De ia Fontayene O, schitterenn Gisteren een vroolijk diner, vanmorgen een lunch... Het spijt mij, dat ik u de toiletten niet kan beschrijven, die mij zeer sierlijk voorkwamen. En ge gaat morgen naar huis Morgenavond Hebt ge iets te belasten aan uw vader? Ik ga Zondag naar La Blachère. Mijn vaderMaar weet ge dan niet dat hij te Nizza blijft tot 15 April Régis keek haar verwonderd aan. Hoe oud zijn uwe jongste be richten. Van verleden week. Er was een oogenblik stilte en eensklaps voelde Clémence zekere ongerustheid. Mijn vader is niet op Rozenhof. Deze, een echte zoon van de step pen, was met zijn paard onderweg door een verschrikkelijken storm ge teisterd, en in den nood risp hij den Heiligen Nicoiaas aan en beloofde, dat hij, wanneer de heilige hem vei lig thuis deed komen, zijn paard zou verkoopen en al het daarvoor gekre gen geïd voor kaarsen op zijn altaar zou besteden. Ros en ruiter kwamen ongedeerd waar ze zijn moesten. Den volgenden dag nam onze ko zak een haan uit zijn kippenhok, deed dien in een zak, en met zijn paard aan de hand ging hij naar de markt. Hé daar, kozak, wat heb je voor me te koop riep al dadelijk een koopman hem foe. Een haan en een paard was het antwoord, maar ik verkoop ze alieen samen. Voor mijn haan vraag ik 200 roebei en voor mijn paard 30 kopeken. Na wat loven en bieden wordt men het voor dat bedrag eens, de kozak kreeg wat hij gevraagd had en ging daarmee naar huls. En getrouw aan zijn gelofte kocht hij voor 30 kope ken kaarsen, die zorgvuldig voor het beeid van den Heiligen Nicoiaas ge plaatst en dan feestelijk aangestoken werden. Keuvelaar. RECHT2AKEH, Het gerechtshof te 's Gravenhage beeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van C. de K., koopman te Kou dekerk", beklaagd wegens het met kunstlicht iemand behulpzaam zijn bij het opsporen van wild, welke zaak naar het gerechtshof was verwezen. Het Hof vernietigde in deze het von nis der Middelburgsche rechtbank bij verstek gewezen en waartegen verzet was gedaan, alsmede de vonnissen van den kantonrechter te Middelburg bij verstek en op het verzet gewezen, en veroordeelde, opnieuw rechtdoen de, den beklaagde tot 7 dagen hech tenis. Het gerechtshof heeft gisteren nog behandeld de zaak van A. A. E. Ch. V., gemeente-secretaris te Philip pine, door de rechtbank te Middel burg veroordeeld tot f 40 boete of 8 dagen hechtenis wegens wedersp in nigheid te Terneuzen, toen hij wegens openbare dronkenschap of ordever storing werd gearresteerd. Het O. M. cischte, nadat nog eenige getuigen waren gehoord, ver oordeeling tot 2 maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. P. Dieieman, advocaat !e Middelburg, wees er op, dat beklaagde, toen hij gearresteerd werd, in eer, rijtuig iag en hij door de politie daaruit gesieurd is gewor den. Onder de omstandigheden, waaronder een en ander plaats vond, was het volgens pleiter duidelijk, dat herhaalde zij. Heeft hij dan Nizza veriaten zonder inij iets te zéggen, Hij is zeker op Rozenhof, zeide Régis. Misschien heeft hij nog geen tijd gehad om te schrijven en boven dien geloof ik, dat hij een luie brief schrijver is. Waarom roept hij mij dan niet terug, als hij weer thuis is De jonge luitenant keek haar een beetje verwonderd aan. Ik vrees te vee! gesproken te hebben, sprak hij. Het is duidelijk, dat oom niet wenschte, dat gij van zijn plotseiingen terugkeer wist en ik had niet veron dersteld, dat hij dit voor u geheim wilde houden. Waarom houdt hij het voor mij geheim O, gij hebt te veel gezegd 1 Mijn vader is ziek Zij was verschrikkelijk bleek ge worden en keek hem angstig aan, Als gij niet antwoordt, sprak z^ eensklaps, neem ik den avondtrein en ga mijn vader opzoeken Meent gij, dat ik een oogenblik aarzel (Wordt vêfvoigd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1