Het Stiefkind. Vrijdag 2-4 November BINNENLAND. Ko.278 49e JaargAng. 1911 VLISS1NGSCHE COURANT. Prijs per drie maanden 1.30. Franco per post 1.50. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boek handelaren, Postdirecteuren of rechtstreeks bij de Uitgevers Firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58. ADVERTENT1ÈN van 1—4 regels ƒ0.40. Voor eiken regel meer 10 cent. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie, wordt de prijs slechts twee maal berekend. Qroote letters en clichés naar plaatsruimte. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op 2on- en Feestdagen. TELEFOONNUMMER 10. ftbonnements-ftduerfenfiën op zesr uoordeeiige ooorivaarden Tweede Kamer. Het algemeen debat over de In dische begrooting werd gisteren voortgezet. De minister sloot zich aan bij de betuigingen van instem ming met het beleid van den gou verneur-generaal, die, zooals de heer Lohman terecht had opgemerkt in de Timor-quaestie geen verontschul digingen maakte tegenover de Por- tugeesche autoriteiten, doch alleen leedwezen betuigde wegens het sneuvelen van eenige Portugeezen. Aan de Kamer merkte de minister op, dat Poitugal zijn gedeelte van Timor niet kon overdoen, zonder daarin vooraf Nederland te kennen. Inzake de verhoucing van de regee ring tot de zending, handhaafde de minister het standpunt in 1901 afgebakend, en hierop neerkomend dat geen directe steun aan de zen ding verleend wordt, doch alleen krachtige hulp, hetgeen niet uitsluit subsidiëering van gevestigde Chris tengemeenten. Van ag'essief optre den tegen den Islam, dus ook om het doen van bedevaarten naar Mek ka tegen te gaan, mag geen sprake zijn. De minister protesteerde tegen de beschuldiging van den heer Van Hoogstraten, dat de Cnineezen slechte onderdanen zouden zijn. Hierna volgden de replieken. De opening der Kamers. Een inconstitutioneel antwoord noemt de ,N. Rott. Ct." wat door de regeering in hare memorie gezegd wordt naar aanleiding van hetgeen in het voorioopig verslag der Tweede Kamer wordt opgemerkt over het Kon. besluit van 16 September jl., waarbij ditmaal bet openen van de zitting der Staten-Generaal werd opgedragen aan de ministers. Eenige leden hadden beweerd dat de regee ring daarover niet mocht ter verant woording geroepen worden, maar anderen hadden er op gewezen, dat bij een gecontrasigneerd besluit de minister wè! mag worden aangespro sproken. Alleen wanneer redenen van persoonlijken aard de Koningin heb ben bewogen niet zelve de openings plechtigheid te verrichten, was men het erover eens, dat de Kamer daar over niet in beschouwingen zou kunnen treden. Dit laatste wordt ook door de „N. R. Ct." toegegeven, maar het vermin dert niet de verplichting des ministers om aan de Kamer mede te deelen welke redenen hem tot het mede- onderteekenen hebben geleid, terzij (aitkel 94 lid 2 der grondwet) open baarmaking daa van strijdig zou zijn met de belangen van dan Staat. En -0— 71.) Clémence bleef onbewegelijk met hare oogen op zee gevestigd, maar er verliep nog geen minuut of hare nicht opende met veel gedruisch de deur, die de voorkamer met den win kel verbond. Clémence, het is niet voor mij Het is uw neef Ik heb zijn naam niet goed verstaan, maar hij komt u opzoeken. Clémence verbleekte. Maar Jeanne, sprak ze gejaagd, ik kan hem niet ontvangen Gij moet tenminste bij mij blijven. Ik kan toch die kist niet laten slaan Maar is het niet heel ge woon omdat hij uw neef is Clémence, die zichtbaar opgewon den was, merkte bij zichzelve op, dat men in Jeanne's kring niet heel goed wist, wat vormen zijn, maar wat bij die mededeelingen heeft de mi nister zich zorgvuldig te onthouden van elke toespeling of aanwijzing, zelfs of de Koningin het met die redenen eens was; het overleg tus- schen Kroon en ministers moet een absoluut geheim blijven. Ziehier nu echter wat de regeering in haar memorie van antwoord te kennen geef:„Het zoude, gelijk im mer, het Kabinet hebben verheugd, indien de zitting der Staten Generaal door de Koningin in persoon ware geopend. Er zijn aan het Kabinet geen redenen bekend, waarin het aanleiding zoude hebben kunnen vin den, aan Hare Majesteit in tegenover- gestelden zin te adviseeren. Zoodanig advies is dan ook niet gegeven Met andere woorden wordt hier dus gezegd„Wij ministers,hebben 't zoo niet gewenschtwij hebben er niet toe geraden. Houdt ons er buiten". Hier schuift de regeering dus direct de maierieele verantwoordelijkheid van zich af,en plaatst haar bij de Koningin. Deze opening van zaken omtrent het overleg tusschen de Koningin en hare verantwoordelijks raadslieden is in flagranien strijd met het eerste be ginsel van ons staatsrecht ,en lijkt ons daarom een zeer bedenkelijk verschiinssl. Op dezen grond acht het blad thans eigenlijk een discussie over het onder werp zoo goed als uitgesloten. Wie er zijn afkeuring over zou willen uitspreken, zou immets het Kabinet aan zijn zijde vinden, en zich plaatsen met het kabinet tegenover de Koningin. „Maar een slreng woord van af- keurig aan het adres van den minister die het overleg tusschen de Kroon en de ministers in de volksvertegen woordiging heeft gebracht die de eenheid van de regeeringshandeling heeft verbroken, om er eene handeling voor in de plaats le stellen van de Koningin, die wèl redenen vond, en de ministers, die geen redenen von den, doch zich naar de Koningin hebben geschikt zal daarover niet achterwege mogen blijven. Hei geldt hier een van de voornaamste begin selen van de constitutioneele mo> narchie, dat op gevaarlijke wijze gt schonden is." De „Stand" heeft een driestar over deze kwestie. Het antirev. hoofdorgaan zegt daarin het volgende Gelijk te voorzien was, is men met debat uit te lokken over de opening der Staten Generaal door een commis sie, geen stap gevorderd. Het kabinet is het, blijkens rijn memorie van antwoord, geheel eens met de Tweede Kamer in haar voor ioopig verslag, dat geen debat mag worden uitgelokt over ,de redenen, die de Koningin bewoog ditmaal niet zelf de zitting te openen. Precies s'ond het zoo niet in het voorioopig verslag. moest zij doen Laat hij hier binnenkomen 1 sprak zij een beetje geërgerd. HierOch, Clémence 1. In zulk een wanorde I. Ik begrijp niet, wat ge erin ziet, om daar uw neef te gaan ontvangen Haar gelaat drukte zooveel droef heid uit bij het denkbeeld om Régis te ontvangen, dat Clémence toegaf. Ze bleef een oogenblik staan met de hand aan den deurknop om een mas ker van onverschilligheid te hernemen en verscheen eindelijk in het duister verblijf, waar de overvloed van ge haakte kleedjes witte vlekken maakte. Ik hoop niet onbescheiden te zijn door naar u te vragen Ik kom van Rijssel, waar ik het huwelijk van juffrouw De la Fontenaye heb bijgewoond en mijne kameraden heb ben mij aangeraden om morgen de ruïnen der abdij van St. Romain te bezoeken, die, geloof ik, een mijl van Eixel verwijderd zijn. Ze zijn wel eene bezichtiging waardmaar misschien had ge er onmiddel'ijk heen kunnei gaan Erxel is geen aangename plaats in dezen tijd des jaais. Het woord „persoonlijk" voor redenen viel in de memorie van antwoord uit. Toch staat vast, dat niemand de Ko ningin zelve ter verantwoording wenscht te roepen. Alleen bleef dus de vraag over, of het kabinet of al thans de minister van binnenlandsche zaken, verantwoordelijk kon worden gesteld. Dit meende een deel der Kamerleden in de afdeelingen te mo gen constateerer, anderen oordeelden omgekeerd. Hierop nu antwoordt de memorie van antwoord, dat zeer zeker de ministerieels verantwoordelijkheid ook hier geldt, doch alleen in zoo verre het kabinet te zorgen had, dat, waar de Koningin zeive niet zou ko men, een commissie haar vervangen zou. En verder: Gesteld dat het kabinet aan de Koningin gevraagd had, ora v/at reden zij niet naar den Haag wenschte te komen, en dat de Konin gin hierop het antwoord schuldig ware gebleven, ineent men dan waarlijk, dat de ministers hun ontslag aan de Koningin hadden moeien ve zoeken? Niemand die er aan denkt. Mrardan zou ook elk verder debat eiken con- stitutioneelen grondslag missen. Zorge de burgemeester in de resi dentie er voor, dat op den derden Dinsdag in September, waarop de grondwet beslag legt, geen 1 waar achtige betooging meer de rust in de residentie verstore, en beter dan met urenlange debatten zal voor de eere onzer constitutie gewaakt zijn. Er is dan ook geen twijfel aan, of de Roode Dinsdag zal in Rooien Woensdag zijn om ie zeiten. Bedrijfsongevallen in het Zeevissciiórijbedrij f. Aan het departement van landbouw, nijverheid en handel te 's Gravenhage is een vergadering gehouden van belanghebbenden in een verzekering van personen, werkzaam in het zee- vaartbedrijf en in het zeevisscherijbe drijf tegen geldelijke gevolgen van bedrijfso igevallen. De vergadering, uitgeschreven door den minister van landbouw, nijverheid en handel, werd door dezen gepre sideerd. Ni de groote behoefte aan dergelijke verzekering aangetoond te hebben, zeide minister Taima, in navolging van Duitschland te wilien oprichten een wettelijk te regelen zeebedrijfsvereeniging, samengesteld uit werkgevers in het zeevaart- en zeevisscherijbedrijf. Alle werkgevers, dat zijn reeders of eigerrvaarders, zouden lid moeten zijn van die ver- eeniging, die bestuurd zal worden door ten minste 5 door de algemeene ver gadering gekozen ieden. De verzekering zal eerst ingaan den eersten dag van de zevende maand na het ongeval, terwijl de uitkeering gedurende de eerste zes Ze hield zich zeer koel. Als tegen wil en dank had zij de hand aange nomen, die hij haar reikte en even snei liet zij die weer los. Ik kom niet om het strand Maar is het niet natuurlijk, dat ik, nu ik zoo dicht bij u in de buurt ben, een heel klein omreisje maak om te zien, hoe gij het maakt Het is zeer beminnelijk van u Ga zitten, als ge wilt Régis weerhield een glimlach, Clé- mence's stijfheid die bijna onbeleefd was, had iets koddigs. Hij nam den stoel, die zij hem met zoo'n weinig bemoedigend gebaar aanwees. ik heb u laten wachten, zeide zij, met een mengeling van aanstellerij en koelheid, maar ik hielp mijne nicht Natuurlijk leef ik met hen mee en deel hunne bezigheden Om redenen htm alleen bekend, ondervond Régis zekeren angst bij het overschrijden van dien drempel. Maar hij was jong, hij kon nut anders als levendig den genoegeiijken kant der zaken gevoelen en ditmaal had hij waarlijk moeite om niet te lachen, Het spreekt vanzelf dat gij niet hier zoudt gekomen zijn, sprak hij, ais maanden voor rekening komt van den werkgever. Voorgesteld wordt zeven tig precent van het dagloon uit te keeren, bij geheele ongeschiktheid door het bedrijfsongeval veroorzaakt, en bij niet geheele ongeschiktheid een rente, naarmate van de gevolgen van het ongeval. Bij overlijden worden de begrafeniskosten betaald en een rente aan de nagelaten betrekkingen u'tgekeerd van ten hoogste 60 procent van het dagloon van deri overledene. Het beheer der zeebedrijfsveree niging zal onder contröle komen van een raad van toezicht van 12 leden die door de Koningin worden be noemd, o. w. 4 werkgevers en 4 werknemers of oud-werknemers. De kosten zuilen worden omgeslagen over de leden der vereeniging. Dr in Nederland gevestigde redding- maatschappijen zullen aangesloten zijn, wat de uitkeeringen beiref', haar premiën zullen door den Staat wor den betaald. De Staat steil zich aan sprake)ijk voorde aan de verzekerden en hun betrekkingen toekomende schadeloosstellingen de verzekering kan niet worden overgedragen aan een risicobank. Postpakketten. D: directeur-generaal der posterijen en telegrafie brengt ter algemeene kennis Bij gelegenheid van hei aanstaande Sint Nicolaasfeesi wordt ae vergun ning, om meerdere paketlen aan het zelfde adres van slechts een enkele adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 December ingetrokken en zal derhalve bij elk gedurende dit tijdvak ter ver zending aangeboden'pakket een adres kaart behooren te worden toegevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten, aanbevolen lo. zorg te dragen voor een doelmatige en stevige verpakking van de voorwerpen, in dier voege, dat ^deze op afdoende wijze tegen breken en beschadigm gevrijwaard zijn 2a. zoo mogelijk de adressen op de pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zoodanig vast te hechten, dat voar het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3 a. in de pakketten een tweede los adres te sluiten. Ten slotte wordt de aandacht ge vestigd op de gelegenheid tot aan gifte van waarde van pakketten,hetgeen voor pakketten met kostbaarheden is aan te bevelen en ten gevolge waar van, bij eventueel verloren geraken gedurende het vervoer met de post, het voile bedrag der aangegeven waarde van het pakket wordt vergoed. gij niet besloten waart met uwe bloedverwanten mee te leven. Daar enboven, dat zou niets voor u ge weest zijn. Maar ik vraag mij af, wat de klanten van mevrouw uwe tante moeten denken ais zij zich tegenover iemand ais gij bevinden. Besluiteloos keek zij hem aan, niet wetende of zij lachen moest of zich boos maken. Maar ze zag haar beeld in een spiegel, zulk een sierlijk beeld, dat zoo slecht bij een toonbank paste, dat zij den indruk van Régis begreep en onwillekeurig zooveel zachter werd gestemd, dat zij op hare beurt glim lachte. Ik breng weinig tijd in den winkel door, sprak ze. Om de waar heid te zeggen, ik ben eene slechte verkoopster. Dat dacht ik wel, zei hij vroolijk. Nu werd ze weer achterdochtig. En waarom antwoordde zij levendig. Mijne moeder heeft voor mij in dit huis geleefd en zij, die het nu bewonen, zfjn mijne naaste familie. Hij keek haar doordringend aan. Zij bloosde» want zij gevoelde dat haar streekje van burgelijken trols klaar doorschouwd werd. Verkoopingen en Aanbestedingen. Ten overstaan van notaris J. C. Paap is gisterenavond in „de Oude Vriendschap" in het openbaar ver kocht Het huis met bovenwoning en erf aan de Beursstraat no. 2, uitkomende aan het B ellamypark, groot 72 Centi aren. Het werd toegewezen aan den heer H. J. Luitwieier alhier voor f 3334. Aan hu t gebouw van het provin ciaal bestuur te Middelburg is he den aanbesteed lo. Het bouwen van twee aanleg steigers elk met vijf loopbruggen aan da Zuidzijde van het Verbreed Kanaal langs het zoogenaamde Eiland te Vlissingen, behoorende tot de werken van het Kenaal door Wal cheren. Raming f 9950. Inschrijvers waren de heeren J. Visser Papendrecht f 10881 H. jan sari Jz, Middelburg f 10512; H, H. Romijn Middelburg f 10200de J mg Middelburg f 9999 J. Gaos sen Vlissingen f 9965 firma Maes Vrsser Papendrecht f 9930; H. J. Keulemans' Middelburg f 9891 J. de Biergraaf Wemsldinge f 9863; W. M. Ftrdinandusse Biezeiiuge f 9849; D. Bijl Vlissingen 9794 P. Dekker Veere f 9779 J. M. H. van de Sonde en C. J. de Smidt Breskens t 9627. 2o. het maken van een paar ijze ren binnenvioeddeuren voor de groote schutsluis van het Kanaal door Zuid-Beveland te Hansweert. Raming i 23000. Inschrijvers: Ntaml. Vennootschap K;oos' Fabrieken te Kinderdijk f 25273; firma Penn enBouluin Dordrecht f 22600J. ten Hom Veendam f 22150. 3a. Hat opruimen van negen en het maken van twee dukdalven op de binnenreede van Brouwershaven en opruimen van overblijfselen van de loopbrug op den kop van den Ch;is- toffelwal met bijkomende werkzaam heden, behoorende tot de zeewerken in de prov. Zeeland Raming f 2735. Inschrijvers firma Mees Visser Pa- pendrecht, f 2990 A. Verhage Noord- gouwe, f 2856 L. A. Vink, Brouwers haven, f2690. 4o. Het verrichten van bestratingen op den Rijks-grooten weg der 1ste klasse no 3 op Tholen. Raming f 1165. Inschrijvers J. H. van der Ven, Middelburg f1190; W. Wandel, Zie- rikzee f1145; B. Oos'.ens, Willem stad f 1133; L. G. van der Ven, Kou- dekerke f 1120; J. J. Tneunis, Woens- drecht f 1059 W. A. Vos, Scherpe- nisse f 1054; Duinhouwer,Goes f984. 5o. Het aanbrengen en onderhouden van beplantingen langs de dijken van het kanaal van Terneuzen en van het zijkanaa! naar de Passluis. Raming Komt ge weldra in Touraine terug hernam hij. Zoodra mijn vader mij roept. Niet dat ik het hier niet naar mijn zin heb, volstrekt niet, want ik ben zeer vriendelijk ontvangen. Dat is geen wonder. Vindt ge niet? Dat moest u toch verwonderen, men denkt en spreekt gewoonlijk zooveel kwaad van mij 1 En de herinnering aan haar ver driet drukte haar eensklaps. Men spreekt minder kwaad van u dan gij denktmaar in alle geval, er zijn toch menschen, die u niet zoo streng beoordeelen Zij bewaarde het stilzwijgen, ho pend, dat hij heen zou gaan. Maar hij stond niet op. Is het hier een groot huishou den Oom en tante en twee doch ters. De eene is ziekelijk (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1911 | | pagina 1